Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ στα ίδια δυστυχώς...παρόμοια...Με βασική διαφορά πως εμένα κανένα έμβρυο μου δεν αντέχει πέρα των 3ων ημερών...:rolleyes:

Θα πάω κι εγώ για υστεροσκόπηση σε λίγο καιρό...ίσως στην περίοδο του Ιουνίου...Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις για την άλλη εξέταση που έκανες; Την πιο εξειδικευμένη;

 

Καλή σου επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια..Ελπίζω αυτή να είναι η τυχερή σου και να μην χρειατεί οτιδήποτε άλλο μετά...

 

Ονομάζεται Endometrial Function Test ψάξε το στο διαδίκτυο θα το βρείς, ελέγχει την υποδεκτικότητα του ενδομητρίου με διάφορούς δείκτες, βασικά αν βγεί θετικό σημαίνει ότι το ενδομήτριο σου κολλάει ενώ αν βγεί αρνητικό σημαίνει ότι δεν είναι συγχρονισμένο και δεν είναι υποδεκτικό. Την εξέταση την κάνει ένας γιατρός στην Αμερική αλλά το δείγμα μπορεί να το πάρει ο Χριστοφορίδης στο Embryolab στη Θεσσαλονίκη. Εμένα το τέστ βγήκε θετικό αλλά ποτέ δεν είχα εμφύτευση οπόταν δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι τελικά...

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Κριστινα αν τι εγινε με την αυχενικη; ολα καλα ετσι;

 

ναι βγήκε πολύ καλή!

οι πιθανότητες για μογγολάκι είναι 1/5.600, και το τεστ papA επίσης αρνητικό, οπότε χαλάρωσα... το μόνο πρέπει να κάνω περίδεση σε καμιά 10ριά ημέρες... το μήκος του τραχήλου είναι 30 χιλ... και υπάρχει φόβος αυτόματης αποβολής... αλλά μετά την περίδεση τραχήλου δεν θα υπάρχει κίνδυνος ;)

 

εσύ από την μεριά σου χαλάρωσε και την Δευτέρα να είσαι ήρεμη και χαρούμενη με καλή διάθεση :) να τα υποδεχτείς με χαμόγελα... :))

 

πολλά φιλιά και καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσι

εμεις δωσαμε σπερμα σημερα ελπιζω να πανε ολα καλα και δευτερα η τριτη να γινει και η εμβρυομεταφορα. και αυτη τη φορα να πετυχει. Ειδες που ολα πηγαν καλα.

μογγολακι ειναι πολυ μα παρα πολυ δυσκολο με υγειη ωαρια.

Να απολαμβανεις τη καθε στιγμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.

Είμαι η Κρίστυ.

Αν και παντρεύτηκα "μεγάλη", το παιδάκι μου ήρθε αμέσως: έμεινα έγκυος στα 36 μου κ γέννησα την υπέροχη κορούλα μου στα 37 μου.

Έκτοτε, η οικογένειά μου δεν μεγαλώνει...

Παρόλο που δεν άφησα τον καιρό να περάσει (εξετάσεις, προκλήσεις ωορρηξίας, σπερματεγχύσεις κλπ) είμαι τώρα στα 40+ με τσιμπημένη FSH (14,4) κ καταποντισμένη ΑΜΗ (0,9) να αναζητώ λύση μέσω εξωσωματικής, όπου για πρώτη φορά έρχομαι αντιμέτωπη με μια σκληρή πραγματικότητα:

Πάρα πολλές (ίσως οι περισσότερες) επιτυχημένες εξωσωματικές που ακούμε για ηλικίες πάνω από 40, οφείλουν την επιτυχία τους στα ωάρια δότριας.

 

Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω παιδί που δεν είναι γενετικά δικό μου.

 

Όμως, τίνος θα είναι?

Βασικά ούτε και μ΄ αυτό θα έχω πρόβλημα.

