Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια δυστυχως η χωριακη αρνητικη.

Τιποτα δεν εγινε παλι. Και δεν ειμαι καθολου καλα.

 

Κοριτσάκι κρίμα.

Φυσικό είναι να μην είσαι καλά. Να κλάψεις να βγει από μέσα σου για να μπορέσεις να ξαναονειρευτείς.

Κουράγιο.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνωμη αλλα θα το πω; "ρε τι τραβαμε για να κανουμε ενα παιδι!"

Παντως αν φτασεις σε αυτο το σημειο, να καταφυγεις σε δανεικά, πρέπει να το παρεις αποφαση ότι απλά θα κανεις ένα παιδι άσχετα με το αν η μητέρα του εκδιδοταν, έχει δωσει ωαρια και σε άλλα δεκα κεντρα, έχει προβλήματα υγειας αλλά δεν το λεει, ίσως και ψυχικά νοσηματα αλλά μπορει να το κρυψει. Αυτά όλα πρέπει να μην τα σκεφτεσαι. Θα το κανεις και ο,τι γινει. Και θα υποστηριξεις την επιλογη σου.

Απλά ρε κοριτσια το θεωρω βαρυ το θέμα των δανεικών ωαριων επειδη εμεις τα τραβαμε όλα. Σπέρμα δανεικό μου έρχεται πιο ελαφρυ γιατι αν ο άλλος έχει προβλημα γιατι πρέπει να το υποστούμε εμεις το πρόβλημα του διακινδυνευοντας την υγεια μας; Τέσπα όλα αυτά ειναι λεπτα ζητηματα και εχουν να κανουν με τις αντοχες της καθεμιας μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου

 

Annelie μου στενοχωρήθηκα όσο δεν φαντάζεσαι με τα νέα σου!Είναι απολύτως φυσιολογικό να μην είσαι καλά αλλά φαντάσου ότι ίδια θα ήταν και η απογοήτευσή σου αν με φυσιολογικό κύκλο αδιαθετούσες κάθε μήνα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα συναισθήματα είναι λογικό να είναι αρνητικά αλλά μην απογοητεύεσαι! Αυτά συμβαίνουν και πρέπει να βρούμε την δύναμη να συνεχίσουμε.

Εδώ είμαστε για να στηρίζουμε η μία την άλλη. Όποτε χρειαστείς κάτι είμαστε εδώ...ακόμα και για μουρμούρα και διερωτήσεις του στυλ: Γιατί σε εμένα...είναι απόλυτα φυσιολογικό να το νιώθεις αυτό, όποτε θες κουβεντούλα εδώ!!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου

 

Τί κάνετε? Εχετε ψιλοχαθεί ή μου φαίνεται?

 

Annelie μου είσαι καλύτερα???

 

Θα ήθελα λίγο την συμβουλή σας. Με πήρε σήμερα ο γιατρός μου. Ο άντρας μου θα πάει την Παρασκευή για κατάθεση:P:p:p:p και θέλω να ρωτήσω....με την αποχή τί γίνεται? Ντράπηκα να ρωτήσω τον γιατρό. Λόγω ταξιδιών ήρθαμε σε επαφή την Κυριακή ....5 μέρες Παρασκευή, πολλές δεν είναι???Αλλά και να γίνει σήμερα μήπως δεν πρέπει??? Πόσες μέρες πριν πρέπει να έχουν αποχή??? Ξέρει καμιά??

 

Pleaseeeeeeeeeeee απάντηση!!!

 

ΥΓ1: Δεν θα πάρει άδεια τελικά γιατί Δευτέρα πάμε για εμβρυομεταφορά και θέλει να έχει άδεια!!!:D:D:D:D:D:D

ΥΓ2: Το Σάββατο λέει θα μου πουν πόσα έμβρυα έχω...θα σας γονατίσω λίγο με την αγωνία μου για αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου θα πάει την Παρασκευή για κατάθεση:P:p:p:p και θέλω να ρωτήσω....με την αποχή τί γίνεται? Ντράπηκα να ρωτήσω τον γιατρό. Λόγω ταξιδιών ήρθαμε σε επαφή την Κυριακή ....5 μέρες Παρασκευή, πολλές δεν είναι???Αλλά και να γίνει σήμερα μήπως δεν πρέπει??? Πόσες μέρες πριν πρέπει να έχουν αποχή??? Ξέρει καμιά??

 

Το να έρθετε σήμερα σε επαφή είναι οκ, μέχρι την παρασκευή είναι 2 μέρες, οπότε την Παρασκευή θα είναι φρέσκο φρέσκο! μόνο μη το αφήσετε για τις 12 το βράδυ ;) άντε καλή επιτυχία!!! όλα καλά θα πάνε :P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν θα το πιστέψετε....έριξε τα μούτρα του και πήρε στο κέντρο και ρώτησε.

Του είπαν 3-5 μέρες αποχή....οπότε για Παρασκευή πρωί θα είναι 5 μέρες!!!

Πολλές μου φαίνονται και εμένα...ε ρε μπερδέματα...αν και εντάξει τώρα...έχει σημασία τόσο πολύ αυτό? Αφού η κοπέλα είπε 3-5 μέρες λέτε να το αφήσουμε στην τύχη του? Δηλαδή τι? Χαλάει??? Δεν αντιλαμβάνομαι και ακριβώς την σημασία αυτού να σας πω την αλήθεια!!!:(:(:(:(:(

 

ΥΓ: Ευτυχώς έχω πάρει όλα τα χάπια μου και τα έχω κάβα! Σήμερα τα φαρμακεία απεργούν!

