Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

tandem nursing και προσπάθεια για βραδυνό ύπνο


Recommended Posts

Κάλησπέρα σε όλους,

παρακολουθώ το forum για πολύ καιρό, αν και είναι η πρώτη φορά που γράφω, και με έχει βοηθήσει απίστευτα σε θέματα θηλασμού.

Το πρόβλημά μου είναι η δυσκολία να κοιμήσω τα παιδιά μου, κυρίως το βράδυ. Και τα δύο για να κοιμηθούν θηλάζουν. Ο μικρούλης γενικά όταν θηλάζει θέλει ησυχία και το χώρο του (δηλαδή την κρεβατοκάμαρα). Ακόμα όμως και έτσι για να κοιμηθεί καθυστερεί πολύ. Σύνηθως ξεκινάω να τον κοιμήσω κατά τις 10:30 και πάει 12 και ακόμα είναι ξύπνιος. Ο μεγάλος στο διάστημα αυτό με το μπαμπά του κάνουν τις νυχτερινές ετοιμασίες, διαβάζουν και στο τέλος με περιμένει εξαντλημένος...

Αν προσπαθήσω να τα θηλάσω ταυτόχρονα ξεσηκώνονται και τα δύο.

Αν προσπαθήσω να κοιμήσω πρώτα τον μεγάλο, αυτός θηλάζει με τις ώρες και ο μικρούλης είναι στην αγκαλιά του μπαμπά του και γκρινιάζει.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;

UXZ4p3.png

lkmTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμ... πολλές ιδέες δεν έχω, αλλά μήπως θα μπορούσες να περιορίσεις τον απογευματινό ύπνο του μικρού, ώστε να τον παίρνει ο ύπνος πιο γρήγορα το βράδυ;

Ίσως έτσι να διαρκεί λιγότερο και η φάση που ξεσηκώνουν ο ένας τον άλλο, κι έτσι να κοιμούνται εύκολα θηλάζοντας ταυτόχρονα.

Οι δικές μου συνήθως κοιμούνται θηλάζοντας ταυτόχρονα, αλλά πολλές φορές το σκηνικό είναι το εξής: στην αρχή θηλάζουν παίζοντας και ξεσηκώνοντας η μια την άλλη, μετά από λίγη ώρα αρχίζουν αναπόφευκτα οι γκρίνιες και οι καυγάδες, και τότε πέφτουν εξαντλημένες στο στήθος και κοιμούνται σχετικά γρήγορα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

εμένα συνήθως έτσι κοιμούνται το μεσημέρι, αν είμαι τυχερή... Σήμερα για παράδειγμα κατάφερε να κοιμηθεί μόνο ο μικρός μόλις πριν μια ώρα. Το μπεμπάκι δεν κοιμάται το απόγευμα πολύ, γενικά είναι ανήσυχο μωρό. το βράδυ προσπαθώ να ταίζω πρώτα το μωρό, για να τρώει πιο πολύ, γιατί είναι σχετικά αδύνατο, και γω νιώθω ότι το βράδυ δεν έχω πολύ γάλα.Ασε που και με΄τέτοια ζέστη να θηλάζεις και τα δυο είναι κόλαση. Προσπαθώ να πετύχω να κοιμάται ο μεγάλος χωρίς θηλασμό, δηλαδή να πίνει γάλα και να τελειώνει, να πλένει δόντια, διάβασμα και νάνι, αλλά μάλλον δύσκολο.

Καλή συνέχεια και σε σένα

UXZ4p3.png

lkmTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δυστυχώς δεν έχω πολλές λύσεις να προτείνω, γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μας παίρνει 2 η ώρα για να κοιμηθούμε.

 

Ο μικρός μου κοιμάται γρήγορα, αλλά ξυπνάει μετά από λίγα λεπτά. Αν καταφέρω σ'αυτό το διάστημα να κοιμήσω τη μεγάλη έχει καλώς, αλλιώς ξεκινάμε απ'την αρχή.

 

Αυτό που κάνω τελευταία και κάπως πιάνει, είναι να θηλάσω πρώτα τη μεγάλη για λίγο, ωστέ να ηρεμίσει να νυστάξει, κι αν κοιμηθεί ακόμα καλύτερα, αλλά συνηθως αργεί. Μετά πιάνω το μικρό και τον θηλάζω για όση ώρα χρειαστεί ενώ η μεγάλη κάθεται ξαπλωμένη δίπλα μου και της κρατάω το χεράκι (αυτό πιάνει μόνο αν είναι κουρασμένη και δεν έχει κουράγιο να κάνει κάτι άλλο, γιατί αλλιώς χοροπηδάει πάνω κάτω και τον ξυπνάει συνέχεια). Μόλις κοιμήσω το μικρό, γυρίζω πλευρό και κοιμίζω και τη μεγάλη. Συνήθως έτσι κάνουμε και το βράδυ και το μεσημέρι. Εγώ στη μέση, γυρίζω μιά δεξιά και μιά αριστερά μέχρι να κοιμηθούν και τα δύο, και μετά όπως είμα πέφτω ξερή :lol:.

