Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντιση_σχετικά ψύχραιμη!


Recommended Posts

Γεια σας,

Καταρχάς να πω ότι εδώ έχω διαβάσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με την εγκυμοσύνη. Έχω ήδη κάνει τον υπέρηχο αυχ. διαφάνειας που βγήκε πολύ καλό, αλλά λόγω του ότι είμαι υπέρ του "ψαξίματος" κανόνισα να κάνω την 16-17 εβδομάδα Αμνιοπαρακέντιση. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε 1 εβδομάδα ΠΡΙΝ την Αμνιοπαρακέντιση να κάνω 1 υπέρηχο για να δουν αν έχει σχηματιστεί αρκετό αμνιακό υγρό.....????? Ξέρετε κάτι γιαυτό; Επίσης την Αμνιοπαρακέντιση θα την κάνω στον Παπαπαναγιώτου (ΕΜΒΡΥΟ), και μου είπαν 1 μέρα ΠΡΙΝ να πάρω CECLOR 750mgr κάθε 12 ώρες.....έχει ακούσει καμιά σας κάτι σχετικό! Είναι η 1η εγκυμοσύνη και πάω....ψάχνοντας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση στον 6ο μήνα..γιατί τα προηγουμε τεστ δεν εδειχναν καλα αποτελεσματα! Δεν ειχα περιθωριο επιλογης..την εκανα με βαρια καρδια..Η ηλικια μου 29 ετών...θα μπορουσα να την ειχα αποφυγει...αλλα τα αποτελεσματα οπως ειπα..εδειχναν αλλα ντ' αλλων...οποτε...και μπηκα στη διαδικασια. Αν κανω και 2ο παιδι...δεν σκοπευω να κανω αμνιο..εκτος παλι αν προκύψει κάτι...:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Καταρχάς να πω ότι εδώ έχω διαβάσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με την εγκυμοσύνη. Έχω ήδη κάνει τον υπέρηχο αυχ. διαφάνειας που βγήκε πολύ καλό, αλλά λόγω του ότι είμαι υπέρ του "ψαξίματος" κανόνισα να κάνω την 16-17 εβδομάδα Αμνιοπαρακέντιση. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε 1 εβδομάδα ΠΡΙΝ την Αμνιοπαρακέντιση να κάνω 1 υπέρηχο για να δουν αν έχει σχηματιστεί αρκετό αμνιακό υγρό.....????? Ξέρετε κάτι γιαυτό; Επίσης την Αμνιοπαρακέντιση θα την κάνω στον Παπαπαναγιώτου (ΕΜΒΡΥΟ), και μου είπαν 1 μέρα ΠΡΙΝ να πάρω CECLOR 750mgr κάθε 12 ώρες.....έχει ακούσει καμιά σας κάτι σχετικό! Είναι η 1η εγκυμοσύνη και πάω....ψάχνοντας!!!!

 

Στο "έμβρυο" έκανα κι εγώ πριν 3 χρόνια (περίπου) την αμνιοπαρακέντηση αλλά με τον Μαλλιγιάννη (ο οποίος είναι κορυφή-θα δείς και σχετικά ποστς και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53913&highlight=%EA%EF%F5%F1%F4%E7%F2)

 

Τώρα,

στη δική μου περίπτωση δεν μου είπαν τίποτα απο αυτά που αναφέρεις.

Δεν έχει σημασία όμως...η καθεμία γυναίκα έχει και διαφορετική εγκυμοσύνη!

Εμπιστέψου τον, γιατί πρέπει και αυτός να είναι καλός γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Καταρχάς να πω ότι εδώ έχω διαβάσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με την εγκυμοσύνη. Έχω ήδη κάνει τον υπέρηχο αυχ. διαφάνειας που βγήκε πολύ καλό, αλλά λόγω του ότι είμαι υπέρ του "ψαξίματος" κανόνισα να κάνω την 16-17 εβδομάδα Αμνιοπαρακέντιση. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε 1 εβδομάδα ΠΡΙΝ την Αμνιοπαρακέντιση να κάνω 1 υπέρηχο για να δουν αν έχει σχηματιστεί αρκετό αμνιακό υγρό.....????? Ξέρετε κάτι γιαυτό; Επίσης την Αμνιοπαρακέντιση θα την κάνω στον Παπαπαναγιώτου (ΕΜΒΡΥΟ), και μου είπαν 1 μέρα ΠΡΙΝ να πάρω CECLOR 750mgr κάθε 12 ώρες.....έχει ακούσει καμιά σας κάτι σχετικό! Είναι η 1η εγκυμοσύνη και πάω....ψάχνοντας!!!!