 

Cristina μου όλα καλά εσύ???

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν θα το πιστέψετε....έριξε τα μούτρα του και πήρε στο κέντρο και ρώτησε.

Του είπαν 3-5 μέρες αποχή....οπότε για Παρασκευή πρωί θα είναι 5 μέρες!!!

Πολλές μου φαίνονται και εμένα...ε ρε μπερδέματα...αν και εντάξει τώρα...έχει σημασία τόσο πολύ αυτό? Αφού η κοπέλα είπε 3-5 μέρες λέτε να το αφήσουμε στην τύχη του? Δηλαδή τι? Χαλάει??? Δεν αντιλαμβάνομαι και ακριβώς την σημασία αυτού να σας πω την αλήθεια!!!:(:(:(:(:(

 

ΥΓ: Ευτυχώς έχω πάρει όλα τα χάπια μου και τα έχω κάβα! Σήμερα τα φαρμακεία απεργούν!

 

Cristina μου όλα καλά εσύ???

 

ναι εγώ όλα καλά :P

μην αγχώνεσαι, εφόσον σας είπαν έτσι από το κέντρο ας έχουν την ευθύνη αυτοί. το μόνο που ξέρω είναι ότι με την πάροδο των ημερών μειώνεται η κινητικότητα, αλλά αυτό εργαστηριακά φτιάχνεται ;) έτσι be cool

Link to comment
Share on other sites

ναι εγώ όλα καλά :P

μην αγχώνεσαι, εφόσον σας είπαν έτσι από το κέντρο ας έχουν την ευθύνη αυτοί. το μόνο που ξέρω είναι ότι με την πάροδο των ημερών μειώνεται η κινητικότητα, αλλά αυτό εργαστηριακά φτιάχνεται ;) έτσι be cool

 

Ουαου...φτιάχνεται εργαστηριακά ε? Να σου πω θα ήθελα να είμαι μέσα στην όλη διαδικασία γονιμοποίησης (έχω και εγώ τις πετριές μου μην νομίζεις) αλλά δεν πειράζει!

Ανυπομονώωωωωωωωωωωωωωωω

Παρασκευή ξεκινάω Utrogestan Ivor Presolon + Vibramisin.

α) Ισχύει ότι φέρνουν υπνηλία?

β) Τις ενέσεις τις κάνατε μόνες σας? (αντιθρομβωτική είναι μου είπαν)

γ) Πήρα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι δικαιούμαι άδεια κανονικά 15 ημέρες. Καλό αυτό γιατί δεν θέλω να προκαλέσω πρόβλημα στην δουλειά μου. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν φαίνεται στο χαρτί που θα μου δώσουν (θα πάει λέει εκεί ο σύζυγος και θα μου την γράψουν) ο λόγος για τον οποίο παίρνω άδεια! Φαίνεται λέτε????Μπορώ να το κάνω να μην φαίνεται? Το έχει κάνει καμιά σας? ΥΓ: ΙΚΑ είμαι!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

LinakiS φυσιολογικες ειναι 5 μερες αποχη.

Οσο για το αν θα φαινεται στο χαρτι του ΙΚΑ δεν το ξερω γιατι εγω δουλευω με μπλοκακι οποτε εβρισκα ενα σωρο δικαιολογιες στη δουλεια ειδικα με τη μεση μου το εχω κανει πολλες φορες, τοσες που μια φορα με επιασε η μεση πραγματικα και νομιζα οτι τιμωρουμαι για τα ψεμματα μου.

Γνωμη μου ειναι φαινεται δε φαινεται εσυ να κανεις αυτο που πρεπει να κανεις με ολη τη θετικη ενεργεια που διαθετεις αναμφιβολα. Καταλαβαινω οτι δε θελεις να ξερει ο καθε κακο προαιρετος τι κανεις αλλα αν δε γινεται διαφορετικα κανε μια προσπαθεια να μιλησεις μονο σε αυτους που χρειαζεται δηλαδη αυτους που θα δουν το χαρτι και εσυ βουρρρ στο στοχο σου!

Σε χαιρομαι κοριτσακι, εγω ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, αδιαθετησα κανονικα πρεπει να παω Δευτερα για τον επομενο φυσικο κυκλο για υπερηχο αλλα δεν ξερω αν μπορω ισως το αφησω για τον επομενο.

Να εισαι καλα, να εισαι παντα πηγη χαρας και αισιοδοξιας και τιποτα να μη στο χαλασει αυτο και καλη σου επιτυχια! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Linaki μην αγχωνεσαι, θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια ότι 2-5μερες είναι οι κατάλληλες. Έτσι λένε όλοι οι γιατροί. Τα ουτροτζεσταΝ φέρνουν υπνηλια αν τα παίρνεις απο το στόμα. Εσένα πως σου είπαν να τα παίρνεις?

