Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

44 άτομα δλδ και εσείς 47; Και έρχονται όλοι; Νομίζω με 5'5 είσαστε μια χαρά βαριά 6 αν θέλετε να πάρετε και σπίτι και να κεραστεί και το προσωπικό. Όχι 6'5 γιατί αν έχεις απώλειες στα άτομα θα σου μείνει κάνα 1'5 κιλό είναι κρίμα.  Μίλα και με αυτόν που θα την κάνει βέβαια γιατί αν κάνεις και μια ζαχαρόπαστα δεν ξέρω τι βάρος έχει θα σου πει αυτός. Εγώ στα 2 που κάναμε πάρτυ είχα 30 άτομα έκανα 4 κιλά και έμεινε στο προσωπικό ένα καλό κομμάτι. Οπότε εσείς 47 πες 5'5 άντε να πάει 6 με την ζαχαρόπαστα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, λουκουμαδάκι said:

44 άτομα δλδ και εσείς 47; Και έρχονται όλοι; Νομίζω με 5'5 είσαστε μια χαρά βαριά 6 αν θέλετε να πάρετε και σπίτι και να κεραστεί και το προσωπικό. Όχι 6'5 γιατί αν έχεις απώλειες στα άτομα θα σου μείνει κάνα 1'5 κιλό είναι κρίμα.  Μίλα και με αυτόν που θα την κάνει βέβαια γιατί αν κάνεις και μια ζαχαρόπαστα δεν ξέρω τι βάρος έχει θα σου πει αυτός. Εγώ στα 2 που κάναμε πάρτυ είχα 30 άτομα έκανα 4 κιλά και έμεινε στο προσωπικό ένα καλό κομμάτι. Οπότε εσείς 47 πες 5'5 άντε να πάει 6 με την ζαχαρόπαστα; 

Αποκλείεται να έρθουν τόσα άτομα. Σιγά μην έρθουν όλα τα παιδιά και μάλιστα με τους 2 γονείς. Η τούρτα που θέλω, στα 5,5 κιλά, λέει το ζαχαροπλαστείο  βγάζει 35-40 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

Δηλαδή, πες ότι έρχονται όλοι, 14 δηλαδή παιδάκια με τους γονείς τους ή έναν γονιό κάποιοι και οι 2 γιαγιάδες. 5,5 κιλά τούρτα με ζαχαρόπαστα φτάνει? Ή να πάρω την αμέσως πιο μεγάλη, δηλαδή 6,5 κιλά?

Yπολόγισε και τα παιδάκια που έχουν αδέλφια, δεν θα καλέσεις και αυτά?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, kotsifikos said:

Yπολόγισε και τα παιδάκια που έχουν αδέλφια, δεν θα καλέσεις και αυτά?

Εννοείται, είναι καλοδεχούμενα, δεν είμαι σίγουρη για το πόσοι έχουν αδερφάκια. Απλά έχω φάει κόλλημα ότι θα έρθουν οι μισοί το πολύ! Επίσης ίσως ο ένας γονιός προτιμήσει να κάτσει σπίτι με το αδερφάκι, αν είναι πολύ μικρό. 

Δεν με πειράζει να μείνει τούρτα, πάντα την τούρτα που μένει από τα γενέθλια του, την πηγαίνω στο γραφείο και την τσακίζουν. Είναι όμως πανάκριβη αυτή με τη ζαχαρόπαστα! Για 6,5 κιλά, με το θέμα μας (Μίκυ), αυτή που έχω δει , είναι στα 135 ευρώ! Και ήταν η πιο φτηνή με ζαχαρόπαστα στο θέμα αυτό! Βρήκα πιο οικονομική, από εκεί που ψωνίζω συνήθως, αλλά είναι κέικ και όχι τούρτα και δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Εννοείται, είναι καλοδεχούμενα, δεν είμαι σίγουρη για το πόσοι έχουν αδερφάκια. Απλά έχω φάει κόλλημα ότι θα έρθουν οι μισοί το πολύ! Επίσης ίσως ο ένας γονιός προτιμήσει να κάτσει σπίτι με το αδερφάκι, αν είναι πολύ μικρό. 

