Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!!

Γέννησε μια πολύ καλή μου φίλη πριν 2 μέρες και όταν πήγα να την δώ και ήρθε το μωράκι περίμενα να το θηλάσει καθώς όταν είμασταν έγκυες και οι 2 διαβάζαμε για το θηλασμό και γενικά ήθελε πολυ να θηλάσει το μικρό της.

Βλέπω το μπουκαλάκι και την ρωτάω δεν θα θηλάσεις? μου λέει οτι πέρνει το χάπι απο τότε που γέννησε για να σταματήσει το γάλα και βάζει τα κλάματα.

Εν ολίγοις της είπαν οι γιατροί οτι επειδή εχει θυροειδή (υπό) και το χάπι που παίρνει είναι στα 3 που απαγορεύονται στο θηλασμό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ!!

Την ρώτησα για το χάπι δεν το θυμάμαι δυστυχώς έπερνε θυρορμόν στην εγκυμοσύνη αλλά δεν ρυθμιζόταν και της το άλλαξαν.

Και ερωτώ είναι δυνατόν να μην πειράζει το χάπι 9 μήνες έγκυος και να απαγορεύεται στο θηλασμό??και αν απαγορεύεται γιατί δεν έδωσε άλλο ο γιατρός που να επιτρέπεται?

Ηταν πολύ στεναχωρημένη την ρώτησα πολλές φορές αν είναι σίγουρη οτι δεν επιτρέπεται και μου είπε οτι ρωτησε πολλές φορές και της είπαν όχι..

Δεν ήθελα να την στεναχωρήσω παραπάνω καθώς λεχώνα και πολύ επιρρεπείς αλλά πραγματικά είναι τόσο πρόβλημα να κοπεί τελείως η γαλουχία??

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τη φίλη σου.

Δυστυχώς έπεσε σε άσχετους και αδιάφορους γιατρούς.

Στην Αθήνα υπάρχει ενδοκρινολόγος που μπορεί να τη βοηθήσει.

Θα σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα της μιλήσω και θα της δώσω το όνομα του γιατρού.

Πολύ φοβάμαι όμως πως δεν θα προσπαθήσει γιατί τον γιατρό της τον έχει για κορυφαίο οπότε και δεν τον αμφισβητεί....εγώ θα προσπαθήσω να την βοηθήσω μήπως και γίνει κάτι. Τώρα που παίρνει τα χάπια μπορεί να υπάρξει γυρισμός?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!

 

Εχω ένα μπέμπη 3 μηνών. Παρακολουθώ και παίρνω χάπια για τον υπερθυρεοειδισμό από τον Απρίλιο του 2006. Η μητέρα μου έχει υποθυρεοειδισμό εδώ και περίπου 15 χρόνια και η αδερφή μου περίπου 2-3 χρόνια.

Μέχρι και το Σεπτέμβριο του 2010 που έμεινα έγκυος, έπαιρνα το umimazole. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα το prothuril. Εχω σταματήσει να παίρνω απο τη μέρα που γέννησα, στις 28/4/11. Εκανα εξετάσεις πριν 2 μήνες περίπου στο ικα και τις πήρα πριν 10 μέρες...

 

T3 = 1,83 ng/dL (όρια 0,6 – 1,65)

TSH = <0,01 μIU/mL (όρια 0,25 – 5,00)

FT4 = 2,85 ng/dL (όρια 0,70 – 1,70)

Anti-TG = <6,0 IU/mL (όρια < 120,0)

Anti-TPO = 31,8 IU/mL (όρια < 60,0)

 

Η ενδοκρινόλογος του ικα μου είπε να πάρω unimazole (ενώ της είχα πει ότι θηλάζω ακόμα) και τελικά μου έδωσε prothuril. Ο ενδοκρινολόγος στο Ιασώ που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου είπε να παίρνω 2 prothuril και να κάνω μέχρι 2 το πολύ θηλασμούς τη μέρα. Ο παιδίατρος όμως είναι της άποψης ότι είτε μπορώ είτε όχι να θηλάζω. Στη βιβλιογραφία το prothuril δεν ενδείκνυται με τον θηλασμό.

 

Τελικά δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To φάρμακο που παίρνεις έχει δραστική ουσία την Propylthiouracil, το unimazol έχει δραστική ουσία τη thiamazole ή methimazole.

