Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

10 hours ago, Anna3011 said:

Ναι μωρέ για αργότερα έλεγα. Φαντάζεσαι να πιάσω το 5χρονο και να αρχίσω να του μιλάω για ενέσεις και ωοληψίες; Πάει το κατέστρεψα το παιδί! :) Είπαμε να είμαστε ειλικρινείς με τα παιδιά αλλά μέχρι εκεί που επιτρέπει η ηλικία τους.

Καλά εννοείται πως δεν θα πεις για ενέσεις ωοληψίας και για την διαδικασία αναλυτικά, ούτε εγώ του είπα, ούτε που τον ένοιαζε να μάθει βέβαια. Σε αυτό το θέμα σε κατευθύνει και το παιδί, ένα παιδί ρωτάει μέχρι εκεί που μπορεί το ίδιο να διαχειριστεί την πληροφορία και να μάθει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το εν λόγω παιδί κυκλοφορεί με μία μπύρα και τσιγάρο κάθε Σάββατο βράδυ από το Γυμνάσιο και ένα instagram προφίλ γεμάτο ημίγυμνες φωτό, αν αυτό βοηθάει.

 

Το επαφές στα 17 ήταν συνηθισμένο όταν ήμουν εγώ σχολείο, και είμαι αρκετά μεγαλύτερη. Μάλλον ήσουν πολύ καλό παιδί :)

 

Πάει με τη σχέση που έχεις με το παιδί. Η δικιά μου ναι, μιλάμε για σεξουαλική ζωή, αντισύλληψη, προτιμήσεις από μικρή. Έχει έρθει φίλη της να μου μιλήσει γιατί είναι ομοφυλόφιλη πριν βρει το κουράγιο να το πει στην μάνα της (κακώς, μια χαρά το πήρε η γυναίκα, το υποπτευόταν άλλωστε). Προφανώς αν η αντίδραση είναι κάθε φορά που προκύπτει θέμα για επαφές ο γονιός να κοκκινίζει, να αλλάζει κουβέντα ή να λέει ότι αυτά είναι για μεγάλους ή για παλιογυναίκες, ε, ναι, δε θα υπάρχει ποτέ κουβέντα.

Και με τα αγόρια, αρκετά πριν την εφηβεία, όταν άρχισαν να παρατηρούν ότι έχουν στύση, ήρθαν και με ρώτησαν, δεν είναι μόνο το κορίτσι.

 

Πω πω καλά η μάνα του κοριτσιού τότε είναι στον κόσμο της!

 

Για το σ..ξ στα 17 τι να πω, μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη. Θα μπορούσα να πω ότι ίσως φταίει που το λύκειο που πήγα ήταν πειραματικό, αλλά και φιλοι-φιλες μου από άλλα σχολεία επίσης δεν είχαν κάνει. Το πολύ ένα φασωμα στην πενταήμερη. 

 

Το τελευταίο σωστό, αλλά ίσως εξαρτάται και από το ταμπεραμέντο του παιδιού. Ποτέ δεν κοκκινησαν οι γονείς μου με τέτοια θέματα, απλά δεν υπήρχε κάποια συζητηση. Ίσα ίσα όπως είπα, και τώρα να πει η μάνα μου κάτι σεξουαλικό, αλλάζω εγώ θέμα! Αλλά για περίοδο ας πούμε εννοείται τη ρώτησα. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει παιδί που βλέπει περίοδο ή στύση και δεν ρωτάει, μόνο σε ακραία προβληματικές οικογένειες ξερω'γω με αλκοολικούς ή κακοποιητικους γονείς.

πρίν από 23 λεπτά , Ilaeira είπε:

Για το σ*ξ, ίσως είναι θέμα χαρακτήρα, ίσως είναι και θέμα περιβάλλοντος. Εμένα όλες μου οι φίλες είχαν ξεκινήσει επαφές στο Λύκειο, και δεν μιλάμε για ακραία παιδιά, ήσασταν όλες "νορμάλ" (καλές μαθήτριες, καλά παιδιά, μεγαλώνοντας δηλαδή προβληματίσαμε τους γονείς ελάχιστα). Στον γυναικολόγο πήγα με τη μαμά μου στα 19. Έκανα μεγάλες σχέσεις, έκανα και one night stand, απόλαυσα και απολαμβάνω το σώμα μου. Όταν είσαι 21 ή 23 ή 25 και κάνεις εφήμερες σχέσεις, πρέπει η προσοχή να σου γίνει δεύτερη φύση. Δεν φτάνεις μέχρι τα 30 χωρίς ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες ή αφροδίσια χωρίς να προσέχεις. Γι' αυτό και θεωρώ πολύ σημαντικό η κόρη μου να αναλάβει τον πλήρη έλεγχο και την ευθύνη για το σώμα της από πολύ νωρίς, κι ας κάνει ό,τι θέλει. Ας κάνει πολύ σ*ξ ή ας μην κάνει και καθόλου, δικό της καπέλο. Κρίνοντας όμως από τη δική μου εμπειρία με το μπόλικο σ*ξ, θέλω να είναι προετοιμασμένη. 

Στο αγορι θα εξηγήσεις, θα μιλήσεις για προφυλάξεις, για συναίνεση, για προσοχή. Θα του πεις ότι αν πάει κάτι στραβά, η ευθύνη θα είναι και δική του. Όμως δυστυχώς, τα αποτελέσματα της απροσεξίας τα επωμίζεται κυρίως η γυναίκα. Οπότε πρέπει να είναι δυο φορές πιο προετοιμασμένη. 

