Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

gerakina μου όλα κερασμένα από μένα αν γίνει πραγματικότητα η σκέψη σου!!!! :D:D:D Και σε σένα εύχομαι μια καλή γέννα και να κρατάς τη μπουμπούκα σου με δάκρυα χαράς στα μάτια....

Παν μέτρον άριστον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalimera, simera mpika gia proti fora sto forum kai edo kai 2 ores diavazo me sygkinisi tis istories sas...

eimai 35 eton, kai prospatho edo kai 6 mines na meino egkyos. xthes irthe pali i "katarameni" opos ti lete, kai fysika plantaksa sto klamma kai ta evlepa ola mavra. o antras mou exei kanei spermatografima, kai eutyxos toulaxiston apo ti plevra tou einai ola super. exo kleisei rantevou gia tin epomeni evdomada na kano salpigografia, na doume ti ginetai kai apo ekei...

afto pou den mporo na katafero me tipota einai i apovoli tou agxous. OLOI mou lene na xalaroso kai na to afiso sti tyxi tou, alla poso eukolo einai afto sti praksi?? oi meres mou fainontai aiones. oso kai na prospatho na iremiso, einai telika to mono pou skeftomai.

profanos paizei rolo kai to agxos tis ilikias, syn tou oti exo kapoia inomoiomata (o giatros leei oti den prepei na me apasxoloun gia ta epomena 3-4 xronia, alla pos einai dynaton?!?!)

kserei kamia apo esas an ton mina pou ginetai i salpigografia mporeis na synexiseis prospatheies??

afta pros to paron, elpizo na ferei gouri afto to site, opos se tosa eutyxismena koritsia pou diavasa tis istories tous!!

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια μπορείς και μάλιστα λένε ότι οι 3-4 μήνες μετά την σαλπιγγογραφία είναι πολύ δυνατόν αν επιτευχθει εγκυμοσύνη...

καλή επιτυχία!!!!

Εγώ πότε θα γίνω μάνα????

Link to comment
Share on other sites

βερονικα ολα να σου πανε καλα, ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!!

αντριανα καλως ορισες, ολα θα πανε καλα, μην στεναχωριεσαι,κεφαλι ψηλα λοιπον :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω και εγώ για πρώτη φορά, κυρίως γιατί συγκινήθηκα απ' τις προσπάθειες όλων σας και ύστερα για να σας πω την δική μου αίσια ιστορία να σας δώσω θάρρος. Εγώ είμαι η προσωποποίηση του άγχους, παντρεύτηκα πριν δέκα χρόνια γνωρίζοντας οτι απ' την πλευρά του συζύγου υπήρχε πρόβλημα με το σπέρμα. Είχε πάθει οξία προστατίτιδα με αποτέλεσμα πλήρη αζωοσπερμία... Τότε μας είχαν πει οτι θα μπορούσαμε να κάνουμε παιδί μόνο παίρνοντας κύτταρα απ' τους όρχεις, μέθοδος που ήταν τότε στα αρχικα στάδια. Παρ όλα αυτά, εγώ επέμενα να το ψάχνω και 2 χρόνια μετά το γάμο αρχίσαμε να κάνουμε όλες τις εξετάσεις. εγώ έκανα σαλπιγγογραφία, ορμονικές, και λαπαροσκόπιση, όλα ήταν καλά. Ο σύζυγος έκανε αλλεπαλληλα σπερμοδιαγράμματα και ως εκ θαύματος το σπέρμα είχε βελτιωθεί σημαντικά και ήταν γόνιμο! εγκυμοσύνη όμως δεν ερχόταν. όλοι μου λέγανε τα κλασικά να μην αγχώνομαι αλλά αυτό απλά ΔΕΝ γίνεται... Πάνω που είχα τρελλαθεί στην αναμονή, παθαίνω τροχαίο ατύχημα με σοβαρή πάρεση στα άνω άκρα. Εκανα ένα χρόνο να επανέλθω και πάνω που είχα σχεδόν αναρρώσει και δεν έιχα βέβαια στο νου μου επ ουδενί την εγκυμοσύνη, είμαι έγκυος!!! Η ανοποδιά όμως δεν σταματάει, στην ενδέκατη εβδομάδα της κύησης παλλινδρομεί το έμβρυο κι εγώ που πάντα τα βάφω μαύρα παθαίνω σοκ. Από τότε αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση. Εγώ με ψυχολογία χάλια, κι ο σύζυγος έχει κηρσοκήλη άμφω. Μετά από συμβουλή του γιατρού κάνει επέμβαση (κακώς ) η οποία αντί να βελτιώσει την ποιότητα του σπέρματος την έκανε χειρότερη. Εδώ αρχισε ο γολγοθάς μας. Σιχαθήκαμε το σεξ γιατί γινόταν κατα το πρόγραμμα, κοντέψαμε να γίνουμε αλκοολικοί για να αποβάλουμε το άγχος όπως μας λέγανε, μετράγαμε μέρες γόνιμες κλπ κλπ. Στα 37 μου χρόνια και υπο το άγχος της ηλικίας πιά ξεκινάμε τις εξωσωματικές. Δύο σε δημόσιο νοσοκομείο και μετά πήγαμε σε ιδιωτικό κέντρο για καλύτερη δουλειά. Κάνουμε κι εκει άλλες δυο προσπάθειες και δεν βλέπουμε αποτέλεσμα. εγώ έχω φτάσει 39 και το ηθικό μου στον πάτο. Αρχίζω να επεξεργάζομαι την ιδέα να μην κάνω παιδί γιατί η όλη διαδικασία είναι ψυχοφθόρα... Αποφασίζω τελικά για μια ακόμα προσπάθεια. Την μέρα που έκανα την εμβρυομεταφορά μας κάλεσε ο γιατρός μέσα και μας είπε οτι υπήρχε πρόβλημα με τα ωάρια, δεν ήταν καλής ποιότητας και καλά θα κάναμε την επόμενη φορά να κάναμε προσπάθεια με δανεικά ωάρια. εκεί έπαθα ΤΟ σοκ. Ηθελα να κάνω παιδί αλλά δεν είχα φτάσει σε τέτοια επίπεδα. Στο κάτω κάτω θα ζούσα και χωρίς όπως έζησα τόσα χρόνια. Ή ας υιοθετούσα σε τελική ανάλυση...

