Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός πρωτότοκου και νεα εγκυμοσύνη


mia

Recommended Posts

Πριν λίγες εβδομάδες έμεινα έγκυος ενώ θηλάζω. Η περίοδός μου ήταν πολύ άστατη με μεγάλο κύκλο, όμως συνέλαβα με την πρώτη προσπάθεια. Προσωπικά, είδα περίοδο στους 11 μήνες. Παρόμοιες ιστορίες θα διαβάσεις εδώ από πολλές κοπέλες.

 

Ο γιατρός σου είπε ότι το πάχος του ενδομητρίου σχετίζεται με τον θηλασμό; Επίσης δεν νομίζω η ηλικία να είναι και τόσο σχετική.. Κι εγώ 40 είμαι και το ενδομήτριο είναι μια χαρά.

 

Δυστυχώς η δική μου εγκυμοσύνη δεν έχει καλή εξέλιξη, όμως για λόγους άσχετους με το ενδομήτριο (ο γιατρός μάλιστα μου είπε ότι είναι παχύ).

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν λίγες εβδομάδες έμεινα έγκυος ενώ θηλάζω. Η περίοδός μου ήταν πολύ άστατη με μεγάλο κύκλο, όμως συνέλαβα με την πρώτη προσπάθεια. Προσωπικά, είδα περίοδο στους 11 μήνες. Παρόμοιες ιστορίες θα διαβάσεις εδώ από πολλές κοπέλες.

 

Ο γιατρός σου είπε ότι το πάχος του ενδομητρίου σχετίζεται με τον θηλασμό; Επίσης δεν νομίζω η ηλικία να είναι και τόσο σχετική.. Κι εγώ 40 είμαι και το ενδομήτριο είναι μια χαρά.

 

Δυστυχώς η δική μου εγκυμοσύνη δεν έχει καλή εξέλιξη, όμως για λόγους άσχετους με το ενδομήτριο (ο γιατρός μάλιστα μου είπε ότι είναι παχύ).

 

Εμείς κλείσαμε 2 χρόνια θηλασμού (και συνεχίζουμε) και η περίοδος δεν μου έχει έρθει.

Ναι, μου είπε ότι η μήτρα έχει συρρικνωθεί, έχει μαζέψει λόγω του θηλασμού (αυτό μας το είχαν πει και στο διαβαλκανικό μετά τη γέννα, ότι όσες θηλάζουν, θα έχουν πονάκια στην αρχή στη μήτρα γιατί συσπάται και επανέρχεται πολύ γρήγορα στα φυσιολογικά).

Και το ενδομήτριο μου είπε ότι είναι πάρα πολύ λεπτό (και πάλι λόγω θηλασμού) και ότι κι αν ακόμη υπάρξει εγκυμοσύνη, αυτή δε θα συνεχιστεί. Και όντως, όπου κοίταξα για πάχος ενδομητρίου και εγκυμοσύνη, υποστηρίζεται ότι πρέπει να είναι το λιγότερο 0,8-0,9.

Λυπάμαι για την νέα εγκυμοσύνη, η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσες δηλ πετύχατε μία νέα εγκυμοσύνη ενώ θηλάζατε, πώς τα καταφέρατε?

Με τις μετρήσεις αυτές δεν τολμάω ούτε να ξαναπροσπαθήσω (εφόσον δεν θα συνεχιστεί η νέα κύηση). Και επιτέλους..πότε θα δω και γω περίοδο?

Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον θα δω σύντομα.

Για να δούμε!!

 

Θηλαζεις 2 χρονια και δεν σου εχει έρθει ακομα περίοδος; θηλαζει πολυ;

 

Το πάχος ενδομητρίου νομίζω σχετίζεται με την απουσία περιόδου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την νέα εγκυμοσύνη, η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη?

 

Φυσικά και είναι αναστρέψιμη! Το ενδομήτριο ξαναφτιάχνεται από την αρχή σε κάθε κύκλο. Το αναπαραγωγικό σύστημα στη γόνιμη ηλικία είναι κάτι δυναμικό.

