Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Γεια σου sanna moy ..

 

Λοιπον σου ευχομαι καθε επιτυχία αν και όλα θα πάνε καλά αφου το θέλεις τόσοο πολύ....

Το πιο δύσκολο ειναι η λάθος γιατροί...μπορουν να σε ταλαιπωρούν χρόνια δυστυχώς..

Εγω αυτην την στιγμη ειμαι 43 και τα μωρά μου ειναι 18 μηνών με δανεικά ...

Εγω οταν πήγα στον γιατρο για εξωσωματικη ήμουν 40 και ήμουν πολύ σίγουρη και φυσικα την εφαγα την σφαλιαρια μου αλλα τελικά το αποτέλεσμα ήταν τόσο καλό που δεν με ενδιαφέρει πια...

 

Ο γιατρος νομιζω οτι ηταν πολυ σωστος και μου τα ειπε ξεκαθαρα η παιρνεις δανεικά η δεν κάνεις με δικα σου.

Δεν με έβαλε καν να κανω με δικα μου που το ποσοστο ήταν 3%!!!Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τα δανεικά φώλιασαν και είχα μία επιτυχής εγκυμοσύνη χωρίς παρατραγουδα και γέννησα τα δίδυμα μου κανονικα και πήρα και μία μέρα απο τον μήνα μου...

Δόξα το θεώ..στην αρχή το σκεφτόμουν πολύ πως θα είναι πως θα μοιάζουν κτλ...

αλλα όταν περνάς την εγκυμοσύνη δεν σε ενδιαφέρει τίποτα αλλο απο το να βγουν γερά ...

Ολα πήγαν καλά και τα παιδια ειναι γερά και μια χαρά...

Το σημαντικό στον δανεισμό ειναι να εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό για τα δανεικά ωαρια...

Τώρα πια με το χέρι στην καρδιά λέω τολμήστε το...

Καταλαβαίνω οτι ειναι μια δύσκολη απόφαση (εγώ την πήρα πολύ γρήγορα και καμιά φορά είναι και καλύτερα) γιατι υπάρχουν τόσα ταμπού στην κοινωνία μας που δεν μας αφήνουν να κάνουμε κάποιες σημαντικές κινήσεις...

 

Σαννα σου ευχομαι καλή επιτυχία και θα περιμένουμε νέα σου..οτι θέλεις με ρωτας μπορεις να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα...

 

Κοριτσια καλό φθινώπορο να είμαστε ολες καλα....:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Velvet και Τζουτζουκα σας ευχαριστω για το καλωσορισμα!!!!

 

 

Εχω r/v με τον γιατρο μου την Πεμπτη για να συζητησουμε ποτε θα ξεκινησουμε και να με ενηγμερωσει για την δοτρια που εχει βρει. Ελπιζω ολα να πανωε καλα. Την τριτη θα κανω επαναληπτικη εξεταση για ΝΚ γιατι παρολο που ημουν μεσα στα ορια δηλ 11,6 με οριο το 12,5, ο γιατρος ειπε οτι θα ηταν καλυτερο να τα ριξουμε λιγακι ακομη κι ετσι παιρνω αγωγη με κορτιζονη ενα μηνα τωρα. Ελπιζω να εχουν πεσει κι αυτα και να ειμαστε ετοιμοι να προχωρησουμε.

 

Οταν ψαχνατε για δοτρια , τι ζητησατε? περα απο το θεμα της υγειας που το θεωρω οτι πιο σημαντικο. Ζητηστε να εχει ιδια χρωματα και ιδιο σωματυπο ή δεν σας ενδιεφερε αυτο?

 

Το εκμυστηρευτικατε σε καποιον αλλο περα απο τον αντρα σας?

Link to comment
Share on other sites

Sanna καλώς ήρθες και από εμένα!!

Ποια ε'ιμαι μάλλον θα ξέρεις αφού μας διάβασες.

έχω κι εγώ τα ζουμπουλάκια μου και είμαι πολύ χαρούμενη!!

Με το καλό να κρατήσεις κι εσύ τα δικά σου!!!(εβαλα πληθυντικό γιατί όχι!).

