Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια και μωράκια


Recommended Posts

Μερικές πληροφορίες στις μαμάδες για το πότε εμφανίζονται στο στόμα τα νεογιλά δοντάκια των ζουζουνιών μας!Τα πρώτα δοντάκια είναι οι κεντρικοί τομείς κάτω και μετά οι πάνω(περίπου από τους 6 μήνες κατά μέσω όρο βέβαια!!),μετά οι πλάγιοι(φτάσαμε στα 8 δόντια!!!!),οι πρώτοι γομφίοι,οι κυνόδοντες και τέλος οι δεύτεροι γομφίοι(περίπου στα 2,5 χρόνια).

α.Στους 6 μήνες-1 χρόνο:εμφανίζονται οι τομείς(πάνω και κάτω)

β.Στον 1 χρόνο-1 χρόνο και 6 μήνες:οι πρώτοι γομφίοι

γ.Στον 1 χρόνο και 6 μήνες- 2 χρόνια:οι κυνόδοντες

δ.Στα 2 χρόνια-2 χρόνια και 6 μήνες :οι δεύτεροι γομφίοι

Βέβαια αυτός είναι ο μέσος όρος τα δόντια μπορεί να ξεκινούν να εμφανίζονται από τους 2-4 μήνες της ζωής ή ακόμα και από την εμβρυική ζωή(υπάρχουν περιπτώσεις που γεννιούνται μωράκια με τον πρώτο κάτω αριστερό κεντρικό τομέα).Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που το πρώτο δόντι εμφανίζεται μέτα τον 1ο χρόνο ζωής και το τελευταίο μετά τον 3ο.

Φισιολογικοί παράγοντες που επιρρεάζουν την εμφάνιση των δοντιών είναι το βάρος και το ύψος του βρέφους κατά την γέννηση,τα φύλλο του παιδιού και την ηληκία της μητέρας,το πόσους τοκετούς έχει και το αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί πριν την 36η ή μετά την 40ή εβδομάδα.

Φαινόμενα που συνοδεύουν την εμφάνιση των δοντιών στο στόμα:γκρίνια,αηπνία,μείωση της διάθεσης λήψης τροφής,πολλά σαλάκια,τάση να βάζει τα χέρια στο στόμα,μερικές φορές πυρετός,προβλήματα στην αναπνοή(ακούγεται ένα μιρό γουργουριτό όταν παίρνει ανάσα)και διάρροια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:ΣΥΧΝΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ(ΜΕ ΧΑΜΟΜΙΛΙ ΚΑΙ ΣΟΔΑ ΣΕ ΓΑΖΑ Ή ΜΠΑΤΟΝΕΤΑ),ΜΑΣΑΖ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ(με ειδικά παιχνίδια οδοντοφυίας),ΤΟΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΙΩΝ ΑΝΑΙΣΘΗΤΙΚΩΝ,ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΣ ΑΝΑΛΓΙΤΙΚΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΥΡΟΠΙΟΥ ΣΕ ΣΥΝΑΙΝΟΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.Ελπίζω να σας βοήθησα έστω και λίγο

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπάρχουν ειδικές ορθοδοντικές πιπίλες που μπορείς να πάρεις από το φαρμακείο για την μικρή σου,μην μου ζητήσεις μάρκες δεν γνωρίζω.Όσο για τα δαχτηλάκια της αν μπορείς να την ξαγελάς με ειδικά παιχνιδάκια οδοντοφυΐας.Είναι καλύτερο να μην βάζει τα χεράκια της στο στόμα γιατί απλά θα κάνει βαθύτερο τον ουρανίσκο της,όχι οτι είναι κάτι και τόσο ανσηχιτικό για τα πρώτα της δοντάκια ,αλλά για τα μόνιμα τα οπία θελουν πολυ περισσότερο χώρο για να βγούν!Μην φοβάσαι όλα θα πάνε μια χαρά :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Η μικρούλα μου είναι μόλις 3 μηνών και μετά από εξέταση της παιδιάτρου μου μου είπε και μου έδειξε ότι τα έξι επάνω και έξι κάτω δοντάκια της (έως τους κυνόδοντες) έχουν ήδη κατέβει. Τα κάτω μάλιστα είναι τόσο προχωρημένα που στο πάνω μέρος του ούλου της έχουν σχηματιστεί "ακρούλες" και το μόνο που μένει είναι να σχιστεί το ούλο και να βγούν.

 

Έχω παρατηρήσει φυσικά ότι από τον 2ο στον 3ο μήνα βάζει τα χεράκια της στο στόμα με μανία (στην αρχή του 2ου μάλιστα δεν ήξερε ακόμα πώς να καλοβάλει τα χέρια στο στόμα η κακομοίρα!!!) και τα ρουφάει συνεχώς. Δεν είχα παρατηρήσει ανησυχία γιατί έχουμε κολικούς και γενικότερα είναι ανήσυχη. Όμως μερικές φορές η έντονη ανησυχία της δεν έμοιαζε με κολικούς και αυτό με προβλημάτιζε.

