Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

α-τεστ και αμνιοπαρακέντηση


Recommended Posts

Καλημέρα! Καταλαβαίνω την ανησυχία όλων για την αμνιοπαρακέντηση αλλά επιτρέψτε μου να σας πω ότι αν ήταν στο χέρι μου θα έβαζα όλες τις γυναίκες να κάνουν !!!

Eιχα διαβασει σε καποιο αρθρο περσυ οτι στην Αμερικη ειναι πιθανο να μπει η αμνιο στις βασικές προγεννετικες εξετασεις αφου βασει ερευνων υπηρχε μεγαλο ποσοστο γυναικων κατω των 35 που γεννουσαν παιδια με χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Μακάρι να γινόταν αυτό κ στην Ελλάδα, εγώ αν έκανα τρίτο παιδί παντως θα έκανα ξανά άμνιο κι ας μην υπήρχε λόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια.:)ειμαι 25 ετων και ειμαι εγκυος στο πρωτο μου..ειμαι 13 εβδομαδων..εκανα την αυχενικη και οπως την Κλειω το μετρησαμε 0.20cm..το φυλο θα φανει στον 5ο μηνα!:roll::roll::cry:...το παπ α θα ειναι ετοιμο απο βδομμαδα

 

απλα μηπως ν ανησυχω επειδη ο γιατρος μου δεν εχει ειδικευμενα μηχανηματα ειναι δηλ απο τους παλιους.να δοκιμασω μηχανημα καποιου αλλου χωρις να του το πω?..τι να κανω????:confused::confused::confused: βοηθειστε με

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε γύρω στα 10 λεπτά και δε μου είπε φύλο, αλλά γράφει το χαρτί ότι είμαι 5 ημερών παραπάνω...δεν έχω αλλάξει το τικεράκι μου για να ξαναπάω και να το επιβεβαιώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

απλα μηπως ν ανησυχω επειδη ο γιατρος μου δεν εχει ειδικευμενα μηχανηματα ειναι δηλ απο τους παλιους.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με τα όχι ειδικευμένα μηχανήματα και θα μου έκανε εντύπωση να αναλάβει γιατρός να κάνει αυχενική χωρίς τον απαιτούμενο εξοπλισμό. Ούτε ο δικός μου έχει super υπέρηχο αλλά με στέλνει αλλού για αυτές τις εξετάσεις. Ο χρόνος δεν έχει τόση σημασία νομίζω αφού αν είναι το μωρό σε σωστή θέση μπορεί να κάνει τις μετρήσεις που θέλει γρήγορα. Πάντως, αν αποφασίσεις να πας και αλλού μόνο και μόνο για να ησυχάσεις (και να το ευχαριστηθείς εδώ που τα λέμε γιατί κι εγώ δεν καταλαβαίνω και πολλά στον υπέρηχο του γιατρού μου ενώ όταν κάνω τους "μεγάλους" υπερήχους βλέπω το μωρό πολύ πιο καθαρά και το χαζεύω!) προσωπικά (και με κάθε επιφύλαξη - δε συστήνω συνήθως γιατρούς για ευνόητους λόγους...) θεωρώ κορυφαίο τον Μαλλιγιάννη στο Έμβρυο (210 7258080, Πατρ. Ιωακείμ 19, Κολωνάκι), αν είσαι βέβαια Αθήνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως είπε και ο γιατρός μίας φίλης μου, το 1:5000 σημαίνει ότι από 5000 γυναίκες μαζεμένες στο Σύνταγμα μόνο η μία θα γεννήσει παιδί με σύνδρομο Down. Πώς ξέρεις όμως ότι δεν θα είσαι εσύ...?

αλλά για όλες τις άλλες γυναίκες προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρουν κανένα ρίσκο αφού πρόκειται για τόσο απλή εξέταση.

Ό, τι και να αποφασίσετε όμως, εύχομαι καλή συνέχεια και γερά μωράκια σε όλες!!!