 

Ο γιατρος αυτος ειναι κορυφαιος και θα τον "διαφημιζω" μεχρι να πεθανω:D

Να εισαι πολυ σιγουρη μαζι του. Επισης εχει μηχανηματα τελευταιας τεχνολογιας και αυτο κανει τα πραγματα πολυ καλυτερα.

Την αντιβιωση τη συστηνουν για αποφυγη πιθανης μολυνσης. Θα συνεχισεις και θα παρεις ολο το κουτι και μετα την αμνιο.

Τον υπερηχο πριν δε βλεπω γιατι τον χρειαζεσαι, ο Παπαπαναγιωτου θα δει και θα αποφασισει εαν ολα ειναι ενταξει για να προχωρησει σε αμνιο.

Μπορει βεβαια να στο λεει για να μην πας αδικα, στην περιπτωση που δεν υπαρχει ακομη αρκετο υγρο.

Μπορεις να παρεις τηλ και να ρωτησεις κατευθειαν τον Παπαπαναγιωτου τη γνωμη του.

Καλα αποτελεσματα:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω την εκανα με βαρια καρδια γιατι ειμαι βελονοφοβικη ως αηδιας..

επρεπε να γινει αλλα ευτυχως δεν σκοπευω να κανω αλλο παιδι γιατι δεν θα ηθελα να το ξανακανω....

Link to comment
Share on other sites

Tην ειχα κανει στα διδυμα πριν 7 χρονια στον γιατρο μου και ειχα παρει κι εγω αντιβιωση.(δεν θυμαμαι ποια ομως)

Καλα αποτελεσματα...

Και πες μας ποσο εχει φτασει η αμνιοπαρακεντηση

Link to comment
Share on other sites

ειμαι προγραμματισμενη για αμνιο στις 5 Φεβρουαριου, λογω ηλικιας.. κι εμενα μου ειπαν να παρω αντιβιωση καθως και μαγνησιο (αν και παιρνω ηδη) απο την προηγουμενη κιολας ημερα.. τι να γινει θα το περασουμε κι αυτο, οσο για τις βελονες, εδω να δειτε φοβια... τι κανει ο ανθρωπος οταν βρεθει στην αναγκη!!!

dev198pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον την αντιβίωση την δίνουν για αποφυγή μόλυνσης του αμνιακού υγρού και καλά θα κάνετε να την πάρετε οπωσδήποτε. Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά κορίτσια. Οταν βρεθεί στην ανάγκη ο άνθρωπος κάνει πολύ υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση στις αρχές του μήνα.Η εξέταση δεν είναι τίποτα αρκεί να μην τρομάξεις. Δεν πονάει ιδιαίτερα. Ένα τσιμπηματάκι αισθάνεσαι. Εγώ δεν είχα πολύ αμνιακό υγρό και με πόνεσε λίγο περισσότερο. Ο γιατρός όμως μου το είπε από όταν μου έκανε στην αρχή τον υπέρηχο (πριν ξεκινήσει η εξέταση). Φάρμακα έπαιρνα αρκετα μερικές μέρες πριν..έπαιρνα το utrogestan (600 mg), το trofocard ( 6 χάπια), το utopar (ή prepar ) για τις συσπάσεις και τη μέρα της άμνιο άρχισα αντιβίωση. Καλή επιτυχία! Όλα θα πάνε καλά! Απλά πρέπει λίγες μέρες πριν να ξεκουράζεσαι διαφορετικά μπορεί να μη σου κάνουν την εξέταση καθώς αν είσαι λίγο κουρασμενη φοβούνται για σύσπαση της μήτρας κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....βλέπω ότι όλες το αντιμετωπίζουμε με ....υπομονή! Όντως τον υπέρηχο 1 εβδομάδα πριν την αμνιο τον χρειάζομαι προκειμένου να δουν την ποσότητα του αμνιακού υγρού...... Εγώ όμως είμαι τώρα στην 13η εβδομάδα αλλά δεν έχω ..."φουσκώσει" ιδιαίτερα... έχω πάρει 0,5 κιλό (παρότι είμαι εύσωμη εκ φύσεως!) και η κοιλιά μου δείχνει λες και έχω παραφάει....πετάει έξω ....λίγο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση πριν 4 μέρες. Όλα καλά ευτυχώς. Πάντος δεν ήτανε καθόλου εύκολη απόφαση στο να την κάνω γιατί είμαι 25 ετών μόνο και ο φόβος για αποβολή δεν με άφηνε να ηρεμήσω ούτε στιγμή, αλλά μου είχε βγει για τρισωμία 18+13 1/134. Οπότε... Δεν είναι τίποτα η εξέταση, άσε που μετά πρέπει να είσαι 2-3 μέρες ξαπλωμένη και διατάζεις τους γύρω σου να σε εξυπηρετούν... Πέρα από την πλάκα θεωρώ ότι αυτή η εξέταση έχει γίνει πλέον εξέταση ρουτίνας χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί το ρίσκο δεν παύει να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

