Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΧΤΕς ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΗ..ΤΑ 50 ML ΗΠΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΑ..ΤΟ ΗΠΙΑ ΣΑΝ ΝΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ..

ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ 80 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΛΥΚΟΖΗ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ)ΗΤΑΝ 112!! ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΤΗ???????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι ιδανική μέτρηση, εμπιστέψου με. Εγώ όμως είχα κανει την καμπύλη με 100μλ γλυκόζης.. Προφανώς ο γιτρός σου θεώρησε πως έπρεπε να την κάνεις με λιγότερη ποσότητα, αλλά ακόμη με προβληματίζει?? Πόσες μετρήσεις έκανες dina27? Μία νηστική & 1 μία ώρα μετά?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδανική μέτρηση, εμπιστέψου με. Εγώ όμως είχα κανει την καμπύλη με 100μλ γλυκόζης.. Προφανώς ο γιτρός σου θεώρησε πως έπρεπε να την κάνεις με λιγότερη ποσότητα, αλλά ακόμη με προβληματίζει?? Πόσες μετρήσεις έκανες dina27? Μία νηστική & 1 μία ώρα μετά?

 

 

σευχαριστω γλυκια μου..οπως τα λες..μια πριν και μια μετα και εφυγα..θα τις παω και στη γιατρο να τις δει και βλεπουμε...τι σε προβλημματιζει καλη μου..??

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα με προβληματίζει.. Ήπια 100μλ γλυκόζη & έκανα οριακά άσχημες τιμές. Αν είχα πιει & εγώ 50μλ, λογικά δε θα ήταν καλύτερες οι τιμές σακχάρου? Μήπως μπήκα στη ταλαιπωρία μετρήσεων, διατροφής, κλπ άδικα, αυτό αναρωτιέμαι.. Από την άλλη, όταν ο γιατρός σου γράφει 100μλ, τι περιθώρια έχεις? Κανένα, θα μου πεις.. Άρα πάλι με 100μλ βλέπω να την κάνω φέτος.

 

+ του ότι μου κάναν 3 μετρήσεις μετά, 60'-120'-180'.. Πολύ κουραστικό, αλήθεια να μένεις 3 ώρες σε ξένο περιβάλλον αγαλματάκι ακούνητο!

Link to comment
Share on other sites

max οι γιατροί συνήθως σε βάζουν να κάνεις τη μεγάλη για να δουν το χειρότερο δυνατό σενάριο

εμένα ο δικός μου με έβαζε να τρώω και μακαρονια επί 3 μέρες πριν

ήθελε να πιάσει την χειρότερη πιθανή περίπτωση, τι θα συμβεί όταν "πλακωθώ" σε τροφές που ανεβάζουν ζάχαρο

 

θεωρώ ότι είναι το καλύτερο αυτό παρά η μικρή καμπύλη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

max οι γιατροί συνήθως σε βάζουν να κάνεις τη μεγάλη για να δουν το χειρότερο δυνατό σενάριο

εμένα ο δικός μου με έβαζε να τρώω και μακαρονια επί 3 μέρες πριν

ήθελε να πιάσει την χειρότερη πιθανή περίπτωση, τι θα συμβεί όταν "πλακωθώ" σε τροφές που ανεβάζουν ζάχαρο

 

θεωρώ ότι είναι το καλύτερο αυτό παρά η μικρή καμπύλη

 

Ο λόγος που σε έβαλε να τρως μακαρόνια, δεν είναι για να δει πως αντιδρά ο οργανισμός σου όταν πλακωθείς σε τροφές που ανεβάζουν το ζάχαρο. Απλά, καλό είναι να προετοιμαστεί ο οργανισμός για τη γλυκόζη. Γιατί αν πας ξαφνικά και πάρεις 100γρ γλυκόζης ενώ όλον το προηγούμενο καιρό πρόσεχες και δεν έτρωγες καθόλου ζάχαρη κλπ, τότε ο οργανισμός παθαίνει σοκ και η καμπύλη βγαίνει άλλα αντί άλλων.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για μένα με προβληματίζει.. Ήπια 100μλ γλυκόζη & έκανα οριακά άσχημες τιμές. Αν είχα πιει & εγώ 50μλ, λογικά δε θα ήταν καλύτερες οι τιμές σακχάρου? Μήπως μπήκα στη ταλαιπωρία μετρήσεων, διατροφής, κλπ άδικα, αυτό αναρωτιέμαι.. Από την άλλη, όταν ο γιατρός σου γράφει 100μλ, τι περιθώρια έχεις? Κανένα, θα μου πεις.. Άρα πάλι με 100μλ βλέπω να την κάνω φέτος.

