Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?


Recommended Posts

Βασικα 40-41 πας νοσοκομειο ετσι δεν ειναι?Εγω εννοειτε

 

προσωπικά δεν μου έτυχε..το περισσότερο που έχει ανεβάσει είναι 39,5 και του έβαλα υπόθετο...

θα περίμενα κανένα 24ώρο και λόγω των κρουσμάτων στο σχολείο πιθανότατα θα τον πήγαινα νοσοκομείο...( χωρίς πάλι να'μαι σίγουρη, θα εξαρτιόταν και από το πως θα ήταν το παιδί )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα δεν υπάρχει πλέον ειδικό εμβόλιο για τον Η1Ν1 έχει ενσωματωθεί στο ετήσιο αντιγριππικό εμβόλιο.

 

:shock: δηλαδη οσοι περσυ δεν ηθελαν να κανου ντο εμβολιο για το οποιο τοσα ακουστηκαν και γιατροι-φαρμακοποιοι και λοιποι σφαζοντουσαν για το αν πρεπει η δεν πρεπει να το κανουμε τωρα το ενσωματωσαν για να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν περισσοτεροι!?!!!?Τι να πω?

Περσυ παντως περασε την γριπη μια γνωστη μου...και το μωρο της ασαραντηστο!Η κοπελα με υψηλους πυρετους και ολα τα συμπτωματα της απλης γριπης και το μωρακι με λιγα δεκατα!Βεβαια το μωρακι νοσηλευτηκε για προοληπτικους λογους!

Link to comment
Share on other sites

:shock: δηλαδη οσοι περσυ δεν ηθελαν να κανου ντο εμβολιο για το οποιο τοσα ακουστηκαν και γιατροι-φαρμακοποιοι και λοιποι σφαζοντουσαν για το αν πρεπει η δεν πρεπει να το κανουμε τωρα το ενσωματωσαν για να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν περισσοτεροι!?!!!?Τι να πω?

 

Όχι βρε συ, απλά έτσι γίνεται κάθε χρόνο προσθέτουν στο νέο αντιγριπικό και τους ιους της περασμένης χρονιάς...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock: τωρα το ενσωματωσαν για να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν περισσοτεροι!?!!!?Τι να πω?

 

E! ναι, μη τυχον και τους μενουν αδιαθετες ολες αυτες οι ποσοτητες φαρμακου που παρηγαγαν, κριμα ειναι και κοστιζουν κι ενα σκασμο λεφτα. :evil:

Link to comment
Share on other sites

έχει τεράστι διαφορά το 38 πυρετός με το 41....

εγώ μέχρι 38,7 δεν δίνω ούτε καν αντιπυρετικό στο 41 δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα;)

 

Ακριβως και εγω το ιδιο , παντως και απο τα 7 παιδακια μεχρι 38,5 κανανε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε συ, απλά έτσι γίνεται κάθε χρόνο προσθέτουν στο νέο αντιγριπικό και τους ιους της περασμένης χρονιάς...

Αληθεια?Δεν το γνωριζα αυτο!Και μου ειχε κανει εντυπωση που φετος δεν ακουσα τπτ για το εμβολιο!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην μπερδεύεστε άλλο το εμβόλιο για τον Η1Ν1, άλλο το κοινό αντιγριπικό

 

 

Το νέο αντιγριπικό εμβόλιο περιέχει στελέχη του ίου της γρίπης των χοίρων

 

Οκτώβριος 16, 2010 από mypharm

 

 

Διαβάζοντας κανείς τη σύσταση των αντιγριπικών που κυκλοφόρησαν διαπιστώνει ότι περιέχουν στελέχη του ιού της γρίπης των χοίρων. Ενδεικτικά παραθέτουμε την σύσταση του περσινού εμβολίου που ήταν η ακόλουθη:

  • ένα A/Brisbane/59/2007 (H1N1) - προσομοιάζον στέλεχος.
  • ένα A/ Brisbane/10/2007 (H3N2) - προσομοιάζον στέλεχος.
  • ένα Β/ Brisbane/60/2008 - προσομοιάζον στέλεχος.