Το prezolon είναι κορτιζονη και το δίνουν για να βοηθήσουν την εμφυτευση. Το ιβορ δεν το ξέρω. Και το βιμπραμισιν είναι αντιβιωση και σου το δίνουν προληπτικά για την περίπτωση που έχεις κάποιο μικρόβιο και δεν έχει ανιχνευθει. Τις ηπαρινες θα τις κανεις Μονή σου στην κοιλιτσα. Έτσι τις κάνουμε όλες , δεν είναι τίποτα. Τις δίνουν και αυτές προληπτικά για να μη δημιουργηθεί θρομβος εκει που θα εμφυτευτει το εμβρυο και προκαλέσει αποβολή. Σε θέλω παλικάρι, να τις κανεις Μονή σου τις ηπαρινες, μη φοβάσαι τίποτα!!!!

 

Ελπιδα μου μη μου είσαι down , ανεβα και δες το θετικά το θέμα. Σκέψου ότι αυτός ο κύκλος μπορει να είναι ο τυχερός σου.

 

 

Εγω αύριο πάω για ωοληψια φυσικού κύκλου και κατάψυξη ωαριου. Οι εξετάσεις του άντρα μου έδειξαν αρκετά μικρόβια και τώρα είναι σε θεραπεία με κοκτέιλ αντιβιωσεων. Ας ελπίσουμε ότι θα παει καλα. Σε έναμιση μήνα θα κάνει επανεξέταση. Η δικη μου εξέταση που είχα κάνει για το ενδομητριο δεν έχει βγει ακόμη. Αυτα τα νέα απο το μέτωπο....

 

Φιλακια σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ζουζουνίτσες μου,

 

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σας. Είναι πολύτιμες και πολύ χρήσιμες.

Βλέπω όλες προχωράμε σιγά σιγά!

Elpida μου μην αγχώνεσαι, αν δεν βρεις το κουράγιο να πας, άσε να περάσει ένας κύκλος, δεν χρειάζεται να πιέζεσαι συναισθηματικά. Απλά μετά να μην σκεφτείς ότι μπορεί εκείνος ο κύκλος που πέρασε να ήταν τυχερός. Εννοείται ότι είναι κάπως ψυχοφθόρο όλο αυτό αλλά τί να κάνουμε? Κάποιες πρέπει να το παλέψουμε πολύ, δεν γίνεται αλλιώς. Πρέπει όμως να αναγνωρίζουμε και ότι είμαστε στο 2012 και μπορούμε να το παλεύουμε αλλά και ότι γύρω μας υπάρχουν πολλά, πολλά χειρότερα (πχ ασθένειες που δεν αντιμετωπίζονται) και να έχουμε ψηλά το κεφάλι. Είμαστε αγωνίστριες και αυτό οφείλουμε να μας το αναγνωρίζουμε αλλά και να το υποστηρίζουμε κάθε φορά, σε κάθε κύκλο. Γιατί ως γνωστόν, δεν το βάζουμε κάτω λέμεεεεεεεεε. Και αν για λίγο καιρό ξαποσταίνουμε ξανά προς την δόξα τραβάμε!!!!

Sanna μου το κοκτέιλ αντιβιώσεων μου έφερε έναν περίεργο συνειρμό....άντρας στην ξαπλώστρα, με την κλασική τρίχα στο στέρνο και ένα ποτήρι κολωνάτο με ομπρελίτσα και μέσα τα χαπάκια....:D:D:D:D:D:D. Ελπίζω να μην μου κακιώσεις αλλά γελάω μόνη μου σαν χαζό....Συγχαρητήρια πάντως που το παλεύει!Άξιος! Να τους το αναγνωρίζουμε και σε αυτούς τους κακόμοιρους!!!Κρίμα είναι!Την προηγούμενη εβδομάδα μου έλεγε κάποια ότι βγήκε οκνηρό το σπέρμα του άντρα της και αυτός επιμένει ότι θα πρέπει να ξανακάνει την εξέταση (γράφτηκε γυμναστήριο...για όνομα) μετά από έναν μήνα που θα έχει ανέβει ψυχολογικά!!!:D:D:D:D Δεν το δέχονται όλοι παιδάκια μου!!!

Αύριο εμείς πάμε για την κατάθεση....ο σύζυγος το έχει ρίξει στην πλάκα...δόξα τω Θεω. Το Σάββατο θα ξέρουμε πόσα εμβρυάκια θα έχουμε...ουαου.....και Δευτέρα εμφύτευση.

Από όσα διαβάζω και είπε και η Sanna έχω να ρίξω ύπνους εεεεε?????? 3 Utrogestan από το στόμα + 1 κολπικό!!!Ντάγκλες!!!!Ούτε τα φιλαράκια δεν θα μπορώ να δω δηλαδή!!!!

Στον ύπνο έρχονται οι καλύτερες ιδέες....ξεπέρασα τον σκόπελο του χαρτιού....αφού ο γιατρός μου είναι και γυναικολόγος κανονικός θα του πω να μου γράψει άδεια πχ επαπειλούμενης κύησης....έτσι θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι!!! Γίνεται αυτό πιστεύω και είναι και μισό ψέμα...αφού όντως για αυτό θα είμαι στο κρεβάτι!!!

