Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιθυμία για τρίτο παιδί


Recommended Posts

Mamanikol,

 

μ' ενδιαφέρει η περίπτωση σου!!

 

Πόσο χρονών είναι τα μεγαλύτερα παιδιά σου; Εμένα είναι 6,5 η κόρη μου και 28 μηνών ο γιός μου κι όταν θέλουν και οι δύο κάτι συγχρόνως δεν ξέρω ποιον να πρωτοκοιτάξω!!

 

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μάθει να τα δίνουμε όλα και τα παιδιά μας θεωρούν ότι όλα γίνονται "αυτόματα". Διστάζω για το 3ο γιατί φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω κυρίως στις συναισθηματικές "απαιτήσεις", αλλά και στις γενικότερες ανάγκες των παιδιών μου. Το να τ' αγαπάμε απλά δεν είναι πάντα αρκετό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια κι απο μενα,εγω ειμαι 28 και εχω μια κορουλα 3 χρονων .έχουμε συζητησει κι εμεις με τον συζυγο για 2 παιδί αλλα δύσκολο το βλεπω.πρωτον το οικονομικό ,ειμαστε ιδιωτικοι υπαλληλοι και εχουμε και ενα στεγαστικο 30 χρονια για το οποιο ενας μισθος παει εκει ....δευτερον εχουμε προβλημα με τα ωραρια της δουλειας μας ,εγω δουλευω εως τις 17:00 καθε μερα και ο συζυγος τη μια βδομαδα απο τις 06:00-14:00 και την αλλη εβδομαδα απο τις 14,00 -22:00

οταν γεννηθηκε η μπουμπου μου και γυρισα στη δουλεια μου την πηγα αναγκαστηκα στη μαμα μου ,η οποια μενει σε ενα χωριο εξω απο το Ηρακλειο περιπου μια ωρα αποσταση,επι 1,5 χρονο πηγαινα στο χωριο καθε τεταρτη απογευμα -εφευγα την πεμπτη και καθε παρασκευη απογευμα επαιρνα τη μικρη και την γυρνουσα στο χωριο την κυριακη το απογευμα .δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο μεγαλο μαρτυριο ηταν ,να εχω ενα παιδι και να μην το εχω -το τι κλαμα ειχα ριξει δεν λεγεται .εχασα ολα τα πρωτα πραγματα που εκανε η μπουμπου μου μωρο .ευτυχως τωρα καπως εχουν στρωσει τα πραγματα και την εχουμε σε παιδικο,ετσι οταν ο συζυγος ειναι πρωινος την παω εγω στο σχολειο πριν φυγω για δουλεια και την παιρνει αυτος με το που σχολαει ,την εβδομαδα που ειναι απογευματινος αναγκαστικα ερχεται η μαμα μου και κραταει τη μικρη ,θα μου πειτε και το να εχεις τη μαμα σου 15 μερες καθε μηνα στο σπιτι σου και να ζειτε ολοι μαζι ειναι ευκολο ???ειναι κι αυτο καπως αλλα απο το να εχω το παιδι μου στο χωριο κι εγω να ειμαι σε ενα σπιτι καλυτερο ειναι ,με ολα αυτα που εχουν συμβει και γενικα την κατασταση που επικρατει δεν νομιζω να κανω αλλο παιδι τουλαχιστον οχι αμεσα .συγουρα θα ηθελα να δωσω ενα αδερφακι στη μπουμπου μου αλλα τι να κανουμε,συμβιβαζομαστε με την υπαρχουσα κατασταση...