 

+ του ότι μου κάναν 3 μετρήσεις μετά, 60'-120'-180'.. Πολύ κουραστικό, αλήθεια να μένεις 3 ώρες σε ξένο περιβάλλον αγαλματάκι ακούνητο!

 

Και εγώ 100 μλ ήπια με 5 μετρήσεις. 1 μέτρηση πριν πιώ τη γλυκόζη και 4 μετά. Μην ανησυχείς. Όντως οι γιατροί προσπάθούν να βρουν τη χειρότερη περίπτωση. Εγώ φοβόμουν κίολας γιατί έχουμε και στην οικογένεια ιστορικό από διαβήτη, αλλά τελικά όλα καλά.

Μόνο που ο γιατρός είδε ότι οι εξετάσεις είναι όλες καλές και με ξεκίνησε δίαιτα για να κρατηθώ τώρα που μπαίνω στον έβδομο σταθερή στα κιλά....Άστα....Πάνε τα γλυκάκια μου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και εγώ αυτό το μαρτύριο. Πιστεύω ότι το χειρότερο είναι ότι σε τρυπάνε τόσες φορές (εμένα 6 !!! γιατί δεν έβρισκαν φλέβα) παρά το ότι πίνεις αυτήν την αηδία ,.... μπδιαχ.... εγώ δεν κατάφερα να το πιω όλο άφησα και μια γουλίτσα και την ήπιε ό άντρας μου γιατί του άρεσε.

Ξέρετε τίποτα από τις φυσιολογικές τιμές, γιατί τα αποτελέσματα θα βγούν αύριο, και θα με πάρει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκαναν τη μικρη καμπυλη... ενα μπουκαλακι 50 μλ, οχι δυσαρεστο, ενταξει, αρκετα γλυκο, αλλα δε μου δημιουργησε προβλημα.. μια ωρα μετα μου ξαναπηραν αιμα και αυτο ηταν. δεν χρειαστηκε να κανω τη μεγαλη καμπυλη μετα επειδη ηταν νορμαλ τα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Θα παω κι εγω να την κανω αυτην την εβδομαδα και εχω αγχωθει λιγο. Θα κανω με 75 γμ. να δουμε ποση ωρα θα με κρατησουν. Παντως γλυκα δεν τρωω, φρουτα πολλα και πιο πολυ πεπονι, ρυζι και μακαρονια σπανια και εχω παρει 6,5 με 7 κιλα μεχρι τωρα. Θα επαιρνα λιγοτερα αλλα κοντα ενα μηνα ετρωγα στην πεθερα και στην θεια μου γιατι φτιαχναμε το σπιτι και γινοταν χαμος. Και το Πασχα επισης πηρα σε λιγες μερες 2 με 2,5 κιλα :shock: και μου ειπε ο γιατρος καλα ολο το αρνι εφαγες? :oops:

Τωρα ξαναμπηκα σε προγραμμα, αντε να δουμε μεχρι το τελος.

 

Ασχετο, ειναι αληθεια οτι η ντοματοσαλατα με φετα (χωρις ψωμι) παχαινει οσο δηλαδη αν φας ενα πληρες γευμα? :shock:

Ο γιατρος μου ειπε να τρωω μια σαλατα με ψητο η ψαρι το μεσημερι και το βραδυ τρωω μονο φρουτα. :oops:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασχετο, ειναι αληθεια οτι η ντοματοσαλατα με φετα (χωρις ψωμι) παχαινει οσο δηλαδη αν φας ενα πληρες γευμα? :shock:

Ο γιατρος μου ειπε να τρωω μια σαλατα με ψητο η ψαρι το μεσημερι και το βραδυ τρωω μονο φρουτα. :oops:

 

Με φέτα, ντοματούλα και αγγουράκι αποκλείεται να παχύνεις :D Το βραδυνό είναι το επικίνδυνο γεύμα :):):)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, ειναι αληθεια οτι η ντοματοσαλατα με φετα (χωρις ψωμι) παχαινει οσο δηλαδη αν φας ενα πληρες γευμα? :shock:

Ο γιατρος μου ειπε να τρωω μια σαλατα με ψητο η ψαρι το μεσημερι και το βραδυ τρωω μονο φρουτα. :oops:

 

Με φέτα, ντοματούλα και αγγουράκι αποκλείεται να παχύνεις :D Το βραδυνό είναι το επικίνδυνο γεύμα :):):)

 