Γύρισα σπίτι θυμωμένη με τη τύχη μου την γκαντέμω και πίσμωσα πραγματικά τόσο πολύ που δεν έκανα καμία προσπάθεια να κάτσω ξάπλα και να προσέχω από βάρη κλπ. Ημουν σίγουρη οτι και αυτή τη φορά δεν είχε γίνει τίποτα. Το κεφάλαιο παιδί για μένα είχε κλέίσει.Βέβαια δεν συζητούσα καν για άλλη προσπάθεια. Ο άντρας μου επέμενε να πάω μετά από 14 μέρες να κάνω την εξέταση για τη β-χοριακή ενώ εγώ δεν ήθελα. Δεν ένοιωθα και κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Και όμως ήμουν έγκυος. Μια εγκυμοσύνη που την έβγαλα με υπερβολικό άγχος, και την ψυχή στο στόμα. Κι ακόμα και τώρα δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει ακριβώς. Δεν μπορώ να ουρλιάξω από ευτυχία γιατί φοβάμαι μην ξυπνήσω και είναι όλα ένα όνειρο.

Γι' αυτό καλές μου, πιστέψτε το, παλέψτε το απ' όλες τις πλευρές, και όταν θα το αποφασίσει αυτό θα ρθει...Μονο υπομονή θέλει και όρεξη για ζωή έτσι ή αλλιώς....

kreousa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω...συγκινήθηκα...μας δίνεις πολύ κουράγιο...ελπίζω να πάνε όλα καλά να γίνεις μια καλή ΜΑΜΑ και να κάνεις κι άλλα παιδάκια!!! Πολύ χάρηκα για σένα κι ας μη σε ξέρω!

UAQCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο συγκινητική η ιστορία η τελευταία και όλες βέβαια,αλλά η τελευταία πραγματικά δείχνει μια απίστευτη γενναιότητα!Εγώ έχοντας χάσει δύο εμβρυάκια λόγω βλάβης στη δεξιά σάλπιγγα που τη δεύτερη φορά αφαιρέθηκε,εύχομαι σύντομα να γράψω κι εγώ μια χαρούμενη ιστορία σε αυτή τη σελίδα,αφού θα προσπαθήσω να τα καταφέρω με τη μία αλλά πολύ καλή αριστερή σαλπιγγούλα...Σας φιλώ όλες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον... ακουστε να δειτε πως τα φερνει καμια φορα η ζωη... Εγω, αν δεν μου ειχε ερθει η εφορια, δε θα ειχα μεινει εγκυος...