εχθές πήρα τα αποτελέσματα από το τριπλό τεστ και δεν βγήκαν καθόλου καλά. Ο γιατρός πρότεινε αμνιοπαρακέντηση και έχω τρελαθεί λίγο. Στο μεταξύ σήμερα είναι η πρώτη μέρα που βγήκα από το σπίτι μετά από 1 μήνα λόγω αποκόλλησης. Δεν πρόλαβα να συνέλθω από το ένα και αμέσως μου τυχαίνει το άλλο. Εκλεισα ραντεβού για αύριο το πρωί. Ολα γίνονται τόσο γρήγορα, ελπίζω να μπορέσω να μαζέψω τα κομμάτια μου να πάω αύριο με θάρρος και αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι όλα θα πάνε καλά... έχε πίστη και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά!!! Μπορώ να σε καταλάβω.. έκανα κι εγώ αμνιοπαρακέντηση την προηγούμενη Δευτέρα και περιμένω τα αποτελέσματα...

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά... Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατερινα εννοεις εκανες αυχενικη και τεστ αιματος?

 

Μην αγχωνεσαι καθολου, αυτα τα τεστ δειχνουν πιθανοτητες, ξερω περιπτωση με τρισωμια 21, 1 προς 6 και το παιδι γεννηθηκε υγιεστατο.........κοιτανε τις ορμονες στο αιμα σου και βγαζουν απλα πιθανοτητες...θα μπορουσε να ειχες πιθανοτητες τρισωμιας 1 προς 3000 και να σουν τοσο ατυχη και να επεφτες στην περιπτωση το δικο σου μωρο να ηταν το ενα στα 3000...........

 

Ασε που μερικες φορες βγαινουν λαθος τα τεστ.......γνωστη μου εβγαλε πολλη κακη αυχενικη σε ενα εργστηρι, μεχρι που σκεφτοταν εκτρωση και οταν επανελαβε τις εξετασεις βγηκαν αλλα αποτελεσματα.......

 

Ηρεμησε λοιπον.........να σκεφτεσαι μονο θετικα και να κανεις οτι αλλες εξετασεις χρειαζονται.......εγω εκανα αμνιο και στα δυο, λογω ηλικιας και δεν ηταν τιποτα.....ολα πηγαν μια χαρα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εχθές πήρα τα αποτελέσματα από το τριπλό τεστ και δεν βγήκαν καθόλου καλά. Ο γιατρός πρότεινε αμνιοπαρακέντηση και έχω τρελαθεί λίγο. Στο μεταξύ σήμερα είναι η πρώτη μέρα που βγήκα από το σπίτι μετά από 1 μήνα λόγω αποκόλλησης. Δεν πρόλαβα να συνέλθω από το ένα και αμέσως μου τυχαίνει το άλλο. Εκλεισα ραντεβού για αύριο το πρωί. Ολα γίνονται τόσο γρήγορα, ελπίζω να μπορέσω να μαζέψω τα κομμάτια μου να πάω αύριο με θάρρος και αισιοδοξία.

θετικη ενεργεια κι απο εμας...ολα θα πανε καλα...

κ σ ολα τα κοριτσια επισης καλα αποτελεσματα..

κατερινα,περιμενουμε τα καλα αποτελεσματα.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα σου εύχομαι γρήγορα να έχεις στα χέρια σου τα καλά αποτελέσματα!

 

Μη φοβάσαι, ως διαδικασία είναι απλούστατη, αλλά να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού για αντιβίωση και ξεκούραση!

