Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου:-):smile::-),κατάλαβα! Μυθικό,όντως,το ποσό που σου επιστρέφουν..!!!!Θα διαβάσω όλο το topic κ πιστεύω να βγάλω άκρη!φιλιά κ καλό σου βράδυ:lol:

 

 

τίποτα κοπέλα μου! Για αυτό είμαστε εδω για να βοηθάμε η μία την άλλη! ότι απορία προκύψει εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια είστε πολύ κατατοπιστικές! Με βοηθήσατε πάρα πολύ να καταλάβω τι γίνεται με όλα αυτά τα χαρτιά και τη διαδικασία της επιτροπής. Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας!

Εγώ έχω κάνει αφαίρεση σαλπιγγών, οπότε η εξωσωματική είναι η μόνη λύση. Έχω κλείσει ραντεβού για την επιτροπή και χθες πήγα σε μια γιατρό του ΟΠΑΔ συμβεβλημένη με το ΙΚΑ (αυτό το καινούριο που έχουν κάνει) για να μου δώσει το παραπεμπτικό.

Εκτός του ότι με κοίταξε σα να κατέβηκα από τον Άρη :!: όταν της είπα τι θέλω, με ρώτησε εάν έχω κάνει τις εξετάσεις και ζήτησε μόνο τη βεβαίωση από το νοσοκομείο για την επέμβαση και τη βεβαίωση του γιατρού μου, ο οποίος εκεί έχει γράψει και τα φάρμακα που θα χρειαστώ για την εξωσωματική. Μετά αντέγραψε τη βεβαίωση του γιατρού (αυτή με τα φάρμακα), την υπέγραψε-σφράγισε και μου την έδωσε. Μου είπε και πήγα στον ελεγκτή του ΙΚΑ, ο οποίος μου σφράγισε τη γνωμάτευσή της.

Δηλαδή αυτό ήταν?? Αυτό είναι το παραπεμπτικό?? Διάβασα πιό πάνω ότι υπάρχει ειδικό έντυπο προς την επιτροπή εξωσωματικής και ότι πρέπει να πάρω 3 χαρτιά από το γιατρό του ΙΚΑ!! Επίσης, λέτε να υπάρχει πρόβλημα που στη γνωμάτευσή της μου γράφει και ποιά φάρμακα πρέπει να πάρω??

Και δεν θέλω με τίποτα να κοπώ, γιατί δεν έχουμε άλλη λύση από την εξωσωματική...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία 29,

 

Η διαδικασία που ακολουθείτο μέχρι πριν λίγο καιρό (πριν γίνει αυτή η ιστορία με τους συμβεβλημένους γιατρούς) ήταν η εξής:

 

Αφού έκανε μια κοπέλα που είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ όλες τις εξετάσεις που ζητάει το ΙΚΑ στη ιστοσελίδα του καθώς και τα δύο σπερμοδιαγράμματα που έπρεπε να κάνει ο σύζυγος, η κοπέλα αυτή μαζί με όλες αυτές τις εξετάσεις έπρεπε να κλείσει ραντεβού σε γυναικολόγο του ΙΚΑ για να της δώσει το παραπεμπτικό. Ο γυναικολόγος του ΙΚΑ συμπληρώνει ένα χαρτί και επισυνάπτει μια κατάσταση με τις εξετάσεις που έχει κάνει η κοπέλα. Μετά στέλνει την κοπέλα στον ελεγκτή με αυτά τα δύο χαρτιά. Ο ελεγκτής σφραγίζει αυτά τα δύο χαρτιά και τα επιστρέφει στην κοπέλα.

 

Όταν έρθει η μέρα του ραντεβού στην Επιτροπή πρέπει η κοπέλα να προσκομίσει το βιβλιάριό της, το παραπεμπτικό του γυναικολόγου του ΙΚΑ, την ταυτότητά της, τις εξετάσεις σε πρωτότυπα (γι' αυτό καλό θα είναι να βγάλεις φωτοτυπία) και ληξιαρχική πράξη γάμου επικυρωμένη από ΚΕΠ με ημερομηνία τελευταίου εξαμήνου.

 

Αφού προσκομίσεις αυτά τα χαρτιά η απάντηση για το αν πέρασες ή όχι σου δίνεται μετά από δύο ημέρες.