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι 36 και θελω τεταρτο που να το πω;παντως πολλες γυναικες ανω των 35 κανουνε παιδακια υγειεστατα και μαλιστα για καποιες ειναι και τα πρωτα.εγω εχω περιπτωσεις 35,36,38 και 40 στο περιβαλλον μου εγκυμονουσες και μαλιστα η 36 στο πρωτο.και ογιατρος δεν της κανει ουτε αμνιοπαρακεντηση γιατι βγηκε ανελπιστα καλη.θελω και εγω μωροοοοοοοοο...α!!!!!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι 36 και θελω τεταρτο που να το πω;παντως πολλες γυναικες ανω των 35 κανουνε παιδακια υγειεστατα και μαλιστα για καποιες ειναι και τα πρωτα.εγω εχω περιπτωσεις 35,36,38 και 40 στο περιβαλλον μου εγκυμονουσες και μαλιστα η 36 στο πρωτο.και ογιατρος δεν της κανει ουτε αμνιοπαρακεντηση γιατι βγηκε ανελπιστα καλη.θελω και εγω μωροοοοοοοοο...α!!!!!!!!

biky κι εγω ειμαι 36 και θελω τεταρτο το τριτο το εκανα στα 34 μου!!!!πια ειναι τα εμποδια σου?εμενα δεν θελει ο συζηγος λογο παντα του οικονομικου:-(

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

biky κι εγω ειμαι 36 και θελω τεταρτο το τριτο το εκανα στα 34 μου!!!!πια ειναι τα εμποδια σου?εμενα δεν θελει ο συζηγος λογο παντα του οικονομικου:-(

το ιδιο και μενα το σκεφτομασταν να φανταστεις τα χριστουγεννα και μου ελεγε οτι θα το ηθελε πολυ αλλα το οικονομικο παντα.....ωραια!!θελουμε παιδια και δεν μπορουμε για τα οικονομικα!!!;νομιζω οτι το κοριτσι σου ειναι εφηβη;;εχεις μπει ηδη δλδ στις φουλ υποχρεωσεις.τ'αλλα παιδακια σου ποσο ειναι;δουλευεις;

εγω το τριτο το εκανα 32+.και μαλιστα εχω 3 καισαρικες αλλα θελω πολυ ενα τεταρτο.........

και μετα μας λενε οτι εχουμε υπογεννητικοτητα.!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(Είναι καμμιά στην ηλικία μου που να έκανε το τρίτο πρόσφατα ή είναι έγκυος

Το τρίτο παιδί το έκανα στα 38. Η εγκυμοσύνη μου φάνηκε πιο δύσκολη από τις άλλες κατ' αρχήν επειδή ήταν καλοκαίρι και είχε πολύ ζέστη, κατά δεύτερον γιατί κυνηγούσα τους άλλους δύο, που τότε ήταν 4 ο μεγάλος και λιγότερο από 3 ο δεύτερος. Ωστόσο δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη, μόνο κούραση.

Οικονομικά η μεγάλη επιβάρυνση είναι η φύλαξη, τα υπόλοιπα παλεύονται.

Ο χρόνος και αυτός ρυθμίζεται, το τρίτο μωρό μεγαλώνει λιγάκι "στον αυτόματο", κάπου υπάρχει μέσα στο σπίτι και παίζει, δεν του αφιερώνω το χρόνο που αφιέρωσα στο μεγάλο για παιχνίδι, αλλά παίρνει περισσότερα ερεθίσματα και από τα άλλα δύο. Τώρα είναι 18 μηνών, κι αρχίζει να συμμετέχει λιγάκι με παράλληλο παιχνίδι. Εξαρτάται και από τις διαφορές ηλικίας, πόσο θα απασχοληθούν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και μενα το σκεφτομασταν να φανταστεις τα χριστουγεννα και μου ελεγε οτι θα το ηθελε πολυ αλλα το οικονομικο παντα.....ωραια!!θελουμε παιδια και δεν μπορουμε για τα οικονομικα!!!;νομιζω οτι το κοριτσι σου ειναι εφηβη;;εχεις μπει ηδη δλδ στις φουλ υποχρεωσεις.τ'αλλα παιδακια σου ποσο ειναι;δουλευεις;

εγω το τριτο το εκανα 32+.και μαλιστα εχω 3 καισαρικες αλλα θελω πολυ ενα τεταρτο.........

