Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ


candy1234

Recommended Posts

Μια χαρά ειναι οι παππούδες, οχι θα κάτσουν να σκάσουν :D Δήμητρα δεν έχεις καμια δικαιολογία, μάλιστα στην Γερμανία οδηγούν πολύ σωστά δεν έχεις να φοβάσαι και τους άλλους οδηγούς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια χαρά ειναι οι παππούδες, οχι θα κάτσουν να σκάσουν :D Δήμητρα δεν έχεις καμια δικαιολογία, μάλιστα στην Γερμανία οδηγούν πολύ σωστά δεν έχεις να φοβάσαι και τους άλλους οδηγούς

Επίσης και τί δρόμους και τί εθνικά δίκτυα έχει η Γερμανία!

Μπροστά τους τί να κλ@#ει η Ελλάδα.....:mrgreen::mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

μωρε το εχω βαλει πεισμα μονο κ μονο για να σκασω τον αντρα μου:twisted: μου ειπε οτι αμα το παρω αυτος θα παει στην ελλαδα με τα ποδια:rolleyes:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και τί δρόμους και τί εθνικά δίκτυα έχει η Γερμανία!

Μπροστά τους τί να κλ@#ει η Ελλάδα.....:mrgreen::mrgreen:

 

γιαυτο οι περισσοτεροι ξενοι που πηγαινουν ελλαδα εχουν ατυχηματα!τιγκα στην λακουβα!:evil:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μωρε το εχω βαλει πεισμα μονο κ μονο για να σκασω τον αντρα μου:twisted: μου ειπε οτι αμα το παρω αυτος θα παει στην ελλαδα με τα ποδια:rolleyes:

Αχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχα

και θα σου μείνει και το mazda!;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιαυτο οι περισσοτεροι ξενοι που πηγαινουν ελλαδα εχουν ατυχηματα!τιγκα στην λακουβα!:evil:

Εμένα μού λες;;;; Καινούριο αμάξι έχω (2006 μοντέλο) και έχω αλλάξει ήδη 1 φορά αμορτισέρ και πάω και για 2η σε λίγο καιρό.....:roll::roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχα

και θα σου μείνει και το mazda!;)

 

τι λε ρε μου χρωστας ανταλλαγη τη μπεμπα του αντρα σου μουχαχα

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν κι εχει περασει καιρος απο το πρωτο μηνυμα...

Αν και ειμαι νεα στην παρεα αυτου του φορουμ...

εχω ακριβως και γω την ιδια φοβια...

τεραστια φοβια για μενα.

