Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΙΣ 19/2 . ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ !!!

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ. GIATI EINAI DYSKOLH H PERIPTVSH MAS.

 

PINARIFA ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΚΤΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 3 ΧΑΡΤΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


PINARIFA ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΚΤΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 3 ΧΑΡΤΙΑ.

 

Δεν είναι δυνατών!Δηλαδή πάλι πρέπει να πάω εκεί? Και τον ρώτησα αν είμαι ΟΚ και μου λεει «Ναι, ναι, μην ανησυχείς!» Και εγώ λέω μέσα μου: «Μπααα, παράξενο, σαν πολύ γρήγορα ξεμπερδεύτηκα» Γιατι μόλις του ειπα οτι παω στην επιτροπή, αυτος σε ενα λεπτο μου έφτιαξε το χαρτι, πανω στο οποιο εγραφε «Εδικο έντυπο παραπομπής για την επιτροπή εξωσωματικής». Εκει που ειδα την μικρή σφραγίδα απο κάτω μόνο με το όνομα του τον ξαναρωτάω: «Να πάω πουθενά να σφραγίσω το χαρτί η να βάλουν καμία άλλη υπογραφή;». Και μου λεει: «Οχι, δεν χρεαζεται τιποτα, ελα σε μενα αν θα περασεις και θα σου γραψω τα φαρμακα!» Γιαυτο και δεν πήγα στον ελεγκτη του ΙΚΑ.

Πως να περάσω την επιτροπή αφού τα χαρτιά δεν θα ειναι σωστά!? Πλακα κάνουν αυτοι οι γιατροι??? :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα και εμένα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ δεν μου είπε ότι πρέπει να σφραγιστεί το παραπεμπτικό από τον ελεγκτή. Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Εμένα έλεγξε όλα τα χαρτιά, συμπλήρωσε μόνος του το χαρτί της παραπομπής και έβαλε και σφραγίδα με το όνομά του από κάτω.

 

Λιονταρίνα μου,

 

Είναι ρητά αναρτημένο στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ ότι χωρίς σαλπιγγραφία δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερόμενης.

 

Αν μπορεί κάποιο κοριτσάκι να μας διαφωτίσει πλήρως για την έγκριση του ελεγκτή στο παραπεμπτικό για την Επιτροπή θα το εκτιμούσα δεόντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μπορεί κάποιο κοριτσάκι να μας διαφωτίσει πλήρως για την έγκριση του ελεγκτή στο παραπεμπτικό για την Επιτροπή θα το εκτιμούσα δεόντως!

 

Ναι, μπορεί να βοηθήσει κανείς?? Γιατί το ραντεβού πλησιάζει. Κρίμα αν δεν θα εγκρίνουν τα χαρτιά επειδή θα λυπεί μια υπογραφή. :(

Και κατι αλλο. Στην σελίδα του ΙΚΑ γράφει οτι για την επιτροπή περεπει να εχεις δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα .

Σήμερα ο άνδρας μου έκανε την εξέταση στο Έλενα, πήρε τα αποτελέσματα και εκεί πουθενά δεν λέει για την μορφολογία των σπερματοζωαρίων. Λες και δεν το κοιτάξανε καν! :evil: Τώρα φοβάμαι αν θα το δεχτούν ετσι η θα μου πουν οτι δεν κανει. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Πιναρίφα κάπου θα λέει "φυσιολογικές μορφές". Αυτό είναι η μορφολογία..

 

Όσο για τη θεώρηση του παραπεμπτικού από τον ελεγκτή σκέφτηκα να πάρω αύριο τηλέφωνο στο ΙΚΑ (εκεί που κλείσαμε το ραντεβού) και να ρωτήσω. Τι λες κι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Πιναρίφα κάπου θα λέει "φυσιολογικές μορφές". Αυτό είναι η μορφολογία..

 

Όσο για τη θεώρηση του παραπεμπτικού από τον ελεγκτή σκέφτηκα να πάρω αύριο τηλέφωνο στο ΙΚΑ (εκεί που κλείσαμε το ραντεβού) και να ρωτήσω. Τι λες κι εσύ;

 

Αυτό λεω να κανω και εγω. Πρέπει να με έχουν μάθει εκει - τους έχω ζαλίσει, μια για το ΤΕΒΕ του άνδρα μου, μια για την λαπαροσκόπηση μου.

