Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΟΥΣΜΑ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ!SOS!


Recommended Posts

Θα βρώ την απόδειξη και αύριο θα σου γράψω ακριβώς την τιμή τι να έκανα ποια τόσο λάθος αποκλειεται να είχα πληρώσει 200 € και να μη το θυμόμουν εξάλλου έτσι βρήκαμε και τις ψευδόμοναδες.:cry::?

 

Δεν νομίζω να έκανες λάθος . Είναι τεράστια η διαφορά . Ίσως τα συνοικιακά είναι πιο οικονομικά από τα μεγάλα ιατρικά κέντρα . Όπου σε πιάσουν είναι …

Τι εννοείς όταν λές ψευδομονάδες ;

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο ιατρικό - παιδιατρικό κέντρο Αθηνών στο Μαρούσι η εξέταση κοστίζει 150 ευρώ και παίρνεις κατευθείαν τα αποτελέσματα.

 

Πώ πώ κορίτσια έχουμε κάνει ολόκληρη έρευνα αγοράς πάνω στο συγκεκριμένο θέμα !!!

Λέτε ο Αυτιάς που βγάζει κάτι τέτοια θέματα το πρωί να ενημερώνεται από το parents ; χα χα χα

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα! Ο σταθμός που πηγαίνει η κόρη μου έχει ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα. Μας ενημέρωσαν με γράμμα την Παρασκευή. Χθες μου είπαν ότι στα 4 παιδάκια κλείνει ο σταθμός. Δεν ξέρω τώρα με την εγκύκλιο που λέτε αν θα μας πουν κάτι καινούριο αύριο.

Εγώ πάλι ρώτησα το γιατρό και μου είπε να συνεχίσω να την πηγαίνω γιατί η γρίππη λέει είναι ήπια στα περισσότερα παιδιά - το θέμα είναι ότι είναι πολύ κολλητική, οπότε μπορεί και να την φέρουμε εμείς από τη δουλειά κλπ. Εφόσον να σταματήσουμε και σχολείο και δουλειά και όλα δε γίνεται, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να την κρατάμε σπίτι. Τώρα βέβαια, ο κάθε γιατρός μιλάει με βάση τα περιστατικά που έχει δει ο ίδιος αυτές τις μέρες και -φαντάζομαι- και σε σχέση με το κάθε παιδάκι συγκεκριμένα. Αν δηλαδή έχει θέμα με το αναπνευστικό ή όχι κλπ.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Από την Δευτέρα το πρωί είναι κλειστός και ο Owly στο Ν.Ψυχικό. Από την Εφημερίδα Ναυτεμπορική είχα δει ότι είχαν κλείσει ακόμα ένα ιδιωτικό στο Ψυχικό πριν 3-4 εβδομάδες και νομίζω ότι είχε κλείσει και ο Παιδικός της Ελληνικής Παιδείας την προηγούμενη εβδομάδα. Για να κλείσει επίσημα ένας σταθμός υποθέτω ότι παίρνει ειδική άδεια από την Νομαρχία για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εσάς G.Stone πως σας ενημέρωσαν;;;;Τα παιδιά που νόσησαν πως την περνάνε την γρίπη;;;;

 

Από ότι είπαν στον άντρα μου πρίν λίγο το παιδάκι που έχει την γρίπη εχτές δεν ήρθε. Σήμερα πήρε η μαμά του και ενημεώσε για τα αποτελέσματα. Δεν ξέρουμε κάτι παραπάνω, αύριο το πρωι θα ρωτήσω και εγώ. Του είπαν ότι έχει έρθει πάντως σε επαφή το παιδάκι αυτό με το δικό μου.Το καλό είναι ότι έχει μεσολαβήσει Σαββατοκύριακο, τι να πώ βρε κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι επώδυνο έχουμε κάνει 2-3 .Το ένα απο τη μύτη (λήψη μύξας)δεν δίνει απόλυτα σίγουρα και σωστό αποτέλεσμα και το άλλο είναι λήψη φαρυγγικού επιχρίσματος, δηλ. μοιάζει σαν μακρία μπατονέτα που ακουμπάει ο μικροβιολόγος στο λαιμό-αμυγδαλές και παίρνει το υγρό αυτό είναι όλο .Σε συνοικιακά μικροβιολογικά εργαστήρια μπορείτε να το κάνετε και με 30? απλά θέλουν 3-4 μέρες τα αποτελέσματα.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις με π.μ. πού το κάνουν με μόνο 30 ευρώ, γιατί πήρα στη Βιοϊατρική και μου είπαν 130;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια υπάρχει άραγε εξέταση αίματος που να δίχνει αν την περάσαμε;

