Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Sanna μου κανε οτι αισθανεσαι αν θελεις να το ψαξεις καντο εισαι απότι φαινεται μια πολυ δυναμικη γυναικα που δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω.

Μηπως ομως πρεπει να χαλαρωσεις και λιγο, χωρις παρεξηγηση αυτο, γιατι εγω τουλαχιστον σε θαυμαζω υπερβολικα για το ποσο ενημερωμενη εισαι.

Αν παλι δεν λειτουργεις ετσι ξεχνα το. Αλλωστε τι μιλαω εγω που με εχει πιασει το αλλο ακρο μια αδρανεια και καθολου δυναμισμος!

Φιλακια πολλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοράρες καλησπέρα!

εύχομαι όλες να είστε πολύ καλά!!!

άχω την εντύπωση ότι σήμερα η Ορτανσία θα πήγαινε για χοριακή... καλή επιτυχία Ορτανσία!!!!!!! περιμένουμε τα θετικά νέα σου... :)

Link to comment
Share on other sites

linaki ευχομαι τα εμβρυακια που θα προκυψουν να ειναι τυχερα και να σε κανουν μια γλυκια μανουλα!!!!

 

Σας ευχαριστω για την συμπαρασταση για το κυστικο ωαριο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν στεναχωρηθηκα παρολο που πηγα στη Θεσσαλονικη για την ωοληψια γιατι πρωτων ξερω οτι αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι των φυσικων και γενικα των εξωσωματικων αλλα θα σας εκμυστηρευτω κατι απο τα βαθυ τις καρδιας μου, τελευταια δεν με αγγιζουν πολλα πραγματα και μου κανει κι εμενα εντυπωση η αναισθησια μου...:cool: Ειμαι εντελως παραλια...:cool: Αφου εχθες οταν ηρθε ο αντρας μου να με παρει απο το αεροδρομιο, του εδειξα την γμωματευση της βιοψιας του ενδομητριου και του ειπα οτι αφου ειναι κι εκεινος σε θεραπεια να παρω κι εγω τα φαρμακακια μου τον επομενο κυκλο και να κανουμε εκ νεου τη βιοψια οπως συνεστησε ο Αμερικανος γιατρος. Και αυτος μου ειπε οτι πως μπορω καθε μηνα να ειμαι στους γιατρους και που βρισκω τη δυναμη μολις τελειωσω κατι να οργανωνω το αμεσος επομενο και μου ειπε οτι δεν αντεχει αλλο και θελει μια παυση..... Κι εγω του απαντησα οτι ειναι ανθρωπινο να μην αντεχει κι αν εχει αναγκη απο διαλειμα (γιατρων) , ας το κανουμε..... αλλα εγω δεν νιωθω τιποτα.. Μηπως πρεπει να παω σε κανενα ψοχολογο ή και ψυχιατρο? Ρωταω απλως....

 

papamika μου σε ευχαριστω για το μηνυμα σου. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ξεκαθαρο αν υπαρχει προβλημα στο ενδομητριο μιας και η γνω,ματευση γραφει : τα αποτελεσματα δειχνουν οτι το συγκεκριμενο ενδομητριο εχει αναπτυχθει φυσιολογικα. Και παρακατω λεει: Αν η συγκεκριμενη ασθενης υποβληθει σε εξωσωματικη η οποιουδηποτε ειδους εμβρυομεταφορα , θα μπορουσε να ειναι χρησιμο ( it may be useful) να εξεταστει (με EFT) , σε διεγερτικο κυκλο που να μιμηται τον μελοντικο κυκλο που θα υποβληθει.

Ρωτησα τον ελληνα γιατρο που μου την εκανε και δεν ηταν ξεκαθαρη η απαντηση του για το τι σημαινει πρακτικα η διαγνωση οταν αφορα φυσικο κυκλο και δεν πηρα μια ικανοποιητικη απαντηση. Γιαυτο κι εγω εστειλα e-mail στον Dr. Kliman. και περιμενω να ξεκαθαριστει το τοπιο.

 

Ελπιδα μπραβο σου κοριτσι μου γερα. Δεν μασαμε εμεις απο τετοια ετσι? Πεισμα , επιμονη και λιγο αναισθησια χρειαζεται και ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΛΕΜΕ!!!!!!

 

 

Κοριτσια νομιζω οτι αυριο ειναι η μερα της Ορτανσιας. ΟΡΤΑΝΣΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!! περιμενουμε τα νεα σου!!!!!