ενταξει, μη ριξεις ομως στη σαλατα ενα ελαιοτριβειο λαδι.... και οταν λεμε μονο φρουτα για βραδυ, εξαρταται τι φρουτα εννοουμε... αλλο 5 κερασια και δυο βερικοκα, κι αλλο ενα καρπουζι και δυομισι πεπονια για βραδυνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα θυμηθηκα την αδερφη του παππου μου, πριν καμια δεκαρια χρονια... την βρηκαν τεζα ενα πρωι... ειχε φαει η χριστιανη 92 χρονων γυναικα, το προηγουμενο βραδυ ενα ολοκληρο καρπουζι μονη της!!!!!! ειναι αυτο που λεμε, "πεθαινω για φρουτα!!!!'' :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όλες εσείς που κάνατε την καμπύλη, είχατε κάποιες ενδείξεις, δηλ. ανεβασμένα νούμερα σακχάρου στους μηνιαίους ελέγχους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας; Γιατί εγώ που ρώτησα τον γιατρό αν θα κάνω καμπύλη (νόμιζα ότι ήταν πια κάτι υποχρεωτικό για όλες τις έγκυες), μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί οι μετρήσεις μου έως τώρα είναι καλές (εντός ορίων αλλά χαμηλά) και ότι καμπύλη συστήνουν μόνο αν υπάρχουν 3 διαδοχικές μετρήσεις της εγκύου πάνω από 90 (το όριο είναι 110).

Περιμένω γνώμες :wink:

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, όλες εσείς που κάνατε την καμπύλη, είχατε κάποιες ενδείξεις, δηλ. ανεβασμένα νούμερα σακχάρου στους μηνιαίους ελέγχους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας; Γιατί εγώ που ρώτησα τον γιατρό αν θα κάνω καμπύλη (νόμιζα ότι ήταν πια κάτι υποχρεωτικό για όλες τις έγκυες), μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί οι μετρήσεις μου έως τώρα είναι καλές (εντός ορίων αλλά χαμηλά) και ότι καμπύλη συστήνουν μόνο αν υπάρχουν 3 διαδοχικές μετρήσεις της εγκύου πάνω από 90 (το όριο είναι 110).

Περιμένω γνώμες :wink:

Εμένα γλυκιά μου οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικότατες αλλά με έστειλε με κλειστά μάτια. Το έχει υποχρεωτικό......

Άσε τώρα θέλει να το ξανακάνω κιόλας...........

Ζάχαρο δεν έχω πάντα είχα 78 εκεί περίπου αλλά στην καμπύλη έδειξε ότι κατεβαίνει αργά......

Καλό είναι να το κάνεις....... :wink:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όλες εσείς που κάνατε την καμπύλη, είχατε κάποιες ενδείξεις, δηλ. ανεβασμένα νούμερα σακχάρου στους μηνιαίους ελέγχους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας; Γιατί εγώ που ρώτησα τον γιατρό αν θα κάνω καμπύλη (νόμιζα ότι ήταν πια κάτι υποχρεωτικό για όλες τις έγκυες), μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί οι μετρήσεις μου έως τώρα είναι καλές (εντός ορίων αλλά χαμηλά) και ότι καμπύλη συστήνουν μόνο αν υπάρχουν 3 διαδοχικές μετρήσεις της εγκύου πάνω από 90 (το όριο είναι 110).

Περιμένω γνώμες :wink:

 

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ή να σε επηρεάσω, νηστική το ζάχαρό μου είναι θεικό, μόλις κάνω και φάω χτυπάω κόκκινο. Κι αυτά από το 2ο μήνα, όχι τώρα που βαράει και συναγερμός... Ούτε ο διαβητολόγος ο ίδιος δεν το πίστευε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Κι εγώ την ίδια εντύπωση είχα, ότι είναι πλέον υποχρεωτική για όλες τις εγκύους αυτή η εξέταση -και ότι δεν έχει σχέση με τις μετρήσεις των υπολοίπων μηνών- και με εξέπληξε ο γιατρός που είπε ότι δεν χρειάζεται...

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ή να σε επηρεάσω, νηστική το ζάχαρό μου είναι θεικό, μόλις κάνω και φάω χτυπάω κόκκινο. Κι αυτά από το 2ο μήνα, όχι τώρα που βαράει και συναγερμός... Ούτε ο διαβητολόγος ο ίδιος δεν το πίστευε

 

Εννοείς ότι σου είπε να κάνεις καμπύλη από τον 2ο μήνα?? Στον 7ο δεν γίνεται συνήθως?

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ή να σε επηρεάσω, νηστική το ζάχαρό μου είναι θεικό, μόλις κάνω και φάω χτυπάω κόκκινο. Κι αυτά από το 2ο μήνα, όχι τώρα που βαράει και συναγερμός... Ούτε ο διαβητολόγος ο ίδιος δεν το πίστευε

 

Εννοείς ότι σου είπε να κάνεις καμπύλη από τον 2ο μήνα?? Στον 7ο δεν γίνεται συνήθως?