Κι εγώ έπερνα κορτιζόνη, πρόσεξε και το πάχος του ενδομητρίου.

 

Λοιπόν όσον αφορά τη δότρια, σίγουρα ο γιατρ'ός σου θα πρέπει να επιλέξει ίδιο σωματότυπο με σένα και εξωτερικά χαρακτηριστικά. Ο δικός μου μου είπε ότι έτσι πρέπει ναγίνετε, και αυτό έκανε.όσων αφορά το αν το είπα, αρχικα είπαμε να μην το πούμε πουθενα, μετά τι γένα όμως,(εγλω πέρασα και πολλά στην εγκυμωσύνη) το έιπα στη μητέρα μου τον πατέρα μου και την αδερφή μου(μόνο τους δικούς μου).Οι άνθρωποι καταχάρηκαν , μου είπαν ότι καναμε πολύ καλά και πραγματικά ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ τα παιδια μου.Λυπάμαι που δεν τους το είχα πει νωρίτερα.θα με βοηθούσαν πολύ!!

Καλή μου σου στέλνω όλες μου τις ευχές για την καλύτερη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Sanna μου γεια σου ξανα...

 

Εμεις ζήτησαμε να εχουν τα χρωματα μας, νομιζω οτι κοιτάζουν και τον σωματοτυπο ...Αν και να σου πω κατι,τα παιδια που γεννιουνται δεν θα πάρουν μονο απο τον μπαμπά και την μαμα θα παρουν λιγο απο ολοι την οικογενεια μεχρι και 7 γενεές δεν λενε???Τι να σας πω εμενα και μεχρι κατι ξαδερφια του αντρα μου εχουν χαρακτηριστικά..οποτε !!!:)))

Ξερεις στην πορεια δεν σε ενδιαφερουν πια αυτα..παρα μονο να βγουν γερα τα παιδακια σου και τιποτα αλλο πιστεψε με...να εχεις μια καλη εγκυμοσύνη και γερα παιδια...Μετα τα ξεχνας ολα..:))

 

Eπίσης εμενα ο γιατρος μου ειπε να μην το πουμε πουθενα,και αυτο για να μην γίνει καμια στραβή καμια φορα και μαθευτει στα αυτια του παιδιου για την ψυχική του υγεία..Αλλα βεβαια εγω το ειπα σε καποια πολυ δικα μου ατομα,οχι οπως το καλοκαιρι στους γονεις γιατι ολοι η γονεις δεν ειναι ιδιοι (Μπραβο καλοκαιρι εισαι τυχερη)..

 

Εγω το ειπα στις 2 κολητες μου που ηταν βεβαια διπλα μου απο την αρχη ..Ειναι σαν αδερφες μου...Τωρα ειναι νονες...:)kai ηταν διπλα μου σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης υπερήχους κτλ..

 

Tέλος καλό ολα καλά...Εγω μάλλον ήμουν απο τις τυχερες γιατι ειχα μια καλη εγκυμόσυνη αν εξαιρεσεις τους μετους που δεν ήταν και κατι φοβερο ολα πηγαν καλα και γέννησα και στον μηνα μου σχεδον 2950 και 2450 το κοριτσι μου και τωρα ειναι και τα δυο τους θηριακια 1,5 Χρονων...Δοξα το θεώ...

Σου ευχομαι καλή επιτυχια και να πανε ολα καλα οπως πηγα και γω...

 

Ευχομαι να ειναι γερα τα παιδια μας...και ολου του κοσμου...

Καλοκαίρι μου εσύ κορίτσι μου πρεπει να ταλαιπωρήθηκες πολυ...

Ευχομαι υγεία και δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

αναζητώντας πληροφορίες για δανεικά ωάρια έστειλα πμ στην elpida92. Εάν κάποια από εσάς μπορεί να δώσει πληροφορίες θα χαρώ πολύ να λάβω πμ. Σας ευχαριστώ όπως και να χει!

 

Γειά σας κορίτσια,

Λοιπόν εγώ είμαι μία από τις τυχερές που προχώρησα με αυτόν τον τρόπο και έχω τώρα 2 παιδάκια!!!

