Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλή επιτυχία domnina. Η θετική μας σκέψη είναι μαζί σου!!!Όλα καλά θα πάνε!!!

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ?Εγώ δεν έχω παραπεμπτικό σπερμοδιαγράμματος... αφού έκανε το πρώτο ο άντρας μου στο ΑΤΤΙΚΟ....του είπε ο γιατρός να ξαναπάει και έκανε και ένα δεύτερο(χωρίς χαρτί) όπως έχω ξαναπεί και τώρα περιμένουμε τον Μάιο για το τρίτο σε ιδιωτικό Νοσοκομείο..δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ....χρειάζεται οποσδήποτε παραπεμπτικό????Κάνει η απόδειξη πληρωμής ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ντινάκι μου,

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!! Τώρα που σου γράφω έχω στην κοιλιά μου 3 πανέμορφα, πανέξυπνα, υγιέστατα εμβρυάκια που προσπαθούν να βολευτούν..

 

Εύχομαι και σε σένα να ζήσεις σύντομα αυτή τη χαρά!!

 

Δεν ξέρω κοπέλα μου τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και δεν θα ήθελα να κάνω υποθέσεις για να μη σε παραπληροφορήσω...

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Domnina με διαφώτισες πλήρως, thanks.

Ήδη πήρα και έκλεισα ραντεβού, πάει και αυτό.

Καλά δεν το συζητώ, έχεις γίνει εξπέρ στα θέματα επιτροπής.

Περισσότερα ξέρεις εσύ από τους ίδιους :lol:.

 

Ακόμα και τώρα, μετά την εμβρυομεταφορά, είσαι εδώ να βοηθήσεις όσο και όπως μπορείς. Είσαι απίστευτη!!!

Τώρα όμως που έχεις τα εμβρυάκια στην κοιλίτσα να ξεκουράζεσαι, ναι;

Άσε μας εμάς, θα τη βρούμε την άκρη. Εσύ ξαπλωτούρα για λίγες μερούλες να πάνε τα εμβρυάκια να βολευτούν με την ησυχία τους και να γατζωθούν για τα καλά :D:D:D.

Link to comment
Share on other sites

Να διαψεύσω ένα μύθο... (γιατί παντού υπάρχει κι ένας μύθος).. δεν είναι απαραίτητο μετά την εμβρυομεταφορά να είναι η γυναίκα ξάπλα συνέχεια.. Απλά δεν πρέπει να κουράζεται, πρέπει να είναι χαλαρή, ήσυχη και χωρίς άγχος..

 

Αυτή τη στιγμή κάθομαι σε καρέκλα... δεν είναι δα τόσο δύσκολο ούτε τόσο κουραστικό.. Και χαίρομαι πολύ που μπορώ να σας βοηθάω διότι κι εμένα κάποιες κοπελιές από το φόρουμ με βοηθήσαν..

 

Είμαστε εδώ μια παρέα για να αντιμετωπίσουμε το κοινό μας πρόβλημα..

 

Miracle μου όλα μπαίνουν στη θέση τους σιγά σιγά.. Πολύ σύντομα θα είσαι και συ στη θέση μου είμαι σίγουρη..

 

Ότι άλλο θέλετε μη διστάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ!Κοριτσάκι μου!! Όλα να πάνε καλά!!! Πρέπει να είναι ωραία αίσθηση να ξέρεις ότι έχεις ήδη στην κοιλίτσα σου 3 εμβρυάκια!!!:P

Χαίρομαι πραγματικά και ανυπομονώ να το αισθανθώ κι εγώ!!!!

Καλή επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Ντινάκι μου,

 

Ναι είναι κάπως το όλο σκηνικό.. που και που χαϊδεύω την κοιλιά μου και τους μιλάω..

 

Μακάρι να το ζήσετε όλες σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.

υπαρχει περιπτωση οι ενεσουλες να τελειωσουν νωριτερα?? και να μεινω στα κρυα του λουτρου??

τι εννοω?? μου ειπε ο γιατρος μου σημερα 6 μερα να αυξησω τη δοση της gonal.

εαν σε περιπτωση δε μου φτασει...μεχρι τοτε που μου πει ο γιατρος τι γινετε?? πρεπει να ξαναπαω στο γυναικολογο του ικα και μου το ξαναγραψει??

η τα αγοραζω μονη μου?

