Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός & μειωτική στήθους


tinoula

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ :-) ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗ ΚΛΠ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 16 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ 3 ΚΥΣΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΘΗΛΑΖΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ? ΑΠΟ DD ΠΗΓΑ F/G ΚΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΕΘΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΟΣΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΩ ΚΑΙ ΘΗΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΠΕΔΕΣ.

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟ ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΗ 2, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 2 (ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 3ο ΔΙΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΙΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ - ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 3ο) ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΗ ΣΤΟ 3ο ΚΑΙ 4ο ΠΑΙΔΙ. ΟΠΟΙΑ/ΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΤΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ C Η D :-)))) :oops::-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΠΟ DD ΠΗΓΑ F/G ΚΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΕΘΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΟΣΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΩ ΚΑΙ ΘΗΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΠΕΔΕΣ.

Ισχύει τελικά ποτέ αυτό? Κι εμένα μόνο πρόβλημα μου δημιουργεί το μέγεθος.:mad:

 

Δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν σταματήσεις να θηλάζεις το στήθος θα επιστρέψει στο αρχικό του μέγεθος, μπορεί και λίγο μικρότερο. Αυτό βέβαια ίσως το ξέρεις αφου είναι το 2ο παιδί σου -εκτός αν δεν σταμάτησες να θηλάζεις πριν μείνεις έγκυος.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να θηλασεις κανονικα αν κανεις προσθετικη ή μειωση στηθους. Στην πρωτη περιπτωση απλα μπαινει το επιθεμα σηλικονης και στη δευτερη αφαιρειται λιπωδης ιστος. Ισχυει θεωρητικα και ξερω κποπελες που θηλαζουν και απο τις δυο περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει τελικά ποτέ αυτό? Κι εμένα μόνο πρόβλημα μου δημιουργεί το μέγεθος.:mad:

 

Δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν σταματήσεις να θηλάζεις το στήθος θα επιστρέψει στο αρχικό του μέγεθος, μπορεί και λίγο μικρότερο. Αυτό βέβαια ίσως το ξέρεις αφου είναι το 2ο παιδί σου -εκτός αν δεν σταμάτησες να θηλάζεις πριν μείνεις έγκυος.

 

Eliza kalispera, To stithos meta ton gio mou den epanilthe. apo F/G pige E (to DD den nomizo na to xanado!! :-() Tha do tora me tin mikri an katafero tipota. Irthe mia simboulos thilasmou na me dei simera kai leei oti den pianei kala tin thili i mikri kai kanoume tora prospatheies na to mathei kala!! Opote isos kai me ton gio mou na min to ekana sosta kai katalikso tora me tin mikri na kano kati :-) kai isos meta epanelthei i kai mikrini. Pantos an mikrini...sigoura tha xreiasto kapia plastiki epembasi....to derma exe ksexilosi pleon!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να θηλασεις κανονικα αν κανεις προσθετικη ή μειωση στηθους. Στην πρωτη περιπτωση απλα μπαινει το επιθεμα σηλικονης και στη δευτερη αφαιρειται λιπωδης ιστος. Ισχυει θεωρητικα και ξερω κποπελες που θηλαζουν και απο τις δυο περιπτωσεις.

 

Euxaristo Anna, mou dineis kouragio :-) Tha pao na do kai ton gynaikologo mou gia "check up" meta tin kaisariki kai tha ton rotiso an xerei. episis tha rotiso kai tin simvoulo thilasmou na mou pei pou isos xerei kalitera. To ksexasa simera pou tin eida!!An kai exo xrono, tha to psaxo akoma giati pistevo pos paizi rolo na vreis kai kalo giatro na sto kanei.

Kai pali euxaristo.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς γνωρίζει ή έχει εμπειρία για τον αν η μείωση στήθους επηρεάζει την ικανότητα θηλασμού. Θα ήθελα πολύ να θηλάσω το μωράκι μου αλλά λόγο του ότι στο παρελθόν είχα υποβληθεί σε τέτοιου είδους επέμβαση φοβάμαι μήπως δεν είναι δυνατόν.

 

Υπάρχει καμία από εσάς που υποβλήθηκε σε παρόμοια επέμβαση και προσπάθησε να θηλάσει?

