Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγκυος και κακό τέστ pap - με ascus - τρομοκρατημένη!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας. Σας διαβάζω αρκετούς μήνες, έχωντας νιώσει συγκίνηση, χαρά αλλά κ μεγάλη αγωνία, με τις ιστορίες σας...

Αισθάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας κ τη δική μου ιστορία. Ξεκίνησε πριν 10 χρόνια όταν έχασα το μωράκι μου στο τέλος το 2τριμήνου,από αποκόλληση πλακούντα.Δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω, ήταν ο πόνος μου κ ο καημός μου.Χώρησα κ συνέχισα νιώθωντας τύψεις για το χαμό του... Το καλοκαίρι αποφασίσαμε με το νέο σύντροφό μου να προσπαθήσουμε για ένα μωράκι, πήγα για προγεννετικό έλεγχο κ τεστ ΠΑΠ. Ηθελα όλα να ξεκινήσουν σωστά αλλά άρχισαν οι εκπλήξεις!!! Στον υπέρηχο φάνηκε σοκολατοειδή κύστη που κάλυπτε τη 1ωοθήκη,ΣΟΚ έκανα μαγνητική,όπου ευτυχώς διαγνώστηκε προχωρημένη ενδομητρίωση. υπογονημότητα είπε η γιατρός μου.Το τεστ ΠΑΠ έδειξε ASCUS άτυπα πλακώδη κύτταρα!!! 2οΣΟΚ.Εκανα ενέσιμη θεραπεία για την ενδομητρίωση κ μπήκα σε τεχνική εμμηνόπαυση για 3μηνες.Ταυτόχρονα έκανα όλες τις εξετάσεις για ιους κ μικροοργανισμούς.Ολα αρνητικά.Τον Νοέμβριο είχα την 1η ωορηξία,ευχής έργο, θα ήταν να μείνω έγκυος,διαφορετικά θα έκανα κ τη 2η ένεση.Δεν πίστευα πως μπορούσε να συμβεί αλλά ανέβαλλα την ένεση γιατι δεν ένιωθα έτοιμη να περάσω πάλι όλες τις παρενέργειες.Έχω δισανεξία στις ορμόνες κ ήμουν ράκος. Έμεινα ΕΓΚΥΟΣ!!!Δεν μπόρεσα όμως να χαρώ καθόλου, άρχισε ο τρόμος μου... Είμαι 6 εβδομάδων κ 4ημερων,το φασολάκι είναι εκεί,το είδα την προηγούμενη εβδομάδα,θα ξανακάνω υπέρηχο την Τετάρτη για να δούμε την καρδούλα του, καθώς κ τεστ ΠΑΠ. Τι γίνεται όμως με τον τράχηλο? Οι πιθανότητες να αποβάλλω στο 2οτρίμηνο είναι πολλές.Το απόγευμα έχω ραντεβού με αιματολόγο για να συζητήσουμε το ιστορικό μου, η γιατρός μου θέλει ν΄αποκλείσει πρόβλημα πυκτικότητας ?κ να προσανατολιστούμε στην ανεπάρκεια τραχήλου!!! Είμαι τρομοκρατημένη μετά από τόσα χρόνια, με μία ωοθήκη έμεινα έγκυος και να το χάσω πάλι?... Δε νομίζω πως μπορώ να το αντέξω. Είμαι 37 χρονών πια κ με ανεπάρκεια τραχήλου δεν μου συστήνουν ούτε εξωσωματική.Αυτή η φυσική εγκυμοσύνη ήταν θαύμα είπε η γιατρος μου!!! Εγώ όμως είμαι κουρέλι, πολύ αγχωμένη και απαισιόδοξη... :( [/b]

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω, ακόμη δεν το έχω συζητήσει με τη γιατρό, να δούμε τι θα μου συστήσει ο αιματολόγος σήμερα και φυσικά το τεστ ΠΑΠ που θα κάνω την Τετάρτη μαζί με τον υπέρηχο.

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά.... Ελπίζω αυτή τη φορά να φτάσει η εγκυμοσύνη σου μέχρι το τέλος της και να έχεις το μωρό σου στην αγκαλιά σου, όπως σου αξίξει και του αξίζει...... Με το καλό κοπέλα μου.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ,ευχαριστώ. Πριν από λίγο έδειξα στη αγάπη μου τα μηνύματά σας, συγκινήθηκε.Του αφηγήθηκα κ κάποιες ιστορίες σας, δεν μπορούσε να φανταστεί τον αγώνα που δίνουν καθημερινα τόσα ζευγάρια για ένα παιδάκι...

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλωσήρθες sashoo.

 

Έχω περάσει την πιθανότητα να είχα (μπορεί και να έχω, δεν ξέρω :?) ενδομητρίωση, αλλά δεν θέλησα να μπω εξαρχης στη φάση των εξετάσεων... δοκίμασα τη τύχη μου, έμεινα εγκυος με τη μία και πήγαν όλα καλά.

 

Αυτό που έχω να σου πω, είναι πως για την ώρα το θάυμα της φύσης έχει ήδη ξεκινήσει, έχε πίστη, κάνε θετικές σκέψεις και μη δηλητηριάζεσαι με άγχοι και φοβίες....