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα,

 

Νομίζω ότι ο γιατρός της εξωσωματικής έχει υπολογίσει το μέγιστο που μπορεί να χρειαστείς και στα έχει γράψει.. Εμένα απ'ότι μου είπαν στο κέντρο το ΙΚΑ μου δικαιολογούσε 5.000 μονάδες από το συγκεκριμένο φάρμακο και μου γράψαν συνταγή ακριβώς για 5.000 μονάδες. Τελικά χρειάστηκα μόνο 1.500 μονάδες περίπου, οπότε μου περίσσεψαν άλλες 3.500.

 

Τώρα αν δεις ότι δεν σου φτάνουν το λογικό θα είναι να πας στο ΙΚΑ με την απόφαση της εξωσωματικής και να ζητήσεις να σου γράψουν όσα κουτιά επιπλέον σου χρειάζονται (αφού σου έχει δώσει τη συνταγή ο εξωσωματικός σου).

 

Αν πάλι μιλάμε μόνο για ένα ή δύο κουτιά για να μην περιμένεις το γυναικολόγο του ΙΚΑ θα σου έλεγα να τα αγοράσεις εσύ και να πας μετά να στα γράψει..

 

Ελπίζω πάντως να σου φτάσει το φάρμακο... Μην ανησυχείς κοπέλα μου..

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα αφου έχεις την έγκριση της επιτροπής γιατί δεν πας στον γιατρό του ικα να σου γράψει και τις υπόλοιπες μονάδες??? Οχι τίποτα άλλο ... είναι και ακριβά...!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα gonal ειναι πολυ ακριβα!! και εννοητε θα παω στο ικα να μου τα γραψει εαν χρειαστει!! επειδη ο γιατρος απο 300 μοναδες με ανεβασε στις 450 ανυσηχησα λιγακι, μηπως δε μου φτασουν.!!! και δε ξερω ακομα για ποσες μερες θα τα παρω...(δεν μου εκοψε να τον ρωτησω)

βεβαια προσπαθω να μην ανυσηχω γιατι τη δευτερα θα με ξαναδει ο γιατρος και θα μου τα πει αναλυτικα!!! φανταζομαι και εμενα ο γιατρος μου να εβαλε το μεγιστο !!!

κοιτα να δεις που εκει που παμε να ηρεμησουμε ..τσουπ!!! κατι παρουσιαζετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρούλα μου,

 

Μην ανησυχείς, οι γιατροί ξέρουν τι κάνουν.. Είμαι σίγουρη ότι και θα σου φτάσουν και ότι όλα θα πάνε καλά και θα χεις σύντομα το επιθυμητό αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ξερετε τι χρειαζεται για να παρουμε τα χρηματα ( 350 ευρω απο το ικα ) μετα την πρωτη μας εξωσωματικη?? πρεπει να πετυχει για να τα παρουμε?? η' οχι??

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα,

 

Δικαιολογητικά πληρωμής της ασφαλισμένης

 

Μετά το πέρας κάθε προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης, για να εισπράξει η ασφαλισμένη το ποσό που προβλέπεται, πρέπει να υποβάλει σχετική αίτηση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ της περιοχής της στην οποία θα επισυνάπτονται:

 

 

  • Γνωμάτευση της Επιτροπής Εξωσωματικής Γονιμοποίησης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
  • Βεβαίωση του Κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης, στην οποία θα αναφέρονται: η πραγματοποίηση της εξωσωματικής, καθώς και η ολοκλήρωση της προσπάθειας μέχρι και το στάδιο της εμβρυομεταφοράς, δεδομένου ότι σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εμβρυομεταφοράς και κατά συνέπεια μη ολοκλήρωσης της προσπάθειας αποδίδεται το ήμισυ του προβλεπομένου ποσού της Κρατικής διατίμησης.
  • Βιβλιάριο Ασθενείας
  • Δεν χρειάζεται να είναι επιτυχημένη η προσπάθεια. Απλώς καταθέτεις τα πρωτότυπα τιμολόγια και σου δίνουν το αστρονομικό ποσό των 352 Ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη για το πόσο ισχύει, πως μπορείς να κάνεις ένσταση στη γραμματεία. Νομίζω σε κάποιο φόρουμ πάλι το είχα διαβάσει αλλά πέρασε κανένας χρόνος. Κάποιοι πήραν γύρω στα 1500. Αλλά πάλι λέω δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Για δείτε το να μάθουμε κι εμείς...

"Θάρρος είναι το να προχωράς ενώ φοβάσαι"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ domnina μου γιατι δεν καταλαβαινω αυτη τη φορα??

 

εγω εχω τις αποδειξεις απο το κεντρο και την βεβαιωση απο το κεντρο .

 

ποια γνωματευση απο το ικα την επιτροπη θελουν ?? δηλαδη τι πρεπει να λεει?? εννοεις την εγκριση??