 

 

Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΡΥΥΩΤΥΠΟ.ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έγραψα που παρεξηγήθηκε αλλά δεν εννοούσα ότι η άμνιο αντικαθιστά τον υπερηχογραφικό έλεγχο...! Σου δίνει όμως απάντηση με 100% σιγουριά για πολλές εξαιρετικά σημαντικές παθήσεις, πράγμα που κάνενας υπέρηχος δεν σου εξασφαλίζει δυστυχώς.

 

Σχετικά με την παραπάνω κουβέντα σας, θα ήθελα και εγώ να πω την άποψή μου, ίσως βοηθώντας κάποια κοπέλα να πάρει τη σωστή απόφαση που κρίνει για τον εαυτό της.

Καταρχήν καμία εξέταση δεν σε εξασφαλίζει 100%. Η άμνιο έχει ποσοστά επιτυχίας μέχρι και 99.5%. Έτσι τουλάχιστον λέει το χαρτί με τα αποτελέσματα, οι γιατροί και το νετ. Αν λοιπόν κάνουν την εξέταση 200 γυναίκες, της μίας τα αποτελέσματα μπορεί να είναι και λάθος. Έχει συμβεί αυτό σε 2 γυναίκες που γνωρίζω προσωπικά.

Δεύτερον, με την άμνιο εξετάζεις αν το παιδί έχει κάποιες χρομοσωμικές ανωμαλίες, ή κάποιες εκ γενετής συγκεκριμένες ανωμαλίες ή ακόμη και αν έχει μολυνθεί από κάποιες λοιμώξεις. Παρ΄ όλο που είναι αρκετές όλες αυτές οι παθήσεις, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες.

Αν κάποια εγκυούλα κάνει αυχενική, ΠΑΠ Α, αλφα τεστ, β επιπέδου και ντόπλερ, είναι εξασφαλισμένη κατά 92% σύμφωνα με τον Κύπριο γυναικολόγο - εμβρυολόγο Νικολάου, ο οποίος είναι διεθνώς αναγνωρισμένος και εκείνος που ανακλάλυψε τα προτερήματα της εξέτασης της αυχενικής διαφάνειας. Αυτό το ποσοστό όμως δεν καλύπτει συγκεκρριμένες ανωμαλίες όπως συμβαίνσι στην άμνιο αλλά οποιαδήποτε πάθηση που μπορέι να προκαλέσει γενετική ανωμαλία στο μωράκι.

Με όλα αυτά δεν θέλω να πω ότι η άμνιο είναι άχρηστη ή επικίνδυνη εξέταση. Δεν είναι όμως η ιδανική εξέταση για όλες τις περιπτώσεις. Εγώ θα την έκανα μόνο αν η αυχενική διαφάνεια ή η συνεκτίμηση του κινδύνου για χρομοσωμική ανωμαλία μου έδινε πιθανότητες περισσότερες από 1/250. Και αυτό μετά από έλεγχο άλλων ενδείξεων που ίσως είχε το έμβρυο. Γιατί συνήθως μια χρομοσωμική ανωμαλία σημαίνει ότι το μωράκι έχει 2-3 συγκεκριμένες ενδείξεις.