 

Τί μπορώ να περιμένω? Θα βγει δόντι από τον 3ο προς 4ο μήνα? Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν την εξέλιξη και να την ταλαιπωρούν για αρκετό καιρό μέχρι να βγούν? Είναι δικαιολογημένη αυξημένη ανησυχία? Τί μπορώ να κάνω για να την ανακουφίζω μιας που ακόμα είναι πολύ μικρούλα και δεν μπορεί να διαχειριστεί τα διάφορα μασητικά παιχνίδια που υπάρχουν?

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μεγάλος μου γιος έβγαλε το πρώτο του δόντι 14 μηνών, μας έσκασε ... Σε ένα μήνα έβγαλε 7. Τώρα είναι 26 μηνών και έχει μόλις 11 δόντια :cry:

Να ρωτήσω κάτι μπορεί να επηρεάζει αυτό την ομιλία του?????

Ο μικρός μου πάλι είναι 8 μηνών και ακόμα τίποτα :oops::oops::oops:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε και εμείς, eleftheriak, μας είναι και πολύ εγκαίρως, αφού βγάλαμε χθές το πρώτο μας δόντι. Κάποιος μου είπε σήμερα ότι είναι λίγο νωρίς για ένα αγοράκι 6 μηνών επειδή τα αγοράκια συνήθως βγάζουν τα δοντάκια αργότερα, είναι αλήθεια? Επίσης μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να δείχνει κάποιο πρόβλημα το γεγονός, ότι το δοντάκι βγαίνει όχι ακριβώς στην κορυφή του ούλου, αλλά από την μέσα πλευρά?.. Ρώτησα τον δικό μου οδοντίατρο, και μου είπε ότι αυτό συμβαίνει και λογικά το παιδί θα το βάλει μετά στη θέση πατόντας με τη γλώσσα. Μήπως κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο γιʼαυτό?..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααααχχχχχχ δοντια.... ειμαστε στα ντουζενια μας!! Σας μιλαει η καμμενη μανα :P Εδω πολυτεχνειο :P:P:P:P:P:P

12 μηνων εσκασε μυτη το 1ο μας δοντι, φαγουρα και δαγκωμα χειρος ειχαμε απο 2-3 μηνων :shock::shock: !!

Πρεπει να ποναει τραγικα ομως κοριτσια, ή το νινι δεν τον παλευει τον πονο!

Ειμαστε 17 μηνων και εχουμε τα δυο κατω τεσσερα πανω και τεσσερεις τραπεζιτες παρακαλω!! Οι τραπεζιτες ειναι οι γομφιοι? Καλα παμε λετε? ή αλλα νταλλων βγενει?

3 χρονων λογικα πρεπει να τα εχουν ολα ε?

ΑΑχχχ και βαχχ ποτε θα ηρεμισουμε!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ααααααχχχχχχ δοντια.... ειμαστε στα ντουζενια μας!! Σας μιλαει η καμμενη μανα :P Εδω πολυτεχνειο :P:P:P:P:P:P

12 μηνων εσκασε μυτη το 1ο μας δοντι, φαγουρα και δαγκωμα χειρος ειχαμε απο 2-3 μηνων :shock::shock: !!

Πρεπει να ποναει τραγικα ομως κοριτσια, ή το νινι δεν τον παλευει τον πονο!

Ειμαστε 17 μηνων και εχουμε τα δυο κατω τεσσερα πανω και τεσσερεις τραπεζιτες παρακαλω!! Οι τραπεζιτες ειναι οι γομφιοι? Καλα παμε λετε? ή αλλα νταλλων βγενει?

3 χρονων λογικα πρεπει να τα εχουν ολα ε?

ΑΑχχχ και βαχχ ποτε θα ηρεμισουμε!!!

Καλα πατε!

Μεχρι 3 χρονων συνηθως τα εχουν βγαλει ολα, ετσι εχω ακουσει και εγω.

Εμεις βγαλαμε το πρωτο δοντακι 7 μηνων.

Τωρα εχουμε συνολικα 14.

Οι τραπεζιτες δεν νομιζω οτι ειναι οι γομφιοι αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη. Ας μας πει καποια που ξερει.

 

Οσο για τα μωρα που βγαζουν δοντια νωρις, και ο ξαδερφος μου και η κουνιαδα μου εβγαλαν δοντια απο τεσσαρων μηνων.

