Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αχ βαχ.... Θα πάω να κάνω καμπύλη ζακχάρου την επόμενη Τετάρτη με 100γρ γλυκόζη και φόρτιση 3 ημερών... Από τώρα αγχώνομαι για τα αποτελέσματα πιο πολύ κι όχι για την διαδικασία... Τεσπα, είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Me ola osa diabasa ,nomizo pos ego den tha ta katafero na tin kano tin eksetasi :-) !!!!! Na rotiso kati ???? Ama telika leme tora , den tin kano , egine kati ???? :-) !!!! Konteuo na kano emeto kai mono apo tis perigrafes tou meredozoumou autou , mpliaksssssss !!!!!! Oles prepei na tin kanoume tin eksetasiiiiiiiii ?????????

 

 

Απ'ότι ξέρω ναι... Μην αγχώνεσαι για την διαδικασία όμως... Έχω ξανακάνει και δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Me ola osa diabasa ,nomizo pos ego den tha ta katafero na tin kano tin eksetasi :-) !!!!! Na rotiso kati ???? Ama telika leme tora , den tin kano , egine kati ???? :-) !!!! Konteuo na kano emeto kai mono apo tis perigrafes tou meredozoumou autou , mpliaksssssss !!!!!! Oles prepei na tin kanoume tin eksetasiiiiiiiii ?????????

 

Αν τους ζητησεις να σε προσεξουν, δεν θα εχεις προβλημα. Τωρα, οσον αφορα στη γλυκοζη, πηγα κι εγω μεσα στην αγωνια μην κανω εμετο και τελικα.....ηταν απλα σαν να πινω σιροπι (πχ απο γλυκο ταψιου), οχι μονο δεν με πειραξε αλλα ηθελα και παγωτο απο πανω!!!!!

 

Οποτε μην πας προκατειλλειμενη οτι θα ειναι ολα χαλια, δεν ειμαστε ολοι ιδιοι....απλα το σιγουρο ειναι οτι ταλαιπωρεισαι για λιγες ωριτσες, λογω αναμονης και πεινας. Παρε παρεουλα μαζι ή/και ενα βιβλιο και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

η μικρή καμπύλη ζαχάρου δεν ήταν καλή και πρέπει να πάω μεθαύριο για τη μεγάλη καμπύλη...Δε με νοιάζει η γλυκόζη, απλά βαριέμαι το τρίωρο...βαριέεεμαι...Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν είναι καλή η εξέταση, πρέπει να πάω σε διαβητολόγο να πάρω διατροφή...Μ'αρέσει που πάω διακοπές σε 5 μέρες...Διακοπές στη δίαιτα...

Δεν πρέπει να αγχωνόμαστε όμως...Το καλύτερο για τα μωράκια μας...Αλλωστε όλεσ αυτές οι εξετάσεις βοηθούν να προλάβουμε προβλήματα στο τέλος της εγκυμοσύνης ή στη γέννα!

Να σκέφτεστε θετικά και όλα θα πάνε καλά!!!

φιλιά σε όλες και καλό κουράγιο με την καμπύλη...

eF0X.jpgwN7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Me ola osa diabasa ,nomizo pos ego den tha ta katafero na tin kano tin eksetasi :-) !!!!! Na rotiso kati ???? Ama telika leme tora , den tin kano , egine kati ???? :-) !!!! Konteuo na kano emeto kai mono apo tis perigrafes tou meredozoumou autou , mpliaksssssss !!!!!! Oles prepei na tin kanoume tin eksetasiiiiiiiii ?????????

 

 

κάνε την καμπύλη οπωσδήποτε...Κι εγώ πρέπει να πάω την Πέμπτη...Μια χαρά θα τα καταφέρουμε...τρεις ώρες από τη ζωή μας, δώρο στα μωράκια μας...Η πρόληψη κάθε προβλήματος είναι πολύ σημαντική...:)

eF0X.jpgwN7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ πήγα τρομοκρατημένη να κάνω την καμπύλη,αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα!με 100 ml έκανα, την ήπια μονορούφι και το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι κόντευα να κοιμηθώ στον καναπέ! τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά και αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε άνθρωπος έχει τις ιδιοτροπίες του!(με τη καλή την έννοια)

Link to comment
Share on other sites

κάνε την καμπύλη οπωσδήποτε...Κι εγώ πρέπει να πάω την Πέμπτη...Μια χαρά θα τα καταφέρουμε...τρεις ώρες από τη ζωή μας, δώρο στα μωράκια μας...Η πρόληψη κάθε προβλήματος είναι πολύ σημαντική...:)

 

