Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

On 8/7/2017 at 8:05 ΠΜ, astrogea είπε:

 

Εγω candy crash περιμενω τα αποτελεσματα απο το spermlab στη συγγρου.Μεχρι τωρα πηγαιναμε σε ενα αλλο πολυ γνωστο εργαστηριο  αλλα μας ειπαν οτι μαλλον πουληθηκε γιατι εκανε καποια λαθη και σε αλλους.Ο συζηγος μου ειναι ενθουσιασμενος με την εξυπηρετηση και το ενδιαφερον του γιατρου.Μαθαμε πολλα απο αυτο το εργαστηριο για καποιους  μεγαλογιατρους που τρωνε τα λεφτα του κοσμαυ οι οποιοι δεν τους στελνουν για πιο ειδικες εξετασεις και μιλουν για ανεξηγητη υπογονιμοτητα.

Οτι θες ρωτα με με πμ γιατι δεν ειναι σωστο να ονοματιζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 29/7/2017 at 4:18 ΜΜ, Candy Crash είπε:

Καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?ελπιζω να απολαμβανετε ολες ομορφες διακοπες η εστω μα τις οργανωνετε..θελω μια βοηθεια..που να κανουμε εξεταση γισ κατατμηση dna στο σπερμα στην Αθηνα;φιλια σε ολες!

καλησπερα θα σου προτεινα λυμπεροπουλο κηφισιας ειναι απεναντι απο prseident

Επεξεργάστηκαν by annamariag77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια.

Xristia μου ευχομαι κι εγω με τη σειρα μου μονο ευχαριστα να εχεις στη ζωη σου απο εδω και περα κοπελα μου. Εγω είχα κάποιες εξελίξεις αλλά δεν καρποφορησαν... Μας κάλεσαν γιατι ειχαν μια πολυ καλη περιπτωση, αλλα τελικα τα ωαρια της δοτριας δεν ήταν καλά και έπειτα από λίγες ημέρες μας ξανακαλεσαν αλλά η επόμενη δοτρια άλλαξε την απόφαση της την τελευταία στιγμή, ενώ είχα ετοιμαστεί κιόλας... Καλές σου διακοπές και να γυρίσουμε ανανεωμένες και πιο δυνατές για την προσπάθεια μας!

On 07/29/2017 at 4:18 ΜΜ, Candy Crash είπε:

Καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?ελπιζω να απολαμβανετε ολες ομορφες διακοπες η εστω μα τις οργανωνετε..θελω μια βοηθεια..που να κανουμε εξεταση γισ κατατμηση dna στο σπερμα στην Αθηνα;φιλια σε ολες!

Γεια σου candy crash. Εμάς δεν μας είπαν να πάμε πουθενά ιδιαίτερα. Το κάναμε στην Βιοϊατρική. Το δέχτηκαν και οι δύο οι γιατροί μου.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

 Εγω είχα κάποιες εξελίξεις αλλά δεν καρποφορησαν... Μας κάλεσαν γιατι ειχαν μια πολυ καλη περιπτωση, αλλα τελικα τα ωαρια της δοτριας δεν ήταν καλά και έπειτα από λίγες ημέρες μας ξανακαλεσαν αλλά η επόμενη δοτρια άλλαξε την απόφαση της την τελευταία στιγμή, ενώ είχα ετοιμαστεί κιόλας...

Καλή δύναμη κορίτσι μου, ολα για κάποιο λόγο συμβαίνουν.. Για καλό θα είναι η επόμενη κλήση θα έχει αυτό που θες..

 

4 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Εμάς δεν μας είπαν να πάμε πουθενά ιδιαίτερα. Το κάναμε στην Βιοϊατρική. Το δέχτηκαν και οι δύο οι γιατροί μου.

Μία από τα ίδια, αυτό που έχω όμως να πω ειναι πως οι συνθήκες ήταν αρκετά άβολες εκεί.. Δηλαδή μέσα στην τουαλέτα με κόσμο να χτυπάει πόρτες ίσως να είναι αρκετά άβολο.. Για την ποιότητα της διάγνωσης δε μπορώ να κρίνω αλλά για τις συνθήκες ναι..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Helen1981 είπε:

Καλή δύναμη κορίτσι μου, ολα για κάποιο λόγο συμβαίνουν.. Για καλό θα είναι η επόμενη κλήση θα έχει αυτό που θες..

 

Μία από τα ίδια, αυτό που έχω όμως να πω ειναι πως οι συνθήκες ήταν αρκετά άβολες εκεί.. Δηλαδή μέσα στην τουαλέτα με κόσμο να χτυπάει πόρτες ίσως να είναι αρκετά άβολο.. Για την ποιότητα της διάγνωσης δε μπορώ να κρίνω αλλά για τις συνθήκες ναι..