Ευχαριστώ, θα πάμε το βράδυ στον ανδρολόγο, ελπίζω να μας φωτίσει. Πρωί-βράδυ στους γιατρούς, που καταδύσαμε!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Pinarifa μου,

 

Τελικά για να μας λυθεί η απορία για το αν χρειάζεται ή όχι το παραπεμπτικό θεώρηση από τον ελεγκτή του ΙΚΑ πήρα σήμερα τηλέφωνο στη γραμματεία της Επιτροπής και ρώτησα. Η απάντησή τους ήταν "όχι δεν χρειάζεται". Οπότε ηρέμησα και ελπίζω να ηρεμήσεις κι εσύ.

 

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το πρωί έκανα το ίδιο! Παλι καλά! Μου έφυγε το άγχος.

 

Εχθές οταν ειδα το σπερμοδιαγραμμα απο το νοσοκομείο Ελενα με έπιασε ταραχή - τα αποτελέσματα τα γράψανε στο χέρι!! (2010 έχουμε τώρα, εν το μεταξύ) Λοιπόν, και πουθενά εκεί δεν αναφέρονται φυσιολογικές μορφές. Δεν τα κοιτάξανε καν!

Επίσης δεν αναγράφονται κανονικές τιμές, και δεν μπορείς να καταλαβεις αν ειναι οκ η οχι. Και το χειρότερο τα νούμερα τα γράφουν με παλιό τρόπο . Πχ αντί για 10.000.000 ml γράφουν 10 10*6 ml Άντε να βγάλεις ακρη!

Ευτυχώς ο εξωσωματικός απο το Αττικο μου ειπε οτι πολλές άνδρες έχουν κανει εκει την εξέταση και η επιτροπή του ΙΚΑ εχει δεχτεί τέτοια χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε με το καλό Pinarifa μου και σιγά σιγά πλησιάζουμε στο στόχο μας!

 

Μη νομίζεις ότι και στο ΙΚΑ ειναι καλύτερα τα πράγματα. Κι εκεί χειρόγραφα είναι τα αποτελέσματα!!! Ας όψεται η γραφειοκρατία...

Link to comment
Share on other sites

PINARIFA ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ.

 

ΜΟΛΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ, ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΣΦΡΑΓΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ. ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ , ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΕ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ , ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ.

ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΚΑΤΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ.

ΦΥΣΙΚΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ?? ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ??

ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ ΕΤΣΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΕΡΜ/ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΑ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ. ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

 

ΥΙΑΝΝΑ2 ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΚΑ. ΚΟΙΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ. ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia!

Hthela thv voithia sas.Eimai ligo mperdemevn kai thelo na sas kano mia erwtisn.

 

An thelo na mou grapsoune movo ta farmaka mporei na ta grapsei giatros tou IKA (edo pou meno???) h prepi na peraso apo thn Epitropn?

Ego meno Kerkyra kai katalavenete twra....gia na pao sthn Epitropi kai na ksanapao meta apo 2 meres gia na paro ta xartia.... den ksero....

Kai to allo einai oti epeidi den kseroune oute h giatroi "TI FTEI" an mas ta dikaiologisoune???

( h eksetaseis mas eiani "SUPER" den yparxei pouthena tipota!!!!! prospathoume 3 xronia, kaname mia eksosomatikn pou den petixe)

Sas eyxaristo poly!

Link to comment
Share on other sites

ρενατουλα.καλησπερα. καταρχην για να σου εγκρινη η επιτροπη του ικα τα χαρτια. πρεπει να υπαρχει προβλημα!!! οσο ποιο μεγαλο ειναι το προβλημα φανταζομαι τοσο ποιο ευκολα και ποιο αμμεσα θα σου εγκρινουν την προσπαθεια.

η εξωσωματικη και τα φαρμακα εγκρινονται μονο απο την επιτροπη στην αθηνα.

 

αφου μαζεψεισ ολα τα χαρτια και δικαιολογιτικα που θα σου πει ο γιατροσ του ικα στην κερκυρα και σου δωσει το παραπεμπτικο τοτε θα τα πασ στην επιτροπη στην αθηνα. και εαν η επιτροπη στην αθηνα στα εγκρινη τοτε θα ξαναπασ στο γιατρο του ικα τησ καρκυρασ να σου γραψει τα φαρμακα τα οποια φαρμακα τα αγοραζεισ με μικρη συμετοχη απο συγκεκριμενα φαρμακεια στην αθηνα (2 ειναι νομιζω) και ενα στη θεσ/νικη.

 

απο εκει και περα ρωτα τον γιατρο του ικα στην κερκυρα αυτοσ θα ξερει σιγουρα τι γινετε στην περιπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Dimitra kalispera!