και μετα μας λενε οτι εχουμε υπογεννητικοτητα.!!!!

εχω ενα γιο 16χρ.μια κορη 13χρ. και εναν ταλιμπανακο 2μιση χρ.οι υποχρωσεις πλεον ειναι τρελες να μην τα λεω σκεψου ο μεγαλος 1λυκειου και η δευτερη 1γυμνασιου.....α!και την παλευω με συμβασεις στον δημο το απολυτο τπτ αλλα οντας τριτεκνη τωρα δεν εχω -εκτος απο το επιδομα-τπτ.ουτε μειωμενα ρευματα νερα δημ.τελη τπτ κατι επιδοματα που δινει ο δημος στους πολυτεκνους με 4 παιδια και πανω δεν δικαιουμαστε το τπτ.και το παιδι μου το πρωτο εχει μεχρι τα 23χρ.καποια μορια σαν πρωτος προστατης και καλα ενω με ενα ακομη ζουζουνακι επωφελουνται και ολα τα παιδια και τα δικα μου μορια ανεβαινουν και τα μιωμενα θα εχουμε και εγω θα ειμαι μια ευτυχησμενοτρελοξενυχτωμενη μανουλα τεσσαρων!!!!!θα δουμε!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Mamanikol,

 

μ' ενδιαφέρει η περίπτωση σου!!

 

Πόσο χρονών είναι τα μεγαλύτερα παιδιά σου; Εμένα είναι 6,5 η κόρη μου και 28 μηνών ο γιός μου κι όταν θέλουν και οι δύο κάτι συγχρόνως δεν ξέρω ποιον να πρωτοκοιτάξω!!

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μάθει να τα δίνουμε όλα και τα παιδιά μας θεωρούν ότι όλα γίνονται "αυτόματα". Διστάζω για το 3ο γιατί φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω κυρίως στις συναισθηματικές "απαιτήσεις", αλλά και στις γενικότερες ανάγκες των παιδιών μου. Το να τ' αγαπάμε απλά δεν είναι πάντα αρκετό!

Εμένα που μου ήρθαν το δεύτερο...δίδυμα πιστεύω ότι απλά είναι τέλειο. Κι όμως η χρυσή τομή βρίσκεται και νομίζω πώς κάνει και καλό στα παιδιά. Ο μεγάλος μου γιος άρχισε να γίνεται πλέον πιο ανεξάρτητος. ΤΑ δίδυμα δεν είναι κακομαθημένα. Είμαι όμως συνέχεια με κάποιον αγκαλιά, αλλά εμένα μ'αρέσει. Το θέμα της ηλικίας κι εμένα με φόβιζε και ενώ ήθελα 3 παιδιά δεν ήθελα να μείνω έγκυος μετά τα 35 (και μην παρεξηγηθώ καθαρά για προσωπικούς λόγους). Στα 34 λοιπόν έμεινα έγκυος στα δίδυμα και καθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αφού το θέλετε να το κάνετε..τί θα πει οι οικογένειες μας φρικάρουν??εγώ θέλω όσο τίποτα ένα τρίτο παιδάκι..με τη διαφορά ότι ό άντρας μου πλέον δεν θέλει..στην αρχή λέγαμε σίγουρα 3...τώρα που έκανε και τον γιο έχει επαναπαυτεί και δεν θέλει καν να το συζητήσει..μόνο που μου έχει πει ότι αν μας συνεβαινε εννοείται ότι θα χαιρότανε και θα το ήθελε πολύ..εγω κοντεύω να σκασω από τη στενοχωρια μου..τί μπορώ να κάνω??και δυστυχως καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα δεν θέλει και συζήτηση..μου πεταέι και εμένα τα κουλά ότι 2 παιδιά θα τα μεγαλώσουμε πολύ καλύτερα από το αν ειχαμε 3..πιστεύω ότι αν δεν το κατορθώσω τα επόμενα 2 χρονια το πολύ μετα δεν πρόκειται να γίνει..κάποιος τρόπος θα υπαρχει δεν μπορεί...εκτός του να προσεύχομαι να μείνω από τα προσπερματικά..θα ήμουνα η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο, αν τώρα ο άντρας μου μου έλεγε θέλω και 3ο..και δεν θα ακουγα καμια μαμά και καμιά πεθερά..αν καμια σας έχει καμιά υπόδειξη να μου κάνει θα χαιρομουνα πολύ