Αντίθετα το φετινό εμβόλιο περιλαμβάνει τον ιό της γρίπης των χοίρων, γνωστός και με την ονομασία A/California/7/09 (H1N1), πανδημία γρίπης (Η1Ν1) 2009, τον ιό A/Perth /16/2009 (H3N2) και τον ιό B/Brisbane/60/2008. Γεννάται λοιπόν το εύλογο ερώτημα γιατί μετά τον περσινό ντόρο με τα εμβόλιο για τον ίο της γρίπης των χοίρων και την απόφαση του Π.Ο.Υ. ( Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ) για παραπληροφόρηση της κοινής γνώμης σχετικά με την πανδημία ο ίδιος έδωσε εντολή για την ενσωμάτωση των στελεχών του ίου H1N1 στο νέο αντιγριπικό εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AZIA μου το ίδιο πράγμα λέμε παιδί μου απλά εγώ δεν τον απέδειξα επιστημονικά...

Πέρυσι μπορούσες να κάνεις μεμονωμένα το κοινό αντιγριπικό το οποίο δεν σε κάλυπτε από τον η1ν1..φετος ΄στελέχη αυτού του ιου περιλαμβάνονται στο κοινό αντιγριπικό..όπως γίνεται κάθε χρόνο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA μου καλη, σκοπος του post μου δεν ηταν ο αντιλογος, αλλα η ενισχυση αυτου που ελεγες... απλα επειδη το διαβαζα προσφατα, το ειχα προχειρο σαν ανευρεση και ειπα να το παραθεσω για να ενημερωθουν και οι υπολοιπες φιλες, που ενδεχομενως δεν το γνωριζαν.

Και επειδη ακριβως ηθελα να... "ενισχυσω" την αποψη σου, εκανα quote στο σχολιο σου

Δεν διαφωνουμε πουθενα λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι που θυμήθηκα.....

Το 2006-7 στο νηπιαγγείο που δούλευα από τα 27 παιδιά της τάξης υπήρχε μέρα που κάναμε μάθημα με 5 ή 6 γιατί ολα τα υπόλοιπα ήταν άρρωστα. Ήταν μια γρίπη με πάαααρα πολύ υψηλό πυρετό που κρατούσε πολλές μ΄λερες. Είχα κολλήσει και εγώ (και φυσικά και οι άλλες συνέδελφοι, άλλωστε όλα τα κολλάμε στο νηπιαγωγείο) και μπορώ να σας πω ότι ήταν πολύ χειρότερα από την Η1Ν1! Εγώ είχα 39,5 πυρετό ακατέβατο για 5 μέρες και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Δεν έγινε κανένας χαμός τότε.

Την προηγούμενη χρονιά η μητέρα μου και ο πετέρας μου κόλλησαν μια γρίπη, η οποία τους διέλυσε. Η μητέρα μου ήταν 10 μέρες με 39. Της έκαναν ό,τι εξετάσεςι υπάρχουν γιατί ο πυρετός δεν κατέβαινε. Και μια μέρα, απλά ξύπνησε και ήταν απύρετη. Έκανε τον κύκλο του και πέρασε. Ο πατέρας μου το ίδιο. Ήταν για πόσο καιρό με εισπνεόμενα, γιατί τον χτύπησε στο αναπνευστικό. Απλά μια μέρα και αυτός ήταν μια χαρά!

Αν και τα 3 περιστατικά συνέβαιναν φέτος (και πολύ περισσότερο πέρυσι) 1. το σχολέιο θα έμενε κλειστό για πολύ καιρό, 2. τους γονείς μου θα τους είχαν ακόμα μέσα και θα τους έψαχναν!!!!

 

Μην ακούτε τι λένε! Γρίπη είναι (είτε απλή είτε Η1Ν1) και θα περάσει. Τηρείτε τους κανόνες υγιεινής, αν αρρωστήσετε προσέξτε να μην καθίσετε σε ρεύματα κλπ, και θα κάνει το κύκλο της.....

 

Υ.Γ Σε καμία περίπτωση δεν παίζω το "γιατρό". Αν δείτε ότι κάτι δεν πάει καλά, φυσικά και να πάτε στο γιατρό σας ο οποίος είναι ο πιο αρμόδιος για να σας πει τι να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται emmaki μου, σιγουρα δεν ειμαστε γιατροι, απλως προσπαθουμε οπως αντιλαμβανομαι με τις εμπειριες της η καθεμια μας να ενημερωσει τις υπολοιπες για να μην ανησυχουμε αδικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

γουρουνογριπη και εμεις....δεν ειναι σιγουρος ο ντοκ γιατι δνε καναμε εξετασεις αλλα μου ειπε πως το 95% των αρρωστων παιδιων τετοια εχουν.....και τα συμπτωματα μας ηταν ακριβως!

