Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Alexandra77

Recommended Posts

Τι γινεται οταν ο συζυγος απλωνει χερι στην εγκυο γυναικα του?

 

Να προχωρησει στην εγκυμοσυνη η να το ριξει?

 

Αξιζει να φερει το μωρο στο κοσμο στην δυστυχια μιας και τα γονιδια ολα με τα νευρα και ψυχολογικα προβληματα κληρονομουν στο παιδι?

 

Αν μπορειτε βοηθηστε... Ευχαριστω

.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:evil::evil::evil::cry::cry: Εχω τρελαθει με αυτό που διαβασα

Ειναι τοσο λεπτο το θεμα που δυσκολα καποιος μπορει να πει τι ειναι σωστό και τι οχι και εχει σχεση με το αν θεωρει καποιος το εμβρυο μωρό ή οχι. Το σίγουρο ειναι οτι το πρωτο που πρέπει να γινει ειναι καταγγελια στην αστυνομία απο τη στιγμη που κινδυνευει η ακεραιοτητα της μητερας και του παιδιου και το αμεσως επόμενο βημα ειναι η γυναικα να φυγει σε μέρος οπου μπορει να νίωσει ασφαλης και να παρει ηρεμα τις αποφάσεις (ισως να παει σε καποιο συγγενικο προσωπο).

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται οταν ο συζυγος απλωνει χερι στην εγκυο γυναικα του?

 

Θα απαντήσω μόνο σε αυτό κατηγορηματικά: όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο αποκλείεται να σταματήσει ή να βελτιωθεί η κατάσταση. Είναι η μόνη περίπτωση που ένας ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής παρεμβαίνει και ξεκάθαρα λέει : εγκατέλειψέ τον.

 

 

 

Να προχωρησει στην εγκυμοσυνη η να το ριξει?

 

Η απόφαση είναι ανεξάρτητη από την εγκατάλειψη που πρέπει να είναι δεδομένη.

 

Αξιζει να φερει το μωρο στο κοσμο στην δυστυχια μιας και τα γονιδια ολα με τα νευρα και ψυχολογικα προβληματα κληρονομουν στο παιδι?

 

Τα ψυχολογικά δεν έχει αποδειχθεί ότι κληρονομούνται με τα γονίδια, αντίθετα έχει φανεί ότι προβληματικά περιβάλλοντα παράγουν προβληματικές προσωπικότητες.

 

Η ψυχολογία βασίζεται ακριβώς σε αυτό, στη διαχείριση των προβλημάτων που δημιούργησε το περιβάλλον...

 

Η απόφαση για το έβρυο ανήκει στην έγκυο. Η μη παραμονή της στο βίαιο περιβάλλον είναι απλώς μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου το παιδάκι δεν φταίει σε τίποτα ούτε φυσικά είναι καταδικασμένο να κληρονομήσει όλη αυτή τη συμπεριφορά.

αρχικά νομίζω ότι καλό είναι να ζητήσει βοήθεια η μητέρα σε κάποια γραμμή υποστήριξης και να εκγαταλείψει το σύζυγο.

Εύχομαι το καλύτερο!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Αλεξάνδρα -αν δεν το έχεις κάνει ήδη- ότι πρέπει να μιλήσεις άμεσα σε κάποιον δικό σου -από την οικογένεια

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στενοχωρήθηκα πολύ με αυτό που διαβάζω.

 

Νομίζω κι εγώ πως το παιδί δε φταίει σε τίποτα, είναι το παιδί σου, αρκεί να εξασφαλίσεις για εκείνο και τη μητέρα του (ΕΣΕΝΑ), την ψυχική ηρεμία, τη σωματική ακεραιότητα... Αυτό σημαίνει μακρυά από αυτόν τον άνθρωπο.

 

Αν μπορούμε να φανούμε χρήσιμες σε κάτι, απλά ζήτησέ το μας...

 

Επίσης μπορείς να απευθυνθείς σε σωματεία κατά της οικογενειακής βίας http://www.isotita.gr/index.php/docs/c60/ αυτή είναι η σελίδα.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα επρεπε να σε απασχολει συνονοματη μου είναι πώς θα αντιμετωπίσεις την κατάσταση με τον σύζυγο και οχι αν θα κάνεις εκτρωση!

Είναι δικό σου θέμα κ καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό πάνω σε αυτά τα θέματα!Εσύ ξέρεις καλύτερα την κατάσταση που επικρατεί στην οκογενειά σας και μόνη σου πρέπει να παρεις μια απόφαση!Εδω μονο γνώμες κ απόψεις θα διαβάσεις!