Τώρα είδα ότι ε΄χετε ανοίξει αυτό το θέμα, αλλά θέλω να σας πω ΄'οτι υπάρχει μέσα στο Forum ακριβώς το ίδιο θέμα με τίτλο" ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΩΑΡΙΑ" και εκεί μιλάμε πάρα πολλές κοπέλες!!!

Ελάτε κι εσείς εκεί, για να μιλάμε όλες μαζί!

Για όλα αυτά που ρωτάτε , διαβάστε μας και θα πάρετε πολλές απαντήσεις, αλλά ακόμα και να δείτε πόσες πολλές κοπέλες είαμστε θα πάρετε μεγάλο κουράγιο.

Εχετε εμπιστοσύνη στο Θεό πρώτα και να ξέρετε ότι σίγουρα όλα θα πάνε καλά, απλά πρέπει να περάσουμε κάποιες δοκιμασίες για να καταλάβουμε πόσο πολύτιμο είναι αυτ'ό το δώρο!!

Διαβάστε μας στο topic και αν εχετε άλλες απορίε ςτα λέμε ξανα,,,

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτισα γεια σας! Με βρήκε το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ στο ...παραδιπλανο θέμα "IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις" του parents.gr και με ενημέρωσε ότι υπάρχει και η δική σας ...γειτονιά, οπότε ήρθα! (ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ευχαριστώ για την προσκληση!). Μετά από 6 αποτυχημένες IVF και 2 αποτυχημένους φυσικούς κύκλους ήρθε η ώρα της επόμενης προσπάθειας. Έχω αλλάξει (πάλι!) γιατρό και πήγα στον Μακράκη μια και διάβασα αρκετά καλά γι'αυτόν. (Γι'αυτό άλλωστε είμαι και στο θέμα "ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΕΜΒΡΥΟ ΑΡΤ?".) Μας έβαλε να κάνουμε κάπιες επιπλέον εξετάσεις και μετά θα δούμε πως θα συνεχίσουμε. Εγώ σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα των δανεικών ωαρίων, μια και δεν φαίνεται να υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από την ηλικία μου (42). Ο γιατρός μου είπε ότι θα το δούμε και αυτό, εάν το θελήσουμε εμείς. Βέβαια έχω διάφορες ανησυχίες όπως εάν θα είναι υγιές, πόσο δύσκολο είναι να βρεις δότρια, πόσο αξιόπιστος είναι ο γιατρός πόσο κοστίζει και άλλα τέτοια. Μέσα από τα μηνύματά σας (τα διάβασα σχεδόν όλα) έμαθα πολλά και σας ευχαριστώ πολύ. Εάν κάποια θεωρεί ότι έχει κάτι επιπλέον να μου πει θα χαιρόμουν πολύ. Εάν επίσης κάποια θέλει, μπορεί να μου στείλει πμ.

Να είστε όλες καλά, και οι μανούλες και οι υποψήφιες μανούλες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και αγορια.

Σημερα διαβασα ολοκληρη τη συζητησα σας απο την αρχη και ενιωσα καλυτερα.

 

Ειμαι 34 και εχω κανει 5 εξωσωματικες , η μια μονο ππετυχε αλλα ηταν εξωμητριος και δυστυχως την διακοψαμε και 5 φυσικους κυκλους για συλλογη ωαριων.

Δεν ειχα καλη ανταποκριση στα φαρμακα παρολο που η fsh μου ειναι πολυ καλη, ουτε εχω εικονα ΠΩΑ. Για καποιο ανεξηγητο λογω δεν ανταποκρινομαι στα φαρμακα. Εχουμε και ενα μικρο θεματακι με το σπερμα, πεσαμε και σε λαθος χερια γιατρων και εχουμε κουραστει σε καθε επιπεδο.

Ετσι αποφασισαμε να ζητησουμε δανεικα. Βρηκαμε ενα καλο γιατρο που εχει εμπειρια σε τετοια θεματα και προχωραμε. Η προσπαθεια θα γινει μαλλον τον Οκτωβρη.