 

 

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Μέχρι το Πάσχα τον παρακάλαγα για ένα 3ο που πάντα ονειρευόμουνα. Και τον έπεισα. Ομως μόνο για 2 μήνες..... γιατί αφού δεν καταφέραμε τίποτα, μου έσκασε το μυστικό ότι δεν επιθυμεί πλέον 3ο (είχε αρχίσει και η κρίση να εμφανίζεται...) Και πραγματικά μιλούσε σοβαρά. Περιττό να σου πω ότι έπαθα κατάθλιψη. Δεν ήθελα να ακούσω τίποτα για μωρό, τότε ήταν που έβλεπα συνέχεια εγκυμονούσες στο δρόμο, λες και μέχρι τότε δεν υπήρχαν. Πέρασα πολύ δύσκολα αλλά συνήλθα. Και επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, ακόμη προσπαθώ μας και καταφέρω κάτι να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Μέχρι το Πάσχα τον παρακάλαγα για ένα 3ο που πάντα ονειρευόμουνα. Και τον έπεισα. Ομως μόνο για 2 μήνες..... γιατί αφού δεν καταφέραμε τίποτα, μου έσκασε το μυστικό ότι δεν επιθυμεί πλέον 3ο (είχε αρχίσει και η κρίση να εμφανίζεται...) Και πραγματικά μιλούσε σοβαρά. Περιττό να σου πω ότι έπαθα κατάθλιψη. Δεν ήθελα να ακούσω τίποτα για μωρό, τότε ήταν που έβλεπα συνέχεια εγκυμονούσες στο δρόμο, λες και μέχρι τότε δεν υπήρχαν. Πέρασα πολύ δύσκολα αλλά συνήλθα. Και επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, ακόμη προσπαθώ μας και καταφέρω κάτι να αλλάξω.

ακριβως τα ιδια και χειροτερα ειχα παθει εγω δες την διαφορα τον δυο τελευταιων και θα καταλαβεις

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι αφού το θέλετε να το κάνετε..τί θα πει οι οικογένειες μας φρικάρουν??εγώ θέλω όσο τίποτα ένα τρίτο παιδάκι..με τη διαφορά ότι ό άντρας μου πλέον δεν θέλει..στην αρχή λέγαμε σίγουρα 3...τώρα που έκανε και τον γιο έχει επαναπαυτεί και δεν θέλει καν να το συζητήσει..μόνο που μου έχει πει ότι αν μας συνεβαινε εννοείται ότι θα χαιρότανε και θα το ήθελε πολύ..εγω κοντεύω να σκασω από τη στενοχωρια μου..τί μπορώ να κάνω??και δυστυχως καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα δεν θέλει και συζήτηση..μου πεταέι και εμένα τα κουλά ότι 2 παιδιά θα τα μεγαλώσουμε πολύ καλύτερα από το αν ειχαμε 3..πιστεύω ότι αν δεν το κατορθώσω τα επόμενα 2 χρονια το πολύ μετα δεν πρόκειται να γίνει..κάποιος τρόπος θα υπαρχει δεν μπορεί...εκτός του να προσεύχομαι να μείνω από τα προσπερματικά..θα ήμουνα η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο, αν τώρα ο άντρας μου μου έλεγε θέλω και 3ο..και δεν θα ακουγα καμια μαμά και καμιά πεθερά..αν καμια σας έχει καμιά υπόδειξη να μου κάνει θα χαιρομουνα πολύ