Σχετικά με την ένεση σκέφτηκα αφού αύριο πρέπει να κάνω την πρώτη μου να ζητήσω στο κέντρο να μου την κάνουν ή στο φαρμακείο για να δω πώς γίνεται και μετά θα την κάνω μόνη μου! Έτσι να μην κάνουμε και καμιά πατάτα γιατί είμαι λίγο επιρρεπής στην βλακεία εγώ από την φύση μου!!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ:D:D:D:D

Αχ ανυπομονώ το χαζό!!!!!:):):):):):)

 

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Linaki αν τα ουτροτζεσταΝ είναι των 200 σε βλέπω να ξυπνας κατευθείαν τη μέρα της χοριακης........!!!!!!!!!

 

Των 200 είναι!!!(Έχω βγάλει φωτογραφία τις οδηγίες του γιατρού με το κινητό μου και τις έχω πάντα μαζί μου, έτσι το τσέκαρα). Οπότε κοριτσάκια μου να ευχηθώ σε όλες από σήμερα ό,τι καλύτερο....θα πέσω σε χειμερια ναρκη, σαν τις αρκούδες!!!:D:D:D:D ...εγώ που αγχωνόμουν ποιος θα μου κάνει παρέα τόσες μέρες :D:D:D:D Θα με δεις, Κιουρια την μέρα της χοριακής με δέρμα στρωμένο, μωρού!!! :D:D:D:D - Ουτε τον καινούριο πρωθυπουργό δεν θα ξέρω!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Sanna, LinakiS σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!

Απλα μετα τον προηγουμενο φυσικο κυκλο τον αποτυχημενο ξανααρχισα το τσιγαρο και με εχει ριξει ψυχολογικα αλλα και χωρις αυτο ξεσπαω συνεχεια σε κλαμματα. Ο κυκλος μου εχει μικρυνει πολυ και αγχωνομαι και ολα αυτα μαζι με εχουν κανει ενα με το πατωμα.

Ο αντρας μου ειναι στο δικο του κοσμο, θελει να κανω προσπαθειες αλλα δεν μπαινει στη διαδικασια να αντιληφθει πως θα βρω το κουραγιο οταν βλεπω και εκεινον σ'αυτη την κατασταση! Εχω τυψεις λοιπον να παω τη Δευτερα εφοσον ακομα καπνιζω, ολο λεω αυριο θα το κοψω και οταν ξυπναω το πρωι τα ιδια. Βεβαια τον επομενο μηνα θα τα καταφερω? Δεν ξερω!

Αχ κοριτσακια μου σας κουρασα και σας εριξα παλι και συγνωμη αλλα μονο εδω μπορω να τα πω αυτα!

Βρε LinakiS αυτο με το κοκτειλ ποσο γελασα, αυτη την αισιοδοξια που εχεις εμφυτη τη θελουν τα σπορακια και την εισπραττουν, ολα να σου πανε καλα κουκλα μου!

Sanna μου μεγαλη αγωνιστρια και γιατρε μας συνεχισε να αγωνιζεσαι ολα καλα σου ευχομαι με την ωοληψια αυριο και γρηγορα να υποχωρησουν τα μικροβια απο τον αντρα σου και να εχεις την επομενη φορα μια τελεια εγκυμοσυνη!

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Sanna, LinakiS σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!

Απλα μετα τον προηγουμενο φυσικο κυκλο τον αποτυχημενο ξανααρχισα το τσιγαρο και με εχει ριξει ψυχολογικα αλλα και χωρις αυτο ξεσπαω συνεχεια σε κλαμματα. Ο κυκλος μου εχει μικρυνει πολυ και αγχωνομαι και ολα αυτα μαζι με εχουν κανει ενα με το πατωμα.

Ο αντρας μου ειναι στο δικο του κοσμο, θελει να κανω προσπαθειες αλλα δεν μπαινει στη διαδικασια να αντιληφθει πως θα βρω το κουραγιο οταν βλεπω και εκεινον σ'αυτη την κατασταση! Εχω τυψεις λοιπον να παω τη Δευτερα εφοσον ακομα καπνιζω, ολο λεω αυριο θα το κοψω και οταν ξυπναω το πρωι τα ιδια. Βεβαια τον επομενο μηνα θα τα καταφερω? Δεν ξερω!

Αχ κοριτσακια μου σας κουρασα και σας εριξα παλι και συγνωμη αλλα μονο εδω μπορω να τα πω αυτα!

Βρε LinakiS αυτο με το κοκτειλ ποσο γελασα, αυτη την αισιοδοξια που εχεις εμφυτη τη θελουν τα σπορακια και την εισπραττουν, ολα να σου πανε καλα κουκλα μου!

Sanna μου μεγαλη αγωνιστρια και γιατρε μας συνεχισε να αγωνιζεσαι ολα καλα σου ευχομαι με την ωοληψια αυριο και γρηγορα να υποχωρησουν τα μικροβια απο τον αντρα σου και να εχεις την επομενη φορα μια τελεια εγκυμοσυνη!

Φιλακια!

 

Ό,τι κάνεις εσύ με το τσιγάρο το κάνω εγώ με ! Στο φαγητό!Κάθε βράδυ λέω: Παράφαγα η γουρούνα και κάθε πρωί λέω ας φάω και σήμερα....χα χα χα

Σοβαρά πάντως, εγώ είμαι κατά του τσιγάρου, ευτυχώς δεν καπνίζουμε γενικά στο σπίτι (ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος) αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σε παίρνει από κάτω. Η αδερφή μου κάπνιζε στις εγκυμοσύνες της (έγκλημα αλλά το έκανε) και η μικρότερη που τώρα είναι έγκυος πάλι καπνίζει (γαϊδουρα). Οι αδυναμίες είναι ανθρώπινες, σημασία έχει να μην εθελοτυφλούμε. Το ξέρεις ότι κάνεις λάθος και κάποια στιγμή θα βρεις την δύναμη να το κόψεις....