Δεν εχω προβλημα που περνουμε ξενο υλικο. Οχι οτι δεν θα προτιμουσα να ειχαν ερθει τα πραγματα πιο ευκολα ομωςς δεν το βαζουμε κατω. Ελπιζουμε και προσευχομαστε να τα καταφερουμε να γινουμε συντομα γονεις. Δεν ξερετε με ποση λαχταρα το περιμενουμε, ας μας βοηθησει ο Θεος.

 

Κοριτσια θελω τις ευχες σας..

 

Ευχομαι να τα καταφερουμε ολες και ολοι, με οποιον τροπο κι αν προσπαθουμε.

 

Να ξερετε οτι διαβαζοντας για τα θετικα σας αποτελεσματα, πηρα μεγαλο θαρος. Να ειστε καλα!!

 

 

geia sou sanna!exoume tin idia ilikia..

emeis exoume dyo agorakia enai tora 8 mhnon, pirame thn apofash na kanoume kateytheian me daneika giati mas dosan poly xamhla pososta apo thn arxh.mas vohthise apo thema agxous kai xrimaton.mporo na fantasto ayta pou exeis perasei giati exo files kai sygeneis pou ta perasan kai aytes. Alla mazepste tis dynameis sas kai peite oti xekinate me kati kainourio kati diaforetiko pou tha petyxei sigoura!! ki ego to eixa parei entelos xalara 'ki oti ginei' eipa..fisika eixa sto pleyro mou ton antra mou pou htan ki aytos xalaros.vasiko einai na eisai xalarh kai ESIODOXH!

sou eyxomai kalh epityxia kai me ena.... kai me dyo an erthoun morakia!!!

don't worry be happy:D:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας,

Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία να σκέφτομαι την εναλλακτική των δανεικών ωαρίων καθώς έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια και τώρα ανέβηκε και η fsh μου. Επομένως τα χρονικά περιθώρια στενεύουν. Ξέρει μήπως κάποια από εσάς εάν υπάρχει δυνατότητα χρήσης ωαρίων από την αδερφή μου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Fotini7 καλημέρα

εμένα το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ο γιατρός που μου είπε τι έχω είναι αν έχω αδερφή και σε τι ηλικία είναι. και μετά μου είπε τι έχω και τι εναλλακτικές έχω.....

οπότε το πιο πιθανό είναι να μπορείς να πάρεις απο την αδερφή σου.

τι fsh έχεις τώρα?????και πόσο χρονών είσαι????

καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα!!!!!!!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις ολοκλήρωσα άλλη μία προσπάθεια, με νέο πρωτόκολλο. Αυτή τη φορά, οι ωοθήκες αντέδρασαν και έδωσαν αρκετά ωάρια. Γονιμοποιήθηκαν μόλις δύο και τώρα περιμένουμε να δούμε πως θα πάνε, αν θα διαιρεθούν σωστά για να τα καταψύξουμε. Αν δεν πάει καλά αυτή η προσπάθεια, θα ξανασκεφτώ το θέμα των δανεικών ωαρίων. Μπορεί επομένως να έρθω στην παρέα σας, μπορεί και όχι.

Σε κάθε περιπτωση, ελπίζω όλες μας να γίνουμε μανούλες και να αποκτήσουμε υγιή και καλότυχα μωρά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και απο μενα....

Μετα απο μια προσπαθεια εξωσωματικης που σταματησε μετα απο 14 μερες διεγερσης καθως οι ωοθηκες μου εβγαλαν μονο 2 ωαρια τα οποια δε μεγαλωναν κιολας, στρεφομαι και εγω πια στα δανεικα...

Ειμαι 41 και εχω ηδη ενα γιο 14 ετων....

Ποτε δε σκεφτηκα αρνητικα στο θεμα δανεικα...

Ισα ισα που μολις ειδα την μη-ανταποκριση στις ορμονες, τον εβγαλα απο την δυσκολη θεση τον γιατρο, που προσπαθουσε να βρει τροπο να μου το πει και του το προτεινα μονη μου...

Εγω θελω να δωσω ενα αδερφακι στο γιο μου και να ξαναζησω την χαρα της μητροτητας και του να μεγαλωνεις ενα παιδι..