Δεν ειναι μονο για τα μωρακια μας, ο διαβητης κυησης ειναι επικινδυνος και για τη μητερα και μονο με την καμπυλη μπορεις να βγαλεις καποια ακρη, με απλες εξετασεις αιματος δε φαινεται δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω διαβασει ολες τις απαντησεις ηθελα να μοιραστω αυτο μαζι σας

 

εκανα πολλες φορες καμπυλη ζαχαρου γιατι ειχα υψηλο ζαχαρο.το μονο μου προβλημα ηταν η γλυκοζη που επρεπε να πιω μεχρι που σε ενα μικροβιολογικο εργαστηρι μου εσταξαν μεσα λιγο λεμονι και σαφως ηταν πολυ καλυτερα.πριν ομως παρετε μαζι σας λεμονια ρωτηστε γιατι δεν το δεχονται ολοι οι γιατροι

σε καμια περιπτωση να μην παραλειψετε την εξεταση,αφου σας στελνει ο γιατρο σας κατι παραπανω θα ξερει

σας ευχομαι καλα αποτελεσματα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

και εγω θα κανω την καμπυλη ζαχαρου και ειναι η πρωτη φορα!

εχω αλλα 2 παιδια αλλα δεν ειχε χρειαστει να την κανω στις αλλες εγκυμοσυνες μου!

η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα λιγο!:!:

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα 2 φορες την μικρη και επειδη ο γιατρος δεν ηταν ευχαριστημενος με τις τιμες με εβαλε να κανω και την μεγαλη η οποια ηταν τσιμπημενη αρκετα και τωρα κανω ειδικη διαιτα εδω και 2 μηνες σχεδον και μετριεμαι καθε μερα και ολα προς το παρον καλα και δεν εχω παρει ουτε γραμμαριο απο οταν ξεκινησα τη διαιτα ενω το μωρουλι μου παιρνει κανονικα οποτε μην αγχωνεστε εξεταση ειναι και θα περασει

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ego basika , agxonomai akoma pio polu , epeidi tha eimai se vacation stin thasso , den ksero to mikrobiologiko ergastirio ekei ! Eno an imoun edo , tha pigena stin fili mou pou pao gia oles tis eksetaseis kai tha pernagame xalara ! Alla ekei , toses ores , kai ama den me proseksoun kiolas , ti tha kano ?????

Smile !

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και έκανα τη μεγάλη καμπύλη ζαχάρου και τα αποτελέσματα ήταν πόλύ καλά, ευτυχώς!Η τρίωρη εμπειρία μου ήταν πολύ πιο καλή απ'ό,τι ήταν η μικρή καμπύλη τη Δευτέρα που διήρκεσε μόλις μία ώρα. Ο λόγος είναι ότι την πρώτη φορά πήγα σε ένα μικροβιολογικό κέντρο με πολύ κόσμο και πολλή ζέστη, ενώ σήμερα σε ένα άλλο, όπου υπήρχε ηρεμία...Η γλυκόζη σήμερα ήταν πιο συμπυκνωμένη,αλλά και πιο κρύα...Την ήπια άνετα...Διάβασα περιοδικά, μίλησα λίγο στο τηλ, με κατατρύπησαν,αλλά τελείωσε!

δεν είναι τόσο τραγικό, απλά, αν αισθάνεστε ότι δε θα περάσει η ώρα, πάρτε μαζί μια φίλη ή την αδερφή σας ή τον μελλοντικό μπαμπά!

Ο γιατρός μου είπε ότι πολύ συχνά η μικρή καμπύλη βγαίνει υψηλή και μετά η μεγάλη φυσιολογική!

Η κουμπάρα μου είχε ζάχαρο από το δεύτερο μήνα, έκανε την καμπύλη δύο φορές, αλλά με προσοχή και καλή διατροφή, γέννησε έναν υγιέστατο μπέμπη!!!

eF0X.jpgwN7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι αλλά δεν είχα υπομονή να διαβάσω όλες τις σελίδες, οπότε συγχωρήστε εάν το γράφετε κάπου παραπάνω. Την καμπύλη την κάνουν όλες οι κοπέλες ανεξεραίτως κάπου στον 7ο? πολύ καλό που ακούστηκε αυτό με τα λεμόνια πάντως, θα το ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι αλλά δεν είχα υπομονή να διαβάσω όλες τις σελίδες, οπότε συγχωρήστε εάν το γράφετε κάπου παραπάνω. Την καμπύλη την κάνουν όλες οι κοπέλες ανεξεραίτως κάπου στον 7ο? πολύ καλό που ακούστηκε αυτό με τα λεμόνια πάντως, θα το ρωτήσω!