ΥΓ: Οι άνδρες είναι λίγο αναίσθητοι. Για αυτό υπάρχει και το ρητό: "ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ: Ο άνδρας έχει όρεξη είτε για σεξ είτε για φαγητό, αν δεν τον δεις σε διέγερση, φτιάξτου ένα σάντουιτς" :wink::wink::wink::wink::wink::wink: ΜΗΝ ΣΚΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!

Εδώ είμαστε εμείς που σε καταλαβαίνουμε.......

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σας κοριτσια διαβασα τα νεα σας και χαρηκα πολυ.

Ελπιδακη να πας τη Δευτερα μη αφηνεις το χρονο να περναει γιατι περναει τοσο γρηγορα που δεν το καταλαβαινεις και ερχεται μια μερα και λες τι εγινε ρε παιδια;

Λινακι μπραβο επιτελους μια χαρα θα πανε ολα. Να μας πεις ποσα ωαρια γονιμοποιηθηκαν μην μας ξεχασεις, για τα ουτρετζισταν εξαρταται απο το οργανισμο σου πως θα αντιδρασει.

Σαννα μου τι εγινε με την ωοληψια ολα καλα;

Θελω επισης να σας ευχαριστησω παρα πολυ για τα μηνυματα σας πραγματικα συγκινηθηκα.

Φιλακια πολλα σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλά linaki τα σπας!!!!! Τα λες τέλεια!!!!!

Ελπιδακι μη σκας, σήμερα στην ωοληψια πήρα κι εγώ ένα ωραιοτατο κυστικο, έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Εγώ βέβαια δεν το τρωω αμασητο αυτό γιατί για να ήταν κυστικο θα έπρεπε να ήταν πολύ ψηλή η οιστραδιολη και δεν ήταν. Πιστεύω απλός ότι το έχασαν.

 

ΑΛΛΑ μη μου πέφτεις ελπίδα μου. Πρέπει να είμαστε δυνατές. Όσο για τον σύζυγο δεν το.συζήτω. εμείς προχθες που μαλωναμε μου είπε ότι έχω εθισμό με τους γιατρούς και μου αρέσει κάθε μήνα να τρέχω ναμε εξετάζουν .... μου ήρθε να σηκωθω και να μαζέψω τα μπογαλακια μου. Άστα.

 

Εκτός αυτού βγήκε και η απάντηση από την βιοψια ενδομητριου που είχα κάνει στον προηγούμενο κύκλο και βγήκαν ότι το ενδομητριο δεν είναι παθολογικο,έχει αναπτυχθεί φυσιολογικά αλλά είναι πιο ώριμο για τη μέρα που μου το πήραν. Τι σημαίνει αυτό? Μπορεί τίποτα αλλά μπορεί και κάτι. Γιαυτό ο γιατρός από την Αμερική λέει ότι καλό.θα ήταν να ξανακανουμε την εξέταση σε ένα κύκλο στον οποίο θα έχω κάνει προετοιμασία ενδομητριου για να είμαστε σίγουροι για το πως επιδρούν οι ορμόνες στο ενδομητριο και να βρούμε το σωστό κοκτέιλ ορμονών που όταν θα βάλουμε τα εμβρυα θα είναι συγχρονισμενα με το ενδομητριο. Καλά μιλάμε έχει ξέφυγει η κατάσταση εντελώς.

 

και δεν τελείωσαν ακόμη. Ο γιατρός που ανέλαβε τον άντρα μου μας είπε ότι μετά τις αντιβιωσεις μπορεί το σπέρμα του να είναι έτοιμο για φυσιολογική σύλληψη και τώρα ποιος τον πιάνει. Έχει καβαλησει καλάμι. Σημερα που γυρισα από.την Θεσσαλονίκη που είχα πάει για ωοληψια μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε προσπάθειες μόνοι μας και να σταματήσουμε να πηαινουμε στους γιατρούς.....................

 

ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟ???????................δεν απαντάει.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα το μεσημέρι,πήρα μια αρνητική χοριακή,μετά από εξωσωματική.Ήταν η τρίτη,έχω άλλες 2 αποτυχυμένες... Απελπίστηκα εντελώς.Στο παρελθόν,έχω 2 ακόμη παλλίνδρομες κυήσεις.Κακή ποιότητα ωαρίων,λένε.Είμαι στα 43.Ο γιατρός μου έκανε συζήτηση για δανεικά ωάρια.Έχω την άποψή μου πάνω σ'αυτό,θέλω όμως να ακούσω και πως το βλέπετε εσείς...

Link to comment
Share on other sites

LinakiS πραγματικα τα σπας! Ξερεις πραγματικα να εμψυχωνεις και πραγματικα εχω αρχισει να το ξανασκεφτομαι να μη χασω τον κυκλο.

Sanna, Annelie μου σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δωσατε.