To DNA δε με αφορα...Θελετε γιατι εχω ηδη ενα γενετικα δικο μου παιδι, θελετε γιατι στα 9 χρονια που προσπαθω για το 2ο παιδακι, στο πισω μερος του μυαλου μου ηξερα πως μαλλον εκει θα φταναμε και ειχα το χρονο να το επεξεργαστω?

Ειμαι απολυτως βεβαιη με την αποφαση μου και το μονο που με νοιαζει ειναι να εχω υπο ελεγχο το αυτοανοσο νοσημα απο το οποιο πασχω για να τα καταφερουν τα μωρα ΜΟΥ να εμφυτευτουν...

Οταν το συζητω με τον αντρα μου, λεμε αν τα καταφερουμε θα βαλουμε το μωρο ΜΑΣ να κοιμαται εκει, το μωρο ΜΑΣ θα προσπαθησω να το θηλασω αυτη την φορα κτλ....

Δε θα το πουμε σε κανεναν παρα μονο οι δυο μας και ο γιατρος και αυτο γιατι υπαρχει το αλλο παιδι και δε θελω σε καμια περιπτωση να αισθανθει ασχημα ειτε το ενα ειτε το αλλο, ωσπου να ειναι σε μια ηλικια και τα δυο να μπορουν να καταλαβουν..και τοτε μονο αν προκυψει καποιος σημαντικος λογος και πρεπει να το μαθουν...

Κανω ονειρα, παρακαλαω τον Θεο και ελπιζω να τα καταφερω....

Το μονο που θελω ειναι να τα καταφερω να γινω παλι μανουλα σε ενα αλλο παιδακι....Το παιδακι ΜΟΥ...

 

Ευχομαι σε ολες τις κοπελες που χρειαστηκε να καταφυγουν στην εξωσωματικη να τα καταφερουν και να τελειωσει η ταλαιπωρια και η αγωνια τους....Δανεικα ή οχι, ολες να γινουν μανουλες!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

liatatoula εσένα τι σου είπαν οτι έχεις και κάνεις εξωσωματικές?????

 

Γεια σου Tzoutzouka (τι ωραίο ψευδώνυμο)! Λοιπόν, κοίτα να δεις, εμείς αρχίσαμε με το σύζυγο να προσπαθούμε στα 35 μου. Θα μου πεις, γιατί δεν αρχίσατε νωρίτερα? Δεν γινόταν, γιατί πολύ απλά........., γνώρισα τον άντρα τον σωστό σε κάπως μεγάλη ηλικία, στα 34 μου! Από τα 35 και για κανένα χρόνο, προσπαθήσαμε με τον απλό τρόπο και δεν είχαμε αποτέλεσμα. Έπρεπε να είχαμε πάει στους έξι μήνες να κάνουμε εξετάσεις, αλλά μας το άφησαν λίγο χαλαρά, τόσο ο μόνιμος γυναικολόγος που είχα, όσο και άλλος ένας που πήγα για δεύτερη γνώμη. Με το που κάναμε τις πρώτες μας εξετάσεις, σαλπιγγογραφία εγώ και σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος είδαμε ότι εγώ είχα πολύ κακές σάλπιγγες και ο σύζυγος είχε ένα θεματάκι, επίσης (όχι κάτι το κακό, αλλά δεν είχε το σούπερ σπέρμα). Έτσι, είδαμε ότι λόγω ηλικίας και λόγω αυτών των προβλημάτων, δεν μπορούσαμε να το αφήσουμε στη μοίρα και έπρεπε να πάμε για εξωσωματική. Εγώ τώρα λέω ότι σκέφτομαι και τα δανεικά ωάρια, γιατι μετράω κάποιες αποτυχίες καραμπινάτες σε εξωσωματικές, δηλαδή πολύ λίγα ωάρια που δεν γονιμοποιήθηκαν. Πάντως, αν το κάνω, δεν θα το πω σε κανέναν, παρά μόνο....εδώ. Ούτε στους γονείς μας, γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και μας έχουν παθολογική αδυναμία και στους δύο, οπότε πιστεύω ότι θα στεναχωριόντουσαν. Σε άλλα άτομα του περίγυρου μας, πάλι δεν θα το έλεγα, γιατί όσο και αν αγαπώ και εμπιστεύομαι κάποια άτομα, αυτό είναι ένα πολύ λεπτό ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

Έχω μπει και εγώ στη διαδικασία να σκέφτομαι την εναλλακτική των δανεικών ωαρίων καθώς έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια και τώρα ανέβηκε και η fsh μου. Επομένως τα χρονικά περιθώρια στενεύουν. Ξέρει μήπως κάποια από εσάς εάν υπάρχει δυνατότητα χρήσης ωαρίων από την αδερφή μου?