 

Κάπου εδώ μέσα στο φόρουμ, συγχωρεστε με δεν θυμάμαι που, διάβασα μια κοπέλα που έλεγε ότι έκανε εξέταση και διαπίστωσε κατόπιν ότι είχε αντισώματα στον Η1Ν1, άρα απο αυτό είχε νοσήσει. Επομένως λοιπόν, με μικροβιολογική εξέταση (κάποια συγκεκριμένη ίσως) φαίνεται.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν τηλεφωνήτε σε καποιο συνοικιακό μικροβιολογικό να ρωτησετε ποσο κοστίζει. Εγω αν πάρω και ρωτησω για μια εξεταση και τους πω οτι μου ζήτησαν πχ 100 ευρώ στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ μου λενε λιγότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ειλικρίνα που οφελεί το να ξέρεις αν την έχεις περάσει ή όχι...Από την στιγμή που την πέρασες ήπια..δεν νομίζω ότι έχει πια σημασία:(

Gstone και λοιπές που μιλάτε με τους σταθμούς θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώνατε πως την περνάνε τα μωράκια..

Για διαβάστε και αυτό...χωρίς να θέλω να μας πανικοβάλω:cool::

 

 

Earlier this week, Sir Liam Donaldson, the Chief Medical Officer, announced that young children would soon be offered the swine flu vaccine.

Children between the ages of six months and five years have been prioritised based on evidence that they are more likely than other groups to be hospitalised. There have also been high rates of admission to critical care in this age group.

Sir Liam made the announcement at the weekly update and urged everyone who is offered the vaccine to accept it:

“While the risks of serious complications from flu may be small, the impact on those affected can be devastating.

“Protecting those most at risk from the disease will reduce the levels of serious illness and deaths. That’s why we will shortly offer the vaccine to young children”.

Parents of children who are over six months and under five years old should wait to be contacted by their local GP surgery.

 

Πηγή:http://www.nhs.uk/news/2009/04April/Pages/Swineflulatest.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!Κι εμεις στο κλαμπ του κλειστου παιδικου λογω 18 κρουσματων σε παιδικο της περιοχης...Κι εγω σκεφτομαι να κρατησω το μικρο στο σπιτι και να ζητησω βοηθεια απο οπου μπορω...Οσο για την εξεταση, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη, νομιζω ότι μιλατε για διαφορετικο τροπο:η πρωτη με τα 30 ευρω γινεται και δωρεαν σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα την περιοδο που νοσει καποιος ή που εχει συμπτωματα...Αντιθετα η αλλη με τα 200 ευρω δειχνει αν εχεις περασει τη γριπη, χωρις να εχεις συμπτωματα...Δηλαδη καποιος μπορει να ειχε εκτεθει το καλοκαιρι και να μη γνωριζει αν εχει νοσησει..Για να το μαθει θα πρεπει να σκασει 200 ευρουλακια, γιατι το επιχρισμα που παιρνουν ( με τα 30 ευρω) θα ειναι απολυτως καθαρο!!1Ελπιζω να σας διαφωτισα..Παρτε και μια δευτερη γνωμη, αλλα εγω ετσι το εχω καταλαβει!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Σήμερα που πήγα στο σταθμό βρήκα τις δασκάλες μαζεμένες στο διάδρομο και πολύ προβληματισμένες. Μου είπαν ότι το παιδάκι παρουσίασε πολύ υψηλό πυρετο και δεν ήρθε ούτε την Παρασκευή. Την προηγούμενη εβδομάδα μια απο τις δασκάλες είχε υψηλό πυρετό επίσης και φοβούνται γιατί οι περισσότερες έχουν και αυτές παιδάκια κάτω του 1,5 έτους μη τους μεταφέρουν τον ιο.

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να μην τον πάω αυτή την εβδομάδα και να τηλ. την Παρασκευή για να μου πούνε αν εμφανίστηκε και άλλο κρούσμα αλλά και πάλι μου λέει μπορεί να εμφανιστεί την επόμενη.

Σήμερα τον πήγα στο σταθμό γιατί δυστυχώς στο σπίτι μου ο μπαμπάς μου είναι άρρωστος και αυτός με πυρετό και φοβήθηκα. Αύριο όμως και μεθαύριο σίγουρα δεν θα τον πάω σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομιζω οτι αν ξέρεις οτι την εχεις περάσει μετα δεν εχεις αγχος, ουτε ασχολεισαι με τα εμβολια, τι πρεπει, τι δεν πρεπει κτλ.