Sanna μου λυπαμαι για την ωοληψια και ειναι πιθανο να συμβαινει αυτο που λες οτι το χασανε αλλα μην αναλωνεσαι σε αυτα ξερω πως νιωθεις εχω υποπτευθει και εγω παλιοτερα οτι δεν ηταν τα πραγματα οπως μου τα λεγανε. Δυστυχως δεν βγαζεις ακρη.

Και μην αμελειτε τις επαφες σας δεν ξερεις ποτε τι γινεται αλλα λιγο ανεμελα οχι κατσε να μετρησω τη θερμοκρασια μου και ξεκιναμε. Και μην του δινεις σημασια οταν λεει οτι σ'αρεσει να σ'εξεταζουν εσυ αλλωστε εχεις τον τροπο σου να τον αγνοεις οταν λεει τις κλασσικες αντρικες χαζομαρες.

Καλαμακι μου μεσα σου θα βρεις πρωτα την απαντηση. Ενα παιδι με γονιδιακο υλικο που δε θα ειναι δικο σου αλλα μιας αλλης γυναικας και του αντρα σου. Μηπως σημαντικοτερο ειναι οτι εσυ θα το κυοφρησεις? Αν οχι τοτε δεν εισαι ακομα ετοιμη, ισως θελεις και το χρονο σου εφοσον ειναι προσφατη η αποτυχια. Αν και τρεις αποτυχημενες εξωσωματικες δε σημαινουν απαραιτητα χαμηλη ποιοτητα ωαριου. Απλα αυτο ειναι το πιο ευκολο σεναριο για τους γιατρους χωρις να ξερω την περιπτωση σου.

Σκεψου και οτι θες να ρωτησεις εδω ειμαστε.

Φιλακια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά linaki τα σπας!!!!! Τα λες τέλεια!!!!!

Ελπιδακι μη σκας, σήμερα στην ωοληψια πήρα κι εγώ ένα ωραιοτατο κυστικο, έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Εγώ βέβαια δεν το τρωω αμασητο αυτό γιατί για να ήταν κυστικο θα έπρεπε να ήταν πολύ ψηλή η οιστραδιολη και δεν ήταν. Πιστεύω απλός ότι το έχασαν.

 

ΑΛΛΑ μη μου πέφτεις ελπίδα μου. Πρέπει να είμαστε δυνατές. Όσο για τον σύζυγο δεν το.συζήτω. εμείς προχθες που μαλωναμε μου είπε ότι έχω εθισμό με τους γιατρούς και μου αρέσει κάθε μήνα να τρέχω ναμε εξετάζουν .... μου ήρθε να σηκωθω και να μαζέψω τα μπογαλακια μου. Άστα.

 

Εκτός αυτού βγήκε και η απάντηση από την βιοψια ενδομητριου που είχα κάνει στον προηγούμενο κύκλο και βγήκαν ότι το ενδομητριο δεν είναι παθολογικο,έχει αναπτυχθεί φυσιολογικά αλλά είναι πιο ώριμο για τη μέρα που μου το πήραν. Τι σημαίνει αυτό? Μπορεί τίποτα αλλά μπορεί και κάτι. Γιαυτό ο γιατρός από την Αμερική λέει ότι καλό.θα ήταν να ξανακανουμε την εξέταση σε ένα κύκλο στον οποίο θα έχω κάνει προετοιμασία ενδομητριου για να είμαστε σίγουροι για το πως επιδρούν οι ορμόνες στο ενδομητριο και να βρούμε το σωστό κοκτέιλ ορμονών που όταν θα βάλουμε τα εμβρυα θα είναι συγχρονισμενα με το ενδομητριο. Καλά μιλάμε έχει ξέφυγει η κατάσταση εντελώς.

 

και δεν τελείωσαν ακόμη. Ο γιατρός που ανέλαβε τον άντρα μου μας είπε ότι μετά τις αντιβιωσεις μπορεί το σπέρμα του να είναι έτοιμο για φυσιολογική σύλληψη και τώρα ποιος τον πιάνει. Έχει καβαλησει καλάμι. Σημερα που γυρισα από.την Θεσσαλονίκη που είχα πάει για ωοληψια μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε προσπάθειες μόνοι μας και να σταματήσουμε να πηαινουμε στους γιατρούς.....................

 

ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟ???????................δεν απαντάει.......

 

 

 

Λυπήθηκα που η ωοληψία σου δεν πήγε καλά...Σε καταλαβαίνω πόσο κουράστηκες και απαγοητέυτηκες... Συμβαίνουν και αυτά.... Το κακό είναι ότι όταν αρχίσει κάτι να πάει στραβά μετά κάπως παρασύρει και άλλα πράγματα και όλα πάνε στραβά...πεφτει η διάθεση, τσακωμοί, νεύρα κτλ...Πάντως δεν μπορεί κάτι καλό θα γίνει τώρα, να το περιμένεις! Όσο για τον άντρα σου, οι άντρες πολλά λένε στα νέυρα τους, αστο να το πάρει το ποτάμι...

Όσο για το τέστ του ενδομητρίου, τελικά κάτι έδειξε, αν το εμδομήτριο σου δεν είναι συγχρονισμένο τότε είναι λόγος για μη εμφύτευση. Εγώ αυτό έλπιζα να μου δείξει γιατί το πρόβλημα μου είναι η εμφύτευση αλλά έδειξε φυσιολογικό και έτσι δεν έριξε φώς στο γιατί δε μένω έγγυος. Ακόμα και αν θα χρησιμοποιήσεις δανεικά ωάρια η πληροφορία είναι χρήσιμη και είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να επιμένεις να διορθωθεί.