Ομως και εμεις σαλια πολλα απο τριων μηνων και τα χερια στο στομα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν:

Γενικά ο χρόνος και η σειρά που βγαίνουν τα δόντια δεν μας απασχολεί :D

Άλλα μωράκια τα βγάζουν νωρίς, άλλα αργότερα...

Αν φτάσετε στο χρόνο χωρίς δόντια, ίσως να είναι σκόπιμο να το ψάξετε λίγο αλλά δεν είναι και τόσο σπάνιο.

Αν πάλι βγάζετε δοντάκια πολύ νωρίς...τιμή σας και καμάρι σας! :D

Επίσης άλλα παιδάκια ταλαιπωρούνται πολύ :cry: και άλλα καθόλου :)

Για τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται, υπάρχει ομοιοπαθητικό φάρμακο το οποίο μπορώ να συστήσω -σε μας δούλεψε πολύ-πολύ καλά :wink: και είναι τελείως ακίνδυνο.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι -κατά τον παιδίατρό μου- τα σάλια και τα χέρια στο στόμα σε μωρό 2 ή 3 μηνών στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ακόμη δόντια αλλά ανακάλυψη του έξω κόσμου και τρόπος επικοινωνίας.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να προσθέσω ότι -κατά τον παιδίατρό μου- τα σάλια και τα χέρια στο στόμα σε μωρό 2 ή 3 μηνών στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ακόμη δόντια αλλά ανακάλυψη του έξω κόσμου και τρόπος επικοινωνίας.

 

Αν σκεφτώ ότι ο δικός μου από 2 μηνών τα είχε αυτά τα συμπτώματα και το πρώτο δόντι το έβγαλε μετά το χρόνο, ίσως και να έχει δίκιο ο παιδίατρός σου... :?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι -κατά τον παιδίατρό μου- τα σάλια και τα χέρια στο στόμα σε μωρό 2 ή 3 μηνών στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ακόμη δόντια αλλά ανακάλυψη του έξω κόσμου και τρόπος επικοινωνίας.

 

Συμφωνώ και εγώ. Μάλιστα είμαι μέλος του babycenter.com και μου στέλνουν mail με πληροφορίες για την ανάπτυξη του μωρού μου κάθε εβδομάδα. Εκεί λοιπόν έλεγε (περίπου 2-3 εβδομάδες πριν) ότι τώρα ανακαλύπτουν τα χεράκια τους και τους αρέσει πολύ να τα μασουλάνε και να τα ρουφάνε και να τα κοιτάζουν και να τα περιεργάζονται. Απόλυτο δίκιο!!

 

Το θέμα μου είναι ότι έχει ταυτόχρονα πολύ μεγάλη ανησυχία και πολλά σάλια και ρουφάει με ΜΑΝΙΑ. Αφού μου είπε και η παιδίατρος ότι έχουν κατέβει και τα δοντάκια τότε πολύ φοβάμαι ότι κάτι τρέχει με δόντια και όχι με την ανακάλυψη των χεριών... Αλλά πάλι .... who knows :?:?:?

 

Φιλιά πολλά

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως η κορη μου που πλεον βγαινουν τα δοντακια, αφου βαζοντας το τζελ ανακαλυψα οτι ισα που αρχισαν να σκιζουν τα ουλη της.

Ο παιδιατρος μας ειπε οτι πραγματι βγαινουν κ μαλιστα κ τα 2 πρωτα μαζι απλα μπορει να καθυστερησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βγάλαμε τα δύο πρώτα κάτω δόντια 4 μηνών και αμέσως μετά τα δύο επάνω. Αφού τον θήλαζα και μου πάταγε κάτι δαγκοματιές με απίστευτη δύναμη για την ηλικία του. Θελω λοιπόν να πω στην φίλη Moscha ότι δεν είναι νωρίς για αγοράκι να βγάλει τόσα δόντια, και συνήθως του γιού μου τα δόντια έβγαιναν δύο ή τρείς μέρες μετά τα συμπτώματα, οπότε δεν ταλαιπωρήθηκε πολύ. Θέλω να πιστέυω ότι έτσι γίνεται πάντα. Τώρα είναι 19 μηνών και έχει 16 δόντια.

Ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η μικρη μου ξυπνησε σημερα το πρωι και δεν θελει να φαει γουλια και ειναι ψιλοανησυχη.Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τα δοντια???

Δεν φαινεται να την ενοχλει κατι αλλο,π.χ. κοιλια ή πυρετος.

Μα ειναι δυνατον στα καλα καθουμενα ουτε γουλια?