 

καλησπερα...εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα και δεν μου έχει πει ο γιατρός μου τίποτα να κάνω...και όταν τον ρώτησα μου είπε ότι μέχρι στιγμής το παιδί είναι απολύτως φυσιολογικό και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. οι γιατροί απ'ότι ξέρω μετράνε την κοιλίτσα του μωρού και αν είναι λίγο φουσκωμένη από το συνηθισμένο τότε σου λένε ότι υπάρχει ένδειξη και πρεπει να κάνεις την εξεταση. βεβαια αυτό ειναι θέμα γιατρού έτσι?!!!! να μην ξεχνιόμαστε...οπότε καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρο σου γιαυτό το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ!

απλά έχω ακόμα 3 εβδομάδες μέχρι να ξαναδώ τον γιατρό μου για να λύσω απορίες, κι έτσι απλά προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες μέχρι να τον δω και να τα ξεκαθαρίσω μαζί του!

καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσον αφορα την αηδια που σου προκαλει η γλυκοζη, το ειχα υποψη μου και ρωτησα το γιατρο μου και μου ειπε οτι πουλανε σε μαγαζια με παραφαρμακευτικα ειδη (αν τα λεω καλα, εννοω μαγαζια με πατεριτσες, επιδεσμους κλπ) ειδικα μπουκαλακια για τη καμπυλη ζαχαρου με γευση λεμονι ή πορτοκαλι που ειναι πολυ πιο ευχαριστα......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες.

Η γιατρός μου, μου είπε πως μάλλον τον άλλο μήνα και σύμφωνα με τις επόμενες εξετάσεις, θα κάνω καμπύλη ζαχάρου, λόγω του ότι είναι οριακό. Θα ήθελα να μου πείτε, εάν γνωρίζετε, τι θα πρέπει να αποφύγω έτσι ώστε να επαναφέρω το ζάχαρό μου στα φυσιολογικά του επίπεδα.

FPuFp2.png yldLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάω κι εγώ αύριο για την καμπύλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι για τα αποτελέσματα, τίποτα άλλο. Υπάρχει κληρονομικότητα βλέπετε... Να ρωτήσω κάτι; Για να φτάσω στο σημείο να πρέπει να πάρω ινσουλίνη θα πρέπει να βγει πολύ εκτός ορίων, έτσι δεν είναι; Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν χάπι αντί για ινσουλίνη, αν χρειαστεί; Πολύ υποθετικές ερωτήσεις βέβαια, ίσως να μην έχουν και νόημα μια και ακόμα δεν έχω κάνει καν την καμπύλη αλλά... λέω να πάρω μερικές πληροφορίες για να είμαι προετοιμασμένη ψυχολογικά....!

Link to comment
Share on other sites

Πάω κι εγώ αύριο για την καμπύλη μου. Το μόνο μου άγχος είναι για τα αποτελέσματα, τίποτα άλλο. Υπάρχει κληρονομικότητα βλέπετε... Να ρωτήσω κάτι; Για να φτάσω στο σημείο να πρέπει να πάρω ινσουλίνη θα πρέπει να βγει πολύ εκτός ορίων, έτσι δεν είναι; Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν χάπι αντί για ινσουλίνη, αν χρειαστεί; Πολύ υποθετικές ερωτήσεις βέβαια, ίσως να μην έχουν και νόημα μια και ακόμα δεν έχω κάνει καν την καμπύλη αλλά... λέω να πάρω μερικές πληροφορίες για να είμαι προετοιμασμένη ψυχολογικά....!

αν υπαρξει καποιο προβλημα ο γυναικολογος σε στελνει σε διαβητολογο,εμενα μου εδωσε ειδικη διατροφη και το στυλο που εκανα τις μετρησεις μετα το φαγητο.αφου ειδε τις μετρησεις μου και εβλεπε οτι παρολο που ετρωγα ακριβως αυτα που μου ειχε δωσει και οι τιμες δεν ειναι στο οριο μου ξεκινησε την ινσουλινη.δυστηχως αν υπαρξει προβλημα δεν δινουν χαπι κανεις την ενεση αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο,η αρχη ειναι δυσκολη:?.παντως σου ευχομαι οι πληροφορειες να σου ειναι αχρηαστες:D

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά βρε κορίτσι...! Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάω καλά με τις ενέσεις... Μα καθόλου καλά όμως....!! Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω θεραπεία. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! ;)

Link to comment
Share on other sites

livinath με το καλο η καμπυλη.Εμενα με εστειλε σε ενδοκρινολογο οπου μου εδωσε διαιτα και το μηχανημα να μετριεμαι 6 φορες τη μερα και μεχρι στιγμης το ελεγχω με τη διατροφη και δεν χρειαστηκε νακανω ινσουλινη.Απλα μου ειπε ο γιατρος οτι αν δεν εχω γεννησει μεχρι τις 38 εβδομαδες θα κανω καισαρικη για να μην ζοριστει το μωρο στο τελος

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...