 

Λοιπόν ελπίζω να νιώθεις καλύτερα!

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα το μεσημέρι,πήρα μια αρνητική χοριακή,μετά από εξωσωματική.Ήταν η τρίτη,έχω άλλες 2 αποτυχυμένες... Απελπίστηκα εντελώς.Στο παρελθόν,έχω 2 ακόμη παλλίνδρομες κυήσεις.Κακή ποιότητα ωαρίων,λένε.Είμαι στα 43.Ο γιατρός μου έκανε συζήτηση για δανεικά ωάρια.Έχω την άποψή μου πάνω σ'αυτό,θέλω όμως να ακούσω και πως το βλέπετε εσείς...

 

Καλαμακι και γω 42 ειμαι. Στην ηλικια μας θέλει επιμονη. Η επιμονη θέλει χρημα.

Οι γιατροί δεν προκειται ποτέ να σε εμψυχωσουν από δω και πέρα λογω της ηλικιας σου. Γι΄ αυτο χρειάζεται εσυ να πιστεψεις στον εαυτο σου. Το πρωτο που θα σου προτεινουν ειναι δανεικά.

Να ξερεις παντως ότι και τα δανεικά υπαρχει περιπτωση να μην πιασουν αμεσως και να χρεαστει και 2η ίσως και 3η προσπάθεια. Επομενως οι 3 που έχεις κανει δεν ειναι και πολλές για την ηλικια σου. Σε ποιο κεντρο τις κανεις; Αν δεν θέλεις να το γραψεις δημοσιως, γραψε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας!

 

Elpida πολύ χάρηκα που αποφάσισες την Δευτέρα να πας στον γιατρό! Έτσι να του δώσουμε να καταλάβει. Προσπάθεια στην προσπάθεια κάπου θα κερδίσουμε, δεν μπορεί...άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι για να βγει το ουράνιο τόξο πρέπει να βρέξει...

Sanna μου αυτό που είσαι βήματα μπροστά από τους γιατρούς σε έχει βάλει σε ένα βάθρο μέσα στο κεφάλι μου.... μπράβο παιδί μου! Και εις ανώτερα και με δική σου έδρα στο πανεπιστήμιο...γιατί προς τα εκεί οδεύεις με γεωμετρική πρόοδο. Όσον αφορά τον σύζυγο εννοείται ότι τον αγνοείς αλλά αν το επιτρέπει ο γιατρός, εκμεταλλεύσου την όρεξή του να περάσεις και εσύ καλά!!!:wink::wink::wink::wink:

Τα νέα μου: Σήμερα άρχισα την ομάδα των 4 φαρμάκων (ντάγκλες λέμε αλλά είμαι στο γραφείο). Πήγαμε και δώσαμε και σπέρμα! Άλλο γέλιο εκεί...ο άντρας μου να λέει αν δεν είναι καλό να με φωνάξουν να δώσω πάλι...έχω μπόλικο!!!Δεν θα σχολιάσω ότι ο ξετσίπωτος ρώτησε τον γιατρό αν μπορούμε να έχουμε επαφές!!!Ο γιατρός του είπε ΟΧΙ αφού παίρνω και τα utrogestan και αν δείτε πώς έκανε ο άντρας μου...έβαλε τα γέλια ο γιατρός....:D:D:D:D:D Σου λέει ένα ΣΚ μας μένει, να το γλεντήσουμε!!!

Αύριο θα ξέρουμε πόσα εμβρυάκια έχουμε....πόσα λέτε???

Είπα και στο γραφείο (στο αφεντικό που έχω καλή σχέση) ότι θα λείψω σίγουρα την επόμενη εβδομάδα και βλέπουμε! Θα δουλεύω βέβαια τις ώρες που δεν θα κοιμάμαι αλλά και πάλι...είμαι απώλεια όσο να πεις...δεν είναι και λίγο...η μασκώτ του γραφείου να λείπει? Σαν αγώνας δίχως τσιρλιντερς θα είναι!Είπα ότι είμαι έγκυος και πρέπει να ξεκουραστώ....λέτε να το γρουσούζεψα??? Δεν άντεχα να πω την πλήρη αλήθεια!!!Νιώθω λίγο τύψεις γιατί χάρηκε τόσο πολύ ο καλός μου, με φίλησε, συγκινήθηκε....αλλά την αλήθεια δεν την είπα :(:(:(:(:( Κομπλεξάρα????

ΥΓ: Την ένεση την έκανα στο κέντρο. Η νοσοκόμα έδειξε στον άντρα μου και μου την κάρφωσε ο σύζυγος....ευκαιρία για σφαλιάρες....θα με τσιμπάει αυτός, θα του χώνω μία εγώ! Τέλεια θα περάσουμε!!!:D:D:D:D

 

ΚΑΛΑΜΑΚΙ εμείς τα είχαμε πει και σε άλλο topic. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω να πάρεις απόφαση...εγώ ουσιαστικά ενηλικιώθηκα με αυτή την ιδέα και την έχω κάνει τόσο δική μου που σχεδόν το βλέπω εντελώς φυσιολογική την διαδικασία των δανεικών. Εγώ όμως δεν είχα άλλη επιλογή. Θα πρέπει να κοιτάξεις αν αλήθεια τα χρειάζεσαι και δεν έχεις ελπίδες με δικά σου. Δεν σου εξασφαλίζει κανείς ότι με δανεικά θα τα καταφέρεις με την πρώτη (και το κόστος είναι πιο υψηλό). Πρέπει να κοιτάξεις πρώτα αν το χρειάζεσαι, μετά αν το δέχεστε σαν ζευγάρι και μετά να προχωρήσεις!!!Ό,τι απορία έχεις στην διάθεσή σου!