Ευχαριστω για τις ευχες κοπελα μου. Και στα δικα σου ευχαριστα ευχομαι.

Κρίμα που το πέρασε αυτό ο άντρουλης σου... Εμείς ευτυχώς μενουμε σχετικά κοντά και πήγε το δειγμα σε αποστειρωμένο ουροσυλεκτη μέσα στην προβλεπόμενη ώρα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/7/2017 at 3:28 ΜΜ, annamariag77 είπε:

καλησπερα θα σου προτεινα λυμπεροπουλο κηφισιας ειναι απεναντι απο prseident

Ο Λυμπεροπουλος κανει και κατατιτμηση πςραν απο σπερμοδιαγραμμα?ευχαριστω πολυ για την απαντηση κοπελα μου!

On 31/7/2017 at 5:08 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.

Xristia μου ευχομαι κι εγω με τη σειρα μου μονο ευχαριστα να εχεις στη ζωη σου απο εδω και περα κοπελα μου. Εγω είχα κάποιες εξελίξεις αλλά δεν καρποφορησαν... Μας κάλεσαν γιατι ειχαν μια πολυ καλη περιπτωση, αλλα τελικα τα ωαρια της δοτριας δεν ήταν καλά και έπειτα από λίγες ημέρες μας ξανακαλεσαν αλλά η επόμενη δοτρια άλλαξε την απόφαση της την τελευταία στιγμή, ενώ είχα ετοιμαστεί κιόλας... Καλές σου διακοπές και να γυρίσουμε ανανεωμένες και πιο δυνατές για την προσπάθεια μας!

Γεια σου candy crash. Εμάς δεν μας είπαν να πάμε πουθενά ιδιαίτερα. Το κάναμε στην Βιοϊατρική. Το δέχτηκαν και οι δύο οι γιατροί μου.

Μαλιστα ωραια..ευχαριστω πολυ κοπελα μου!!

Καλο μηνα σε οολα τα κοριτσια!!καλες βουτιες!!να απολαυσετε τον υπςροχι Αυγουστο και απο Σεμπτεμβρη συνεχιζουμε τον αγωνα μας!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2017 at 5:59 ΜΜ, Candy Crash είπε:

Ο Λυμπεροπουλος κανει και κατατιτμηση πςραν απο σπερμοδιαγραμμα?ευχαριστω πολυ για την απαντηση κοπελα μου!

Μαλιστα ωραια..ευχαριστω πολυ κοπελα μου!!

Καλο μηνα σε οολα τα κοριτσια!!καλες βουτιες!!να απολαυσετε τον υπςροχι Αυγουστο και απο Σεμπτεμβρη συνεχιζουμε τον αγωνα μας!!

Τι εννοεις ???σορρυ δεν καταλαβαινω την ερωτηση θεωρω οτι κανει το σπερμοδιαγραμμα και μετα dna fragmntation

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2017 at 4:57 ΜΜ, annamariag77 είπε:

Τι εννοεις ???σορρυ δεν καταλαβαινω την ερωτηση θεωρω οτι κανει το σπερμοδιαγραμμα και μετα dna fragmntation

  Καναμε σπερμοδιαγραμμα πριν ενα μηνα στο εργαστηριο του κεντρου που θα κανουμε την εξωσωματικη(οποτε αυτοι γνωριζουν τη κατασταση του σπερμερματος και μας ειπαν δεν χρηαζεται να γινει αλλο).Επειδη εχω κανει ηδη μια προσπαθεια σε αλλο κεντρο οπου εμεινα εγκυος αλλα επεβαλλα μας εβαλαν να κανουμε τωρα μονο κατακερματισμο γιατι πολλες φορες οι αποβολες οφειλονται σε υψηλη κατατιτμηση..

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2017 at 0:10 ΜΜ, Candy Crash είπε:

  Καναμε σπερμοδιαγραμμα πριν ενα μηνα στο εργαστηριο του κεντρου που θα κανουμε την εξωσωματικη(οποτε αυτοι γνωριζουν τη κατασταση του σπερμερματος και μας ειπαν δεν χρηαζεται να γινει αλλο).Επειδη εχω κανει ηδη μια προσπαθεια σε αλλο κεντρο οπου εμεινα εγκυος αλλα επεβαλλα μας εβαλαν να κανουμε τωρα μονο κατακερματισμο γιατι πολλες φορες οι αποβολες οφειλονται σε υψηλη κατατιτμηση..