Στεναχωρέθηκα πολύ γιατι δεν μπορω να διανοηθω κάποιον να απλώνει χέρι σε κάποιον αλλον ποσο μάλλον σε μια εγκυο γυναίκα και γυναίκα του!!! :(:(:(

 

 

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά κ να πράξεις το σωστό! :)

age.png
Link to comment
Share on other sites

Alexandra77,

Τα "χέρια" μιλούν συνήθως όταν αυτός που τα έχει δεν έχει το μυαλό η τα κότσια να εκφραστεί όιπως πρέπει. Μιλώντας δηλαδή. Λες πως είναι ο σύζυγος σου. Αν αυτό που συνέβη, έγινε για πρώτη φορά, ρώτα τον εαυτό σου αν πιστεύει πως θα ξαναγίνει. Μόνο εσύ ξέρεις την πραγματική κατάσταση. Εγώ λέω πως όλοι δικαιούνται ένα λάθος. Αρκεί να είναί μόνο ένα... Αυτός που σηκώνει χέρι πάνω σου, δεν σε σέβεται. Και δεν σέβεται και τον εαυτό του να πέφτει έτσι χαμηλά. Εσύ ξέρεις αν αξίζει ευκαιρία η όχι.

 

Όσο για το παιδί που κουβαλάς μέσα σου, και αυτό δικό σου θέμα είναι. σίγουρα οι περισσότεροι από μας εδώ στο φόρουμ θα σου έλεγαν να το κρατήσεις, γιατί είμαστε γονείς και ήδη μαγεμένοι από αυτο που λέγεται παιδί.

 

Οι δικές σου συνθήκες είναι διαφορετικές λόγω της ιδιαιτερότητας σου. Έχεις κοντά σου άλλους? Συγγενείς? θα σου σταθούν? Εσύ ξέρεις...

 

Όσο για γονίδια κλπ. δεν ξέρω...

 

Εσύ να είσαι καλά πάνω από όλα και μετά όλοι οι άλλοι...να προσέχεις τον εαυτό σου λοιπόν.

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανει με το θεμα εγκυμοσυνη ( :?:?

Σιγουρα ομως αν το παιδι μεγαλωσει μονο με την μητερα του και οχι σε βιαιο περιβαλλον δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι βιαιο γονιδιακα. Αν μεγαλωσει με αυτον τον "πατερα" το πιθανοτερο ειναι να κανει το ιδιο.

 

Σιγουρα ομως ΦΥΓΕ απο κοντα του. Ενας ανθρωπος που χτυπαει την συζυγο του σε κατασταση εγκυμοσυνης δεν θα διστασει να χτυπησει και το ιδιο το παιδι. Ειναι τερατωδης. Δεν σου αξιζει αυτη η συμπεριφορα. Αξιζεις και μπορεις κατι καλυτερο.

 

Ευχομαι να βρεις την δυναμη να κανεις αυτο που πρεπει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις σπασμωδικες κινησεις. Οργανωσε τη φυγη σου μεθοδικα. Ανοιξε εναν λογαριασμο και βαλε σιγα σιγα καποια λεφτα. Φτιαξε μια βαλιτσα με ρουχα, διαβατηριο, ταυτοτητα, βιβλιαριο λογαριασμου κτλ. Δωσε τα σε ατομο εμπιστοσυνης (μην τα κρατησεις στο σπιτι). Μιλα σε καποιον δικο σου (οχι απαραιτητα συγγενη, καποιον που εμπιστευεσαι και που να μενει κοντα). Συμφωνησε μαζι του οτι καθε φορα που προβλεπεις να ερχεται μπορα θα του κανεις μια αναπαντητη ωστε να τρεχει ταχα τυχαια και να αποπροσανατολιζει με τροπο τον καυγα. Μολις ετοιμαστεις και νιωσεις δυνατη καντην με ελαφρα σε ενα κεντρο στηριξης κακοποιημενων εγκυων.

Αν σκοπευεις να κινηθεις δικαστικά, φροντισε να εχεις καταγεγραμμενες καταγγελίες στην αστυνομία. Αν εχεις μωλωπες βγαζε τις φωτογραφιες και κρατα ημερολογιο με ημερομηνιες και αναλυτικά τα περιστατικά.