Ευχαριστώ

Γειά σα ςφίλες μου και παλιές και καινιούργιες,

Φωτεινή μου νομίζω ότ μπορείς να πάρεις από την αδερφή σου, αλλά θα το συμφωνίσεις με το γιατρό σου(να κάνει παρατυπία) γιατί ο νόμος λέέι ότι πρέπεινα είναι άγνωστη. όμως κι εμένα ο γιατρός μου με ρώτησε αν έχω, αλλά τότε η αδερφή μου δεν είχε ακόμα παιδάκι, και φοβηθήκαμε να προχωρίσουμε μην τυχων και δεν κατάφερνε να κάνει και είμασταν κάπως περίεργα. Συζ'ητησε το με το γιατρό σου, αν όλα είναι καλά με την αδερφή σου, νομίζω ότι μπορούν να το κάνουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας και απο μενα....

Μετα απο μια προσπαθεια εξωσωματικης που σταματησε μετα απο 14 μερες διεγερσης καθως οι ωοθηκες μου εβγαλαν μονο 2 ωαρια τα οποια δε μεγαλωναν κιολας, στρεφομαι και εγω πια στα δανεικα...

Ειμαι 41 και εχω ηδη ενα γιο 14 ετων....

Ποτε δε σκεφτηκα αρνητικα στο θεμα δανεικα...

Ισα ισα που μολις ειδα την μη-ανταποκριση στις ορμονες, τον εβγαλα απο την δυσκολη θεση τον γιατρο, που προσπαθουσε να βρει τροπο να μου το πει και του το προτεινα μονη μου...

Εγω θελω να δωσω ενα αδερφακι στο γιο μου και να ξαναζησω την χαρα της μητροτητας και του να μεγαλωνεις ενα παιδι..

To DNA δε με αφορα...Θελετε γιατι εχω ηδη ενα γενετικα δικο μου παιδι, θελετε γιατι στα 9 χρονια που προσπαθω για το 2ο παιδακι, στο πισω μερος του μυαλου μου ηξερα πως μαλλον εκει θα φταναμε και ειχα το χρονο να το επεξεργαστω?

Ειμαι απολυτως βεβαιη με την αποφαση μου και το μονο που με νοιαζει ειναι να εχω υπο ελεγχο το αυτοανοσο νοσημα απο το οποιο πασχω για να τα καταφερουν τα μωρα ΜΟΥ να εμφυτευτουν...

Οταν το συζητω με τον αντρα μου, λεμε αν τα καταφερουμε θα βαλουμε το μωρο ΜΑΣ να κοιμαται εκει, το μωρο ΜΑΣ θα προσπαθησω να το θηλασω αυτη την φορα κτλ....

Δε θα το πουμε σε κανεναν παρα μονο οι δυο μας και ο γιατρος και αυτο γιατι υπαρχει το αλλο παιδι και δε θελω σε καμια περιπτωση να αισθανθει ασχημα ειτε το ενα ειτε το αλλο, ωσπου να ειναι σε μια ηλικια και τα δυο να μπορουν να καταλαβουν..και τοτε μονο αν προκυψει καποιος σημαντικος λογος και πρεπει να το μαθουν...

Κανω ονειρα, παρακαλαω τον Θεο και ελπιζω να τα καταφερω....

Το μονο που θελω ειναι να τα καταφερω να γινω παλι μανουλα σε ενα αλλο παιδακι....Το παιδακι ΜΟΥ...