Λυπαμαι για την αποβολη θα σου ελεγα να κανεις dna fragmentation ειναι σημαντικη εξεταση και να συμβουλευτεις τονιδιο τον λυμπεροπουλο να ζητησεις να τον δεις μην δισταζεις θελει θαρρος η ivf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, annamariag77 είπε:

Λυπαμαι για την αποβολη θα σου ελεγα να κανεις dna fragmentation ειναι σημαντικη εξεταση και να συμβουλευτεις τονιδιο τον λυμπεροπουλο να ζητησεις να τον δεις μην δισταζεις θελει θαρρος η ivf

Ευχαριστω παρα πολυ καλη μου!!εχω ακουσει τα καλητερα για τον Λυμπεροπουλο..δν ηξερα πως κανει dna fragmentation.Καλη επιτυχια σε ολες μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλές διακοπές σε όλες τις φίλες του forum.  Του χρόνου κορίτσια θα κάνουμε το πρώτο μπάνιο στα μωρά μας. Είσαι σίγουρη!!!!!! Όλα Θα μας πάνε καλά.  Φιλιά 

Link to comment
Share on other sites

On 08/18/2017 at 4:19 ΜΜ, eutixoulis είπε:

Καλές διακοπές σε όλες τις φίλες του forum.  Του χρόνου κορίτσια θα κάνουμε το πρώτο μπάνιο στα μωρά μας. Είσαι σίγουρη!!!!!! Όλα Θα μας πάνε καλά.  Φιλιά 

Καλές διακοπές και σε σένα eutixoulis! Μακάρι όλα να πάνε καλά σε όλες μας!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κανετε;

Πολλή ησυχία εχουμε εδώ. Γυρίσατε απο διακοπές;

Καλό αποκαλόκαιρο (ή καλό φθινόπωρο-όπως προτιματε), καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις μας, καλά ξεκινήματα διαδιακασιών και πολλές επιτυχίες να έχουμε!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου georgia!

Τα χαιρετισματα μου σε ολες τις κοπέλες!

 Τελειωσαν οι διακοπες αλλά εγω νιωθω οτι ακομη βρισκομαι  σε διακοπή...

Πιστευω οτι εφετος καθε λιγο θα ακουω μια - μια κοπελα  να μας λεει οτι ειναι 

σε ενδιαφερουσα!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Εγω μαζευω σιγα σιγα τις εξετασεις μας.Περιμενω τα αποτελεσματα της εξετασης του  Νικα αλλα εχει χαλασει ενα μηχανημα  του και περιμενω να με παρει τηλ..

Απο μια προχειρη ματια που εριξε μου ειπε οτι μαλλον εχω πολλα πολυποδακια μικρα που δεν τα δειχνει το κολπικο υπερυχο.

Georgia μου ολα να σου πανε καλα ,σου μιλαω ειλικρινα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Γεια σου georgia!

Τα χαιρετισματα μου σε ολες τις κοπέλες!

 Τελειωσαν οι διακοπες αλλά εγω νιωθω οτι ακομη βρισκομαι  σε διακοπή...

Πιστευω οτι εφετος καθε λιγο θα ακουω μια - μια κοπελα  να μας λεει οτι ειναι 

σε ενδιαφερουσα!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Εγω μαζευω σιγα σιγα τις εξετασεις μας.Περιμενω τα αποτελεσματα της εξετασης του  Νικα αλλα εχει χαλασει ενα μηχανημα  του και περιμενω να με παρει τηλ..

Απο μια προχειρη ματια που εριξε μου ειπε οτι μαλλον εχω πολλα πολυποδακια μικρα που δεν τα δειχνει το κολπικο υπερυχο.

Georgia μου ολα να σου πανε καλα ,σου μιλαω ειλικρινα!

 

 

Και σε σενα κορίτσι μου! Μακάρι να τα καταφερουμε ολες μας! Καλα αποτελέσματα να 'χεις!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2017 at 1:43 PM, xristia said:

:oops:

Στις γυναικες η κυρια αιτια πτωσης της γονιμοτητας με την ηλικια ειναι η μειωση της ποσοτητας των ωαριων και της ποιοτητας τους.Η ποιοτητα των ωαριων καθοριζεται βασικα απο δυο παραγοντες.Ο πρωτος ειναι ο αριθμος των χρωμοσωματων-μερικα ωαρια απλως δεν εχουν τον σωστο αριθμο,συμβαινει απο τη φυση-σε αυτο δεν μπορει να μας προσφερει τιποτα η επιστημη.Ο δευτερος ειναι η ενεργεια που τους παρεχεται απο μικροσκοπικα στοιχεια των κυτταρων,τα μιτοχονδρια(μιτοχονδριακο dna),που μετατρεπουν την καυσιμη υλη σε ενεργεια.Εδω ερχεται η δωρεα μιτοχονδριακου dna που μπορει να βοηθησει γυναικες προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας να κανουν το δικο τους βιολογικο παιδι.Ηδη πρεπει να εχει αρχισει η κλινικη εφαρμογη στο Institute of Life ΙΑΣΩ.