 

δηλαδη θα πρεπει να κανεις την εμβρυομεταφορά νωρίτερα στο κύκλο σου? η μηπως επαιξε ρόλο που ήταν κυστικο το ωοθυλακιο? θα μας τρελάνουν. τι λεπτομερειες ειναι αυτες?

λοιπον και ο δικος μου συζυγος μου ειχε πει σε καποια φαση που είχα πορωθει ΄΄οτι εχω παθει εμμονη με το θεμα αυτο και θελω καθε μηνα να κανω μια προσπαθεια. καθώς και ότι αυτός δεν αντεχει το στρες των προσπαθειων και των αποτυχιών εννοείται...

εγω θα προσπαθησω παλι με τα δικά μου. ειπαμε να προσπαθησουμε μετα την θεραπεια για την ενδομητριωση μηπως εχω καλυτερη ανταποκριση...

ευχομαι καλη επιτυχια σε όσες περιμενουν χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα

 

Λοιπόν, εμάς μας είπαν 4 γονιμοποιηθηκαν! Τα υπόλοιπα θα μας τα πουν την Δευτέρα στο κέντρο, όπου θα γίνει και η εμβρυομεταφορα.

Καλά είναι? Λίγα? Δεν ξέρω καθόλου. Ούτε για την ποιότητα μου είπαν κάτι.

Συνεχίζω κανονικά με utrogestan κτλ κτλ...πολύ λιγότερη νύστα απ' ό,τι την πρώτη μέρα...ευτυχώς!!!

Sanna γερά η έδρα του πανεπιστημίου είναι δική σου.

Elpida κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, άλλοι πιο δυναμικοί, άλλοι πιο ήπιοι...αν ήμασταν όλοι ίδιοι ο κόσμος θα ήταν αφόρητα βαρετός.

 

Ορτανσία σου εύχομαι καλή επιτυχία....μέσα απο την καρδιά μου.

 

ΥΓ: Ο σύζυγος έχει σηκώσει μπαϊράκι και καμαρώνει!!!:D:D:D:D:D:D

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Linaki μια χαρά είναι τα 4 γονιμοποιημενα!!!!! Εύχομαι καλοστεριωτα!!!!!!!:D:D:D

 

 

Μήπως σου είπαν ποσαωαρια είχατε πριν την γονιμοποίηση? Όχι ότι έχει σημασία απλά για να ξέρουμε..

 

Isis δεν ξέρω καταποσο ευσταθεί η εξέταση πάντως στις δυο τελευταίες εμβρυομεταφορες που έκανα με τα δανεικα, η εμβρυομεταφορα Τή μεν πρώτη φορά έγινε με καταστολή και προετοιμασία ενδομητριου και ουτροτζεσταν πήρα δυο μέρες πριν την εμβρυομεταφορα. Και τη δε δεύτερη η εμβρυομεταφορα έγινε σε φυσικό κύκλο και έγινε την επόμενη μέρα της ωορηξιας μου οπότε δεν μπορεί να συζητάμε για υπερωριμο ενδομητριο.

Ίσως να έπαιξε ρόλο σε κάποια παλαιότερη προσπάθειά με δικά μου ωαρια αλλά προτιθεμαι να το εξακριβωσω και ανυπαρχει προβλημα να προσπαθησω να το διορθωσω. Περιμένω απάντηση από τον Dr kliman του Yale. Εσύ τελειωσες την θεραπεία σου? Ποτέ λες για προσπάθειά?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου δεν νομίζω ότι σε έπιασε αδράνειά γιατί τον προηγούμενο κύκλο έκανες ωοληψια, σε αυτό τον κύκλο βλέπω να ξανακανεις και τον πιο πρηγουμενο προσπαθούσες να οργανωθεις και να οργανώσεις την επόμενη προσπάθειά. Μη τιμωρεις άδικα τον εαυτό σου.. η παρεουλα μας εδω μέσα δόξα τον Θεό απαρτίζεται από μαχητριες.

Link to comment
Share on other sites

Sanna μου μου είπε κατά λέξη:

Έδωσε 8 ωάρια, τα 7 ήταν ώριμα και τα 4 γονιμοποιήθηκαν. Ό,τι καταλαβαίνει κανείς!!!

