Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, xristia είπε:

Τοτε ημουν 41 (5/2011)και θα εκανα την τριτη διεγερση.Μου ειπε συγκεκριμενα δεν σου χρειαζεται εσενα μην πετας ασκοπα τα λεφτα σου.Τοτε μου ειχαν ζητησει 4000 για 8 εμβρυα και αν ηθελα εστω και ενα παραπανω αλλες 4000.Σ' ευχαριστω για τις ευχες σου ομως προς το παρον δυσκολα θα τα καταφερουμε γιατι μ΄επεισε ο αντρας μου- μετα απο δυο χρονια  που τα ειχα παρατησει -να ξαναπροσπαθησουμε μιας και ανακαλυψε το PRP με δικα μου ωαρια και απ΄οτι καταλαβαινεις αλλη μια αποτυχια την εχω στο τσεπακι.Στις αρχες του 2018 θα παω με δανεικα(αν αντεχω ακομα γιατι μη νομιζεις τα κουραγια δεν περρισευουν και αλλωστε η ζωη ειναι ωραια ακομα και χωρις παιδια).

Ναι... Καταλαβαινω... Κι εμένα πιο πολύ ο άντρας μου θελει να ξαναπροσπαθήσουμε. Έχω κουραστει κι εγω και ψυχικα και σωματικα και οικονομικα εχουμε γονατισει. Παντως εύχομαι να πιάσουν τόπο οι ευχές μου και όλες να τα καταφέρουμε κορίτσια!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Candy Crash γιατι δεν μπορεις να κανεις διεγερση και πρεπει να κανεις φυσικο;

7 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Ναι... Καταλαβαινω... Κι εμένα πιο πολύ ο άντρας μου θελει να ξαναπροσπαθήσουμε. Έχω κουραστει κι εγω και ψυχικα και σωματικα και οικονομικα εχουμε γονατισει. Παντως εύχομαι να πιάσουν τόπο οι ευχές μου και όλες να τα καταφέρουμε κορίτσια!

Θα τα καταφερεις μην αμφιβαλεις τα δανεικα εχουν μεγαλη πιθανοτητα επιτυχιας.Ειναι η πρωτη με δανεικα αν θυμαμαι καλα,

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , xristia είπε:

Candy Crash γιατι δεν μπορεις να κανεις διεγερση και πρεπει να κανεις φυσικο;

Θα τα καταφερεις μην αμφιβαλεις τα δανεικα εχουν μεγαλη πιθανοτητα επιτυχιας.Ειναι η πρωτη με δανεικα αν θυμαμαι καλα,

Ναι η πρώτη ειναι. Ξερω βεβαια και περιπτωσεις που ουτε ετσι τα καταφεραν. Ο,τι ειναι τυχερο να γινει, θα γινει... Πολλες οι σκεψεις, πολλα τα πισωγυρισματα.... Πραγματικα το αποσπασμα του άρθρου που ποσταρες μου έδωσε μια μεγαλη ανασα.

Τωρα διαβαζα για την PRP. Πολλα υποσχόμενη μεθοδος φαινεται πως ειναι. Αν και δεν ειναι ακομα δημοσιευμενη η μελετη, παρουσιαστηκε σε συνεδριο και ήδη 3 ςπο απο τις 6 προεμμηνοπαυσικες γυναικες που συμμετείχαν στην έρευνα ειναι εγκυες στο 2ο 3μηνο!

Βεβαια η μεθοδος αυτη ειναι ακόμα στην αρχη της και όπως διαβασα δεν εχουν γινει δοκιμες σε πειραματοζωα, αλλα όπως και να 'ναι, ειναι μια ακόμη Ελληνική πρωτιά! Μπράβο στους επιστήμονές μας! Το μελλον φαινεται αισιοδοξο.

Ευχαριστουμε για την ενημερωση xristia! Δεν το ήξερα!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α συγνωμη οντως δεν το ειδα..δεν μου ειπαν πως δεν μπορω να παω αλλα λογικα θα εχω χαμηλη ανταποκρυση οποτε δεν θα χει νοημα..

  Τη πρωτη προσπαθεια την εκανα με δικα μου ωαρια,εκανα δυο μινι διεγερσεις (κλομιφαινη και λιγες μοναδες menopur)και παντα επαιρνα δυο ωαρια εκ των οποιων το ενα προχωρουσε..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Candy Crash είπε:

Α συγνωμη οντως δεν το ειδα..δεν μου ειπαν πως δεν μπορω να παω αλλα λογικα θα εχω χαμηλη ανταποκρυση οποτε δεν θα χει νοημα..