 

Μην καταδικασεις κοριτσι μου το μωρακι σου. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ και θα το μεγαλωσεις να το κανεις ενα στοργικό ανθρωπο. Σε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κανεις σπασμωδικες κινησεις. Οργανωσε τη φυγη σου μεθοδικα. Ανοιξε εναν λογαριασμο και βαλε σιγα σιγα καποια λεφτα. Φτιαξε μια βαλιτσα με ρουχα, διαβατηριο, ταυτοτητα, βιβλιαριο λογαριασμου κτλ. Δωσε τα σε ατομο εμπιστοσυνης (μην τα κρατησεις στο σπιτι). Μιλα σε καποιον δικο σου (οχι απαραιτητα συγγενη, καποιον που εμπιστευεσαι και που να μενει κοντα). Συμφωνησε μαζι του οτι καθε φορα που προβλεπεις να ερχεται μπορα θα του κανεις μια αναπαντητη ωστε να τρεχει ταχα τυχαια και να αποπροσανατολιζει με τροπο τον καυγα. Μολις ετοιμαστεις και νιωσεις δυνατη καντην με ελαφρα σε ενα κεντρο στηριξης κακοποιημενων εγκυων.

Αν σκοπευεις να κινηθεις δικαστικά, φροντισε να εχεις καταγεγραμμενες καταγγελίες στην αστυνομία. Αν εχεις μωλωπες βγαζε τις φωτογραφιες και κρατα ημερολογιο με ημερομηνιες και αναλυτικά τα περιστατικά.

 

Μην καταδικασεις κοριτσι μου το μωρακι σου. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ και θα το μεγαλωσεις να το κανεις ενα στοργικό ανθρωπο. Σε παρακαλω!

 

Τα έγραψες πολύ όμορφα Τζιν... Συμφωνώ..

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

αν είσαστε παντρεμένοι,

 

εάν το συμβάν ήταν μεμονωμένο,

εάν δεν ήταν πάρα πολύ βαρύ - (αυτό εσύ το ξέρεις και το αισθάνεσαι)

εάν είσαστε πολλά χρόνια μαζί και αυτό δεν είχε ξαναγίνει,

 

πηγαίνετε αμέσως σε θεραπευτή ζευγαριών, ακόμα αν προσωρινά απομακρυνθείτε δηλ δεν μένετε μαζί. Μετά απο 4-5 συναντήσεις φαίνονται πολλά. Βέβαια μέχρι τότε θα πρέπει να έχεις αποφασίσει για την εγκυμοσύνη.

 

το βαρύ ή όχι, πιστεύω εξαρτάται απο το πόσο έντονο ήταν αυτό που έγινε. ήταν χαστούκι σκέτο? ήταν κάτι παραπάνω?

νομίζω ότι εάν είναι κάτι παραπάνω, τείνω προς την απομάκρυνση αυτού του ανθρώπου αυτού άμεσα απο την ζωή σου και του παιδιού σου.

 

τα υπόλοιπα, όλα εξαρτούνται και απο το πόσο έτοιμη αισθάνεσαι να τα φέρεις βόλτα μόνη σου,

αν αισθάνεσαι δηλαδή αρκετά ώριμη ώστε να ανταπεξέλθεις σε αυτό το έργο.

Σίγουρα αυτή τη στιγμή είσαι ΠΟΛΥ ευάλωτη, περισσότερο απο ποτέ.

δεν υπάρχει τίποτε πιο άδικο, να γίνει σε γυναίκα κάτι τέτοιο, και εάν έγινε και όταν είναι έγγυος είναι 1000% απαράδεκτο, ανεπίτρεπτο, ανήθικο και και και..

 

υπάρχει οικογένεια να σε υποστηρίξει?...>?

 

δυστυχώς όντως, η πρόγνωση σε τέτοιες καταστάσεις δεν είναι καθόλου καλή. Αλλά εάν (όλα τα παραπάνω ).. μπορεί και να γίνει κάποια αλλαγή μέσω θεραπείας που θα πρέπει να κάνει και μόνος του.

 

διαβαζω ότι έχεις γράψει για γονίδια.

δεν υπάρχει γονίδιο επιθετικότητας (απο ότι ξέρω τουλάχιστον). είναι κάτι που μαθαίνουν τα παιδιά.

εάν φέρεις στον κόσμο αυτό το παιδί, και δεν το χτυπάει κάποιος, ή δεν βιώνει τον ξυλοδαρμό σε άλλα μέλη της οικογένειας, δεν έχεις τίποτε να φοβάσαι. Τα βιώματα είναι που έχουν σημασία σε αυτό το θέμα.

Το παιδάκι σου θα είναι μια χαρά εάν δεν τα βιώνει αυτά.

