Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα....Το καλό είναι οτι η Ε2 έπεσε!!!!!Αλλά η FSH?????

Στο 51 είναι ακόμα....Θα πάρω τα χάπια για άλλους 2 κύκλους και βλέπουμε!!!!!

Είμαι αισιόδοξη!!!!!Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά!!!!Βάλε το χέρι σου!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα....Το καλό είναι οτι η Ε2 έπεσε!!!!!Αλλά η FSH?????

Στο 51 είναι ακόμα....Θα πάρω τα χάπια για άλλους 2 κύκλους και βλέπουμε!!!!!

Είμαι αισιόδοξη!!!!!Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά!!!!Βάλε το χέρι σου!!!!

 

Θα το βαλει γιατι δεν χανεις την πιστη σου για ενα παιδακι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα....Το καλό είναι οτι η Ε2 έπεσε!!!!!Αλλά η FSH?????

Στο 51 είναι ακόμα....Θα πάρω τα χάπια για άλλους 2 κύκλους και βλέπουμε!!!!!

Είμαι αισιόδοξη!!!!!Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά!!!!Βάλε το χέρι σου!!!!

 

Μπράβο! Υπομονή και όλα θα γίνουν...

Και εγώ έκανα χθές ορμονικές εξετάσεις... Μάλλον καλές ήταν από ότι μου είπε ο γιατρός... Τί να πώ...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα...

 

Ναι την είδα την εκπομπή... Τα συμπεράσματα από αυτό το συγκλονιστικό ρεπορτάζ είναι πολλά... Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά έλεγχος και όλα γίνονται για το κέρδος κάποιων δυστυχώς... Κοινώς εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου... ΝΤΡΟΠΗ!

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ μαζί σου leon74 - δεν υπάρχει έλεγχος πουθενά!!!

δεν με χαλάει να κερδίσουν από αυτό - δεν με απασχολεί και δεν με ενδιαφέρει (να σου πω την αλήθεια μου) αλλά τουλάχιστον δώσε υγιέστατο γενετικό υλικό και όχι ότι να ναι!!!!αυτό με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα. κάνε την δουλειά σου αλλά κάντην σωστά....και φυσικά θα πληρωθείς...

έχουμε τον πόνο μας έχουμε και αυτό......

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Υπομονή και όλα θα γίνουν...

Και εγώ έκανα χθές ορμονικές εξετάσεις... Μάλλον καλές ήταν από ότι μου είπε ο γιατρός... Τί να πώ...

 

άντε όλα καλά με το νέο έτος!!!!!!Τέτοια να ακούμε και καλή συνέχεια!!!!!

περιμένω νέα σου!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

άντε όλα καλά με το νέο έτος!!!!!!Τέτοια να ακούμε και καλή συνέχεια!!!!!

περιμένω νέα σου!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ... Φυσικά και θα σε ενημερώσω... Αλλωστε έχω μέλλον ακόμη...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου leon74 - δεν υπάρχει έλεγχος πουθενά!!!

δεν με χαλάει να κερδίσουν από αυτό - δεν με απασχολεί και δεν με ενδιαφέρει (να σου πω την αλήθεια μου) αλλά τουλάχιστον δώσε υγιέστατο γενετικό υλικό και όχι ότι να ναι!!!!αυτό με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα. κάνε την δουλειά σου αλλά κάντην σωστά....και φυσικά θα πληρωθείς...

έχουμε τον πόνο μας έχουμε και αυτό......

 

 

Κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά μιας και έχουμε και τον ίδιο γιατρό... Αλήθεια πήγες καθόλου; Εγώ την Δευτέρα θα πάω να με δει...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά μιας και έχουμε και τον ίδιο γιατρό... Αλήθεια πήγες καθόλου; Εγώ την Δευτέρα θα πάω να με δει...

 

όχι δεν πήγα....έκανα τις εξετάσεις μιλήσαμε στο τηλέφωνο για το πως θα συνεχίσουμε και μου είπε σε δύο κύκλους να πάω για να αρχίσουμε τους υπερήχους....όποτε θέλεις το κανονίζουμε και τα λέμε και από κοντά!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν πήγα....έκανα τις εξετάσεις μιλήσαμε στο τηλέφωνο για το πως θα συνεχίσουμε και μου είπε σε δύο κύκλους να πάω για να αρχίσουμε τους υπερήχους....όποτε θέλεις το κανονίζουμε και τα λέμε και από κοντά!!!!