 

μπορείς να βρεις τις ουσίες σε αυτό τον κατάλογο

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

όπου αναφέρεται για την propyltiouracil ότι σε δοσολογία μέχρι 750 mg ημερισίως δεν επηρεάζεται η λειτουργία του θυροειδούς του βρέφους

 

το κατατάσουν στην κατηγορία 0, ασφαλές, συμβατό με το θηλασμό, χωρίς κινδύνους για το βρέφος

 

για τη thiamazole ή methimazole αναφέρεται ότι βρίσκεται στα ίδια επίπεδα ασφάλειας για το θηλασμό και επίσης ότι η δοσολογία 20-30 mg φαίνεται ασφαλής βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα

 

την οδηγία που σου έδωσε ο ενδοκρινολόγος του Ιασώ για το θηλασμό δεν την έχω συναντήσει πουθενά στη βιβλιογραφία

 

μπορείς να επισκευθείς έναν ενδοκρινολόγο που γνωρίζει καλύτερα την επίδραση των φαρμάκων στο θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος όμως είναι της άποψης ότι είτε μπορώ είτε όχι να θηλάζω. Στη βιβλιογραφία το prothuril δεν ενδείκνυται με τον θηλασμό.

 

Σε ποια βιβλιογραφία;

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων χρησιμοποιεί αυτή τη βιβλιογραφία:

 

Kampmann JP, Johansen K, Hansen JM, Helweg J. Propylthiouracil in

human milk: revision of a dogma. Lancet. 1980;1:736–737

 

 

AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS

Committee on Drugs

The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;108/3/776.pdf

 

και στη στήλη reported or possible effect (αναφερόμενη ή ενδεχόμενη επίδραση) γράφει none (καμία)

 

το ίδιο αναφέρει και για τη methinazole

 

(για την οποία χρησιμοποιούν αυτή τη βιβλιογραφία

 

Cooper DS, Bode HH, Nath B, Saxe V, Maloof F, Ridgway EC.

Methimazole pharmacology in man: studies using or newly developed radioimmunoassay for methimazole. J Clin Endocrinol Metab. 1984;58: 473– 479

 

Azizi F. Effect of methimazole treatment of maternal thyrotoxicosis on thyroid function in breast-feeding infants. J Pediatr. 1996;128:855–858)

 

Και τα δύο φάρμακα βρίσκονται στον πίνακα:

 

Maternal Medication Usually Compatible With Breastfeeding

 

Τι εννοείς με τη φράση "είτε μπορώ είτε όχι" ;

Δεν βγαίνει νόημα έτσι όπως το γράφεις.

 

Καταλαβαίνω ότι ο παιδίατρος σου είπε ότι μπορείς να θηλάζεις, αν ναι, τότε γιατί προβληματίζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εχω ένα μπέμπη 3 μηνών. Παρακολουθώ και παίρνω χάπια για τον υπερθυρεοειδισμό από τον Απρίλιο του 2006. Η μητέρα μου έχει υποθυρεοειδισμό εδώ και περίπου 15 χρόνια και η αδερφή μου περίπου 2-3 χρόνια.

Μέχρι και το Σεπτέμβριο του 2010 που έμεινα έγκυος, έπαιρνα το umimazole. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα το prothuril. Εχω σταματήσει να παίρνω απο τη μέρα που γέννησα, στις 28/4/11. Εκανα εξετάσεις πριν 2 μήνες περίπου στο ικα και τις πήρα πριν 10 μέρες...

 

T3 = 1,83 ng/dL (όρια 0,6 – 1,65)

TSH = <0,01 μIU/mL (όρια 0,25 – 5,00)

FT4 = 2,85 ng/dL (όρια 0,70 – 1,70)

Anti-TG = <6,0 IU/mL (όρια < 120,0)

Anti-TPO = 31,8 IU/mL (όρια < 60,0)

 

Η ενδοκρινόλογος του ικα μου είπε να πάρω unimazole (ενώ της είχα πει ότι θηλάζω ακόμα) και τελικά μου έδωσε prothuril. Ο ενδοκρινολόγος στο Ιασώ που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου είπε να παίρνω 2 prothuril και να κάνω μέχρι 2 το πολύ θηλασμούς τη μέρα. Ο παιδίατρος όμως είναι της άποψης ότι είτε μπορώ είτε όχι να θηλάζω. Στη βιβλιογραφία το prothuril δεν ενδείκνυται με τον θηλασμό.

 

Τελικά δεν ξέρω τι να κάνω...