 

Εγώ η αλήθεια είναι τόση εμπειρία δεν είχα, όχι γιατί δεν ήθελα, δηλαδή και μου άρεσαν πολλοί που όμως δεν τους άρεσα εγώ και για κάτι πιο εφήμερο προσπάθησα με δύο αγόρια (όχι μαζί :-P) στα 21-22 αλλά λόγω παρθενίας δεν πέτυχε και έκανα και μια σχέση λίγων μηνών λίγο μετά που για τον ίδιο λόγο (και οι δύο άπειροι) δεν πέτυχε και  τελικά ναι πρώτη φορά έγινε στα 25. Και πολλές φίλες μου παρομοίως. Χωρίς να είναι ιδεολογικό/θρησκευτικό/συντηρητικό το θέμα, γιατί δεν ήταν ασεξουαλικα τα πράγματα, γίνονταν όλα τα άλλα, έστω και με αυτούς τους λίγους, αλλά δεν πετύχαινε το κυρίως. Γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο το ότι σας φαίνεται τόσο απίθανο το 25! Ίσα ίσα που μια φίλη που έχω που είναι πιστή, έχει και πνευματικό, εκείνη είχε φίλο από τα 19 και είχε κάνει. Οι άλλες που αργήσαμε δεν υπήρχε κάποιο υπόβαθρο, απλά δεν τύχαινε. Και ο άντρας μου που είναι 45 κι εκείνος έκανε περίπου 25 και μου λέει ότι ναι μεν ως φοιτητής ήταν πολύ ντροπαλός κ συναισθηματικός και "σχεσακιας" όπως τους έλεγαν τότε και έχανε ευκαιρίες, αλλά πέραν αυτού ήταν και άλλα χρόνια τότε και πολλοί δεν έκαναν τόσο μικροί. Κάποιες κοπέλες λέει έκαναν με μεγαλύτερους, αλλά ειδικά για τα αγόρια ήταν σπάνιο.

Τέλος πάντων, λογικά ούτε η δική μου εμπειρία αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματικότητα, ούτε το ότι όλοι έκαναν στα 17, κάπου στη μέση θα'ναι ο μέσος όρος αλλά το αναλύσαμε αρκετά.

 

πρίν από 23 λεπτά , Ilaeira είπε:

Φυσικά και δεν υπάρχει σωστό και λάθος! Ο καθένας έχει άλλη αλήθεια. Το θέμα είναι να είσαι καλά με τον εαυτό σου και με τον άνθρωπο σου.

Η εικόνα της σύγχρονης ασέξουαλ μανούλας με ενοχλεί μόνο στο πλαίσιο που αντιμετωπίζει το διαφορετικό ως κακό. Όσο δηλαδή μου τη δίνει το αφήγημα ότι η γυναίκα πρέπει να είναι πάντα σέξι για να κρατάει τον άντρα της, άλλο τόσο με ενοχλεί η νέα τάση ότι πρέπει να απορροφάται τελείως από τα παιδιά αλλιώς δεν είναι καλή μάνα. Η κάθε γυναίκα κάνει ό,τι αντέχει και μπορεί. Όσο θέλει και αντέχει θα κάνει σ*ξ, όσο θέλει και αντέχει θα θηλάσει, όσο θέλει και αντέχει θα δουλέψει, θα φτιάξει κουλουράκια, θα κάνει χειροτεχνίες, θα ζητήσει βοήθεια. Ίσως ξεφεύγω λίγο, αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι στα αντρικά φόρουμ χύνεται τόσο ψηφιακό μελάνι για τον ρόλο του άντρα στο σπίτι. Παρά τη χειραφέτηση, η σύγχρονη δυτική κουλτούρα εξακολουθεί να γεμίζει τη γυναίκα με ενοχές.

 

Σωστά αυτά, αλλά εγώ δεν το νιώθω έτσι. Δεν με πιέζει αυτό εννοώ. Το αντίθετο. Πιο πολλή πίεση νιώθω με το σ...ξ. Σαν ότι επειδή άργησα να κάνω σ...ξ ή επειδή δεν μου λείπει αν δεν γίνει στη βδομάδα έχω κάποιο πρόβλημα. Είχα γράψει και πιο πριν ότι μου φαίνεται κάπως ότι από ταμπού που ήταν παλια, τώρα έχει γίνει το βασικότερο θέμα και όλα γυρνάνε γύρω από αυτο. Από το πώς να είσαι ομορφη και θελκτική μέχρι το πώς να μη χάσεις τη σεξουαλικότητά σου ως μάνα. Καταλαβαινω ότι όλα αυτά τα άρθρα, εκπομπές κλπ γίνονται για καλό, ακριβώς για να σπάσει το ταμπού, αλλά νιωθω ότι καταντάει ως πίεση μετά. Ότι πρέπει να είσαι έτσι. Πρέπει να επιστρέψεις στη σεξουαλική ζωή όταν κάνεις παιδί αλλιώς χαλάει η σχέση σου. Κι αν για ένα διάστημα δεν έχεις όρεξη πρέπει να πας σε ειδικό για να σου ξαναέρθει γιατί αλλιώς δεν θα σου ξαναέρθει ποτέ ή στο μεταξύ θα χαλάσει η σχέση σου, οπότε πρέπει να σου ξανάρθει το συντομότερο. Και ενώ αν δεν διάβαζα τίποτα μπορεί να ήμουν μια χαρά κ να έκανα μια χαρά, τελικά όλα αυτά μου φαίνονται πολύ αγχωτικά και με μπλοκάρουν!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν νομίζω ότι το σημερινό πρότυπο μαμάς είναι ασεξουαλ. Ίσα ίσα το ψάχνουν για να επανέλθουν μετά τη γέννα κλπ. Την εποχή των δικών μας μαμάδων εδιναν μια εντύπωση ασεξουαλ αλλά τελικα ήταν μόνο το στυλ και το ότι δεν το συζητουσαν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Επίσης δεν νομίζω ότι το σημερινό πρότυπο μαμάς είναι ασεξουαλ. Ίσα ίσα το ψάχνουν για να επανέλθουν μετά τη γέννα κλπ. Την εποχή των δικών μας μαμάδων εδιναν μια εντύπωση ασεξουαλ αλλά τελικα ήταν μόνο το στυλ και το ότι δεν το συζητουσαν!

Δεν το χω αισθανθεί αυτό να σου πω... 

Εγώ θυμάμαι μαμάδες στο σχολείο μου πολυ μοντέρνα ντυμενες κλπ. Δεν τις έχω στο μυαλό μου έτσι. Πόσο χρονών είσαι? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

 

Πω πω καλά η μάνα του κοριτσιού τότε είναι στον κόσμο της!

 

Για το σ..ξ στα 17 τι να πω, μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη. Θα μπορούσα να πω ότι ίσως φταίει που το λύκειο που πήγα ήταν πειραματικό, αλλά και φιλοι-φιλες μου από άλλα σχολεία επίσης δεν είχαν κάνει. Το πολύ ένα φασωμα στην πενταήμερη. 