  Τη πρωτη προσπαθεια την εκανα με δικα μου ωαρια,εκανα δυο μινι διεγερσεις (κλομιφαινη και λιγες μοναδες menopur)και παντα επαιρνα δυο ωαρια εκ των οποιων το ενα προχωρουσε..

Δε θελω να το παιξω εξυπνη αλλα ειναι η πρωτη φορα που ακουω οτι δεν δοκιμαστηκε διεγερση με φαρμακα.Αντιθετα εχω ακουσει σε αποτυχια πρωτης διεγερσης αλλαγη προτωκολλου και δευτερη ευκαιρια διεγερσης μηπως και κατι αλλαξει.Ξερεις τιμες ΑΜΗ,FSH, LH.E2 την δευτερη η τριτη μερα του κυκλου;

Link to comment
Share on other sites

   Μα ουσιαστικα πηρα φαρμακα (menopur κτλ)ομως παντα ενα ωαριο προχωρουσε..θα χε λοιπον κανενα νοημα να παρω περισοτερες μοναδες?καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις..βεβαια ο πρωην γιατρος μου μου ειπε στο τελος πως το παλευσε και πολυ..αλλος θα ειχε προτεινει και νωριτερα το δανεικο..με αυτον τιποτα δεν λειτουργησε τελικα,φαντασου μου ειπε εν τελη οτι το προβλημα ειναι στα ωαρια για αυτο δεν εχω μεινει εγκυος και αν παρουμε δανεικα η επιτυχια ειναι εξασφαλισμενη..

     Ετσι εκανα προσπαθεια με δανεικα, καποια στιγμη σταματησα να εχω διπλασιασμους στη χοριακη και μου πε να σταματησω την αγωγη οπως και εκανα οποτε σε 4μερες αδιαθετησα. Οταν τον ρωτησα τη εφταιξε αυτη τη φορα "τα βαλε" με τη μητρα πως αυτη"πεταξε"τις τελειες βλαστοκυστες που μου βαλε.. Λιγες μερες αργοτερα πηγα να ξαναμετρησω χοριακη για τυπικους λογους,γιατι κατι δεν μου αρεσε...τοτε ανακαλυψα πως οχι μονο δν επεσε η χοριακη αλλα ανεβηκε,ειδα και σακο ο οποιος μεγαλωσε λιγο ακομα αλλα τελικα ηταν ανεμβρυακη κυηση.

   Συγνωμη αν σε κουρασα ειναι η πρωτη φορα που τα γραφω και θελω να τα διαβασετε ολες να δειτε τι μπορει να δημιουργησει η ιατρικη αμελεια και επισης πως οι εξωσωματικοι παντα βρησκουν μια δικαιολογια να δικαιολογισουν τα παντα γιατι παντα φταιμε εμεις.Ειμαι 35 χρονων γυναικα εχω ξεσκονιστει στις εξετασεις(γυναικολογικες,αιματολογικες,ανισολογικες,λ)ποτε δεν βρεθηκε τιποτα εκτως απο τσιμπιμενη fsh και παρολιγο να μου πει πως θελω δανεικα ωαρια και παρενθετη μητερα!!

  Αμη2,60ng (φυσιολογικη γονιμοτητα)  fsh10,3-16. 

 

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Candy Crash είπε:

Και μενα ο Τσιριγωτης μου ειπε για το prp..εχουμε ηδη γεννες μετα απο αυτη τη μεθοδο..τους τελευταιους μηνες ακουγεται πολυ..

Και έχουμε εικόνα για την ανάπτυξη αυτών των παιδιών; Έχετε συζητήσει γι' αυτό;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παραθετω ολοκληρο οπως το βρηκα.δημοσιευτηκε το περασμενο Μαρτιο.Ειναι καπως εκτενες αλλα περιεχει χρησιμες πληροφοριες για οποια ενδιαφερεται να μαθει για το prp:

Πειραματική τεχνική που εφάρμοσε ο γυναικολόγος Κωνσταντίνος Σφακιανούδης επέτρεψε σε δύο γυναίκες να κυοφοροήσουν παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν σε πρόωρη εμμηνόπαυση. Μάλιστα, οι δύο γυναίκες κατάφεραν να μείνουν έγκυες με δικά τους ωάρια και όχι από δότριες. 

