Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ναι εγώ τώρα μετράω μία φορα΄κάθε τρεις μέρες αλλά 4 μετρήσεις εκείνη τη μέρα..

 

Και που βλέπει ο γιατρός σου τι σε πειράζει? εγω ας πούμε παρατήρησα ότι το πρωί το γάλα με δημητριακά μου το εκτοξεύει ή το τοστ τις πιο πολλές φορές ήταν πάνω απο το όριο. Ώσπου το πρωί έχω καταλήξει να τρώω 2 φρυγανιές σικάλεως με μια φέτα τυρί του τοστ light. Ειναι το μόνο που δεν μου το ανεβάζει το πρωί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και που βλέπει ο γιατρός σου τι σε πειράζει? εγω ας πούμε παρατήρησα ότι το πρωί το γάλα με δημητριακά μου το εκτοξεύει ή το τοστ τις πιο πολλές φορές ήταν πάνω απο το όριο. Ώσπου το πρωί έχω καταλήξει να τρώω 2 φρυγανιές σικάλεως με μια φέτα τυρί του τοστ light. Ειναι το μόνο που δεν μου το ανεβάζει το πρωί

 

Του πάω τις τιμές μία φορά τον μήνα.Επίσης είναι της άποψης ότι από το διατροφολόγιο δεν μπορείς να κόβεις ποσότητες αν πχ ανεβάζεις σάκχαρο.Αν δηλ σου λέει ενα ποτήρι γάλα & 50γρ κορν φλέικς και δεις ότι ανεβάινεις δεν όβεις την ποσότητα & τρως πχ μόνο το γάλα.Κατι που επίσης δεν μου είπε κανείς από τους προηγούμενους γιατρούς.Αν το κάνεις αυτό λέεο καταλήγεις να υποσιτίζεσαι & δημιουργείς τοξικό περιβάλλον για το μωρό..Αν με την διατροφή βλέπεις ανεβασμένες τιμές τότε απλώς (!!) ξεκινάς ινσουλίνη

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Του πάω τις τιμές μία φορά τον μήνα.Επίσης είναι της άποψης ότι από το διατροφολόγιο δεν μπορείς να κόβεις ποσότητες αν πχ ανεβάζεις σάκχαρο.Αν δηλ σου λέει ενα ποτήρι γάλα & 50γρ κορν φλέικς και δεις ότι ανεβάινεις δεν όβεις την ποσότητα & τρως πχ μόνο το γάλα.Κατι που επίσης δεν μου είπε κανείς από τους προηγούμενους γιατρούς.Αν το κάνεις αυτό λέεο καταλήγεις να υποσιτίζεσαι & δημιουργείς τοξικό περιβάλλον για το μωρό..Αν με την διατροφή βλέπεις ανεβασμένες τιμές τότε απλώς (!!) ξεκινάς ινσουλίνη

Συμφωνώ για τις ποσότητες! Αν ειναι να τις μειώσουμε κιόλας τι θα τρώμε??? ειναι που ειναι πετσοκομμενες!! Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν συγκεκριμένα είδη τροφών που μπορεί εσένα να στο ανεβάζουν ενώ σε κάποια άλλη όχι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις ποσότητες! Αν ειναι να τις μειώσουμε κιόλας τι θα τρώμε??? ειναι που ειναι πετσοκομμενες!! Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν συγκεκριμένα είδη τροφών που μπορεί εσένα να στο ανεβάζουν ενώ σε κάποια άλλη όχι?

Ναι φυσικά.Ακόμη και στον ίδιο οργανισμό σε διαφορετική εγκυμοσύνη..το βλέπω από εμένα δηλ..Με παθολογικη καμπυλη στην 1η δεν μπορούσα να φάω ούτε φρυγανιές ολικής..και τώρα χτυπάω λάκτα και μετριέμαι μία ώρα μετά και είμαι στο 105!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά.Ακόμη και στον ίδιο οργανισμό σε διαφορετική εγκυμοσύνη..το βλέπω από εμένα δηλ..Με παθολογικη καμπυλη στην 1η δεν μπορούσα να φάω ούτε φρυγανιές ολικής..και τώρα χτυπάω λάκτα και μετριέμαι μία ώρα μετά και είμαι στο 105!!!

