Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φακελάκι και τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Σας ζήτησαν φακελάκι?  

455

  1. 1. Σας ζήτησαν φακελάκι?

    • Ναι, άνω των 1000 ευρώ
      116
    • Ναι, κάτω των 1000 ευρώ
      49
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και ΔΕΝ το εννοούσαν-ειδοποιήθηκα απο άλλους ότι υπήρχε στάνταρ ποσό)
      50
    • Μου είπαν να δώσω ότι μπορώ/όπως επιθυμώ (και το εννοούσαν)
      210
    • Δεν μου ζήτησαν αλλά έδωσα κατιτίς σαν ευχαριστώ
      147
    • Δεν μου ζήτησαν και δεν έδωσα φακελάκι
      0


Recommended Posts

;) Σίγουρα ο γιατρός παίζει ρόλο. Αν δεν σε νοιάζουν τα δωμάτια ξενοδοχειου το design στην είσοδο, γιατί να πας σε ιδιωτικό οταν υπάρχουν αξιόλογες περιπτώσεις δημόσιων;

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό γιατί ήθελα απλά τον γιατρό μου τον οποίο κ εμπιστευθηκα όταν δεν με άφησε να πάω στο δημόσιο. Επειδή χρόνια έτρεχα στους γναικολόγους κ εχω κάνει κ επισκεψεις κ επμβάσεις στα δημόσια ήθελα μόνο τον γιατρό που εμπιστευόμουν κ ένα γερό παιδάκι.

Αμέσως μετά την γέννα βέβαια ήμασταν ταπί εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Ενώ αρχικά είχα προγραμματίσει γέννα σε ιδιωτικό στην πορεία αποφάσισα για δημόσιο, άλλαξα και γιατρό (άλλη ιστορία). Ο γιατρός λοιπόν του δημοσίου που του ζήτησα να παρευρεθεί στο τοκετό δεν μου ζήτησε χρήματα ( τα έδωσα εγώ μετά) και περίμενε 14 ώρες για να γεννήσω ( φυσιολογικός χωρίς επισ. ) Στο δωμάτιο ήμουν μόνη μου , το μωρό μου μου το έφεραν αμέσως και ο άντρας μου κοιμόταν μαζί μου. Στο ιδιωτικό θα έδινα 2000 και θα ήμουν σε τρίκλινο.... Βέβαια όλα έχουν να κάνουν και με το κάθε νοσοκομείο και με την σχέση μας με τον ιατρό μας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γέννησα στο Έλενα με τη γιατρό που εφημέρευε. Η γιατρός ήταν πολύ καλή και ευγενική όπως επίσης και το 95% των εργαζομένων στο νοσοκομείο. Δεν είχα δικό μου γιατρό ούτε στην εγκυμοσύνη. Με παρακολουθούσαν στα εξωτερικά ιατρεία του Έλενα. Είχα μια ομαλή, υγιή εγκυμοσύνη και γι' αυτό αποφάσισα να εμπιστευτώ τους εφημερεύοντες. Αν παρουσίαζα κάποιο πρόβλημα είχα σκοπό να βρω δικό μου γιατρό να με παρακολουθεί. Τελικά πάντως το καλό ήταν ότι δεν πλήρωσα τίποτα. Μάλιστα η ασφάλισή μου κάλυπτε και μονόκλινο και δεν πλήρωσα τίποτα ούτε για το δωμάτιο. Σε μία επόμενη εγκυμοσύνη θα το ξαναέκανα.

 