 

 

Σου έστειλα πμ...

an1cMac09j60000Nzc3MTE3ZHw0MzU2NjdkYXxteSB6b3V6b3VuYWtpIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα καλημέρα. Είμαι 33 ετών και έχω και εγώ υψηλή FSH. Σε λίγες μέρες ξεκινάω την 1η μου εξωσωματική. Κανένας γιατρός δεν μου έχει πει πως υπάρχει περίπτωση να έχω ΠΩΑ (αν και τους ρώτησα ανοικτά ). Ίσως επειδή δεν έχω κανένα πρόβλημα στον κύκλο μου. Δηλαδή περιόδο βλέπω κάθε μήνα κανονικότατα. Επίσης μου είπαν πως υψηλή FSH δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ποιότητα ωαρίων αλλά μείωση του αριθμού των ωοθηλακίων. Οπότε και ένα καλό μόνο ωάριο να έχω την παλεύω την υπόθεση...

Στα γράφω αυτά για να μην απογοητεύεσαι. Αν διάβασα καλά είσαι 30 χρόνων, έχεις θρησκευτική συνείδηση, γιατί να σκέφτεσαι από τώρα τα δανεικά ωάρια?? ένα και μόνο ένα ¨καλό¨ δικό σου αρκεί .

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα καλημέρα. Είμαι 33 ετών και έχω και εγώ υψηλή FSH. Σε λίγες μέρες ξεκινάω την 1η μου εξωσωματική. Κανένας γιατρός δεν μου έχει πει πως υπάρχει περίπτωση να έχω ΠΩΑ (αν και τους ρώτησα ανοικτά ). Ίσως επειδή δεν έχω κανένα πρόβλημα στον κύκλο μου. Δηλαδή περιόδο βλέπω κάθε μήνα κανονικότατα. Επίσης μου είπαν πως υψηλή FSH δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ποιότητα ωαρίων αλλά μείωση του αριθμού των ωοθηλακίων. Οπότε και ένα καλό μόνο ωάριο να έχω την παλεύω την υπόθεση...

Στα γράφω αυτά για να μην απογοητεύεσαι. Αν διάβασα καλά είσαι 30 χρόνων, έχεις θρησκευτική συνείδηση, γιατί να σκέφτεσαι από τώρα τα δανεικά ωάρια?? ένα και μόνο ένα ¨καλό¨ δικό σου αρκεί .

Φιλικά

 

mir σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις!!!!

συμφωνώ οτι θα το παλέψω και δεν θα πάρω έτσι δανεικό ωάριο αλλά κανένας γιατρός (εκτός απο αυτόν που με παρακολουθεί τώρα) δεν μου έχει δώσει ελπίδες...βασικά δεν με αναλαμβάνουνε καλέ...είναι τρελό, να του λές του άλλου οτι θέλω να προσπαθήσω με δικό μου ωάριο και να σου λέει οτι είναι "χαμένη υπόθεση" και "τζάμπα κόπος"...

έκανα και αυτή την ΑΜΗ και η σκασμένη ήταν 0,5 οπότε???τι να σου κάνει και ο γιατρός????πόσο να σε προσπαθήσει????Δόξα τον Θεό τα πράγματα προχωράνε καλά τώρα και σε κανένα δύμηνο θα δούμε πως τα πάμε!!!!!

για 11 μήνες ακριβώς δεν είχα περίοδο - καθόλου - ούτε σταγόνα....είναι να μην το σκέφτομαι????τώρα ήρθε και ανάσανα!!!!

καλή επιτυχία σου εύχομαι και περιμένω νέα σου για να παίρνω δύναμη!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

Tζουτζούκα βρήκα κάτι που θα σε ενδιαφέρει... Λοιπόν στην αρχική σελίδα στο google γράψε με κεφαλαία: Υψηλή FSH και επίτευξη εγκυμοσύνης.