 

Σε αφήνει και χτυπάς lacta???? για πες για πες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αφήνει και χτυπάς lacta???? για πες για πες

 

Χαχα όχι φυσικά!!!!Η αλήθεια είναι πως επειδή σε αυτή την εγκυμοσύνη προσαρμόζεται καλύτερα το σάκχαορ & ως τώρα οι μετρήσεις του μωρού είναι καλές τις κάνω τις παρασπονδίες μου!Αλλά όταν δεν σε βλέπει κανείς δεν μετράνε ούτε οι θερμίδες ούτε το γλυκό ;)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Χαχα όχι φυσικά!!!!Η αλήθεια είναι πως επειδή σε αυτή την εγκυμοσύνη προσαρμόζεται καλύτερα το σάκχαορ & ως τώρα οι μετρήσεις του μωρού είναι καλές τις κάνω τις παρασπονδίες μου!Αλλά όταν δεν σε βλέπει κανείς δεν μετράνε ούτε οι θερμίδες ούτε το γλυκό ;)

 

Αχα!!! Είπα κι εγω... Θα μετακόμιζα στην Ξάνθη δηλαδή όχι τίποτα άλλο, να έβλεπα κι εγω αυτόν τον ενδοκρινολογο! :cool:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα οντως αβυσσος η ψυχη των ενδοκρινολογων......εμενα ο δικος μου σ αυτη τη διατροφη μ αφηνει μια στο τοσο να φαω κ ενα σουβλακι η δυο κομματια πιτσα οταν μου το ειπε τον κοιταζα καλα καλα......κ χθες εφαγα μετα απο καιρο σουβλακι πιτα αλλαδωτη κ χωρις πατατες(ενω μου εχει πει απ ολα αλλαδωτη) απο περιεργεια μετρηθηκα.....166 ε δεν θα ξαναφαω νομιζω...παντως για λιγουριτσες τρωω καμιοα φορα λιγη μαυρη σοκολατα :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..ναι γενικως τα ψωμια κλπ δεν βοηθανε. αλλα αν φας την πιτα και μετα ριξεις ενα πςρπατημα την χωνεψεις κιολας θα εισαι σουπερ. η αν την φας μαζι πχ με μια μαρουλοσαλατα!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..ναι γενικως τα ψωμια κλπ δεν βοηθανε. αλλα αν φας την πιτα και μετα ριξεις ενα πςρπατημα την χωνεψεις κιολας θα εισαι σουπερ. η αν την φας μαζι πχ με μια μαρουλοσαλατα!!

ειναι κ αυτο το περπατημα ενα θεμα με μενα γιατι δεν σηκωνομαι λογω κοντου τραχηλου αν κ τωρα που μπηκα στο μηνα μου σηκωνομαι λιγο παραπανω....ονειρακι επειδη το κετεχεις το θεμα να σε ρωτησω κατι αλλο:)λεω τωρα επειδη κοντευω μηπως να μετριεμαι κ βραδυ? αν κ ο γιατρος εχει πει πρωι κ μεσημερι....σκεφτομαι μην κ εχω τιποτα ανεβασμενες κ δεν το παρουμε χαμπαρι γιατι νομιζω παιζει ρολο κ στον τοκετο η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι κ αυτο το περπατημα ενα θεμα με μενα γιατι δεν σηκωνομαι λογω κοντου τραχηλου αν κ τωρα που μπηκα στο μηνα μου σηκωνομαι λιγο παραπανω....ονειρακι επειδη το κετεχεις το θεμα να σε ρωτησω κατι αλλο:)λεω τωρα επειδη κοντευω μηπως να μετριεμαι κ βραδυ? αν κ ο γιατρος εχει πει πρωι κ μεσημερι....σκεφτομαι μην κ εχω τιποτα ανεβασμενες κ δεν το παρουμε χαμπαρι γιατι νομιζω παιζει ρολο κ στον τοκετο η κανω λαθος?

 

O ενδοκρ έχει πει για το πρωί μεσημέρι? Αν ναι τότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι περισσότερο :)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα.ειμαι στην 29βδομαδα και ακομα δεν εχω κανει καμπυλη ζαχαρου.το ζαχαρο μου ειναι 80 και εχω παρει 2 κιλα.μπορει γιαυτο να μην μου εχει ζητησει?θελω τα φωτα σας.να του το ζητησω εγω?δενξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

εγω μαρακι μου την καμπυλη ζακχαρου την εκανα απο πολυ νωρις ειναι μια σκετη αηδια sorry κιολασ κ ευχομαι να μην μου πει να την ξανα κανω..εγω ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο ετσι κοιτανε το ζακχαρο στην εγκυμοσυνη γιατι αν ανεβει δεν ειναι οτι καλυτερο..εγω 3 κιλα πηρα μεχρι τωρα που ειμσι κ εγω 29 εβδομαδων κ εχω ζακχαρο 60 χαμηλο βασικα..