 

Ναι την έκανα στα μέσα του 2ου μήνα γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που κρύβεται διαβήτης κύησης και όταν το ανακαλύπτεις στον 7ο είναι αρκετά αργά. Έτσι έγινε και μ'εμένα κι ευτυχώς το προλάβαμε. Ξέρω 2 φιλες μου που το ανακάλυψαν πολύ αργά και γέννησαν πρόωρα...

Link to comment
Share on other sites

νοιωθω χαλια εκανα σημερα καμπυλη και η τιμη ηταν ψιλοχαλια :? νηστικη ειχα 92 και μετα απο 60' 178. στο συγκεκριμενο εργαστηριο οι φυσιολ τιμες ειναι 60-115 ενω στην πρωτη εγκυμοσυνη που εκανα σε αλλο εργαστηριο το ανωτατο οριο 60' μετα ηταν 170. την δευτερα θα κανω με 100 γρ γλυκοζη και την τριτη εχω ραντεβου με το γιατρο. ελπιζω να πανε ολα καλα,

Link to comment
Share on other sites

νοιωθω χαλια εκανα σημερα καμπυλη και η τιμη ηταν ψιλοχαλια :? νηστικη ειχα 92 και μετα απο 60' 178. στο συγκεκριμενο εργαστηριο οι φυσιολ τιμες ειναι 60-115 ενω στην πρωτη εγκυμοσυνη που εκανα σε αλλο εργαστηριο το ανωτατο οριο 60' μετα ηταν 170. την δευτερα θα κανω με 100 γρ γλυκοζη και την τριτη εχω ραντεβου με το γιατρο. ελπιζω να πανε ολα καλα,

 

Την εξέταση την είχες κάνει στον ίδιο μήνα? γιατί το ζάχαρο δεν έχει τις ίδιες φυσιολογικές τιμές για όλους τους μήνες της εγκυμοσύνης. Αμα στη 15η εβδομάδα φτάνεις στη 1 ώρα το 178, στην 23η θα φτάνεις χαλαρά το 260 και βάλε (μετά τον 6ο εκτοξεύεται). Πάντως όπως και να έχει το πράγμα, το ζάχαρο ρυθμίζεται (μιλάει παθούσα) οπότε να μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

νοιωθω χαλια εκανα σημερα καμπυλη και η τιμη ηταν ψιλοχαλια :? νηστικη ειχα 92 και μετα απο 60' 178. στο συγκεκριμενο εργαστηριο οι φυσιολ τιμες ειναι 60-115 ενω στην πρωτη εγκυμοσυνη που εκανα σε αλλο εργαστηριο το ανωτατο οριο 60' μετα ηταν 170. την δευτερα θα κανω με 100 γρ γλυκοζη και την τριτη εχω ραντεβου με το γιατρο. ελπιζω να πανε ολα καλα,

 

Την εξέταση την είχες κάνει στον ίδιο μήνα? γιατί το ζάχαρο δεν έχει τις ίδιες φυσιολογικές τιμές για όλους τους μήνες της εγκυμοσύνης. Αμα στη 15η εβδομάδα φτάνεις στη 1 ώρα το 178, στην 23η θα φτάνεις χαλαρά το 260 και βάλε (μετά τον 6ο εκτοξεύεται). Πάντως όπως και να έχει το πράγμα, το ζάχαρο ρυθμίζεται (μιλάει παθούσα) οπότε να μην ανησυχείς.

ναι στον ιδιο μηνα την ειχα κανει και δεν χρειαστηκε να κανω την μεγαλη καμπυλη. φοβαμαι λιγο γιατι δεν ξερω αν θα τα καταφερω με 100 γρ γλυκοζη :?:? τι να προσεχω στην διατροφη? πειναω και φοβαμαι να φαω γιατι δεν ξερω τι να φαω. :?:(

Link to comment
Share on other sites

μανούλα μην φοβάσαι! Εγώ έκανα την μικρή καμπύλη με 75 γρ γλυκόζης και είχα νηστική 80 και μετά από 1 ώρα 205 !!!!! Η ενδοκρινολόγος που με είδε στη συνέχεια, βάσει του ιστορικού μου, των κιλών μου και της διατροφής μου, μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετριέμαι κι όλας μόνη μου καθημερινά και έχω φυσιολογικότατες τιμές!

 

Οπότε μην θεωρείς ότι σώνει και καλά έχεις διαβήτη! Εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο με την μεγάλη καμπύλη :) Και ακόμα και αν υπάρχει προβληματάκι, να μην αγχώνεσαι! Υπάρχει λύση και θα το αντιμετωπίσεις!

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...