Από τις λίγες λογικές αναρτήσεις που έχω διαβάσει ψάχνοντας και για τον δικό μου τοκετό. Στο ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο κλείνεις ραντεβού στα εξωτερικά και γεννάς ή πας επειγόντως για κάτι στο εφημερεύον με τους ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΕΣ γιατρούς. Δεν υπάρχει η φράση "ο γιατρός μου". Όταν θεωρείς ότι στο δημόσιο πρέπει να εχεις το γιατρό σου, συνενείς στο να δίνονται φακελάκια αυτομάτως. Το δημόσιο είναι δημόσιο και πάει με αυτούς τους κανόνες. Όσο αφορά τον αναισθησιολόγο υπάρχει ο εφημερεύων οπωσδήποτε. Σε καισαρική είναι απαραίτητη η συμβολή του ενώ για επισκληρίδιο θα πρέπει να υπάρχει κάποιο κενό συνήθως. Δεν μπορεί να έχει τροχαία στην εφημερία και να τρέχει για επισκληρίδιο επειδή ο γυναικολόγος "έταξε επισκληρίδιο" στην γυναίκα που παρακολουθεί και θα πάρει φακελάκι. Για επιλογές κορίτσι μόνο σε ιδιωτικό....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά σε μένα συνέβη εντελώς το αντίθετο. Το πρώτο παιδί το γέννησα σε ιδιωτική κλινική, όλα τα έκανε η μαία και ο γυναικολόγος μου μπήκε μόνο για να πιάσει το παιδί να μην πέσει κάτω όταν γεννήθηκε. Το δεύτερο παιδί το γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, με γιατρό που με παρακολουθούσε συνέχεια από την αρχή της κύησης μέχρι και τον τοκετό, δεν μου ζήτησε ΠΟΤΕ χρήματα, εγώ της έδωσα γιατί έτσι ήθελα να την ευχαριστήσω, γιατί με πρόσεξε πάρα πολύ. Και να σας πω και κάτι άλλο; ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ;;;;; Είμαι 37 χρονών, έχω πάει σε άπειρα ιδιωτικά ιατρεία, έχω δώσει του κόσμου τα λεφτά τα οποία φυσικά μου τα ζήτησαν και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πήρα ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Δηλαδή αυτό δεν είναι φακελάκι και τα χρήματα που δίνεις σε κάποιο γιατρό οικειοθελώς είναι; Αν έχει πάρει κάποια από σας απόδειξη από γιατρό να μου το πει να γελάσω...

 

ΠΑΝΤΑ παιρνω αποδειξεις απο ολους τους γιατρους!

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες σας. σας παρακαλω εαν καποια εχει γεννησει σχετικα προσφατα στο αττικο , ασ μας πει ποια ηταν η χρεωση για το νοσοκομειο και με τι ασφαλιστικο ταμειο. ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Και γω εννοείται χωρίς φακελάκι αλλά γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

kkorina και γω συμφωνώ με την meloula παίρνω πάντα απόδειξη από όλους τους γιατρούς που έχω πάει και εννοείται δεν την ζητάω την δίνουν από μόνοι τους...... Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις να παίρνεις και συ αποδείξεις....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω εννοείται χωρίς φακελάκι αλλά γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

kkorina και γω συμφωνώ με την meloula παίρνω πάντα απόδειξη από όλους τους γιατρούς που έχω πάει και εννοείται δεν την ζητάω την δίνουν από μόνοι τους...... Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις να παίρνεις και συ αποδείξεις....

 

Καλημέρα

 

Κ εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, πάντα παίρνω απόδειξη και όχι μόνο απο ιατρό αλλά από όλες τις υπηρεσίες ( εκτός και αν συμφωνήσουμε σε κάποια καλύτερη τιμή). :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αυτό με το ''φακελάκι σε δημόσιο'' ΔΕΝ το καταλαβαίνω!!!! Όταν θες να γεννήσεις με κάποιον συγκεκριμένο γιατρό και να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και να τον παίρνεις τηλέφωνο ότι ώρα θες ακόμα και για την πιο απλή ερώτηση, όταν θες να είναι εκεί σε όλα...ε ναι θα πληρώσεις.....Δεν είναι υποχρεωμένος να τα κάνει όλα αυτά χωρίς να πληρωθεί. Αλλιώς πας σε εφημερία! όπως έκανε η opal. Όχι εγω δεν θα το έκανα να παω σε εφημερία αλλά όταν θα έδινα 1000 - 1200 στον γυναικολόγο δεν θα το θεωρούσα φακελάκι εφόσον θα με παρακολουθούσε σε όλη την εγκυμοσύνη και θα ήταν δίπλα μου στη γέννα και μάλιστα θα με έβαζε και στο δωμάτιο που θέλω μέχρι να πάρω εξιτήριο...

