Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Εγώ πηγαίνω στο Γέννημα. Υπάρχει ειδική καταχώρηση εδώ στο φόρουμ γι' αυτό. Αν θες ρίξε μια ματιά..

 

Έχει δίκιο η Δήμητρα. Ότι έγινε έγινε.. αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα!

 

Καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δομνίνα μου γεια σου και από εδώ! Εννοείται ότι πρέπει να είναι κατοχυρωμένο και το παιδί και οι 2 γονείς ότι είναι τέκνο και των 2. Αυτό είναι απολύτως λογικό. Για αυτό και εμείς έχουμε πάει σε συμβολαιογράφο και έχουμε υπογράψει τελοσπάντων όλα τα νομικά έγγραφα. Αυτό τι σχέση έχει όμως με την επιτροπή που είναι να σου εγκρίνει τα φάρμακα??? Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα ανύπαντρο ζευγάρι που δουλεύει και πληρώνει ΙΚΑ να μην τα δικαιούται! Προσωπικά μου φαίνεται απαράδεκτο και ρατσιστικό.Εκτός και αν στην περίπτωση αυτή ζητάνε κάποιο άλλο χαρτί... Όντως ευτυχώς που υπήρχε και αυτή η λύση γιατί καμία όρεξη δεν είχα να δώσω 1200! ΚΑλή επιτυχία κοπέλα μου στην ωοληψία. Δεν είχα συνηδητοποιήσει ότι είσαι τόσο κοντά στο όνειρο! Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΓΧΟΣ. ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

ΜΟΛΙΣ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΟΔΕΨΑΤΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΧΑ 2 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.

ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΓΕΙ!!!!

Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

marikaki

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριακή μου σε καταλαβαίνω και έχεις απόλυτο δίκιο.. Με τι λογική όμως λειτουργεί το ΙΚΑ δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω.. Αφού όμως βρήκες τη λύση σίγουρα σύντομα θα έχεις και το επιθυμητό αποτέλεσμα..

 

Ναι, κοντεύω.. έχουμε 8 ωαριάκια τα οποία κυμαίνονται από 12- 19 χιλιοστά.. (σήμερα τα είδαμε πάλι). Το πιθανότερο είναι ότι την ερχόμενη Τετάρτη θα γίνει η ωοληψία!!!

 

Καλή αρχή και σε σένα κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχήν καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες! θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν μπορείτε να μου πείτε. έκανα σπερματέγχυση (η πρώτη μου) την δευτέρα αλλά ο γιατρός μας είπε οτι οι πιθανότητες είναι λίγες λόγω προβλήματος του άντρα μου. μας είπε οτι σε τέτοιες περιπτώσεις συνιστούν την εξωσωματική. οπότε είπαμε οτι αν δεν μας έκατσε τώρα θα πάμε παρακάτω. αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι: 1) μετά την σπερματέγχυση πρέπει να περάσει κάποιος καιρός για να πάω για εξωσωματική ή μπορώ αμέσως; 2) έχουμε μόνο ένα σπερμοδιάγραμμα, της δευτέρας, και διάβασα οτι το ικα θέλει δύο με διαφορά το ένα από το άλλο τρεις μήνες. δηλαδή πρέπει να περιμένω τρεις μήνες για να ξεκινήσω την διαδικασία; μου φαίνεται όχι απλά βουνό αλλά ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι...και 3) το οτι το πρόβλημα το έχει ο άντρας μου μπορούν να μου την εγκρίνουν; ρωτάω επειδή εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και τα φάρμακα που σου δικαιολογούν είναι για την γυναίκα, όχι για τον άντρα! αυτά ήθελα να ρωτήσω! σας ευχαριστώ και με το καλό σε όλες τις κοπέλες!!!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα μου καλώς ήρθες!

 

Θα προσπαθήσω να σου λύσω τις απορίες σου μια μια με τη σειρά..

 

1. Σε περίπτωση σοβαρού προβλήματος του σπέρματος η σπερματέγχυση συνήθως δεν πετυχαίνει. Οπότε προκειμένου να χάνετε χρόνο, χρήμα και ελπίδες προχωρήστε κατευθείαν σε εξωσωματική που έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

 

2. Αν ο άνδρας σου είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ είναι υποχρεωμένος ένα από τα δύο σπερμοδιαγράμματα να τα κάνει στα εργαστήρια του ΙΚΑ. Οπότε κλείνει ραντεβού σε ουρολόγο του ΙΚΑ, του γράφει το σπερμοδιάγραμμα και κλείνει μετά το ραντεβού σε τηλέφωνο που θα του δώσουν για να δώσει σπέρμα συνήθως μετά από 20 μέρες. Αν πάλι δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ δέχονται σπερμοδιάγραμμα από δημόσιο νοσοκομείο.