 

Το τελευταίο σωστό, αλλά ίσως εξαρτάται και από το ταμπεραμέντο του παιδιού. Ποτέ δεν κοκκινησαν οι γονείς μου με τέτοια θέματα, απλά δεν υπήρχε κάποια συζητηση. Ίσα ίσα όπως είπα, και τώρα να πει η μάνα μου κάτι σεξουαλικό, αλλάζω εγώ θέμα! Αλλά για περίοδο ας πούμε εννοείται τη ρώτησα. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει παιδί που βλέπει περίοδο ή στύση και δεν ρωτάει, μόνο σε ακραία προβληματικές οικογένειες ξερω'γω με αλκοολικούς ή κακοποιητικους γονείς.

 

Εγώ η αλήθεια είναι τόση εμπειρία δεν είχα, όχι γιατί δεν ήθελα, δηλαδή και μου άρεσαν πολλοί που όμως δεν τους άρεσα εγώ και για κάτι πιο εφήμερο προσπάθησα με δύο αγόρια (όχι μαζί :-P) στα 21-22 αλλά λόγω παρθενίας δεν πέτυχε και έκανα και μια σχέση λίγων μηνών λίγο μετά που για τον ίδιο λόγο (και οι δύο άπειροι) δεν πέτυχε και  τελικά ναι πρώτη φορά έγινε στα 25. Και πολλές φίλες μου παρομοίως. Χωρίς να είναι ιδεολογικό/θρησκευτικό/συντηρητικό το θέμα, γιατί δεν ήταν ασεξουαλικα τα πράγματα, γίνονταν όλα τα άλλα, έστω και με αυτούς τους λίγους, αλλά δεν πετύχαινε το κυρίως. Γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο το ότι σας φαίνεται τόσο απίθανο το 25! Ίσα ίσα που μια φίλη που έχω που είναι πιστή, έχει και πνευματικό, εκείνη είχε φίλο από τα 19 και είχε κάνει. Οι άλλες που αργήσαμε δεν υπήρχε κάποιο υπόβαθρο, απλά δεν τύχαινε. Και ο άντρας μου που είναι 45 κι εκείνος έκανε περίπου 25 και μου λέει ότι ναι μεν ως φοιτητής ήταν πολύ ντροπαλός κ συναισθηματικός και "σχεσακιας" όπως τους έλεγαν τότε και έχανε ευκαιρίες, αλλά πέραν αυτού ήταν και άλλα χρόνια τότε και πολλοί δεν έκαναν τόσο μικροί. Κάποιες κοπέλες λέει έκαναν με μεγαλύτερους, αλλά ειδικά για τα αγόρια ήταν σπάνιο.

Τέλος πάντων, λογικά ούτε η δική μου εμπειρία αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματικότητα, ούτε το ότι όλοι έκαναν στα 17, κάπου στη μέση θα'ναι ο μέσος όρος αλλά το αναλύσαμε αρκετά.

 

 

Σωστά αυτά, αλλά εγώ δεν το νιώθω έτσι. Δεν με πιέζει αυτό εννοώ. Το αντίθετο. Πιο πολλή πίεση νιώθω με το σ...ξ. Σαν ότι επειδή άργησα να κάνω σ...ξ ή επειδή δεν μου λείπει αν δεν γίνει στη βδομάδα έχω κάποιο πρόβλημα. Είχα γράψει και πιο πριν ότι μου φαίνεται κάπως ότι από ταμπού που ήταν παλια, τώρα έχει γίνει το βασικότερο θέμα και όλα γυρνάνε γύρω από αυτο. Από το πώς να είσαι ομορφη και θελκτική μέχρι το πώς να μη χάσεις τη σεξουαλικότητά σου ως μάνα. Καταλαβαινω ότι όλα αυτά τα άρθρα, εκπομπές κλπ γίνονται για καλό, ακριβώς για να σπάσει το ταμπού, αλλά νιωθω ότι καταντάει ως πίεση μετά. Ότι πρέπει να είσαι έτσι. Πρέπει να επιστρέψεις στη σεξουαλική ζωή όταν κάνεις παιδί αλλιώς χαλάει η σχέση σου. Κι αν για ένα διάστημα δεν έχεις όρεξη πρέπει να πας σε ειδικό για να σου ξαναέρθει γιατί αλλιώς δεν θα σου ξαναέρθει ποτέ ή στο μεταξύ θα χαλάσει η σχέση σου, οπότε πρέπει να σου ξανάρθει το συντομότερο. Και ενώ αν δεν διάβαζα τίποτα μπορεί να ήμουν μια χαρά κ να έκανα μια χαρά, τελικά όλα αυτά μου φαίνονται πολύ αγχωτικά και με μπλοκάρουν!

 

 

Νομίζω ότι τα σκέφτεσαι όλα κ τα υπεραναλυεις στο μυαλό σου πολύ! Δεν χρειάζεται ούτε να αγχώνεσαι ούτε τπτ εφόσον τα βρίσκεις με τον σύντροφό σου. Το πρόβλημα έρχεται όταν ο σύντροφός σου δεν κατανοεί τους φόβους σου κλπ κ υπάρχει ένταση. Το ότι έκανες σεχ στα 25 δεν το θεωρώ κατι κακό, εσύ νομίζω όμως ότι σου έχει βγει ένα "κόμπλεξ" κ νιώθεις ότι για αυτό δεν θέλεις τόσο να συνευρισκεσαι ερωτικά. Εγώ νομίζω απλά ότι από μικρή το είχες στο μυαλό σου ότι οι μεγάλοι δεν κάνουν κ δυσκολεύεσαι να συνειδητοποιήσεις ότι είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

31 είμαι. Οι μαμάδες των περισσοτερων, όχι όλων, φίλων μου είναι οι κύριες με το αγορέ μαλλί κομμωτηρίου. Άλλες με ταγέρ κλπ, που οκ είναι γυναικείο, άλλες ένα τελείως χωρίς θυληκοτητα στυλ. Λίγες ήταν πχ με μακριά μαλλιά,τζιν,κολάν κλπ. Το κορυφαίο είναι ότι η μαμά μου που ήταν του ταγερ, τα τελευταία χρόνια ντύνεται πιο μοντέρνα. Τζιν (όχι στενό), φορμιτσα καμπάνα κάτω, ωραία πουλόβερ. Αλλά το αγορέ μαλλί κομμωτηρίου παραμένει. Δεν έχω πρόβλημα προφανώς με το στυλ της, απλά για πολλά χρόνια είχα μια εντύπωση ότι αυτές οι γυναίκες με το στυλ "κυρίας" δεν ταιριάζει με σ..ξ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