 

Εύχομαι να έχεις μια μοναδική πορεία εγκυμοσύνης και όταν έρθει ο καιρός να μας δείξεις φωτό του μωρού σου....

 

Με το καλό λοιπόν!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να παρεις αγκαλια το αγγελουδι που αρμενιζει μεσα σου...και θα το παρεις αν φορτισεις τον καλυτερο σου εαυτο εισαι χαλαρη κ ευτυχισμενη ,ο ανθρωπος μπορει να καταφερει παρα πολλα...καλη συνεχεια στηνεγκυμοσυνη σου...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι κι εγω ολοψυχα να πανε ολα καλα... κατι σχετικο με το θεμα δεν γνωριζω... αλλα σου στελνω θετικη ενεργεια και θετικες σκεψεις και προσευχουλες για εσενα, τον συντροφο και το μωρακι σας...

 

σκεψου λιγο θετικα... ολα θα πανε ΚΑΛΑ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθες σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα καταφέρεις αυτή τη φορά και να πάρεις το αγγελούδι σου στην αγκαλιά σου!!!!!!!!!!

Ισως η περίδεση είναι μια λύση, είχα κάνει και εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια σε όλους. Είμαι έξαλη, μόλις πριν λίγα λεπτά γύρισα από τον αιματολόγο, ο οποίος επι τρία τέταρτα μου εξηγούσε πόσο χρήσιμες - έως απαραίτητες είναι οι εξετάσεις που αφορούν την θρομβοφιλία. ειδικά σε γυναίκες με ιστορικό απόβολής. Αν με είχε ενημερώσει ο προηγούμενος γιατρός μου, θα τις είχα κάνει, πρωτού μείνω έγκυος.Θα ήξερα τουλάχιστον!!!

Τέλοσπάντων, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λογάκια και εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλους.

 

υ.γ.στέλνω την αγάπη μου, στα διδυμάκια του Ματθαίου που παλεύουν κ στο "σκατούλι" μαχητή του Μάρκου. Φιλάκια στις μανούλες :wink:

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

sashoo σου εύχομαι και εγώ, να πάνε όλα καλά...!!!..

μόλις έχεις νέα πες μας.

η φύση είναι μαγική, έτσι όπως έγινε το θαύμα αυτό που είπε ο γιατρός σου, έτσι μπορεί και να ολοκληρωθεί -

ή, και να γίνουν κιάλλα :wink: μετά και να μην ξέρεις που να πρωτοδώσεις φιλάκια.

:)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη μου ολα καλα θα πανε, δειξε λιγη πιστη και μην επιτρεπεις στο φοβο να σε δηλητηριαζει. Αυτο το παιδι ηρθε και θα μεινει γιατι το θες πολυ και γιατι ετσι πρεπει να γινει. Αστους γιατρους να κουρευονται, το φασολακι σου θα κανει τα μαγικα του!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να κρατήσετε στα χέρια σας το μωράκι που τόσο ποθείτε. Το ότι πάντως έμεινες έγκυος φυσιολογικά εξαρχής θα πρέπει από μόνο του να σε γεμίζει μόνο θετικές σκέψεις και να σε κάνει να πιστεύεις ότι ακόμη και αν οι γιατροί λένε διάφορα εσείς θα τα καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την περιγραφή αλλά και από τον τρόπο που έμεινες για 2η φορά έγκυος και μόνο, νομίζω πώς δείχνει η φύση το θαύμα και το μεγαλείο της.

Nομίζω πως αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει!

Eλπίζω και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aπό την περιγραφή αλλά και από τον τρόπο που έμεινες για 2η φορά έγκυος και μόνο, νομίζω πώς δείχνει η φύση το θαύμα και το μεγαλείο της.

Nομίζω πως αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει!

Eλπίζω και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

 

:D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια!!! Προσπάθησα να ενημερωθώ έπειτα από 1 εβδομάδα απουσίας, για τα νέα σας. Χάρηκα με τα μυνήματά σας.Σήμερα έκανα τον 2ο υπέρηχο - το φασολάκι καλά!!! - Ο προγεννητικός έλεγχος καλά εκτός από αυξημένη προλακτίνη. Η γιατρός μου είπε πως δεν θα μπορώ να θηλάσω κ ότι αν πάνε όλα καλά, θα κάνω μετά θεράπεια. Μου φάνηκε αστείο, καλά ας γεννήσω με το καλό κ ας μην θηλάσω...Είχα γάλα πριν την εγκυμοσύνη!!!ΑΓΕΛΑΔΙΤΣΑ!!!

Επίσης όσον αφορά τον τράχηλο, μου είπε πως αυτή τη στιγμή πάνε όλα καλά, θα κάνω υπερηχο κάθε 2 εβδομάδες κ αν χρειαστεί θα γίνει περίδεση. Δεν μου έκανε όμως τεστ ΠΑΠ και ανησυχώ για τα άτυπα πλακώδη κύτταρα, αναμονή κ υπομονή...

έκλεισα την 7η σήμερα!!!

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...