το 1998 εκανα τα μαθηματα (με το ζορι εννοειται ποτε δεν μου αρεσε) και τις πρωτες μερες του 1999 βγηκε και το διπλωμα μου. Ο δασκαλος μου ειπε οτι θα μου υπογραψει επαινο γιατι ημουν πολυ καλη και δεν πιστευε οτι δεν ηθελα να μαθω. Δυο φορες βολτουλα με το αμαξι του μπαμπα (μαζι με τον μπαμπα εννοειται) και σε μια περιεργη στροφη εχουμε αρχισει και τσακωνομαστε αν με παιρνει να στριψω ή οχι (εγω υποστηριζα το ναι). Νευριαζει ο αμοιρος μου τραβαει χειροφρενο και κατεβαινει. Αφου νευριασα κι εγω κατεβαινω και το κοβω με τα ποδια για το σπιτι. Φευγοντας ομως τον ειδα οτι εκει που με ειχε σταματησει συνεχισε κανονικα που παει να πει οτι με επαιρνε να στριψω και δεν εκανε κατι το ιδιαιτερο. Εκει νευριασα περισσοτερο. Απο τοτε ΔΕΝ... κι οταν λεω δεν εννοω ΔΕΝ. Δεν ξανανεβηκα να οδηγησω δεν ξαναμπηκα ποτε στη θεση του οδηγου μεχρι το 2006 που με την αφιξη του 3ου τεκνου αρχισα πολυ να δυσκολευομαι με τα περιθωρια του χρονου. Δεν προλαβαινα τιποτα. Ο αμοιρος συζυγος μου αγορασε αυτοκινητο οχι σακαρακα που του ελεγα εγω και υποστηριζα αλλα αυτοκινητο δυο ετων ελαφρως μεταχειρισμενο και σε αριστη κατασταση. Καντο οτι θες μου ειπε χτυπατο γρατζουνισε το δικο σου ειναι δε θα πεθανουμε για τις λαμαρινες ομως τιποτα εγω. 1 φορα μεσα σε ερημο δρομο και με τα χιλια ζορια. Περσυ το καλοκαιρι ειπα οτι δεν παει αλλο. Μεγαλωνουν οι απαιτησεις των παιδιων και εχουν παρα πολυ τρεξιμο. Εκανα 5 μαθηματα με δασκαλο ο οποιος ηταν αυτος που εβγαλα το διπλωμα και ουρλιαζε που δεν οδηγω. Τα 3 τα εκανα με το δικο μου. Ε το περσυ ηταν περσυ και το φετος ειναι φετος. Καμια φορα φετος στο αυτοκινητο. Τι να πω... τι να πει και ο αμοιρος συζυγος που πληρωνεις επι 5 χρονια ασφαλεια και σηματα για ενα αυτοκινητο που δεν κουνιεται. Θελω τοσο πολυ να οδηγησω δεν τον εχω τον εαυτο μου για τοσο αχρηστη κραταω σπιτι με 5 ατομα δουλευω μαγειρευω καθαριζω πλενω σιδερωνω προσεχω τους ηλικιωμενους γονεις μου διαβαζω τα παιδια μου τα τρεχω οπου θελουν και οπου χρειαζεται (με το ΠΕΖΟ 2)...δεν νομιζω οτι ειμαι αχρηστη. ΑΛΛΑ φοβαμαι αφανταστα, οτι καποιος θα ερθει και θα πεσει πανω μου. καποιος θα μου πεταχτει ή τελος παντων κατι θα γινει σε ΜΕΝΑ ειδικα σε ΜΕΝΑ. Σκεφτηκα να παω σε ψυχολογο....αλλα το μετανιωνω αμεσως. Σκεφτηκα να παρω κανενα ηρεμιστικο...αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται και τι συνεπειες θα εχει μετα οσον αφορα το αυτοκινητο. Πολλα σκεφτομαι αλλα τιποτα δεν κανω. Κι ομως τα παιδια μου με κοροιδευουν που ολες στον οικογενειακο μας κυκλο οδηγουν εκτος απο μενα.

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είνα να ξεκινησεις μόνη σου να πηγαίνεις καμμιά βόλτα να συνηθήσεις !! Και εγώ στην αρχή με το μωρό φοβόμουν και τους πρωτους 8 μήνες δεν οδήγησα καθόλου, μετά σιγά σιγά διαδρομές εύκολες και γνώριμες . Θα σου χρειαστεί !

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

kostann, είμαι 41 και οδηγώ εδώ και 1,5 χρόνο !!!! Είχα το δίπλωμα 10 χρόνια αλλά δεν ....... Με το δεύτερο παιδί, έφθασε ο κόμπος στο χτένι και το αποφάσισα. Πήρα καινούριο αυτοκίνητο, όχι μεταχειρισμένο όπως μου έλεγαν όλοι. Το πιό σοβαρό που έχω κάνει είναι να παραβιάσω στοπ -για την ακρίβεια βιάστηκα δεν το παραβίασα- και ....... 2000 ευρώ ζημιά στο αυτοκίνητο. Κατά τα άλλα, γρατζουνίτσες κλπ,

 

Την πρώτη φορά που πήρα μόνη μου το αυτοκίνητο ...... το τρελοκομείο !!!!!

 

Εγώ, τα παιδιά και η μαμά μου μέσα, ξεκινάμε να πάμε από Πειραιά Παιανία !!!!!!!! Αφού δεν τους πήγα και Θεσσαλονίκη, πάλι καλά :rolleyes::rolleyes:

 

Το τι μούτζα έφαγα στην εθνική, άλλο πράγμα ....... απτόητη όμως. Γενικά στην αρχή, αγχωνόμουν εύκολα αλλά μετά συνήθισα και προσέχω πλέον. Κάνω κάτι κουλά αλλά ευτυχώς αναίμακτα μέχρι τώρα. Μετά το τράκο των 2000 ευρώ, έπαθα ένα σόκ, φοβόμουν πιο εύκολα και άκουγα το θόρυβο από τις λαμαρίνες συνεχώς ....... το ξεπέρασα δια της ομοιοπαθητικής, οδήγημα και οδήγημα !!!