Στην πρώτη περίπτωση, μια 40χρονη Γερμανίδα, η οποία προσπαθούσε για πάνω από έξι χρόνια να κάνει δεύτερο παιδί και είχε κάνει έξι ανεπιτυχείς προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης, υπεβλήθη στην πειραματική θεραπεία στην Αθήνα και επέστρεψε στη Γερμανία. Εκεί, μετά από μια νέα θεραπεία υπογονιμότητας, απελευθέρωσε τρία δικά της ωάρια, δύο από τα οποία μπορούσαν να γονιμοποιηθούν εξωσωματικά. Τελικά, ένα γονιμοποιημένο έμβρυο εισήχθη στην μήτρα της και σήμερα είναι έγκυος έξι μηνών. 

Η δεύτερη γυναίκα, μια 39χρονη από την Ολλανδία, η οποία δεν είχε εμμηνορρυσία για τέσσερα χρόνια και εμφάνιζε όλα τα άλλα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης, επίσης υπεβλήθη την πειραματική θεραπεία πέρυσι το Δεκέμβριο στην Αθήνα και, μετά από ένα μήνα, άρχισε να έχει ξανά εμμηνορρυσία. Στη συνέχεια, έκανε εξωσωματική γονιμοποίηση στην Ολλανδία με δικά της ωάρια και ένα έμβρυο εμφυτεύθηκε στη μήτρα της. Όμως, μετά από μερικούς μήνες εγκυμοσύνης, απέβαλε. 

«Παρά την αποβολή, η περίπτωσή της είναι πολύ ενθαρρυντική», εξηγεί ο κ. Σφακιανούδης και αισιοδοξεί ότι η γυναίκα θα ξαναπροσπαθήσει.

Η πειραματική θεραπεία είχε γίνει αρχικά γνωστή πέρυσι τον Ιούλιο, όταν για πρώτη φορά ο κ. Σφακιανούδης ανακοίνωσε στο ετήσιο συνέδριο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ανθρώπινης Αναπαραγωγής και Εμβρυολογίας στο Ελσίνκι ότι πιθανώς βρήκε ένα τρόπο να αναστρέφει την εμμηνόπαυση, ιδίως την πρόωρη, μέσω της έγχυσης πλάσματος αίματος πλούσιου σε αιμοπετάλια, επιτρέποντας έτσι την απελευθέρωση και τη λήψη ωαρίων από τις ωοθήκες. 

Ωστόσο, σύμφωνα με νεότερα στοιχεία που φέρνει στο φως το New Scientist, πλέον επιβεβαιώνεται για πρώτη φορά ότι μια γυναίκα σε εμμηνόπαυση μπορεί όντως να μείνει έγκυος με τα δικά της ωάρια χάρη σε αυτή τη μέθοδο. 

Η επιστημονική ομάδα συλλέγει αίμα από την ασθενή και μετά από φυγοκέντρησή του, απομονώνει πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια, το οποίο εγχύεται απευθείας στις ωοθήκες και στη μήτρα. 

Όπως εξηγεί ο κ. Σφακιανούδης, με δηλώσεις του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, «μέχρι στιγμής καμία άλλη ομάδα στον κόσμο δεν έχει εφαρμόσει αυτή την τεχνική, αλλά είναι πολύ πιθανό ότι θα τη μιμηθεί στο μέλλον». 

Μέχρι σήμερα η πειραματική θεραπεία έχει δοκιμαστεί σε πάνω από 180 γυναίκες, από τις οποίες πολλές έπασχαν από διαταραχή του ενδομητρίου, ενώ μερικές, ηλικίας 34 έως 51 ετών, είχαν εισέλθει σε εμμηνόπαυση. 

Σύντομα θα υπογραφεί σύμβαση με το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια στο Μπέρκλεϊ, ώστε να πραγματοποιηθεί πολυκεντρική κλινική δοκιμή της θεραπείας στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ, η οποία θα είναι ελεγχόμενη με έγχυση ψευδο-πλάσματος σε γυναίκες της ομάδας ελέγχου. Παράλληλα, ετοιμάζεται επιστημονική δημοσίευση σε επιστημονικό έντυπο για θέματα ανθρώπινης αναπαραγωγής. 

Άλλοι επιστήμονες χαρακτήρισαν ελπιδοφόρα τα έως τώρα αποτελέσματα, αλλά επεσήμαναν ότι θα χρειαστεί να γίνουν κλινικές δοκιμές, προτού εξαχθούν οριστικά συμπεράσματα. Προς το παρόν, και οι ίδιοι οι Έλληνες επιστήμονες δεν είναι βέβαιοι πώς ακριβώς δουλεύει η τεχνική τους. Πιθανώς το πλάσμα του αίματος «αφυπνίζει» τα βλαστικά κύτταρα των ωοθηκών, «ενθαρρύνοντάς» τα έτσι να παράγουν ωάρια. Επειδή, όμως, δεν είναι καν σίγουρο ότι τέτοια βλαστοκύτταρα υπάρχουν στις ωοθήκες, μια εναλλακτική εξήγηση είναι το πλάσμα το ίδιο να περιέχει βλαστικά κύτταρα που μεταφέρει στις ωοθήκες. 