 

Βέβαια δεν είναι καθόλου εύκολο να ξέρεις απο τώρα εάν μπορείς να αντέξεις κάτι τέτοιο - να φέρεις στον κόσμο το παιδί κάποιου που σε πλήγωσε στην πιο ευαίσθητη στιγμή της ζωής σου.

Και φυσικά το ότι και να χωρίσετε, πάλι θα πρέπει να έχετε κάποια σχέση έτσι ώστε να γνωρίσει τον μπαμπά του.

 

Θέλεις να μας πεις τι έγινε, πως οδηγήθηκε η κατάσταση σε αυτό..?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρα μου... εχω σοκαριστει... και :evil:

Συμφωνω με ολα τα παραπανω... Κυριως να φυγεις και αν μπορεις, γιατι σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο, κρατα το παιδακι σου μονη σου... αν δεν μπορεις... :oops::cry:

Κουραγιο και αν μπορουμε να βοηθησουμε, εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

 

Το ξερω οτι δεν εχει ξαναδιαβαστει κατι τετοιο απο δω μεσα και σχεδον ντραπηκα να ανοιξω τετοιο θεμα, δεν αντεξα αλλο...

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα καταγγελια και στραφηκα στην μητερα μου εννοειται η οποια προσπαθει να με καλοπιασει να το ριξω μιας και θα ειναι εμποδιο,θα εχω προβληματα με τον πατερα του παιδιου κι ας εχω την επιμελεια θα δικαιουται να το βλεπει και εκει σκεφτομαι τα χειροτερα... μη το σκοτωσει καταλαθος ας πουμε πανω στα νευρα του.. αυτο ειναι που με σκιζει. Ωρες ωρες ματωνω τι να κανω με το μωρο, την μια δεν θελω να το ριξω αλλα ουτε οταν θα μεγαλωσει θα με κατηγορησει γιατι με εφερες στο κοσμο ας πουμε με ενα προβληματικο πατερα... Τετοια πραγματα...

 

Και το χειροτερο: Το εριξα στο καπνισμα, καπνιζω μανιωδως στη κατασταση εγκυμοσυνης που ειμαι δεν μπορω να πολυσκεφτω οτι κανω κακο στο μωρο μου και πιστευω θα εχει προβληματα αναπνευστικα...

 

Ζητησα και την γνωμη γιατρου για το θεμα της εκτρωσης και μου απαντησε οτι ειναι δικη μου επιλογη αλλα με σκιζει οτι θα χαθει ενα ανθρωπακι απο μεσα μου που οταν μου εκανε υπερηχογραφημα εδειξε οτι ειναι καλα και πιστευα οτι ισως να ταν νεκρο...Δεν αντεξα αλλο το θεαμα.

 

Ουφ θα σκασω.. επρεπε να το ειχα σταματησει προ καιρου και ηλπιζα να "μαλακωνε" με τον ερχομο του μωρου αλλα δεν...! Εγω φταιω, καλα να παθω. Δεν αλλαζει ο ανθρωπος. Τελεια και παυλα.

.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπη μου γλυκεια, μην αποφασιζεις με γνωμονα τον αντρα σου. Εχεις κι εσυ δικαιωματα, το ιδιο και το μωρακι σου. Αυτος ειναι οπως ειναι και δεν προκειται ν' αλλαξει. Δεν ειναι το μωρο σου το προβλημα αλλα αυτος. Εργαζεσαι καταρχην; Μπορεις να τον αφησεις; Αν στο μελλον δεις οτι συμπεριφερεται βιαια στο παιδι τις ωρες που το βλεπει μπορεις να τον καταγγειλεις. Η δικαιοσυνη θα προστατεψει το μωρο. θα του στερησει το δικαιωμα να τον βλεπει. Σου καταστρεφει τη ζωη ματια μου, μην αφησεις να σου στερησει και το μωρο σου. Βαλτο σκοπο της ζωης σου να το προστατεψεις, καντο στηριγμα σου στη ζωη, πηγη αγαπης και τρυφεροτητας. Μενοντας κοντα του κι εχοντας ριξει το παιδι τι θα κερδισεις; Κι αν μεινεις ξανα εγκυος; Αυτη τη δουλεια θα κανεις; Μετρησε τα καλα προτου αποφασισεις! Δεν κανω την εξυπνη, εσυ ξερεις καλυτερα τι περνας και τι μπορεις να κανεις με βαση τις δικες σου δυναμεις. Αλλα σου ξαναλεω: Το προβλημα δεν ειναι το μωρο αλλα αυτος!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν εχει ξαναδιαβαστει κατι τετοιο απο δω μεσα και σχεδον ντραπηκα να ανοιξω τετοιο θεμα, δεν αντεξα αλλο...