 

Se eyxaristo poly gia thn apantisi sou me voithises na katalavo pos ginete.

Epeidi exo mia gnomateysi apo to giatro mou pou eli oti exo "anwothilakioriksia" les na mou ta egkrinoune?

Thn tetarti tha pao sto giatro mou kai ksekiame!!!

Kai palli se eyxaristo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εαν αυτη οφειλετε στην υπογονημοτητα ισωσ στην εγκρινουν ρενατουλα.

αλλα σιγουρα ο γιατροσ του ικα θα τα ξερει καλυτερα!! κλεισε ραντεβου στο ικα στη κερκυρα, γιατι αργουν κιολασ. το ικα ειναι λιγο τησ υπομονησ!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κοριτσάκια μου την πήρα την έγκριση της Επιτροπής σήμερα και την Παρασκευή έχω ραντεβού με το γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει τα φάρμακα.

 

Καλό είναι να πάτε προετοιμασμένες και χωρίς άγχος!!

 

Για ότι ερώτηση έχετε ή ότι διευκρίνιση θέλετε στη διάθεσή σας..

 

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κοριτσάκια μου την πήρα την έγκριση της Επιτροπής σήμερα και την Παρασκευή έχω ραντεβού με το γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει τα φάρμακα.

 

Καλό είναι να πάτε προετοιμασμένες και χωρίς άγχος!!

 

Για ότι ερώτηση έχετε ή ότι διευκρίνιση θέλετε στη διάθεσή σας..

 

Φιλιά πολλά!

 

Μπράβο, domnina!! Με το καλο να ξεκινήσεις!

Εγω παω την επόμενη Τετάρτη. Περίμενες πολυ ωρα? Άκουσα οτι έχει ουρά εκει. Σκέφτομαι να έρθω νωρίτερα για να μην φαω ολη την μερα εκει.

Μια ερώτηση εχω - πηγες στην Επιτροπή μονη σου η με τον άνδρα σου? Ο δικος μου θελει να έρθει αλλα εγω του λεω οτι δεν τον χρειάζονται εκει?

Α! Και το αλλο! Δεν σε κοιτάνε εκει οι γιατροί, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

domnina synxarhthria !!! αντε καλη αρχη!!

εγω περναω στην παρασκευη 19/2

να σε ρωτησω και εγω. σου εκαναν ερωτησεισ?? η' απλωσ ειδαν τα χαρτια??περιμενεσ ολυ ?? η λιστα φαρμακων χρειαζετε στην επιτροπη η' οχι??

τα φαρμακα στα ειχε γραψει το κεντρο που θα κανεισ την εξωσωματικη φανταζομαι και θα τα πασ στο ικα για να στα γραψει και ο γιατροσ του ικα ετσι δεν ειναι??

καλη επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπάρχει έγκριση επιτροπής ΙΚΑ κάποια φάρμακα τα παίρνετε δωρεάν οπως gonal, puregon, merional κλ. απο συγκεκιρμένα φαρμακεία του ΙΚΑ , τα υπόλοιπα όπως pregnly, draronda, ultrogestan, κλπ. τα παίρνετε με συμμετοχή από οποιοδήποτε φαρμακείο που είναι συμβεβλημένο με το ικα με ποσοστό συμμετοχής 25%, για αυτό και ο γιατρός του ικα θα πρεπει να τα γράψει τα φάρμακα σε δύο διαφορετικές συνταγές, (στη μια τα δωρεάν και στην άλλη τα υπολοιπα με συμμετοχή).

 

Για σπερματέγχυση δεν χρειάζεται να περάσετε από επιτροπή μόνο απο γυναικολόγο του ικα και τα φάρμακα τα παίρνετε με τον ίδιο τρόπο ακριβώς.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα και Πιναρίφα μου,

 

Λοιπόν... εκεί περιμένεις αρκετά. Λένε ότι τα ραντεβού ξεκινούν από τις 9 αλλά η Επιτροπή ουσιαστικά ξεκινά στις 9:45 με 10:00 (μέχρι να μαζευτούν όλα τα μέλη και να πιούν τα γαλατάκια και να φάνε τις τυροπιτούλες τους θέλει κάποια ώρα). Εγώ προτείνω να πάτε την ώρα που σας έχουν πει.

 

Οι σύζυγοι δεν μπαίνουν καθόλου μέσα οπότε είναι και χαμένος χρόνος γι' αυτούς αλλά και ουσιαστικά δεν προσφέρουν και κάτι (ούτε καν συμπαράσταση διότι οι περισσότεροι δυσανασχετούσαν).