Προσωπικά μου φάνηκαν πολλά τα 8! Κρίμα η κοπέλα αλλά τί να κάνουμε! Τουλάχιστον έχουμε 4...εμβρυάκια να το πω? πως να το πω δεν ξέρω!!! Τώρα δεν μου είπαν πόσα θα βάλουν και από τί θα εξαρτηθεί. Την Δευτέρα θα είναι η μεγάλη μέρα και μετά αραλίκι και προσευχή!

Καλά που δεν είναι ίδια μέρα με την eurovision γιατί θα είχα δίλημμα, να προσευχηθώ για εμένα ή για την Ελευθερία που δεν έχει ούτε βρακί να βάλει???Σκληρό το δίλημμα!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

Ελπίδα εν τέλει θα πας για ωοληψία? Αλήθεια είναι επίπονη η διαδικασία???

Εμένα ο γιατρός μου είπε θα είναι σαν ΠΑΠ τεστ...τόσο απλό και εύκολο....

 

 

Να προσθέσω εδώ ότι το μεσημέρι που ξάπλωσα σκεφτόμουν ότι έχουμε 4 σποράκια που περιμένουν ένα φιλόξενο μέρος να επιβιώσουν. Το είχα ξεχάσει εντελώς ότι είναι δανεικά ωάρια, δεν υπήρχε καν σαν συναίσθημα ή σκέψη...το μόνο που θέλω είναι να τα καταφέρω και να τα κρατήσω!!!Αυτό το παραθέτω για όσες είναι στην διαδικασία με δανεικά ή το σκέφτονται σαν εναλλακτική!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Linaki μια χαρά είναι τα 4 γονιμοποιημενα!!!!! Εύχομαι καλοστεριωτα!!!!!!!:D:D:D

 

 

Μήπως σου είπαν ποσαωαρια είχατε πριν την γονιμοποίηση? Όχι ότι έχει σημασία απλά για να ξέρουμε..

 

Isis δεν ξέρω καταποσο ευσταθεί η εξέταση πάντως στις δυο τελευταίες εμβρυομεταφορες που έκανα με τα δανεικα, η εμβρυομεταφορα Τή μεν πρώτη φορά έγινε με καταστολή και προετοιμασία ενδομητριου και ουτροτζεσταν πήρα δυο μέρες πριν την εμβρυομεταφορα. Και τη δε δεύτερη η εμβρυομεταφορα έγινε σε φυσικό κύκλο και έγινε την επόμενη μέρα της ωορηξιας μου οπότε δεν μπορεί να συζητάμε για υπερωριμο ενδομητριο.

Ίσως να έπαιξε ρόλο σε κάποια παλαιότερη προσπάθειά με δικά μου ωαρια αλλά προτιθεμαι να το εξακριβωσω και ανυπαρχει προβλημα να προσπαθησω να το διορθωσω. Περιμένω απάντηση από τον Dr kliman του Yale. Εσύ τελειωσες την θεραπεία σου? Ποτέ λες για προσπάθειά?

 

ξεκινησα εχθες. παλι με φαρμακα (δοσεις ελεφαντα). το συζητησαμε λιγο και ειπαμε να προσπαθησουμε τωρα που εχει γινει επεμβαση+καταστολη, να το εχω κανει και αυτο. και αλλιως σεπτεμβριο με δανεικα...ξεκινησα περιπου 2 εβδ. μετα την τριτη ενεση. Κανονικα μου ειπαν οτι θα ειχα περιοδο σε 2 μηνες το λιγοτερο.

αναφορικα με την εξεταση ενδομητριου, λογικα καθε κυκλος ειναι και διαφορετικος. παντως θα εχει πολυ ενδιαφερον η απαντηση του Dr kliman γιατι θα εχει πολυ εμπειρία...συμφωνω με τις αλλες κοπέλες οτι εχεις γινει σουπερ-ειδικη και ευχομαι λιαν συντομως μονο να μας συμβουλευεις...

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα εχθες. παλι με φαρμακα (δοσεις ελεφαντα). το συζητησαμε λιγο και ειπαμε να προσπαθησουμε τωρα που εχει γινει επεμβαση+καταστολη, να το εχω κανει και αυτο. και αλλιως σεπτεμβριο με δανεικα...ξεκινησα περιπου 2 εβδ. μετα την τριτη ενεση. Κανονικα μου ειπαν οτι θα ειχα περιοδο σε 2 μηνες το λιγοτερο.