 

Ευχομαι σε ολες τις κοπελες που χρειαστηκε να καταφυγουν στην εξωσωματικη να τα καταφερουν και να τελειωσει η ταλαιπωρια και η αγωνια τους....Δανεικα ή οχι, ολες να γινουν μανουλες!!!!

 

Γειά σου βίλλυ,

Χαίρομαι πολύ για σένα και για όλους μας που έχουμε στην παρέα τετοια άτομα, γιατί βοηθάς πολύ!!!

και καλό ξεκίνημα σου έυχομαι,

Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα?

 

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου βίλλυ,

Χαίρομαι πολύ για σένα και για όλους μας που έχουμε στην παρέα τετοια άτομα, γιατί βοηθάς πολύ!!!

και καλό ξεκίνημα σου έυχομαι,

Ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα?

 

Φιλακια

Καλοκαιρι μου, χαιρομαι που βοηθαω, εστω και λιγο....

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου και φυσικα οι πρωτες που θα το μαθετε ειστε εσεις εδω...

Απο το κεντρο μου ειπαν οτι θα κανουμε εμβρυομεταφορα πριν τα Χριστουγεννα....Ο γυναικολογος μου, που συνεργαζεται με το κεντρο, μου ειπε να υπολογιζω στα μεσα με τελη Οκτωβρη....

Περιμενω λοιπον το πολυποθητο τηλεφωνημα που θα με κανει να ελπιζω παλι....!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Tzoutzouka (τι ωραίο ψευδώνυμο)! Λοιπόν, κοίτα να δεις, εμείς αρχίσαμε με το σύζυγο να προσπαθούμε στα 35 μου. Θα μου πεις, γιατί δεν αρχίσατε νωρίτερα? Δεν γινόταν, γιατί πολύ απλά........., γνώρισα τον άντρα τον σωστό σε κάπως μεγάλη ηλικία, στα 34 μου! Από τα 35 και για κανένα χρόνο, προσπαθήσαμε με τον απλό τρόπο και δεν είχαμε αποτέλεσμα. Έπρεπε να είχαμε πάει στους έξι μήνες να κάνουμε εξετάσεις, αλλά μας το άφησαν λίγο χαλαρά, τόσο ο μόνιμος γυναικολόγος που είχα, όσο και άλλος ένας που πήγα για δεύτερη γνώμη. Με το που κάναμε τις πρώτες μας εξετάσεις, σαλπιγγογραφία εγώ και σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος είδαμε ότι εγώ είχα πολύ κακές σάλπιγγες και ο σύζυγος είχε ένα θεματάκι, επίσης (όχι κάτι το κακό, αλλά δεν είχε το σούπερ σπέρμα). Έτσι, είδαμε ότι λόγω ηλικίας και λόγω αυτών των προβλημάτων, δεν μπορούσαμε να το αφήσουμε στη μοίρα και έπρεπε να πάμε για εξωσωματική. Εγώ τώρα λέω ότι σκέφτομαι και τα δανεικά ωάρια, γιατι μετράω κάποιες αποτυχίες καραμπινάτες σε εξωσωματικές, δηλαδή πολύ λίγα ωάρια που δεν γονιμοποιήθηκαν. Πάντως, αν το κάνω, δεν θα το πω σε κανέναν, παρά μόνο....εδώ. Ούτε στους γονείς μας, γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και μας έχουν παθολογική αδυναμία και στους δύο, οπότε πιστεύω ότι θα στεναχωριόντουσαν. Σε άλλα άτομα του περίγυρου μας, πάλι δεν θα το έλεγα, γιατί όσο και αν αγαπώ και εμπιστεύομαι κάποια άτομα, αυτό είναι ένα πολύ λεπτό ζήτημα.

 

Φαντάζομαι οτι διάβασες και την δική μου πικρή ιστορία, οπότε καταλαβαίνεις γιατί τα δανεικά είναι μονόδρομος για εμένα.....

πλέον δεν το βλέπω τόοοοσο αρνητικά όσο στην αρχή που μου το είπε ο γιατρός αλλά και πάλι ο φόβος μου είναι μεγάλος.....