 

Αφού πάρεις τη θετική απάντηση στα χέρια σου από την Επιτροπή μετά πας στο γυναικολόγο του ΙΚΑ με τη λίστα φαρμάκων που σου έχει δώσει το κέντρο εξωσωματικής και σου γράφει τα φάρμακα στο βιβλιάριο και σε συνταγές. Κατόπιν με τις συνταγές αυτές πας στο φαρμακείο του ΙΚΑ και παίρνεις τις ενέσεις διέγερσης και σε οποιοδήποτε άλλο φαρμακείο με τις άλλες συνταγές και παίρνεις τα υπόλοιπα.

 

Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι σε όλη τη διαδικασία λόγω της συνεργασίας με τον ΟΠΑΔ δεν ξέρω..

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

Σημερα ειχα ραντεβου στην επιτροπη της θεσσαλονικης. Ευτυχως η εξωσωματικη μου εγκριθηκε παμψηφει!! Ηταν 4 ελεγκτες και με "ξεπεταξαν" αμεσως. Τη γνωματευση (σε 2πλοτυπο) την πηρα αμεσως, την ιδια στιγμη, μαζι με ενα χαρτι με οδηγιες προς ναυτιλομενους! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ειδαν τη σαλπιγγογραφια και με συμβουλεψαν να κανω υστεροσκοπηση κ προβληματιστηκαν που δεν μου το ειχε πει η γιατρος μου ηδη γιατι ειναι σημαντικο στην κατασταση μου κ μπορει να επηρεασει αρνητικα την προσπαθεια!! Ομολογω οτι δεν περιμενα να αντιμετωπισω ενδιαφερον στην επιτροπη..... τι να πω??? μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία29 συμφωνώ με όλα αυτά που σου έγραψε η domnina και απορώ γιατί λες ότι σου έγραψε τα φάρμακα της εξωσωματικής πάνω στο παραπεμπτικό. Αυτό είναι ένα έτοιμο ειδικό έντυπο όπως γράφει επάνω και αναφέρει τις εξετάσεις που πρέπει να προσκομίσεις εσύ. Ο γιατρός τσεκάρει ότι έχεις όλες τις εξετάσεις και συμπληρώνει τον λόγο που σε παραπέμπει στην επιτροπή (στην περίπτωσή σου αυτός ο λόγος είναι ότι δεν έχεις σάλπιγγες). Επομένως εσύ έχεις για την επιτροπή αυτό το παραπεμπτικό και όλες σου τις εξετάσεις σε φωτοτυπίες που κρατούν αυτοί και τα πρωτότυπα μένουν πάντα σε σένα. Νομίζω ότι επειδή έχεις κάνει αφαίρεση και των δύο σαλπίγγων θα πάρεις αμέσως την έγκριση, αρκεί να έχεις όλα τα υπόλοιπα χαρτιά που χρειάζονται και έχουν αναφερθεί πιο πάνω. Γράψε μας ποιες εξετάσεις έχεις εσύ, για να σου πούμε αν λείπει κάτι. Καλή επιτυχία.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Πήρα τη γιατρό τηλ και μου είπε ότι δεν τους έχουν δώσει συγκεκριμένα έντυπα να συμπληρώνουν, αλλά απλά χαρτιά. Στο Ika.gr βρήκα αυτό για τους συμβεβλημένους γιατρούς http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20110204.doc και νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα... Βέβαια θα πάρω τηλ στην επιτροπή να ρωτήσω και θα σας πω! Και θα ζητήσω από τη γιατρό να μου δώσει χαρτί χωρίς τα φάρμακα!

Domnina ισχύει ότι δεν χρειάζεται να είναι σφραγισμένο από ελεγκτή το παραπεμπτικό; Νομίζω κάτι τέτοιο είχες αναφέρει..

Επίσης έμαθα ότι η επιτροπή είναι μόνο Τετάρτες και Παρασκευές, γι αυτό και κάποιες μέρες δεν σηκώνουν τηλ...

"Φίλη" εγώ θα τους πάω επικ.αντίγ.ταυτότητας, πιστοποιητικό οικογ.κατάστασης, πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου, βιβλιάριο υγείας, πρόσφατο υπέρηχο, παραπεμπτικό, βεβαίωση γιατρού για την επέμβαση, εξιτήριο και τιμολόγια από το νοσοκομείο, βιοψία σαλπιγγών και βιβλιάριο υγείας. Αυτά νομίζω...

Tzina συγχαρητήρια! Μακάρι να είναι για όλα τα κορίτσια εύκολη η διαδικασία της επιτροπής!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι 29 το παραπεμπτικό πρέπει να έχει τη σφραγίδα και την υπογραφή του γυναικολόγου. Μην το αμελήσεις.. Εμένα είχε ξεχάσει να βάλει σφραγίδα.. Είχε βάλει απλώς μια τζίφρα και ευτυχώς που το είδα πριν φύγω..

