Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια πήγαμε για την αυχενική μας και ενώ όλα βγήκαν τέλεια και οι πιθανότητες 1 προς 1700, εντοπίστηκε το πρόβλημα "ανεστραμμένη ροή στο φλεβώδη πόρο".

θα κάνω ξανά αυχενική στις 17 βδομάδες με την ελπίδα να έχει διορθωθεί, διαφορετικά θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση! σας παρακαλώ, υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έχει συμβεί αυτό?????????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποια μαμά που έκανε την αυχενική διαφάνεια στην κ.Φωκιαλάκη;

 

εγω! με τη κουρακου εισαι;

εκανε κ την αυχενικη κ τη β επιπεδου.

η αυχενικη κρατησε κανα 15λπεπτο, ηταν σε καλη θεση το μωρο. φυλο δε μας ειπε. ειπε οτι δν ειδε.. κ οτι θα μας ελεγε η γιατρος μου.

στη β επιπεδου μου φανηκε πιο αναλυτικη κ φιλικη.

γενικως καλη εντυπωση μου εκανε- δεν εχω κ αλλη εμπειρια, ειναι το πρωτο μου- μου ειπε οτι ειναι ολα καλα κ μου απαντουσε σε ο,τι ρωτουσα.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω! με τη κουρακου εισαι;

εκανε κ την αυχενικη κ τη β επιπεδου.

η αυχενικη κρατησε κανα 15λπεπτο, ηταν σε καλη θεση το μωρο. φυλο δε μας ειπε. ειπε οτι δν ειδε.. κ οτι θα μας ελεγε η γιατρος μου.

στη β επιπεδου μου φανηκε πιο αναλυτικη κ φιλικη.

γενικως καλη εντυπωση μου εκανε- δεν εχω κ αλλη εμπειρια, ειναι το πρωτο μου- μου ειπε οτι ειναι ολα καλα κ μου απαντουσε σε ο,τι ρωτουσα.

γεια σου Δημητρα, με το καλο το μωρακι σου! εχεις την Κουρακου? την ειχε η διπλανη μου στο μαιευτηριο που γεννησαμε μαζι και ηταν πολυ ευχαριστημενη αν και ακριβουτσικη. Παντως καλη μου φανηκε και η μαια της πολυ καλη που ερχοταν εκει.. Στα εγραψα σε περιπτωση που δεν εχεις πολλες γνωμες να ξερεις οτι εγω ακουσα καλα πραγματα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω! με τη κουρακου εισαι;

εκανε κ την αυχενικη κ τη β επιπεδου.

η αυχενικη κρατησε κανα 15λπεπτο, ηταν σε καλη θεση το μωρο. φυλο δε μας ειπε. ειπε οτι δν ειδε.. κ οτι θα μας ελεγε η γιατρος μου.

στη β επιπεδου μου φανηκε πιο αναλυτικη κ φιλικη.

γενικως καλη εντυπωση μου εκανε- δεν εχω κ αλλη εμπειρια, ειναι το πρωτο μου- μου ειπε οτι ειναι ολα καλα κ μου απαντουσε σε ο,τι ρωτουσα.

 

Όχι δεν έχω την Κουρακου. Με έστειλε ο γυναικολόγος μου στη κ.Φωκιαλάκη! Μόνο 15 λεπτά; Πόσο κόστισε η αυχενική με το papp-a; Dvd δίνει ή μπα...;

Mother is the name for God in the lips and hearts of little children.

t8308.gif

1439794pqpow76qap.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω την Κουρακου. Με έστειλε ο γυναικολόγος μου στη κ.Φωκιαλάκη! Μόνο 15 λεπτά; Πόσο κόστισε η αυχενική με το papp-a; Dvd δίνει ή μπα...;

 

οχι δε δινουν DVD κ εχει κ ταμπελιτσα που σου λεει οτι απαγορευεται να τραβηξεις βιντεο εσυ.

ναι στα 15 λεπτα κρατησε, εμενα μ βρηκε σε καλη θεση το μωρο κ δε ζοριστηκε καθολου.

κοστισε γυρω στα 140 ευρω η αυχενικη κ 120 η β επιπεδου.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δε δινουν DVD κ εχει κ ταμπελιτσα που σου λεει οτι απαγορευεται να τραβηξεις βιντεο εσυ.