φυσικά άν πάρουμε δανεικό δεν θα το πούμε πουθενά γιατί ο κόσμος είναι περίεργος και δεν θα ήθελα να έχω την μύγα και τον φόβο να μην μαθευτεί. για τους ίδιους με τους δικούς σου λόγους δεν θα το πούμε ούτε στους γονείς.

ότι και να κάνεις σου εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!!!!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν το κάνει και πήγα και σε άλλους δύο και η απάντηση ήταν ίδια. Αν θέλετε πείτε μου εσείς σε ποια κέντρα σας το είχαν προτείνει και πότε γιατί από όσο έμαθα γίνεται σε κάποια κέντρα αλλά κανονικά από το 2005 δεν επιτρέπεται. Στείλτε μου αν θέλετε μύνημα.

 

Τζουτζόύκα είμαι 37 και η fsh μου είναι 18.

Link to comment
Share on other sites

Το συζήτησα ήδη με το γιατρό μου και μου είπε ότι δεν μπορεί να το κάνει. Το ίδιο μου απάντησαν και άλλοι δύο γιατροί. Εσας ποιοι σας το είχαν προτείνει (αν θέλετε στείλτε μου μύνημα).

Τζουτζούκα είμαι 37 και η fsh μου είναι 18.

Έχω 4 στην κατάψηξη.

Link to comment
Share on other sites

fotini μου είμαι στα 31 και η fsh μου είναι 54+

το ξέρω οτι άλλες στη θέση δεν θα το πάλευαν με αυτή την fsh αλλά εγώ εκεί!!!!!!

τον Ιούλιο που μας πέρασε είχα ένα ωάριο αλλά αντί να μεγαλώσει και να το πάρουμε, αυτό εξαφανίστηκε.....πάμε για άλλα

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

fotini μου είμαι στα 31 και η fsh μου είναι 54+

το ξέρω οτι άλλες στη θέση δεν θα το πάλευαν με αυτή την fsh αλλά εγώ εκεί!!!!!!

τον Ιούλιο που μας πέρασε είχα ένα ωάριο αλλά αντί να μεγαλώσει και να το πάρουμε, αυτό εξαφανίστηκε.....πάμε για άλλα

 

Τζουτζούκα μου, πόσο σε σκέφτομαι!!

Βασανίζεσε κι εσύ!! Αλλά το ξέρω ότι το ξέρεις ότι όλα τ αστέλνει ο Θεός και δεν πρέπει να χάνουμε την πίστη μας

Σε φιλώ

Link to comment
Share on other sites

fotini μου είμαι στα 31 και η fsh μου είναι 54+

το ξέρω οτι άλλες στη θέση δεν θα το πάλευαν με αυτή την fsh αλλά εγώ εκεί!!!!!!

τον Ιούλιο που μας πέρασε είχα ένα ωάριο αλλά αντί να μεγαλώσει και να το πάρουμε, αυτό εξαφανίστηκε.....πάμε για άλλα

 

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Τζουτζούκα μου πίστεψέ με. Πέρα από τις 7 εξωσωματικές για τον ίδιο λόγο έχω κάνει περίπου 10 φυσικούς κύκλούς για να μαζέψουμε ωάρια. Κάθε μήνας που περνάει είναι ένας γολγοθάς. Νομίζω έφτασα στα όριά μου όμως. Μία τελευταία προσπάθεια με τα κατεψυγμένα που κατάφερα να μαζέψω και ότι κάνω τώρα με τα φάρμακα και μετά περνάω σε αναζήτηση δανεικών. Εσύ είσαι βέβαια πιο νέα από εμένα. Αλλά πλέον έχω αρχίσει και εγώ να το δέχομαι. Όσο η fsh μου μέχρι τον Ιούλιο ήταν στο 13 αισθανόμουνα να έχω ακόμα ελπίδες. Τώρα αισθάνομαι το χρόνο να φεύγει γρήγορα χωρίς αποτέλεσμα και φοβάμαι μην δεν τα καταφέρω ούτε έτσι...Φοβάμαι μην μου σταματήσει ξαφνικά η περίοδος και χαθεί και το ενδομήτριό μου. Εσύ έχεις κανονικά περίοδο? Είναι πολύς καιρός που σου έχει ανέβει? Έκανες και AMH?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...