 

εχω ενα γιο 16χρ.μια κορη 13χρ. και εναν ταλιμπανακο 2μιση χρ.οι υποχρωσεις πλεον ειναι τρελες να μην τα λεω σκεψου ο μεγαλος 1λυκειου και η δευτερη 1γυμνασιου.....α!και την παλευω με συμβασεις στον δημο το απολυτο τπτ αλλα οντας τριτεκνη τωρα δεν εχω -εκτος απο το επιδομα-τπτ.ουτε μειωμενα ρευματα νερα δημ.τελη τπτ κατι επιδοματα που δινει ο δημος στους πολυτεκνους με 4 παιδια και πανω δεν δικαιουμαστε το τπτ.και το παιδι μου το πρωτο εχει μεχρι τα 23χρ.καποια μορια σαν πρωτος προστατης και καλα ενω με ενα ακομη ζουζουνακι επωφελουνται και ολα τα παιδια και τα δικα μου μορια ανεβαινουν και τα μιωμενα θα εχουμε και εγω θα ειμαι μια ευτυχησμενοτρελοξενυχτωμενη μανουλα τεσσαρων!!!!!θα δουμε!!!!

 

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Μέχρι το Πάσχα τον παρακάλαγα για ένα 3ο που πάντα ονειρευόμουνα. Και τον έπεισα. Ομως μόνο για 2 μήνες..... γιατί αφού δεν καταφέραμε τίποτα, μου έσκασε το μυστικό ότι δεν επιθυμεί πλέον 3ο (είχε αρχίσει και η κρίση να εμφανίζεται...) Και πραγματικά μιλούσε σοβαρά. Περιττό να σου πω ότι έπαθα κατάθλιψη. Δεν ήθελα να ακούσω τίποτα για μωρό, τότε ήταν που έβλεπα συνέχεια εγκυμονούσες στο δρόμο, λες και μέχρι τότε δεν υπήρχαν. Πέρασα πολύ δύσκολα αλλά συνήλθα. Και επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, ακόμη προσπαθώ μας και καταφέρω κάτι να αλλάξω.

και εγω μαζι σας κοριτσια γι αυτο εβαλα και την συγκεκριμενη υπογραφη.

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δήλωσε o άντρας μου πώς αν μας τυχαινε θα χαιρότανε πολύ, αλλά αυτός δεν πρόκειται να το επιδιώξει...μπορείτε να μου πείτε τι σοι δήλωση είναι αυτη??προφυλάξεις εκτός από το γνωστό ΄΄τράβηγμα΄΄ δεν παίρνουμε οπότε πόσο κακό το βλέπετε να τον ζαλίσω κάποια μερα με λιγο κρασάκι μπας και μας τυχει τίποτα?? την κυριακή είμαι καλεσμένη σε γάμο που η κοπέλα στον 2ο μήνα γνωριμίας έμεινε εγκυος, δηλαδή τώρα είναι 5 μηνών, συνολικά 7 μήνες....ακουσον ακουσον! τελοσπαντων, το αστειο είναι ότι ο άντρας της είναι γυναικολόγος με δική του μαιευτική κλινική..δηλαδή αυτή τί έκανε??όχι πεστε μου..και ξέρω από πρώτο χερι ότι αυτός δεν ήθελε παιδί στον 2ο μήνα γνωριμίας...μόνο κάποιος εντελώς χαζός μπορεί να θέλει παιδί με το που γνωρίζει την άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δήλωσε o άντρας μου πώς αν μας τυχαινε θα χαιρότανε πολύ, αλλά αυτός δεν πρόκειται να το επιδιώξει...μπορείτε να μου πείτε τι σοι δήλωση είναι αυτη??προφυλάξεις εκτός από το γνωστό ΄΄τράβηγμα΄΄ δεν παίρνουμε οπότε πόσο κακό το βλέπετε να τον ζαλίσω κάποια μερα με λιγο κρασάκι μπας και μας τυχει τίποτα?? την κυριακή είμαι καλεσμένη σε γάμο που η κοπέλα στον 2ο μήνα γνωριμίας έμεινε εγκυος, δηλαδή τώρα είναι 5 μηνών, συνολικά 7 μήνες....ακουσον ακουσον! τελοσπαντων, το αστειο είναι ότι ο άντρας της είναι γυναικολόγος με δική του μαιευτική κλινική..δηλαδή αυτή τί έκανε??όχι πεστε μου..και ξέρω από πρώτο χερι ότι αυτός δεν ήθελε παιδί στον 2ο μήνα γνωριμίας...μόνο κάποιος εντελώς χαζός μπορεί να θέλει παιδί με το που γνωρίζει την άλλη...