 

Koυράγιο σου εύχομαι, και να γίνει ο ύπνος σας πιό εύκολος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω, γιατί δεν έχω ακόμη την εμπειρία αυτή, αλλά μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πως γίνεται αυτό:

 

Οι δικές μου συνήθως κοιμούνται θηλάζοντας ταυτόχρονα,

 

στο πρακτικό του κομμάτι δηλαδή. Πως μπορείς να "ξαπλώσεις" τα δύο παιδιά για να τους πάρει ο ύπνος, ενώ θηλάζουν; :? (άμα υπάρχει και καμιά φωτο πουθενά, πέστε μου γιατί από φαντασία μηδέν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Πως μπορείς να "ξαπλώσεις" τα δύο παιδιά για να τους πάρει ο ύπνος, ενώ θηλάζουν; :? (άμα υπάρχει και καμιά φωτο πουθενά, πέστε μου γιατί από φαντασία μηδέν)

φαντάζομαι εννοεί ότι το ένα (το μικρότερο) το έχεις αγκαλιά και είσαι στραμένη προς το μεγάλο που είναι ξαπλωμένο. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω, όχι ότι είναι και πολύ βολικό...

UXZ4p3.png

lkmTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω, γιατί δεν έχω ακόμη την εμπειρία αυτή, αλλά μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πως γίνεται αυτό:

 

 

 

στο πρακτικό του κομμάτι δηλαδή. Πως μπορείς να "ξαπλώσεις" τα δύο παιδιά για να τους πάρει ο ύπνος, ενώ θηλάζουν; :? (άμα υπάρχει και καμιά φωτο πουθενά, πέστε μου γιατί από φαντασία μηδέν)

 

Ένας τρόπος είναι αυτός που λέει η minamou, αλλά υπάρχουν κι άλλοι. Πρέπει να πειραματιστείς αρκετά, (το ένα παιδί ξαπλωμένο το άλλο αγκαλιά, η μαμά ανάσκελα και τα παιδιά από πάνω κλπ...) Στο βιβλίο adventures in tandem nursing έχει διάφορες στάσεις. Εγώ δεν τα θηλάζω ταυτόχρονα αν δεν είναι άκρως απαραίτητο. Δεν ξέρω τι με πιάνει. Ένας τρομερός εκνευρισμός ,και δεν το αντέχω.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι εννοεί ότι το ένα (το μικρότερο) το έχεις αγκαλιά και είσαι στραμένη προς το μεγάλο που είναι ξαπλωμένο. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω, όχι ότι είναι και πολύ βολικό...

:shock::shock::shock:

Ωχ... Μου ακούγεται τρομερά άβολο...

 

Ένας τρόπος είναι αυτός που λέει η minamou, αλλά υπάρχουν κι άλλοι. Πρέπει να πειραματιστείς αρκετά, (το ένα παιδί ξαπλωμένο το άλλο αγκαλιά, η μαμά ανάσκελα και τα παιδιά από πάνω κλπ...) Στο βιβλίο adventures in tandem nursing έχει διάφορες στάσεις. Εγώ δεν τα θηλάζω ταυτόχρονα αν δεν είναι άκρως απαραίτητο. Δεν ξέρω τι με πιάνει. Ένας τρομερός εκνευρισμός ,και δεν το αντέχω.

Θα το παραγγείλω μου φαίνεται, γιατί δεν βλέπω να τα καταφέρνω.

Για τον εκνευρισμό που λες, το 'χω σκεφτεί κι εγώ, αλλά φαντάζομαι ότι τις νύχτες θα εξυπηρετεί το ταυτόχρονο καλύτερα λόγω χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να "ξαπλώσεις" τα δύο παιδιά για να τους πάρει ο ύπνος, ενώ θηλάζουν; :? (άμα υπάρχει και καμιά φωτο πουθενά, πέστε μου γιατί από φαντασία μηδέν)

 

Ξαπλωμένη ανάσκελα, με ένα παιδί από κάθε πλευρά. Στην αρχή η μικρή θήλαζε ξαπλωμένη μπρούμυτα πάνω μου, αλλά τώρα που βάρυνε και που μπορεί να ελέγχει καλύτερα το κεφαλάκι της, είναι και οι δυο πλάι μου και ακουμπούν τα κεφαλάκια στα μπράτσα μου. Στην ανάγκη βάζω μαξιλάρια κάτω από τους αγκώνες μου, για να είναι πιο ψηλά τα κεφαλάκια τους.