31 είμαι. Οι μαμάδες των περισσοτερων, όχι όλων, φίλων μου είναι οι κύριες με το αγορέ μαλλί κομμωτηρίου. Άλλες με ταγέρ κλπ, που οκ είναι γυναικείο, άλλες ένα τελείως χωρίς θυληκοτητα στυλ. Λίγες ήταν πχ με μακριά μαλλιά,τζιν,κολάν κλπ. Το κορυφαίο είναι ότι η μαμά μου που ήταν του ταγερ, τα τελευταία χρόνια ντύνεται πιο μοντέρνα. Τζιν (όχι στενό), φορμιτσα καμπάνα κάτω, ωραία πουλόβερ. Αλλά το αγορέ μαλλί κομμωτηρίου παραμένει. Δεν έχω πρόβλημα προφανώς με το στυλ της, απλά για πολλά χρόνια είχα μια εντύπωση ότι αυτές οι γυναίκες με το στυλ "κυρίας" δεν ταιριάζει με σ..ξ.

Ναι κατάλαβα :D

 :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Νομίζω ότι τα σκέφτεσαι όλα κ τα υπεραναλυεις στο μυαλό σου πολύ! Δεν χρειάζεται ούτε να αγχώνεσαι ούτε τπτ εφόσον τα βρίσκεις με τον σύντροφό σου. Το πρόβλημα έρχεται όταν ο σύντροφός σου δεν κατανοεί τους φόβους σου κλπ κ υπάρχει ένταση. Το ότι έκανες σεχ στα 25 δεν το θεωρώ κατι κακό, εσύ νομίζω όμως ότι σου έχει βγει ένα "κόμπλεξ" κ νιώθεις ότι για αυτό δεν θέλεις τόσο να συνευρισκεσαι ερωτικά. Εγώ νομίζω απλά ότι από μικρή το είχες στο μυαλό σου ότι οι μεγάλοι δεν κάνουν κ δυσκολεύεσαι να συνειδητοποιήσεις ότι είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

Όχι ένταση δεν υπάρχει. Απλά μου το έχει πει ότι θα ήθελε αλλά ότι εντάξει δεν μπορεί να με πιέσει γιατί αυτό είναι να το ευχαριστοουνται και οι δύο. Κι εκείνος δεν είχε και καμιά τεράστια εμπειρία στη ζωή του, ειδικά για την ηλικία του, επειδή ήταν "σχεσακιας" όπως είπα, κι έτσι αντέχει καιρό, δεν τίθεται θέμα δηλαδή ότι θα το αναζητήσει αλλού κλπ που διάβασα, απλά μου'χει πει ότι μπορεί μεν να μην του λείπει τόσο σωματικά λόγω συνήθειας αλλά γενικά είχε στο νου ότι όταν έχεις καταφέρει πλέον να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς και είσαι μαζί μόνιμα και μένεις μαζί, πόσο μάλλον όταν παντρεύεσαι, γίνεται ας πούμε σίγουρα 2-3 φορές τη βδομάδα. Και όντως παλιότερα κάναμε. Αλλά καταλαβαίνει ότι είναι φάση και όλα καλά. Του έχω πει φυσικά ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα,πχ να μη μου αρέσει πλέον κάτι σε αυτόν. Αφού όλη μέρα τον αγκαλιάζω και του χαϊδεύω τα μαλλιά πχ. Έχουμε πει μήπως πάω να κάνω καμιά εξέταση ορμονών, όχι ειδικά για να λυθεί το σεξουαλικό, αλλά γενικά για την υγεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όχι ένταση δεν υπάρχει. Απλά μου το έχει πει ότι θα ήθελε αλλά ότι εντάξει δεν μπορεί να με πιέσει γιατί αυτό είναι να το ευχαριστοουνται και οι δύο. Κι εκείνος δεν είχε και καμιά τεράστια εμπειρία στη ζωή του, ειδικά για την ηλικία του, επειδή ήταν "σχεσακιας" όπως είπα, κι έτσι αντέχει καιρό, δεν τίθεται θέμα δηλαδή ότι θα το αναζητήσει αλλού κλπ που διάβασα, απλά μου'χει πει ότι μπορεί μεν να μην του λείπει τόσο σωματικά λόγω συνήθειας αλλά γενικά είχε στο νου ότι όταν έχεις καταφέρει πλέον να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς και είσαι μαζί μόνιμα και μένεις μαζί, πόσο μάλλον όταν παντρεύεσαι, γίνεται ας πούμε σίγουρα 2-3 φορές τη βδομάδα. Και όντως παλιότερα κάναμε. Αλλά καταλαβαίνει ότι είναι φάση και όλα καλά. Του έχω πει φυσικά ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα,πχ να μη μου αρέσει πλέον κάτι σε αυτόν. Αφού όλη μέρα τον αγκαλιάζω και του χαϊδεύω τα μαλλιά πχ. Έχουμε πει μήπως πάω να κάνω καμιά εξέταση ορμονών, όχι ειδικά για να λυθεί το σεξουαλικό, αλλά γενικά για την υγεία μου.

 

Πάντως, θέλει και αυτό την εξάσκησή του, εννοώ ότι πιθανόν να σε βοηθήσει να μπεις στην διαδικασία πιο τακτικών δοκιμών, έστω κι αν δεν έχεις και την τρελλή όρεξη :-D:-D:grin:

 

Δεν εννοώ φυσικά να πιεστείς να περάσεις από το 1 φορά το μήνα στις 2-3 φορές την εβδομάδα, καταλαβαίνεις νομίζω τί εννοώ, σιγά-σιγά και σταθερά να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να επανασυνδεθεί με την πράξη, μην περιμένεις να σου έρθει ουρανοκατέβατη η όρεξη.

