Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΥΡΕΤΗ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 10 μηνών και εδώ και 4 μέρες,σχεδόν,τα ούρα της είχαν έντονη μυρωδιά και πιο σκούρο χρώμα απ'ότι συνήθως.Θεώρησα ότι ίσως να είναι αφυδάτωση ή κάτι από την δικιά μου διατροφή αφού θηλάζω.Κάναμε 2 καλλιέργειες και βγήκαν θετικές σε ουρολοίμωξη και συγκεκριμένα σε κολοβακτηρίδιο!

Η αλήθεια είναι ότι τρελάθηκα!!Ξεκινήσαμε αντιβίωση και μετά από 3 μέρες θα κάνουμε καλλιέργεια και συνεχίζουμε για άλλες 10 μέρες αντιβίωση!Θα συνεχίσουμε με χημειοπροφύλαξη μέχρι να κάνουμε υπέρηχο και ραδιοϊσοτοπική κυστεογραφία την οποία φοβάμαι πολύ!

Το καλό είναι ότι η μικρή είναι ευδιάθετη,δεν έχασε βάρος και φαίνεται καλά.Το άγχος μου είναι μήπως με όλη αυτή την καθυστέρηση, δημιουργήθηκε κάποια βλάβη στα νεφρά της.Νιώθω χάλια σαν μάνα και θεωρώ ότι έχω μεγάλο μερίδιο ευθύνης για όλο αυτό!!Μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις νιώθω ότι θα τρελαθώ!

Είχε κάποια μαμά ανάλογη εμπειρία?Γνωρίζετε εάν με την κυστεογραφία υπάρχει πρόβλημα σε πιθανή εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ουρολοιμωξη αν δεν εχει κανει πυρετο δεν εχει φτασει στα νεφρα αρα δεν γινεται να τα εχει βλαψει.:wink:

Ευτυχως το πηρατε ειδηση εγκαιρως οποτε δεν εχεις τιποτα να ανησυχεις. Ειμαι σιγουρη οτι ολες οι εξετασεις θα βγουνε καθαρες. :D

 

Στην κυστεογραφια δεν θα μπεις αν εισαι εγκυος. Φροντισε να υπαρχουν 2 ατομα να συνοδεψουν την μικρη.

 

Οσο για τις τυψεις... πονεμενη ιστορια.

Περαστικουλια στην μικρη

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 10 μηνών και εδώ και 4 μέρες,σχεδόν,τα ούρα της είχαν έντονη μυρωδιά και πιο σκούρο χρώμα απ'ότι συνήθως.Θεώρησα ότι ίσως να είναι αφυδάτωση ή κάτι από την δικιά μου διατροφή αφού θηλάζω.Κάναμε 2 καλλιέργειες και βγήκαν θετικές σε ουρολοίμωξη και συγκεκριμένα σε κολοβακτηρίδιο!

Η αλήθεια είναι ότι τρελάθηκα!!Ξεκινήσαμε αντιβίωση και μετά από 3 μέρες θα κάνουμε καλλιέργεια και συνεχίζουμε για άλλες 10 μέρες αντιβίωση!Θα συνεχίσουμε με χημειοπροφύλαξη μέχρι να κάνουμε υπέρηχο και ραδιοϊσοτοπική κυστεογραφία την οποία φοβάμαι πολύ!

Το καλό είναι ότι η μικρή είναι ευδιάθετη,δεν έχασε βάρος και φαίνεται καλά.Το άγχος μου είναι μήπως με όλη αυτή την καθυστέρηση, δημιουργήθηκε κάποια βλάβη στα νεφρά της.Νιώθω χάλια σαν μάνα και θεωρώ ότι έχω μεγάλο μερίδιο ευθύνης για όλο αυτό!!Μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις νιώθω ότι θα τρελαθώ!

Είχε κάποια μαμά ανάλογη εμπειρία?Γνωρίζετε εάν με την κυστεογραφία υπάρχει πρόβλημα σε πιθανή εγκυμοσύνη?

 

Αγαπητή pitsirikokonaki

 

Οι εξετάσεις είναι απαραίτητες για τον αποκλεισμό της πολύ συχνής κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης.

Εάν η κυστεογραφία γίνει σπινθηρογραφικά τότε η μικρή δεν υποβάλλεται σε έκθεση σε ιονίζουσα ακτινοβολία. Το ίδιο ισχύει και για σας ώστε να τη συνοδέψετε στη διάρκεια της εξέτασης που περιλαμβάνει καθετηριασμό της κύστης.

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή pitsirikokonaki

 

Εάν η κυστεογραφία γίνει σπινθηρογραφικά τότε η μικρή δεν υποβάλλεται σε έκθεση σε ιονίζουσα ακτινοβολία.

Η σπινθηρογραφικη κυστεογραφια ειναι αλλο απο το DMSA (σπινθηρογραφημα νεφρων)?

 

Εγω παντως θα επιμεινω οχι να μην πας μαζι.

Ρωτα τον γιατρο σου. Εμας ακομα και με το σπινθηρογραφημα νεφρων μας ειπαν να μην τα κοιμησουμε μαζι τα μικρα το 1ο βραδυ.