ναι στα 15 λεπτα κρατησε, εμενα μ βρηκε σε καλη θεση το μωρο κ δε ζοριστηκε καθολου.

κοστισε γυρω στα 140 ευρω η αυχενικη κ 120 η β επιπεδου.

 

μάλιστα... Θεώρησα ότι αφού ανήκει στη λίστα με τους πιστοποιημένους ιατρούς θα τηρεί το 45λεπτο.

Θα της το επισημάνω εγώ πριν μπω μέσα! Τι σκατά, δε το κάνει τζάμπα!

Ευχαριστώ για τς πληροφορίες!

Mother is the name for God in the lips and hearts of little children.

t8308.gif

1439794pqpow76qap.gif

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα... Θεώρησα ότι αφού ανήκει στη λίστα με τους πιστοποιημένους ιατρούς θα τηρεί το 45λεπτο.

Θα της το επισημάνω εγώ πριν μπω μέσα! Τι σκατά, δε το κάνει τζάμπα!

Ευχαριστώ για τς πληροφορίες!

 

Νομιζω οτι δε κανει κακη δουλεια. εμενα δλδ μου τα μετρησε ολα, αλλα σου ειπα οτι το μωρο ηταν ανασκελα ολη την ωρα. δε χρειαστηκε καν να μου ζουμπηξει τη κοιλια για να το ξυπνησει λιγο. Δηλαδη ,για την περιπτωση μου, νομιζω 45 λεπτα θα ηταν υπερβολικο.

οταν πας, πες μου εντυπωσεις!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δε κανει κακη δουλεια. εμενα δλδ μου τα μετρησε ολα, αλλα σου ειπα οτι το μωρο ηταν ανασκελα ολη την ωρα. δε χρειαστηκε καν να μου ζουμπηξει τη κοιλια για να το ξυπνησει λιγο. Δηλαδη ,για την περιπτωση μου, νομιζω 45 λεπτα θα ηταν υπερβολικο.

οταν πας, πες μου εντυπωσεις!

 

Θα σου πω... Θα φανεί :)

Mother is the name for God in the lips and hearts of little children.

t8308.gif

1439794pqpow76qap.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ψαξε να δεις αν ο γιατρος που σου κανει αυχενικη ειναι στη λιστα https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

και δες τι χαρτια θα σου υπογραψει αν σου εκανε αυχενικη διαφανεια,οχι το papp A που ειναι το αιμα αλλα μετρησεις με τον υπερηχο.

Δε μπορει οι ιδιωτες που ειναι στις λιστες να παιρνουν 100-120 ευρω και στο δημοσιο με 13 ευρω. Καποια διαφορα θα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα κοριτσια για αυχενικη διαφανεια, υπερηχογράφημα α&β επιπεδου θελω να μαθω που κανατε κ το κοστοσ.η μαλον που ειναι ποιο φθηνα εχω ασφαλ. ικα

 

Εγω θα παω στο κτηριο του Αλεξανδρα στη Λαμψακου και θα πληρωσω 75 ευρω. Αλλα πρεπει να κλεισεις ραντευου νωρις και οχι τελευταια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.... ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΡΕΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 18-06-14 ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Εχω 1-2 απορίες γιατί δεν έχω καταλάβει τα βασικά.

Διάβασα τοσο τη σελίδα του fmf, επιστημονικά άρθρα στο ίντερνετ περί αυχενικής και διάρκειάς της, οσο και τη συνέντευξη του dr. Νικολαΐδη στο Βήμα.

Επίσης και αρκετά από τα ποστ αυτού του θέματος, ακόμα και τα παλιότερα.

Μιλάτε για πιστοποίηση γιατρού αλλά και πιστοποίηση του "κεντρου που σου κάνει την αυχενική".

Κατάλαβα οτι η πιστοποίηση του γιατρού δίνεται τόσο σε εθνικό επίπεδο από κάποια κρατική αρχή όσο και -εθελοντικά- σε διεθνές επίπεδο μέσω του fmf.

Η πιστοποίηση του κέντρου όμως;

Το μηχάνημα πρέπει να πληρεί κάποιες προδιαγραφές;

Θα πάω την Παρασκευή 20 του μηνα για αυχενική στο μαιευτήριο Μητέρα. Το κόστος είναι σχετικά μεγάλο αναλογικά με τα κόστη που βλέπω εδώ, αλλά... δεν ειναι της παρούσης.