 

Η Επιτροπή κρατάει τις πρωτότυπες εξετάσεις και παραπεμπτικά και εσείς πρέπει να έχετε κρατήσει αντίγραφο για το φάκελό σας.

 

Πρέπει να έχετε οπωσδήποτε ληξιαρχική πράξη γάμου με ημερομηνία εκδόσεως τελευταίου εξαμήνου. Χωρίς αυτή κόβεστε αυτομάτως.

 

Τη λίστα φαρμάκων που σας έδωσε το κέντρο δεν την χρειάζεστε για την Επιτροπή. Θα τη χρειαστείτε όταν με το καλό πάρετε την έγκριση για να πάτε στο γυναικολόγο του ΙΚΑ και να σας γράψει τα συγκεκριμένα φάρμακα.

 

Εγώ πήγα μόνη μου διότι ο άνδρας μου δούλευε. Κάθε κοπέλα κάθεται μέσα στην Επιτροπή περίπου 7 λεπτά. Και όχι δεν σε εξετάζουν γυναικολογικά.

 

Ότι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας. Επίσης, τα αποτελέσματα τα παίρνεις δύο μέρες μετά από την ημερομηνία της Επιτροπής.

 

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια και καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν για μωράκι.

Είμαι καινούργιο μέλος και επειδή άρχισα κι εγώ την διαδικασία για εξωσωματική έχω κάποιες απορίες για την σειρά των πραγμάτων. 28/1 πήγε ο άντρας μου και έκανε σπερμοδιάγραμμα αλλά παρόλο που ο γιατρός μας είχε πει 4 μέρες αποχή εκείνος απο το άγχος του και νομίζοντας ότι όσο πιο πολύ το αφήσει τόσο πιο..."δυνατό"θα γίνει πήγε στις 10 μέρες . Το αποτέλεσμα ήταν να βγουν 600.000 (στα 20.000.000 που πρέπει) , με 0 κινητικότητα την 1η μισή ώρα...και 10% την επομενη...ενώ πρέπει να είναι πάνω απο 50%. Μας στείλανε κατευθείαν για εξωσωματική και μάλιστα μικρογονιμοποίηση.

Οι ορμονολογικές μου ήταν καλές. Ο γιατρός μου με παρέπεμψε σε έναν γιατρό στο Αττικό, αφού μας πήραν το ιστορικό μας είπε να κάνω οπωσδήποτε σαλπιγγογραφία και υπέρηχο και σε ένα τρίμηνο επανάληψη του σπερμοδιαγράμματος με αυστηρά 4 μέρες αποχή.

Με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ,να περιμένω τόσους μήνες για να κάνω την διαδικασία.Παρόλα αυτά έκλεισα ραντεβού στον άντρα μου την άλλη Πέμπτη να πάει να επαναλάβει το σπερμοδιάγραμμα με κανονική αποχή για να δούμε τα πραγματικά αποτελέσματα-χωρίς να το χρησιμοποιήσουμε για την επιτροπή(μας είπε η μικροβιολόγος ότι θα έχει διαφορά προς τα πάνω αλλά ΄το πόσο προς τα πάνω δεν ξέρει).

Η ερώτηση είναι η εξής: εαν είναι πάνω απο 1.000.000 τα σπερματοζωάρια για να σου το εγκρίνει η επιτροπή πρέπει να υπάρχει γνωμάτευση ουρολόγου?

Εγώ τώρα αφού κάνω την σαλπιγγογραφία και τον υπέρηχο ,πάω σε γιατρό του ΙΚΑ με όλα αυτά τα χαρτιά για να ξεκινήσω?

Εχω μπερδευτεί με την σειρά που πρέπει να γίνουν.Πόσο θα πάρει τελικά όλο αυτό μέχρι να φτάσω στο σημείο να ξεκινήσω την εξωσωματική????

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πρέπει να έχετε οπωσδήποτε ληξιαρχική πράξη γάμου με ημερομηνία εκδόσεως τελευταίου εξαμήνου. Χωρίς αυτή κόβεστε αυτομάτως.

 

Ότι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας. Επίσης, τα αποτελέσματα τα παίρνεις δύο μέρες μετά από την ημερομηνία της Επιτροπής.

 

Φιλιά πολλά!

 

Την ληξιαρχική πράξη γάμου μπορούν να μου την επικυρώσουν και στα ΚΕΠ? Είμαι 9 μήνες παντρεμένη.(μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση...sorry)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...