Θα σου βγάλει πρώτο - πρώτο ένα site με αυτόν τον τίτλο. Κάνε κλικ και θα διαβάσεις αμέσως την ιστορία μιας κοπέλας που είχε ΠΩΑ και όμως έμεινε έγκυος με το δικό της ωάριο :-D

Link to comment
Share on other sites

Tζουτζούκα βρήκα κάτι που θα σε ενδιαφέρει... Λοιπόν στην αρχική σελίδα στο google γράψε με κεφαλαία: Υψηλή FSH και επίτευξη εγκυμοσύνης.

Θα σου βγάλει πρώτο - πρώτο ένα site με αυτόν τον τίτλο. Κάνε κλικ και θα διαβάσεις αμέσως την ιστορία μιας κοπέλας που είχε ΠΩΑ και όμως έμεινε έγκυος με το δικό της ωάριο :-D

 

Το έκανα και αυτό.....τζίφος.....

8 μήνες τα πήρα τα DHEA και τίποτα....σταγόνα όπως σου είπα και πιο πάνω

 

ευχαριστώ πάντως πολύ πολύ

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζουτζούκα και η δική μου η ΑΜΗ τα χάλια της έχει... 3.3 :-( όσο για την FSH κυμαίνεται από 11.8 έως 23.3 . Πάντως ακόμη και με αυτές τις τιμές οι γιατροί στη μονάδα που απευθύνθηκα (εμβρυολόγος και γυναικολόγος) μου είπαν πως το μεγάλου μου ατού είναι η ηλικία μου (είμαι 33 όπως έγραψα παραπάνω) και πως όλες αυτές οι τιμές μπορεί ναι μεν να είναι ενδεικτικές αλλά μόνο στην πράξη (στην εξωσωματική διαδικασία δηλαδή) θα δούμε ακριβώς τί συμβαίνει...έστω και ένα καλό ωάριο να τους δώσω όπως μου είπαν θα το παλέψουν και αυτοί για το καλύτερο αποτέλεσμα...

Για το ίδιο παλεύω κι΄εγώ. Εσύ είσαι και μικρότερη, κάτι θα γίνει... Φαντάσου πως εγώ έχω και 2 βουλωμένες σάλπιγγες και η εξωσωματική είναι μονόδρομος ...

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα και η δική μου η ΑΜΗ τα χάλια της έχει... 3.3 :-( όσο για την FSH κυμαίνεται από 11.8 έως 23.3 . Πάντως ακόμη και με αυτές τις τιμές οι γιατροί στη μονάδα που απευθύνθηκα (εμβρυολόγος και γυναικολόγος) μου είπαν πως το μεγάλου μου ατού είναι η ηλικία μου (είμαι 33 όπως έγραψα παραπάνω) και πως όλες αυτές οι τιμές μπορεί ναι μεν να είναι ενδεικτικές αλλά μόνο στην πράξη (στην εξωσωματική διαδικασία δηλαδή) θα δούμε ακριβώς τί συμβαίνει...έστω και ένα καλό ωάριο να τους δώσω όπως μου είπαν θα το παλέψουν και αυτοί για το καλύτερο αποτέλεσμα...

Για το ίδιο παλεύω κι΄εγώ. Εσύ είσαι και μικρότερη, κάτι θα γίνει... Φαντάσου πως εγώ έχω και 2 βουλωμένες σάλπιγγες και η εξωσωματική είναι μονόδρομος ...

 

mir έχεις πμ

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

Tζουτζούκα είσαι προσγειωμένο άτομο και ότι γράφεις το βρήκα απόλυτα λογικό (και την αγανάκτηση και την απογοήτευση και την αισιοδοξία, όλα!).

Σου εύχομαι και από εδώ τα καλύτερα και αν θες να με ενημερώνεις που και που για την εξέλιξη.

Φιλλιά και από εμένα:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρι μου τι κανουν τα παιδακια σου? Πόσο ειναι συγνωμη δεν θυμαμαι.... γραψε μας τι ωραια που περνας για να περασεις μηνυματα να παρουν κουραγιο τα κοριτσια που ακομα το σκεφτοντε

 

Γειά σας κοριτσάκια!!! Σωτηρία άντε με το καλό το μωράκι !!!! Τι φύλο είναι? Λοιπόν εγώ τι να σας πω τώρα? Να σας πω ότι πάντα με τη θέληση του Θεού τα κάνουμε όλα και ότι αν σκέφτεσε πάντα το καλό θα το βρέις κάποια στιγμή, όποτε κι αν είναι αυτή?