Πάντως κι εγώ όταν θηλάζω ανάσκελα νιώθω συχνά τον εκνευρισμό που αναφέρει η Χλόη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ όταν θηλάζω ανάσκελα νιώθω συχνά τον εκνευρισμό που αναφέρει η Χλόη.

 

Σ'ευχαριστώ που το είπες αυτό, γιατί μερικές φορές νιώθω πολύ άσχημα που δε μπορώ να θηλάσω και τα δύο ταυτόχρονα. Ειδικά ανάσκελα ανατριχιάζω μόνο που το σκέφτομαι. :oops: Άραγε γιατί το αισθάνομαι αυτό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαπλωμένη ανάσκελα, με ένα παιδί από κάθε πλευρά.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, ίσως γιατί δεν έχω διαβάσει το "adventures in tandem nursing". Πάντως μάλλον δεν θα πετύχει σε μένα γιατί ο μικρός μου όλο χάνει το στήθος από το στόμα και πρέπει να τον βοηθώ με το άλλο μου χέρι:roll:.

Πάντως κι εγώ όταν θηλάζω ανάσκελα νιώθω συχνά τον εκνευρισμό που αναφέρει η Χλόη.
Σε εμένα πάντως μάλλον τα παιδάκια μου εκνευρίζονται όταν θηλάζουν ταυτόχρονα παρά εγώ:).

UXZ4p3.png

lkmTp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινω κατι αλο .....θυμασαι την ταινια meet the fockers 2 ?

θυμασαι τι παντεντα ειχε κανει ο πεθερος και την φορουσε αυτος?

ναι ναι τα ψευτικα βιζια με το γαλα λεω ,θα τα φοραει ο ντρας σου και θα θηλαζει το ενα !!!χαχαχα

 

αχ τετεια διαβαζω και σκευτομαι αν καλα κανω που θελω να ακολουθησω

 

:lol: Mμμμ! Αυτό μπορεί να πιάσει!! :lol: :lol:

 

Το θέμα πάντως δεν είναι ο θηλασμός. Το ίδιο πρόβληλμα αντιμετωπίζουν όλες οι μητέρες με δύο μικρά παιδάκια, που χρειάζονται τη μαμά για να τα κοιμήσει. Εγώ ξέρω οτι και να μη θήλαζε η μεγάλη, πάλι θα έπρεπε να βρω τρόπο να κοιμήσω πρώτα το ένα και μετά το άλλο. Ο θηλασμός είναι πιό δύσκολος γιατί δε μπορεί να την κοιμήσει άλλος, αλλά πιό εύκολος και πιό ξεκούραστος από παραμύθια κλπ... Γι'αυτό μη φοβάσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

για εμενα αυτη ηταν η λυση..

η λύση μάλλον δεν είναι τόσο απλή, νομίζω η χλόη σου δίνει μια διάσταση του προβλήματος: 2 παιδιά και μόνο 1 μαμά. Αν θα κάνεις και δεύτερο παιδάκι μάλλον θα καταλάβεις καλύτερα. Πάντως ο παράλληλος θηλασμός όπως τον έχω ζήσει μέχρι τώρα μάλλον λύνει παρά δημιουργεί προβλήματα. Πολλά από τα οφέλη του νομίζω ότι έχουν γραφεί στο forum. Μπορείς να ψάξεις αν σε ενδιαφέρει.

UXZ4p3.png

lkmTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβληλμα αντιμετωπίζουν όλες οι μητέρες με δύο μικρά παιδάκια, που χρειάζονται τη μαμά για να τα κοιμήσει.

Πάνω σ' αυτό ήθελα να σε ρωτήσω, πάντα την κοίμιζες μόνο εσύ; Δηλαδή, ποτέ δεν κοιμόταν πχ μαζί με τη γιαγιά ή το άλλαξε τώρα που είδε το μωρό; Σε ρωτάω, γιατί ο δικός μου, αν είναι σπίτι ή γιαγιά ή ο παππούς, κοιμάται μαζί τους άνετα. Όταν δει τη μικρή δεν ξέρω τι θα κάνει....:?