 

Εμένα μετά τη δεύτερη γέννα έκανε δύο χρόνια.

Αν θέλεις να επισπεύσεις την επαναφορά της γονιμότητας, περιορίζεις τους θηλασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζεις 2 χρονια και δεν σου εχει έρθει ακομα περίοδος; θηλαζει πολυ;

 

Το πάχος ενδομητρίου νομίζω σχετίζεται με την απουσία περιόδου.

 

Ξέρω και γω...υπάρχουν και υπήρχαν φάσεις που ελάττωνε αρκετά (και νόμιζα ότι αποθηλάζει και σας έπρηζα εδώ στο φόρουμ!) και άλλες που ζητάει αρκετά. Δεν προσφέρω και δεν αρνούμαι.

Απλά επειδή σκεφτόμασταν να του κάνουμε αδεφάκι, αλλά μετά από αυτά που μου είεπ ο γιατρός, γουρλώσαμε και οι δυο τα μάτια και κοιταζόμασταν σαν χάνοι!!

Και ο ενδοκρινολόγος άρχισε τα γνωστά "δεν είναι φυσιολογικό, τώρα θα κόψεις τον θηλαμσό, δεν προσφέρεις άλλωστε τίποτα στο παιδί, δεν είναι καλό να μην έχιε η γυναίκα τόσο πολύ καιρό περίοδο, θα κάνουμε ορμονικές εξετάσεις, αλλά θα κόψεις το θηλασμό". Βρε μανία που τους έχεις πιάσει!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επίσης να σου θυμήσω (και να σε ξαναευχαριστήσω με την ευκαιρία) ότι αν δεν ήσουν εσύ και κάποιες άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ, δνε θα τα είχα καταφέρει να θηλάσω τόσο πολύ, γιατί είχα πολύ σοβαρό θέμα με πληγωμένη θηλή, έκανα θεραπείες, θήλαζα τότε μόνο από το ένα και αντλούσα 12 φορές τη μέρα από το άλλο και το πετούσα...πολύ δύσκολη φάση!

Αυτά βέβαια ήταν τους πρώτους μήνες. Τώρα είμαστε καλά!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι αναστρέψιμη! Το ενδομήτριο ξαναφτιάχνεται από την αρχή σε κάθε κύκλο. Το αναπαραγωγικό σύστημα στη γόνιμη ηλικία είναι κάτι δυναμικό.

 

Εμένα μετά τη δεύτερη γέννα έκανε δύο χρόνια.

Αν θέλεις να επισπεύσεις την επαναφορά της γονιμότητας, περιορίζεις τους θηλασμούς.

 

Έκανες όμως tandem απ' ΄ότι βλέπω, ίσως γι' αυτό σου καθυστέρησε τόσο. Εγώ με ένα μωρό..μου φαίνεται λίγο τραβηγμενο να μην μου έχει έρθει ακόμη.

Ναι, ξέρω ότι πρέπει να περιορίσω τους θηλασμούς, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν τα ζυγίζω (νέα εγκυμοσύνη vs θηλασμός μικρού) δεν χρειάζεται καν να σκεφτώ τί να επιλέξω. Εννοείται τον θηλασμό με τον μικρούλη μου, δεν θα μπορούσα να του αρνηθώ με τίποτα. Μάλιστα είανισ τη φάση που κα΄νει αγαπούλες στο στήθος, χαδάκια, τρίβει τα μάγουλα/αυτιά/μύτη στη θηλή και γαργαλιέται και γελαέι..πώς να αρνηθώ μετά??

Απλά βλέπω φίλες που γεννήσαμε μαζί να έχουν ήδη δεύτερο ή να είναι έγκυες και αναρωτιέμαι πότε θα συμβεί και σε μας.