Δεν με πειράζει να μείνει τούρτα, πάντα την τούρτα που μένει από τα γενέθλια του, την πηγαίνω στο γραφείο και την τσακίζουν. Είναι όμως πανάκριβη αυτή με τη ζαχαρόπαστα! Για 6,5 κιλά, με το θέμα μας (Μίκυ), αυτή που έχω δει , είναι στα 135 ευρώ! Και ήταν η πιο φτηνή με ζαχαρόπαστα στο θέμα αυτό! Βρήκα πιο οικονομική, από εκεί που ψωνίζω συνήθως, αλλά είναι κέικ και όχι τούρτα και δεν μου αρέσει.

Γιατί δεν κάνεις αυτό που θα κάνω κι εγώ?ζαχαροπαστα τοσηωοση ώστε να βγαίνει το σχέδιο κβμια δεύτερη με ίδια γέμιση χωρίς την πάστα για τους υπόλοιπους.ετσι κάνουν κ στους γαμους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Γιατί δεν κάνεις αυτό που θα κάνω κι εγώ?ζαχαροπαστα τοσηωοση ώστε να βγαίνει το σχέδιο κβμια δεύτερη με ίδια γέμιση χωρίς την πάστα για τους υπόλοιπους.ετσι κάνουν κ στους γαμους

Δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως να βγάλω μια μικρή τουρτίτσα . Μπορεί να πουν, ωχ από αυτή θα φάμε όλοι? Σε γάμο δεν έχω δει ποτέ τούρτα με ζαχαρόπαστα. Εμείς δεν κόψαμε τούρτα και πήραμε 7-8 από τις αγαπημένες μου. 

Ερώτηση: H πινιάτα παίζεται μόνο με μάσκα? Διότι πήραμε μάσκα και ρόπαλο, αλλά σκέφτομαι ότι λόγω κοβιντ, ίσως δε θα έπρεπε να φορέσουν τα παιδάκια την ίδια μάσκα. 15 μάσκες δεν θέλω να πάρω. Να παίξουν χωρίς? 

Link to comment
Share on other sites

Αν παίξουν με μάσκα τόσο μικρά παιδάκια θα παίζουν μέχρι τα επόμενα γενέθλια! :lol:

Χωρίς μάσκα καλύτερα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως να βγάλω μια μικρή τουρτίτσα . Μπορεί να πουν, ωχ από αυτή θα φάμε όλοι? Σε γάμο δεν έχω δει ποτέ τούρτα με ζαχαρόπαστα. Εμείς δεν κόψαμε τούρτα και πήραμε 7-8 από τις αγαπημένες μου. 

Ερώτηση: H πινιάτα παίζεται μόνο με μάσκα? Διότι πήραμε μάσκα και ρόπαλο, αλλά σκέφτομαι ότι λόγω κοβιντ, ίσως δε θα έπρεπε να φορέσουν τα παιδάκια την ίδια μάσκα. 15 μάσκες δεν θέλω να πάρω. Να παίξουν χωρίς? 

Δεν θα ει αι πολύ μικρή γιατι δεν θα βγαίνει το σχεδιο

Link to comment
Share on other sites

Γιοβαννα θα εκανα αυτο που λεει η μαγιοπουλας με την τουρτα

5,5κιλα δ ειναι για 30-40ατομα,μαλλον προς 40-50κ σας φτανει θεωρω

Κ συμφωνω δ χρειαζεται μασκα, συνηθως σπανε πολυ δυσκολα οι πινιατες, προτιμω αυτες που τραβας κορδονια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 said:

Γιοβαννα θα εκανα αυτο που λεει η μαγιοπουλας με την τουρτα

5,5κιλα δ ειναι για 30-40ατομα,μαλλον προς 40-50κ σας φτανει θεωρω

Κ συμφωνω δ χρειαζεται μασκα, συνηθως σπανε πολυ δυσκολα οι πινιατες, προτιμω αυτες που τραβας κορδονια

Έχει και κορδόνια αν δυσκολευτούν! 

Είχαμε σήμερα την πρώτη θετική απάντηση! Μου είπε μάλιστα η μαμά ότι θέλει καιρό να με πάρει για να κανονίσουμε κάτι εκτός σχολείου, τα παιδιά μας φίλοι γαρ! Ακύρωσε μάλιστα το ταξίδι τους για να έρθουν. Ελπίζω να μην είναι άρρωστος και το ακύρωσαν άδικα! 

Και εκεί σκέφτομαι ότι πολλοί γονείς ίσως πάρουν και την Παρασκευή άδεια και φύγουν ταξίδι! Ωραία! επίσης προφανώς άργησα να τα δώσω και ο κόσμος έχει κανονίσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχει και κορδόνια αν δυσκολευτούν! 