Η επιστήμη έχει εξελιχθεί αλλά όχι τόσο ώστε να εξασφαλίζει ένα υγιές μωρό 100% με κάποια συγκεκριμένη εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα σας πω και εγω την εμπειρια μου με την οποια πλεον τασσομαι υπερ της αμνιοπαρακεντησης. Οταν εμεινα εγκυος πηγαινα σε εναν γιατρο εξω με τον οποιο εκανα ολες τις πρωτες εξετασεις αυχενικη (η οποια βγηεκε καλη) και α τεστ (1:2100) ολα πηγαιναν καλα και δεν υπηρχε προβλημα. Οταν ηταν να κανω τον υπερηχο β επιπεδου τον ρωτησα ποτε επρεπε να κλεισω ραντεβου γιατι κονταυα 22η εβδομαδα και μου ειπε να μην βιαζομαι. Εκεινη την περιοδο για αλλους λογους σκεφτομουν να γεννησω νοσοκομειο και εκανα μια επισκεψη σε εναν γιατρο εκει και του εκανα την ιδια ερωτηση, ποτε να κλεισω ραντεβου και μου ειπε οτι επρεπε να κλεισω να κανω. Εκλεισα και εγω σε εναν γιατρο ραντεβου με εξετασε η βοηθος. Και μας βρισκει ενα κομβιο στην καρδια (ενδειξη για συνδρομο down και ποσοστο 1:633) και ενα υγρο στην αριστερη πλευρα του κεφαλιου (ενδειξη για υδροκεφαλισμοκαι κατι αλλα) το οποιο μπορει να προερχοταν απο καποια λοιμωξη και κατι τετοια (καποια πραγματα μετα απο 2 χρονια τα εχω θολα ακομα στο μυαλο μου) και μας προτεινε αμνιοπαρακεντηση, επανεξεταση, μαγνητικη και επισκεψη σε ειδικο νευρολογο. Φωναζει τον γιατρο ο οποιος μας καθησυχασε και μας ειπε καποια πραγματα αλλα αυτη επεμενε στις δικες της αποψεις. Εγω εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου και ο αντρας μου απο την αλλη το ιδιο. Ενα ολοκληρο βραδυ εκλαιγα. Το επομενο πρωι πηγα στον γιατρο στο νοσοκομειο και οταν του εδειξα τις εξετασεις μου ειπε απο την αρχη οτι δεν ηταν τιποτα αλλα αμα ηθελα (με εβλεπε ο ανθρωπος σε τι κατασταση ημουν) να πηγαινα να εκανα μια αμνιοπαρακεντηση για να τελειωναμε με οτιδηποτε υπηρχε. Λοιπον πηγα την εκανα (δεν καταλαβα τιποτα ασχετα και αν εβλεπα πως με τρυπουσαν και πως επερναν το υγρο) εκανα και κατι εξετασεις αιματος για την λοιμωξη που μπορει να ειχα παθει και τελικα τα αποτελεσματα βγηκαν καλα. Με παρακολουθουσε και μετεπειτα για το υγρο στο κεφαλι και για το κομβιο και ολα πηγανε καλα. Στο επομενο παιδι με το καλο δεν προκειται να παω να κανω καμια αλλη εξεταση εκτος απο αμνιοπαρακεντηση.

Ολα αυτα που λεμε ειναι προσωπικες αποψεις και βεβαια και εγω αμα δεν μου τυχαινε αυτο δεν θα ηξερα καν τι ειναι αμνιοπαρακεντηση και δεν θα ηθελα να κανω ποτε αμα δεν υπηρχε λογος. Την επομενη μερα πηγα στη δουλεια και μολις τελειωσα την εξεταση μετα απο 2 ωρες εκανα και ταξιδι για να γυρισω σπιτι μου.

Sorry για το μεγαλο κειμενο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να έγραψα που παρεξηγήθηκε αλλά δεν εννοούσα ότι η άμνιο αντικαθιστά τον υπερηχογραφικό έλεγχο...! Σου δίνει όμως απάντηση με 100% σιγουριά για πολλές εξαιρετικά σημαντικές παθήσεις, πράγμα που κάνενας υπέρηχος δεν σου εξασφαλίζει δυστυχώς.

 

οπως γραφουν στο αποτελεσμα η ασφαλεια του αποτελέσματος ειναι 994-998 %ο εχω αποτελεσμα αμνιοπαρακεντησης μπροστα μου.ανωμαλιες ανατομικες δε σε καλυπτει μονο χρωμοσωμιακες

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλή και σωτήρια η αμνιοπαρακέντηση, βρε κορίτσια, αλλά και οι ίδιες το λέτε (korinaki80) ότι από τον υπέρηχο β' επιπέδου φαίνονται πάρα πολλά πράγματα για την υγεία του μωρού.

Αυτό εννοεί και η Αλέκα, φαντάζομαι. Και δεν είναι τυχαίο ότι είναι εξέταση που την κάνουν σε όλες τις δυτικές χώρες όλες οι έγκυοι.

Ενώ η αμνιοπαρακέντηση, λόγω του κινδύνου που ενέχει ως επεμβατική μέθοδος, δνε συστήνεται προληπτικά σε όλες τις εγκυμοσύνες. Πάντως, σύμφωνα με το γιατρό μου σε λίγα χρόνια θα αντικατασταθεί από απλή εξέταση αίματος η οποία θα είναι διαγνωστική εξέταση και με ακρίβεια θα βρίσκει χρωμοσωμικές ανωμαλίες ή όχι. .