Δεν έχουμε ακόμη ελεύθερες επαφές, γιατί ο γιατρός μου είπε ότι και να μείνω έγκυος θα αποβάλω, αφού το ενδομήτριο είναι ατροφικό, οπότε δεν το διακινδυνεύουμε. Αν ποτέ μου έρθει περίοδος και πάρω το οκ από τον γιατρό, τότε λέω να δοκιμάσουμε ελεύθερα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης να σου θυμήσω (και να σε ξαναευχαριστήσω με την ευκαιρία) ότι αν δεν ήσουν εσύ και κάποιες άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ, δνε θα τα είχα καταφέρει να θηλάσω τόσο πολύ, γιατί είχα πολύ σοβαρό θέμα με πληγωμένη θηλή, έκανα θεραπείες, θήλαζα τότε μόνο από το ένα και αντλούσα 12 φορές τη μέρα από το άλλο και το πετούσα...πολύ δύσκολη φάση!

Αυτά βέβαια ήταν τους πρώτους μήνες. Τώρα είμαστε καλά!

 

Σε θυμάμαι κοριτσι :wink:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εσείς δηλαδή κατά μέσο όρο στα 2 χρόνια πόσες φορές θηλάζατε?

Ε'υχοαμι πάντως να αξιωθώ να κάνω και γω tandem!!

 

Δεν εχει σημασία ποσες φορες θηλαζαμε εμείς ή οποιαδήποτε αλλη μαμα! Καθε παιδι ειναι διαφορετικο με διαφορετικές ανάγκες.

Δεν εχεις ιστορικο με πολυκυστηκες ή θυρεοειδή ε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχει σημασία ποσες φορες θηλαζαμε εμείς ή οποιαδήποτε αλλη μαμα! Καθε παιδι ειναι διαφορετικο με διαφορετικές ανάγκες.

Δεν εχεις ιστορικο με πολυκυστηκες ή θυρεοειδή ε;

 

Όχι, δεν έχω ιστορικό με πολυκυστικές. Είχα από πάντα υποθυρεοειδή (χασιμότο στην εγκυμοσύνη) αλλά παίρνω καθημερινά χάπι, κάνω εξετάσεις τακτικά και το ελέγχω. Οι εξετάσεις μου πάντα είναι πολύ καλές (θυρεοειδής κλπ) και τελευταία που ξαναέκανα μια χαρά ήταν.

Όλα δηλαδή δουλεύουν ρολόι, πλην της περιόδου!! Και κλασικά, τώρα που μου είπε ο γυναικολόγος ότι δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης, τώρα το θέλω πιο πολύ!! Χι χί!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και απο εμενα!

 

Μέχρι και πριν περίπου 10 μέρες ο 2 ετών γιός μας θηλαζε μέρα νυχτα με την πρώτη ευκαιρια, με το που με έβλεπε αμέσως μου έκανε "επίθεση" και άδειαζε και τα 2 στήθη

 

Πρίν λίγες μέρες όπως ανακαλυψαμε οτι περιμένουμε και πάλι παιδάκι!!

Οι εγκυμοσύνες μας δεν ειναι και οτι πιο ευκολο μπορει να περιμενει μια οικογένεια....

Πραγματικά δεν ειχα σκοπο να μειώσω καθολου τους θηλασμους του... ομως κάτι καφέ υγρά που ειχα με ταρακουνησαν για τα καλα.. τώρα προσπαθω να τον θηλάζω μέσα στη μέρα το πολυ 1 με 2 φορές και την νύχτα που έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να κανω κάτι να τον αφήνω να θηλάζει όσο θέλει...

Τα πράγματα τα κάνει ακόμα πιο δύσκολα μια αποκόλληση που ηρθε και έδεσε το γλυκο...

Προς το παρον πόνο στη μητρα δεν νιώθω όσο θηλάζει αλλά έχω φριχτούς πόνους στις θηλες....

Θα ηθελα να μπορούσα να μειωσω τους νυχτερινούς θηλασμούς του... εντάξει ας αποκοιμιέται με το στήθος αλλα μεσα στη νυχτα ο πόνος δεν αντέχεται...