Είχαμε σήμερα την πρώτη θετική απάντηση! Μου είπε μάλιστα η μαμά ότι θέλει καιρό να με πάρει για να κανονίσουμε κάτι εκτός σχολείου, τα παιδιά μας φίλοι γαρ! Ακύρωσε μάλιστα το ταξίδι τους για να έρθουν. Ελπίζω να μην είναι άρρωστος και το ακύρωσαν άδικα! 

Και εκεί σκέφτομαι ότι πολλοί γονείς ίσως πάρουν και την Παρασκευή άδεια και φύγουν ταξίδι! Ωραία! επίσης προφανώς άργησα να τα δώσω και ο κόσμος έχει κανονίσει!

Εχεις διαβάσει ένα από τα βιβλία της Ζωρζ Σαρη, το ΕΠ νομίζω, που η ηρωίδα που είχε γαλλίδα μαμα έκανε «πάρτι» (τη δεκαετία του 30, αν θυμάμαι το σωστό βιβλίο ) κι έστειλε προσκλήσεις αλλά δεν ήρθε κανεις γιατί καμία οικογένεια δεν θεώρησε πρέπον να στείλει τις κόρες της έτσι σε ξένο σπίτι; (αλλά δεν υπήρχαν κ τηλέφωνα για να ειδοποιήσουν κ η κακομοίρα περίμενε άδικα, ενώ οι αλλεσ νόμιζαν ότι μόνο εκείνες δεν τις αφησαν κ τα άλλα κορίτσια θα είχαν πάει). Πραγματικά εχεις τόσο άγχος που με κανεις να σκέφτομαι αυτή την ιστορία!! Αν σου είπε μια μαμα ότι θα έρθει κ αν έχετε κ κάποια ομάδα επικοινωνίας άρα σε γνωρίζουν κάποιοι, σίγουρα θα έρθουν κάποια παιδάκια, μην ανησυχείς! 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Έσπερος said:

Εχεις διαβάσει ένα από τα βιβλία της Ζωρζ Σαρη, το ΕΠ νομίζω, που η ηρωίδα που είχε γαλλίδα μαμα έκανε «πάρτι» (τη δεκαετία του 30, αν θυμάμαι το σωστό βιβλίο ) κι έστειλε προσκλήσεις αλλά δεν ήρθε κανεις γιατί καμία οικογένεια δεν θεώρησε πρέπον να στείλει τις κόρες της έτσι σε ξένο σπίτι; (αλλά δεν υπήρχαν κ τηλέφωνα για να ειδοποιήσουν κ η κακομοίρα περίμενε άδικα, ενώ οι αλλεσ νόμιζαν ότι μόνο εκείνες δεν τις αφησαν κ τα άλλα κορίτσια θα είχαν πάει). Πραγματικά εχεις τόσο άγχος που με κανεις να σκέφτομαι αυτή την ιστορία!! Αν σου είπε μια μαμα ότι θα έρθει κ αν έχετε κ κάποια ομάδα επικοινωνίας άρα σε γνωρίζουν κάποιοι, σίγουρα θα έρθουν κάποια παιδάκια, μην ανησυχείς! 

Μη γρουσουζεύεις καλέ!

Link to comment
Share on other sites

First world problems που λέμε και στο χωριό μου. 
Τι να πούμε κ εμείς οι μέσα στον χειμώνα που μπορεί να σκεφτούμε κάτι λιτό με 4-5 παιδιά  κ όντως να αρρωστήσουν όλα  ή να μην μπορέσουν! 

 

Σοβαρα τώρα εγω τον καταλαβαίνω τον φόβο κ γι αυτό σξεφτομαι μήπως είναι καλύτερα να μην οργανώσω τίποτα για να μην μείνουμε με την προσδοκία. αλλά εσεις είστε άλλη περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Έσπερος said:

First world problems που λέμε και στο χωριό μου. 

Ναι, όντως. Η αλήθεια είναι πως το άνοιγμα του τάπερ είναι πιο σοβαρός προβληματισμός.

17 minutes ago, Έσπερος said:

Τι να πούμε κ εμείς οι μέσα στον χειμώνα που μπορεί να σκεφτούμε κάτι λιτό με 4-5 παιδιά  κ όντως να αρρωστήσουν όλα  ή να μην μπορέσουν! 

