Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούρια στο forum :D. θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια απο εσάς ο γιατρός της είπε πως δεν είναι απαραίτητο να γίνει η εξέταση της καμπύλης σακχάρου. Ο δικός μου, μου είπε οτι ,όσο οι εξετάσεις αίματός μου βγαίνουν καλές, δεν χρειάζεται να υποβάλλομαι σε περεταίρω εξετάσεις. Πληροφοριακά να σας ενημερώσω οτι είμαι 26 χρονών και διανύω την 27 εβδομάδα.

 

Λάθος του γυναικολόγου αυτό που σου είπε. Εγώ παρότι έκανα γεν. αίματος και μέτραγα σάκχαρο νηστείας κάθε μήνα και οι τιμές μου πάντα ήταν μια χαρά, με έβαλε να την κάνω την καμπύλη και όμως έδειξε μια τιμή από τις 4 (εγώ έκανα 3ωρη μέτρηση με 100 γραμ. γλυκόζη) αυξημένη πάνω από τα όρια και μια κοντά στα όρια. Εκτοτε παρακολουθώ το ζαχαρο μου και γενικά με ελάχιστες εξαιρέσεις είμαι μια χαρά και το θετικό δεν εχω πάρει και πολλά κιλά!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο η τιμη σακχαρου το πρωι να ειναι πολυ καλη και να εχεις προβλημα αργοτερα στη διασπαση τροφων.

Αυτο ειχε συμβει σε εμενα και ειχα απευθυνθει σε διαβητολογο κυησης.

 

 

Φανταζομαι λογω ηλικιας δεν θελει να σε βαλει σε αυτη τη διαδικασια.

Μετα τα 35 ειναι απαραιτητη, χωρις αυτο ομως να παοκλειε την πιθανοτητα διαβητη κυησης και σε μικροτερες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μόνο γενική αίματος στον τρίτο μήνα και δεν έχω ξανακάνει. Ο γιατρός μου λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω συνέχεια. Αυτή τη βδομάδα θα ξανακάνω απλή γενική και αν είναι καλή δεν θα κάνω κάτι άλλο είπε. Δεν ξέρω κάν τι είναι το σάκχαρο νηστειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με το καλό το μωράκι σου!

Τι εξετάσεις έχεις κάνει και είναι καλές; Το σάκχαρο νηστείας, για παράδειγμα, σίγουρα δεν καλύπτει και γενικά τείνει να εγκαταλειφθεί ως εξέταση. Η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη και το σάκχαρο όχι νηστείας (τυχαίο δείγμα) δίνουν πιο αξιόπιστη εικόνα. Και πάλι, όμως, δε σε εξασφαλίζουν 100%.

Γενικά, αν το πεις αυτό σε ενδοκρινολογο θα...πάθει σπασμούς!

 

Καλησπέρα :). Σ ευχαριστώ πολύ :). Τι είναι το σάκχαρο νηστειας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :). Σ ευχαριστώ πολύ :). Τι είναι το σάκχαρο νηστειας;

 

Πρόκειται για τη μέτρηση που κάνεις το πρωί μόλις ξυπνήσεις μετά από τουλάχιστον 8 ώρες νηστικιά.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάνει μόνο γενική αίματος στον τρίτο μήνα και δεν έχω ξανακάνει. Ο γιατρός μου λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω συνέχεια. Αυτή τη βδομάδα θα ξανακάνω απλή γενική και αν είναι καλή δεν θα κάνω κάτι άλλο είπε. Δεν ξέρω κάν τι είναι το σάκχαρο νηστειας.

 

Στην Ιατρική, γενική αίματος είναι η εξέταση που μετράει αιματοκριτη, λευκά αιμοσφαίρια και αιμοπετάλια. Στην καθομιλουμένη, γενική αίματος λένε πολλοί τις "γενικές εξετάσεις", όπως εξέταση σακχάρου, χοληστερίνης κτλ. Υποψιάζομαι ότι εννοείς το δεύτερο. Τότε, μόνο αν μετρήσεις σάκχαρο όχι νηστείας, αλλά τυχαίο,(αφού έχεις φάει, δηλαδή) και είναι καλό, ΙΣΩΣ να είσαι Οκ. Αν μετρηθείς 1 ώρα μετά από γεύμα πλούσιο σε υδατάνθρακες (π.χ. 1 τοστ κι 1 χυμό πορτοκάλι ), αύξανεται η αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Σας παρακολουθώ από την αρχή της εγκυμοσύνης, ομολογώ πως έχω μάθει πολά από εδώ, αλλά τώρα χρειάζομαι πραγματικά τη γνώμη σας!

