Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Παντως κοριτσια κι εγω τούρτα με ζαχαροπαστα δεν εχω φάει ποτε νόστιμη και εχω δοκιμάσει πολλές αν υπολογίσεις σε ποσα γενέθλια στο σχολειο εχω φάει τούρτες. Και σε καποια φαση που ειχα ζητήσει απο ζαχαροπλαστείο να μου βάλουν μεσα μια γεύση τους πολυ νόστιμη που γνώριζα μου ειπαν οτι δεν γινεται, ειναι συγκεκριμένη η δομή με το παντεσπάνι για να σηκώνει το βάρος της ζαχροπαστας.

επισης οσον αφορα τα γενέθλια η άποψη μου ειναι να κάνουμε οτι περισσότερο και καλύτερο μπορούμε για τα παιδακια μας, δεν ειναι θεμα εντυπωσιασμού. Αλλα ειναι το μεράκι και η αγάπη που τους εχουμε να προσφέρουμε όσα μπορούμε.

 Το μονο αρνητικό κατα την άποψη μου ειναι απο εμπειρια ξεκάθαρη τα δώρα που δίνουν τα παιδια που έχουν γενέθλια στους συμμαθητές τους, ενώ σχεδόν ποτε δεν λαμβάνουν δώρο, περα απο το βιβλίο με τις ζωγραφιές που φτιάχνουμε στο σχολειο. Οταν κάποιο παιδί δεν φέρει σακούλιτσα με δώρακι πάντα θα σχολιαστεί απο την τάξη και έρχεται ο εκπαιδευτικος στην θεση να εξηγήσει στα πεντάχρονα οτι δώρο παμε σε αυτόν που γιορτάζει και δεν περιμένουμε τι δώρο θα μας κανει η τούρτα ειναι το κέρασμα και ειναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι άλλο, στα παιδακια σας τι δώρο τους παίρνετε; εμένα η δικιά μου ότι δει και της αρέσει μου ζητάει να το πάρουμε δώρο στα γεννεθλια της. Δηλαδή, τώρα μου έχει ζητήσει να της πάρουμε 5 - 6 πράγματα. Δεν παίζει να γίνει αυτό, γενικά συμφωνώ με την ανάρτηση της @Ilaeira μερικές σελιδες πριν, υπεραφθωνια σε πράγματα τα παιδιά μας και δεν συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση. Σκέφτηκα να της πάρω 2 από αυτά που ζήτησε (δεν είναι μεγάλα πράγματα), ο άντρας μου θεωρεί ότι πρέπει να της πάρουμε 1. Μου είπε ότι έρχονται Χριστούγεννα και μπορεί να πάρει κάποια περισσότερα δώρα τότε, εγώ πάλι δεν συμφωνώ ούτε μ αυτό, τα άπειρα δώρα τα Χριστούγεννα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Κάντι είπε:

Το μονο αρνητικό κατα την άποψη μου ειναι απο εμπειρια ξεκάθαρη τα δώρα που δίνουν τα παιδια που έχουν γενέθλια στους συμμαθητές τους, ενώ σχεδόν ποτε δεν λαμβάνουν δώρο, περα απο το βιβλίο με τις ζωγραφιές που φτιάχνουμε στο σχολειο. Οταν κάποιο παιδί δεν φέρει σακούλιτσα με δώρακι πάντα θα σχολιαστεί απο την τάξη και έρχεται ο εκπαιδευτικος στην θεση να εξηγήσει στα πεντάχρονα οτι δώρο παμε σε αυτόν που γιορτάζει και δεν περιμένουμε τι δώρο θα μας κανει η τούρτα ειναι το κέρασμα και ειναι αρκετό.

Πες τα χρυσοστομη! Σύμφωνα ομωσ με τη λογική του φόρουμ εδώ, αυτό δεν πρέπει να αφορά τους γονείς. Αφού συμβαίνει στο σχολείο, είναι πρόβλημα της δασκάλας και όχι των γονέων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Chrysoum είπε:

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι άλλο, στα παιδακια σας τι δώρο τους παίρνετε; εμένα η δικιά μου ότι δει και της αρέσει μου ζητάει να το πάρουμε δώρο στα γεννεθλια της. Δηλαδή, τώρα μου έχει ζητήσει να της πάρουμε 5 - 6 πράγματα. Δεν παίζει να γίνει αυτό, γενικά συμφωνώ με την ανάρτηση της @Ilaeira μερικές σελιδες πριν, υπεραφθωνια σε πράγματα τα παιδιά μας και δεν συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση. Σκέφτηκα να της πάρω 2 από αυτά που ζήτησε (δεν είναι μεγάλα πράγματα), ο άντρας μου θεωρεί ότι πρέπει να της πάρουμε 1. Μου είπε ότι έρχονται Χριστούγεννα και μπορεί να πάρει κάποια περισσότερα δώρα τότε, εγώ πάλι δεν συμφωνώ ούτε μ αυτό, τα άπειρα δώρα τα Χριστούγεννα. 

Νομίζω εξαρτάται από το τι λαμβάνει όλη τη χρονιά. Άλλες οικογένειες επιλέγουν πχ κάθε μήνα το παιδί κάτι να παίρνει από μικρό μέχρι μεγάλο, άλλες δίνουν παραπάνω σε γιορτές, άλλες δίνουν συνέχεια και αρκετά. Εμένα πχ έχει γιορτή Νοέμβρη, Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά και γενέθλια σε δεκαπέντε μέρες απόσταση οπότε θέλοντας και μη λαμβάνει έναν όγκο αυτόν τον καιρό και την υπόλοιπη χρονιά επιλέγουμε κάποια που αλλάζουν ηλικιακά (πχ πήραμε επιτραπέζια που δεν είχε αλλά έφτασε σε ηλικία που μπορεί να τα παίξει σε άσχετη χρονική στιγμή) και βιβλία που δεν βάζουμε χρονικό όριο. Επίσης έχει να κάνει με το τι ζητάει και αν έχει ήδη κάτι παρόμοιο. Ζήτησε πέντε και έχει δύο παρόμοια; Δείτε για τα τρία ίσως η τα δύο. Δεν έχει λάβει κάποια δώρα εδώ και καιρό; Μπορεί να πάρει ένα παραπάνω. Έχει λάβει; Παίρνεις πιο συγκρατημένα. Ίσως κάπως έτσι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εμενα οι κλασικες καθολου. Δηλαδη οχι μονο τωρα που υπαρχουν σαν μετρο συγκρισης αυτες με τη ζαχαροπαστα. Ποτε δεν μου αρεσαν οι κλασικες, μου φαινονται "αραιές", αφρος καπως. Και οι κρεμες τους και η σαντιγι και το παντεσπανι. Ενω ειμαι πολυ του γλυκου, οι τουρτες δεν μου αρεσουν. Η υφη. Η γευση μπορει να ειναι σουπερ αλλα με χαλαει η υφη. Θελω κατι πιο παχυ,πηχτο. Η τουρτα του γαμου μας ηταν ωραια, καπως πηχτη η κρεμα και το παντεσπανι κριτσανιστο σαν να ειχε μπισκοτο καπως. Αυτη μου αρεσε, αλλα σχεδον ποτε δεν εχω πετυχει τετοια τουρτα σε γενεθλια.