 

3. Σε ποσοστό 85% όταν το πρόβλημα που έχει ο άνδρας είναι σοβαρό εγκρίνουν την εξωσωματική αμέσως.

 

4. Ούτως ή άλλως αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις τη διαδικασία της εξωσωματικής θα χρειαστεί κάποιο χρονικό διάστημα προκειμένου να έχεις όλες τις εξετάσεις στα χέρια σου. Οπότε το τρίμηνο θα περάσει σα νεράκι...

 

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου..

Link to comment
Share on other sites

domnina μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου! η ειρωνία είναι οτι τον γιο μου (έχω ένα αγοράκι 22 μηνών) τον "έπιασα"εντελώς φυσιολογικά και στον πρώτο μήνα! αμέσως δηλαδή! όταν ρώτησα τον γιατρό πως έγινε αυτό μου είπε οτι απλά ήμασταν πολύ τυχεροί. προσπαθούμε για δεύτερο από όταν γέννησα και τίποτα...και τώρα στα καλά καθούμενα θα πάμε μάλλον για εξωσωματική. τις εξετάσεις που χρειάζονται τις έχω κάνει και μάλιστα πρόσφατα, τον δεκέμβριο. από αυτά που διάβασα, το μόνο που μας λείπει είναι το 2ο σπερμοδιάγραμμα. γι'αυτό λέω οτι μου φαίνεται βουνό! αφού λέω να πάω να την κάνω ιδιωτικά και να τελειώνω. αλλά είναι αρκετά χρήματα! γύρω στα 4.000 € ή κάνω λάθος;

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νατασούλα μου,

 

Τα φάρμακα μόνο κοστίζουν από 2.000 - 3.500 Ευρώ ενώ η απλή εξωσωματική από 2.000 και μπορεί να φτάσει έως και 4.000 (αναλόγως τη μέθοδο)..

 

Κρίμα είναι να πληρώσεις τόσα λεφτά σε φάρμακα όταν μπορείς να τα γλυτώσεις.. Τι τώρα τι σε τρεις μήνες.. Που ξέρεις αν με το καλό ξεκινήσεις τη διαδικασία της Επιτροπής μπορεί να μείνεις φυσιολογικά έγκυος μιας και θα το έχεις βγάλει από το μυαλό σου το όλο θέμα..

 

Για ξανασκέψου το λιγουλάκι κι ότι θες στη διάθεσή σου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας

 

Η περίπτωση μου είναι ιδιαίτερη.Θα προχωρήσουμε σε εξωσωματικη λόγω του ότι και οι 2 είμαστε φορείς β' μεσογειακής αναιμίας για να αποφύγουμε πιθανή έκτρωση και κινδύνους να γεννηθεί παιδί με μεσογειακή.

 

Σ'αυτή τη περίπτωση το ΙΚΑ καλύπτει τα φάρμακα?

Έστειλα email και ρώτησα χωρίς φυσικά να λάβω απάντηση.

Ούτε τηλεφωνικά βέβαια απάντησε κανείς και στο site δε μιλούν καθόλου για αυτή τη περίτωση.

Έχω τα χαρτιά απο το ΛΑΙΚΟ που λένε ότι είμαστε και οι 2 φορείς αλλά κατα τα άλλλα και εγώ και ο άντρας μου είμαστε γόνιμοι.

Θα μπορέσω να τα πάρω απο το ΙΚΑ άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα μου,

 

Τα φάρμακα μόνο κοστίζουν από 2.000 - 3.500 Ευρώ ενώ η απλή εξωσωματική από 2.000 και μπορεί να φτάσει έως και 4.000 (αναλόγως τη μέθοδο)..

 

Κρίμα είναι να πληρώσεις τόσα λεφτά σε φάρμακα όταν μπορείς να τα γλυτώσεις.. Τι τώρα τι σε τρεις μήνες.. Που ξέρεις αν με το καλό ξεκινήσεις τη διαδικασία της Επιτροπής μπορεί να μείνεις φυσιολογικά έγκυος μιας και θα το έχεις βγάλει από το μυαλό σου το όλο θέμα..

 

Για ξανασκέψου το λιγουλάκι κι ότι θες στη διάθεσή σου...