 

Είναι και το άλλο βέβαια, εγώ για τον εαυτό μου που έκανα πρώτη φορά σ...ξ στα 17, θυμάμαι ότι μου πήρε κάποια χρόνια πειραματισμού να συνδεθώ απόλυτα με τον σύντροφό μου και το σώμα μου, να καταλάβω τις προτιμήσεις μου και να αρχίσω να απολαμβάνω συστηματικά την επαφή. Οπότε, εάν εσύ ξεκίνησες επαφές στα 25 και μάλιστα όχι σε μακροχρόνια σχέση (άρα όχι με πολλές χρονικά ευκαιρίες αυτών των απαραίτητων πειραματισμων), μετά γνώρισες τον άντρα σου και ήρθε και σχετικά γρήγορα η εγκυμοσύνη και ό,τι αυτή συνεπάγεται, είναι εν μέρει λογικό να έχεις μπλοκάρει.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Όχι ένταση δεν υπάρχει. Απλά μου το έχει πει ότι θα ήθελε αλλά ότι εντάξει δεν μπορεί να με πιέσει γιατί αυτό είναι να το ευχαριστοουνται και οι δύο. Κι εκείνος δεν είχε και καμιά τεράστια εμπειρία στη ζωή του, ειδικά για την ηλικία του, κι έτσι αντέχει καιρό, δεν τίθεται θέμα δηλαδή ότι θα το αναζητήσει αλλού κλπ που διάβασα, απλά μου'χει πει ότι μπορεί μεν να μην του λείπει τόσο σωματικά λόγω συνήθειας αλλά γενικά είχε στο νου ότι όταν έχεις καταφέρει πλέον να βρεις έναν άνθρωπο που αγαπάς και είσαι μαζί μόνιμα και μένεις μαζί, πόσο μάλλον όταν παντρεύεσαι, γίνεται ας πούμε σίγουρα 2-3 φορές τη βδομάδα. Και όντως παλιότερα κάναμε. Αλλά καταλαβαίνει ότι είναι φάση και όλα καλά. Του έχω πει φυσικά ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα,πχ να μη μου αρέσει πλέον κάτι σε αυτόν. Αφού όλη μέρα τον αγκαλιάζω και του χαϊδεύω τα μαλλιά πχ. Έχουμε πει μήπως πάω να κάνω καμιά εξέταση ορμονών, όχι ειδικά για να λυθεί το σεξουαλικό, αλλά γενικά για την υγεία μου.

Εντάξει εσένα είναι μικρούλα ακόμα, είναι δύσκολο η τέτοια συχνότητα, εννοείται ότι αν είστε αγαπημένοι (που από αυτά που λες είστε) υπάρχει κατανόηση.Κ εγώ ακόμα δεν έχω επανέλθει από τη γέννα κ είμαστε τόσο κουρασμένοι στο τέλος της μέρας που ζήτημα να καταφέρουμε να κάνουμε 1 φορά την εβδομάδα αλλά κατά τα άλλα μια χαρά είμαστε. Κ άσε που κ εγώ κομπλαρω με τα παιδιά σπίτι, όταν κάνω έχω μονίμως τα αφτιά μου στο δωμάτιο που κοιμούνται κ έτσι δεν μπορώ να το ευχαριστηθω ιδιαίτερα. Άσε που ο μικρός ακόμα ξυπνάει το βράδυ κ σχεδόν πάντα τυχαίνει ενώ πάμε να κάνουμε να ξυπνήσει κ να πάω να τον θηλάσω η ενώ τελειώσουμε να πλένομαι στα γρήγορα για να πάω σε αυτόν πάλι!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Πω πω καλά η μάνα του κοριτσιού τότε είναι στον κόσμο της!

 

Για το σ..ξ στα 17 τι να πω, μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη. Θα μπορούσα να πω ότι ίσως φταίει που το λύκειο που πήγα ήταν πειραματικό, αλλά και φιλοι-φιλες μου από άλλα σχολεία επίσης δεν είχαν κάνει. Το πολύ ένα φασωμα στην πενταήμερη. 

 

Το τελευταίο σωστό, αλλά ίσως εξαρτάται και από το ταμπεραμέντο του παιδιού. Ποτέ δεν κοκκινησαν οι γονείς μου με τέτοια θέματα, απλά δεν υπήρχε κάποια συζητηση. Ίσα ίσα όπως είπα, και τώρα να πει η μάνα μου κάτι σεξουαλικό, αλλάζω εγώ θέμα! Αλλά για περίοδο ας πούμε εννοείται τη ρώτησα. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει παιδί που βλέπει περίοδο ή στύση και δεν ρωτάει, μόνο σε ακραία προβληματικές οικογένειες ξερω'γω με αλκοολικούς ή κακοποιητικους γονείς.

 

Εγώ η αλήθεια είναι τόση εμπειρία δεν είχα, όχι γιατί δεν ήθελα, δηλαδή και μου άρεσαν πολλοί που όμως δεν τους άρεσα εγώ και για κάτι πιο εφήμερο προσπάθησα με δύο αγόρια (όχι μαζί :-P) στα 21-22 αλλά λόγω παρθενίας δεν πέτυχε και έκανα και μια σχέση λίγων μηνών λίγο μετά που για τον ίδιο λόγο (και οι δύο άπειροι) δεν πέτυχε και  τελικά ναι πρώτη φορά έγινε στα 25. Και πολλές φίλες μου παρομοίως. Χωρίς να είναι ιδεολογικό/θρησκευτικό/συντηρητικό το θέμα, γιατί δεν ήταν ασεξουαλικα τα πράγματα, γίνονταν όλα τα άλλα, έστω και με αυτούς τους λίγους, αλλά δεν πετύχαινε το κυρίως. Γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο το ότι σας φαίνεται τόσο απίθανο το 25! Ίσα ίσα που μια φίλη που έχω που είναι πιστή, έχει και πνευματικό, εκείνη είχε φίλο από τα 19 και είχε κάνει. Οι άλλες που αργήσαμε δεν υπήρχε κάποιο υπόβαθρο, απλά δεν τύχαινε. Και ο άντρας μου που είναι 45 κι εκείνος έκανε περίπου 25 και μου λέει ότι ναι μεν ως φοιτητής ήταν πολύ ντροπαλός κ συναισθηματικός και "σχεσακιας" όπως τους έλεγαν τότε και έχανε ευκαιρίες, αλλά πέραν αυτού ήταν και άλλα χρόνια τότε και πολλοί δεν έκαναν τόσο μικροί. Κάποιες κοπέλες λέει έκαναν με μεγαλύτερους, αλλά ειδικά για τα αγόρια ήταν σπάνιο.