Εμένα ότι έχει σχέση με σοκολάτα κ γλυκό μου αρέσει!!! :lol: βέβαια κ εγώ προτιμώ σε cookies πχ, bueno και τέτοια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Εμενα οι κλασικες καθολου. Δηλαδη οχι μονο τωρα που υπαρχουν σαν μετρο συγκρισης αυτες με τη ζαχαροπαστα. Ποτε δεν μου αρεσαν οι κλασικες, μου φαινονται "αραιές", αφρος καπως. Και οι κρεμες τους και η σαντιγι και το παντεσπανι. Ενω ειμαι πολυ του γλυκου, οι τουρτες δεν μου αρεσουν. Η υφη. Η γευση μπορει να ειναι σουπερ αλλα με χαλαει η υφη. Θελω κατι πιο παχυ,πηχτο. Η τουρτα του γαμου μας ηταν ωραια, καπως πηχτη η κρεμα και το παντεσπανι κριτσανιστο σαν να ειχε μπισκοτο καπως. Αυτη μου αρεσε, αλλα σχεδον ποτε δεν εχω πετυχει τετοια τουρτα σε γενεθλια.

Εμείς εδώ στην γειτονιά είμαστε τυχεροί γιατί έχει ένα ζαχαροπλαστείο όλα τα λεφτά. Και εμένα δεν μου αρέσει να είναι η τούρτα σκέτος αφρός. Αυτό το ζαχαροπλαστείο φτιάχνει κάτι τούρτες με κομματάκια φράουλας μέσα η κομματάκια κουκις και είναι φοβερές. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κάντι είπε:

Παντως κοριτσια κι εγω τούρτα με ζαχαροπαστα δεν εχω φάει ποτε νόστιμη και εχω δοκιμάσει πολλές αν υπολογίσεις σε ποσα γενέθλια στο σχολειο εχω φάει τούρτες. Και

 

Εγω τουρτα με ζαχαροπαστα δεν εχω φαει ποτε αλλα εχω φαει με αμυγδαλοπαστα (μαρτζιπαν) που ηταν το ιδιο σε υφη. Μου αρεσε. Η ζαχαροπαστα που εφαγα περσι αυτες τις φιγουρες που ειχα φτιαξει επισης μου αρεσε.

 

Για τα δωρα, εμας ειναι ακομα μικρη οποτε δεν εχει μπει ακομα στο πνευμα των δωρων σε γενεθλια και γιορτες. Τωρα εχει αρχισει να ενθουσιαζεται και να μπαινει στο πνευμα τουρτα-κερακια-τραγουδι. Εχει μπει ομως στο πνευμα οτι οταν ερχεται καποιος στο σπιτι φερνει δωρο, γιατι ετυχε τωρα λογω των καραντινων που ολους ειχαμε να τους δουμε καιρο κι οταν ηρθαν ολοι της εφεραν δωρα. Και το εχει συνδυασει οτι οταν θα ερθουν φιλοι ή συγγενεις κατι θα της εχουν... Τα γενεθλια της ειναι μαζι με το Πασχα οποτε προς το παρον δεν της παιρνουμε κατι εμεις συγκεκριμενα για τα γενεθλια γιατι εχει πολλα απο αλλους και λογω γενεθλιων και λογω Πασχα. Ή μαλλον οχι ακριβως ετσι. Περσι ας πουμε της πηραμε ενα σετ playmobil που το περιμενα πώς και πώς να το παρω για τα γενεθλια αλλα μετα εδωσαν οι παππουδες και νονοι λεφτα για να παρουμε κατι κ δεν ηξερα τι αλλο να παρουμε οπότε θεωρησαμε αυτο σαν δωρο των παππουδων, καποια παπουτσια σαν δωρο των νονων κλπ. Η γιορτη της ειναι μαζι με τα Χριστουγεννα οποτε παλι παιρνει πολλα, αλλα τοτε βαζω κατι κατω απο το δεντρο για το συμβολικο του πραγματος και το ανοιγουμε την Πρωτοχρονια. 2 Χριστουγεννα και 2 Πασχα εχει ζησει ακομα ολα κι ολα. Αργοτερα δεν ξερω τι θα κανουμε. Γενικα δεν συνηθιζουμε παντως να κανουμε μεταξυ μας, εννοω εγω κι ο αντρας μου, δωρα στις γιορτες μας-γενεθλια μας, οποτε υποθετω θα παει λιγο αναλογα και πώς θα το ζηταει. Δινουμε ομως πολλα πραγματα μεσα στο χρονο, περιπου εναλλαξ τον ενα μηνα καινουργιο παιχνιδι και τον αλλο καινουργια βιβλια. Ειτε τα αγοραζω τοτε ειτε τα εχω αγορασει αρκετα μαζι και τα εμφανιζω σταδιακα, ειτε δεν ειναι απαραιτητα αγοραστα, αν ας πουμε της φερουν πολλα παιχνιδια-βιβλια ενα μηνα δεν βγαζω κι αλλο απο εμας, εχει αυτα για τον μηνα αυτο. Ή καποια φορα μπορει να βρω καποιο δικο μου παιχνιδι απο παλια οποτε παλι μπορει να μην βγαλω καινουργιο. (Τωρα εχω βρει τα πονυ που ειχαμε με την αδερφη μου και περιμενω ευκαιρια να τα εμφανισω, γιατι τωρα τελευταια ηρθαν πολλοι στο σπιτι κι εφεραν αλλα. Θα κατενθουσιαστει.) Χοντρικα μηνα εννοω προφανως. Για τα γενεθλια τελος παντων ειμαστε λιγο φλου ακομα, τον μηνα των γενεθλιων-γιορτης ουσιαστικα δινουμε το παιχνιδι/βιβλιο του μηνα τη μερα εκεινη ας πουμε. Αλλα ξαναλεω ειναι ακομα μικρη, οποτε τα ρυθμιζουμε εμεις. Σε μαγαζι ας πουμε ακομα δεν ζηταει να παρουμε κατι. Μεγαλωνοντας θα ειναι πιο φλου τα πραγματα υποθετω, οχι με συγκεκριμενη συχνοτητα νεο παιχνιδι-βιβλιο. Ηδη εχει ατονησει αυτο. Το εκανα κυριως μεχρι τα δύο που ηθελα να παρει συγκεκριμενες κατηγοριες παιχνιδιων για τις δεξιοτητες πχ σφηνωματα, τουβλακια, παζλ, σφυρακι, μωρο, φιγουριτσες, οχηματα, ζωα κλπ οπότε καπως επρεπε να κατανεμηθουν για να μην πεφτουν ολα μαζι (Τωρα θα μπουμε στα ρολων!) Αργοτερα λογικα θα ειναι κατι πολυ ξεχωριστο η μερα των γενεθλιων που λογικα θα παιρνει και καποιο πολυ ξεχωριστο δωρο που θα το θελει η ιδια. Απλα επειδη λογικα παλι θα δινουν λεφτα οι παππουδες, μαλλον δεν θα ειναι ολα παιχνιδια, καποια μπορει να ειναι ρουχα, παπουτσια κλπ. Και περσι δηλαδη εγινε αυτο. Και με δευτερο παιδι λογικα θα βρουμε αλλο συστημα γιατι θα τα εχει ολα ανοιχτα μπροστα του οποτε δεν θα υπαρχει το "καθε μηνας κατι", εκτος αν τα κρυψω και τα εμφανιζω αν δεν τα θελει εξω η μεγαλη, δεν ξερω πώς γινεται με τα δευτερα παιδια που υπαρχουν ολα τα παιχνιδια και βιβλια εξ αρχης!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα ειναι αδικημένο το πουλάκι μου πεφτουν ολα γιορτή , γενέθλια , Χριστούγεννα τον Δεκέμβρη. Φέτος για τα γενέθλια του σκεφτήκαμε να του  πάρουμε χρυσόψαρο. Ελπιζω να μην το φάει.... καθως ολα περνάνε απο το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Νομίζω εξαρτάται από το τι λαμβάνει όλη τη χρονιά. Άλλες οικογένειες επιλέγουν πχ κάθε μήνα το παιδί κάτι να παίρνει από μικρό μέχρι μεγάλο, άλλες δίνουν παραπάνω σε γιορτές, άλλες δίνουν συνέχεια και αρκετά. Εμένα πχ έχει γιορτή Νοέμβρη, Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά και γενέθλια σε δεκαπέντε μέρες απόσταση οπότε θέλοντας και μη λαμβάνει έναν όγκο αυτόν τον καιρό και την υπόλοιπη χρονιά επιλέγουμε κάποια που αλλάζουν ηλικιακά (πχ πήραμε επιτραπέζια που δεν είχε αλλά έφτασε σε ηλικία που μπορεί να τα παίξει σε άσχετη χρονική στιγμή) και βιβλία που δεν βάζουμε χρονικό όριο. Επίσης έχει να κάνει με το τι ζητάει και αν έχει ήδη κάτι παρόμοιο. Ζήτησε πέντε και έχει δύο παρόμοια; Δείτε για τα τρία ίσως η τα δύο. Δεν έχει λάβει κάποια δώρα εδώ και καιρό; Μπορεί να πάρει ένα παραπάνω. Έχει λάβει; Παίρνεις πιο συγκρατημένα. Ίσως κάπως έτσι; 