Εφόσον ολοκληρωθεί με επιτυχία η σχεδιαζόμενη κλινική δοκιμή, η θεραπεία θα μπορούσε στη συνέχεια να χρησιμοποιηθεί ευρέως για επιτρέψει να μείνουν έγκυες γυναίκες μεγαλύτερες ηλικίας, αλλά και νεότερες με πρόωρη εμμηνόπαυση (τυπικά ξεκινά γύρω στα 50, αλλά περίπου το 1% των γυναικών έχουν εμμηνόπαυση πριν τα 40). Επίσης, πρόωρη εμμηνόπαυση μπορεί να έχουν γυναίκες που έχουν υποβληθεί σε χημειοθεραπεία λόγω καρκίνου. 

Επιμέλεια: Μαίρη Μπιμπήhealth.in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ 

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/7/2017 at 11:44 ΜΜ, astrogea είπε:

Γειά σου Aura.Έμεινες με δανεικό? γιατί δεν ξέρω τι να κάνω,να δοκιμάσω με δανεικό ωάριο και  το δικό  σπέρμα [με 99% ανώμαλες μορφές ]

ή  να πάρω δανεικά έμβρυα?

Αυτό βέβαια μπορεί να  πάρει  αρκετές  προσπάθειες. Μπορείς να μου πείς ποιος είναι ο γιατρός σου? Γιατί σκέφτομαι να φύγω από τον γιατρό μου. 

Σου στέλνω PM.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 10:53 ΠΜ, Mariloux είπε:

Είμαι και εγώ απο τις γυναίκες που το ενδομήτριο δεν φτιάχνει με τίποτα, όμως με τον γιατρό μου δοκιμάσαμε κάποια αυτοκόλλητα που λέγονται Dermestril και στην δίκη μου περίπτωση ήταν πραγματικά θαυματουργά... Ανηκουν και αυτά στην κατηγορία των οιστρογόνων σε αντίθεση όμως με τα cyclacur περνάνε κατευθείαν στο αίμα, γεγονός που μου έφτιαχνε ενδομήτριο γύρω στα 9 mm

Τα έχω δοκιμάσεικσι αυτά αλλά δεν έγινε τίποτα.  Δεν πήγε πάνω από 6,5. Τι να πω? 

Καλησπέρα κορίτσια. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας.  Διάβασα πολλές δημοσιεύσεις και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για την georgia72. Νομίζω ότι άσχετα από τη συμπάθεια που τρεφεις στον  ιατρό  σου πρέπει να γίνεις πιο σκληρή και να απαιτήσεις πράγματα.  Πάμε με δανεικά για καλό (αν όχι σίγουρο) αποτέλεσμα.  Είναι πολλά τα χρήματα και η ψυχική φθορά.  Δεν γίνεται να παίζει έτσι με τη λαχτάρα σου για ένα παιδί.  Τι θα πει κακό σπέρμα και μοίρασμα ωαριων.  Εσύ είσαι σίγουρη ότι πήρες τα καλά?  Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα ιατρό άμεσα.  Πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα  καλά.  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, eutixoulis είπε:

Τα έχω δοκιμάσεικσι αυτά αλλά δεν έγινε τίποτα.  Δεν πήγε πάνω από 6,5. Τι να πω? 

Καλησπέρα κορίτσια. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας.  Διάβασα πολλές δημοσιεύσεις και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για την georgia72. Νομίζω ότι άσχετα από τη συμπάθεια που τρεφεις στον  ιατρό  σου πρέπει να γίνεις πιο σκληρή και να απαιτήσεις πράγματα.  Πάμε με δανεικά για καλό (αν όχι σίγουρο) αποτέλεσμα.  Είναι πολλά τα χρήματα και η ψυχική φθορά.  Δεν γίνεται να παίζει έτσι με τη λαχτάρα σου για ένα παιδί.  Τι θα πει κακό σπέρμα και μοίρασμα ωαριων.  Εσύ είσαι σίγουρη ότι πήρες τα καλά?  Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα ιατρό άμεσα.  Πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα  καλά.  

Γεια σου eutixoulis. Μηπως με μπερδευεις με άλλη κοπέλα;! Εμείς δεν έχουμε πρόβλημς με το σπέρμα.