 

Γενική συμβουλή να ελέγχετε όλα τα χαρτιά (παραπεμπτικά, συνταγές, βιβλιάριο) μια και δυο φορές γιατί είναι πολύ εύκολο να ξεχαστεί το οτιδήποτε να γραφτεί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας.

Έκλεισα ραντεβού για επιτροπή τον Μάιο και είμαι στη διαδικασία που μαζεύω όλα όσα χρειάζονται.

Επειδή ο γιατρός του ΙΚΑ που μου έδωσε τα παραπεμπτικά, δεν με ενημέρωσε και πολύ καλά, γνωρίζετε το υπερηχογράφημα αν πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένες μέρες του κύκλου; Πριν την 14η ας πούμε ή τις μέρες περιόδου;

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι?ειμαι κι εγω στο σταδιο για εξωσωματικη και ξεκινησα να μαζευω χαρτια εκλεισα ραντεβου για να περασω απο επιτροπη και θελω να ρωτησω πρεπει να χω κανει και σαλπιγγογραφια για να περασω απο την επιτροπη το προβλημα μας εμας ειναι αζωοσπερμια....πρεπει να την εχω κανει αυτη την εξεταση πριν περασω απο την επιτροπη η οχι?εχω μπερδευτει....αλλοι μου λενε ναι και αλλοι οχι....please μια βοηθεια!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vasiliki μου δυστυχώς ανεξαρτήτου λόγου που καταλήγει μια γυναίκα στην Επιτροπή, χρειάζεται η σαλπιγγογραφία. Χωρίς σαλπιγγογραφία δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις έγκριση..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εδώ είμαι πάλι με νέες απορίες.....

1)Εγώ που έχω αφαιρέσει τη μια σάλπιγγα κ η άλλη είναι "κλειστή",θα χρειαστώ κ σαλπιγγογραφία κ σπερμοδιάγραμμα??(ελπίζω όχι)..έχω κ την έκθεση του γιατρού κ το χαρτί της κλινικής που νοσηλεύτηκα για την αφαίρεση...

2)Εγώ που μένω χανιά,θα πρέπει να ανέβω αθήνα για να περάσω την επιτροπή δηλαδή??

3)Θέλω να ξεκινήσω την προσπάθειά μου τον νοέμβρη,αν ξεκινήσω τώρα τις διαδικασίες θα πρέπει μέσα σε 3 μήνες από το ραντεβού του ικα να κάνω κ την εξωσωματική???Δηλαδή μήπως πρέπει να περιμένω να ξεκινήσω διαδικασίες π.χ.Αύγουστο??τα φώτα σας........

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική η σαλπιγγογραφία είναι πολύ σημαντική και απαραίτητη για την επιτροπή.

Και εμείς λόγω αζωσπερμίας θα κάνουμε εξωσωματική αλλά την σαλπιγγογραφία την εκανα.

 

Βρε κορίτσια εμένα δε με έστειλε σε κανέναν ελεγχτή!!

Δε μου τον ανέφερε καν!

 

Και έχω μια απορία. Θα πάρω άδεια από τη δουλειά μου για να περάσω επιτροπή και μετά πρέπει να ξαναπάρω για να πάρω το χαρτί της έγκρισης?

Έλεος πια. Είπαμε να μας βοηθήσουν με τα χρήματα των φαρμάκων αλλά όχι να χάσουμε και τις δουλειές μας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εδώ είμαι πάλι με νέες απορίες.....

1)Εγώ που έχω αφαιρέσει τη μια σάλπιγγα κ η άλλη είναι "κλειστή",θα χρειαστώ κ σαλπιγγογραφία κ σπερμοδιάγραμμα??(ελπίζω όχι)..έχω κ την έκθεση του γιατρού κ το χαρτί της κλινικής που νοσηλεύτηκα για την αφαίρεση...

2)Εγώ που μένω χανιά,θα πρέπει να ανέβω αθήνα για να περάσω την επιτροπή δηλαδή??

3)Θέλω να ξεκινήσω την προσπάθειά μου τον νοέμβρη,αν ξεκινήσω τώρα τις διαδικασίες θα πρέπει μέσα σε 3 μήνες από το ραντεβού του ικα να κάνω κ την εξωσωματική???Δηλαδή μήπως πρέπει να περιμένω να ξεκινήσω διαδικασίες π.χ.Αύγουστο??τα φώτα σας........