 

 

οταν υπαρχουν συνθετα προβληματα ή αποριες το καλυτερο ειναι να συνεννοηθουν και να αποφασισουν ιατροι και των δυο ειδικοτητων. θα σε συμβουλευα σε καμια περιπτωση να μην στηριχθεις σε μη επισημα σαιτ . ειναι μονο οι ιατροι υπευθυνοι για τα θεματα φαρμακων , θεραπειων γι αυτο και εχουν αδεια ασκησεως επαγγελματος για να παρεχουν τετοιου ειδους συμβουλες. η παροχη ιατρικων συμβουλων απο μη αρμοδια ατομα ειναι πολυ επικινδυνα :shock: . λιγο μπερδευτηκες, αλλα θα βρειτε μια ακρη :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολες...

ειμαι να σκασω και θα θελα την γνωμη σας καθως και της κας Αγλαιας....

εχω ενα μωρουλι 5μιση μηνων..

ειχα ρυθμισμενο θυροειδη κατα την εγκυμοσηνη ο οποιος μου εμφανιστηκε εδω και περιπου 2 χρονια...το ανωτερο οριο που χα φτασει ηταν στα 6 με φ.τ. 0.2 - 5.

στην εγκυμοσυνη ηταν ρυθμισμενος μια χαρα χωρις προβληματα.

 

μετα που γεννησα λαθος μου σταματησα το χαπι.

 

πηγα και εκανα λοιπον τωρα κατι εξετασεις διοτι αισθανομουν χαλια εδω και καιρο ...ατονια κουραση πεσμενη πονο στα γονατα και γενικως ορεξη μηδεν...

μου βγαινει λοιπον ενας θυροειδης 54 !!! και εχω τρελλαθει.

ξεκινω σημερα θεραπεια που μιλησα με ενδοκρινολογο αλλα πειτε μου σας παρακαλω παρα πολυ ...εχω βλαψει το μωρο μου με τοσο υψηλο θυροειδη με το θηλασμο????

εχω τρελλαθει .....

σημερα εχουμε παιδιατρο αλλα κλαιω συνεχεια μην τυχον εχω βλαψει το μωρο μου ....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες...

ειμαι να σκασω και θα θελα την γνωμη σας καθως και της κας Αγλαιας....

εχω ενα μωρουλι 5μιση μηνων..

ειχα ρυθμισμενο θυροειδη κατα την εγκυμοσηνη ο οποιος μου εμφανιστηκε εδω και περιπου 2 χρονια...το ανωτερο οριο που χα φτασει ηταν στα 6 με φ.τ. 0.2 - 5.

στην εγκυμοσυνη ηταν ρυθμισμενος μια χαρα χωρις προβληματα.

 

μετα που γεννησα λαθος μου σταματησα το χαπι.

πηγα και εκανα λοιπον τωρα κατι εξετασεις διοτι αισθανομουν χαλια εδω και καιρο ...ατονια κουραση πεσμενη πονο στα γονατα και γενικως ορεξη μηδεν...

μου βγαινει λοιπον ενας θυροειδης 54 !!! και εχω τρελλαθει.

ξεκινω σημερα θεραπεια που μιλησα με ενδοκρινολογο αλλα πειτε μου σας παρακαλω παρα πολυ ...εχω βλαψει το μωρο μου με τοσο υψηλο θυροειδη με το θηλασμο????

εχω τρελλαθει .....

σημερα εχουμε παιδιατρο αλλα κλαιω συνεχεια μην τυχον εχω βλαψει το μωρο μου ....

 

το μωρό δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα από τις δικές σου τιμές

 

όμως είναι κρίμα να ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου και να μένεις χωρίς θεραπεία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω για την απαντηση σας...

ναι κριμα, λαθος μου μεγαλο και κατηγορω τον εαυτο μου ...

ανυσηχησα τρομερα οχι τοσο για μενα για τοσο υψηλη τιμη αλλα για τον μπεμπη μας ...

ξεκινησα θεραπεια αμεσως...

σε ευχαριστω πολυ που με καθυσηχασες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες...

ειμαι να σκασω και θα θελα την γνωμη σας καθως και της κας Αγλαιας....

εχω ενα μωρουλι 5μιση μηνων..

ειχα ρυθμισμενο θυροειδη κατα την εγκυμοσηνη ο οποιος μου εμφανιστηκε εδω και περιπου 2 χρονια...το ανωτερο οριο που χα φτασει ηταν στα 6 με φ.τ. 0.2 - 5.