:shock::shock::shock::shock:τελικα κατι παραπανω ξερουν αυτες:?::?::?::!::!::!:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν παίρνουμε οπότε πόσο κακό το βλέπετε να τον ζαλίσω κάποια μερα με λιγο κρασάκι μπας και μας τυχει τίποτα?? ...

Στιγμιαίο λάθος???????? :rolleyes:

....ακουσον ακουσον! τελοσπαντων, το αστειο είναι ότι ο άντρας της είναι γυναικολόγος με δική του μαιευτική κλινική...

Άλλη μια απόδειξη ότι γιατροί και δικηγόροι τα κάνουν συνήθως σαλάτα στις προσωπικές τους υποθέσεις...:cool:

Link to comment
Share on other sites

μηπως τωρα τις αποκριες τον μεθυσω και εγω και γινει τιποτα;και εμενα θα χαιροτανε αμα ερθει απο μονο του[τωρα πως .....δεν ξερω γιατι προσεχουμε τις γονιμες μερες]τωρα αμα μας κατσει λιγο πιο πριν απο τις γονιμες θα ειμαι πολυ τυχερηηηηηηηηη.να του πω και εγω για στιγμιαιο λαθος;;;;;;;;χιχιχιχι

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εχω ξαναγραψει σε αυτο το θεμα,εγω θα ηθελα ενα μωρακι ακομη, ο αντρας μου οχι...Προχτες δεν ημουνα καλα και νευριασα με τον μικρο μου και του τσιριξα τοσο που το τρομαξα το μωρο μου...Και μετα ειχα τις απειρες τυψεις κι ελεγα μεσα μου "μου αρεσει που θελω κι αλλο παιδι, εδω με τα δυο και τρελαινομαι ωρες ωρες-και στο κατω κατω δεν τους αξιζω αν χανω τον ελεγχο καμια φορα και τους φερομαι ετσι".Ομως η αληθεια ειναι οτι βαθια μεσα μου θελω ακομη ενα παιδι, πιστευω οτι θα ολοκληρωθουμε περισσοτερο σαν οικογενεια...Και πιστευω οτι ακομη κι αν καμια φορα θυμωνω μαζι τους και νευριαζω, το ξερω οτι τα λατρευω κι οτι θα πεθαινα για αυτα...Απο την αλλη με ολη αυτη την οικονομικη κατασταση, σκεφτομαι, ποσο δυσκολο θα ειναι να μεγαλωσεις 3 παιδια, οχι οσο ειναι μωρουλια αλλα μεγαλωνοντας που οι υποχρεωσεις αυξανονται...Ακομη και για το οταν ερθει η ωρα να παντρευτουν σκεφτομαι και το αν θα ειμαι σε θεση να τα βοηθησω οπως βοηθησαν οι γονεις μου εμενα...Δεν ξερω, βεβαια ακομη κι αν αποφασισω να κανω κι αλλο παιδι, δεν θα το κανω τωρα, ισως σε 5 χρονια, να μεγαλωσουν τα μικρα μου...Αλλα ειναι κι αυτο που ειπαν οι κοπελες παραπανω:ειτε το κανω ειτε δεν το κανω, καποια μερα θα το μετανοιωσω σιγουρα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