 

Που είσαι και σε ψάχνω (μικρή μου κοτούλα)

Λοιπόν πήρα το οκ και την απόφαση σήμερα θύμισέ μου τώρα πάω απλά στο γυναικολόγο στο ΙΚΑ της περιοχής μου με τα φάρμακα που μου έχει γράψει ο ιδιώτης γυναικολόγος και μετά πάω στο φαρμακείο του ΙΚΑ να τα πάρω? Στο φαρμακείο νομίζω από εκεί παίρνουμε μόνο τις gonal χρειάζονται κάποια άλλο χαρτί εκτός από την απόφαση βιβλιάριο και την συνταγή του γιατρού?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μία μία με τη σειρά..

 

Λιονταρίνα μου,

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Υποθέτω πως αν ο γυναικολόγος του ΙΚΑ γράψει ως αιτία παραπομπής "φορείς μεσογειακής αναιμίας", γράψει κιόλας ότι συνιστάται προεμφυτευτική διάγνωση και προσκομίσεις και τη βεβαίωση από το ΛΑΙΚΟ, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Πάντα βέβαια με επιφύλαξη στο λέω αυτό, διότι η καρδιά του ΙΚΑ και του γενικότερου δημόσιου τομέα είναι μια άβυσσος.

 

Ζυμαρούλη μου, αφού έχεις την έγκριση στα χέρια σου και την απόφαση πας με τη λίστα των φαρμάκων που σου έχει γράψει ο εξωσωματικός σου στο γυναικολόγο της περιοχής σου και σου γράφει ακριβώς τα ίδια. Δείξε μεγάλη προσοχή διότι καμιά φορά ξεχνάνε να βάλουν σφραγίδες, ξεχνάνε να γράψουν κάποιο φάρμακο και είναι κρίμα να πηγαινοέρχεσαι. Αφού στα γράψει πας μόνο στο φαρμακείο του ΙΚΑ που είναι πίσω από τη Λεωφ. Αλεξάνδρας (στάση Σόνια, από την αριστερή πλευρά όπως ανεβαίνουμε τη Λεωφ. Αλεξάνδρας) διότι στο φαρμακείο του ΙΚΑ στην Αγ. Κωνσταντίνου δεν έχουν τα φάρμακα της εξωσωματικής - έχουν οτιδήποτε άλλο. Έχεις μαζί σου το βιβλιάριό σου οπωσδήποτε, ταυτότητα και φωτοτυπία της απόφασης διότι θα την κρατήσουν εκεί. Κοπέλες που είχαν πάει πριν από μένα μου είχαν πει να έχω μαζί και τη σαλπιγγογραφία και τον υπέρηχο, εγώ τα είχα αλλά ούτε καν μου τα ζητήσαν... Πάρε ένα αντίγραφο μαζί σου πάντως για παν ενδεχόμενο. Το φαρμακείο είναι ανοιχτά 8-14...

 

Ότι άλλο χρειαστείτε στη διάθεσή σας!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μου σε καταλαβαίνω και έχεις απόλυτο δίκιο.. Με τι λογική όμως λειτουργεί το ΙΚΑ δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω.. Αφού όμως βρήκες τη λύση σίγουρα σύντομα θα έχεις και το επιθυμητό αποτέλεσμα..

 

Ναι, κοντεύω.. έχουμε 8 ωαριάκια τα οποία κυμαίνονται από 12- 19 χιλιοστά.. (σήμερα τα είδαμε πάλι). Το πιθανότερο είναι ότι την ερχόμενη Τετάρτη θα γίνει η ωοληψία!!!

 

Καλή αρχή και σε σένα κορίτσι μου!

 

Συμπτωματικά σε βρήκα εδώ και είδα ότι αύριο είναι η "ερχόμενη Τετάρτη" που λες. Καλή επιτυχία Domnina, για σένα και το σύντροφό σου! Θα περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cassie μου όπως σου απάντησα και σε προηγούμενο μήνυμα η ωοληψία έγινε χθες και αύριο θα γίνει η μεταφορά. Προχωράμε πολύ γρήγορα και ειλικρινά ελπίζω να είναι αυτό για καλό!

 

Από τα 6 ωαριάκια προχωρήσανε τα 3 και θα αποφασίσουμε αύριο πόσα θα βάλουμε.. Όσα και να βάλουμε πάντως ελπίζω να πάμε καλά και να έχουμε σύντομα το ευτυχές αποτέλεσμα!

 

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα το συντομότερο...

Link to comment
Share on other sites

Domnina, πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός! Σαν εχθές συζητάγαμε μαζί για το τι χαρτιά θελει η επιτροπή και ήδη αύριο θα γίνει η μεταφορά. Δεν ειναι υπέροχο?! :)

Προσωπικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την θετική σου ενέργεια και συμβουλές που δίνεις - δεν μπορείς να φανταστείς πως βοηθάει αυτό σε εκείνες που ακόμα βρίσκονται σε στάδιο προετοιμασίας για εξωσωματική. Κατάλαβα οτι δεν χρειάζεται να αγχώνομαι τοσο πολύ. Απλά να περιμένω ποτε θα έρθει η ωρα μου και να κάνω ολα με την ηρεμία.