 

φιλικά

βάγια

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Ψάχνοντας στο forum βρήκα κάποια θέματα για τις πλαστικές σε σχέση με το θηλασμό αλλά νομίζω πως δεν έχει θιχτεί το ζήτημα της μειωτικής επέμβασης στήθους και της επίδρασής της στον θηλασμό. Σε διάφορες ιστοσελίδες (στα αγγλικά) υπάρχουν σχετικές παρατηρήσεις από έρευνες και εμπειρίες γυναικών αλλά πολύ λίγα πράγματα στα ελληνικά.

Προσωπικά, έχω υποβληθεί σε μια τέτοια επέμβαση το 2004 (στα 20 μου) αφού πρώτα ο γιατρός που με χειρούργησε με διαβεβαίωσε πως δεν θα υπάρχει καμία δυσκολία με τον θηλασμό αργότερα, διότι με την επέμβαση αφαιρείται μόνο λιπώδης ιστός και η θηλή δεν αποκόπτεται. Η επέμβαση στέφθηκε με επιτυχία, καμία μετεγχειρητική επιπλοκή και το αισθητικό αποτέλεσμα πολύ καλό. 

Ερχόμαστε στο 2016, όπου μετά από μια αποτυχημένη πρόκληση τοκετού, που κατέληξε σε καισαρική, γέννησα τη μικρή μου. Θήλασε κατ' ευθείαν και ήταν ιδιαίτερα δεκτική με το στήθος μου. Πριν βγω από το μαιευτήριο οι θηλές μου ήταν πληγωμένες καθώς δεν ήμουν εξοικειωμένη με τη διαδικασία. Φυσικά κάθε μαία και σύμβουλος θηλασμού είχε τη δική της μέθοδο, όσον αφορά στην διάρκεια και τον τρόπο του θηλασμού. Ξεκίνησα να αντλώ με το νοσοκομειακό θήλαστρο από την τρίτη ημέρα της γέννησης, κατόπιν οδηγίας της συμβούλου θηλασμού του μαιευτηρίου, μετά από κάθε θηλασμό. Το γάλα ακόμα και μετά από 10 μέρες δεν είχε "κατέβει", αυτό που λέμε που ξαφνικά γεμίζει και πρήζεται το στήθος. Το στήθος μου παρόλα αυτά είχε γάλα αλλά λιγότερο από ότι ήθελε η μικρή. Μια άλλη σύμβουλος τότε πρότεινε, μιας και το μωρό είχε υψηλή χολερυθρινη από το μαιευτήριο και δεν έπαιρνε εύκολα βάρος, να δίνω και 30 γρ συμπλήρωμα μετά κάθε φορά. Έτσι λοιπόν, το μωρό θήλαζε 7-8 φορές τη μέρα (ισως και παραπάνω όπως είναι φυσιολογικό). Το συμπλήρωμα το έπαιρνε κατά τη διάρκεια του θηλασμού με σωληνάκι, με τη μέθοδο SNS και μετά ακολουθούσε άντληση με θήλαστρο.  Έπαιρνα επίσης φυτικά συμπληρώματα (γαϊδουράγκαθου, μαγιά μπύρας και φαγόπυρου). Αυτό κράτησε μέχρι και τον τρίτο μήνα. Ομολογώ πάντως πως το στήθος μου δεν γέμιζε με την ταχύτητα που θα έπρεπε. Άκουγα άλλες μητέρες που έλεγαν ότι το στήθος τους γέμιζε σε 2-4 ώρες και έμενα χρειαζόταν τουλάχιστον 8. Η όλη κατάσταση με το SNS και τις αντλήσεις μετά από κάθε θηλασμό έληξε όταν επέστρεψα στην δουλειά και το μητρικό γάλα με την ποσότητα που θα έπρεπε δεν ήρθε ποτέ. Τότε, η σύμβουλος/παιδίατρος μου συνέστησε να αυξήσω πλέον και το συμπλήρωμα. Τολμώ να πω πως η διαδικασία (θηλασμός-SNS-άντληση) ήταν μια ιδιαίτερα εξοντωτική διαδικασία. Θήλασα πάντως μέχρι και 12 μηνών την κόρη μου και σταματήσαμε όταν πλέον την έβαζα στο στήθος και δυσανασχετούσε ρουφώντας πολύ δυνατά, ενώ δεν είχε σχεδόν καθόλου γάλα. 