Link to comment
Share on other sites

Μαρία καλό θα ήταν να πεις στο γιατρό σου να την κάνεις. Το ζάχαρο νηστείας δεν έχει καμμία σχέση, μπορεί να έχεις φυσιολογική τιμή αλλά η καμπύλη να σου βγάλει κάποια παθολογία. Επίσης δεν έχει σχέση το βάρος σου, ούτε το πόσα κιλά έχεις πάρει, ακόμα και πολύ αδύνατες κοπέλες έχουν εμφανίσει διαβήτη κύησης...

 

Το πιθανότερο είναι ότι είσαι μια χαρά, άλλά καλύτερα να είσαι σίγουρη, έτσι δεν είναι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα εμενα νερο με ζαχαρι μου εδωσαν να πιω..απαισιο..ειναι τοσο γλυκο που σε πιανει ζαλαδα..κ περιμενεις κ μια ωρα εκει για να σ παρουν αιμα να δουν αν ανεβηκε..κ αν ανεβηκε σου δινουν διπλη δοση που μεσα σε πεντε λεπτα πρεπει να το πιεις..οχι μονορουφη..εγω ειχα κ ενα μπουκαλακι νερο μαζι μου κ καθε γουλια που κατεβαζα επινα κ νερο..νερο οσο θελω μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ποτε την ειχα κανει, αλλα εχω καποιες φιλες που δεν την εκαναν γιατι οι γιατροι τους εκριναν πως δεν χρειαζοταν. γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου?

 

αν νιώθεις ανασφαλεια ζητα να την κανεις.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εμενα νερο με ζαχαρι μου εδωσαν να πιω..απαισιο..ειναι τοσο γλυκο που σε πιανει ζαλαδα..κ περιμενεις κ μια ωρα εκει για να σ παρουν αιμα να δουν αν ανεβηκε..κ αν ανεβηκε σου δινουν διπλη δοση που μεσα σε πεντε λεπτα πρεπει να το πιεις..οχι μονορουφη..εγω ειχα κ ενα μπουκαλακι νερο μαζι μου κ καθε γουλια που κατεβαζα επινα κ νερο..νερο οσο θελω μου ειπαν...

 

Το λεμόνι το προσθέτουν στο σιρόπι γλυκόζης οι άνθρωποι του εργαστηρίου και απαλύνει πολύ αυτήν την αίσθηση που περιγράφεις. Εμένα πάντως δε μου επέτρεψαν να πιω οτιδήποτε άλλο πέραν του διαλύματος και μάλιστα όλο στην αρχή (μετα την αιμοληψία νηστική) και εντός 5 λεπτών. Βέβαια δεν ήμουν έγκυος, όταν έκανα την καμπύλη

Link to comment
Share on other sites

Μπου20 γτ σου εδωσαν να πιεις κ δευτερη δοση; Κανονικα δεν γινεται ετσι..

Επισης το λεμονι ενω μπορεις να το βαλεις δεν το δεχονται ολα τα μικροβιολογικα. Γενικα να ρωτατε αν εχουν την αραιωμενη γλυκοζη η την σκονη.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο..και εχω κανει τεσσερις καμπυλες ολες παθολογικες

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μα πως γινεται αυτο ρε παιδι.μου; Καταρχην η καμπυλη των 100γρ δεν αξιολογειται πλεον απο τους ενδοκρ κ επιπλεον πως ειναι δυνατον να σου δινουν απο μονοι τους να.πιεις 100γρ γλυκοζης και.να προκληθει κατ επεκταση τετοιο σοκ στον οργανισμο της εγκυου χωρις.οδηγια γιατρου;;; θα τρελαθουμε εντελως;;

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

αντε ντε..οτι θελουν κανουν πραγματικα..αλλα μου εχουν πει οτι ο γιατρος τους γραφει για να πιουν 100ml..οταν ειχα παει να την κανω ηταν μια κοπελα εκει εγκυος κ εκανε εμετο κ της ειπαν οτι θα το κανει παλι απ την αρχη..σοκ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...