Ο μεγαλος βηχα, πυρετο μεχρι 38 για μιαμιση ημερα και μετα βηχας παλι.....και επειτα απο 3 ημερες εκανε 39 που επεσε μεσα σε δυο ημερες. Ο πυρετος σε αυτον επεφτε πολυ ευκολα με το ντεπον.

Ο μικρος ξεκινησε με βηχα, δεκατα δυο μερες, 40αρια αλλες δυο και μετα εξασθενησε ο πυρετος....εμεινε ο βηχας...την τελευταια ημερα ο πυρετος σχεδον δεν επεφτε.....ετοιμοι ημασταν για νοσοκομειο αλλα ευτυχως ξαφνικα επεσε μονος του.

και οι δυο πολλλλυυυυυυυυ μιξα εν τω μεταξυ.

εγω και ο πατερας τους δεν κολλησαμε γιατι ειχαμε κανει το εμβολιο περυσι, όταν γεννησα.

Link to comment
Share on other sites

E! ναι, μη τυχον και τους μενουν αδιαθετες ολες αυτες οι ποσοτητες φαρμακου που παρηγαγαν, κριμα ειναι και κοστιζουν κι ενα σκασμο λεφτα. :evil:

 

εδώ υπάρχει μια παρανόηση, όταν λέμε ότι το φετινο εμβόλιο περιλαμβάνει και το περσινό, δεν εννοούμε ότι ό,τι περίσσεψε πήραν το υγρό, το ανακάτεψαν με καινούριο κι έβγαλαν νέο εμβόλιο. εννοούμε απλά ότι περιέχει τα στελέχη του ιού.

 

στην πραγματικότητα ο ιός της γρίπης είναι αρκετά επικίνδυνος, γιατί έχει την ικανότητα να μεταλλάσσεται πάααρα πολύ γρήγορα και με πολλές διαφορετικές μεταλλάξεις ταυτόχρονα, οπότε αντιμετωπίζεται και πολύ πιο δύσκολα και μπορεί έτσι εύκολα να γυρίσει σε πνευμονία π.χ. και να πας αδιάβαστος. Το καλό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις την περνάμε ελαφριά. Θυμίζω όμως ότι το 1918 από την ισπανική γρίπη πέθαναν 50 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο (και τότε δεν είχαν και αεροπορικές μετακινήσεις κλπ, φανταστείτε τι θα γινόταν σήμερα). Πέρυσι που έγινε ο ντόρος, ο Π.Ο.Υ. δεν κήρυξε πανδημία επειδή η γρίπη ήταν βαριά ή οτιδήποτε, αλλά επειδή εξελισσόταν πολύ γρήγορα και ήταν πολύ μεταδοτική. Ότι θα ξαναέχουμε μια μεγάλη πανδημία κάποια στιγμή οι επιστήμονες το θεωρούν σίγουρο, το θέμα είναι το πότε. όλα αυτά δεν τα λέω για να δικαιολογήσω τον πανικό και το μπάχαλο που έγινε, αλλά κι από την άλλη δεν είναι και εντελώς ακίνδυνη η γρίπη.

 

όταν λοιπόν κάθε χρόνο εμφανίζονται καινούριες μεταλλάξεις, οι επιστήμονες τις εντοπίζουν, τις μελετούν και τις αναπαράγουν, έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνονται στο εμβόλιο του επόμενου χρόνου για περισσότερη προστασία. Τώρα το αν θα κάνει κάποιος το εμβόλιο ή όχι είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν περιλαμβάνει το περσινό με την έννοια του ό,τι περίσσεψε.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω με την kinkajoujou....και επειδη τωρα τα χρειαστηκα σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να κανω του χρονου το εμβολιο και στα παιδια μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην φοβάστε. Μόλις αναρρώσαμε κι εμείς από την νέα γρίπη. Τα συμπτώματα είναι ακριβώς τα ίδια με της κοινής γρίπης θέλει προσοχή να μην δημιουργηθούν ακροαστικά γιατί υπάρχει κίνδυνος πνευμονίας. Αφήστε που δεν το καταλάβαμε εγώ κι ό σύζυγος τρέξαμε στους γιατρούς γιατί το περάσαμε πρώτοι και μετά το κόλλησαν τα παιδιά,και μόνο η παιδίατρος μας ομολόγησε ότι η γρίπη που κυκλοφορεί φέτος είναι αυτή,η νέα γρίπη.