 

Έκανα καμπύλη σακχάρου αρχές Αυγούστου με τις εξής τιμές:

γλυκόζη 75gr

χρόνοι: 0' 71.0

60' 155

120' 167

Σύμφωνα με τις φυσιολογικές τιμές η τελευταία είναι ανεβασμένη(120'<155g). Μου είπε ο γιατρός να κόψω τους υδατάνθρακες εντελώς:confused:, εγώ βέβαια τους μείωσα αρκετά αλλά όχι εντελώς. Γλυκά φυσικά εντελώς.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα( 30w 1d) πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο και ο μπόμπιρας ήταν 1700gr. Μου πρότεινε λοιπόν να πάω σε έναν δικό του ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο αλλά λόγω απόστασης προτίμησα να πάω σε κάποιον της περιοχής μου. Μου μέτρησε το σάκχαρο (είχα φάει 1 ώρα πριν) ήταν 140+,δε θυμάμαι ακριβώς πόσο. Μου δωσε μια διατροφή των 1800θερμίδων, βρήκα την υγεία μου βασικά!! To όριο είναι 140 ή 130 για τους πιο αυστηρούς. Ξεκίνησα τις μετρήσεις 1 ώρα μετά το φαί, μια πάνω μια κάτω..Ξεκινούν από 79 και φτάνουν 144.

 

Την Παρασκευή έκανα πάλι την καμπύλη

 

γλυκόζη 75gr

χρόνοι: 0' 75

60' 212

120' 121

Σύμφωνα με τις Φ.Τ. στα 60' είναι ανεβασμένο αρκετά(<180mg)

 

Ο ενδοκρινολόγος μου πρότεινε ινσουλίνη και πως δεν υπάρχει λόγος να το καθυστερήσουμε και σίγουρα δεν μπορω να κάνω εξαντλητική δίαιτα. Ο γυναικολόγος ειπε να πάρω και μια 2η γνώμη από τον δικό του. Το θέμα είναι οτι αυτός είναι εκτός Ελλάδας αυτήν την εβδομάδα:mad:

 

Είναι υπερβολή να ξεκινήσω ινσουλίνη ή να το αφήσω λίγο ακόμα μήπως και στρώσει;

 

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας:-D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!!! Με το καλό το νινάκι σου!!!

 

Κατ αρχήν δεν υπάρχει περίπτωση να κόψεις εντελώς τους υδατάνθρακες.... Υπάρχουν παντού, εκτός του κρέατος... Δε γίνεται να τρέφεσαι μόνο με κρέας ώσπου να γεννήσεις.

 

Ξεκίνησα προγευματική ινσουλίνη περίπου στην 28η εβδομάδα, αφού ήδη έκανα διατροφή από τη 10η εβδομάδα και βραδυνή ινσουλίνη από την 12!!!! Οι μεταγευματικές τιμές μου ήταν στην αρχή ελεγχόμενες, μετά τν 28η όμως έφτασα να κάνω 150 με μία φρυγανιά.... Και σου ξαναλέω είχα ήδη περίπου 12 εβδομάδες ελεγχόμενης διατροφής...

Συνήθως από 26 έως 34 εβδομάδες η αντίσταση στην ινσουλίνη φτάνει στο αποκορύφωμά της, γι αυτό και η καμπύλη γίνεται τότε... Το να περιμένεις όμως να περάσει ο καιρός ίσως και να μην είναι λύση. Αν δε νιώθεις ασφάλεια με αυτό το γιατρό πάρε μια δεύτερη γνώμη σαφώς. Απ΄την άλλη σου λέω επειδή το έζησα (τρυπιόμουν 4 φορές τη μέρα), ότι αν φοβάσαι την ινσουλίνη πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος. Είναι απόλυτα ασφαλής και για σένα και για το μωρό σου αρκεί να τηρείς σωστά τις δόσεις ώστε να μην πάθεις υπογλυκαιμία. Εγώ χρωστάω τη ζωή της κόρης μου σ αυτή τη θεραπεία και στον εξαιρετικό διαβητολόγο που με παρακολουθούσε.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε φοβάμαι απλά σκέφτομαι μήπως ηταν υπερβολικός ο ενδοκρινολόγος. Ξεκίνησα τη διατροφή την Παρασκευή, ακολουθώ τα ωράρια αλλά όχι απόλυτα τις μεριδες. Και έχω την εντύπωση πως όταν αγχωνομαι ή νευριαζω ανεβαίνει...

Θα ρωτησω άλλον εναν αύριο και βλέπουμε.