Μέχρι τότε η απόφαση για αμνιοπαρακέντηση βαραίνει την κάθε έγκυο προσωπικά

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα σας πω και εγω την εμπειρια μου με την οποια πλεον τασσομαι υπερ της αμνιοπαρακεντησης. Οταν εμεινα εγκυος πηγαινα σε εναν γιατρο εξω με τον οποιο εκανα ολες τις πρωτες εξετασεις αυχενικη (η οποια βγηεκε καλη) και α τεστ (1:2100) ολα πηγαιναν καλα και δεν υπηρχε προβλημα. Οταν ηταν να κανω τον υπερηχο β επιπεδου τον ρωτησα ποτε επρεπε να κλεισω ραντεβου γιατι κονταυα 22η εβδομαδα και μου ειπε να μην βιαζομαι. Εκεινη την περιοδο για αλλους λογους σκεφτομουν να γεννησω νοσοκομειο και εκανα μια επισκεψη σε εναν γιατρο εκει και του εκανα την ιδια ερωτηση, ποτε να κλεισω ραντεβου και μου ειπε οτι επρεπε να κλεισω να κανω. Εκλεισα και εγω σε εναν γιατρο ραντεβου με εξετασε η βοηθος. Και μας βρισκει ενα κομβιο στην καρδια (ενδειξη για συνδρομο down και ποσοστο 1:633) και ενα υγρο στην αριστερη πλευρα του κεφαλιου (ενδειξη για υδροκεφαλισμοκαι κατι αλλα) το οποιο μπορει να προερχοταν απο καποια λοιμωξη και κατι τετοια (καποια πραγματα μετα απο 2 χρονια τα εχω θολα ακομα στο μυαλο μου) και μας προτεινε αμνιοπαρακεντηση, επανεξεταση, μαγνητικη και επισκεψη σε ειδικο νευρολογο. Φωναζει τον γιατρο ο οποιος μας καθησυχασε και μας ειπε καποια πραγματα αλλα αυτη επεμενε στις δικες της αποψεις. Εγω εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου και ο αντρας μου απο την αλλη το ιδιο. Ενα ολοκληρο βραδυ εκλαιγα. Το επομενο πρωι πηγα στον γιατρο στο νοσοκομειο και οταν του εδειξα τις εξετασεις μου ειπε απο την αρχη οτι δεν ηταν τιποτα αλλα αμα ηθελα (με εβλεπε ο ανθρωπος σε τι κατασταση ημουν) να πηγαινα να εκανα μια αμνιοπαρακεντηση για να τελειωναμε με οτιδηποτε υπηρχε. Λοιπον πηγα την εκανα (δεν καταλαβα τιποτα ασχετα και αν εβλεπα πως με τρυπουσαν και πως επερναν το υγρο) εκανα και κατι εξετασεις αιματος για την λοιμωξη που μπορει να ειχα παθει και τελικα τα αποτελεσματα βγηκαν καλα. Με παρακολουθουσε και μετεπειτα για το υγρο στο κεφαλι και για το κομβιο και ολα πηγανε καλα. Στο επομενο παιδι με το καλο δεν προκειται να παω να κανω καμια αλλη εξεταση εκτος απο αμνιοπαρακεντηση.

Ολα αυτα που λεμε ειναι προσωπικες αποψεις και βεβαια και εγω αμα δεν μου τυχαινε αυτο δεν θα ηξερα καν τι ειναι αμνιοπαρακεντηση και δεν θα ηθελα να κανω ποτε αμα δεν υπηρχε λογος. Την επομενη μερα πηγα στη δουλεια και μολις τελειωσα την εξεταση μετα απο 2 ωρες εκανα και ταξιδι για να γυρισω σπιτι μου.

Sorry για το μεγαλο κειμενο....