 

Όλα μια ιδέα είναι. Και η οδήγηση και το παρκάρισμα. Σιγά οι άλλοι τζιμάνια είναι ? Ή γεννήθηκαν γνωρίζοντας ?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Φόρτσα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω φοβαμαι να παω να βγαλω διπλωμα αυτοκινητου δεν ξερω ουτε τα βασικα αλλα κολωνω δεν μπορω!!!Εδω σαν συνοδηγος φοβαμαι φανταστειτε σαν οδηγος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω διπλωμα απο το 2001!!!! εχω οδηγησει απο τοτε 5-10 φορες και ολες προ της 1ης εγκυμοσυνης μετα τελος..... ολο λεω να παω παλι να κανω κανα μαθημα αλλα ολο το καθυστερω.

ελπιζω να τα καταφερω γιατι δεν την παλευω αλλο οσο και να το κανεις το τουτου σου δινει μια ανεξαρτησια.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω διπλωμα απο το 2001!!!! εχω οδηγησει απο τοτε 5-10 φορες και ολες προ της 1ης εγκυμοσυνης μετα τελος..... ολο λεω να παω παλι να κανω κανα μαθημα αλλα ολο το καθυστερω.

ελπιζω να τα καταφερω γιατι δεν την παλευω αλλο οσο και να το κανεις το τουτου σου δινει μια ανεξαρτησια.

Εγώ είχα το δίπλωμα από το 1999 και καθόταν .......

 

Τι απίστευτη βλακεία !!!!!! Κάνεις ότι θες και πας όπου θες !!!!!!!!!!!!!!!! Ξεκίνα λέμε .........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστα ολα αυτα μου ακουγονται αλλα το θεμα ειναι οτι οταν μπαινω μεσα στο αμαξι στη θεση του οδηγου αισθανομαι κατι σε πιαστε με λυποθυμω, κατι σε κοψιμο, κατι σε κρυαδες...προχθες σε εναν επαρχιακο δρομο (για να περασει αυτοκινητο κανεις ταματα) κατεβηκε ο αντρας μου απο το αυτοκινητο και μου λεει παρτο (η αποσταση του σπιτιου απο κει ηταν 4 λεπτα-εγω το εκανα :cool: ε και τι δεν μου ηρθε τρεμουλο ιδρωτας σκοτοδεινες μαλλον θα παθω παρκινσον για να αρχισω να οδηγω...

κι εγω πιστευω οτι ειναι να το θες το θεμα ειναι οτι και το θελω και δεν το θελω.

Link to comment
Share on other sites

Exω το διπωμα απο το 94 ή 95!!! Δεν θυμαμαι καλα.

Εμαθα να οδηγω γεματη φοβο. Μου ελεγαν οτι αν μαθω δεν θα φοβαμαι... ναι καλα!!!

Οδηγησα λιγες φορες μεσα σε αυτα τα χρονια αλλα παλι με φοβο.

Ωσου ξαφνικα πριν 2 μηνες περιπου ξυπνησα το πρωι και ηθελα να παω στην κομμωτρια. Ειχα τα παιδια και βαριομουν να παρουμε λεωφορειο. Την ωρα που βγαιναμε απο την πορτα, πεταω τα ψηλα παπουτσια, βαζω χαμηλα, παιρνω το κλειδι του αυτοκινητου και φυγαμε.... Ετσι απλα. Ουτε φοβος ουτε τιποτα. Απο τοτε οδηγω χωρις να φοβαμαι. Οκ δεν βγαινω ακομη εθνικη, στο χαλαρο ειμαι ακομη αλλα π ιστευω οτι ειναι θεμα χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ήρθε και η δική μου ώρα. Δίπλωμα από το '94 και από τότε τίποτα. Πλέον όμως είναι απολύτως απαραίτητο. Ο σύζυξ, βλέποντας το αδιέξοδο στην μετακίνηση, με παρότρινε να κάνω μαθήματα, αυτή η εβδομάδα είναι όλη κλεισμένη με μαθήματα, το Σάββατο παίρνω το αυτοκινητάκι που διάλεξα, ένα καλής κατάστασης μεταχειρισμένο Getz, και από εβδομάδα κλειστείτε στα σπίτια σας. Είμαι πολύ απρόσεχτη και φοβισμένη, αλλά έχω πεισμώσει τόσο πολύ που ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το δίπλωμα από το 1999 και καθόταν .......