 

Annelie που χάθηκες? Πώς πας???

Μήπως είχαμε και μια Ορτανσία που χάθηκε????Και αυτή λογικά αυτόν τον μήνα θα έκανε εμβρυομεταφορά!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

linaki ευχομαι τα εμβρυακια που θα προκυψουν να ειναι τυχερα και να σε κανουν μια γλυκια μανουλα!!!!

 

Σας ευχαριστω για την συμπαρασταση για το κυστικο ωαριο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν στεναχωρηθηκα παρολο που πηγα στη Θεσσαλονικη για την ωοληψια γιατι πρωτων ξερω οτι αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι των φυσικων και γενικα των εξωσωματικων αλλα θα σας εκμυστηρευτω κατι απο τα βαθυ τις καρδιας μου, τελευταια δεν με αγγιζουν πολλα πραγματα και μου κανει κι εμενα εντυπωση η αναισθησια μου...:cool: Ειμαι εντελως παραλια...:cool: Αφου εχθες οταν ηρθε ο αντρας μου να με παρει απο το αεροδρομιο, του εδειξα την γμωματευση της βιοψιας του ενδομητριου και του ειπα οτι αφου ειναι κι εκεινος σε θεραπεια να παρω κι εγω τα φαρμακακια μου τον επομενο κυκλο και να κανουμε εκ νεου τη βιοψια οπως συνεστησε ο Αμερικανος γιατρος. Και αυτος μου ειπε οτι πως μπορω καθε μηνα να ειμαι στους γιατρους και που βρισκω τη δυναμη μολις τελειωσω κατι να οργανωνω το αμεσος επομενο και μου ειπε οτι δεν αντεχει αλλο και θελει μια παυση..... Κι εγω του απαντησα οτι ειναι ανθρωπινο να μην αντεχει κι αν εχει αναγκη απο διαλειμα (γιατρων) , ας το κανουμε..... αλλα εγω δεν νιωθω τιποτα.. Μηπως πρεπει να παω σε κανενα ψοχολογο ή και ψυχιατρο? Ρωταω απλως....

 

papamika μου σε ευχαριστω για το μηνυμα σου. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ξεκαθαρο αν υπαρχει προβλημα στο ενδομητριο μιας και η γνω,ματευση γραφει : τα αποτελεσματα δειχνουν οτι το συγκεκριμενο ενδομητριο εχει αναπτυχθει φυσιολογικα. Και παρακατω λεει: Αν η συγκεκριμενη ασθενης υποβληθει σε εξωσωματικη η οποιουδηποτε ειδους εμβρυομεταφορα , θα μπορουσε να ειναι χρησιμο ( it may be useful) να εξεταστει (με EFT) , σε διεγερτικο κυκλο που να μιμηται τον μελοντικο κυκλο που θα υποβληθει.

Ρωτησα τον ελληνα γιατρο που μου την εκανε και δεν ηταν ξεκαθαρη η απαντηση του για το τι σημαινει πρακτικα η διαγνωση οταν αφορα φυσικο κυκλο και δεν πηρα μια ικανοποιητικη απαντηση. Γιαυτο κι εγω εστειλα e-mail στον Dr. Kliman. και περιμενω να ξεκαθαριστει το τοπιο.

 

Ελπιδα μπραβο σου κοριτσι μου γερα. Δεν μασαμε εμεις απο τετοια ετσι? Πεισμα , επιμονη και λιγο αναισθησια χρειαζεται και ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΛΕΜΕ!!!!!!

 

 

Κοριτσια νομιζω οτι αυριο ειναι η μερα της Ορτανσιας. ΟΡΤΑΝΣΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!! περιμενουμε τα νεα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αναισθησία είναι καλό πράγμα μερικές φορές, και εγώ το έχω αυτό να προγραμματίζω συνέχεια και απλά να προχωρώ χωρίς πολλά παράπονα και κουβέντες. Αυτός είναι ένας τρόπος να αντιμετωπίσω τα πράγματα και να επιβιώσω. Καλά έκανες που έγραψες του γιατρού να σου απαντήσει, και εγώ του ζήτησα εξηγήσεις τότε. Να πάρεις τα φάρμακα να τελιεώνεις και με αυτό, τώρα που ακόμα αντέχεις και εγώ είμαι εναντίον του να καθυστερείς τα πράγματα.

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

LinakiS οσα εμβρυακια εχεις να εχουν αψογη μορφολογια και διαιρεση και να σε κανουν μανουλα συγκεκριμενα χαζομαμα! Χαιρομαι να σε διαβαζω!

Sanna την αναισθησια δεν την εχω αλλα θα ηθελα να ειμαι λιγο αναισθητη! Χρειαζεται στην περιπτωση μας.

Καλη επιτυχια Ορτανσια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...