Κοίτα, αν το συγκρίνουμε με το πόσα δώρα παίρναμε εμείς ως παιδιά τότε ναι παίρνει πολλά πράγματα γενικά. Εάν το συγκρίνω με άλλα παιδιά, όχι δεν παίρνει πολλά δώρα μέσα στην χρόνια. Δεν θέλω όμως να παίρνει πολλά πράγματα μαζεμένα, θεωρώ ότι ίσως χάσει την ουσία του να λαμβάνεις κάτι και δεν θα εκτιμά μετά όταν παίρνει κάτι μικρό, θα έχει συνηθίσει στην αφθονία. Δεν ξέρω, έτσι σκέφτομαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα δεν μου αρέσει να παίρνουν πολλά κ να ζητάνε όλο κ περισσότερα. Τους έχω μάθει να χαίρονται με μικρά πραγματακια. Πχ κ στο τζάμπο να πάμε αρκούνται στο να πάρουμε ένα παιχνιδάκι κ μικρό. Διαλέγουν κ παίρνουν χωρίς να χαλάνε μια περιουσία σε δώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Πες τα χρυσοστομη! Σύμφωνα ομωσ με τη λογική του φόρουμ εδώ, αυτό δεν πρέπει να αφορά τους γονείς. Αφού συμβαίνει στο σχολείο, είναι πρόβλημα της δασκάλας και όχι των γονέων. 

Δυστυχώς δεν εχω διαβάσει όλη την συζήτηση για καταλάβω τι εννοείς. Αλλα παράλογο μου φαίνεται να υποστηρίζεται κατι τέτοιο. Ειμαι σιγουρη οτι ολες οι μαμάδες αν ερωτηθούν απο τα παιδια τους γιατι δεν μου έκανε δώρο ο εορτάζων θα απαντήσουν οτι αυτο δεν συνιθζεται. Ισως καποια παιδακια να δίνουν μερικές φορές κατι για να θυμόμαστε τι ωραία περάσαμε στα γενέθλια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Chrysoum είπε:

Κοίτα, αν το συγκρίνουμε με το πόσα δώρα παίρναμε εμείς ως παιδιά τότε ναι παίρνει πολλά πράγματα γενικά. Εάν το συγκρίνω με άλλα παιδιά, όχι δεν παίρνει πολλά δώρα μέσα στην χρόνια. Δεν θέλω όμως να παίρνει πολλά πράγματα μαζεμένα, θεωρώ ότι ίσως χάσει την ουσία του να λαμβάνεις κάτι και δεν θα εκτιμά μετά όταν παίρνει κάτι μικρό, θα έχει συνηθίσει στην αφθονία. Δεν ξέρω, έτσι σκέφτομαι τώρα

Ναι αν το δεις έτσι ισχύει. Αν συνυπολογίσεις και ίσως κάποια δώρα που θα λάβει από άλλους στα γενέθλια μπορεί να αρκεστεί και στο ένα από τους γονείς. Αλλά σου λέω και πάλι εξαρτάται τι είναι αυτά τα μαζεμένα. Πχ ένα βιβλίο ένα παιχνίδι και ένα ρούχο εμένα δεν μου φαίνονται μαζεμένα. Πέντε παιχνίδια διαφορετικά ναι είναι πολλά. Ένα παιχνίδι πχ μια κούκλα και ένα δεύτερο πχ ένα μπανάκι για κούκλα με τα γύρω γύρω πάλι δεν είναι πολλά γιατί το ένα συμπληρώνει το άλλο και παίζονται μαζί. Η ίσως δύο μεγάλα μαζί να είναι υπερβολή αλλά ένα μικρό και ένα μεγαλύτερο να είναι οκ. Πχ ένα διαστημόπλοιο και ένα κουκλόσπιτο υπερβολή αλλά ένα κουκλόσπιτο και ένα ημερολόγιο είναι μια χαρά. Κάπως έτσι θα το κοιτούσα. αν ήθελα 'αυστηρά' να κινηθώ στο ένα θα το έκανα και αυτό επιλέγοντας από τη λίστα κάτι που θα ήθελε πιο πολύ από όλα! 