Όλα υπό έλεγχο λοιπόν. Περαστικά μας!

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει μια παρανόηση, όταν λέμε ότι το φετινο εμβόλιο περιλαμβάνει και το περσινό, δεν εννοούμε ότι ό,τι περίσσεψε πήραν το υγρό, το ανακάτεψαν με καινούριο κι έβγαλαν νέο εμβόλιο. εννοούμε απλά ότι περιέχει τα στελέχη του ιού.

 

στην πραγματικότητα ο ιός της γρίπης είναι αρκετά επικίνδυνος, γιατί έχει την ικανότητα να μεταλλάσσεται πάααρα πολύ γρήγορα και με πολλές διαφορετικές μεταλλάξεις ταυτόχρονα, οπότε αντιμετωπίζεται και πολύ πιο δύσκολα και μπορεί έτσι εύκολα να γυρίσει σε πνευμονία π.χ. και να πας αδιάβαστος. Το καλό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις την περνάμε ελαφριά. Θυμίζω όμως ότι το 1918 από την ισπανική γρίπη πέθαναν 50 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο (και τότε δεν είχαν και αεροπορικές μετακινήσεις κλπ, φανταστείτε τι θα γινόταν σήμερα). Πέρυσι που έγινε ο ντόρος, ο Π.Ο.Υ. δεν κήρυξε πανδημία επειδή η γρίπη ήταν βαριά ή οτιδήποτε, αλλά επειδή εξελισσόταν πολύ γρήγορα και ήταν πολύ μεταδοτική. Ότι θα ξαναέχουμε μια μεγάλη πανδημία κάποια στιγμή οι επιστήμονες το θεωρούν σίγουρο, το θέμα είναι το πότε. όλα αυτά δεν τα λέω για να δικαιολογήσω τον πανικό και το μπάχαλο που έγινε, αλλά κι από την άλλη δεν είναι και εντελώς ακίνδυνη η γρίπη.

 

όταν λοιπόν κάθε χρόνο εμφανίζονται καινούριες μεταλλάξεις, οι επιστήμονες τις εντοπίζουν, τις μελετούν και τις αναπαράγουν, έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνονται στο εμβόλιο του επόμενου χρόνου για περισσότερη προστασία. Τώρα το αν θα κάνει κάποιος το εμβόλιο ή όχι είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν περιλαμβάνει το περσινό με την έννοια του ό,τι περίσσεψε.

Ναι μονο που ακριβως επειδη ο ιός μεταλλάσετε το φετινο εμβόλιο καλύπτει την περσινη μετάλλαξη και οχι τη φετινη γιατι απλούστατα δεν μπορουν να την προβλέψουν και να φτιαξουν εμβόλια, άρα δωρον άδωρον

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δωρον αδωρον ρε παιδια....εγω με τον αντρα μου ειχαμε κανει περυσι το εμβολιο και εφετος δεν κολλησαμε...αν και κολλησαν τα μωρα μας.....Απλα ισως να μην πιανει ολες τις μεταλλαξεις αλλα η τελικα δεν κολλησαμε καθολου η το περασαμε τοσο ελαφρυα που δεν το καταλαβαμε...ισως λιγο συναχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που ακριβως επειδη ο ιός μεταλλάσετε το φετινο εμβόλιο καλύπτει την περσινη μετάλλαξη και οχι τη φετινη γιατι απλούστατα δεν μπορουν να την προβλέψουν και να φτιαξουν εμβόλια, άρα δωρον άδωρον

 

Δεν εχεις δικιο..κ εξηγω πολυ απλα...

Ο ιός της γρίπης δεν είναι ένας ιος αλλα διαφοροι ομοειδεις ιοι που εχουν πολλους τυπους κ υποτυπους (με διαφορετικη συμπεριφορα). Τα διαφορα στελεχη του ιου συνδυαζονται μεταξυ τους ανταλασσοντας γενετικο υλικο κ ετσι προκυπτουν τα νεα στελεχη. Αν ο ιος διαφερει λιγο απο την προηγουμενη χρονια (κατι που συμβαινει φετος) τοτε μας προστατευουν τα αντισωματα της περασμενης χρονιας. Εαν ο ιος ειναι πολυ διαφορετικος εχουν λιγη προστασια. Συχνα ομως συνυοαρχουν οι περσινοι τυποι του ιου αλλα κ το νεο στελεχος..Επομενως το εμβολιο που περιεχει παντα το επρσινο στελεχος (διοτι το επομενο δεν μπορει να προβλεφθει) σε καλυπτει απο την συνυπαρξη των 2 στελεχων (κατι που συμβαινει συχνα κ εγινε κ περσι οπου ειχαμε τη "νεα" γριππη κ την απλη γριππη) και σε καλυπτει σ εμεγαλο βαθμο εαν τα νεα στελεχη δεν διαφοροποιουνται καθολου (συμβαινει) η διαφοροποιουνται λιγο απο τα περσινα (επισης συμβαινει συχνα)