Γεωργία λέγεται και η astrogea.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου georgia 72.Εχουμε πολλες μερες να τα πουμε!Σχεδον καθε μερα εχω γιατρους,ενδοκρινολογο ,οφθαλμιατρο,ειδα καποιους γυναικολογους.Σημερα πηραμε το σππερμοδιαγραμα απο τον Λυμπεροπουλο καναμε καλιεργεια και κατακερματισμο του dna που δεν μας το ειχε ζητησει κανεις και την παρασκευη θα παμε σε ουρολογο να μας πει την γνωμη του.Εχτες εκανα την εξεταση του Νικα ωστε σε ενα μηνα που θα βγουν τα αποτελεσματα να τα δειξω στο γυναικολογο που εχω καταληξειΤουλαχιστον αν δειξει κατι με την καταληλη θεραπεια να ξεμπερδευω με τις εξωσωματικες!

eutixoulis

αν εννοεις εμενα εχω αλλαξει γιατρο........και επειδη ειχαμε τον ιδιο με την georgia72 δεν θελω να αναφερθω γιατι ειμαι αισιοδοξη για εκεινη.Πραγματικα πιστευω πως θα ασχοληθει πςρισσοτερο μαζι σου λογω της γνωριμιας σου με τον συζηγο.

Φιλακια σε ολες σας.

 

Maratha37,μαγιοπουλα,candy crash,Aura

Πολλα φιλια!,!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Georgia72 είπε:

Γεια σου eutixoulis. Μηπως με μπερδευεις με άλλη κοπέλα;! Εμείς δεν έχουμε πρόβλημς με το σπέρμα.

Γεωργία λέγεται και η astrogea.

Κορίτσια σας μπέρδεψα.  Όντως την astrogea εννοούσα.  Georgia72  καλή επιτυχία σε ότι κάνεις. 

πρίν από 16 λεπτά , astrogea είπε:

Γεια σου georgia 72.Εχουμε πολλες μερες να τα πουμε!Σχεδον καθε μερα εχω γιατρους,ενδοκρινολογο ,οφθαλμιατρο,ειδα καποιους γυναικολογους.Σημερα πηραμε το σππερμοδιαγραμα απο τον Λυμπεροπουλο καναμε καλιεργεια και κατακερματισμο του dna που δεν μας το ειχε ζητησει κανεις και την παρασκευη θα παμε σε ουρολογο να μας πει την γνωμη του.Εχτες εκανα την εξεταση του Νικα ωστε σε ενα μηνα που θα βγουν τα αποτελεσματα να τα δειξω στο γυναικολογο που εχω καταληξειΤουλαχιστον αν δειξει κατι με την καταληλη θεραπεια να ξεμπερδευω με τις εξωσωματικες!

eutixoulis

αν εννοεις εμενα εχω αλλαξει γιατρο........και επειδη ειχαμε τον ιδιο με την georgia72 δεν θελω να αναφερθω γιατι ειμαι αισιοδοξη για εκεινη.Πραγματικα πιστευω πως θα ασχοληθει πςρισσοτερο μαζι σου λογω της γνωριμιας σου με τον συζηγο.

Φιλακια σε ολες σας.

 

Maratha37,μαγιοπουλα,candy crash,Aura

Πολλα φιλια!,!!!

Είσαι ευχαριστημένη από το νέο σου ιατρό?  Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου πεις ποιος είναι?  Ψάχνομαι και εγώ εδώ και καιρό και ζητάω γνώμες.  Αν θέλεις στείλε μου πμ.  Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On Wednesday, July 19, 2017 at 7:32 ΜΜ, eutixoulis είπε:

Κορίτσια σας μπέρδεψα.  Όντως την astrogea εννοούσα.  Georgia72  καλή επιτυχία σε ότι κάνεις. 

Είσαι ευχαριστημένη από το νέο σου ιατρό?  Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου πεις ποιος είναι?  Ψάχνομαι και εγώ εδώ και καιρό και ζητάω γνώμες.  Αν θέλεις στείλε μου πμ.  Πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά.  

Ευχαριστω κοπελα μου. Και σε σενα με τα καλό τα ευχαριστα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2017 at 10:22 ΜΜ, marathn37 είπε:

Eutixoulis καλησπέρα. Ακόμα δεν έχω δει απότελεσμα. Η θεραπεία είναι η τοποθέτηση σπιράλ προγεστερόνης για 3 μήνες και το έβαλα τον Μαίο, οπότε έχω καιρό ακόμα. Ελπίζω όντως να βελτιωθεί το ενδομήτριο μου...