για αυτο λεμε να ξερεις σε ποιον ιατρο πας,η αμνιοπαρακεντηση σου εξασφαλιζει χρωμοσωμιακες ανωμαλιες υπαρχουν και οι ανατομικες που μονο υπερηχογραφικα τις βρισκεις.ξεκιναμε με αυχενικη και παπ Α το α τεστ στην υπολοιπη ευρωπη το εχουν εξαληψει γιατι εχει 10% λιγοτερη ευαισθησια.στην ουσια ο καλυτερος ιατρος για να παρακολουθει την κυηση απο την ωρα που θα μεινεις εγκυος ειναι αυτος που κανει β επιπεδου.

οποτε βρες στη 2η εγκυμοσυνη ενα καλο ιατρο που κανει εμβυομητρικη και να σε [παρακολουθει και θα σου πει αν πρεπει για αμνιοπαρακεντηση

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω αυτο που εχω να πω απο την εμπειρια μου ειναι οτι αν θες να κανεις αμνιο αποφασισε το πριν ακομα νιωσεις το μωρο γιατι ειναι μεγαλο ζορι να σε κλωτσαει και να περιμενεις το τηλεφωνημα. Δεν εχω περασει χειροτερα στην ζωη μου. :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν εχεις καποια σχεση με την ιατρικη μα σε βρισκω σωστα ενημερωμενη.αυτο που μπορει να κανει καθε γυναικα ειναι να επιλεγει το σωστο γυναικολογο.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

για αυτο λεμε να ξερεις σε ποιον ιατρο πας,η αμνιοπαρακεντηση σου εξασφαλιζει χρωμοσωμιακες ανωμαλιες υπαρχουν και οι ανατομικες που μονο υπερηχογραφικα τις βρισκεις.ξεκιναμε με αυχενικη και παπ Α το α τεστ στην υπολοιπη ευρωπη το εχουν εξαληψει γιατι εχει 10% λιγοτερη ευαισθησια.στην ουσια ο καλυτερος ιατρος για να παρακολουθει την κυηση απο την ωρα που θα μεινεις εγκυος ειναι αυτος που κανει β επιπεδου.

οποτε βρες στη 2η εγκυμοσυνη ενα καλο ιατρο που κανει εμβυομητρικη και να σε [παρακολουθει και θα σου πει αν πρεπει για αμνιοπαρακεντηση

 

Σ' αυτο που λες εχεις δικιο. Τοτε δεν ηξερα και πολλα. Οταν εμεινα εγκυος νομιζα οτι ολα πανε παντα καλα και χωρις κανενα προβλημα. Απλα εκανα λαθος επιλογη γιατρου (τον εξωτερικο εννοω γιατι αυτος του νοσοκομειου ειναι super). Ειναι αυτο που λενε το παθημα ειναι μαθημα....

Link to comment
Share on other sites

Λεω να κάνω τελικά αμνιο . Αλλα ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός στην Αθήνα και το καλύτερο κέντρο στην Αθήνα για να πάω ? Θέλω να πιστεύω οτι το μωράκι μου είναι υγιέστατο και δεν θέλω να ρισκάρω να πάθει - πάθω κάτι . Αν κάποια μανούλα εχει μαζεψει πληροφορίες απο αναζήτηση που εκανε πριν απο εμενα , περιμένω την γνώμη της .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφουν στο αποτελεσμα η ασφαλεια του αποτελέσματος ειναι 994-998 %ο εχω αποτελεσμα αμνιοπαρακεντησης μπροστα μου.ανωμαλιες ανατομικες δε σε καλυπτει μονο χρωμοσωμιακες

 

Μα δεν διαφωνώ σε όλα αυτά... Προφανώς γι' αυτό κάνουμε όλους τους υπερήχους! Αλλά εμένα προσωπικά το 994-998%ο για τις πιθανές χρωμοσωμιακές ανωμαλίες μου ακούγεται μια χαρά σε σχέση με την εναλλακτική του να μην το είχα κάνει.