 

Έχω κουραστεί, :-(θέλω να μείνω ξάπλα μέχρι να γεννησω και να μη μιλάω σε κανέναν!! Αλλά με τόση υπερενταση δε γίνεται! Όταν βγαινω βόλτα είμαι τραλαλο, όταν γυρναω σπίτι και τα σκέφτομαι ολα, κάτι παθαίνουν τα νεύρα μου και θέλω να ξαναβγω!:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτοί οι γυναικολόγοι! Αχ! Η μεγαλύτερη κοτσάνα είναι το "κόψε τους υδατάνθρακες", οι οποίοι, και στους διαβητικούς, ΠΡΕΠΕΙ να είναι η κύρια πηγή θερμίδων!

 

Το παν είναι η διατροφή με τα λεγόμενα "ισοδύναμα".Μπορείς να βρεις τον αντίστοιχο οδηγό από το σάιτ της Ελληνικής Διαβητολογικής Εταιρίας.

 

 

Συμφωνώ γενικά με τη moody. Το αν θα ξεκινήσεις ινσουλίνη εξαρτάται από το πόσο ξεφεύγουν οι τιμές σου. Όμως, όλο και μεγαλύτερο έδαφος κερδίζει τελευταία η θεραπεία με χάπι μετφορμίνης, για τις ηπιοτερες μορφές. Επίσης, συνιστάται ημίωρο περπάτημα αμέσως μετά τα 3 κύρια γεύματα.

 

Συμπερασματικα, θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη. Αθήνα μένεις; Το Λαϊκό έχει εξαιρετικούς!

 

ΥΓ: είχα διαβήτη κύησης με πολύ χειρότερη καμπύλη, αλλά δε χρειάστηκε τίποτα, παρά μόνο διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δε φοβάμαι απλά σκέφτομαι μήπως ηταν υπερβολικός ο ενδοκρινολόγος. Ξεκίνησα τη διατροφή την Παρασκευή, ακολουθώ τα ωράρια αλλά όχι απόλυτα τις μεριδες. Και έχω την εντύπωση πως όταν αγχωνομαι ή νευριαζω ανεβαίνει...

Θα ρωτησω άλλον εναν αύριο και βλέπουμε.

 

Έχω κουραστεί, :-(θέλω να μείνω ξάπλα μέχρι να γεννησω και να μη μιλάω σε κανέναν!! Αλλά με τόση υπερενταση δε γίνεται! Όταν βγαινω βόλτα είμαι τραλαλο, όταν γυρναω σπίτι και τα σκέφτομαι ολα, κάτι παθαίνουν τα νεύρα μου και θέλω να ξαναβγω!:mad:

 

Κορίτσι μου είναι λογικό να έχεις κουραστεί... ο 7ος και ο 8ος είναι οι πιο δύσκολοι μήνες σε μια εγκυμοσύνη.... βαραίνεις, ανυπομονείς..μη στενοχωριέσαι.... Να βγαίνεις αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα και μπορείς. Το περπάτημα κάνει καλό στο διαβήτη αλλά μην υπερβάλεις στο μήνα που είσαι...

 

Δεν τη γνωρίζω τη θεραπεία που προτείνει η Μανούλα... Αυτό που λέει όμως για τους υδατάνθρακες είναι αλήθεια υπάρχουν παντού δε γίνεται να κοπούν όπως η ζάχαρη πχ!!!! Το site της διαβητολογικής εταιρείας έχει εξαιρετικούς πίνακες και παραδείγματα.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος ηταν τραγικος δε το συζητω!εχω νευριασει γιατι για 2 βδομαδες τον ακουσα και εκανα βλακειες!!! Την έχω καταβρει με τα ισοδύναμα!! Μου τα δώσε ο ενδοκρινολόγος.

Το περπάτημα με χαλαρώνει, έχω φτασει και 2ωρο καταλάθος:oops:

Θα το δοκιμασω μετα το φαι, συνήθως ξαπλωνω, ειδικα το μεσημέρι!

 

Θα το παλεψω 1 2 μέρες, έχω και το Doppler την Παρασκευή και οτι βγει.

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ!! <3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενημερωτικά και για οσες αντιμετωπίζουν αντιστοιχο πρόβλημα η διατροφή τελικά παιζει πολυ σημαντικό ρολο. Σε μένα η βρώμη, το ψωμί ακόμα και η πρωινή πορτοκαλάδα μου ανέβαζαν το σάκχαρο. Φυσικά η ζάχαρη αυτονόητη.