Ο Σφακιανούδης συνεργάζεται με τον Νίκα και πιστεύω πως θα βρεί λύση για το ενδομήτριο σου. Το θέμα της ηλικίας βαραίνει όλες μας , εγώ έκλεισα πριν μιά βδομάδα τα 42 και προσπαθώ από τα 34. Ελπίζω να δουμε φως γιατί τα κουράγια  λιγοστεύουν..δεν αναφέρω τα οικονομικά γιατί όλοι στα ίδια χάλια είμαστε

Καλησπέρα marathn37. Έχεις κανένα νέο από την θεραπεία σου? Είδες αποτέλεσμα με το σπιραλ? Σε έχει δει καθόλου από τότε που το έβαλες ο ιατρός? Έκλεισα και εγώ ραντεβού μαζί του από Σεπτέμβρη.  Ελπίζω να με βοηθήσει.  Η εξέταση του Νικα που και πως γίνεται?  Καλή επιτυχία να έχεις και καλές διακοπές αν πας.  

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2017 at 5:54 ΜΜ, eutixoulis είπε:

Καλησπέρα marathn37. Έχεις κανένα νέο από την θεραπεία σου? Είδες αποτέλεσμα με το σπιραλ? Σε έχει δει καθόλου από τότε που το έβαλες ο ιατρός? Έκλεισα και εγώ ραντεβού μαζί του από Σεπτέμβρη.  Ελπίζω να με βοηθήσει.  Η εξέταση του Νικα που και πως γίνεται?  Καλή επιτυχία να έχεις και καλές διακοπές αν πας.  

Eutixoulis καλησπέρα!!!

Ελειπα για ολιγοήμερες διακοπές και τώρα είδα το μήνυμά σου.

Πριν φύγω- 2μήνες μετά την τοποθέτηση του σπιράλ, με είδε ο γιατρός.

Οντως το ενδομήτριο είναι πολύ λεπτό  και θα το βγάλω το Σεπτεμβρη γιατί τον Αύγουστο

είναι κλειστό το κέντρο και θα λείπει και ο γιατρός. Δεν με πειράζει καθόλου, να σου πώ, όσο

μπορέσω θα κάνω μπάνια, αφού δεν έχω καθόλου περίοδο.

Τη λήψη για την εξέταση του Νίκα μπορεί να στην κάνει και ο Σφακιανούδης, δεν είναι κάτι επίπονο.

Είναι σαν γυναικολογική εξέταση και με πιπέτα παίρνει ένα δείγμα ενδομητρίου, ένα ξύσιμο θα νιώσεις.

Η λήψη γίνεται μετά από προετοιμασία, δηλαδή μετά από λήψη cyclacur+utrogestan . Θα στο καθορίσει ο γιατρός

αλλά και ο ίδιος ο Νίκας , αναλόγως της καταστασης σου.

Εύχομαι πραγματικά να σε βοηθηθεις όπως και όλες γιατί πολύ ταλαιπωρια εχουμε τραβήξει....

Καλές διακοπές  σε όλες και καλή ξεκούραση!!!!

 

Επεξεργάστηκαν by marathn37
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , marathn37 είπε:

Eutixoulis καλησπέρα!!!

Ελειπα για ολιγοήμερες διακοπές και τώρα είδα το μήνυμά σου.

Πριν φύγω- 2μήνες μετά την τοποθέτηση του σπιράλ, με είδε ο γιατρός.

Οντως το ενδομήτριο είναι πολύ λεπτό  και θα το βγάλω το Σεπτεμβρη γιατί τον Αύγουστο

είναι κλειστό το κέντρο και θα λείπει και ο γιατρός. Δεν με πειράζει καθόλου, να σου πώ, όσο

μπορέσω θα κάνω μπάνια, αφού δεν έχω καθόλου περίοδο.

Τη λήψη για την εξέταση του Νίκα μπορεί να στην κάνει και ο Σφακιανούδης, δεν είναι κάτι επίπονο.

Είναι σαν γυναικολογική εξέταση και με πιπέτα παίρνει ένα δείγμα ενδομητρίου, ένα ξύσιμο θα νιώσεις.

Η λήψη γίνεται μετά από προετοιμασία, δηλαδή μετά από λήψη cyclacur+utrogestan . Θα στο καθορίσει ο γιατρός

αλλά και ο ίδιος ο Νίκας , αναλόγως της καταστασης σου.

Εύχομαι πραγματικά να σε βοηθηθεις όπως και όλες γιατί πολύ ταλαιπωρια εχουμε τραβήξει....

Καλές διακοπές  σε όλες και καλή ξεκούραση!!!!