Και πάλι, η λογική μου δεν είναι να πείσω κανέναν να κάνει το οτιδήποτε. Απλώς εκφράζω μια προσωπική γνώμη που έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα κάθε γυναίκας. ΕΓΩ νιώθω πιο ήσυχη να έχω κάνει ό,τι είναι δυνατό για να εξασφαλίσω όσο περισσότερο γίνεται ότι είναι καλά το παιδί μου. Κάποια άλλη γυναίκα μπορεί να νιώθει πιο ήρεμη στην εγκυμοσύνη της κάνοντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα και αφήνοντας τη φύση να κάνει τα υπόλοιπα. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι προφανώς, ούτε και πρέπει να γίνουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά τί ισχύει για την άμνιο, βρε κορίτσια? Ξέρει καμιά? Πότε κάνει κάποια αμνιο? Από μια ηλικία και μετά? Ή από κάποια ποσοστά και μετά και ποια είναι αυτά? Οι βιβλιογραφίες αλλού λένε οτι τείνει να καταργηθεί μετά το ΠΑΠΠ α κι αλλού λένε οτι θα γίνεται σε όλες. Πάντως βλέπω οτι οι γιατροί διαφωνούν μεταξύ τους.

TEsup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Εκανα την άμνιο τελικά και βγήκαν τα αποτελέσματα φυσιολογικά .

Πάντως η ταλαιπωρία στην άμνιο δεν είναι το τσίμπημα της βελόνας , αλλα οι πόνοι μετά για λίγες μέρες και φυσικά ο φόβος μήπως υπάρξει κάποιο άσχημο επακόλουθο .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα ...

εχω μια απορια γιατι έχω αρχισει να αγχωνομαι κιολας.. ειμαι στην 19 εβδομαδα εγκυος στον δευτερο μπομπιρα...αυχενικη διαφανεια καναμε στο ιατρειο της γιατρου μου οχι εξω και δεν μου ειπε τιποτα για papp A έκανα μονο τεστ Α στην 17 εβδομάδα.... θα πρεπει να αρχισω να αγχωνομαι περισοττερο? μεγαλο υπερυχο εκλεισα ραντεβου για 8/12 ....

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα κι από εμένα!!!

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έκανα α τεστ. Σε αυτή (άλλαξα γιατρό) έκανα. Στην αυχενική - pappa το ποσοστό για σύνδρομο down βγήκε 1/7700 περίπου ενώ στο α τεστ 1/354 ...

 

Είμαι σε δίλημμα ... να κάνω ή όχι αμνιοπαρακέντηση? Από τη μία έχω άγχος για το αν είναι καλά το παιδί... από την άλλη έχω άγχος για την αμνιοπαρακέντηση.

 

Πείτε μου καμιά εμπειρία για την αμνιοπαρακέντηση? Μετά από πόσες μέρες μπορείς να επιστρέψεις στις δραστηριότητές σου - δλδ να οδηγάω, να σηκώνω τη μικρή και να περπατάω/ γυμνάζομαι??

 

Είμαι τώρα στη 19η εμδομάδα...

 

Ξέρετε καμία κοπέλα που να έχει αποβάλει με την αμνιοπαρακέντηση ή που να της έχει βγει ότι το παιδί είναι άρρωστο και τελικά να μην ήταν ή ανάποδα????

 

Έχω πολύ άγχος ... help!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ δεν ξέρω πολλά για το θέμα, αλλά οι απαντήσεις της hck πιο πάνω νομίζω ότι θα με έκαναν να αισθανθώ πολύ καλύτερα στη θέση σου!

 

Εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!!

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έκανα α τεστ. Σε αυτή (άλλαξα γιατρό) έκανα. Στην αυχενική - pappa το ποσοστό για σύνδρομο down βγήκε 1/7700 περίπου ενώ στο α τεστ 1/354 ...

 

Είμαι σε δίλημμα ... να κάνω ή όχι αμνιοπαρακέντηση? Από τη μία έχω άγχος για το αν είναι καλά το παιδί... από την άλλη έχω άγχος για την αμνιοπαρακέντηση.

 

Πείτε μου καμιά εμπειρία για την αμνιοπαρακέντηση? Μετά από πόσες μέρες μπορείς να επιστρέψεις στις δραστηριότητές σου - δλδ να οδηγάω, να σηκώνω τη μικρή και να περπατάω/ γυμνάζομαι??

 

Είμαι τώρα στη 19η εμδομάδα...