 

Υπομονή και προσοχή λοιπον;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα!! Βγήκαν τα αποτελεσματα της καμπύλης μου χθες βράδυ,στην πρωτη είχα κανει διαβήτη κύησης οποτε τώρα ετρεμα..οι τιμες είναι 0-85 ,μετα απο 60'-156 κ μετα απο 120'-80!! Πως σας φαίνεται;

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα σας φαινεται λογικο να ρωτατε στο φορουμ αν ειναι φυσιολογοκες οι εξετασεις σας?αυτα τα ρωταμε στο γιατρο μας...και αλλο συγκριση αλλο "περιμενω ιατρικες συμβουλες"...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα!ετοιμάζομαι να κάνω την εν λόγω εξέταση κι έχω έναν προβληματισμό...Ο γιατρός μού είπε ότι δεν την γράφει πλέον ο ΕΟΠΠΥ και με παρέπεμψε σε ιδιωτική κλινική.Ξέρετε κάτι γι αυτό?Ισχύει άραγε?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!ετοιμάζομαι να κάνω την εν λόγω εξέταση κι έχω έναν προβληματισμό...Ο γιατρός μού είπε ότι δεν την γράφει πλέον ο ΕΟΠΠΥ και με παρέπεμψε σε ιδιωτική κλινική.Ξέρετε κάτι γι αυτό?Ισχύει άραγε?:confused:

 

Καλημέρα dudiez!

Εκανα καμπύλη σακχάρου πριν 2-3 εβδομαδες και μου την έγραψε κανονικά μεσω εοππυ.....Δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι.

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, έκανα την καμπύλη με 75 γρ γλυκόζης και τα αποτελέσματα:0' 52-60' 134-120' 121.Πώς σας φαίνονται?Εκείνο το 52 το νηστείας λίγο δεν είναι?Επίσης μετά από 2 ώρες το 134 δεν έπρεπε να πέσει κι άλλο?Δεν έκανα σε κανένα παιδί διαβήτη κύησης, λέτε να αρχίζω τώρα?:confused::confused::confused:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια έκανα καμπύλη και τα αποτελεσματα ήταν:

 

0: 80

60: 161

120: 149

 

Ο γυναικολόγος λέει είναι οκ, η ενδοκρινολόγος πως χρειάζεται δίαιτα!

 

Δεν ξέρω ποιον να πιστεψω! είναι εντάξει οι τιμές;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια έκανα καμπύλη και τα αποτελεσματα ήταν:

 

0: 80

60: 161

120: 149

 

Ο γυναικολόγος λέει είναι οκ, η ενδοκρινολόγος πως χρειάζεται δίαιτα!

 

Δεν ξέρω ποιον να πιστεψω! είναι εντάξει οι τιμές;;

 

 

Σε ποια εβδομάδα είσαι; Πόσα γρ. γλυκόζης πήρες;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

24η εβδομάδα και πήρα 75 γρ. γλυκόζης

 

Από όσο γνωρίζω είθισται να γινεται στην 26η εβδομαδα αλλα οκ οτι σου ειπε ο γιατρος σου, αλλωςτε ειναι μικρή η απόκλιση. Τα γρ. είναι αυτά που πρέπει να ειναι. Τσιμπημένη δεν τη λες σε καμιά περίπτωση , αλλά είσαι στο όριο. Κόψε τα γλυκά κ τα αναψυκτικά, κάνε χρήςη μαύρης ζάχαρης κ περιόρισε όσο μπορείς το αλάτι που κάνει κατακράτηση. Δεν πιστεύω οτι χρειάζεται να κάνεις καποια ιδιαίτερη δίαιτα. Το πιθανότερο είναι να σου ζητηθεί επανάληψη κάπου εκεί στις 32 εβδομάδες όχι απαραίτητα καμπύλης αλλά απλού ζαχάρου. Με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον ενδοκρινολόγο θα ακούσεις, αν δεν είσαι σίγουρη θα πας και σε άλλον που να αναλαμβάνει εγκυμοσύνης. Αν θυμάμαι καλα...το όριο στα 60 πρεπει να ειναι 120 ή 130 δεν θυμάμαι καλα... Και στα 120 πιο χαμηλό ακόμη.

Τα όρια αλλάζουν κάθε τόσο, όποτε για κάτι που θεωρεί ο γυναικολόγος οκ, μπορει να μην ειναι πλέον.

Μην παίρνεις στα χαλαρά το ζάχαρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!

Σε υποψια παθολογικης καμπυλης, εστω και οριακα, ο γυναικολογος παραπεμπει σε ενδοκρινολογο.

 

Θελει διατροφη διαβητικων με πολλα μικρα τακτικα γευματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...