Αραγε θα περάσει ο πονος στις θηλές??? :?::?::?::?::?::?:

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξερω να σου πω για την επικινδυνότητα του θηλασμου για την εγκυμοσυνη σου.Αυτο θα στο πουν οι πιο έμπειρες αν και θα πρεπει να δώσεις πιο πολλες λεπτομέρειες,αν είχες πχ. Ιστορικό αποβολων.Θα σου πω την προσωπική εμπειρία καθως θηλαζα τον 22 μηνων γιο μου μεχρι 6 μηνες της εγκυμοσύνης μου οσ΄που μια ωραια μερα μου είπε οτι το γαλα μου ειναι " μπλιαχ!!"και ετσι αποθηλασε..Οι θηλές άρχισαν να με πονάνε απο τον πέμπτο μηνα παρα πολυ αλλα σιγα σιγα ο πονος ηταν ελάχιστος και μεςα σε 2 εβδομάδες υποχώρησε τελείως.Δηλαδη πιστευω οτι συνηθίζεται σιγα σιγα.Αυτο που μου εκανε περισσοτερο εντυπώση οτι ειδικα στον έκτο μηνα λιγο πρην αποθηλασει άρχισε να με ενοχλεί παρα πολυ που θηλαζε σε σημείο να εκνευριζομαι αφάνταστα(καθαρά ψυχολογικό..),πραγμα περίεργο γιατι όλο το αλλο διάστημα το απολάμβαναμε! Τι να πω η φύση κανει παιχνιδια ισως...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος στον δεύτερο γιό μου ο μεγάλος μου ήταν 17 μηνών και πλέον (με δική μου "προτροπή") θήλαζε μόνο πριν μετά και κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού και βραδινού ύπνου του. Την δεύτερη εγκυμοσύνη την κατάλαβα από την έντονη ενόχληση που είχα στις θηλές. Σε εμένα επώδυνό ήταν το πρώτο δίμηνο περίπου, μετά συνέχιζε μεν να με ενοχλεί τα πρώτα λεπτά του θηλασμού αλλά μετά καθόλου. Τα βραδινά ξυπνήματα τα έκοψε 20 μηνών μόνος του και θεώρησα πώς σιγά-σιγά θα αποθήλαζε, πράγμα που δεν έγινε και τελικά θήλασε και 6 μήνες παράλληλα με τον αδελφούλη του ώσπου και πλέον αποθήλασε εύκολα και χωρίς δράματα.

Πόνο στη μήτρα δεν είχα ούτε εγώ και συσπάσεις όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Όμως εμένα και οι δύο μου εγκυμοσύνες ήταν εύκολες και χωρίς προβλήματα.