αναφορικα με την εξεταση ενδομητριου, λογικα καθε κυκλος ειναι και διαφορετικος. παντως θα εχει πολυ ενδιαφερον η απαντηση του Dr kliman γιατι θα εχει πολυ εμπειρία...συμφωνω με τις αλλες κοπέλες οτι εχεις γινει σουπερ-ειδικη και ευχομαι λιαν συντομως μονο να μας συμβουλευεις...

 

isis73 καλή αρχή και καλή δύναμη. Μακάρι να είναι η τελευταία προσπάθεια και να εγκυμονούμε όλες σε λίγο!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

isis73 καλή αρχή και καλή δύναμη. Μακάρι να είναι η τελευταία προσπάθεια και να εγκυμονούμε όλες σε λίγο!!!

 

και σε εσενα ευχομαι ό,τι καλυτερο. παρακολουθω τις συζητησεις σας. πιστευω οτι ο ιατρος σου επιτηδες δεν ξεκινησε με πολλα ωαρια γιατι προτιμουν τα φρεσκα και επελεξε να γονιμοποιησει εναν αριθμό που ειναι υπεραρκετος για μια προσπάθεια. ισως να σου μεταφερει δυο. ευχομαι να πανε όλα τέλεια στην μεταφορα και ενα καλο αποτέλεσμα γιατι εχουμε λίγο τελματωσει. αν μας διαβαζει η κριστιν αν ας μας στειλει ενα μην να μας πει τα νεα της...

Link to comment
Share on other sites

Για σας κοριτσια δαιβαζω τα νεα σας και χαιρομαι.

Σαννα μου μην ακους τον ανδρα σου ετσι ειναι ολοι το θεμα ειναι εμεις τι θελουμε κι αυτο που θελουμε θα γινει τι να κανουμε οι κακομοιρηδες μας αγαπανε και δεν μπορουν να μας χαλασουν χατηρι, και μην ξεχναμε οι αντρες δεν ειναι σαν εμας παιδακια ειναι, και ο δικος μου θα πει θα κανει θα δειξει πανω στη στεναχωρια του αλλα μετα γινεται παλι ενα μικρο παιδι. Οποτε εγω πλεον δεν δινω σημασια σε αυτα που λεει γιατι ξερω οτι ειναι πανω στη φουρια του. Οσο για την εξεταση που εκανες πιστευω οτι εισαι μια χαρα. το θεμα ειναι να ρουφηξει η μητρα το εμβρυο.

Λινακι μια χαρα τα 4 εμβρυακια η γνωμη μου ειναι να ζητησεις να σου βαλει και τα 4.

μια χαρα θα τα πας. Ετσι ειναι Λινακι δεν το σκεφτεσαι σαν δανεικα τα θεωρεις ειδη δικα σου χαχα!! Κι εγω ετσι νιωθω.

Ελπιδακι τωρα που το πηρες αποφαση προχωρα δυνατα γερα και με τσαμπουκα μονο ετσι θα τα καταφερουμε στο τελος με επιμονη και πεισμα.

Ορτανσια που εισαι κοριτσι περιμενουμε τα νεα σου.

Κριστινα Αν πως πας ολα καλα;

Θα θελα να ρωτησω πριν πατε για εμβρυομεταφορα τη χαπια περνατε; αν θελετε μου λετε

Καλη τυχη σε ολες σας.

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Για σας κοριτσια δαιβαζω τα νεα σας και χαιρομαι.

Σαννα μου μην ακους τον ανδρα σου ετσι ειναι ολοι το θεμα ειναι εμεις τι θελουμε κι αυτο που θελουμε θα γινει τι να κανουμε οι κακομοιρηδες μας αγαπανε και δεν μπορουν να μας χαλασουν χατηρι, και μην ξεχναμε οι αντρες δεν ειναι σαν εμας παιδακια ειναι, και ο δικος μου θα πει θα κανει θα δειξει πανω στη στεναχωρια του αλλα μετα γινεται παλι ενα μικρο παιδι. Οποτε εγω πλεον δεν δινω σημασια σε αυτα που λεει γιατι ξερω οτι ειναι πανω στη φουρια του. Οσο για την εξεταση που εκανες πιστευω οτι εισαι μια χαρα. το θεμα ειναι να ρουφηξει η μητρα το εμβρυο.

Λινακι μια χαρα τα 4 εμβρυακια η γνωμη μου ειναι να ζητησεις να σου βαλει και τα 4.