αλλος ειναι αυτός που πρέπει να ντρεπεται

 

θα εχω προβληματα με τον πατερα του παιδιου κι ας εχω την επιμελεια θα δικαιουται να το βλεπει και εκει σκεφτομαι τα χειροτερα...

δεν ειναι απαραιτητο να δικαιουται να το βλεπει, υπαρχουν αποφασεις δικαστηριων μπορουν να το απαγορεψουν

 

Ωρες ωρες ματωνω τι να κανω με το μωρο, την μια δεν θελω να το ριξω αλλα ουτε οταν θα μεγαλωσει θα με κατηγορησει γιατι με εφερες στο κοσμο ας πουμε με ενα προβληματικο πατερα

Το παιδί θα σε ευγνωμονει μια ζωή που αποφασισες να το φερεις στον κοσμο.

 

Το εριξα στο καπνισμα, καπνιζω μανιωδως στη κατασταση εγκυμοσυνης που ειμαι δεν μπορω να πολυσκεφτω οτι κανω κακο στο μωρο μου και πιστευω θα εχει προβληματα αναπνευστικα..

μην το κανεις, αφου το αγαπάς

 

ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα, μην νοιώθεις άσχημα και μην ντρέπεσαι που μας άνοιξες την ψυχή σου. Εγώ αυτό που εκλαμβάνω από τέτοιου είδους εξομολογήσεις, ειναι ότι αυτός ο άνθρωπος που τις κάνει, έχει θάρρος. Γιατί οι περισσότερες γυναίκες που περνάνε κάτι τέτοιο, δεν το εξομολογούνται συνήθως, εκτός άπό την περίπτωση, που η κατάσταση βγεί εκτός ελέγχου. Κάνε το καλύτερο για σένα και για το παιδάκι σου. Οργάνωσε τη φυγή σου. Μην το κάνεις σε κάποια στιγμή πάνω σε έναν καυγά, γιατί μπορεί να αντιδράσει βίαια. Δεν πιστεύω ότι είναι καλό να περιμένεις άλλο. Το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου, είναι καλύτερα να το περάσεις ήρεμα και χωρίς φόβο. Νομίζω ότι θα νοιώσεις περισσότερο άσχημα στο μέλλον, αν προχωρήσεις σε έκτρωση, από ότι αν γεννήσεις το παιδί και το μεγαλώσεις με όλη την αγάπη που έχεις. Και στο μέλλον το παιδί θα καταλάβει. Δυστυχώς οι άνθρωποι που έχουν τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι δύσκολο να τις αλλάξουν. Αλλάζουν για ένα μικρό διάστημα και με την πρώτη αφορμή, φέρονται το ίδιο. Η ζωή δεν ξέρεις πώς μπορεί να σου φέρει τα πράγματα. Υπάρχουν πολλές μανούλες που έφεραν τα παιδάκια τους στον κόσμο χωρίς την συμμετοχή του πατέρα και τα καταφεραν μια χαρά, φτιάχνοντας και στην πορεία τη ζωή τους με κάποιον άλλον άνθρωπο.

Το να μην φέρεις το παιδί στον κόσμο είναι κάτι που σίγουρα στη ζωή σου, θα σε κάνει να το μετανιώσεις πολλές φορές, αλλά το να το φέρεις καμία!!!!!!!!!!!!!!Καλή δύναμη και εμείς είμαστε εδώ για σένα!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aλεξάνδρα μου το παιδάκι σου δεν φταίει σε τίποτα, φύγε όσο είναι καιρός, αφού το έκανε θα το ξανακάνει, όσο για το αν μπορεί να βλέπει το παιδί και ο φόβος σου είναι μην τυχόν και του κάνει κάτι κακό μπορείς να του κάνεις ασφαλιστικά μέτρα ώστε να μην έρχεται καν κοντά στο παιδί. Οταν το παιδί μεγαλώσει με το καλό θα του εξηγήσεις ποιά ήταν η κατάσταση!!!!

Ομως τώρα προέχει η δική σου ασφάλεια και του παιδιού!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακρυάαα!Ειχα κι γω όταν σπουδάζα μια σχέση στην οποία με χτυπούσε ο τότε φίλος μου.Τον αγαπούσα τότε,ή μάλλον έτσι νόμιζα,δεν μπορούσα να φύγω,ένιωθω εξαρτημένη.Αλλά το προσπάθησα κ τα κατάφερα!