Έχεις δοκιμάσει να του αρνηθείς το στήθος κατά τη διάρκεια της νύχτας; αν του πεις ότι τώρα είναι ώρα για ύπνο πχ και κάνετε μόνο αγκαλίτσες θα το δεχτεί;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δέχεται περιορισμούς εύκολα, δλδ χρονικούς, τοπικούς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα εχω τρια παιδια το τριτο ειναι 9 μηνων και ειμαι εγκυος στον πεμπτο μηνα δεν εχω δωσει ξενο γαλα ως τωρα θηλαζω και ο στοχος μου ειναι οταν με το καλο γεννησω να θηλασω και τα δυο μωρα μαζι σκεφτομουν να διακοψω ενα μηνα πριν γεννησω ωστε και αυτη να μην το ξεχασει και να ξεκινησουμε παλι μολις γεννηθει και το αλλο μωρο αλλα το προβλημα μου ειναι οτι το τελευταιο διαστημα το γαλα μου εχει μειωθει αρκετα με αποτελεσμα αυτη να τραβαει να μη βρισκει γαλα κι εγω να ποναω σκεφτομαι να της δωσω και ξενο τωρα αλλα φοβαμαι να μη μειωθει το δικο μου τελειως ευτυχως τρωει σχεδον τα παντα αλλα και το γαλα χρειαζεται περισσοτερο δηλαδη εγω πρωτα ο Θεος γενναω τον Οκτωβρη και σκεφτομουν καπου τονΑυγουστο να μειωσω τους θηλασμους ωστε μεχρι το Σεπτεμβρη να εχω σταματησει για να ερθει παλι το πρωτογαλα που πρεπει να παρει το μωρο μπορει καποια να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω τρια παιδια το τριτο ειναι 9 μηνων και ειμαι εγκυος στον πεμπτο μηνα δεν εχω δωσει ξενο γαλα ως τωρα θηλαζω και ο στοχος μου ειναι οταν με το καλο γεννησω να θηλασω και τα δυο μωρα μαζι σκεφτομουν να διακοψω ενα μηνα πριν γεννησω ωστε και αυτη να μην το ξεχασει και να ξεκινησουμε παλι μολις γεννηθει και το αλλο μωρο αλλα το προβλημα μου ειναι οτι το τελευταιο διαστημα το γαλα μου εχει μειωθει αρκετα με αποτελεσμα αυτη να τραβαει να μη βρισκει γαλα κι εγω να ποναω σκεφτομαι να της δωσω και ξενο τωρα αλλα φοβαμαι να μη μειωθει το δικο μου τελειως ευτυχως τρωει σχεδον τα παντα αλλα και το γαλα χρειαζεται περισσοτερο δηλαδη εγω πρωτα ο Θεος γενναω τον Οκτωβρη και σκεφτομουν καπου τονΑυγουστο να μειωσω τους θηλασμους ωστε μεχρι το Σεπτεμβρη να εχω σταματησει για να ερθει παλι το πρωτογαλα που πρεπει να παρει το μωρο μπορει καποια να με βοηθησει?

 

Καλησπερα να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ με το καλο κ το τεταρτο.να της δινεις πολυ νερακι λογω ζεστης κ οτι γαλακτοκομικα τρωει.ισως μπορειτε να ξεκινησετε κατσικισιο απο τον επομενο μηνα.δε χρειαζεται να σταματησεις για να κατεβει το πρωτογαλα.ισως απο μονη της το κοψει οταν αλλαξει η γευση η μειωθει πολυ η ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα σου μειώνεται λόγω εγκυμοσύνης και πιθανόν να μην ειναι αρκετό πλέον.

Μπορείς να δώσεις ξένο γαλα αλλα γενικώς μην αγχωνεσαι, το μωρό δε θηλαζει μόνο για το γαλα αλλα και για όλα όσα εισπράττει μέσω του θηλασμού απο εσένα. Οπότε όπως και να εχει θα θελει να θηλαζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δε χρειάζεται να διακόψεις, το πρωτόγαλα θα έρθει έτσι κι αλλιώς. Το γάλα προσαρμόζεται πάντα στο μικρότερο μωράκι.

Εγω θηλαζα τη μεγάλη μου όταν ήμουν έγκυος στο δευτερο και το έκοψε εντελώς μόνη της (ήταν βεβαια 15 μηνών και όχι 9 όπως το δικό σου) γιατί είχε μειωθεί το γάλα πολύ, ίσως είχε αλλάξει και στη γεύση.

Ασ' την λοιπόν να αποφασίσει μόνη της και φρόντιζε να καλύπτει τις ανάγκες της σε ασβέστιο από άλλες πηγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,
Έχω ένα κοριτσάκι 2 χρονών!Θηλάζουμε αποκλειστικά μόνο τις νυχτερινές ώρες!
Το ζητάει για να κοιμηθεί καθώς και κατά τη διάρκεια της νύχτας!
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω ακόμη κύκλο! Καθόλου περίοδο!
Οπότε μετά από τις ετήσιες εξετάσεις ο γιατρός είπε να κόψουμε το θηλασμό μαχαίρι για να μου επιστρέψει και πάλι ο κύκλος!
Ειδικά επειδή θέλουμε και δεύτερο παιδάκι!
Έχει τύχει σε καμιά σας κάτι παρόμοιο;

πώς το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...