Παρόλα αυτά, συνεχώς μου περνούσε από το μυαλό ότι η μειωμένη παραγωγή οφείλεται στην επέμβαση αφού με η διαδικασία που μου είχαν προτείνει οι σύμβουλοι,  η παραγωγή έπρεπε να είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα. Είδα και κάποια άρθρα στη ξενόγλωσση βιβλιογραφία και σχεδόν επιβεβαιώθηκα. Φυσικά ακόμα και τώρα έχω μείνει με την απορία τί μπορεί να πήγε λάθος και τί θα μπορούσα να βελτιώσω ενδεχομένως στο επόμενο παιδί. Να σημειώσω επίσης ότι κανείς από τους 3 ειδικούς συμβούλους θηλασμού δεν μου  έθιξε ή ενοχοποίησε το θέμα της μειωτικής, ενώ επίσης δεν μου είπαν αν πχ για την χαμηλή παραγωγή μπορεί να ευθύνεται η μειωμένη προλακτίνη στον οργανισμό μου και αν μπορεί να γίνει κάτι εναλλακτικά για αυτό. 

Έτσι λοιπόν, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ανοίξω ένα θέμα που μπορεί να απασχολεί και άλλες μητέρες με παρόμοιες εμπειρίες με τη δικιά μου, να το συζητήσουμε και ίσως να βρούμε και κάποιες απαντήσεις από ειδικούς.

 

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε!!

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, faceklo είπε:

Ψάχνοντας στο forum βρήκα κάποια θέματα για τις πλαστικές σε σχέση με το θηλασμό αλλά νομίζω πως δεν έχει θιχτεί το ζήτημα της μειωτικής επέμβασης στήθους και της επίδρασής της στον θηλασμό. Σε διάφορες ιστοσελίδες (στα αγγλικά) υπάρχουν σχετικές παρατηρήσεις από έρευνες και εμπειρίες γυναικών αλλά πολύ λίγα πράγματα στα ελληνικά.

Προσωπικά, έχω υποβληθεί σε μια τέτοια επέμβαση το 2004 (στα 20 μου) αφού πρώτα ο γιατρός που με χειρούργησε με διαβεβαίωσε πως δεν θα υπάρχει καμία δυσκολία με τον θηλασμό αργότερα, διότι με την επέμβαση αφαιρείται μόνο λιπώδης ιστός και η θηλή δεν αποκόπτεται. Η επέμβαση στέφθηκε με επιτυχία, καμία μετεγχειρητική επιπλοκή και το αισθητικό αποτέλεσμα πολύ καλό. 

Ερχόμαστε στο 2016, όπου μετά από μια αποτυχημένη πρόκληση τοκετού, που κατέληξε σε καισαρική, γέννησα τη μικρή μου. Θήλασε κατ' ευθείαν και ήταν ιδιαίτερα δεκτική με το στήθος μου. Πριν βγω από το μαιευτήριο οι θηλές μου ήταν πληγωμένες καθώς δεν ήμουν εξοικειωμένη με τη διαδικασία. Φυσικά κάθε μαία και σύμβουλος θηλασμού είχε τη δική της μέθοδο, όσον αφορά στην διάρκεια και τον τρόπο του θηλασμού. Ξεκίνησα να αντλώ με το νοσοκομειακό θήλαστρο από την τρίτη ημέρα της γέννησης, κατόπιν οδηγίας της συμβούλου θηλασμού του μαιευτηρίου, μετά από κάθε θηλασμό. Το γάλα ακόμα και μετά από 10 μέρες δεν είχε "κατέβει", αυτό που λέμε που ξαφνικά γεμίζει και πρήζεται το στήθος. Το στήθος μου παρόλα αυτά είχε γάλα αλλά λιγότερο από ότι ήθελε η μικρή. Μια άλλη σύμβουλος τότε πρότεινε, μιας και το μωρό είχε υψηλή χολερυθρινη από το μαιευτήριο και δεν έπαιρνε εύκολα βάρος, να δίνω και 30 γρ συμπλήρωμα μετά κάθε φορά. Έτσι λοιπόν, το μωρό θήλαζε 7-8 φορές τη μέρα (ισως και παραπάνω όπως είναι φυσιολογικό). Το συμπλήρωμα το έπαιρνε κατά τη διάρκεια του θηλασμού με σωληνάκι, με τη μέθοδο SNS και μετά ακολουθούσε άντληση με θήλαστρο.  Έπαιρνα επίσης φυτικά συμπληρώματα (γαϊδουράγκαθου, μαγιά μπύρας και φαγόπυρου). Αυτό κράτησε μέχρι και τον τρίτο μήνα. Ομολογώ πάντως πως το στήθος μου δεν γέμιζε με την ταχύτητα που θα έπρεπε. Άκουγα άλλες μητέρες που έλεγαν ότι το στήθος τους γέμιζε σε 2-4 ώρες και έμενα χρειαζόταν τουλάχιστον 8. Η όλη κατάσταση με το SNS και τις αντλήσεις μετά από κάθε θηλασμό έληξε όταν επέστρεψα στην δουλειά και το μητρικό γάλα με την ποσότητα που θα έπρεπε δεν ήρθε ποτέ. Τότε, η σύμβουλος/παιδίατρος μου συνέστησε να αυξήσω πλέον και το συμπλήρωμα. Τολμώ να πω πως η διαδικασία (θηλασμός-SNS-άντληση) ήταν μια ιδιαίτερα εξοντωτική διαδικασία. Θήλασα πάντως μέχρι και 12 μηνών την κόρη μου και σταματήσαμε όταν πλέον την έβαζα στο στήθος και δυσανασχετούσε ρουφώντας πολύ δυνατά, ενώ δεν είχε σχεδόν καθόλου γάλα. 