στην εγκυμοσυνη ηταν ρυθμισμενος μια χαρα χωρις προβληματα.

 

μετα που γεννησα λαθος μου σταματησα το χαπι.

 

πηγα και εκανα λοιπον τωρα κατι εξετασεις διοτι αισθανομουν χαλια εδω και καιρο ...ατονια κουραση πεσμενη πονο στα γονατα και γενικως ορεξη μηδεν...

μου βγαινει λοιπον ενας θυροειδης 54 !!! και εχω τρελλαθει.

ξεκινω σημερα θεραπεια που μιλησα με ενδοκρινολογο αλλα πειτε μου σας παρακαλω παρα πολυ ...εχω βλαψει το μωρο μου με τοσο υψηλο θυροειδη με το θηλασμο????

εχω τρελλαθει .....

σημερα εχουμε παιδιατρο αλλα κλαιω συνεχεια μην τυχον εχω βλαψει το μωρο μου ....

 

 

οταν λες-θυρεοειδης ειναι 54-τι εννοεις? ποιες ορμονες ειναι επηρεασμενες? ο παιδιατρος σου τι λεει? τι θεραπεια θα παρεις απο ενδοκρινολογο?

σιγουρα σε ολες σου αποριες θα σου απαντησει ο ιατρος σου, σου ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με προβληματισατε. τωρα εχω σταματησει τον θηλασμο ,θηλαζα ομως την μικρη μεχρι 16 μηνων και επινα το θυρορμον καθε μερα γιατι εχω κανει εγχειρηση ολικης αφαιρεσης θυροειδους. ουτε ο παιδιατρος ουτε ο ενδοκρινολογος μου ειπαν να κοψω τον θηλασμο .θα δημιουργηθει καποιο προβλημα στην μικρη επειδη επινα το θυρορμον? αν γνωριζετε σας παρακαλω να μου πειτε. ευχαριστω πολυ:P

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με προβληματισατε.

 

τι ακριβώς σε προβλημάτισε από αυτά που διάβασες;

 

τωρα εχω σταματησει τον θηλασμο ,θηλαζα ομως την μικρη μεχρι 16 μηνων και επινα το θυρορμον καθε μερα γιατι εχω κανει εγχειρηση ολικης αφαιρεσης θυροειδους. ουτε ο παιδιατρος ουτε ο ενδοκρινολογος μου ειπαν να κοψω τον θηλασμο .

 

γιατί να σου πούνε; διάβασες κάτι αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο ενδοκρινολόγος και ο παιδίατρος με έχουν διαβεβαιώσει πως η θεραπεία για το θυρεοειδή δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο θηλασμό. 10 μήνες που θήλασα το γιο μου έπαιρνα κανονικά το χαπάκι μου και το ίδιο θα κάνω όταν με το καλό γεννηθεί η μπέμπα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

οταν λες-θυρεοειδης ειναι 54-τι εννοεις? ποιες ορμονες ειναι επηρεασμενες? ο παιδιατρος σου τι λεει? τι θεραπεια θα παρεις απο ενδοκρινολογο?

σιγουρα σε ολες σου αποριες θα σου απαντησει ο ιατρος σου, σου ευχομαι τα καλυτερα

 

 

η TSH μου βγηκε 54 με φυσιολογικες τιμες 0.2 - 5 ...αισθανομουν πολυ χαλια σας λεω κοριτσια...(και ακομα δλαδη)

η ενδοκρινολογος με ξεκινησε θεραπεια με Τ4 των 50 ...αν και πιστευω ειναι μικρη δοση ακομα αλλα λεει δεν μπορει ν'αρχισει μεγαλυτερη απ την αρχη και θα παω και αυτη τη βδομαδα να την δω απο κοντα....

 

το πα στην παιδιατρο δεν μου πε τιποτα...

θα ρωτησω και την ενδοκρινολογο για το θηλασμο αλλα ευτυχως με καθυσηχασε και η κα Αγλαια :-)

Link to comment
Share on other sites

η TSH μου βγηκε 54 με φυσιολογικες τιμες 0.2 - 5 ...αισθανομουν πολυ χαλια σας λεω κοριτσια...(και ακομα δλαδη)

η ενδοκρινολογος με ξεκινησε θεραπεια με Τ4 των 50 ...αν και πιστευω ειναι μικρη δοση ακομα αλλα λεει δεν μπορει ν'αρχισει μεγαλυτερη απ την αρχη και θα παω και αυτη τη βδομαδα να την δω απο κοντα....