μια χαρα θα τα πας. Ετσι ειναι Λινακι δεν το σκεφτεσαι σαν δανεικα τα θεωρεις ειδη δικα σου χαχα!! Κι εγω ετσι νιωθω.

Ελπιδακι τωρα που το πηρες αποφαση προχωρα δυνατα γερα και με τσαμπουκα μονο ετσι θα τα καταφερουμε στο τελος με επιμονη και πεισμα.

Ορτανσια που εισαι κοριτσι περιμενουμε τα νεα σου.

Κριστινα Αν πως πας ολα καλα;

Θα θελα να ρωτησω πριν πατε για εμβρυομεταφορα τη χαπια περνατε; αν θελετε μου λετε

Καλη τυχη σε ολες σας.

φιλακια

 

Βρε Annelie αφού μέχρι 3 επιτρέπεται από τον νόμο πώς θα μου φυτέψει και τα τέσσερα? Σε έχασα εδώ...κάπου κάνω κενό αέρος.

Εγώ πριν την εμβρυομεταφορά πίνω αντιβίωση (vibramisin), utrogestan, divina κλασικα, presolon και κάνω και ένεση αντιθρομβωτική...............τώρα που το σκέφτομαι ο άντρας της Sannaς προκάλεσε με το κοκτέιλ αντιβιώσεων αλλά και εμείς δεν πάμε πίσω!!!!:D:D:D:D:D:D

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Linaki ο νόμος λέει τρία αλλά οι γιατροί βάζουν μέχρι 4 αν το σύνολο των εμβρυων είναι 4 γιατί θεωρούν ότι δεν αξίζει τον κόπο να καταψυξουν μόνο ένα. Να ξέρεις ότι την ημέρα της εμβρυομεταφορας μπορεί να επιβιώσουν όλα αλλά μπορεί και κάποιο να μην προχωρήσει. Το ότι πηραν8 ωαρια είναι καλό γιατί σημαίνει ότι ηδοτρια δεν πήρε μεγάλη δόση φαρμάκων άρα ταωαρια της είναι ποιοτικά. Αν του άντρα σου το σπέρμα ειναικαλο μη φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annelie την πρώτη εμβρυομεταφορα με δανεικα είχα κάνει καταστολη και προετοιμασία ενδομητριου. Μετά την εμβρυομεταφορα επαιρνα 9 σικλακουρ , τρία ουτροτζεσταν των 200 κολπικα και ύπαρινη και πρεζολον. Τηνδευτερη ήταν σε φυσικό κύκλο και πήρα δυο ουτροτζεσταν των 200 και ηπαρινη μόνο.

Link to comment
Share on other sites

γκοναλ 375 μοναδες. γιατι? τα γνωστα. γιατι ελπιζουν να παρουν περισσοτερα ωαρια...

εάν δεν αποδωσει θα προτεινε τροποιημ φυσικο για να παιρνουν περισσοτ ωαρια από το φυσικο.

επιπλεον προτεινε μικρογονιμοποιηση εαν τα ωαρια ειναι λίγα.

τωρα κανω γκοναλ και την 7η ημερα θα κανω υπερηχο και οιστραδιολη και θα μου πει εαν θα προσθεσουμε και μενοπουρ.

θα σας ενημερωνω...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα σημερα ειμαι πολυ καλυτερα, χθες καναμε μια πολυ καλη συζητηση με τον αντρα μου με αφορμη μια συζητηση στην τηλεοραση την Παρασκευη στη ΝΕΤ περι εξωσωματικης, δανεικων, ψυχολογιας.

Αποφασισαμε να δωσουμε εμφαση στο ψυχολογικο κομματι και να μην παω τη Δευτερα γιατι πραγματικα δεν ειμαι ετοιμη και δεν νιωθω καλα να παω. Θα προσπαθησω με ολη μου την ψυχη να ανασυνταξω τις δυναμεις μου για τον επομενο κυκλο οσο μπορω. Θα μου πεις γιατι εισαι σιγουρη για τον επομενο κυκλο? Για τιποτα δεν ειμαι σιγουρη απλα σε αυτη την προσπαθεια θα πηγαινα πολυ αρνητικη και δεν το θελω.

Η κουβεντα μαζι σας μου εκανε πολυ καλο και μου εδωσε πολυ δυναμη.