 

Ξέρετε καμία κοπέλα που να έχει αποβάλει με την αμνιοπαρακέντηση ή που να της έχει βγει ότι το παιδί είναι άρρωστο και τελικά να μην ήταν ή ανάποδα????

 

Έχω πολύ άγχος ... help!

ωτη εγ

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα αμνιο την 16 εβδ.Ειχα ποσοστο 1/700 και στην αυχενικη και στην αιματος!Ολα πηγανε καλα!Με 2 αλλους γυναικολογους που το συζητησα εκ των υστερων με κοιταγαν καλα καλα που δεχτηκα με τετοιο ποσοστο!Δεν το μετανιωνω και αν τυχον συνεβαινε κατι παλι δεν θα το μετανιωνα!Την αλλη εβδομαδα παω για αυχενικη και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξανακανω...

Αν θυμαμαι καλα 3-4 μερες θελει ξαπλα,αντιβιωση και καποια αλλα φαρμακα για τις συσπασεις!Μετα λιγη προσοχη@στο συνολο καμια βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!!

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν έκανα α τεστ. Σε αυτή (άλλαξα γιατρό) έκανα. Στην αυχενική - pappa το ποσοστό για σύνδρομο down βγήκε 1/7700 περίπου ενώ στο α τεστ 1/354 ...

 

Είμαι σε δίλημμα ... να κάνω ή όχι αμνιοπαρακέντηση? Από τη μία έχω άγχος για το αν είναι καλά το παιδί... από την άλλη έχω άγχος για την αμνιοπαρακέντηση.

 

Πείτε μου καμιά εμπειρία για την αμνιοπαρακέντηση? Μετά από πόσες μέρες μπορείς να επιστρέψεις στις δραστηριότητές σου - δλδ να οδηγάω, να σηκώνω τη μικρή και να περπατάω/ γυμνάζομαι??

 

Είμαι τώρα στη 19η εμδομάδα...

 

Ξέρετε καμία κοπέλα που να έχει αποβάλει με την αμνιοπαρακέντηση ή που να της έχει βγει ότι το παιδί είναι άρρωστο και τελικά να μην ήταν ή ανάποδα????

 

Έχω πολύ άγχος ... help!

 

Λοιπον ΒΕΡΑ.

Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση 17εβ+5ημ. Η διαδικασία ποιο πολύ ψυχοφθόρα παρά επώδυνη.

Εγώ μία μέρα πριν ξεκίνησα : αντιβίωση χ 3, trofocart x 3 , yutopar x 3 & buscopan x 3 και τα έπαιρνα μέχρι και 4 μέρες μετά την αμνιο. Κάποια από αυτά τα έκοψα σταδιακά μετά.

 

Εγώ έκανα την άμνιο γιατί η αυχενική ήταν 3mm και παρόλο που το ποσοστο έβγαινε 1/800 (είμαι 27 χρονών) προτίμησα να κάνω για να είμαι σίγουρη και δεν το μετανιώνω.

Ειδικά όταν μου είπαν γιατροί ότι η αυχενική δεν είναι και πολύ αξιόπιστη εξέταση.

Και σε άλλο παιδί να έμενα έγκυος, εγώ άμνιο θα ξαναέκανα. Γιατί το ποστοστό είναι 998-998%ο (τις χιλίοις) .

Εμένα ο γιατρός που είχε πει 3 μέρες στο κρεβάτι μόνο για τουαλέτα και μετά για 2-3 μέρες χαλαρά. Εγώ πρόσεχα για κανά 2 εβδομάδες.

Τώρα το αν μια γυναίκα θα υποβάλει τον εαυτό της σε αυτή τη διαδικασία είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εγώ σου γράφω την δική μου εμπειρία και την δική μου άποψη.

 

Εγώ δεν το μετανιώνω που την έκανα. Και όσο για την αποβολή που λες το ποσοστό είναι 0,5% να συμβεί. Επίσης μου έχει πει γιατρός για γυναίκα που έκανε αυχενική και test α και όλα τέλεια, έκανε άμνιο γιατί ήταν 40 χρονών και το παιδί είχε down. Οπότε όλα είναι σχετικά.

 

Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σένα και το μωράκι σου.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...