:shock::shock:

 

προσπαθουσαμε για παιδι πανω απο 3 χρονια... στην αρχη χαλαρα... οσο ομως περναγε ο καιρος,εγω αρχιζα να τρελαινομαι... ειπαμε,μετα τα 30 σφιγγουν τα λουρια!!! καναμε ολες τις απαραιτητες εξετασεις, κι εγω κιο αντρας μου... ολα μια χαρα... κι ομως... δε καθοταν το ατιμο!!

 

ειχα πει οτι αν περναγε και ολο το 2008 και δεν εμενα εγκυος θα ξεκιναγα τις διαδικασιες για εξωσωματικη...

 

το θεμα ομως ειναι, οτι οταν κανεις σεξ για να μεινεις εγκυος... ε,ειναι λιγο βλακεια!!! ο αντρας μου ειχε αρχισει να γκρινιαζει, να μη πολυθελει, να το κανει λιγο αγγαρεια... τα ξερετε φανταζομαι αυτα... ειχαμε μαλιστα αρχισει να ψιλοτσακωνομαστε γι αυτο το θεμα.. ελεγε, και με το δικιο του, οτι δεν ειναι μηχανη για να το κανει οταν "πρεπει", δεν εχει ορεξη μ αυτο το τροπο και τετοια...

 

τελος παντων,εγω το χαβα μου... θελω παιδι και το θελω τωρα....

 

αρχες Δεκεμβρη του 2007, μια ωραια μερα...μου σκαει αποφαση απο μια επιχειρηση που ειχα παλια... χρεη απο ΙΚΑ, ΤΕΒΕ και εφορια , τα οποια δεν ειχα ρυθμισει... 22 χιλιαδες ευρω το συνολακι!!!! κι οχι μονο αυτο, να με ψαχνει κι η αστυνομια!!! να πεσω να πεθανω!!! η στεναχωρια μας δεν περιγραφεται!!! ειχαμε που ειχαμε χρεη, αυτο μας ελειπε...

 

ηταν ενας μιζερος, στεναχωρος μηνας.. εννοειται ουτε επαφες, ουτε τιποτα... ενα βραδυ, προς το τελος του μηνα, με ειχε παρει το παραπονο... εκλαιγα και ελεγα στον αντρα μου,οτι δεν του αξιζω, οτι τον γεμιζω προβληματα,οτι θα επρεπε να περναει καλυτερα, και τετοια μελοδραματικα.. ο καημενος, ειχε στεναχωρηθει πολυ... με ειχε παρει αγκαλια και με παρηγορουσε!!

 

fast forward απο εκεινη τη βραδυα, 7 μηνες μετα... ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ!!!!

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΒΕ... αν δεν εισαστε εσεις να με φρικαρετε, και να με γεμισετε προβληματα δεν θα ειχα ξεχασει ποτε το αγχος μου για να μεινω εγκυος!!! η μονη φορα τα τελευταια 3 χρονια που το καναμε με τον αντρα μου και δε σκεφτομουν εγκυμοσυνες και παιδια, ηταν η φορα που μας εκατσε!!!

 

αν δεν ειχα ταξει τη μικρη να την πω Μαρια, θα την εβγαζα Εφορουλα, η Τεβιτσα !! :D

 

τα οικονομικα προβληματα και τα αγχη της ζωης υπαρχουν ακομα και θα υπαρχουν παντα, απλα τωρα... ολα ειναι αλλιως!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που να το φανταστούμε οτι θα' ρχοταν ο καιρός να παρακαλάμε να μας κάψει η Εφορεία για να δούμε άσπρη μέρα!!! Ας είναι...

Όντως και αυτή η ιστορία μας αποδεικνύει οτι για όλα φταίει η ριμάδα η ψυχολογία μας.

kreousa

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ, ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!! ΕΙΜΑΙ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ, ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ, ΕΝΩ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΕΓΩ ΑΡΓΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΥΔΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ,ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΣΤΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ..... :P:P:P

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου και ξανά μπράβο σου που σε τόσο νεαρή ηλικία το κράτησες.

Δεν ξέρω αν είσαι παντρεμένη ή αν αποφάσισες να κρατήσεις μόνη σου το παιδί, ελπίζω όμως να εχεις υποστήριξη και βοήθεια γιατί είσαι πολύ νέα αλλά και πολύ ώριμη για να πάρεις μια τόσο σωστή και καθοριστική για την ζωή σου απόφαση.

Ειλικρινά σου αξίζουν πολλα συγχαρητήρια και να είσαι σίγουρη πως δεν το μετανιώσεις ποτε.

Link to comment
Share on other sites

ANDRO2 KAI ELI75 ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗ ΘΑΡΡΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΤΩΡΑ,ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΜΑΖΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ........ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ..................

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...