..Δεν ξερω, βεβαια ακομη κι αν αποφασισω να κανω κι αλλο παιδι, δεν θα το κανω τωρα, ισως σε 5 χρονια, να μεγαλωσουν τα μικρα μου...Αλλα ειναι κι αυτο που ειπαν οι κοπελες παραπανω:ειτε το κανω ειτε δεν το κανω, καποια μερα θα το μετανοιωσω σιγουρα!!!:P

 

Το τρίτο συνήθως έρχεται μόνο του. Οπότε κοίτα μην κάνεις το τρίτο και μετά έρθει το τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θελουμε πολυ 3ο παιδι ,ομως αυτο που μας κραταει για την ωρα τουλαχιστον μεχρι τα 2 μας παιδια να πανε σχολειο , ειναι οτι δεν εχουμε καμια μα καμια βοηθεια απο κανενα , οποτε θα ειναι πολυ δυσκολο και να ειμαι εγκυος με αλλα 2 μωρα σπιτι και επειτα με 3 μωρα, τωρα οταν μεγαλωσουνε λιγακι , πανε στα σχολεια τους μπορουμε να το ξανασκεφτουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγραψει σε αυτο το θεμα,εγω θα ηθελα ενα μωρακι ακομη, ο αντρας μου οχι...Προχτες δεν ημουνα καλα και νευριασα με τον μικρο μου και του τσιριξα τοσο που το τρομαξα το μωρο μου...Και μετα ειχα τις απειρες τυψεις κι ελεγα μεσα μου "μου αρεσει που θελω κι αλλο παιδι, εδω με τα δυο και τρελαινομαι ωρες ωρες-και στο κατω κατω δεν τους αξιζω αν χανω τον ελεγχο καμια φορα και τους φερομαι ετσι".Ομως η αληθεια ειναι οτι βαθια μεσα μου θελω ακομη ενα παιδι, πιστευω οτι θα ολοκληρωθουμε περισσοτερο σαν οικογενεια...Και πιστευω οτι ακομη κι αν καμια φορα θυμωνω μαζι τους και νευριαζω, το ξερω οτι τα λατρευω κι οτι θα πεθαινα για αυτα...Απο την αλλη με ολη αυτη την οικονομικη κατασταση, σκεφτομαι, ποσο δυσκολο θα ειναι να μεγαλωσεις 3 παιδια, οχι οσο ειναι μωρουλια αλλα μεγαλωνοντας που οι υποχρεωσεις αυξανονται...Ακομη και για το οταν ερθει η ωρα να παντρευτουν σκεφτομαι και το αν θα ειμαι σε θεση να τα βοηθησω οπως βοηθησαν οι γονεις μου εμενα...Δεν ξερω, βεβαια ακομη κι αν αποφασισω να κανω κι αλλο παιδι, δεν θα το κανω τωρα, ισως σε 5 χρονια, να μεγαλωσουν τα μικρα μου...Αλλα ειναι κι αυτο που ειπαν οι κοπελες παραπανω:ειτε το κανω ειτε δεν το κανω, καποια μερα θα το μετανοιωσω σιγουρα!!!:P

 

ειναι σα να μιλαω εγω......συμφωνω με τη Σοφία Τ......

μονο μια διαφορα ......εγω θελω τεταρτο.....