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου κοιμόταν χωρίς πρόβλημα με τον μπαμπά της, μόνο που η διαδικασία κρατούσε λίγο παραπάνω. Τώρα τις κοιμίζω και τις δύο εγώ για να τελειώνουμε μια και καλή. Έτσι κι αλλιώς στο τέλος της ημέρας είμαστε κι οι γονείς κουρασμένοι και ακόμη κι όταν τα κορίτσια κοιμούνται γρήγορα, δεν μας μένει αρκετός χρόνος για να δούμε π.χ. καμμιά ταινία.

Πάντως όταν κοιμάται πρώτα η μια, όποια κι αν είναι, και γυρίζω και θηλάζω αγκαλίτσα την άλλη, χαίρομαι ιδιαίτερα την ώρα που η μια από τις δύο έχει αμέριστη την προσοχή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάλησπέρα σε όλους,

παρακολουθώ το forum για πολύ καιρό, αν και είναι η πρώτη φορά που γράφω, και με έχει βοηθήσει απίστευτα σε θέματα θηλασμού.

Το πρόβλημά μου είναι η δυσκολία να κοιμήσω τα παιδιά μου, κυρίως το βράδυ. Και τα δύο για να κοιμηθούν θηλάζουν. Ο μικρούλης γενικά όταν θηλάζει θέλει ησυχία και το χώρο του (δηλαδή την κρεβατοκάμαρα). Ακόμα όμως και έτσι για να κοιμηθεί καθυστερεί πολύ. Σύνηθως ξεκινάω να τον κοιμήσω κατά τις 10:30 και πάει 12 και ακόμα είναι ξύπνιος. Ο μεγάλος στο διάστημα αυτό με το μπαμπά του κάνουν τις νυχτερινές ετοιμασίες, διαβάζουν και στο τέλος με περιμένει εξαντλημένος...

Αν προσπαθήσω να τα θηλάσω ταυτόχρονα ξεσηκώνονται και τα δύο.

Αν προσπαθήσω να κοιμήσω πρώτα τον μεγάλο, αυτός θηλάζει με τις ώρες και ο μικρούλης είναι στην αγκαλιά του μπαμπά του και γκρινιάζει.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;

 

να σας πω τι κανουμε και εμεις.....

 

αρχικα να αναφλερω οτι εμεις παμε παιδικό , ξυπναμε νωρις το πρωι και το βραδυ εξαντλημενα κοιμουνται νωρισ και σχετικα ευκολα !!!

 

μεχρι και πριν κανα μηνα κοιμοταν πρωτα ο μικρος και μετα κοιμιζα την μεγαλη !!!!μου επαιρνε απο 3/4 της ωρας μεχρι και 1 1/2 ωρα να κοιμισω και τα δυο ...οποτε για να κερδισω χρονο τωρα τα κοιμουνται ταυτοχρονα

 

βαζω τον μικρο απο την πλατη και πανω σε μαξιλαρι και τον γυριζω πλαγια , ξαπλωνω και εγω πλαγια και του δινω το στηθος της μεριας του ......η μεγαλη με καβαλαει με τα ποδαρακια της ανοιχτα και εχει το αλλο στηθος ( βεβαια απο μεγεθος στηθους , ειμαστε στο xxxl οποτε δεν ξερω αν η συγκεκριμενη σταση βολευει τις μανουλες με μικροτερο στηθος )...εγω παντως ετσι εχω βρει την υγεια μου !!!.....και το χρονο μου !!!!χχχχχχχ

 

συνηθως ο μικρος κοιμαται πρωτος οποτε μετα παω λιγο πιο πισω και δημιουργω χωρο στη μεγαλη να ξαπλωσει αναμεσα σε εμενα και στο μικρο .....αφου εχει πια ναρκωθει.....το χρειαζεται !!!!

 

επισης , οταν ειναι πολυ κουρασμενη , προσπαθει να χωθει αναμεσα μας πριν ακομα ο μικρος κοιμηθει .....και αυτο γινεται αν σπρωξω το μικρο λιγο πιο πισω....

 

να σημειωσω οτι ισως μας εξυπηρετει αυτη η σταση γιατι πλεον εχουμε καταφερει να μην αποκοιμιουνται στο στηθος , δεν ξερω ποσο θα βολευτουν τα παιδακια που το χρησιμοποιουν και πιπιλα !!