 

το πα στην παιδιατρο δεν μου πε τιποτα...

θα ρωτησω και την ενδοκρινολογο για το θηλασμο αλλα ευτυχως με καθυσηχασε και η κα Αγλαια :-)

Τ4 παίρνω κι εγώ, είναι συμβατή, μην ανησυχείς.

Να ξέρεις ότι θα χρειαστεί μέχρι να ρυθμιστεί σωστά ο θυρεοειδής σου να κάνεις αρκετές φορές εξετάσεις και να αλλάζετε την δοσολογία, κάθε μήνα περίπου. Εμένα μου είχε πάρει ένα εξάμηνο για να ρυθμιστεί. Καλή συνέχεια

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μανουλες!χθες μου διαγνωστηκε υποθυρειοδισμος,και μάλλον με ταλαιπωρεί καιρο γιατί τώρα φαίνεται αρκετά πρησμενος ο λαιμος,ο υπερυχος που έκανα έδειξε hashimoto αλλα οι αίματος θα βγούνε την Τετάρτη!θηλαζω τον 4,5 μηνών μπεμπουλη μου,χωρίς προβλήματα αλλα διάβασα ότι μπορει να μου μειωθεί η παραγωγή!υπάρχει όντως προβλημα?θα προλάβω τώρα σε μια βδομάδα να σωσω την κατάσταση αν μου γράψει ορμονες η ενδοκρινολογος?

Η θα πάρει καιρο να ρυθμιστεί και κινδυνεύει η παραγωγή μου?

 

Τι μπορω να κάνω?σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι,

ξεικνησα εδώ και τρεις μερες θεραπεία με euthyrox των 50, αυξανομενη δόση ανα 10 μερες μεχρι να φτασω να παιρνω 1 χαπι των 100 μεχρι να φτασω τους 3 μηνες οποτε θα γινει επανελεγχος.

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας για την παραγωγη,θελω να κανω τα αδυνατα δυνατα να μη χαθει ο θηλασμος,

στο βιβλιο της κας Πατσουρου καταλαβα απο τα λεγομενα οτι η παραγωγηθα μειωνεται σιγουρα στον υποθεροειδισμο,ο κύριος Παπαβέντσης λέει οτι υπάρχει απλά η πιθανότητα η οποία μειωνεται με την καταλληλη θεραπεια

 

προς το παρον οι πανες δειχνουν οτι παμε καλα αφου κανει 4-6 κενώσεις τη μερα και οι πρωινες ιδιως ειναι γεματες.

αλλα με προβληματισε το γεγονος οτι τη νυχτα πλεον δεν κοιμαται οσο κοιμοταν,συνηθιζε ο πρωτος υπνος να ειναι 4-4,5 ωρες να τρωει και μετα να ξυπνησει αλλες δυο φορες στο τριωρο (καλα στην αρχη κοιμοταν 10,30 ξυοπνουσε μονο στις 3 και μετα το πρωι,αλλα δεν πειραζει)

τωρα κοιμαται στις 7 και ξυπναει καθε δυο ωρες,το πολυ να κανει εναν τριωρο υπνο!

ειναι αυτο ενδειξη μειωμενης παραγωγης???

εχει βγαλει και τα δυο κατω δοντακια αρχες του μηνα!

πως θα καταλαβω οτι δεν του φτανει το γαλα?

εγω του προσφερω στο διωρο, τρωει και μετα το αφηνει μονος του και παιζει,ξανα ρουφαει σταματαει με κοιταει παιζει με τα χερια μου και συνεχιζουμε για λιγο ετσι,ωσπου το σταματαω!

αυτο τι ενδειξη ειναι?

 

τελος με ενδιαφερει αν θα επανελθει η παραγωγη αν εχει οντως μειωθει, συντομα και τι θα μπορουσα να κανω?

να πινω αφεψιματα?

πειτε σε λιγο θα μπουμε στον εκτο,δεν θελω να σταματησουμε απο τωρα!!

 

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπηκα απο περιεργεια να δω τι σοι προβλημα ειναι παλι αυτο κι εγω με τοσα χρονια υποθυρεοειδισμο δεν το ξερα...