πρίν από 43 λεπτά , Κάντι είπε:

Εμενα θα ειναι αδικημένο το πουλάκι μου πεφτουν ολα γιορτή , γενέθλια , Χριστούγεννα τον Δεκέμβρη. Φέτος για τα γενέθλια του σκεφτήκαμε να του  πάρουμε χρυσόψαρο. Ελπιζω να μην το φάει.... καθως ολα περνάνε απο το στόμα.

Λες να ορμήξει στο ψαράκι; :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrysoum said:

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι άλλο, στα παιδακια σας τι δώρο τους παίρνετε; εμένα η δικιά μου ότι δει και της αρέσει μου ζητάει να το πάρουμε δώρο στα γεννεθλια της. Δηλαδή, τώρα μου έχει ζητήσει να της πάρουμε 5 - 6 πράγματα. Δεν παίζει να γίνει αυτό, γενικά συμφωνώ με την ανάρτηση της @Ilaeira μερικές σελιδες πριν, υπεραφθωνια σε πράγματα τα παιδιά μας και δεν συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση. Σκέφτηκα να της πάρω 2 από αυτά που ζήτησε (δεν είναι μεγάλα πράγματα), ο άντρας μου θεωρεί ότι πρέπει να της πάρουμε 1. Μου είπε ότι έρχονται Χριστούγεννα και μπορεί να πάρει κάποια περισσότερα δώρα τότε, εγώ πάλι δεν συμφωνώ ούτε μ αυτό, τα άπειρα δώρα τα Χριστούγεννα. 

Εγώ του πηρα καινούριο ρολόι που του το είχαμε υποσχεθεί. Και ένα καινούριο παγούρι για το σχολείο, τι οποίο έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα, αλλά του είπα για τα γενέθλια του και αυτό! 
 

 

37 minutes ago, Κάντι said:

Δυστυχώς δεν εχω διαβάσει όλη την συζήτηση για καταλάβω τι εννοείς. Αλλα παράλογο μου φαίνεται να υποστηρίζεται κατι τέτοιο. Ειμαι σιγουρη οτι ολες οι μαμάδες αν ερωτηθούν απο τα παιδια τους γιατι δεν μου έκανε δώρο ο εορτάζων θα απαντήσουν οτι αυτο δεν συνιθζεται. Ισως καποια παιδακια να δίνουν μερικές φορές κατι για να θυμόμαστε τι ωραία περάσαμε στα γενέθλια.

Τίποτα τέτοιο δεν υποστηρίζεται φυσικά. Οι μισοί γονείς και βαλε δεν πηγαίνουν δωράκια στο σχολείο. Ο δικός μου ποτε δεν ρώτησε γιατί δεν έλαβε. Εγώ επειδή είχα κάνει το πάρτι , δεν έστειλα δωράκια . Μόνο γλυκά. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Ναι αν το δεις έτσι ισχύει. Αν συνυπολογίσεις και ίσως κάποια δώρα που θα λάβει από άλλους στα γενέθλια μπορεί να αρκεστεί και στο ένα από τους γονείς. Αλλά σου λέω και πάλι εξαρτάται τι είναι αυτά τα μαζεμένα. Πχ ένα βιβλίο ένα παιχνίδι και ένα ρούχο εμένα δεν μου φαίνονται μαζεμένα. Πέντε παιχνίδια διαφορετικά ναι είναι πολλά. Ένα παιχνίδι πχ μια κούκλα και ένα δεύτερο πχ ένα μπανάκι για κούκλα με τα γύρω γύρω πάλι δεν είναι πολλά γιατί το ένα συμπληρώνει το άλλο και παίζονται μαζί. Η ίσως δύο μεγάλα μαζί να είναι υπερβολή αλλά ένα μικρό και ένα μεγαλύτερο να είναι οκ. Πχ ένα διαστημόπλοιο και ένα κουκλόσπιτο υπερβολή αλλά ένα κουκλόσπιτο και ένα ημερολόγιο είναι μια χαρά. Κάπως έτσι θα το κοιτούσα. αν ήθελα 'αυστηρά' να κινηθώ στο ένα θα το έκανα και αυτό επιλέγοντας από τη λίστα κάτι που θα ήθελε πιο πολύ από όλα! 

Δεν παίρνει δώρα από άλλους για τα γεννεθλια, μόνο από τον γείτονα που είναι σαν παππούς της και την μαμά μου. Οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν, η μαμά μου της στέλνει χρήματα και της παίρνω εγώ κάτι. Αλλά αυτό που δεν μου αρέσε είναι που είπε ότι φέτος θα της πάρουμε το τάδε δώρο εμείς και ο γείτονας θα της πάρει το άλλο. Ότι το θεωρεί δεδομένο λοιπόν ότι θα της πάρουν δώρο και άλλοι. Θα μου πεις παιδί είναι, αλλά και πάλι ακούστηκε άσχημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Αλλά σου λέω και πάλι εξαρτάται τι είναι αυτά τα μαζεμένα. Πχ ένα βιβλίο ένα παιχνίδι και ένα ρούχο εμένα δεν μου φαίνονται μαζεμένα. Πέντε παιχνίδια διαφορετικά ναι είναι πολλά. Ένα παιχνίδι πχ μια κούκλα και ένα δεύτερο πχ ένα μπανάκι για κούκλα με τα γύρω γύρω πάλι δεν είναι πολλά γιατί το ένα συμπληρώνει το άλλο και παίζονται μαζί.

 

Πολυ ωραια τα ειπες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Chrysoum είπε:

Δεν παίρνει δώρα από άλλους για τα γεννεθλια, μόνο από τον γείτονα που είναι σαν παππούς της και την μαμά μου. Οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν, η μαμά μου της στέλνει χρήματα και της παίρνω εγώ κάτι. Αλλά αυτό που δεν μου αρέσε είναι που είπε ότι φέτος θα της πάρουμε το τάδε δώρο εμείς και ο γείτονας θα της πάρει το άλλο. Ότι το θεωρεί δεδομένο λοιπόν ότι θα της πάρουν δώρο και άλλοι. Θα μου πεις παιδί είναι, αλλά και πάλι ακούστηκε άσχημα. 