 

giannaki γεια σου

για την αφαιρεση της σαλπιγγας σου δεν ειμαι σιγουρη αλλα απο μια φιλη μου που ξερω της την ζητησανε γιατι ειχε αφαιρεση και αυτη μονο την μια ασχετα αν και η αλλη ειναι κλειστει,καλο ειναι να ρωτησεις τον γυναικολογο του ταμειου σου. σιγουρα θα χρειαστει να ανεβεις αθηνα γιατι επιτροπη περναμε μονο αθηνα και θεσσαλονικη τα φαρμακα βεβαια οταν τελειωσεις με το καλο απο την επιτροπη και παρεις την εγκριση αφου καταθεσεις την αποφαση στο ικα στα στελνουν αυτοι απο αθηνα οποτε δεν θα χρειαστει να ξανα πας αθηνα...οσο για τις διαδικασιες καλο ειναι να ξεκινησεις αμεσα γιατι τα ραντεβου τους καθυστερουν τουλαχιστον ενα διμηνο απο την στιγμη που θα παρεις τηλεφωνο, απο εκει και περα αφου παρεις την εγκριση πηγαινε στον γιατρο του ικα γραψε τα φαρμακα αμεσα παρτα στο σπιτη σου(ψυγειο) και κανε την προσπαθεια σου οποτε εσυ θελησεις για την δευτερη προσπαθεια θα πρεπει να εχει κλεισει 4 μηνες απο την ημερομηνια που πηρες τα πρωτα σου φαρμακα τοτε μπορεις να παρεις και τα υπολοιπα και να τα βαλεις στο ψυγειο σου για την επομενη φορα(ευχομαι να μην χρειαστει) η ημερομηνια ληξης των φαρμακων που μας δινουν ειναι περιπου ενα με εναμιση χρονο οποτε εχεις περιθωρια,εγω ετσι εκανα και τωρα εχω στο ψυγειο μου 9600 μοναδες που περιμενουν να αξιοποιηθουν καταλληλα.

να σας πω και κατι που ισως πολλες κοπελες να μην το ξερουν το ικα χορηγη 5000 μοναδες αυτων των φαρμακων χ2 προσπαθειες να λετε στους γιατρους σας να σας τα γραφουν ολα γιατι αλλιως τα χανετε και ισως να τα χρειαστειτε η αλλιως να βοηθησετε καποια κοπελα που τα εχει αναγκη βγαινουν πχ 5 κουτια των 900 και ενα των 300 δηλ συνολο 4800 μοναδες...

ευχομαι να πραγμαατοποιηθοθν τα ονειρα σου χωρις ταλαιπωριες καλη επιτυχια:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εδώ είμαι πάλι με νέες απορίες.....

1)Εγώ που έχω αφαιρέσει τη μια σάλπιγγα κ η άλλη είναι "κλειστή",θα χρειαστώ κ σαλπιγγογραφία κ σπερμοδιάγραμμα??(ελπίζω όχι)..έχω κ την έκθεση του γιατρού κ το χαρτί της κλινικής που νοσηλεύτηκα για την αφαίρεση...

2)Εγώ που μένω χανιά,θα πρέπει να ανέβω αθήνα για να περάσω την επιτροπή δηλαδή??

3)Θέλω να ξεκινήσω την προσπάθειά μου τον νοέμβρη,αν ξεκινήσω τώρα τις διαδικασίες θα πρέπει μέσα σε 3 μήνες από το ραντεβού του ικα να κάνω κ την εξωσωματική???Δηλαδή μήπως πρέπει να περιμένω να ξεκινήσω διαδικασίες π.χ.Αύγουστο??τα φώτα σας........

 

ααααααα ξεχασα να επισημανω οτι η πρωτη προσπαθεια πρεπει να γινει μεσα στο τριμηνο και οχι να περιμενεις τρεις μηνες για να ξεκινησεις..αυτο το λαθος το εκανα εγω περασαν 4 μηνες και αφου ειχε περασει ο καιρος πηγα να παρω τις ενεσεις για την 2η προσπαθεια και δεν μου τις δωσανε στην θεσ/κη γιατι ειχα περασει επιτροπη αθηνα και βρηκαν δικαιολογια οτι την ειχα κανει μετα το τριμηνο, εφτασα να παρω τηλ στα κεντρικα του ικα στην αθηνα και να προσπαθει ο διευθυντης να τους εξηγησει οτι μπορουν να μου τα δωσουν κατι που δεν εγινε και ετσι κατεβηκα για 2 μερες αθηνα που εκει οι ανθρωποι μου τα δωσανε χωρις προβληματα....για αυτο σου λεω προσεχε τις ημερομηνιες ψαχνουν δικαιολογιες χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου για τις απαντήσεις σου!!!Μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα τότε γιατί εγώ δεν μπορώ να κάνω την 1η προσπάθειά μου πριν το Νοέμβρη!!

