Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ


candy1234

Recommended Posts

Καλημέρα και απο εμένα,εχω και εγω τον ίδιο φοβο και πως τον απεκτήσα...ξεκισα μαθηματα το 2013 αφου πηρα το διπλωμα με την πρωτη ,αρχισα μονη μου να πηγαινω στο τετραγωνο και σιγα σιγα οδηγουσα ...με πολυ φοβο!!!2 μηνες μετα ειχα σοβαρο προβλημα υγειας!!!!αφησα την οδηγηση και ασχοληθηκα μονη μου ξανα πριν 8 μηνες !!!!οταν ξεκινησα τον οκτωμβριο τον τρακαρα γιατι δεν υπολογισα καλα....τωρα λοιπον φοβαμαι και τον ογκο και γενικα την οδηγηση...τρεμω οταν ειμαι στο τιμονι....και τωρα επειδη περασε καιρος εχω χασει και τον συμπλέκτη...(δεν συμπλεκταρω καλα...μπερδευομαι και η μου σβηνει η πατιναρει)θα παω σε δασκαλο μεσα στο καλοκαιρι ,δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση!!ξεπερασε καμια τον φοβο της???:?:candy1234 τι εγινε τελικα???ξεπερασες αυτο το φοβο σου???αραγε θα τα καταφέρω? ποσες απο εσας τελικά τα καταφεραν:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fofo4, νομίζω ότι ο φόβος τις πρώτες ημέρες που οδηγείς τον είχαμε όλοι. Κι εγώ σαν κι εσένα πήρα το δίπλωμα το 2004, και οδήγησα μετά πάλι το 2008, κι εκτοτε συνεχώς. Τον πρώτο καιρό νόμιζα ότι δε χωράω να περάσω σε κανένα στενό, ότι θα βρω, ότι έρχονται όλοι κατά πάνω μου, ότι δε μπορώ ταυτόχρονα και να βγάλω φλας και να κοιτάζω αν έρχεται κάποιος για να αλλάξω λωρίδα, ότι δε μπορώ και να κοιτάζω μπροστά στο δρόμο και τους καθρέφτες, ότι για ναπαρκάρω χρειάζομαι θέση για φορτηγό, κλπ. Απλώς με την εξάσκηση τα συνηθίζεις όλα αυτά, και μετά τα κάνεις όλα μηχανικά, χωρίς να σκέφτεσαι.

Το ότι είχες ένα τρακάρισμα δε σημαίνει ότι πρέπει να παραιτηθείς. Ακόμα και πολύ έμπειροι οδηγοί μπορούν να τρακάρουν. Όσο για το συμπλέκτη που λες, σε όλους μας μπορεί να τύχει να σβήσει, και ειδικά αν, παρά την όποια εμπειρία μας, οδηγησουμε ένα αυτοκίνητο που δεν ξέρουμε. Ολα είναι θέμα συνήθειας. Όμως, μπορείς να κάνεις αυτό που λες, να ξαναπάς σε ένα δάσκαλο να τα ξαναφρεσκάρεις. Θα τα καταφέρεις, όπως κάναμε όλοι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα,εχω και εγω τον ίδιο φοβο και πως τον απεκτήσα...ξεκισα μαθηματα το 2013 αφου πηρα το διπλωμα με την πρωτη ,αρχισα μονη μου να πηγαινω στο τετραγωνο και σιγα σιγα οδηγουσα ...με πολυ φοβο!!!2 μηνες μετα ειχα σοβαρο προβλημα υγειας!!!!αφησα την οδηγηση και ασχοληθηκα μονη μου ξανα πριν 8 μηνες !!!!οταν ξεκινησα τον οκτωμβριο τον τρακαρα γιατι δεν υπολογισα καλα....τωρα λοιπον φοβαμαι και τον ογκο και γενικα την οδηγηση...τρεμω οταν ειμαι στο τιμονι....και τωρα επειδη περασε καιρος εχω χασει και τον συμπλέκτη...(δεν συμπλεκταρω καλα...μπερδευομαι και η μου σβηνει η πατιναρει)θα παω σε δασκαλο μεσα στο καλοκαιρι ,δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση!!ξεπερασε καμια τον φοβο της???:?:candy1234 τι εγινε τελικα???ξεπερασες αυτο το φοβο σου???αραγε θα τα καταφέρω? ποσες απο εσας τελικά τα καταφεραν:confused:

 

Εγώ λέω τώρα που τελειώνουν τα σχολεία αντί να τρολάρετε στο ιντερνετ να πάτε έξω καμία βόλτα μπας και πάρετε και λίγο αέρα και συνέλθετε!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω τώρα που τελειώνουν τα σχολεία αντί να τρολάρετε στο ιντερνετ να πάτε έξω καμία βόλτα μπας και πάρετε και λίγο αέρα και συνέλθετε!!

 

Γιατι τετοια απαντηση??ειπα και εγω το προβλημα μου!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα,εχω και εγω τον ίδιο φοβο και πως τον απεκτήσα...ξεκισα μαθηματα το 2013 αφου πηρα το διπλωμα με την πρωτη ,αρχισα μονη μου να πηγαινω στο τετραγωνο και σιγα σιγα οδηγουσα ...με πολυ φοβο!!!2 μηνες μετα ειχα σοβαρο προβλημα υγειας!!!!αφησα την οδηγηση και ασχοληθηκα μονη μου ξανα πριν 8 μηνες !!!!οταν ξεκινησα τον οκτωμβριο τον τρακαρα γιατι δεν υπολογισα καλα....τωρα λοιπον φοβαμαι και τον ογκο και γενικα την οδηγηση...τρεμω οταν ειμαι στο τιμονι....και τωρα επειδη περασε καιρος εχω χασει και τον συμπλέκτη...(δεν συμπλεκταρω καλα...μπερδευομαι και η μου σβηνει η πατιναρει)θα παω σε δασκαλο μεσα στο καλοκαιρι ,δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση!!ξεπερασε καμια τον φοβο της???:?:candy1234 τι εγινε τελικα???ξεπερασες αυτο το φοβο σου???αραγε θα τα καταφέρω? ποσες απο εσας τελικά τα καταφεραν:confused:

 

fofo εγώ δεν έχω θέμα στην οδήγηση μέσα στην πολη είμαι πολύ άνετη, είμαι σύγουρη πως και εσύ μετα από λίγο καιρό δεν θα έχεις θέμα,είναι θέμα εμπειρίας καθαρά, εγώ φοβάμαι την εγνατία και τους μεγάλους δρόμους που πρέπει να αναπτύξεις μεγάλη ταχύτητα!!τρέμωωωω!!θέλω ψυχολόγο άμεσα δεν είναι κατάσταση αυτή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...