Παρόλα αυτά, συνεχώς μου περνούσε από το μυαλό ότι η μειωμένη παραγωγή οφείλεται στην επέμβαση αφού με η διαδικασία που μου είχαν προτείνει οι σύμβουλοι,  η παραγωγή έπρεπε να είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα. Είδα και κάποια άρθρα στη ξενόγλωσση βιβλιογραφία και σχεδόν επιβεβαιώθηκα. Φυσικά ακόμα και τώρα έχω μείνει με την απορία τί μπορεί να πήγε λάθος και τί θα μπορούσα να βελτιώσω ενδεχομένως στο επόμενο παιδί. Να σημειώσω επίσης ότι κανείς από τους 3 ειδικούς συμβούλους θηλασμού δεν μου  έθιξε ή ενοχοποίησε το θέμα της μειωτικής, ενώ επίσης δεν μου είπαν αν πχ για την χαμηλή παραγωγή μπορεί να ευθύνεται η μειωμένη προλακτίνη στον οργανισμό μου και αν μπορεί να γίνει κάτι εναλλακτικά για αυτό. 

Έτσι λοιπόν, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ανοίξω ένα θέμα που μπορεί να απασχολεί και άλλες μητέρες με παρόμοιες εμπειρίες με τη δικιά μου, να το συζητήσουμε και ίσως να βρούμε και κάποιες απαντήσεις από ειδικούς.

 

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε!!

 

Να σου πω την απλή προσωπική μου γνώμη ως μαμάς με πρόωρα, με καισαρικές,  που και τα 3 μου παιδιά και νοσηλεύτηκαν και έκαναν ίκτερο, που έπαθα με το πρώτο και έμαθα:

Αν ξεκινήσεις με 30 μλ συμπλήρωμα, δεν είναι συμπλήρωμα. Ενα νεογέννητο πίνει 30 μλ το πολύ ανά γεύμα. Αν μου έλεγες 60 μλ συνολο τη μέρα μέχρι να πέσει ο ίκτερος, θα είχε μία λογική. Απλά έτσι, το γάλα σου ήταν το συμπλήρωμα. Από την αρχή. Κοινως οποιος σε συμβούλεψε, σου κατέστρεψε την πιθανότητα να  θηλάσεις.

Από εκεί και πέρα, το στήθος δε γεμίζει. Παράγει γάλα συνέχεια, ανάλογα με το πόσο έφαγε το μωρό τις προηγούμενες μερες. Σε νεογέννητα επιδιώκουμε 10-12 θηλασμούς τη μέρα, και ποτέ δε θα περάσουν 4-5 ώρες χωρίς θηλασμό, ειδικά αν υπάρχει θέμα ίκτερου, βάρους ή υποψία μειωμένης παραγωγής 

Link to comment
Share on other sites

Δ εχω προσωπικη εμπειρια το μονο που θελω να σου πω ειναι συγχαρητηρια που τα καταφερες με αυτες τις συνθηκες για 12μηνες!αθλος!

Το μονο που εχω διαβασει ειναι οτι οσο κ να το αρνειται ο πλαστικος,μια επεμβαση στο στηθος,μπορει να δημιουργησει προβλημα στο θηλασμο

Δ ξερω τι θα μπορουσες να κανεις στο δευτερο,εκτος απο αυτα που εκανες,αντλησεις,συμπληρωματα,πιστοποιημενος συμβουλος

Γενικα ομως το μονο σημειο που διαφωνω ειναι που λες οτι ο καθε συμβουλος ειχε να προτεινει αλλη μεθοδο.στο θηλασμο δ εχει ωραριο.μπορει το μωρο να ζηταει ανα ωρα,μπορει να κανει μαραθωνιο 9ωρες,μπορει το καθε γευμα να διαρκει 45'.