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ''φακελάκι σε δημόσιο'' ΔΕΝ το καταλαβαίνω!!!! Όταν θες να γεννήσεις με κάποιον συγκεκριμένο γιατρό και να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και να τον παίρνεις τηλέφωνο ότι ώρα θες ακόμα και για την πιο απλή ερώτηση, όταν θες να είναι εκεί σε όλα...ε ναι θα πληρώσεις.....Δεν είναι υποχρεωμένος να τα κάνει όλα αυτά χωρίς να πληρωθεί. Αλλιώς πας σε εφημερία! όπως έκανε η opal. Όχι εγω δεν θα το έκανα να παω σε εφημερία αλλά όταν θα έδινα 1000 - 1200 στον γυναικολόγο δεν θα το θεωρούσα φακελάκι εφόσον θα με παρακολουθούσε σε όλη την εγκυμοσύνη και θα ήταν δίπλα μου στη γέννα και μάλιστα θα με έβαζε και στο δωμάτιο που θέλω μέχρι να πάρω εξιτήριο...

 

Για ονομα του Θεου....πρωτον:εγω ετσι εχω την ιδιωτικη γιατρο που της σκαω και 40 σε καθε επισκεψη αλλα εχω το κεφαλι μου ησυχο....δευτερον:σε πολλα επαγγελματα μπορεις να παρεις τον "ειδικο" τηλεφωνο να τον ρωτησεις κατι κλπ κλπ..δεν του σκας ομως ενα χιλιαρικο και μαυρο μετα...τριτον:παιρνουν ηδη μισθο για ολα αυτα και χωρις να ειναι στο νοσοκομειο πολλες φορες και τεταρτον:οταν επελεγαν το συγκεκριμενο επαγγελμα (η πλειοψηφια) το εκανε για τα φακελακια και οχι για το λειτουργημα...γιατι ηξεραν εκ των προτερων οτι δε θα γεννησουν οι γυναικες που ανελαβαν τη Δευτερα στις 10:30 με ραντεβου!εξαλλου το μισθο τους τον πληρωνουμε απ'τον μισθο μας!γι'αυτα λοιπον και για αλλα πολλα καλα θα κανουν να μην πινουν το αιμα απο οικογενειες που αναγκαστικα τους χρειαζονται και ειδικα στις μερες μας!και τελος για να μη θεωρειται φακελακι ας εκοβαν αποδειξη!αλλα οχι....εμεις να φορολογουμαστε για τα 500 ή τα 1000 που βγαλαμε απο τη δουλεια μας και ο γιατρος να τα τσεπωνει ζεστα ζεστα επειδη-απλως-εκανε τη δουλεια του και λογο να μη δινει...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε πολλά με την Meloula!!!!

 

Εγω γεννησα το παιδι μου υπο αλλες εργασιακες συνθηκες πριν την κριση , σε ιδιωτικη κλινικη με ιδιωτη γυναικολογο που τον πληρωνα τις επισκεψεις καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και πηρε και το 1700αρι του στην γεννα με μικροτερη φυσικα αποδειξη....

 

Σε τωρινα δεδομενα, που η κριση εχει επηρεασει και πολυ την δικη μου οικογενειακη κατασταση με ανεργιες κλπ, φυσικα και θα απευθυνθω σε δημοσιο νοσοκομειο οπου υπαρχουν τα πρωινα επισκεπτηρια ή τα απογευματινα όπου πληρωνεις αναλογα την βαθμιδα τον γυναικολογο. Το να γεννησεις στο τελος και να υπάρχει η απαίτηση για αμοιβη (πέρα απο τον μισθο που παιρνει απο το νοσοκομειο), εγω το θεωρω ανεντιμο και πλεοναζον!

Σαφως και ισως εχω την διαθεση να του κανω ενα δωρο για το ευχαριστω αλλα ειναι δικαιωμα μου και οχι υποχρεωση μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πληρώνεται φυσικά για τις ώρες που δουλεύει κανονικά...Όχι όμως και για τις ώρες που εγώ ή η οποιαδήποτε μανούλα θελήσουμε να γεννήσουμε μαζί του. Αν θες να έχεις τον γιατρό "ΣΟΥ" θα τον πληρώσεις. Δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει π.χ τα μεσάνυχτα αν εγω γεννάω επειδή ήδη παίρνει ενα μισθό. Οπότε για να έρθει θα τον πληρώσω...Αλλίως πάω σε ιδιωτικό να δώσω 4 χιλιάρικα και παραπάνω για να εχω απόδειξη ; ή για να μην δώσω 1000 στον γιατρό του δημοσίου επειδή παίρνει ήδη μισθό ;

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιωτικο ειναι η κλινικη που το γνωριζεις εξαρχης οτι θα πληρωσεις , ενω το δημοσιο ειναι το νοσοκομειο που πας για να μην εχεις και το οικονομικο βαρος....περαν της ασφαλειας για δυσκολα περιστατικα!