 

και μετα τι θα κανω?? θα παω στο ικα να τα καταθεσω εκει στο τα ταμειο η' καπου αλλου??

 

να τα κανω τωρα αυτα?? η' μετα την χοριακη??

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα μου,

 

Σου έχω παραθέσει αναλυτικά τις λεπτομέρειες που αναγράφουν στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ.

 

Την έγκριση της επιτροπής εννοούν και πας στο ταμείο που λέει "Παροχές". Δεν έχει σημασία πότε να πας αλλά καλύτερα περίμενε τη χοριακή, μη τυχόν χρειαστεί να παραμείνεις πολύ ώρα όρθια..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ax κοριτσακι εγω εχω ξεκινησει ηδη για 2 φορα τωρα κανω τισ ενεσεισ αρβεκαπ με εχει πιασει αγχοσ αστα ειμαι απο το ηρακλειο κρητησ 40 ετων και αυτο που ζηταω ειναι ενα μπεμπε.............................................εσυ σε τι φαση εισαι ειμαι καινουργια τωρα εμαθα να μπαινω και να συνομιλω με καποιον...................................:oops:

Link to comment
Share on other sites

ax κοριτσακι εγω εχω ξεκινησει ηδη για 2 φορα τωρα κανω τισ ενεσεισ αρβεκαπ με εχει πιασει αγχοσ αστα ειμαι απο το ηρακλειο κρητησ 40 ετων και αυτο που ζηταω ειναι ενα μπεμπε.............................................εσυ σε τι φαση εισαι ειμαι καινουργια τωρα εμαθα να μπαινω και να συνομιλω με καποιον...................................:oops:

καλησπερα!!!!!ειμαι και γω απο κρητη..ρεθυμνο....ναι σε ρωτησω κατι...σε πιο γιατρο πας...καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σημερα θα περασω επιτροπη του ικα για την ενσταση που εχω κανει για το ποσο που σου δινουν για εξωσωματικη εχω ακουσει οτι περνεις περιπου 600 ευρω παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Cristin αν έχεις κάποια νέα από την Επιτροπή για το πως κρίθηκε η ένστασή σου και πόσα λεφτά πήρες παραπάνω θα ήταν ευχής έργο αν μπορούσες να το μοιραστείς μαζί μας..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα κοριτσάκια μου!Έχω καιρό να μπω...το μόνο που είδα και στενοχωρέθηκα πολύ είναι ότι τελικά η domnina το έχασε το μωράκι...λυπάμαι πολύ κοριτσάκι μου!!! :-( Εύχομαι η δεύτερη προσπάθεια να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

 

Ηρθε και η δική μου ώρα...έκλεισα ραντεβού για την επιτροπή για 11/6. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής...το 1ο σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου και το 2ο ήταν στο Αττικό νοσοκομείο(δεν έχει ΙΚΑ) και το αποτέλεσμα ήταν 1)600.000/ml με 10%κινητικότητα στο β, και 2)5.000.000/ml με 5% κινητικότητα στο β' ...το 3ο που έκανε τώρα σε ιδιωτικό νοσοκομείο βγήκε 8.000.000/ml με 41% κινητικότητα στο β'.... Και στα 3 στο α έχει 0% κινητικότητα. Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν στην επιτροπή ???Χρειάζεται χαρτί απο ουρολόγο?γιατί εμείς δεν πήγαμε ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ντινάκι μου,

 

Σ' ευχαριστώ κοριτσάκι μου και για τις σκέψεις σου και για τις ευχές σου.. είμαι σίγουρη πως θα πραγματοποιηθούν το συντομότερο!

 

Όσον αφορά την Επιτροπή του ΙΚΑ με αυτά τα νούμερα σίγουρα δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.. Ο μόνος λόγος που μπορεί να σε κόψουν θα είναι διότι το σπερμοδιάγραμμα δεν είναι από νοσοκομείο εξειδικευμένο στη Μαιευτική και στη Γυναικολογία (π.χ. Αλεξάνδρας, Έλενα)... αλλά και πάλι αυτό δεν μπορώ να σου το πω μετά βεβαιότητος 100%...

 

Εγώ θα σου πρότεινα, επειδή σε παίρνει χρονικά και για να αποκλείσουμε και αυτό το ενδεχόμενο, να κάνει ο άνδρας σου ένα ακόμα σπερμοδιάγραμμα σε ένα από αυτά τα δύο Νοσοκομεία..

 

Ότι κι αν αποφασίσετε καλή επιτυχία σας εύχομαι και πολύ σύντομα να κρατάτε το μωράκι σας αγκαλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...