Ε, κάτι τέτοιο, μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, όντως. Η αλήθεια είναι πως το άνοιγμα του τάπερ είναι πιο σοβαρός προβληματισμός.

όλα στην ιδθα κατηγορία τα βάζω. αλλά πραγματικά τώρα μόνο εγω αναρωτιέμαι αν το παιδί στο σχολείο τα κάνει όλα αυτά μόνος του ή τα αμελεί κ χρειάζεται βοήθεια/υπενθύμιση; :grin: την άλλη βδομάδα έχουμε ραντεβού με τη δασκάλα, θ ακούσω τίποτα άλλο,  ότι έχει μαυρίσει στο ξύλο τα παιδάκια ή τα μπουγελωνει στην τουαλέτα ή τους σκίζει τις ζωγραφιές, κ δν θα ξέρω πού να κρυφτώ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Έσπερος είπε:

όλα στην ιδθα κατηγορία τα βάζω. αλλά πραγματικά τώρα μόνο εγω αναρωτιέμαι αν το παιδί στο σχολείο τα κάνει όλα αυτά μόνος του ή τα αμελεί κ χρειάζεται βοήθεια/υπενθύμιση; :grin: την άλλη βδομάδα έχουμε ραντεβού με τη δασκάλα, θ ακούσω τίποτα άλλο,  ότι έχει μαυρίσει στο ξύλο τα παιδάκια ή τα μπουγελωνει στην τουαλέτα ή τους σκίζει τις ζωγραφιές, κ δν θα ξέρω πού να κρυφτώ..

Πιθαμον να έχει στείλει κ κάποιο στο νοσοκομειο με διάσυση.

Έσπερος να σε ρωτησωω κατι?καπνίζεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πιθαμον να έχει στείλει κ κάποιο στο νοσοκομειο με διάσυση.

Έσπερος να σε ρωτησωω κατι?καπνίζεις?

 

τσιγάρο εννοείς αν καπνίζω ή τίποτα πιο μερακλίδικο; :grin:

Δεν αντιλαμβάνεσαι το χιουμορ μου. προφανώς αν είχε δείρει παιδάκι θα το είχε ήδη μάθει. Αλλά λέω αν υπάρχει κάποιο πιο σοβαρό θέμα από αυτά που προβληματίζουν εμένα…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

τσιγάρο εννοείς αν καπνίζω ή τίποτα πιο μερακλίδικο; :grin:

Δεν αντιλαμβάνεσαι το χιουμορ μου. προφανώς αν είχε δείρει παιδάκι θα το είχε ήδη μάθει. Αλλά λέω αν υπάρχει κάποιο πιο σοβαρό θέμα από αυτά που προβληματίζουν εμένα…

Τίποτα πιο μερακλιδικο εννοώ.το πιασες:grin:

 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ναι, όντως. Η αλήθεια είναι πως το άνοιγμα του τάπερ είναι πιο σοβαρός προβληματισμός.

Ε, κάτι τέτοιο, μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή. 

Αν καλέσει όλη την τάξη κ την διπλανή σίγουρα κάποια θα έρθουν.οποτε παρτυ θα γινει

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Μη γρουσουζεύεις καλέ!

Δεν τα διάβασα όλα.απεκτησες καλεσμένο σίγουρο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τίποτα πιο μερακλιδικο εννοώ.το πιασες:grin:

 

Αν καλέσει όλη την τάξη κ την διπλανή σίγουρα κάποια θα έρθουν.οποτε παρτυ θα γινει

Σκέφτεσαι να έρθουν 60 παιδιά με τους γονείς τους; 
 

Αν κάνω δεν θα είναι με συμμαθητές, αφού δεν ξέρουμε κανέναν. Με παιδιά συναδέλφων θα είναι, αν δεν έχουν φύγει για Χριστούγεννα, αν δεν έχουμε φύγει εμείς, πολλά αν, τόσα αν που μάλλον δεν έχει νόημα να ασχοληθώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν έχουμε φύγει εμείς, πολλά αν, τόσα αν που μάλλον δεν έχει νόημα να ασχοληθώ

Δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, πως το εννοείς ακριβώς?