 

Υπαρχουν δυστυχως και οι περιπτωσεις που ουτε κατα διανοια δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στα χιλιαρικα ...ειτε ειναι 4000 σε ιδιωτικη κλινικη ουτε 1000? σε φακελακι στο δημοσιο.

 

Η αμοιβη τετοιου τυπου ειναι μαυρη....αρα φακελακι. Δεν ειναι αυτονοητη υποχρεωση να δωσουμε ταριφα οσο ζηταει ο γυναικολογος. Και ουτε μια αποδειξη θα μας εσωζε, αλλα σαφως και δικαιουμαι να δωσω οσα νομιζω εγω και αν εχω, να δωσω....και αν δεν θελει , ας μην ερθει να με ξεγεννησει τα μεσανυχτα και ας με ξεγεννησει ο γιατρος της εφημεριας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να του δωσω λεφτα αν θελω και μπορω ομως και οχι με εκβιασμο...και να κοβει και αποδειξη!αλλιως παιρνει ΦΑΚΕΛΑΚΙ...επιπλεον να πληρωθει υπερωρια...δεν θα του δωσω εγω το χιλιαρικο..που αν κατσω και πεντε ωρες επιπλεον στη δουλεια μου το πολυ πολυ να παρω μια υπερωρια...οχι μηνιατικο και παραπανω...και μαυρο...ελατε τωρα...δεν υπαρχει δικαιολογια για τα φακελακια...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ''φακελάκι σε δημόσιο'' ΔΕΝ το καταλαβαίνω!!!! Όταν θες να γεννήσεις με κάποιον συγκεκριμένο γιατρό και να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και να τον παίρνεις τηλέφωνο ότι ώρα θες ακόμα και για την πιο απλή ερώτηση, όταν θες να είναι εκεί σε όλα...ε ναι θα πληρώσεις.....Δεν είναι υποχρεωμένος να τα κάνει όλα αυτά χωρίς να πληρωθεί. Αλλιώς πας σε εφημερία! όπως έκανε η opal. Όχι εγω δεν θα το έκανα να παω σε εφημερία αλλά όταν θα έδινα 1000 - 1200 στον γυναικολόγο δεν θα το θεωρούσα φακελάκι εφόσον θα με παρακολουθούσε σε όλη την εγκυμοσύνη και θα ήταν δίπλα μου στη γέννα και μάλιστα θα με έβαζε και στο δωμάτιο που θέλω μέχρι να πάρω εξιτήριο...

 

Καταλαβαινω την λογικη πισω απο αυτα που λες, ΑΛΛΑ οπως και να το κανουμε δινεις μαυρα λεφτα. Εγω προσωπικα δεν μπορω να το ανεχτω να το κανω, να γινω συμμετοχος σε κατι τετοιο....τοσο απλα!!!! Προτιμω να παω στο οικονομικοτερο δωματιο μιας ιδιωτικης κλινικης αν δεν εχω μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα ή στην εφημερια του δημοσιου!

 

Γενικα, καπου χανεις και καπου κερδιζεις! Αν μια γυναικα εχει μοναδικο στοχο να δωσει 1000 ευρω, εχοντας ομως τα ιδια οφελη και τα ιδια πλεονεκτηματα με καποια που εδωσε 3000, τοτε ναι μπορει ανετα να βρει εναν γιατρο του ΕΣΥ, να της κανονισει και το δωματιο που θελει και ολα καλα! Ας μην εχουμε ομως την ψευδαισθηση οτι ειναι νομιμο γιατι απλουστατα δεν ειναι, αντιθετως συντηρει τη νοσηροτητα του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να παω στο οικονομικοτερο δωματιο μιας ιδιωτικης κλινικης αν δεν εχω μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα ή στην εφημερια του δημοσιου!