LinakiS οσα εμβρυακια και να βαλεις σου ευχομαι να πανε ολα καλα. Το ποσα νομιζω εξαρταται απο την ηλκια σου και την ποιοτητα των εμβρυων. Δηλ. σε μια γυναικα 40 και ανω θα βαζανε μαλλον και τα τεσσερα, σε μικροτερες ηλικιες μπορει να βαλουν και δυο.

Εγω σου ευχομαι απο αυτη την προσπαθεια να γινεις ξαφνικα μια πολυτεκνη μανουλα και το μονο κλαμμα που θα ακουγεται σπιτι σου απο εδω και περα να ειναι κλαμματα μωρων που θα ζητανε συνεχεια φαι. Φανταζομαι τοτε τι θα μας γραφεις εισαι τρελλοκομειο με την καλη εννοια. Καλη επιτυχια κοριτσι μου!

Σας ευχαριστω πολυ ολες μεσα απο την καρδια μου καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

γκοναλ 375 μοναδες. γιατι? τα γνωστα. γιατι ελπιζουν να παρουν περισσοτερα ωαρια...

εάν δεν αποδωσει θα προτεινε τροποιημ φυσικο για να παιρνουν περισσοτ ωαρια από το φυσικο.

επιπλεον προτεινε μικρογονιμοποιηση εαν τα ωαρια ειναι λίγα.

τωρα κανω γκοναλ και την 7η ημερα θα κανω υπερηχο και οιστραδιολη και θα μου πει εαν θα προσθεσουμε και μενοπουρ.

θα σας ενημερωνω...

 

Καλη επιτυχια κοριτσι μου, να μας ενημερωνεις και εγω συμφωνω με τη Sanna! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια του γκρουπ!

σας διαβάζω και εύομαι όλες να επιτύχετε γρήγορα στις προσπάθειές σας και σε λίγο καιρό να συζυτάτε περί εγκυμοσύνης :)

 

καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια Linakis & Isis 73 που κάνουν τώρα προσπάθεια!

 

Annelie & Sanna καλή επιτυχία μόλις το ξαναπροσπαθήσετε!!!

 

Εlpida όταν το αποφασίσεις κάντο! μη σε πιάνει κατάθλιψη και ανασφάλεια :)

 

έχουμε κάποιο νέο από την Ortansia ?

 

σας φιλώ όλες :):):)

 

Link to comment
Share on other sites

Ζουζούνες καλημέρα!

Annelie μου μου άναψες φωτιά....από χθες που διάβασα για τα 4 ονειρεύομαι το στρουμφοχωριό!!!

Είμαι 29 ετών και το σπέρμα του συζύγου μας είπαν είναι μια χαρά! Βέβαια ένα σπερμοδιάγραμμα τον έβαλαν να κάνει...δεν το έψαξαν και πιο πολύ!

Δεν ξέρω πόσα θα μου βάλουν, 1:15 έχω ραντεβού και ό,τι προτείνει ο γιατρός θα το δεχτώ, του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη!

Χθες τελείωσαν τα divina ξαφνικά...(πού το έχω το μυαλό η ξεμυαλισμένη???στο στρουμφοχωριό μάλλον)! Πήγα λοιπόν σε ένα διανυκτερεύον φαρμακείο και τους είχαν τελειώσει και μου λέει η φαρμακοποιός: Πάρε αυτό το κουτί δωρεάν (παλιά συσκευασία αλλά ημερομηνία λήξης 2014). Τα έφερε πίσω μια κοπέλα μου έμεινε έγκυος. Εγώ τα έχω πληρωθεί, δεν σου ζητάω λεφτά! Καλή τύχη!! Συγκινήθηκα κορίτσια μου και το θεώρησα καλό οιωνό!

Θέλω όλη την θετική σας ενέργεια πάνω κοριτσάκια μου, το έχω ανάγκη γιατί ξέρω ότι θα είναι από την καρδιά σας!!!Έτσι να γίνουμε πολύτεκνοι να βγάλουμε και άδεια για ταξί :D:D:D:D:D:D:D

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια του γκρουπ!

σας διαβάζω και εύομαι όλες να επιτύχετε γρήγορα στις προσπάθειές σας και σε λίγο καιρό να συζυτάτε περί εγκυμοσύνης :)

 

καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια Linakis & Isis 73 που κάνουν τώρα προσπάθεια!

 

Annelie & Sanna καλή επιτυχία μόλις το ξαναπροσπαθήσετε!!!