Η γιατρός είναι κάποια κα. Βασιλική Παπαγιάννη. Η κυρία αυτή είναι πιστοποιημένη για το 2014 από το fmf. Το μαιευτήριο είναι; Τα μαιευτήρια είναι γενικά;

Ξέρει καμία κοπέλα αν δίνουν dvd στο Μητέρα; Γιατί σύμφωνα με τα αρχικά ποστ, δε θα έχουν πρόβλημα να δώσουν dvd αν τα ευρήματα που απεικονίζονται συμπίπτουν με αυτά της γνωμάτευσης- πραγμα που συμβαίνει αν είναι πιστοποιημένοι.

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Εχω 1-2 απορίες γιατί δεν έχω καταλάβει τα βασικά.

Διάβασα τοσο τη σελίδα του fmf, επιστημονικά άρθρα στο ίντερνετ περί αυχενικής και διάρκειάς της, οσο και τη συνέντευξη του dr. Νικολαΐδη στο Βήμα.

Επίσης και αρκετά από τα ποστ αυτού του θέματος, ακόμα και τα παλιότερα.

Μιλάτε για πιστοποίηση γιατρού αλλά και πιστοποίηση του "κεντρου που σου κάνει την αυχενική".

Κατάλαβα οτι η πιστοποίηση του γιατρού δίνεται τόσο σε εθνικό επίπεδο από κάποια κρατική αρχή όσο και -εθελοντικά- σε διεθνές επίπεδο μέσω του fmf.

Η πιστοποίηση του κέντρου όμως;

Το μηχάνημα πρέπει να πληρεί κάποιες προδιαγραφές;

Θα πάω την Παρασκευή 20 του μηνα για αυχενική στο μαιευτήριο Μητέρα. Το κόστος είναι σχετικά μεγάλο αναλογικά με τα κόστη που βλέπω εδώ, αλλά... δεν ειναι της παρούσης.

Η γιατρός είναι κάποια κα. Βασιλική Παπαγιάννη. Η κυρία αυτή είναι πιστοποιημένη για το 2014 από το fmf. Το μαιευτήριο είναι; Τα μαιευτήρια είναι γενικά;

Ξέρει καμία κοπέλα αν δίνουν dvd στο Μητέρα; Γιατί σύμφωνα με τα αρχικά ποστ, δε θα έχουν πρόβλημα να δώσουν dvd αν τα ευρήματα που απεικονίζονται συμπίπτουν με αυτά της γνωμάτευσης- πραγμα που συμβαίνει αν είναι πιστοποιημένοι.

 

Καλημέρα, σου απαντώ εν συντομία στις απορίες σου:

1) ΔΕΝ υπάρχει (ούτε ποτέ υπήρχε) πιστοποίηση κέντρου απο το fmf και γι αυτό δεν θα βρεις λίστα πιστοποιημένων κέντρων στο site του. Η πιστοποίηση δίνεται ατομικά στο γιατρό και όχι στο κέντρο και ισχύει ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ.

2) Για να είναι αξιόπιστο (σύμφωνα με το fmf) το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να υπάρχουν 3 παράγοντες: ο ιατρός να είναι πιστοποιημένος (το ελέγχεις από το site), το software που χρησ/ποιείται να είναι το ASTRAIA (το γράφει με ψιλά γράμματα αμέσως κάτω από τον υπολογισμό των πιθανοτήτων- η τελευταία ενημέρωση είναι η 2.5 του 2012) και τέλος το εργαστήριο που αναλύει την εξέταση αίματος να χρησιμοποιεί πιστοποιημένο αναλυτή (αυτή τη στιγμή οι πιστοποιημένοι αναλυτές στην Ελλάδα είναι 2: ROCHE και Brahms Kryptor)

3) DVD έχουν σταματήσει να δίνουν όλα τα μαιευτήρια και τα περισσότερα ιδιωτικά ιατρεία γιατί ο νόμος τα απαγορεύει! Σε καμία ιατρική εξέταση (πχ αν πας να κάνεις υπέρηχο ήπατος) δεν δίνεται DVD γιατί απαγορεύεται η χρήση τους για μη ιατρικούς σκοπούς από τον ασθενή (για τον ίδιο λόγο πχ απαγορεύονται και οι κάμερες στον τοκετό). Όσα ιατρεία δίνουν ''φροντίζουν'' να κόβουν αρκετές επίμαχες σκηνές!