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου είναι ενάμιση μηνών κ παρουσιάζει όλα τα συμπτώματα εκτός πυρετό. Εχω κουραστεί πια, τι άλλο να υποθέσω. Βέβαια είναι λίγο ανόητο να σκέφτομαι ότι βγάζει δόντια σε αυτήν την ηλικία. Τι να κάνω δεν με αφήνει σε ησυχία, κουράστηκα. Δεν εχω κουραγιο ουτε βόλτα να την πάω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η μικρη μου ξυπνησε σημερα το πρωι και δεν θελει να φαει γουλια και ειναι ψιλοανησυχη.Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τα δοντια???

Δεν φαινεται να την ενοχλει κατι αλλο,π.χ. κοιλια ή πυρετος.

Μα ειναι δυνατον στα καλα καθουμενα ουτε γουλια?

 

Μήπως την πονάει ο λαιμάκος της και δεν μπορεί να καταπιεί ;

 

Συνέβη σε εμάς γιαυτό στο λέω!! :D Ήταν ιωσούλα τελικά σε λίγες μέρες πέρασε και ο μπέμπης άρχισε πάλι να τρώει σαν φαγάνα (να μην το ματιάσω το τσουμπουρλουκάκι μου)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε και εμείς, eleftheriak, μας είναι και πολύ εγκαίρως, αφού βγάλαμε χθές το πρώτο μας δόντι. Κάποιος μου είπε σήμερα ότι είναι λίγο νωρίς για ένα αγοράκι 6 μηνών επειδή τα αγοράκια συνήθως βγάζουν τα δοντάκια αργότερα, είναι αλήθεια? Επίσης μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να δείχνει κάποιο πρόβλημα το γεγονός, ότι το δοντάκι βγαίνει όχι ακριβώς στην κορυφή του ούλου, αλλά από την μέσα πλευρά?.. Ρώτησα τον δικό μου οδοντίατρο, και μου είπε ότι αυτό συμβαίνει και λογικά το παιδί θα το βάλει μετά στη θέση πατόντας με τη γλώσσα. Μήπως κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο γιʼαυτό?..

 

Ο πρώτος μου γιος έβγαλε το πρώτο του δοντάκι στους 5 μήνες περίπου. Δεν μας παίδεψαν καθόλου τα δόντια του εκτός από τη θέση τους. Δύο δόντια βγήκαν όχι στην κορυφή του ούλου αλλά πιο μέσα, μάλιστα ένα από αυτά ήταν αρκετά πιο μέσα προς τον ουρανίσκο και λοξό. Και τα δύο σταδιακά μετακινήθηκαν πιο μπροστά από μόνα τους, απλώς επειδή το ένα ήταν και λοξό του βάζαμε για 3 μήνες ένα μασελάκι που το έσπρωχνε πιο πολύ και ήρθε στη θέση του. Γενικά με την πίεση που ασκείται στα δόντια γίνεται να αλλάζουν θέση . Ο ορθοδοντικός μας είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα χρειαζόταν το μασελάκι αν ο μικρός μπορούσε να ασκεί σταθερή πίεση στο πολύ λοξό του δοντάκι, το οποίο ήταν και αρκετά πιο πίσω, για ώρες, θα έφτιαχνε μόνο του, όμως επειδή δεν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο από ένα μικρό παιδάκι βάλαμε, όπως ανέφερα παραπάνω, για λίγο μασελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η μικρη μου ξυπνησε σημερα το πρωι και δεν θελει να φαει γουλια και ειναι ψιλοανησυχη.Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τα δοντια???

Δεν φαινεται να την ενοχλει κατι αλλο,π.χ. κοιλια ή πυρετος.

Μα ειναι δυνατον στα καλα καθουμενα ουτε γουλια?

 

Μήπως την πονάει ο λαιμάκος της και δεν μπορεί να καταπιεί ;

 

Συνέβη σε εμάς γιαυτό στο λέω!! :D Ήταν ιωσούλα τελικά σε λίγες μέρες πέρασε και ο μπέμπης άρχισε πάλι να τρώει σαν φαγάνα (να μην το ματιάσω το τσουμπουρλουκάκι μου)

Τελεια η φωτο!!! :D

Πως το καταλαβατε οτι ηταν ο λαιμος???

Δεν βηχει ουτε ακουγεται βραχιασμενη.....

Link to comment
Share on other sites

Φέραμε την παιδίατρο σπίτι γιατί μετά από δύο μέρες έκανε πυρετό :( . Μας είπε ότι ο λαιμός είναι ερεθισμένος και ότι κυκλοφορεί ίωση που πειράζει λαιμό και μετά κάνει πυρετο , σπιθουράκια και ευκοιλιούλα :cry::cry: Δυστυχώς τα πάθαμε όλα ....

 

Μακαααρι Μακαααρι να μην είναι αυτό στην κουκλίτσα σου , frene και απλά να ήταν ανόρεκτη....

 

ΥΓ Thanx για το σχόλιο :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...