 

Αυτό με την εφημερία του δημοσίου το καταλαβαινω... Αλλά τι θα αλλάξει εαν πας σε ιδιωτικη;; Εκει δηλαδή δε θα δώσεις φακελάκι;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την εφημερία του δημοσίου το καταλαβαινω... Αλλά τι θα αλλάξει εαν πας σε ιδιωτικη;; Εκει δηλαδή δε θα δώσεις φακελάκι;;

 

Πως θα δώσω φακελάκι στο ιδιωτικό; Θα πληρώσω την προβλεπόμενη και γνωστή απο πριν αμοιβή του νοσοκομείου και του δικαιούμενου να παίρνει αμοιβή ιδιώτη γιατρού. Και θα πάρω και απο τους δυο απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Φακελάκι ή όχι αυτά έχω αυτά θα δώσω και θα γεννήσω με τον γιατρό που θέλω και θα μείνω και στο δωμάτιο που θέλω . Ας παίρνανε λιγότερα στα ιδιωτικά και δεν θα αναγκαζόμουνα εγώ και άλλες μανούλες να δώσουμε 1000 σε γιατρό του δημοσίου. Το να θέλω όμως 2000 για τον γιατρό και αλλα τόσα και παραπάνω για το δωμάτιο πάει πολύ...Και να μου περίσσευαν δεν τα έδινα ειδικά γνωρίζοντας ότι αν πάει κάτι στραβά πάλι στο δημόσιο θα με στείλουν.

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Φακελάκι ή όχι αυτά έχω αυτά θα δώσω και θα γεννήσω με τον γιατρό που θέλω και θα μείνω και στο δωμάτιο που θέλω .

 

Φακελάκι να μην δώσεις. Δεν υποχρεούσαι ούτε δικαιούνται οι δημόσιοι γιατροί.

 

Αλλά όχι, ΔΕΝ είναι δικαίωμά σου να γεννήσεις με όποιον γιατρό θέλεις ούτε να μείνεις στο δωμάτιο που θέλεις. Αυτό σημαίνει "δημόσιο".

Link to comment
Share on other sites

Αν ειστε θυματα και θελετε να δινετε περιουσιες σε δηθεν γιατρους διακαιωμα σας...αλλα δεν ειναι δικαιωμα σας και να τους κακομαθαινετε δειχνοντας τους οτι "ναι γιατρε ευχαριστω που εκανες τη δουλεια σου και δε μου φερθηκες σαν κρεας,παρε 1000?" και μετα να θεωρουν το χρηματισμο αυτονοητο και να εχουν ταριφα..και φυσικα ερχεται και το γνωστο "no money, no honey" μετα λες και δεν πληρωνουμε ηδη την υγεια απ'την τσεπη μας.

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως θα δώσω φακελάκι στο ιδιωτικό; Θα πληρώσω την προβλεπόμενη και γνωστή απο πριν αμοιβή του νοσοκομείου και του δικαιούμενου να παίρνει αμοιβή ιδιώτη γιατρού. Και θα πάρω και απο τους δυο απόδειξη.

Άλλο η αμοιβή του νοσοκομείου.. Αλλά σχεδόν όλα τα παραδειγματα που έχω (από το περιβάλλον μου) ο γιατρός που ξεγεννησε στο ιδιωτικό δεν έκοψε απόδειξη. Και έχω και παραδειγμα (μόνο ένα) όπου ο γιατρός έκοψε απόδειξη ενώ ξεγέννησε τη φίλη μου στο έλενα.

Επίσης αυτό που δεν κατανοώ, είναι γιατί λέτε "ο γιατρός του δημοσίου" Δηλαδή εαν εγώ πηγαινω στο ιατρειο και πληρώνω επίσκεψη κανονικά, και απλώς στο τέλος αντι να πάω να γενησσω στο ιδιωτικό, πάω στο δημόσιο, και παρω και το γιατρο μου και θέλω να έρθει στις 2.00 και στις 3.00 τη νύχτα να με ξεγεννησει χωρίς να εχει υπερωρία δεν πρέπει να τον πληρώσω; Δεν πιστευω να τον πληρώσει το νοσοκομείο εφόσον δεν είχε εφημερία εκείνη τη νύχτα.. (η΄θα τον πληρώσει; Δεν γνωρίζω).

Όταν λέμε γιατρός του δημοσίου σημαινει να έχεις ανοιξει καρτελα σε ένα δημοσιο νοσοκομειο και να κάνεις επισκεψη, όχι σε ιδιωτικό ιατρειο, αλλά στο νοσοκομειο, και να ξεγεννησεις με το γιατρο της εφημερίας. Αλλιώς γεννάς με ιδιώτη γιατρο σε δημοσιο νοσοκομείο οπότε και δεν πληρωνεις το νοσοκομειο ανάλογα με την ασφάλεια σου και πληρώνεις το γιατρό σου. Το αν κόβει αποδειξη ο γιατρος είναι άλλο θέμα, εδώ πολλοί δεν κόβουν καν στο ιατρειο τους...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η αμοιβή του νοσοκομείου.. Αλλά σχεδόν όλα τα παραδειγματα που έχω (από το περιβάλλον μου) ο γιατρός που ξεγεννησε στο ιδιωτικό δεν έκοψε απόδειξη. Και έχω και παραδειγμα (μόνο ένα) όπου ο γιατρός έκοψε απόδειξη ενώ ξεγέννησε τη φίλη μου στο έλενα.