Σου εύχομαι ολόκαρδα καλη επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Domnina καλή επιτυχία! Ολα θα πάνε καλά. Εγω είχα 11 καλα γονιμοποιημένα έβαλα τα 3 επιασαν τα 2 αλλα κρατήθηκε μονο το ένα. Το δεύτερο το απέβαλλα χωρίς να καταλάβω τίποτα. Ολα θα σου πάνε καλα!

Περιμένουμε να ακούσουμε τα νέα σου!

marikaki

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις θετικές σας σκέψεις και την ελπίδα που μου δίνετε!! Να'στε καλά.

 

Pinarifa μου, είδες τελικά πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός; Ούτε που το κατάλαβα και αύριο είναι η μεγάλη μέρα!!!

 

Με το καλό κορίτσι μου να'ρθει και η δική σου σειρά, στο εύχομαι ολόψυχα!

 

Όποια κοπέλα θέλει βοήθεια σε οτιδήποτε ή έχει οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεσή της..

 

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Domnina μου έφτασες στην εμβρυομεταφορά :D:D:D

Αύριο θα έχεις τα εμβρυάκια στην κοιλίτσα :-P:-P:-P.

Εύχομαι να γατζωθούν για τα καλά και να μείνουν εκεί μέσα 9 μηνάκια.

Να είσαι χαλαρή και αισιόδοξη.

Μη σε δω μέσα κακομοίρα μου για λίγες μέρες, να μένεις ξαπλωμένη και να ξεκουράζεσαι και να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς.

Μετά θα έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να μας συμβουλεύεις και να μας στηρίζεις όπως πάντα.

Θα χαρώ πολύ να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα πήγα να πάρω το παραπεμπτικό από το γυναικολόγο του ΙΚΑ.

Κράταγα όλο το φάκελο με τις εξετάσεις μαζί μου, αν και νόμιζα πως δε θα τον κοιτάξει καν. Έλα΄μ ντε όμως. Θέλει λέει σπερμοδιάγραμμα από το ΙΚΑ. Είχα από δημόσιο νοσοκομείο αλλά δεν κάνει λέει. Μα αφού πήρα τηλ. στην επιτροπή και μου είπαν ΟΚ. Δε με ενδιαφέρει λέει, για να σου δώσω το παραπεμπτικό θέλω όλο το φάκελο πλήρη, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχω από το ΙΚΑ. Μα καλά, δικιά σας δουλειά είναι να ελέγχετε τα δικαιολογητικά; Δωστε μου το παραπεμπτικό και άμα θέλει ας με κόψει η επιτροπή. Όχι, λέει, παραπεμπτικό δε σου δίνω αν δεν έχεις όλες τις εξετάσεις όπως ζητούνται.

 

Τι να κάνω ρε κορίτσια; Να πάμε στο ΙΚΑ να κάνουμε κι άλλο σπερμοδιάγραμμα; Έχουμε 3! Τα 2 από ιδιωτικά κέντρα και 1 από το Αττικό νοσοκομείο. Ελεος δηλαδή. Θα με κόψουν αν δεν είναι το σπερμοδιάγραμμα από το ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Miracle μου,

 

Δυστυχώς έτσι είναι... Ο γυναικολόγος του ΙΚΑ ελέγχει κιόλας αν πληρείς τις προϋποθέσεις για να σου δώσει το παραπεμπτικό. Μάλιστα υπάρχει ένα ειδικό έντυπο το οποίο το συμπληρώνει και αναφέρει ρητά σε αυτό ότι υπάρχουν όλα τα χαρτιά που ζητά η Επιτροπή, μετά το υπογράφει, το σφραγίζει και στο δίνει.

 

Ο άντρας σου είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ; Αν ναι, τότε σίγουρα το ένα σπερμοδιάγραμμα πρέπει να είναι από το ΙΚΑ. Αν πάλι όχι τότε σίγουρα τους καλύπτει αυτό από Δημόσιο Νοσοκομείο αλλά νοσοκομείο που να ειδικεύεται στην γυναικολογία (ΕΛΕΝΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ). Αν πάλι ο άντρας σου δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και ο συγκεκριμένος γυναικολόγος σου φέρει πάλι αντιρρήσεις ρώτησέ τον ευθέως "πως είναι δυνατόν εφόσον ο άνδρας μου δεν είναι στο ΙΚΑ να κάνει σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ"; Για να δούμε τι θα σου απαντήσει..