Έλα μωρέ, ξέρει ότι ο γείτονας την αγαπάει και της παίρνει πάντα δώρο γι αυτό τον "υπολογίζει" στα δώρα της. Δεν το βλέπω κακό, είναι μικρούλα. Θα της έλεγα απλά ότι καλό θα ήταν να μην του ζητήσουμε εμείς τι θα μας πάρει γιατί μπορεί να μην έχει λεφτά και να στεναχωρηθεί που δε θα μπορεί να μας κάνει το δώρο. Να του πούμε τι θέλουμε μόνο αν ρωτήσει. Να μη μάθει δηλαδή ότι μπορεί να κάνει "παραγγελιές" σε οποιονδήποτε εκτός της στενής οικογενείας.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι άλλο, στα παιδακια σας τι δώρο τους παίρνετε; εμένα η δικιά μου ότι δει και της αρέσει μου ζητάει να το πάρουμε δώρο στα γεννεθλια της. Δηλαδή, τώρα μου έχει ζητήσει να της πάρουμε 5 - 6 πράγματα. Δεν παίζει να γίνει αυτό, γενικά συμφωνώ με την ανάρτηση της @Ilaeira μερικές σελιδες πριν, υπεραφθωνια σε πράγματα τα παιδιά μας και δεν συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση. Σκέφτηκα να της πάρω 2 από αυτά που ζήτησε (δεν είναι μεγάλα πράγματα), ο άντρας μου θεωρεί ότι πρέπει να της πάρουμε 1. Μου είπε ότι έρχονται Χριστούγεννα και μπορεί να πάρει κάποια περισσότερα δώρα τότε, εγώ πάλι δεν συμφωνώ ούτε μ αυτό, τα άπειρα δώρα τα Χριστούγεννα. 

καλα εμενα ο,τι παιξει σε διαφημιση η δουν σε φιλο το θελουν.ακομη κ η μεγαλη 7χρ.ενω απο περυσι ελεγαν επιτραπεζια πλεον εχουν πει απειρα

θα τους βαλω να γραψουν γραμμα κ να δωσουν 2-3επιλογες.αυτο δ σημαινει οτι θα παρουν 2-3.αυτο θα το κρινω εγω αναλογα του κοστους.κ το ιδιο θα τους απαντησω σε περιπτωση που τυχει

κ οταν ηταν πιο μικρα παλι ετσι επελεγα μονη.ειτε πολλα μικρα φθηνα,ειτε ενα πιο μεγαλο .ολα τα εχουμε κανει

γι αυτο δ συμφωνω απολυτα με αυτο που εγραψε η αλλη κοπελα.δ ειμαστε απο τους γονεις που δ λενε οχι.ουτε νιωθω οτι καλυπτουμε τις αναγκες πριν καν εκφραστουν.αν καποιος νιωθει οτι ξοδευει πολλα,λογικο να το σκεφτει να πει κ οχι

(εδω τα δικα μου τα εξυπνα ρωτησαν για playstation,πρωτσα απο ολα ειπα δ ειναι η ηλικια,κ μετα τους ειπα να το ζητησουν μαζι γτ ειναι ακριβο,κ απαντησαν οτι ο αη-βασιλης δ εχει τετοια θεματα:razz:)

αχ κ γω δ μπορω τις τουρτες αφρος η με ζαχαροπαστα,αλλα τις ζητανε πλεον τα παιδια.εχει ενα μαγαζι στην πολη καταγωγης μου που ειναι το μοναδικο που εχει νοστιμη ζαχαροπαστα.κ εχω βρει κ ενα στην πολη που μενουμε που τις κανει πανεμορφες κ υποφερτα τρωγονται

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ναι αν το δεις έτσι ισχύει. Αν συνυπολογίσεις και ίσως κάποια δώρα που θα λάβει από άλλους στα γενέθλια μπορεί να αρκεστεί και στο ένα από τους γονείς. Αλλά σου λέω και πάλι εξαρτάται τι είναι αυτά τα μαζεμένα. Πχ ένα βιβλίο ένα παιχνίδι και ένα ρούχο εμένα δεν μου φαίνονται μαζεμένα. Πέντε παιχνίδια διαφορετικά ναι είναι πολλά. Ένα παιχνίδι πχ μια κούκλα και ένα δεύτερο πχ ένα μπανάκι για κούκλα με τα γύρω γύρω πάλι δεν είναι πολλά γιατί το ένα συμπληρώνει το άλλο και παίζονται μαζί. Η ίσως δύο μεγάλα μαζί να είναι υπερβολή αλλά ένα μικρό και ένα μεγαλύτερο να είναι οκ. Πχ ένα διαστημόπλοιο και ένα κουκλόσπιτο υπερβολή αλλά ένα κουκλόσπιτο και ένα ημερολόγιο είναι μια χαρά. Κάπως έτσι θα το κοιτούσα. αν ήθελα 'αυστηρά' να κινηθώ στο ένα θα το έκανα και αυτό επιλέγοντας από τη λίστα κάτι που θα ήθελε πιο πολύ από όλα! 

Λες να ορμήξει στο ψαράκι; :lol: 

Το εχω κανει ήδη εικόνα. Ειναι μεγάλος γατοβουτηχτης, στο φαΐ μας παντως ορμάει.

ωραια το έθεσες με τα δώρα και συμφωνω απόλυτα. Μου έδωσες και ιδέα να κάνουμε κουμπαρα και να βάζουμε 10 ευρώ καθε μήνα για το χριστουγεννιάτικο δώρο του.

παντως ειμαι πολυ υπέρ του ενα δώρο και καλο τον Δεκέμβριο , εγω εχω κρατήσει το τροχόσπιτο της Barbie με κάποιες Barbie, ενα σπιτάκι μπότα με τα κουκλάκια του και τρεις πολυ μεγάλες κούκλες που ειχα σαν παιδί.ολα τ αλλα τα ψιλολοειδια εξαφανίστηκαν και λογικό! Καλα το χειρότερο μου ειναι οταν καθόμαστε για καφε απέναντι απο περίπτερο και οι γονείς παιρνουν αυτές τις σακούλες. Καμια ουσία δεν βλέπω τωρα.

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τίποτα τέτοιο δεν υποστηρίζεται φυσικά. Οι μισοί γονείς και βαλε δεν πηγαίνουν δωράκια στο σχολείο. Ο δικός μου ποτε δεν ρώτησε γιατί δεν έλαβε. Εγώ επειδή είχα κάνει το πάρτι , δεν έστειλα δωράκια . Μόνο γλυκά. 

Όντως οι μισοί θα φέρουν. Μπορει να ρώτησε την δασκαλα και να του λύθηκε η απορία :razz:

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν παίρνει δώρα από άλλους για τα γεννεθλια, μόνο από τον γείτονα που είναι σαν παππούς της και την μαμά μου. Οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν, η μαμά μου της στέλνει χρήματα και της παίρνω εγώ κάτι. Αλλά αυτό που δεν μου αρέσε είναι που είπε ότι φέτος θα της πάρουμε το τάδε δώρο εμείς και ο γείτονας θα της πάρει το άλλο. Ότι το θεωρεί δεδομένο λοιπόν ότι θα της πάρουν δώρο και άλλοι. Θα μου πεις παιδί είναι, αλλά και πάλι ακούστηκε άσχημα. 