 

Σωστά, έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομιζω οτι αν ξέρεις οτι την εχεις περάσει μετα δεν εχεις αγχος, ουτε ασχολεισαι με τα εμβολια, τι πρεπει, τι δεν πρεπει κτλ.

 

Συμφωνώ κι εγώ!;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα την βρήκα την απόδειξη δεν ήταν ακριβώς 30 αλλά 50€ και οι αποικίες ψευδομονάδων που ρώτησε η φίλη είναι ενα μικρόβιο κυρίως ενδονοσοκοιμειακό το οποιό δύσκολα συναντίεται έξω .

Εμείς είχαμε επισκεφτεί τα εξωτερικά του Παίδων Αγλαία Δευτέρα την Τετάρτη έκανα την εξέταση γιατί εκείνη απλά με έστειλαν σπίτι και την Παρασκευή που βγήκε το αποτέλεσμα για την ψευδομονάδα κάναμε εισαγωγή στο Παίδων Αγ.Σοφία απο όπου μας ξαναπήραν επίχρισμα και είδα στα χαρτία ότι οι απαντήσεις του νοσοκομείου και του μικροβιολογικού είναι ακριβως ίδιες δηλ.λένε για Igs και για τον H1N1 κτλ.αρα ακριβώς το ίδιο δεν είναι ή κάνω λάθος ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ρώτησα στο BIOMEDICIN , ενα διαγνωστικό κέντρο στο Μαρούσι και μου είπαν τα εξής :

Υπάρχουν δυο εξετάσεις, η μια είναι η λήψη επίχρισματος από τον φάρυγγα, η οποία γίνεται με μοριακή ανάλυση, ανιχνεύεται απευθείας ο ιος και κοστίζει 125 €. Η άλλη εξέταση λέγεται τάχιτεστ και ανιχνεύει αν ο ιος που έχει κάποιος ανήκει στους τύπους Α ή Β. Αν δείξει τον τύπο Α στον οποίο ανήκει και ο ιος Η1Ν1 τότε υποθέτεις ότι τον περνάς χωρίς να είσαι σίγουρος γιατί ανήκουν και άλλοι ιοί σε αυτο τον τύπο. Τα αποτελέσματα αυτού του τεστ βγαίνουν σε μισή ώρα και κοστίζει 40€.

Εξέταση που να δείχνει αν έχουμε νοσήσει πριν από το διάστημα 6-7 ημερών δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου πηγαίνει σε δημοτικό παιδικό σταθμό. Στο κτίριο συστεγάζονται δύο σταθμοί, ένας δηλαδή είναι στο ισόγειο κι ένας στον πρώτο (αλλά στην αυλή κάποιες ώρες βγαίνουν όλα μαζί). Ο πάνω λοιπόν έκλεισε γιατί είχαν 3 επιβεβαιωμένα κρούσματα σε δασκάλες. Ο κάτω, που είμαστε εμείς, δεν έχει ακόμα κανένα γνωστό κρούσμα αλλά γενικά η αντιμετώπιση τους είναι "αν έχετε κάποιον να σας το κρατήσει ή είναι λίγο εξασθενημένος ο οργανισμός του παιδιού καλύτερα μην το φέρετε".

 

Η παιδίατρος που ρώτησα μου είπε ότι όσο περνάει ο καιρός είναι πιο πιθανό να κολλήσει αλλά τα περισσότερα την περνάνε ήπια, σαν μια 3ήμερη ίωση. Κι ακόμα λέει κι αυτά που νοσηλεύτηκαν με πνευμονία :shock: πήγαν καλά. Αυτή δε τα άρρωστα παιδάκια τα στέλνει όλα για τεστ και τα περισσότερα είναι θετικά.

Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ είναι πόσο την προφυλάσσω αφήνοντας τη στη μαμά μου όταν πχ εγώ μπαίνω καθημερινά σε λεωφορείο, τρένο και μετρό?