 

Στην τελική αν δεν βγάλεις άκρη μαζί του κλείσε ραντεβού σε κάποιον άλλο γυναικολόγο του ΙΚΑ.

 

Πάντως δεν καθυστερείς στο ΙΚΑ για το ραντεβού. Από τη στιγμή που θα πάρεις τηλέφωνο θα σου κλείσουν ραντεβού στις 20 μέρες περίπου. Απλά πρέπει ο άνδρας σου να κλείσει ραντεβού σε ουρολόγο του ΙΚΑ, να του γράψει το σπερμοδιάγραμμα και μετά να πάει να το κάνει..

 

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ domnina μου.

Ο άντρας μου δυστυχώς είναι στο ΙΚΑ ασφαλισμένος. Άρα θα πρέπει να κάνει κι άλλο σπερμοδιάγραμμα. Μάλιστα!

Έχω κλείσει ραντεβού με την επιτροπή στις 16/4 και μου φαίνεται θα κάνω αγώνα δρόμου ως τότε να μαζέψω τα χαρτιά.

Παραπεμπτικό για σπερμοδιάγραμμα μου έδωσε ο γυναικολόγος για να με εξυπηρετήσει. Ελπίζω να μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα στο ΙΚΑ που δεν είναι από ουρολόγο.

Στην πλατεία Θεάτρου γίνεται το σπερμοδιάγραμμα; Το 184 παίρνω για ραντεβού; Τα αποτελέσματα αργούν;

 

Ουφφφ αγχώθηκα, φαίνεται ε; Νόμιζα ότι είμαι ΟΚ με το σπερμοδιάγραμμα από το Αττικό και μου΄ρθε απότομα.

Έχω δρόμο μπροστά μου πολύ. Καλέ τι μανίκι είναι όλα αυτά τα διαδικαστικά; Έχουμε και τον πόνο μας, έχουμε και την επιτροπή.

Ήθελα να ήξερα τι τις πληρώνουμε τις εισφορές, αφού μας φέρονται λες και μας κάνουν χάρη που δικαιωματικά έχουμε κάποιες παροχές.

Να μη μας κράταγαν τόσα χρήματα κάθε μήνα τόσα χρόνια που δουλεύουμε για εισφορές του ΙΚΑ, να δεις πόσους κύκλους εξωσωματικής θα είχαμε να πληρώσουμε. Άμα πια.

 

Πρέπει να τα μαζέψω όλα όπως πρέπει, να είμαι τυπική, δεν το έχουν σε τίποτα να με κόψουν γιατί με τέτοια κρίση θα δίνουν τις εγκρίσεις με το σταγονόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Σήμερα πήγα με τα χαρτιά στη μασχάλη στο ικα της περιοχής μου για να μου γράψουν το παραπεμπτικό....

Ουτε το φάκελο με τις εξετάσεις δεν άνοιξε ο γιατρός να τις δεί!!!!! χχααχαχχαχα

Με ρώτησε αν τις έχω κάνει σφράγισε ένα παλιόχαρτο και έφυγα... τι να πω!

 

Πρέπει να έχουμε και τα παραπεμπτικά για τα σπερμ.τα για την επιτροπή ? δεν φτάνουν τα αποτελέσματα????????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά!

 

Εγώ είμαι εδώ για να σας λύσω όλες τις απορίες..

 

Miracle μου,

 

Το σπερμοδιάγραμμα θα το κάνει στο ΙΚΑ στην Πλατεία Αγίου Θεάτρου 18 στην Ομόνοια. Θα πάρεις τηλέφωνο στο 210-3226011 και θα σου κλείσουν ραντεβού γύρω στις 20 μέρες μετά. Τα αποτελέσματα από κει τα παίρνεις 2-3 μέρες μετά, δεν αργούν μην ανησυχείς. Όσον αφορά το παραπεμπτικό σου που είναι από γυναικολόγο δεν νομίζω ότι πειράζει αλλά δεν ξέρω να στο απαντήσω μετά βεβαιότητος..

 

Υπομονή μου τα παραπεμπτικά για τα σπερμοδιαγράμματα θα είναι καρφιτσωμένα με τα αποτελέσματα οπότε ναι θα τα έχεις μαζί σου..

 

Κοριτσάκια μου κοντεύετε!!

 

Εγώ σήμερα πάω για εμβρυομεταφορά.. είναι γεγονός! Σε λίγο καιρό θα είστε κι εσείς στη θέση μου, είμαι σίγουρη!

 

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...