Απο την αλλη εχει ορθολογική σκέψη και κανει τον προγραμματισμό της. Ειναι σαν να λες εσυ τα παπούτσια θα τα παρω με τον μισθό του Νοεμβρίου και το φορεμα με τον μισθό του Δεκεμβρίου. Αν δεν φτασει ο μισθός δεν πειραζει μες την ζωή ειναι και αυτο θα περιμένεις τον επόμενο μήνα....

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

καλα εμενα ο,τι παιξει σε διαφημιση η δουν σε φιλο το θελουν.ακομη κ η μεγαλη 7χρ.ενω απο περυσι ελεγαν επιτραπεζια πλεον εχουν πει απειρα

θα τους βαλω να γραψουν γραμμα κ να δωσουν 2-3επιλογες.αυτο δ σημαινει οτι θα παρουν 2-3.αυτο θα το κρινω εγω αναλογα του κοστους.κ το ιδιο θα τους απαντησω σε περιπτωση που τυχει

κ οταν ηταν πιο μικρα παλι ετσι επελεγα μονη.ειτε πολλα μικρα φθηνα,ειτε ενα πιο μεγαλο .ολα τα εχουμε κανει

γι αυτο δ συμφωνω απολυτα με αυτο που εγραψε η αλλη κοπελα.δ ειμαστε απο τους γονεις που δ λενε οχι.ουτε νιωθω οτι καλυπτουμε τις αναγκες πριν καν εκφραστουν.αν καποιος νιωθει οτι ξοδευει πολλα,λογικο να το σκεφτει να πει κ οχι

(εδω τα δικα μου τα εξυπνα ρωτησαν για playstation,πρωτσα απο ολα ειπα δ ειναι η ηλικια,κ μετα τους ειπα να το ζητησουν μαζι γτ ειναι ακριβο,κ απαντησαν οτι ο αη-βασιλης δ εχει τετοια θεματα:razz:)

αχ κ γω δ μπορω τις τουρτες αφρος η με ζαχαροπαστα,αλλα τις ζητανε πλεον τα παιδια.εχει ενα μαγαζι στην πολη καταγωγης μου που ειναι το μοναδικο που εχει νοστιμη ζαχαροπαστα.κ εχω βρει κ ενα στην πολη που μενουμε που τις κανει πανεμορφες κ υποφερτα τρωγονται

 

Το κοστος-μεγεθος ειναι ενα θεματακι. Γιατι αν ας πουμε ενα παιδι θελει ενα παζλ ή τουβλακια που δεν ειναι μικρο δωρο αλλα ειναι φτηνο και το αλλο παιδι θελει ενα παιχνιδι επισης μεγαλο αλλα του 50ευρου πχ κουκλοσπιτο, δεν ξερω πώς εξισορροπειται. Δεν στεκει να παρουμε ας πουμε 10 παζλ στο αλλο για να ειναι περιπου ισαξιο δωρο με το αλλο

πρίν από 20 λεπτά , little lamb είπε:

 

Το κοστος-μεγεθος ειναι ενα θεματακι. Γιατι αν ας πουμε ενα παιδι θελει ενα παζλ ή τουβλακια που δεν ειναι μικρο δωρο αλλα ειναι φτηνο και το αλλο παιδι θελει ενα παιχνιδι επισης μεγαλο αλλα του 50ευρου πχ κουκλοσπιτο, δεν ξερω πώς εξισορροπειται. Δεν στεκει να παρουμε ας πουμε 10 παζλ στο αλλο για να ειναι περιπου ισαξιο δωρο με το αλλο

 

Και γενικα δεν γινεται να παρουμε πολλα στο ενα παιδι και μονο ενα στο αλλο επειδη ετσι ειναι περιπου ισαξια. Τα παιδια δεν ξερουν απο κοστη και οτι το παζλ ειναι φτηνο ενω το κουκλοσπιτο ακριβο, οποτε δεν ξερω πώς λυνεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει πίσω πολλές σελίδες. Λιγάκι να σας αφήσω δεν σας προλαβαίνω μετά!:P Το πιάνω λοιπόν από δω. 

 

Ο γιος μου έχει γενέθλια τον Δεκέμβρη οπότε παίρνει δώρο Χριστουγέννων και γενεθλίων σε ένα μήνα. Δεν μου φαίνονται πολλά γιατί μπορεί να περάσουν μήνες χωρίς να πάρει κάτι. Στα πολυκατάστηματα επιμένω πως παίρνουμε ένα παιχνίδι δεν μένω στην τιμή εκτός και αν δει κάτι πολύ ακριβό. 

 

Τώρα για τον Δεκέμβριο φτιάχνουμε ημερολόγιο αντίστροφης μετρήσης. Ενθουσιάστηκα κι εγώ και ο μικρός με χάρτινες μικροκατασκευες στο διαδίκτυο, origami ζωάκια, diy αυτοκολλητα, fidget toys, χάρτινα δαχτυλίδια, βραχιολακια και μικρές χριστουγεννιάτικες κατασκευές. Δεν τα θεωρώ λοιπόν δώρα και ελπίζω να έχει την υπομονή πως πρέπει να ανοίγουμε ένα κάθε μέρα.

 

Πάντως βλέπω πως δεν υπάρχει η λαχτάρα για δώρο (όχι μόνο από το παιδί μου αλλά από τα περισσότερα παιδιά που ξέρω) όπως είχαμε εμείς τότε. Ναι θα χαρούν τα νέο παιχνίδι, στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να το παίζουν και μια μέρα ολόκληρη και μετά στα αζητητα μαζί με τα άλλα. 

 

 

 