γιατι δε ερχεται και σε μενα μονο του;;;

θελω ακομα ενα μωρακι και παρακαλαω για ενα ''στιγμιαιο λαθος'':-D:-D

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ωραιο θεμα και με απασχολει κι εμενα.Οταν εκανα το 3ο ηθελα παρα πολυ και 4ο,ελεγα στον αντρα μου αλλο ενα και τελος.Τωρα που το εκανα θελω κι αλλο.Ναι ναι θελω και 5ο.Το τι ακουσα κι εγω δε λεγεται,καποια στιγμη με ειχε παρει απο κατω και ειχα γραψει σε αναλογο θεμα.Περι οικονομικης κρισης,οτι δεν ειμαι καλα που κανω τοσα παιδια και τα γνωστα σε ολες.Βεβαια αυτη τη στιγμη ο αντρουλης μου ουτε να το ακουσει δεν θελει αλλα κι εγω νομιζω αυτη τη στιγμη οτι δε θα τα καταφερνα καθως ουτε εμεις εχουμε βοηθεια και εκεινος ερχεται αργα απο τη δουλεια οποτε ολη μερα ειμαι μονη.Ελεγα να βαλω σπιραλ τουλαχιστον για τα επομενα 5 χρονια και οταν το βγαλω αναλογα με την φαση που θα βρισκομαστε να κανω αλλο ενα.Ή μηπως να μην βαλω και οτι γινει;;:rolleyes:

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Kαπως ετσι ηρθε και σε μας....:)
Μου το ελεγαν κι εμενα αυτο,κρατησου λιγο ακομη γιατι αν το κανεις θα θες κι αλλο και ελεγα οχι.Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες.:)

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω 4!Αλλά δε σκέφτομαι τα οικονομικά για όταν είναι μωρά. Για όταν θα είναι πιο μεγάλα, με τα φροντιστήρια, τις εξωσχολικές δραστηριότητες, τότε τι γίνετε?Πώς θα τα βγάζουμε πέρα? Αυτό μόνο με κρατάει. Μια φίλη μου με 4 παιδιά, κάποτε μου είχε πει ότι το ένα παιδί μαθαίνει να ζει με μια σοκολάτα, τα 4 πάλι με μια ζούνε, αλλά τη μοιράζονται...Πολύ μου είχε αρέσει, αλλά δεν μπορεί να γίνει το ίδιο και με τα Αγγλικά, τη γυμναστική και ό,τι άλλο μπορεί να θέλει ένα παιδί..

 

Ποιές είναι οι δικές σας απόψεις?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Που εισαστε βρε κοριτσια και ηθελα να μιλησουμε μιας και σας απασχολει κι εσας το ιδιο θεμα;Παντως νομιζω το μεγαλυτερο αγχος των περισσοτερων οταν μεγαλωνουν τα παιδια ειναι τα φροντιστηρια,συμφωνειτε;

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω 4!Αλλά δε σκέφτομαι τα οικονομικά για όταν είναι μωρά. Για όταν θα είναι πιο μεγάλα, με τα φροντιστήρια, τις εξωσχολικές δραστηριότητες, τότε τι γίνετε?Πώς θα τα βγάζουμε πέρα? Αυτό μόνο με κρατάει. Μια φίλη μου με 4 παιδιά, κάποτε μου είχε πει ότι το ένα παιδί μαθαίνει να ζει με μια σοκολάτα, τα 4 πάλι με μια ζούνε, αλλά τη μοιράζονται...Πολύ μου είχε αρέσει, αλλά δεν μπορεί να γίνει το ίδιο και με τα Αγγλικά, τη γυμναστική και ό,τι άλλο μπορεί να θέλει ένα παιδί..

 

Ποιές είναι οι δικές σας απόψεις?

Καλη σου μερα.Εγω εχω ηδη 4 παιδακια και μπορω να σου πω οτι συμφωνω οτι μοιραζονται καποια πραγματα και ειναι ωραιο να το μαθαινουν απο μικρα αυτο γιατι θα τους ακολουθει μια ζωη.Δεν τους λειπει τιποτα απλα μειωνουμε καποια περριτα πραγματα και μαθαινουν να ζουν χωρις αυτα.Οσο για τα φροντιστηρια θα ηταν καλο να μας φωτισει μια μανουλα με πολλα παιδια που ειναι σε αυτη την ηλικια.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...