Τέλος πάντων, λογικά ούτε η δική μου εμπειρία αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματικότητα, ούτε το ότι όλοι έκαναν στα 17, κάπου στη μέση θα'ναι ο μέσος όρος αλλά το αναλύσαμε αρκετά.

 

 

Σωστά αυτά, αλλά εγώ δεν το νιώθω έτσι. Δεν με πιέζει αυτό εννοώ. Το αντίθετο. Πιο πολλή πίεση νιώθω με το σ...ξ. Σαν ότι επειδή άργησα να κάνω σ...ξ ή επειδή δεν μου λείπει αν δεν γίνει στη βδομάδα έχω κάποιο πρόβλημα. Είχα γράψει και πιο πριν ότι μου φαίνεται κάπως ότι από ταμπού που ήταν παλια, τώρα έχει γίνει το βασικότερο θέμα και όλα γυρνάνε γύρω από αυτο. Από το πώς να είσαι ομορφη και θελκτική μέχρι το πώς να μη χάσεις τη σεξουαλικότητά σου ως μάνα. Καταλαβαινω ότι όλα αυτά τα άρθρα, εκπομπές κλπ γίνονται για καλό, ακριβώς για να σπάσει το ταμπού, αλλά νιωθω ότι καταντάει ως πίεση μετά. Ότι πρέπει να είσαι έτσι. Πρέπει να επιστρέψεις στη σεξουαλική ζωή όταν κάνεις παιδί αλλιώς χαλάει η σχέση σου. Κι αν για ένα διάστημα δεν έχεις όρεξη πρέπει να πας σε ειδικό για να σου ξαναέρθει γιατί αλλιώς δεν θα σου ξαναέρθει ποτέ ή στο μεταξύ θα χαλάσει η σχέση σου, οπότε πρέπει να σου ξανάρθει το συντομότερο. Και ενώ αν δεν διάβαζα τίποτα μπορεί να ήμουν μια χαρά κ να έκανα μια χαρά, τελικά όλα αυτά μου φαίνονται πολύ αγχωτικά και με μπλοκάρουν!

 

 

Για τη στύση στα αγόρια πάντως να ξέρεις ξεκινάνε πολύ νωρίς από νεογέννητα κ από  πέρυσι ο μεγάλος γιος μου  έχει ξεκινήσει να ρωτάει τι είναι αυτό που "νιώθει" 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Για τη στύση στα αγόρια πάντως να ξέρεις ξεκινάνε πολύ νωρίς από νεογέννητα κ από  πέρυσι ο μεγάλος γιος μου  έχει ξεκινήσει να ρωτάει τι είναι αυτό που "νιώθει" 

Κ τι απαντάς σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ τι απαντάς σε αυτό?

Δεν έχω απαντήσει ακόμα, δε ξέρω πως να του το πω με απλά λόγια ώστε να το κατανοήσει το αφήνω κ στον άντρα μου μήπως του το εξηγήσει εκείνος καλύτερα, αλλά τον άντρα μου τον πιάνουν τα γέλια οπότε τον ρωτάει ο γιος μου.. :lol:, θα σκεφτώ όμως πως πρέπει να του το πω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Τι να πω,μάλλον ζω σε παράλληλο σύμπαν. Όλες μου οι φίλες ενήλικες ξεκίνησαν και μάλιστα λίγες ήταν  φοιτήτριες, πολλές μετά το πτυχίο. Άλλες έφτασαν και 25 όπως εγώ (για την πλήρη πράξη, είχαν συμβεί όμως σεξουαλικά πράγματα πιο πριν. Έχω φίλες όμως που δεν είχαν κάνει ούτε αυτά). Και μιλάω για μια δεκαετία πριν, όχι δύο. Και τα ξαδέρφια μου που ήταν αγόρια φοιτητές έκαναν πρώτη φορά, ο ένας στο τέλος των σπουδών. Και σε 2+ δεκαετίες πίσω που ήταν ο άντρας μου φοιτητής, επίσης δεν είχε κάνει. Στο λύκειο πριν 15 χρόνια που ήμουν εγώ, ήταν ελάχιστα τα τόσο "προχωρημένα" παιδιά. Οι πιο πολλοί ούτε φιλί δεν είχαν-ειχαμε δώσει. Τώρα φαντάζομαι ότι έχει πέσει ο μέσος όρος ηλικίας αλλά πριν 15 χρόνια σίγουρα το σ..ξ στα 17 δεν ήταν κάτι συνηθισμένο. Με τη φοιτητική ζωή συνδεόταν περισσότερο και όχι πρώτο έτος ας πούμε.

δ εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα.εγω τελειωσα το σχολειο πριν 17χρ κ το 70% ειχε επαφες οσο ειμασταν μαθητες.ελαχιστοι κ απο την α γυμνασιου

συμφωνω παντως με τα κοριτσια που λενε οτι η επισκεψη σε γυναικολογο ειναι πολυ σημαντικη απο νωρις.οι φιλοι συνηθως ειναι πηγη ημιμαθειας.οι γονεις μου ηταν οι κλασικοι γονεις της εποχης που δ μας μιλησαν για τπτ απο αυτα(ευτυχως τουλ μας κατευθυναν σε βιβλια),κ θυμαμαι να ακουω "τερατα" απο συμμαθητες,πληρη αγνοια.κ απο καποιους που ηταν κ ενεργοι σεξουαλικα η θελανε.αυτοι που κανανε μπαλονια τα προφυλακτικα,ειναι αυτοι που συνηθως στην πραξη δ τα χρησιμοποιουσαν

κ επειδη δ εχω λαικ,συμφωνω απολυτα με οσα λεει η αννα.ilaeira γραφεις υπεροχα!