Καλησπέρα! ποιος σου το είπε αυτο? επίσης ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει αυτή η διαδικασία; καλό ακουγεται...δεν το θέλω για εμένα προσωπικά!

Link to comment
Share on other sites

On 4 Ιουλίου 2017 at 1:43 ΜΜ, xristia είπε:

:oops:

Στις γυναικες η κυρια αιτια πτωσης της γονιμοτητας με την ηλικια ειναι η μειωση της ποσοτητας των ωαριων και της ποιοτητας τους.Η ποιοτητα των ωαριων καθοριζεται βασικα απο δυο παραγοντες.Ο πρωτος ειναι ο αριθμος των χρωμοσωματων-μερικα ωαρια απλως δεν εχουν τον σωστο αριθμο,συμβαινει απο τη φυση-σε αυτο δεν μπορει να μας προσφερει τιποτα η επιστημη.Ο δευτερος ειναι η ενεργεια που τους παρεχεται απο μικροσκοπικα στοιχεια των κυτταρων,τα μιτοχονδρια(μιτοχονδριακο dna),που μετατρεπουν την καυσιμη υλη σε ενεργεια.Εδω ερχεται η δωρεα μιτοχονδριακου dna που μπορει να βοηθησει γυναικες προχωρημενης αναπαραγωγικης ηλικιας να κανουν το δικο τους βιολογικο παιδι.Ηδη πρεπει να εχει αρχισει η κλινικη εφαρμογη στο Institute of Life ΙΑΣΩ.

Για να μην υπάρξει καμία παραπληροφόρηση που μπερδεύει εμάς τις ασθενείς της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, όχι μόνο στο ΙΑΣΩ αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο, η μέθοδος αυτή βρίσκεται σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να είμαστε σαφείς και προσεκτικοί όταν μεταδίδουμε τέτοιες πληροφορίες σε δημόσια φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν από ό,τι καταλαβα ειναι σε πειραματικο σταδιο απλα μονο στη Μ.Βρετανια και εδω θα γίνει έρευνα και σε ανθρωπους! και εγω θα το φοβομουν λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κοριτσια!

ξερει καμια ποσο κοστιζει μια υστεροσκοπηση?Μου ειπαν γυρω στα 880 € Στο Μητερα με την ασφαλεια μου.

Παρα πολλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ georgia.Στου παντου μου ειπαν 7οο αν ειναι διαγνωστικη  και 1440 αν ειναι επεμβατικη.Στο Μητερα 330 το μητερα και 550 ο γιατρος με ασφαλεια χωρις διευκρινηση αλλη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.  Ελπίζω να είστε όλες καλά.  Πως πάνε οι προσπάθειες σας?  Είναι καμία από εσάς σε διαδικασία?  Θέλω αυτή τη χρονιά να ακούσω για πολλά πολλά μωρά.  Καλή μας επιτυχία.  Να μαθαίνω νέα σας.  Αναμένω και εγώ απαντήσεις από εξετάσεις που έκανα. Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά και σύντομα.  Καλή δύναμη!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eutixoulis  και εγω κανω εξετασεις.Την παρασκευη κανω υστεροσκοπηση.Αναμενω  και τα αποτελεσματα του νικα και βλεπουμε.

Ο νεος γυναικολογος  μου ειπε πως θα μου βαλει σπιραλ οιστρογονων γιατι εχω λεπτο ενδομητριο μαλλον λογω της αποξησης ή της αφαιρεσης ενος ινωμοιωματος που ειχα .

Περιμενω  να τελειωσω για να τα  γραψω.

κοριτσια δεν σας ξεχασα θα τα μιλησουμε  συντομα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrogea είπε:

Γεια σου eutixoulis  και εγω κανω εξετασεις.Την παρασκευη κανω υστεροσκοπηση.Αναμενω  και τα αποτελεσματα του νικα και βλεπουμε.

Ο νεος γυναικολογος  μου ειπε πως θα μου βαλει σπιραλ οιστρογονων γιατι εχω λεπτο ενδομητριο μαλλον λογω της αποξησης ή της αφαιρεσης ενος ινωμοιωματος που ειχα .

Περιμενω  να τελειωσω για να τα  γραψω.

κοριτσια δεν σας ξεχασα θα τα μιλησουμε  συντομα...

Καλή επιτυχία.  Όλα θα πάνε καλά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...