 

Εlpida όταν το αποφασίσεις κάντο! μη σε πιάνει κατάθλιψη και ανασφάλεια :)

 

έχουμε κάποιο νέο από την Ortansia ?

 

σας φιλώ όλες :):):)

Christina Αn ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!:!::!:

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα σημερα ειμαι πολυ καλυτερα, χθες καναμε μια πολυ καλη συζητηση με τον αντρα μου με αφορμη μια συζητηση στην τηλεοραση την Παρασκευη στη ΝΕΤ περι εξωσωματικης, δανεικων, ψυχολογιας.

Αποφασισαμε να δωσουμε εμφαση στο ψυχολογικο κομματι και να μην παω τη Δευτερα γιατι πραγματικα δεν ειμαι ετοιμη και δεν νιωθω καλα να παω. Θα προσπαθησω με ολη μου την ψυχη να ανασυνταξω τις δυναμεις μου για τον επομενο κυκλο οσο μπορω. Θα μου πεις γιατι εισαι σιγουρη για τον επομενο κυκλο? Για τιποτα δεν ειμαι σιγουρη απλα σε αυτη την προσπαθεια θα πηγαινα πολυ αρνητικη και δεν το θελω.

Η κουβεντα μαζι σας μου εκανε πολυ καλο και μου εδωσε πολυ δυναμη.

LinakiS οσα εμβρυακια και να βαλεις σου ευχομαι να πανε ολα καλα. Το ποσα νομιζω εξαρταται απο την ηλκια σου και την ποιοτητα των εμβρυων. Δηλ. σε μια γυναικα 40 και ανω θα βαζανε μαλλον και τα τεσσερα, σε μικροτερες ηλικιες μπορει να βαλουν και δυο.

Εγω σου ευχομαι απο αυτη την προσπαθεια να γινεις ξαφνικα μια πολυτεκνη μανουλα και το μονο κλαμμα που θα ακουγεται σπιτι σου απο εδω και περα να ειναι κλαμματα μωρων που θα ζητανε συνεχεια φαι. Φανταζομαι τοτε τι θα μας γραφεις εισαι τρελλοκομειο με την καλη εννοια. Καλη επιτυχια κοριτσι μου!

Σας ευχαριστω πολυ ολες μεσα απο την καρδια μου καλη συνεχεια!

 

Ελπίδα μου και εγώ είμαι κατά της καταπίεσης, αφού δεν μπορείς και το έχεις αποφασίσει, άρα δεν θα το μετανοιώσεις, μην πας! Ο παράγοντας ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός σε κάθε μας ενέργεια πόσο μάλλον σε αυτή την προσπάθεια....θωρακίσου ψυχολογικά και πάμε δυναμικά!!!Αν είναι όλοι οι παράγοντες υπό έλεγχο τότε όλα θα πάνε καλά!!!Πρέπει να ανεβείτε ψυχολογικά και να πιστέψετε ότι αυτή η προσπάθεια θα είναι η επιτυχής. Ακόμα και αν δεν κάτσει εσύ θα έχεις κάνει ό,τι καλύτερο μπορείς!!!Χαίρομαι που ο σύζυγός σου είναι υπέρ της ψυχολογικής στήριξης....δεν το κάνουν πολλοί! Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και στον επόμενο κύκλο να είσαι πιο ¨τρελοκομείο¨ από εμένα!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

γκοναλ 375 μοναδες. γιατι? τα γνωστα. γιατι ελπιζουν να παρουν περισσοτερα ωαρια...

εάν δεν αποδωσει θα προτεινε τροποιημ φυσικο για να παιρνουν περισσοτ ωαρια από το φυσικο.

επιπλεον προτεινε μικρογονιμοποιηση εαν τα ωαρια ειναι λίγα.

τωρα κανω γκοναλ και την 7η ημερα θα κανω υπερηχο και οιστραδιολη και θα μου πει εαν θα προσθεσουμε και μενοπουρ.

θα σας ενημερωνω...

isis73 Καλημέρα

Σου εύχομαι καλή δύναμη στην προσπάθειά σου. Εγώ είμαι τυχερή στην ατυχία μου...δεν πήρα τόσες ενέσεις κτλ. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά. Αφού είσαι προετοιμασμένη σωστά, έχεις κάνει και θεραπεία δεν μπορεί....θα κάτσει. Ηθικό ακμαίο και πάμε να σαμπρελοποιηθούμε όλες!!!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...