Επισης δεν θα το συνιστουσα απο ψυχολογικης αποψης στην κατασταση σου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν είμαι έγκυος,δεν μπορώ να το γνωρίζω ακόμα.Μετά την εξέταση θα μπορώ να πάρω το παιδί μου αγκαλιά για να το θηλάσω?Δεν πίνει άλλο γάλα εκτος της μαμάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα θα ρωτήσω,απλά ήθελα να μου λυθούν κάποιες απορίες νωρίτερα μήπως και ηρεμήσω!Εντωμεταξύ σκέφτομαι και βασανίζομαι ότι με μωρομάντηλα μία φορά την έχω σκουπίσει,κάθε φορά που έκανε τα κακά της την έπλενα,που στο καλό βρέθηκε το μικρόβιο?Και όταν ήταν μωράκι τα κακά της έφταναν μέχρι το λαιμό, τώρα βρήκε να πάθει ουρολοίμωξη?

Αnyway,ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας και εύχομαι να γίνει καλά το μωρό μου και όλα τα άρρωστα μωράκια!!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ σκέφτομαι και βασανίζομαι ότι με μωρομάντηλα μία φορά την έχω σκουπίσει,κάθε φορά που έκανε τα κακά της την έπλενα,που στο καλό βρέθηκε το μικρόβιο?

 

Μην μπαινεις σε αυτο το τρυπακι. Εγινε, το παιδι ειναι μια χαρα, χωρις καμια συνεπεια ...τελειωσε.

Δ Ε Ν Φ Τ Α Ι Σ Ε Σ Υ. Εσκασα πολυ καιρο με το ποσο φταιω. Μηπως το νερο, πεταξα σφουγγαρια , εκοψα μπανιερα και κοντεβα να αποστειρωσω το παιδι.:oops::oops:

Ειναι που εχει ευαισθησια ο καθενας (ενηλικος ή ανηλικος).;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει αν όντως το σπινθηρογράφημα νεφρών MAG-3 (όχι DMSA) εκπέμπει ακτινοβολία το μωρό? ο πυρηνικός γιατρός μου είπε ότι το ραδιοφάρμακο αποβάλλεται με τα ούρα, δεν υπάρχει πρόβλημα να το συνοδεύσω ή να το κρατήσω αγκαλιά..σας το ρωτάω γιατί αν κάποιος είναι έγκυος και δεν το ξέρει?..μήπως ο γιατρός ο Κος Μαρινόπουλος θα μπορούσε να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μαράκι

 

Το ραδιενεργό νεφρόγραμμα Tc99m-MAG3 ή απλά MAG3 εκτελείται με την ενδοφλέβια έγχυση ραδιοφαρμάκου Technetium 99m το οποίο εντοπίζεται σε λίγα λεπτά στα νεφρά. Ως ραδιοισότοπο εκπέμπει ιονίζουσα ακτινοβολία-γ υπεύθυνη για κερματισμό της αλυσίδας DNA των κυττάρων και συνεπώς μεταλλάξεων. Μέσα σε 3 ώρες 90% του ραδιοφαρμάκου εντοπίζεται στα ούρα και αποβάλλεται. Η συνολική δόση ακτινοβολίας κυμαίνεται από 0.5-8 mCi. Μητέρες σε εγκυμοσύνη και μικρά παιδιά δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τα ούρα. Το μεγαλύτερο φορτίο ακτινοβολίας το δέχεται η ουροδόχος κύστη. Παρόλα αυτά εκτιμάται χαμηλότερο από διαδοχικές ακτινογραφίες ακτίνων-Χ άλλων διαγνωστικών εξετάσεων.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας..δηλαδή καλό θα ήταν για διάστημα 12 ωρών ας πούμε να μην έρθω εγώ ή το μεγαλύτερο αδερφάκι του μωρού σε επαφή με τα ούρα του μωρού κατά την αλλαγή πάνας απ΄οτι καταλαβαίνω..γιατί, όπως είναι φυσικό δεν είναι δυνατόν σε μια τετοια εξέταση που το παιδί θα κλαίει οπωσδήποτε και θα ταλαιπωρηθεί να λείψει το χάδι της μαμάς του..και αφού η ουροδόχος κύστη δέχεται το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβολίας και όπως είναι αντιληπτό αυτή καλύπτεται από την πάνα, είναι δύσκολο ακτινοβολία να εκπέμπεται καθώς το κρατάω αγκαλιά..Γιατρέ το υπολείπον 10% της ακτινοβολίας αποβαλλεται αργότερα ή παραμένει στον οργανισμό του μωρού? σας το ρωτάω γιατί ο πυρηνικός γιατρός μου είπε απλά να αλλάζω την πρώτη μέρα συχνά την πάνα του μωρού τίποτα άλλο και ότι δεν συντρέχει κανένας άλλος λόγος ανησυχίας..συγνωμη αν γίνομαι κουραστική, φαντάζομαι ότι θα βοηθήσει και άλλες μανούλες με παρόμοιες απορίες..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μαράκι

 

Η υπόλοιπη ακτινοβολία αποβάλλεται τις επόμενες ώρες έτσι το παιδί δεν κρατάει καθόλου υλικό που ακτινοβολεί τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...