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησε η κόρη μου την Η1Ν1 και μετά εγώ, πολύ βαριά και οι δύο, στη μικρή στο τσακ προλάβαμε την πνευμονία, 6 μέρες με 40 πυρετό ακατέβατα και βήχα μεχρι πνιγμού. Τι να πω, τόσο βαριά πια, η μικρή τόσα χρόνια τωρα μεχρι 38 μας έφτασε μια φορά, και τώρα αυτό την τσάκισε.Στο παιδων μας ειπαν οτι τα περισσότερα παιδιά έρχονται με αυτή την γρίπη, και πως δεν χρειάζεται πλέον να κάνουν το τεστ, ξέρουν οτι ειναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω τι να πω φετος:( πρωτη φορα αρρωστησαμε ολοι μαζι καπακι πρωτος ο αντρας μου μετα η μικρη και ο μικρος και δυο μερες ημουν και εγω ,μπορω να πω το περασα πιο ελαφρια απο ολους, τα μικρα ακομα με φαρμακα μασκες αντιβιωση το ιδιο και ο συζυγος μονο που αυτος δεν ξερω οσο παει ειναι και χειροτερα ειναι εδω κ δυο εβδομαδες πολυ χαλια πυρετος πολυς βηχας και μετο βηχα εμετος πολυ συχνα καμια φορα και δυο φορες την ημερα...τωρα πριν λιγο παλι αγκαλιαζε την λεκανη...πηγε στο παθολογο και του εδωσε καποια φαρμακα αλλα δεν βλεπω να βοηθανε,,,,του λεω να παει νοσοκομειο δεν με ακουει ξερετε τοπυς αντρες <<σκληροι>>...<<μια χαρα ειμαι>>...δεν ξερω αυτο πρωτη φορα φετος 14 μερες πυρετος οχι καθε μερα αλλα παρα μερα και εμετοι...και βηχας πνιγεται...φοβαμαι μην εχει καμια πνευμονια...ποια τα συμπτωματα ξερεται και τι παθαινεις με αυτην αν δεν πας στο νοσοκομειο....???/

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω τι να πω φετος:( πρωτη φορα αρρωστησαμε ολοι μαζι καπακι πρωτος ο αντρας μου μετα η μικρη και ο μικρος και δυο μερες ημουν και εγω ,μπορω να πω το περασα πιο ελαφρια απο ολους, τα μικρα ακομα με φαρμακα μασκες αντιβιωση το ιδιο και ο συζυγος μονο που αυτος δεν ξερω οσο παει ειναι και χειροτερα ειναι εδω κ δυο εβδομαδες πολυ χαλια πυρετος πολυς βηχας και μετο βηχα εμετος πολυ συχνα καμια φορα και δυο φορες την ημερα...τωρα πριν λιγο παλι αγκαλιαζε την λεκανη...πηγε στο παθολογο και του εδωσε καποια φαρμακα αλλα δεν βλεπω να βοηθανε,,,,του λεω να παει νοσοκομειο δεν με ακουει ξερετε τοπυς αντρες <<σκληροι>>...<<μια χαρα ειμαι>>...δεν ξερω αυτο πρωτη φορα φετος 14 μερες πυρετος οχι καθε μερα αλλα παρα μερα και εμετοι...και βηχας πνιγεται...φοβαμαι μην εχει καμια πνευμονια...ποια τα συμπτωματα ξερεται και τι παθαινεις με αυτην αν δεν πας στο νοσοκομειο....???/

 

παθαινεις οτι θα παθεις απο οποιαδηποτε γριππη που παρουσιαζει επιπλοκες και δεν αντιμετωπιζεται. Δεν εχει σημασια να κανει το τεστ η οχι για τη Η1Ν1, η αντιμετωπιση ειναι ιδια. Εαν κανει πνευμονια θελει αγωγη κ πιθανον νοσηλεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...