 

και υποθυρεοειδισμο εχω και τ4 παιρνω και εγκυος μενω και θηλαζω και καμμια παραγωγη δε μειωθηκε (28 μηνων ειναι ο ντρουλης)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν με τον θυροειδή. Έχω ρυθμισμένο υποθυρεοειδισμό τα τελευταία 10 χρόνια σχεδόν. Όταν ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι μπορεί και να μην κάνει να θηλάσω τρελάθηκα!!! Μου είπε ότι θα το έβλεπε με εξετάσεις στο τέλος της εγκυμοσύνης. Όταν έκανα τις εξετάσεις μου το εξήγησε γιατί είχα τρελαθεί παρόλο που ήμουν ΟΚ για να θηλάσω. Ήξερα και μου επιβεβαίωσε ότι το χάπι μου όπως και τα περισσότερα χάπια που παίρνουμε όσοι έχουμε προβλήματα δεν κάνουν κακό μιας και είναι απλές ορμόνες που επειδή δεν παράγονται από το θυρεοειδή μας τις παίρνουμε από το στόμα. Εμένα το πρόβλημα μου οφείλετε σε πολύ υψηλές τιμές των αντισωμάτων του θυρεοειδούς. Αντισώματα δηλαδή που γεννάει ο οργανισμός μου με σκοπό να καταστρέψουν τον θυρεοειδή μου όπως και κάνουν δηλαδή... Τα αντισώματα αυτά σε πολύ υψηλές τιμές περνάνε μέσα από το γάλα στο μωρό με δυσάρεστες συνέπειες... Για να γίνω πιο συγκεκριμένη τα anti-TPO μου γιατί εκεί είναι το πρόβλημα μου στο τέλος της εγκυμοσύνης ήταν 1500 (με φυσιολογικά όρια 0-50) και μου είπε ότι μπορώ να θηλάσω. Τελικά όμως γάλα δεν είχα και δεν μπόρεσα να θηλάζω αποκλειστικά. Τώρα 3 μήνες μετά τον τοκετό που ξανακάνω εξετάσεις έχουν φτάσει 5000 και πάλι μου λέει να συνεχίσω να την βάζω στο στήθος εφόσον έχω μόνο λίγο γάλα και δεν μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμό.

Τέλος να πω μέσα από την εμπειρία μου αυτή, ότι ελάχιστοι είναι γνώστες των προβλημάτων του θυρεοειδή. Οι περισσότεροι που ρώτησα ακόμη και γιατροί ήταν απόλυτοι "ΝΑΙ κάνει να θηλάσεις" χωρίς να ακούσουν καλά καλά την ερώτησή μου ή να ρωτήσουν λεπτομέρειες για το πρόβλημα μου. Ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν πραγματικά άποψη ή που δεν είχαν άποψη και το έψαξαν πριν μου απαντήσουν.

RSYNp2.png
Link to comment
Share on other sites

evi2010 δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Και γω έχω χασιμότο, παίρνω χάπι και θήλασα 2,5 χρόνια. Απ'ότι κατάλαβα από τη δικιά μου όταν έβγαζε δοντάκια θήλαζε περισσότερο το βράδυ. Επίσης όταν περνάνε τις φάσεις ανάπτυξης. Κάπου εδώ αν ψάξεις θα τις βρεις ποιες εβδομάδες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Αγλαια και οποια κοπελα μπορει να βοηθησει θα ηθελα την βοηθεια σας.

εχω διδυμακια 3 1/2μηνων και τα θηλαζω αποκλειστικα με μεγαλη επιτυχια κατα τη γνωμη μου...πριν μεινω εγκυος επαιρνα Τ4 75mg τα οποια μου τα σταματησε η ενδοκρινολογος,3 μηνων εγκυος καθως μου ειπε οτι ρυθμιστηκε...γεννησα και ειπα να κανω εξετασεις...και μολις γυρισα απο την γιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να παρω χαπια (οχι τα κλασσικα Τ4) για να το ρυθμισω....τα χαπια ειναι πρωι μεσημερι βραδυ ισχυρη δοση απο οτι μου ειπε...και οτι πρεπει να κοψω τον θηλασμο...γιατι περναει στο γαλα....εκανα καλα????μηπως κανω κακο στα παιδια μου?????

θα σας γραψω τις τιμες

τ3----2.58 ΦΤ 0,8---2,0

Τ4--15,90 ΦΤ 5-12

TSH--0,01 ΦΤ0,30-5,00

ΑΝΤΙ TG----77.3 ΦΤ<150,00

ANTI-TPO---2995,0 ΦΤ 0.0-100,00

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Φιλικα

Γιωτα

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...