 

Καλησπέρα marathn37. Πολύ χαίρομαι για σένα.  Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.  Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα? Παίρνεις κάποια αγωγή όσο έχεις το σπιραλ πχ cyclacur.  Καλή συνέχεια διακοπών.  Πολλά φιλιά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , eutixoulis είπε:

Καλησπέρα marathn37. Πολύ χαίρομαι για σένα.  Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.  Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα? Παίρνεις κάποια αγωγή όσο έχεις το σπιραλ πχ cyclacur.  Καλή συνέχεια διακοπών.  Πολλά φιλιά!!!! 

Καλησπέρα Eutixoulis!! Οχι όσο έχω το σπιράλ δεν παίρνω άλλη αγωγή. Το σπιράλ αυτό εκκρίνει καθημερινα μιά ποσότητα προγεστερόνης και διατηρεί τα επιπεδα των ορμονών χαμηλά εξού και δεν εχω περίοδο. Σε άλλες κοπέλες που πάσχουν από υπερπλασία μειώνει τη μεγάλη αιμορραγια και θεραπεύει το ενδομήτριο.

Αφού το αφαιρέσω θα πάρω cyclacur+utrogestan και θα κάνω νέα εξεταση Νίκα για να δούμε αν βελτιώθηκε το ενδομήτριο και είιναι υποδεκτικό.

Προσεύχομαι να θεραπευτεί το ενδομήτριο γιατί ξεκίνησα τον περασμένο Νοέμβριο να το ψάχνω και κλείνω χρόνο με τα προβλήματα που ανακάλυψα, μετά από παρότρυνση φίλης, και που κανένας από τους γιατρούς που είχα δεν πίστευα ότι είχα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες / όλους.. Είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ αν και παρακολουθώ καιρό!!! Τη συγκεκριμένη ροή για δωρεά ωαρίων την παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες, καθώς μου εγινε διάγνωση για πρόωρη ανεπάρκεια ωοθηκών μετά από ένα κάρο εξετάσεις φυσικά.. Θα ήθελα οποια / οποίες από εσάς,να με ενημερώσει αν ήδη έχει προχωρήσει η περίπτωση της με δωρεά ωαρίων, με ποιο κέντρο, κόστος και γενικά οποία ενημέρωση και βοήθεια φυσικά ευπρόσδεκτη, καθώς η κατάσταση είναι λίγο πέλαγος. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλες μας και σύντομα όλες μας να κρατήσουμε μωράκι στην αγκαλιά μας..

Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2017 at 7:32 ΜΜ, eutixoulis είπε:

Xristia γεια σου.Δεν εγραψα τι μας ειπε ο ουρολογος γιατι μας εβαλε να ξανακανουμε καποιοες εξετασεις.

Για αρχη ομως θα πω οτι συμψωνα με αυτον ο συζηγος μου εχει ενα μικροβιο το οποιο το εχω μαλλον κολλησει και εγω και θα το δειξει μου ειπε η εξεταση του Νικα.Οσες εξ μου ειπε κιαν θα εκανα ή δεν θα πετυχαιναν η θα ηταν παλινδρομες.Μας ειπε να ξανακανουμε καλιεργεια σπερματος γιατι γνωστο κεντρο  που κανει σπερμοδιαγραμα, μαλλον γιατι εχει πουληθει  σε αλλον και δεν  ειναι τοσο καλος, δεν κανει σωστα τις εξετασεις.θα σας πω γι αυτο αλλη φορα, εκανε μονο αεροβια.Θα σας πω λεπτομερειες σε 10 μερες περιπου.

Το μικροβιο αυτο στη γυναικα δεν φαινεται ευκολα απο τις απλες εξετασεις κι ομως αν διαγνωστει θεραπευεται ευκολα.

Ευχαριστω τα κοριτσια εδω που μου ανοιξαν τα ματια και θα μοιραστω μαζι σας καποια πραγματα που εμαθα(μολις ολοκληρωθουν οι εξετασεις)  απο τον ουρολογο ανδρολογο μας(απο τους καλυτερους στη δουλεια του).και απο το αλλο κεντρο που πηγαμε για καλιεργεια σπερματος.Δυστυχως για μενα επρεπε να περασουν 10 χρονια και να καταληξω με δανεiκο ωαριο χωρις να εχω αλλο προβλημα αλλα αν καποια ξεκιναει τωρα μια απο τις εξετασεις που πρεπει να κανουν ολα τα ζευγαρια πριν την 1η προσπαθεια ειναι:

Σπερμοδιαγραμα

Καλιεργεια σπερματος κ

Κατακερματισμο του dna

Θα τα πουμε κοριτσια συντομα.ελπιζω και εγω να βοηθησω αλλες κοπελες οπως εκαναν καποια κοριτσια με μενα,