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!Κι εμεις στο κλαμπ του κλειστου παιδικου λογω 18 κρουσματων σε παιδικο της περιοχης...Κι εγω σκεφτομαι να κρατησω το μικρο στο σπιτι και να ζητησω βοηθεια απο οπου μπορω...Οσο για την εξεταση, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη, νομιζω ότι μιλατε για διαφορετικο τροπο:η πρωτη με τα 30 ευρω γινεται και δωρεαν σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα την περιοδο που νοσει καποιος ή που εχει συμπτωματα...Αντιθετα η αλλη με τα 200 ευρω δειχνει αν εχεις περασει τη γριπη, χωρις να εχεις συμπτωματα...Δηλαδη καποιος μπορει να ειχε εκτεθει το καλοκαιρι και να μη γνωριζει αν εχει νοσησει..Για να το μαθει θα πρεπει να σκασει 200 ευρουλακια, γιατι το επιχρισμα που παιρνουν ( με τα 30 ευρω) θα ειναι απολυτως καθαρο!!1Ελπιζω να σας διαφωτισα..Παρτε και μια δευτερη γνωμη, αλλα εγω ετσι το εχω καταλαβει!!!!!

 

Μήπως μπορείς να μας πεις που γίνεται αυτό, γιατί στη Βιοιατρική που ρώτησα δεν το κάνουν, μόνο την εξέταση η οποία δείχνει αν νοσεί κάποιος τώρα και κοστίζει 130 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση στο ιατρικό - παιδιατρικό κέντρο αθηνών εγινε σε γνωστό μου παιδί όταν εμφάνισε τα πρώτα συμπτώματα της γρίπης και από την πρώτη μέρα του είπαν ότι έχει την γρίπη από το αποτέλεσμα. Η τιμή ήταν 150 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Σε συνοικιακά μικροβιολογικά εργαστήρια μπορείτε να το κάνετε και με 30€ απλά θέλουν 3-4 μέρες τα αποτελέσματα.

30,00€ ; Μα καλά τι σόι εξέταση έκανε η συνάδελφος με 200,00€ ; Και μάλιστα μου είπε ότι εφόσον επαληθεύτηκε στην μικρή οι υπόλοιποι δεν έκαναν το τέστ γιατί το είχαν δεδομένο ότι από αυτό αρρώστησαν. Μάλλον με παραπληροφόρησαν .

 

Δεν σε παραπληροφόρησαν και εμένα, 140 μου πήραν και σε μία γνωστή μου 180... ότι θέλουν ζητάνε...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και εγώ αυτό παρατηρώ ότι ζητάνε όσα θέλουν και όσα τους λείπουν . Αναρωτιέμαι όμως γιατί υπάρχουν αποκλίσεις στην τιμή από την στιγμή που η εξέταση είναι η ίδια παντού . Δεν θα έπρεπε κάποιος να βάλει ένα φρένο σε όλη αυτή την αισχροκέρδεια ;:roll:

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην μπερδεύεστε ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω για το πως διαχωρίζονται οι εξετάσεις. Η διαφορά τους είναι ότι με την μοριακή που είναι και η ακριβή είσαι σίγουρος αν έχεις τον ιο, με το τάχιτεστ των 40 ? δεν είσαι απόλυτα σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα τώρα...

Η κουμπάρα μου εκανε στην βιοιατρική εξεταση , απ' οτι μου ειπε και πλήρωσε 18ευρω...τελικά της ειπανε οτι δεν ειχε την γρίππη ...δεν ξέρω τώρα τι εξεταση ακριβως εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε την εξέταση που τα αποτελέσματά της βγαίνουν σε μία ώρα στο Διαβαλκανικό εδώ στη Θεσσαλονίκη και η τιμή ήταν όντως 40 ευρώ.

Μας πρότειναν αυτή την εξέταση για να έχουμε άμεσα τα αποτελέσματα αλλά δεν ενημερώθηκα σχετικά με την αξιοπιστία της μεθόδου.

Πάντως ο παιδίατρος βασισμένος στο αποτέλεσμα απεφάνθη σίγουρα ότι δεν είχε τη νέα γρίπη το παιδί, χωρίς να μας πει ότι υπάρχει και πιθανότητα να κάνει λάθος το τεστ.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

koritsia δεν καταλαβα εαν καποιος νοσηση πχ ο γιος μου δεν ξερουμε σιγουρα αλλα ειμαστε με πυρτεο 2 μερρες σημερα επεσε βηχα δεν εχουμε και περνουμε αντιβιωση εαν τελικα ειναι η γριπη και την περαση μετα δεν εχει κυνδινο; αυτο ειναι σιγουρο; δηλ να την περαση χειροτερα και επειδη τα αγλικα μου δεν ειναι καλα ας μας πει καποιος περιληπτικα τι θελει να πει η nancy 14..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...