το πρωκτικο ηταν κτ που σκεφτομουν σαν παραδειγμα.εννοειται δ υπαρχει κανενας λογος κ ουτε θα το ελεγα ποτε σε ενα παιδακι ουτε δημοτικου,αλλα.στο λυκειο πχ δ πρεπει να ξερει οτι αν γινει θα πρεπει κ εκει προφυλακτικο;ε δ θα πας ξαφνικα να μιλησεις στο 15χρ.στο ενδιαμεσο εχετε κανει συζητησεις για τα πιο απλα,για να θελει κ τοτε να μιλησετε

οπως κ για την υπογονιμοτητα.μπορει να μην αντιμετωπισε προβλημα η μαμα μου,η εγω,αλλα θα ηθελα να ακουσω κ την αλλη πλευρα.οχι μονο κηρυγμα να μην μεινω εγκυος μικρη-ανυπαντρη.η για ατυχεις εγκυμοσυνες,να μην ειμαι στο συννεφακι μου απλα οταν εμεινα πρωτη φορα,παρολο που τελικα δ ειχα αποβολη περασαμε καποιες δυσκολιες

(κ ναι κ πριν 17χρ κ το πρωκτικο ηταν πολυ συνηθισμενο.κ εγω σε παραλληλο συμπαν μαλλον)

η δικη μας 7ημερη παλι...τελειως διαφορετικη:shock:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

δ εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα.εγω τελειωσα το σχολειο πριν 17χρ κ το 70% ειχε επαφες οσο ειμασταν μαθητες.ελαχιστοι κ απο την α γυμνασιου

συμφωνω παντως με τα κοριτσια που λενε οτι η επισκεψη σε γυναικολογο ειναι πολυ σημαντικη απο νωρις.οι φιλοι συνηθως ειναι πηγη ημιμαθειας.οι γονεις μου ηταν οι κλασικοι γονεις της εποχης που δ μας μιλησαν για τπτ απο αυτα(ευτυχως τουλ μας κατευθυναν σε βιβλια),κ θυμαμαι να ακουω "τερατα" απο συμμαθητες,πληρη αγνοια.κ απο καποιους που ηταν κ ενεργοι σεξουαλικα η θελανε.αυτοι που κανανε μπαλονια τα προφυλακτικα,ειναι αυτοι που συνηθως στην πραξη δ τα χρησιμοποιουσαν

κ επειδη δ εχω λαικ,συμφωνω απολυτα με οσα λεει η αννα.ilaeira γραφεις υπεροχα!

το πρωκτικο ηταν κτ που σκεφτομουν σαν παραδειγμα.εννοειται δ υπαρχει κανενας λογος κ ουτε θα το ελεγα ποτε σε ενα παιδακι ουτε δημοτικου,αλλα.στο λυκειο πχ δ πρεπει να ξερει οτι αν γινει θα πρεπει κ εκει προφυλακτικο;ε δ θα πας ξαφνικα να μιλησεις στο 15χρ.στο ενδιαμεσο εχετε κανει συζητησεις για τα πιο απλα,για να θελει κ τοτε να μιλησετε

οπως κ για την υπογονιμοτητα.μπορει να μην αντιμετωπισε προβλημα η μαμα μου,η εγω,αλλα θα ηθελα να ακουσω κ την αλλη πλευρα.οχι μονο κηρυγμα να μην μεινω εγκυος μικρη-ανυπαντρη.η για ατυχεις εγκυμοσυνες,να μην ειμαι στο συννεφακι μου απλα οταν εμεινα πρωτη φορα,παρολο που τελικα δ ειχα αποβολη περασαμε καποιες δυσκολιες

(κ ναι κ πριν 17χρ κ το πρωκτικο ηταν πολυ συνηθισμενο.κ εγω σε παραλληλο συμπαν μαλλον)

Genika ta perissotera pleon ta gnorizoyn 15 xronon pleon yparxei to internet  pou emeis den eixame.  

Ayto nomizo pou tha bohthisei ena  paidi Se mia syzhthsh me ton gonio einai oi dikies tou empeiries . Dhladh na peis sto paidi gia smn etsi apla den tha siginithei k poly sigoyra ta kserei os theoria .  To thema einai na toy pei  o gonios gia pragmata poy exei zhsei k agonies k antropous poy kserei k exoyn basanistei apo aproseksies.  

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε παράλληλο σύμπαν μεγάλωσα; Δεν νομίζω ότι κάποια συμμαθήτρια ή συμμαθητής μου είχε επαφές στο λύκειο. Ξέρω κάποια αγόρια που είχαν γύρω στα 19. ΟΙ συμφοιτήτριές μου ήταν πολύ πιο συνεσταλμένες από εμένα (θα μπορούσα να χρησιμοποιοήσω και βαρύτερους χαρακτηρισμούς) οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να έχουν ούτε πλατωνική σχέση, δεν συζητάμε καν για ολοκληρωμένη. Αλλά η αίσθηση που έχω από τη γενιά μου (του 84) είναι ότι ό,τι έκαναν ήταν ως φοιτητές. Μάλλον σε άλλο σύμπαν μεγάλωσα κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ σε παράλληλο σύμπαν μεγάλωσα; Δεν νομίζω ότι κάποια συμμαθήτρια ή συμμαθητής μου είχε επαφές στο λύκειο. Ξέρω κάποια αγόρια που είχαν γύρω στα 19. ΟΙ συμφοιτήτριές μου ήταν πολύ πιο συνεσταλμένες από εμένα (θα μπορούσα να χρησιμοποιοήσω και βαρύτερους χαρακτηρισμούς) οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να έχουν ούτε πλατωνική σχέση, δεν συζητάμε καν για ολοκληρωμένη. Αλλά η αίσθηση που έχω από τη γενιά μου (του 84) είναι ότι ό,τι έκαναν ήταν ως φοιτητές. Μάλλον σε άλλο σύμπαν μεγάλωσα κι εγώ. 

 

Εγώ είμαι του 1982 και Αρσακειάδα τρομάρα μου, αλλά όπως είπα στα 17, μετά το σχολείο βέβαια, λίγους μήνες πριν κλείσω τα 18 (είχα ξεκινήσει σχολείο 5,5).... :-D:-D:-D

 

Στο λύκειό μου (και καλά συνεσταλμένα κορίτσια καλών οικογενειών) γινόταν το σώσε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Εγώ είμαι του 1982 και Αρσακειάδα τρομάρα μου, αλλά όπως είπα στα 17, μετά το σχολείο βέβαια, λίγους μήνες πριν κλείσω τα 18 (είχα ξεκινήσει σχολείο 5,5).... :-D:-D:-D

 

Στο λύκειό μου (και καλά συνεσταλμένα κορίτσια καλών οικογενειών) γινόταν το σώσε...