επισης παιζει ρολο και η ηλικια των μωρων ....εμενα ειναι "μεγαλα"και τα δυο ....δεν ανησυχω δλδ για την 'σταση τους"

 

ααα ξεχασα να πω οτι ειναι απαραιτητα 1-2 μαξιλαρια μεγαλα για την πλατη της μαμας !!!.....επισης οτι και εμενα στην αρχη παιζουν , τσιμπιουνται , βαριουνται , μιλανε .....αλλα ειναι τοοοοοσο κουρασμενα ( τωρα ειδικα που παμε και θαλασσα μετα το σχολειο .....)που δεν διαρκει πολυ ωρα ,....οσο και να θελουν !

 

για εμας ειναι τοσο βολικη σταση....που τις περισσοτερες φορες , κοιμαται και η μαμα μαζι !!!!......

 

ευχομαι να βοηθησα ....

 

για δοκιμαστε και πειτε μου.....

φιλικα

μαρια

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, αυτό δεν το είχαμε σκεφτεί! Να'σαι καλά κοπελιά! :lol:

 

αυτο να μεταφερθει παρακαλω στο θεμα......."ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ"....

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα συγχαρητήρια μου σε όλες!! Σας διάβασα λίγο και είστε πραγματικά αξιέπαινες!:wink::D

 

Αν και πιστεύω ότι το έχετε δοκιμάσει κάποιες από εσάς, εγώ είδα μεγάλη διαφορά όταν έκανα προσπάθειες με παιχνίδια (βοηθούν και τα παιχνίδια - γυμναστήρια)και με παράταση της παραμονής του μπέμπη στην μπανιέρα,(να κλωτσάει και να παίζει στο νερό) στο να κοιμάται πιο εύκολα. Αυτή η κούραση τον βοηθούσε να έχει καλύτερο και ευκολότερο ύπνο.

Όσο για το μεσημέρι που ήθελα να ξεκουράζομαι και δεν μπορούσα, γιατί ο μικρός είτε κοιμόταν αργά, είτε γιατί ξυπνούσε καθε τρεις και λίγο,βρήκα τί έφταιγε. Επειδή έριχνε έναν πρωινό δεύτερο ύπνο και έτσι ξεκουραζόταν, το μεσημέρι ήταν όλο γλέντια. Έτσι κόβωντας τον δεύτερο πρωινό ύπνο, είδαμε βελτίωση και καταφέραμε να έχουμε μια ξεκούραστη σιέστα.

 

Να τα κουράζετε όσο μπορείτε (αν και φοράνε duracell:lol::lol:), γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ευκολία που τους κοιμίζεις!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σ' αυτό ήθελα να σε ρωτήσω, πάντα την κοίμιζες μόνο εσύ; Δηλαδή, ποτέ δεν κοιμόταν πχ μαζί με τη γιαγιά ή το άλλαξε τώρα που είδε το μωρό; Σε ρωτάω, γιατί ο δικός μου, αν είναι σπίτι ή γιαγιά ή ο παππούς, κοιμάται μαζί τους άνετα. Όταν δει τη μικρή δεν ξέρω τι θα κάνει....:?

 

Nαι, πάντα την κοίμιζα μόνο εγώ. Είναι πολύ σπάνιες οι φορές που έχει κοιμηθεί με άλλον. 2-3 φορές με τον μπαμπά, 1 με τη γιαγιά, 1-2 φορές μόνη της. Αν κοιμάται ο μικρός σου και με το μπαμπά είναι σίγουρα μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, πάντα την κοίμιζα μόνο εγώ. Είναι πολύ σπάνιες οι φορές που έχει κοιμηθεί με άλλον. 2-3 φορές με τον μπαμπά, 1 με τη γιαγιά, 1-2 φορές μόνη της. Αν κοιμάται ο μικρός σου και με το μπαμπά είναι σίγουρα μεγάλη ευκολία.

μπα... ο μπαμπάς δεν έχει υπομονή :( Αν δεν έχει κοιμηθεί στα πρώτα λεπτά, μου τον παραδίδει πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

μπα... ο μπαμπάς δεν έχει υπομονή :( Αν δεν έχει κοιμηθεί στα πρώτα λεπτά, μου τον παραδίδει πακέτο!

 

Κατάλαβα! Μάλλον τότε ο θηλασμός θα σε βοηθήσει περισσότερο. Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει πιό γρήγορο κι εύκολο τρόπο... και ξεκούραστο!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αγχώνεσαι μ'αυτά που διαβάζεις. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Μπορεί εσένα το δεύτερο να κοιμάται πολύ εύκολα, ή κατά κάποιο μαγικό τρόπο, ο πρώτος ν'αρχίσει να κοιμάται μόνος του. Τα παιδιά κάνουν άλματα ανάπτυξης εκεί που δεν το περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...