 

Πριν δύο βδομάδες ο μικρός με εβαλε να κάνουμε πάρτυ που καλεσμένοι ήμασταν εμείς οι τρεις και η γιαγιά του, δεν ήθελε άλλο κοσμο. Και ηταν πάρτυ με τα όλα του, σε μικρότερη ποσότητα! Με μπαλόνια, τραγούδια, φαγητά, γλυκα, παιχνίδια συγκεκριμένα που τα οργάνωνε από μέρες και συμμετείχαμε ολοι, κεράκι. Δεν είχε κανείς γενέθλια αλλά αποφάσισε πως πρέπει να κάνουμε ένα πάρτυ για να κάνουμε κάτι διαφορετικό όπως ειπε!:D

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, πως το εννοείς ακριβώς?

 

Πριν δύο βδομάδες ο μικρός με εβαλε να κάνουμε πάρτυ που καλεσμένοι ήμασταν εμείς οι τρεις και η γιαγιά του, δεν ήθελε άλλο κοσμο. Και ηταν πάρτυ με τα όλα του, σε μικρότερη ποσότητα! Με μπαλόνια, τραγούδια, φαγητά, γλυκα, παιχνίδια συγκεκριμένα που τα οργάνωνε από μέρες και συμμετείχαμε ολοι, κεράκι. Δεν είχε κανείς γενέθλια αλλά αποφάσισε πως πρέπει να κάνουμε ένα πάρτυ για να κάνουμε κάτι διαφορετικό όπως ειπε!:D

 

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία να κάνω πάρτι. Αν μπορέσει να γιορτάσει με τα ξαδερφια του, εντάξει. Αλλά να μπω στη διαδικασία να αναρωτιέμαι πότε θα έχει καλό καιρό για να είμαστε έξω, αν θα μπορούν οι καλεσμένοι κ όλα αυτά, και τελικά να στραβώσει, κ να έχω ξεμυαλίσει το παιδί για κάτι που δεν ξέρει τι είναι κ δεν θα ζητούσε από μόνος του, μου φαίνεται περιττή διαδικασία και δυνητικά ψυχοφθόρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σκέφτεσαι να έρθουν 60 παιδιά με τους γονείς τους; 
 

Αν κάνω δεν θα είναι με συμμαθητές, αφού δεν ξέρουμε κανέναν. Με παιδιά συναδέλφων θα είναι, αν δεν έχουν φύγει για Χριστούγεννα, αν δεν έχουμε φύγει εμείς, πολλά αν, τόσα αν που μάλλον δεν έχει νόημα να ασχοληθώ. 

Ωραια θα εινσι.υα γιορτάζει όλο το νησί ένα πραμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ωραια θα εινσι.υα γιορτάζει όλο το νησί ένα πραμα

Προ κοβιντ το νησί σχεδόν αδειαζε τα Χριστούγεννα για Αθήνα ή χειμερινους προορισμούς ή διάφορα εξωτικά. Οπότε στο μέλλον, αν το συνεχίσουν αυτό, θα είναι πιο εύκολο να κάνουμε πάρτι στο σπίτι της μαμάς μου στην Αθήνα με τους συμμαθητές!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία να κάνω πάρτι. Αν μπορέσει να γιορτάσει με τα ξαδερφια του, εντάξει. Αλλά να μπω στη διαδικασία να αναρωτιέμαι πότε θα έχει καλό καιρό για να είμαστε έξω, αν θα μπορούν οι καλεσμένοι κ όλα αυτά, και τελικά να στραβώσει, κ να έχω ξεμυαλίσει το παιδί για κάτι που δεν ξέρει τι είναι κ δεν θα ζητούσε από μόνος του, μου φαίνεται περιττή διαδικασία και δυνητικά ψυχοφθόρα. 

Τώρα που λες ότι δεν ξέρει τι είναι και δεν το ζητάει έφαγα φλασιά μια ταινία δεν ξέρω αν τη θυμάστε που νόμιζαν οι γονείς ότι έπεσε πυρηνική βόμβα και κλείστηκαν στο καταφύγιο με το γιο τους και τον άφησαν να βγει μετά από πόσα χρόνια και επειδή δεν ήθελαν να τελειώσουν τις προμήθειες του έλεγαν κάνουμε τούρτα γενεθλίων και με αλεύρι και με ζάχαρη και με κονσέρβα και με λαχανικά και ότι είχαν διαθέσιμο ανά χρονιά και έλεγε αυτό ναι ναι έτσι θα είναι :lol: 

Να τολμήσω να ρωτήσω γιατί δεν ξέρει τι είναι πάρτυ;  

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...