Τέτοια άτομα δεν είναι ούτε για φτύσιμο.Κράτησε το μωράκι σου κ μην ανησυχείς.Λύσεις αμέτρητες,δεν έχεις τπτ να φοβηθείς.

Το μωράκι το ήθελε αυτός ή ηρθε απρογραμμάτιστα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου γλυκο το να αφηνεις μια τετοια κατασταση να επηρεαζει εσενα και το μωρακι σου που ειναι η μεγαλυτερη ευλογια στον κοσμο ειναι οτι χειροτερο..φυγε μακρια του και μεγαλωσε το παιδι σου μονη,οσο δυσκολο κι αν φαινεται θα αποζημιωθεις απτην ψυχικη και σωματικη σου ακεραιοτητα και το παιδακι σου που μονο χαρες θα σου δωσει...ειμαστε εδω σε οτι χρειαστεις και το εννοω.σου στελνω με πμ τα τηλεφωνα μου.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα , καταρχήν λυπάμε για ότι συμβαίνει.Αν μου επιτρέπις να σου πω και εγω την ταπεινή μου γνωμη : θεωρώ πως θα πρέπει όλοι μας απλά να αναζητούμε εναλλακτικούς τρόπους για την βελτίωση των συνθηκών ζωής μας.

Φύγε απο την σχέση αυτή ! ΣΕΒΑΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα, εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα και τη υποστήριξη από την οικογένεια κράτα το παιδί και φύγε από αυτή τη σχέση που δεν έχει περιθώρια βελτίωσης. Μην τον φοβάσαι, προσπάθησε να το κάνεις όσο πιο ήρεμα γίνετε για να μην τον εξαγριώσεις, μην μπείς σε διαμάχες, μη τον προκαλείς. Στο μέλλον όταν θα έχει ηρεμήσει η κατάσταση ίσως να μπορεί να το βλέπει και το παιδί. Αλλιώς υπάρχει και η πιθανότητα που θα την απορίψουν οι ψυχολόγοι του φόρουμ, να φύγεις και αυτός να μη μάθει ποτέ ότι έγινε πατέρας. Δύσκολη απόφαση. Κουράγιο!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα θα πώ κι εγώ την ταπεινή μου άποψη... Κατ'αρχήν φύγε από αυτή τη σχέση. Έτσι όπως τα περιγράφεις μάλλον σου παίρνει παρά σου δίνει. Και δεν εννοώ υλικά, καταλαβαίνεις πώς το λέω. Στο θέμα του μωρού τώρα... Είσαι ευλογημένη, έχεις έναν άνθρωπο μέσα στα σπλάχνα σου! Ξέρεις πόσες γυναίκες παλεύουν για να το νιώσουν αυτό; Θα τον αφήσεις με τη συμπεριφορά του να αποφασίσει αν θα ζήσει αυτό το πλάσμα ή όχι?? Τι είναι?? Μόνο ο Θεός τα αποφασίζει αυτά κούκλα μου. Το κόστος υλικό και ψυχικό αν θα φύγεις από αυτή τη σχέση είναι προσωρινό. Τα οφέλη όμως για σένα και για το παιδί σου θα είναι παντοτινά! Άκουσέ μας! Όλες εδώ το ίδιο σου λέμε. Δεν μπορεί να είμαστε όλες λάθος...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανει με το θεμα εγκυμοσυνη ( :?:?

Σιγουρα ομως αν το παιδι μεγαλωσει μονο με την μητερα του και οχι σε βιαιο περιβαλλον δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι βιαιο γονιδιακα. Αν μεγαλωσει με αυτον τον "πατερα" το πιθανοτερο ειναι να κανει το ιδιο.

 

Σιγουρα ομως ΦΥΓΕ απο κοντα του. Ενας ανθρωπος που χτυπαει την συζυγο του σε κατασταση εγκυμοσυνης δεν θα διστασει να χτυπησει και το ιδιο το παιδι. Ειναι τερατωδης. Δεν σου αξιζει αυτη η συμπεριφορα. Αξιζεις και μπορεις κατι καλυτερο.

 

Ευχομαι να βρεις την δυναμη να κανεις αυτο που πρεπει.

 

αυτο ακριβως θα σουλεγα και γω φυγε μακρια του,γιατι με τον καιρο θα γινει χειροτερος...καλη δυναμη!

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...