4) Το θέμα του ποιός είναι πιστοποιημένος και σε τι ακριβώς μπορείς να το δεις αναλυτικά σε αυτό το post (http://embryomedica.blogspot.gr/2011/04/blog-post.html) γιατί πολλοί διαφημίζουν την πιστοποίησή τους από το fmf η οποία είναι μόνο ΜΕΡΙΚΗ (δηλ αφορά πχ την αυχενική, το ρινικό , το β' επιπέδου κλπ) αλλά μόνο λίγοι έχουν την πλήρη πιστοποίηση σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς δηλ. το ΔΙΠΛΩΜΑ του fmf (http://fetalmedicine.org/diploma-in-fetal-medicine)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ mariob! Πραγματικά κατατοπιστικότατη!!!

Απλά επειδή έδωσαν dvd στην υστεροσκόπηση-αφαίρεση πολύποδα (με ολες τις ανατριχιαστικές...λεπτομέρειες) μα και στην υστεροσαλπιγγογραφία, είχα μια ελπίδα!

Κατάλαβα όμως τι εννοείς! Σ'ευχαριστώ!

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!

Ο γιατρός μου (δημόσιο νοσοκομείο) με παρέπεμψε για το πακέτο 1ου τριμήνου (αυχενική - α' επιπέδου κλπ) στο Ιατρικό Κέντρο Εμβρύου (Παφίλης) γιατί εκτός του το ότι το εμπιστεύεται, κάνει καλή τιμή όταν συνδυαστεί με εξέταση κυστικής ίνωσης. Τους κάλεσα και μου είπαν ότι συνολικά βγαίνει 170ευρώ. Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα, αλλά από τη στιγμή που εμπιστεύομαι τον γυναικολόγο μου και ο Παφίλης ήταν βοηθός του Νικολαϊδη, νομίζω ότι είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.... ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΡΕΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 18-06-14 ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ?

Καλησπέρα σας! Εμένα ο γιατρός μου με παρέπεμψε στο διαγνωστικό κέντρο Medimall στη μεσογείων και ο γιατρός που θα μου κάνει την εξέταση λέγεται Τζιώτης. Το κόστος της αυχενικής διαφάνειας χωρίς ασφαλιστικό ταμείο ειναι 140 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα! να σας ρωτήσω κάτι είναι η 1η μου εγκυμοσύνη και δεν έχω εμπειρία! ο γιατρός μου είναι στο έλενα μου είπε να προγραμματίσω αυχενική και pappA 5-10/9. πήρα στο έλενα σήμερα έκλεισα για 8/9 αλλά κοστίζουν 100 ευρώ και τα δύο.αυτά δεν γράφονται κάπως ή και στο δημόσιο νοσοκομείο πρέπει να πληρώσεις.πήρα και στο Λητώ μου είπαν 120 ευρώ. ξέρετε κάτι παραπάνω????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα φαίνεται οτι DVD δίνεται κατ εξαίρεση ... Όσες κοπέλες ρώτησα δεν είχανε πάρει ... Εγω ζήτησα να π΄αρω γιατι θα κανω την αυχενικη σε τρεις εβδομάδες μου είπαν δεν δίνουν και ρώτησα και στο ρεα και ουτε εκει δίνουν ... Κρίμα και ήλπιζα να εχω ήδη ένα πρωτο βίντεο απ΄ο το μωράκι μου ... <3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια!!εγω εκανα την αυχενικη με τον κυριο Τασση στο ιασω την προηγουμενη εβδομαδα εμεινα πολυ ευχαριστημενη μου εξηγουσε τα παντα οτι εβλεπα στην οθονη και ηταν πολυ καθυσηχαστικος η εξεταση ηταν πολυ καλη και μας ειπε και το φυλλο του παιδιου ...αγορακι ....παροτι το ηξερα απο την 6εβδομαδα!επισης αυτο που ηθελα να πω ειναι πως με μια επιβαρυνση 10ευρω πηρα και το dvd...απιστευτο! !!καθε μερα καθομαι και το βλεπω...ειναι αληθεια πως τα αλλα μαιευτηρια δεν δινουν αλλα το ιασω δινει κι οποιο κοριτσι κανει εκει εξεταση για μενα αξιζουν αυτα τα 10ευρω για να το εχεις...το ζητας στη γραμματεια!

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...