Επίσης αυτό που δεν κατανοώ, είναι γιατί λέτε "ο γιατρός του δημοσίου" Δηλαδή εαν εγώ πηγαινω στο ιατρειο και πληρώνω επίσκεψη κανονικά, και απλώς στο τέλος αντι να πάω να γενησσω στο ιδιωτικό, πάω στο δημόσιο, και παρω και το γιατρο μου και θέλω να έρθει στις 2.00 και στις 3.00 τη νύχτα να με ξεγεννησει χωρίς να εχει υπερωρία δεν πρέπει να τον πληρώσω; Δεν πιστευω να τον πληρώσει το νοσοκομείο εφόσον δεν είχε εφημερία εκείνη τη νύχτα.. (η΄θα τον πληρώσει; Δεν γνωρίζω).

Όταν λέμε γιατρός του δημοσίου σημαινει να έχεις ανοιξει καρτελα σε ένα δημοσιο νοσοκομειο και να κάνεις επισκεψη, όχι σε ιδιωτικό ιατρειο, αλλά στο νοσοκομειο, και να ξεγεννησεις με το γιατρο της εφημερίας. Αλλιώς γεννάς με ιδιώτη γιατρο σε δημοσιο νοσοκομείο οπότε και δεν πληρωνεις το νοσοκομειο ανάλογα με την ασφάλεια σου και πληρώνεις το γιατρό σου. Το αν κόβει αποδειξη ο γιατρος είναι άλλο θέμα, εδώ πολλοί δεν κόβουν καν στο ιατρειο τους...

 

Ας με διορθώσουν οι γιατροί του φόρουμ, αλλά:

 

α) απο ο,τι ξέρω ο γιατρός του ΕΣΥ δεν επιτρέπεται να έχει ιδιωτικό ιατρείο, ειναι δημόσιος υπάλληλος και οχι ελεύθερος επαγγελματίας επομένως δεν μπορεί να έχει μπλοκ αποδείξεων. Έτσι φορολογείται μόνο για τον μισθό που λαμβάνει απο το νοσοκομείο (κράτος). Όλα τα αλλα τα παίρνει μαύρα!

 

β) Ιδιώτης γιατρός δεν μπορεί να ξεγεννησει σε δημόσιο νοσοκομείο!

 

Τέλος, εννοείται ότι ούτε ο ιδιώτης γιατρός που δεν κόβει απόδειξη ειναι νόμιμος, αλλά δεν ειναι ο κανόνας. Εγω δεν έχω παράδειγμα στο περιβάλλον μου που να μην πήραν απόδειξη, έτσι κι αλλιώς ο κόσμος έχει ξυπνήσει πια και αυτα ειναι πράγματα που τα συζητάς νωρίς μέσα στην εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

απο ο,τι ξέρω ο γιατρός του ΕΣΥ δεν επιτρέπεται να έχει ιδιωτικό ιατρείο,

 

Δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος αλλά ο δικός μου γιατρός έχει ιδιωτικό ιατρείο και είναι και στο Αρεταιειο. Δεν νομίζω πως κάνει κάποια παρανομία. (δεν το κρύβει οτι έχει ιατρειο απο κανεναν)

Επίσης η παιδίατρος μιας φίλης μου είναι στο Αλεξάνδρα αλλά δεχεται και σε ιατρείο κανονικά. Πραγματικά ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει..

 

β) Ιδιώτης γιατρός δεν μπορεί να ξεγεννησει σε δημόσιο νοσοκομείο!

Πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.. Τι εννοούμε ιδιώτης γιατρός;; Κάποιος που έχει ιδιωτικό ιατρείο; Η εννοείς ένας που δεν δουλέυει στο νοσοκομείο να μπει μέσα και να ξεγεννησει, όπως γίνεται στα ιδιωτικά με εξωτερικούς συνεργάτες; Αυτο φυσικά δε γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...