Μπορεί να γινόταν και στο σχολείο μου και να μην το έπαιρνα είδηση.... Η κολλητή μου από το σχολείο πάντως το έκανε πρωτοετής φοιτήτρια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Εγώ είμαι του 1982 και Αρσακειάδα τρομάρα μου, αλλά όπως είπα στα 17, μετά το σχολείο βέβαια, λίγους μήνες πριν κλείσω τα 18 (είχα ξεκινήσει σχολείο 5,5).... :-D:-D:-D

 

Στο λύκειό μου (και καλά συνεσταλμένα κορίτσια καλών οικογενειών) γινόταν το σώσε...

Τελικά η φήμη για τις Αρσακειάδες ίσχυε στην εποχή μας; Το ακούγαμε συχνά πυκνά θυμάμαι τότε αλλά πάντα είχα την αίσθηση ότι είναι αστικός μύθος καθώς 3-4 κοπέλες που έτυχε να γνωρίσω από το Αρσάκειο (σε φροντιστήριο, γειτονιά, μεταγραφή στο Λύκειό μου), ήταν ιδιαίτερα μαζεμένες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που  είμαι του 80 στο λύκειο  από την παρέα μας (5-6κοπέλες) ήμουν η μοναδική που αποφοίτησα χωρίς να έχω κάνει ποτέ σ...ξ. Επειδή θυμάμαι τότε τις συζητήσεις με τις φίλες  μου, καμία μας δεν ήταν προετοιμασμένη για αυτό, καμία μαμά και κανένας μπαμπάς δεν μας είχε προετοιμάσει.  Εγώ αυτό που πάντα τηρούσα στην ζωή μου ήταν να χρησιμοποιώ προφύλαξη, όχι επειδή κάποιος με συμβούλευσε αλλά επειδή από την ελάχιστη ενημέρωση της τηλεόρασης τότε είχα δει πόσο σημαντικό είναι να χρησιμοποιείς προφύλαξη προκειμένου να μην κολλήσεις ΣΜΝ, ως αρρωστοφοβικός άνθρωπος το τηρούσα πάντα μέχρι που γνώρισα τον άντρα μου και είχα πλέον μία σταθερή μονογαμική σχέση.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Τελικά η φήμη για τις Αρσακειάδες ίσχυε στην εποχή μας; Το ακούγαμε συχνά πυκνά θυμάμαι τότε αλλά πάντα είχα την αίσθηση ότι είναι αστικός μύθος καθώς 3-4 κοπέλες που έτυχε να γνωρίσω από το Αρσάκειο (σε φροντιστήριο, γειτονιά, μεταγραφή στο Λύκειό μου), ήταν ιδιαίτερα μαζεμένες.

 

Εγώ είμαι γιαλαντζί Αρσακειάδα, όχι γνήσια, μόνο Β' και Γ' Λυκείου πήγα. Πάνω - κάτω όπως σε όλα τα σχολεία ήταν τα πράγματα παρ' όλα αυτά, όχι κάτι το τρελλό...

Link to comment
Share on other sites

K ego toy 80 apo deytera likeioy oses kopeles eixan statherh sxesh pano apo 2 mhnes eixan oloklhromenes epafes. Den yphrxe diladh zeygari me sxesi minon apla platonika..  Ego argisa sxetika giati poli apla den eixa statheres sxeseis sto sxoleio pano apo merikes ebdomades.  

Kala san foititries apo to proto etos oles eixame olokliromenes epafes.

@little lamb mallon aplos etoixes stin periptosh  tis  ekseresis.  Sta 25 nomizo oti hsoyn aptis elaxistes skepsoy ego eixa mono Mia filh pou den eixe kanei Kati giati htan theoysa k hthele mono otan pantreytei na to kanei alli den yphrxe sta 25. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι συμμαθητές σας είχαν σχέσεις γενικά; 

εγώ δεν είχα καμία σχέση μέχρι τα 25 σχεδόν, στο σχολείο γιατί δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να έχω, στη σχολή γιατί όσο κι αν το επεδίωκα, δεν προέκυπτε (εντάξει το φιλολογικό δεν είναι και η πιο κατάλληλη σχολή για να βρεις φίλο). Δηλαδή δεν είναι ότι δεν το έκανα από επιλογή, απλώς δεν υπήρχε άτομο για να το κάνω...

 

Με εκπλήσσει αυτό που λέτε για το σχολείο πάντως, γιατί δεν κάναμε καν τέτοιες συζητήσεις. 

Το πιο σοκαριστικό που συνέβαινε στο σχολείο μου ήταν που μια συμμαθήτριά μας κάπνιζε, το οποίο δικαιολογούσα στο μυαλό μου επειδή ήταν 17 ήδη στην Α Λυκείου (από εξωτερικό)!  Πραγματικά σε άλλο συμπαν ήμουν όπως φαίνεται! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή οι συμμαθητές σας είχαν σχέσεις γενικά; 

εγώ δεν είχα καμία σχέση μέχρι τα 25 σχεδόν, στο σχολείο γιατί δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να έχω, στη σχολή γιατί όσο κι αν το επεδίωκα, δεν προέκυπτε (εντάξει το φιλολογικό δεν είναι και η πιο κατάλληλη σχολή για να βρεις φίλο). Δηλαδή δεν είναι ότι δεν το έκανα από επιλογή, απλώς δεν υπήρχε άτομο για να το κάνω...

 

Με εκπλήσσει αυτό που λέτε για το σχολείο πάντως, γιατί δεν κάναμε καν τέτοιες συζητήσεις. 

Το πιο σοκαριστικό που συνέβαινε στο σχολείο μου ήταν που μια συμμαθήτριά μας κάπνιζε, το οποίο δικαιολογούσα στο μυαλό μου επειδή ήταν 17 ήδη στην Α Λυκείου (από εξωτερικό)!  Πραγματικά σε άλλο συμπαν ήμουν όπως φαίνεται! 

Oxi den eixan oloi sxesi sto sxoleio.  Eixan oi pio omorfes k oi pio eleftheres apto spiti na bgainoyn 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...