 

Κι εγώ έκανα το Νοέμβριο λόγω κακής αυχενικής και δεν θα ξεχάσω ποτέ την αγωνία που πέρασα μέχρι να πάρω την απόφαση και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Την έκανα κι εγώ στο Εμβρυο΄.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι εντυπώσεις μου από την αμνιοπαρακέντηση δεν είναι και τόσο καλές. Πόνεσα αρκετά μπορώ να πω και το άγχος που είχα δεν περιγράφεται. Την έκανα την Τετάρτη το πρωί και είχα να κοιμηθώ 2 μέρες. Βέβαια η γιατρός στην Ιατρική Εμβρύου η κ.Ψαρρά είναι φοβερή επαγγελματίας. Με το που την είδα αμέσως μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη και σιγουριά. Μιλούσε και με έναν τόνο στον φωνή της, τόσο σταθερό και σίγουρο που σου έδινε την εντύπωση πως ξέρει πολύ καλά τι κάνει.

Το υγρό που μου τράβηξαν ήταν καφέ αντί για κίτρινο που θα έπρεπε και μου είπε ότι οφείλεται στην αιμοραγία που είχα από την αποκόλληση. Με καθυσήχασε λέγοντάς μου ότι ίσως επειδή ακόμα δεν έχει καθαρίσει η μήτρα από το αίμα για αυτό και να επηρεάστηκαν τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις για το down που είχα κάνει. Η μέγαλη έκπληξη της ημέρα ήταν ότι τελικά δεν έχουμε κοριτσάκι αλλά αγοράκι. Μας έβγαλε και φωτογραφία το πουλάκι του!!! πολύ πλάκα!!!

Πριν από λίγο ευτυχώς με πήρανε τηλέφωνο και μου είπαν πως τα αποτελέσματα για το down είναι αρνητικά και ησυχάσαμε. Τώρα μόνο να περάσει άλλη μια μέρα για να ξεπεράσουμε εντελώς και τον κίνδυνο αποβολής και μετά ελπίζω να μην μας τύχει τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το κουράγιο σας, είναι σημαντικό έστω και μέσω από το forum να έχεις κάποιον να σου μιλήσει, ο οποίος ξέρεις ότι σίγουρα σε καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κατερινα,πολυ χαρηκα...με το καλο το αγορακι σου κ ευχομαι αυτη να ηταν κ η τελευταια σου ταλαιπωρια.η επομενη θα ειναι η γεννα,αλλα θα ειναι γλυκεια.........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!!!! πηρα εχθες τα αποτελεσματα απο το τριπλο τεστ τα οποια δυστυχως εδειξαν πιθανοτητες 1/50 !!!! στρεσαριστικα και στεναχωρεθηκα ιδιαιτερα γιατι ολες οι υπολοιπες εξετασεις ηταν πολυ καλες!!!! θα κανω αμιοπαρακεντηση την ερχομενη τεταρτη!!! ειμαι 34 χρονων και ειναι το πρωτο μας παιδακι πιο πολυ με αγχωνει το αποτελεσμα παρα η αμνιοπαρακεντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά θα πάνε. κι εμένα κάπως έτσι έγινε.

η σιγουριά που σου δίνει το αποτέλεσμα της αμνιοπαρακέντησης δεν πληρώνεται με όλο το χρυσάφι του κόσμου. ξέρεις ότι το μωρό σου είναι γερό.-

δεν παίζει ρόλο η ηλικία.

η αυχενική ήταν άριστη, οι εξετάσεις αίματος που κάναμε προληπτικά κάτι έδειξαν, τελικά όλα καλά με την αμνιοπαρακέντηση. μην αγχώνεσαι, μια στιγμή από τη ζωή σου είναι, αλλά έτσι θα μάθεις ότι το νινί είναι υγιέστατο.

φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι μου μη στεναχωριεσε ολα θα πανε καλα,εγω ειχα 1/46,ειμαι 32 χρονων,εκανα την αμνιο που δεν ειναι τιποτα και σε μια μερα μας ειπανε τα πρωτα αποτελεσματα το κοριτσακι μας ειναι μια χαρα.Ετσι θα ειναι και σε σενα σου το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου:-):-)

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

το ευχομαι κοριτσια και ευχαριστω πολυ αν και δεν ξερω γιατι με εχει παρει απο κατω!!!! θελουμε τοσο πολυ το παιδακι μας να ειναι καλα που τρελενομαι στην ιδεα να εχει κατι!!!!! απλα απο εκει που δεν το περιμενεις ερχονται τα πανω κατω ελπιζω αυτο που περναω αυτες τις μερες να μην χρειαστει να το περασει καμια γυναικα τρομερη αγωνια !!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...