Υπομονή...τι άλλο μπορώ να κάνω??Περνάει ο καιρός γρήγορα.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου για τις απαντήσεις σου!!!Μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα τότε γιατί εγώ δεν μπορώ να κάνω την 1η προσπάθειά μου πριν το Νοέμβρη!!

Υπομονή...τι άλλο μπορώ να κάνω??Περνάει ο καιρός γρήγορα.......

 

και παλι θα στο πω περνα επιτροπη και κανε την εξωσωματικη οποτε θεσ εσυ...εγω περασα επιτροπη πριν 1 χρονο και ακομα δεν εχω κανει τιποτα απλα εχω τα φαρμακα στο ψυγειο...καλο κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιοςτου ΙΚΑ κορίτσια -και επειδή έχω περάσει- γράφει ότι από την ημερομηνία της έγκρισης πρέπει η πρώτη προσπάθεια να γίνει μέσα σε τρεις μήνες και η δεύτερη μετά από 4 μήνες. Τώρα και οι 2 προσπάθειες που σου δίνει η έγκριση της 1ης επιτροπής πρέπει να γίνουν μέσα σε 1 χρόνο, αλλιώς πρέπει να ξαναπεράσεις επιτροπή. Ολα αυτά αν θέλεις να πάρεις και τα 352 ευρώ που δίνει πίσω αλλά να είσαι εντάξει και με τα φάρμακα γιατί έχουν δυσκολέψει λιγάκι τώρα και τα ψάχνουν πολύ με τις ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

mery_84 κατά την γνώμη μου δεν είναι καθόλου αξιόπιστο το σπερμοδιάγραμμα από το ΙΚΑ. Όταν πήγα εγώ για να συννενοηθώ πότε θα γίνει το σπερμοδιάγραμμα, μου είπαν να τους πάω και το άλλο που έχω από το ιδιωτικό μικροβιολογικό (προφανώς για να δουν τι θα γράψουν). Όταν πήγα το δείγμα, δεν ήταν εκεί αυτή που θα το κοιτούσε. Είμαι σίγουρη πως όπως το πήγα έτσι και το πέταξαν!!! Όταν πήγα να πάρω τα αποτελέσματα, μου ζήτησε και πάλι το παλιό σπερμοδιάγραμμα, και έκανε κανά εικοσάλεπτο να μου τα φέρει. Σίγουρα τότε το έγραφε! Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, εγώ δεν το εμπιστεύομαι το ΙΚΑ.

Vasiliki76 το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα από ότι ξέρω, μπορεί να είναι και από δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να βασιστείτε και πολύ στα αποτελέσματα του ΙΚΑ. Εμείς δε θα πηγαίναμε καν αν δε χρειαζόταν η εξέταση για την επιτροπή.

 

Κοριτσάκι όταν πας στην Επιτροπή μπορείς να τους ρωτήσεις να στο διευκρινήσουν σε παρακαλώ ??

Εγώ δεν γουστάρω καθόλου να πάμε στο ΙΚΑ για το σπερμοδιάγραμμα. Αν δέχονται και Δημόσιου Νοσοκομείο θα πάμε εκεί γιατί το εμπιστεύομαι περισσότερο.

Παίζει ρόλο τι ασφαλιστικό φορέα έχει ο σύζηγος? Υποθέτω όχι γι αυτό ανησυχώ πολύ... και εγώ και ο σύζηγος εχουμε ΙΚΑ:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω για να σου πω.

Πάντως εμάς ο γιατρός μας μας παρέπεμψε στο Έλενας να το κάνουμε οπότε κάνει και από Δημόσιο Νοσοκομείο.

Αλλα βρε Βασιλική όπως και να έχει θα πρέπει να πας στην επιτροπή και ένα δεύτερο σπερμοδιάγραμμα που θεωρώ ότι καλό είναι να έχει γίνει σε ιδιωτικό κέντρο. Απλά πρέπει να έχουν μεταξύ τους κενό διάστημα 3 μηνών αν θυμάμαι καλά.

Από ότι ξέρω το ΙΚΑ καλύπτει και το σπερμοδιάγραμμα εφόσον στο γράψει γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...