 

Τι απίστευτη βλακεία !!!!!! Κάνεις ότι θες και πας όπου θες !!!!!!!!!!!!!!!! Ξεκίνα λέμε .........

 

 

και εγω απο το 2000 στην αρχη δε με ενοιαζε αλλα οταν πλεον ηθελα και ειχα την αναγκη να το κανω το δικο μου προβλημα ηταν οι καυγαδες με τον αντρουλη μου που καθε φορα που θα μου εκανε μαθημα σφαζομασταν μεχρι που μια μερα του ειπα δε με νοιαζει εσυ να χτυπιεσαι εγω θα μαθω να οδηγω μονη μου:lol:

 

αλλα εδω και 2,5 χρονια ευτυχως οδηγω:P

 

και για να καταλαβετε τι στριμμενο αντρουλη εχω ή μαλλον ποσο ερωτευμενος ειναι με το αυτοκινητο του δυο φορες με εβαλε μεσα σαν οδηγο δε χρειαστηκε τριτη φορα πηραμε ενα μεταχειρισμενο μικρο δικο μου;)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ήρθε και η δική μου ώρα. Δίπλωμα από το '94 και από τότε τίποτα. Πλέον όμως είναι απολύτως απαραίτητο. Ο σύζυξ, βλέποντας το αδιέξοδο στην μετακίνηση, με παρότρινε να κάνω μαθήματα, αυτή η εβδομάδα είναι όλη κλεισμένη με μαθήματα, το Σάββατο παίρνω το αυτοκινητάκι που διάλεξα, ένα καλής κατάστασης μεταχειρισμένο Getz, και από εβδομάδα κλειστείτε στα σπίτια σας. Είμαι πολύ απρόσεχτη και φοβισμένη, αλλά έχω πεισμώσει τόσο πολύ που ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!

Πολύ ζόρι τραβάω. Θα τα καταφέρω, αλλά τέτοιο άγχος ούτε όταν γεννούσα. :confused:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ευακι!!! και εγω ανηκω στο κλαμπ των φοβισμενων οδηγων με διπλωμα απο το 2006. οι αντρες τελικα ειναι ολοι ιδιοι. θεωρουν το αυτοκινητο προεκταση του εγω τους. για αυτο και εγω θα δωσω το σαραβαλακι μου και θα παρω καινουριο και δεν θα εχω το μπιρι-μπιρι του μεσα στα αυτια μου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Όταν αποφάσισα να το πάρω μόνη μου, όλα καλά. Πήγαινα στη δουλειά, πάρκαρα μια χαρά, ο κόμπος έφυγε, έπαιρνα και τη μικρή από τον παιδικό. Όλα οκ. Αν είμαι με τον άντρα μου χμχχμ. Τώρα δυστυχώς πάλι έμεινα από αυτοκίνητο μια και λόγω καταστάσεων πρέπει να το παίρνει ο άντρας μου. Ελπίζω σύντομα να επανέλθει στην κυριότητά μου.:rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω μπορει να περασε ο Αυγουστος που υποτιθεται οτι θα ξεκινουσα να γυρναω το τιμονι αλλα δυστυχως τιποτα... ο φοβος εχει θρονιαστει μεσα μου και δε θελει ουτε να ξεκλειδωνω το αυτοκινητο. Δυστυχως πρεπει να παρω κατι γιατι δεν μου αρεσει κι ολας. Τρελαινομαι οταν περναει η ωρα και ο μεταφορεας μας δεν εχει ερθει για να ξεκινησει τις μετακινησεις των παιδιων στις δραστηριοτητες.... αληθεια εχουν βγαλει κανενα φαρμακο που να προσπερνα τους φοβους;;;;κατι να μου προτεινετε υπαρχει;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...