Για τα μικροπαιχνιδα που πήρε το μάτι μου διαγώνια καθώς προσπερνούσα σελίδες θα πω πως είναι από τα παιχνίδια που παίζουν τα παιδιά. Μπορεί να τους έχεις παρει τεράστια κουκλοσπιτα, υπερπαραγωγή σετ μαστορεμος, απίστευτες πιστες ή φοβερες κουζίνες και με αυτά να παίξουν δύο λεπτά και με τα μπιχλιμπιδακια να παίζουν ώρες. Εμένα μου αρέσουν πολύ αυτά και τα έχω μαζεμένα σε γυαλες ή κουτιά και τα χαζεύει πολύ συχνά, συχνότερα από τα υπόλοιπα παιχνίδια. Όσο πιο μικρό και περίπλοκο τόσο το καλύτερο. Αυτά βέβαια για παιδιά πάνω από τρία, γύρω στα τέσσερα, τέσσερα +!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγ τα παιχνίδια και τα βιβλία οπωσ κ τους μαρκαδόρους κ τα συναφή για χειροτεχνίες τα θεωρώ εκπαιδευτικα και αναγκαία υποδομή οπότε δεν τα παρουσιάζω σαν δωρα. Έχουμε λιγότερα παιχνίδια απ όσα πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχουμε για να καλυφθούν διάφορες μορφές δεξιοτήτων και νοημοσύνης, δλδ αν υπήρχε μεγαλύτερη δυνατότητα αγορών, θα ήθελα κάποια ακόμα. Όμως είναι όλα επιλεγμένα από εμάς, δεν έχει ζητήσει κάτι ούτε έχουμε βάλει την ιδέα ότι μπορεί να ζητάει. Ζητάει βιβλία αν δει στο εξώφυλλο ότι υπάρχουν κι άλλα στη σειρά ή μαρκαδόρους αν αρχίσουν να τελειώνουν. Αλλά παιχνίδι δεν έχει σκεφτεί να ζητήσει. Ούτε πρόκειται να έρθει σε παιχνιδαδικο να διαλέξει κι έτσι εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Ξέρουμε τι του αρεεει, ξέρουμε τις αναπτυξιακές ανάγκες, βλέπουμε τι μπορεί να «ζηλέψει» από άλλα παιδιά και σε τακτά χρονικά διαστήματα, αναλόγως του προϋπολογισμου, αγοράζουμε κάτι. Το καλό με τον να μην έχει πολλά, είναι ότι είναι ωραία τακτοποιημένα στα ράφια του κ τα παίρνει όποτε θέλει, παίζει συγκεντρωμένα και δεν τα βαριέται, αλλά κάποια παραπάνω θα ήθελα να εχουμε. 

 

Τα γενέθλια του πέφτουν μέσα στις γιορτές οπότε τότε από συγγενείς παίρνει μαζεμένα κ παίρνει κ δυο μεγάλα από εμάς, όπως κ ένα μεγάλο το Πάσχα κ στη γιορτή του. Οι παππούδες συνήθως στέλνουν χρήματα κ διαλέγουμε εμείς, πράγμα που μας βοκευει γιατί αν έπαιρναν ο,τι να ναι θα έπρεπε να αγοράζουμε εμείς κι άλλα. Εγω θα ήθελα να του φέρνουν δώρο ρούχα επίσης κ τώρα που μεγάλωσε, και για να μην μαθαίνει ότι το δώρο είναι μόνο παιχνίδι, αλλά κ για να απελευθερώνεται μέρος του προϋπολογισμού για να έχουμε περισσότερα παιχνίδια, αλλά οι παππούδες μάλλον θεωρούν ότι έρχονται πιο κοντά με το παιδί αγοράζοντας παιχνίδι, οπότε δεν τους χαλάω χατιρι. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Το κοστος-μεγεθος ειναι ενα θεματακι. Γιατι αν ας πουμε ενα παιδι θελει ενα παζλ ή τουβλακια που δεν ειναι μικρο δωρο αλλα ειναι φτηνο και το αλλο παιδι θελει ενα παιχνιδι επισης μεγαλο αλλα του 50ευρου πχ κουκλοσπιτο, δεν ξερω πώς εξισορροπειται. Δεν στεκει να παρουμε ας πουμε 10 παζλ στο αλλο για να ειναι περιπου ισαξιο δωρο με το αλλο

 

Και γενικα δεν γινεται να παρουμε πολλα στο ενα παιδι και μονο ενα στο αλλο επειδη ετσι ειναι περιπου ισαξια. Τα παιδια δεν ξερουν απο κοστη και οτι το παζλ ειναι φτηνο ενω το κουκλοσπιτο ακριβο, οποτε δεν ξερω πώς λυνεται αυτο

να σου πω δ το σκεφτομαι τοσο.γενικα τα αντιμετωπιζω ολα πιο απλα,ειδικα ενα θεμα οπως το παιχνιδι

ακριβως αυτο θα πω,πηρες ενα τεραστιο κουκλοσπιτο,ο αδερφος σου ζητησε παζλ,με τα ιδια λεφτα παιρνεις 3,για παραδειγμα.μετα τα 3χρ ναι,τους λεω αν κτ ειναι ακριβο

μεχρι τωρα δ εχει τυχει κ κτ ιδιαιτερο τετοιο.ετυχε μετα απο επιστροφη η μεγαλη να παρει 3μικρα δωρα κ εξηγησα στον μικρο γτ αυτος πηρε ενα μεγαλο αυτοκινητο.δ εχουμε δραματα.ετσι κ αλλιως ζητανε κτ αλλα σχετικα γενικα.πχ δεινοσαυρο,κουκλα,πλειμομπιλ,κτ με πειρατες κλπ

ουτε εμεις θα παρουμε βιβλια κ αναοωσιμα σαν δωρα συχνα.αλλα πχ θα παμε για ψωνια,δ ειναι αναγκη να παρουν κ μαρκαδορους η πλαστελινες κ ενα αυτοκινητακι κ ενα αυγο κιντερ,ενα απο ολα αυτα

φυσικα κ πλεον ζητανε,γτ μπορει να τους ρωτησουν κ συγγενεις τι θελουν.αλλα κ γτ βλεπουν,εμεις παμε σε μαγαζια μαζι,αλλα γτ γραφουν κ γραμμα πλεον στον αη βασιλη

το καλο ειναι οτι θα παρουν κ ρουχα το ιδιο συχνα οποτε θεωρω οτι δ μαθαινουν μονο στα δωρα-παιχνιδια.ουτε ζητανε επειτακτικα κτ απο τους αλλους.πχ ειπε ο μικρος στην αδερφη μου αφου τον ρωτησε οτι θελει κτ με δεινοσαυρο η αυτοκινητα.οχι κτ συγκεκριμενο οποτε κ ο αλλος εχει εναλλακτικες

ουτε ειδα ποτε τα παιχνιδια σαν αναπτυξη δεξιοτητων για να το αναλυσω τοσο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το καλό με τον να μην έχει πολλά, είναι ότι είναι ωραία τακτοποιημένα στα ράφια του κ τα παίρνει όποτε θέλει, παίζει συγκεντρωμένα και δεν τα βαριέται, α

Αυτό είναι αλήθεια! Τα πολλά παιχνίδια αν δεν έχεις πολλούς αποθηκευτικούς χώρους είναι μέσα στην μέση και εκτός αυτού η πληθώρα μου δίνει την εντύπωση πως δεν προκαλεί το παιδί να παίξει. 