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας,Εχω μερες να γραψω γιατι ειχα συνεχεια δυσαρεστες κοινωνικες υποχρεωσεις.Ειναι απ άυτα που δεν πιστευεις οτι συμβαινουν.Μεσα σε εννεα μερες πεθαινε ο αντρας ξαδερφης μου 43 στον υπνο του δυο οικογενειακοι φιλοι 52 και 54 τρεις γειτονες 29, 35 ,47 και μια θεια μου αυτη πληρης ημερων 102.Απο προχτες η ζωη μου αρχισε να μπαινει και παλι στους κανονικους ρυθμους.αν και ειμαι ακομα σοκαρισμενη.Δεν εκανα τιποτα αυτο το μηνα, οχι μονο δεν εκανα φυσικο αλλα δεν ειχα καν το κουραγιο να παω να μου παρουν αιμα για να δω ορμονες.Τον επομενο μηνα επισης τιποτα λογω διακοπων αν και σκεφτομαι την εξεταση του ΝΙΚΑ στο τελος του.Εχω αγωνια να δω αν πετυχε το PRP- μπας και βγαλω κανενα ωαριο της προκοπης-αλλα υπομονη μεχρι τον Σεπτεμβριο .Περιμενω νεα σας.Μαrathn37 φυσικα και θα θεραπευτει το ενδομητριο και ολα θα πανε καλα.Georgia72 υποθετω οτι εισαι ακομα στην αναμονη.Χρυσα1981 και CandyGrash  γενικα τι κανετε;eutixulis αναμονη και συ, ευχομαι τα καλυτερα απο σεπτεμβρη.Αstrogea μην απογοητευσαι αφου βρηκατε το μικροβιο απο δω και περα αισιοδοξια και ερχεται η επιτυχια.Σε καταλαβαινω απολυτα και εγω 10 χρονια παιδευομαι με ανεξηγητη υπογονιμοτητα αλλα που θα παει θα ξημερωσει.Αν μου επιτρεπεις, μην κολλαει το μυαλο σου οτι εχετε χρονια το μικροβιο γιατι αυτο θα σε τρελανει.Ηelen 1981 εγω μπορω να σου πω για το ΓΕΝΝΕΣΙΣ. Δεν εχω κανει ακομα με δωρεα αλλα ξερω οτι ειναι ευκολη  γρηγορη διαδικασια και ακριβη 4500-5000.Ολα τα μεγαλα κεντρα κανουν οποτε εχεις πολλες επιλογες.Θα τα ξαναπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Xristia ζωη σε σας.Ευχομαι απο δω και στο εξης μονο ευχαριστα!

Ευχαριστω για τα συμπονετικα σου λογια .Ενιωθα λιγο ασχημα τις πρωτες ημερες που το εμαθα γιατι η οικογενεια του ανδρα μου ηταν πολυ επιθετικη με μενα και μου χτυπουσαν συνεχεια οτι αν δεν μπορω να κανω παιδια να χωρισω για να βρει καποια αλλη,Καταλαβαινετε λοιπον πως ενιωσα οταν εμαθα οτι ενα μικροβιο που σιγουρα το κολλησα απο εκεινον ηταν η αιτια που τωρα θα παρω εγω δανεικο λογω των 10 χρονων που αδικα περασανε με πολυ ψυχικη κουραση γιατι εκανα και καποια αλλα χειρουργεια,ασχετα με την εξ.

Αυτη την στιγμη νιωθω τυχερη γιατι με βοηθησατε πολυ να βρω την αιτια της ανεξηγητης υπογονιμοτητας που τελικα δεν ειναι ανεξηγητη και με αγωνια περιμενω να κανω εξ με δανεικα ωαρια.Επισης γιατι μεσα στην κριση και μετα απο 13 χρονια   εργασιας σαν συμβασιουχος γινομαι μονιμη.ετσι νιωθω πιο ασφαλης και οικονομικα.

Ευχομαι σε ολες, οι χαρουμενες στιγμες να να ειναι πιο εντονες και να ειναι η αιτια να ξεχναμε τις δυσαρεστες που δυστυχως παντα θα υπαρχουν,

ΚΑΛΕΣ       ΚΑΙ        ΞΕΓΝΙΑΣΤΕΣ      ΔΙΑΚΟΠΕΣ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?ελπιζω να απολαμβανετε ολες ομορφες διακοπες η εστω μα τις οργανωνετε..θελω μια βοηθεια..που να κανουμε εξεταση γισ κατατμηση dna στο σπερμα στην Αθηνα;φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...