Link to comment
Share on other sites

Vicky86, σε ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω τι επίδραση είχε τελικά η επέμβαση στο στήθος και κατ' επέκταση στο θηλασμό. Η αλήθεια είναι πως η σύμβουλος και οι μαίες στο μαιευτηριο με αποπροσανατόλισαν στην αρχή. Εχεις απόλυτο δίκιο, οι θηλασμοί δεν εχουν ωράριο. Βεβαίως από τη στιγμή που επουλώθηκαν οι πληγές στις θηλές, θήλαζα όποτε και όσο ήθελε το μωρό.  

 

ΑΡΓΚ σίγουρα την επόμενη φορά και πλεόν με την εμπειρία μου σε ποσότητες συμπληρώματος, διάρκεια θηλασμών κλπ. θα το προσεγγίσω τελείως διαφορετικά το ζήτημα. Επίσης μαρτυρίες γυναικών με μειωτικές επεμβάσεις στο εξωτερικό λένε, πως την δευτερη φορά η παραγωγή τους αυξήθηκε λόγω της διαδικασίας του "recanalization" κατά την οποία οι προηγουμένως αποκομμένοι αγωγοί (λόγω της επέμβασης) επανασυνδέονται ή αναπτύσσονται νέες οδοί και ως εκ τούτου η παραγωγή αυξάνεται. Παίζει ρόλο και η εμπειρία της μητέρας (λέω εγώ...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με οσα ειπε η αργκ.ενα νεογεννητο με θεμα στο βαρος η ικτερο δ πρεπει να μενει πανω απο 2ωρες χωρις θηλασμο,ακομη κ αν κοιμαται.σιγουρα βεβαια κ η οδηγια για 30μλ ξενο ολοκληρο γευμα δλδ για τον ικτερο ηταν απολυτα λαθος.ο ικτερος πεφτει οσο πινει γαλα το μωρο,κ μητρικο

Κτ αλλο που θυμηθηκα.με τον θηλασμο δ μενει σε υψηλα επιπεδα η προλακτινη κ γι αυτο δ αδιαθετουμε(δ ειμαι κ σιγουρη γι ολο αυτο,κ τις δυο φορες αδιαθετησα αρκετα γρηγορα);

Εσυ γραφεις οτι γενικα εχεις χαμηλη προλακτινη.γτ;εχεις μιλησει με ενδοκρινολογο;δ ξερω τι επιδραση εχει αυτο στο θηλασμο.αλλα γενικα οι ορμονες επηρεαζουν

Ειμαι σιγουρη οτι τη δευτερη φορα θα τα πας ακομη καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Το επιπεδο προλακτινης που ειχα δεν το γνωριζω. Δεν πηγα σε καποιον ενδοκρινολογο να πω την αληθεια.  Ουτε και εκανα εξετασεις. Απλα αναρωτιεμαι αν επαιξε καποιο ρολο η συγκεντρωση της συγκεκριμενης ορμονης την περιοδο του θηλασμου. 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εγραψες νομιζα οτι ηξερες οτι εχεις μειωμενη προλακτινη,συγνωμη

Δ ειμαι σιγουρη αλλα ο θηλασμος νομιζω κανει την προλακτινη να ειναι σε υψηλα επιπεδα

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/προλακτίνη-για-ανεπάρκεια-γαλουχίας/

 

http://www.iator.gr/2012/02/20/prolaktini-i-ormoni-toy-thylasmoy-iator/

Δ ξερω τι εχεις ψαξει κ δει

Link to comment
Share on other sites

Vicky86 σε ευχαριστώ για το search που έκανες! Από τη μέρα που έκανα την ανάρτηση άρχισα να ψάχνω πιο οργανωμένα για το συγκεκριμένο ζήτημα. Η ξένη βιβλιογραφία οπως έγραψα είναι αρκετά ενημερωμένη για τα διάφορα επακόλουθα μιας τέτοιας επέμβασης σε σχέση με το θηλασμό. Το  μελετάω όμως ακόμα..Ελπίζω σύντομα να αποκτήσω και εγώ μια πιο ολοκληρωμένη άποψη! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...