 

Εγώ έχω κι το άλλο, μου αρέσει να φτιάχνω παιχνίδια, εκπαιδευτικά και μη, με χαρτόνια, πηλό, ξύλο οποιοδήποτε υλικό μπορεί να μου φανεί χρήσιμο. Έχουμε κάνει κουκλοσπιτο, επιτραπέζια, πίστες, κουζίνα  που εχουν μεγάλο όγκο! Αγοράσαμε και αρκετά, μας έδωσαν κιολας οπότε γίνεται ένας χαμός αν δεν τα τακτοποιώ πολλάκις μέσα στην μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι -αλλα δεν ξερω κιολας- οτι ισως πιο δικαιο να ειναι να παρουν ισο αριθμο δωρων, εστω κι αν το ενα ειναι ακριβο και το αλλο φθηνο (εφοσον ζητησαν τα συγκεκριμενα δωρα εννοω) παρα να παρουν την ιδια αξια, με διαφορετικη ποσοτητα δωρων. Γιατι η αξια σε χρημα ειναι κατι φτιαχτο απο εμας τους μεγαλους, το παιδι θελει απλα ενα παιχνιδι, δεν το νοιαζει αν ειναι φτηνο. Δεν ξερω πώς να το εξηγησω, δεν εννοω να παιρνουμε ο,τι ζητανε ασχετως κοστους, γιατι οντως πρεπει να μαθουν οτι υπαρχει ενα κοστος που ισως δεν θελουμε να διαθεσουμε, αλλα θελω να πω οτι μαλλον δεν θα στεκομουν στο "εσυ δεν πηρες πολλα γιατι το δικο σου ηταν ακριβο", αλλα θα επαιρνα μονο ένα και στο παιδι που ζητησε φθηνο, με τη λογικη οτι αλλη φορα θα παρει αυτο κατι πιο ακριβο. Δεν ξερω ισως στους μεγαλους φαινεται αδικο γιατι το σκεφτομαστε με χρηματα, για το παιδι ομως ειναι απλα οτι πηραν ενα παιχνιδι το καθενα, δεν το νοιαζει το παιδι με το φθηνο οτι δωσαμε παραπανω λεφτα για το αλλο οπότε ας πουμε δικαιουται και αυτο παραπανω πραγματα, του αρκει το φτηνο που ηθελε  Δεν θα τους το μετεφραζα σε οικονομικα δηλαδη, θα εδινα απλα λιγοτερα λεφτα για το ενα αναλογα με το δωρο που ζητησε και μια αλλη φορα αλλιως. Σε οικονομικα θα μιλουσα αν ας πουμε ζητουσαν κατι που μου φαινεται ακριβο, ασχετα με το τι ζητησε ο αλλος. 

(Για να μη λετε οτι αναλυω, τωρα με την κουβεντα μου ηρθαν αυτα, δεν ειχα σκεφτει απο τωρα τι θα κανω οταν θα εχω περισσοτερα παιδια :razz: 

 

Οσο για τα δωρα-ρουχα, η δικια μου προς το παρον ενθουσιαζεται εξισου γιατι τρελαινεται με τις ζωγραφιες ζωακια κλπ που εχουν. Σαν παιχνιδια τα βλεπει. Αργοτερα δεν ξερω. Κατι αλλο που βλεπω και χαιρομαι ειναι οτι πλεον τα παιδακια αγαπανε τα βιβλια σαν παιχνιδια ενω στην εποχη μας το βιβλιο ηταν ξενερωμα για τα παιδια.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Σκεφτομαι -αλλα δεν ξερω κιολας- οτι ισως πιο δικαιο να ειναι να παρουν ισο αριθμο δωρων, εστω κι αν το ενα ειναι ακριβο και το αλλο φθηνο (εφοσον ζητησαν τα συγκεκριμενα δωρα εννοω) παρα να παρουν την ιδια αξια, με διαφορετικη ποσοτητα δωρων. Γιατι η αξια σε χρημα ειναι κατι φτιαχτο απο εμας τους μεγαλους, το παιδι θελει απλα ενα παιχνιδι, δεν το νοιαζει αν ειναι φτηνο. Δεν ξερω πώς να το εξηγησω, δεν εννοω να παιρνουμε ο,τι ζητανε ασχετως κοστους, γιατι οντως πρεπει να μαθουν οτι υπαρχει ενα κοστος που ισως δεν θελουμε να διαθεσουμε, αλλα θελω να πω οτι μαλλον δεν θα στεκομουν στο "εσυ δεν πηρες πολλα γιατι το δικο σου ηταν ακριβο", αλλα θα επαιρνα μονο ένα και στο παιδι που ζητησε φθηνο, με τη λογικη οτι αλλη φορα θα παρει αυτο κατι πιο ακριβο. Δεν ξερω ισως στους μεγαλους φαινεται αδικο γιατι το σκεφτομαστε με χρηματα, για το παιδι ομως ειναι απλα οτι πηραν ενα παιχνιδι το καθενα, δεν το νοιαζει το παιδι με το φθηνο οτι δωσαμε παραπανω λεφτα για το αλλο οπότε ας πουμε δικαιουται και αυτο παραπανω πραγματα, του αρκει το φτηνο που ηθελε  Δεν θα τους το μετεφραζα σε οικονομικα δηλαδη, θα εδινα απλα λιγοτερα λεφτα για το ενα αναλογα με το δωρο που ζητησε και μια αλλη φορα αλλιως. Σε οικονομικα θα μιλουσα αν ας πουμε ζητουσαν κατι που μου φαινεται ακριβο, ασχετα με το τι ζητησε ο αλλος. 

(Για να μη λετε οτι αναλυω, τωρα με την κουβεντα μου ηρθαν αυτα, δεν ειχα σκεφτει απο τωρα τι θα κανω οταν θα εχω περισσοτερα παιδια :razz: 

 

Οσο για τα δωρα-ρουχα, η δικια μου προς το παρον ενθουσιαζεται εξισου γιατι τρελαινεται με τις ζωγραφιες ζωακια κλπ που εχουν. Σαν παιχνιδια τα βλεπει. Αργοτερα δεν ξερω. Κατι αλλο που βλεπω και χαιρομαι ειναι οτι πλεον τα παιδακια αγαπανε τα βιβλια σαν παιχνιδια ενω στην εποχη μας το βιβλιο ηταν ξενερωμα για τα παιδια.

 

Συμφωνώ πως το παιδί βλέπει την ποσότητα κ όχι το κόστος ειδικά όταν μιλάμε για αδέλφια που ίσως να ανταγωνίζονται λιγάκι. Κι εγώ έτσι θα λειτουργούσα αν είχα δύο παιδιά. 

 

Επίσης συμφωνώ και με σένα  κ με την @vicky86 αν δεν κάνω λάθος, πως από τα τρία κ μετά μπορουμε να αναφέρουμε τα κόστη κ τις τιμές μέσα σε άκρες ή τις έννοιες ακριβό ή οικονομικό ώστε να γνωρίζουν σιγά σιγά πως τα αγαθά τριγύρω μας αποκτούνται με χρήματα που άλλοτε μπορούμε ή δεν μπορούμε να διαθέσουμε. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...