Να σας πω ότι όσο μεγαλώνουν τα μικρά μου τόσο με γαλώνει και η ευτυχία μου? Μην στεναχωριέστε με τίποτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα κάνετε τα παιδάκια ΣΑΣ!!! Ο δικός μου πνευματικός ξέρετε τι μου είπε? Τα παιδια δεν είναι έτσι κι αλλιώς δικά μα ςτα παιδιά είναι του Θεού κι εμείς είμαστε εδώ για να τα υπηρετούμε!!!

Και κάτι ακόμα (δεν έχω και πολύ χρόνο!!) Η fsh μπορεί να είναι χαμηλή αλλά η ποιότητα των ωαρίων να μην είναι καλή!!!! Κι το αντίθετο.... οπότε αν δείτε ότι ενώ έχετε καλό σπέρμα δεν γονιμοποιούντε καλά τα ωάριά σας ( με όχι καλές διερέσεις, και εκδωρές, ) τότε σημαίνει οτι δεν έχετε καλά ωάρια. Άλλη μία πληροφορία είναι ότι ο χειρότερος εχθρός μας είναι η ενδομητρίωση. Αυτή φτέει τις περισσότερες φορές για την καταστροφή της ποιότητας των ωαρίων ακόμα και σε μικρή ηλικία, χωρίς απαραίτητα να έρχετε η εμμηνοπαυσή. αυτά!!! Σας φιλώ ...πάω να κάνω μπάνιο τα μωρά μου!!!

Κοριτσάκια περιμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια!!! Σωτηρία άντε με το καλό το μωράκι !!!! Τι φύλο είναι? Λοιπόν εγώ τι να σας πω τώρα? Να σας πω ότι πάντα με τη θέληση του Θεού τα κάνουμε όλα και ότι αν σκέφτεσε πάντα το καλό θα το βρέις κάποια στιγμή, όποτε κι αν είναι αυτή?

Να σας πω ότι όσο μεγαλώνουν τα μικρά μου τόσο με γαλώνει και η ευτυχία μου? Μην στεναχωριέστε με τίποτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα κάνετε τα παιδάκια ΣΑΣ!!! Ο δικός μου πνευματικός ξέρετε τι μου είπε? Τα παιδια δεν είναι έτσι κι αλλιώς δικά μα ςτα παιδιά είναι του Θεού κι εμείς είμαστε εδώ για να τα υπηρετούμε!!!

Και κάτι ακόμα (δεν έχω και πολύ χρόνο!!) Η fsh μπορεί να είναι χαμηλή αλλά η ποιότητα των ωαρίων να μην είναι καλή!!!! Κι το αντίθετο.... οπότε αν δείτε ότι ενώ έχετε καλό σπέρμα δεν γονιμοποιούντε καλά τα ωάριά σας ( με όχι καλές διερέσεις, και εκδωρές, ) τότε σημαίνει οτι δεν έχετε καλά ωάρια. Άλλη μία πληροφορία είναι ότι ο χειρότερος εχθρός μας είναι η ενδομητρίωση. Αυτή φτέει τις περισσότερες φορές για την καταστροφή της ποιότητας των ωαρίων ακόμα και σε μικρή ηλικία, χωρίς απαραίτητα να έρχετε η εμμηνοπαυσή. αυτά!!! Σας φιλώ ...πάω να κάνω μπάνιο τα μωρά μου!!!

Κοριτσάκια περιμένω νέα σας.

:):) αχ κοριτσια μου ευχομαι να το ζησετε και εσεις αυτο. Η χαρα αυτης της κοπελας να ερθει γρηγορα και σε εσας!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! καλη χρονια με υγεια σε ολες! σωτηρια, καλοκαιρι τι κανετε? χαθηκα λιγο γιατι διανυω τους 2 δυσκολοτερους μηνες της εγκυμοσυνης!ειδικα αυτο το μηνα τα ειδα ολα...πολυ πονο σε ολο το σωμα και ιδιαιτερα ψηλα στην κοιλια, λες και κουβαλαω μυτερες πετρες μεσα μου....ειναι βλεπετε τα τζουτζουκακια που μαλλον δεν χωρανε αλλο!δεν εκανα και τεραστια κοιλια, οποτε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...