 

Έχω όμως τεράααστιο πρόβλημα για τις συνθήκες συλλογής ωαρίων, για τα ενδεχόμενα κυκλώματα προμήθειας αυγών, για την εκμετάλευση της δότριας, η οποία βάσει Ελληνικής νομοθεσίας πρέπει να είναι ανώνυμη και να μην αμοιφθεί (απαγορεύεται η πώληση ωαρίων, δικαιούται μόνο αποζημίωση για τα έξοδά της, τις χαμένες ώρες εργασίας της κλπ).

Ποια θα είναι αυτή που με σκοπό το κέρδος πχ μερικών κατοστάρικων ευρώ (αν είναι και τόσο), θα "ορμονιαστεί" για να χαρίσει την ευκαιρία σε μένα να αποκτήσω ένα δεύτερο παιδάκι?

Εγώ θα το έκανα αν ήμουν στη θέση της?

 

 

Αν έχουν περάσει τέτοιου είδους σκέψεις από το μυαλό σας, θα ήθελα πάρα πολύ να τις κουβεντιάσουμε. Οι γιατροί, ως επαγγελματίες, δεν κουβεντιάζουν το "ηθικό" του πράγματος, από τη στιγμή που είναι νόμιμο...

 

Και έχετε υπόψιν σας ότι στην Ελλάδα έχουμε και ιατρικό τουρισμό υπογόνιμων ζευγαριών, που έρχονται στη χώρα μας για εξωσωματική ίσως επειδή η νομοθεσία μας τους επιτρέπει "περισσότερες επιλογές" (και όχι επειδή έχουμε πιο καλούς γιατρούς).

 

Σε μια προσπάθεια αναζήτησης απαντήσεων, έπεσα πάνω στο http://www.eggsploitation.com και σε άλλα πολλά.

 

Και για να μην παρεξηγηθούμε: ΝΑΙ, ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΜΑΜΑ.

Ίσως αν ήμουν απλά μια υπογόνιμη άτεκνη, να επέλεγα να μην το ψάξω το θέμα...

 

Την παρέα του φόρουμ αυτού τη σέβομαι γιατί με έχει βοηθήσει πολύ στις προσπάθειές μου με την ανταλλαγή πληροφοριών κ απόψεων, οπότε δεν παρεξηγώ κανέναν.

 

Καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθείτε.

Και ναι, όταν το παιδί σου σε λέει "μανούλα" βρίσκεσαι στον παράδεισο!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Είμαι η Κρίστυ.

Αν και παντρεύτηκα "μεγάλη", το παιδάκι μου ήρθε αμέσως: έμεινα έγκυος στα 36 μου κ γέννησα την υπέροχη κορούλα μου στα 37 μου.

Έκτοτε, η οικογένειά μου δεν μεγαλώνει...

Παρόλο που δεν άφησα τον καιρό να περάσει (εξετάσεις, προκλήσεις ωορρηξίας, σπερματεγχύσεις κλπ) είμαι τώρα στα 40+ με τσιμπημένη FSH (14,4) κ καταποντισμένη ΑΜΗ (0,9) να αναζητώ λύση μέσω εξωσωματικής, όπου για πρώτη φορά έρχομαι αντιμέτωπη με μια σκληρή πραγματικότητα:

Πάρα πολλές (ίσως οι περισσότερες) επιτυχημένες εξωσωματικές που ακούμε για ηλικίες πάνω από 40, οφείλουν την επιτυχία τους στα ωάρια δότριας.

 

Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω παιδί που δεν είναι γενετικά δικό μου.

 

Όμως, τίνος θα είναι?

Βασικά ούτε και μ΄ αυτό θα έχω πρόβλημα.

 

Έχω όμως τεράααστιο πρόβλημα για τις συνθήκες συλλογής ωαρίων, για τα ενδεχόμενα κυκλώματα προμήθειας αυγών, για την εκμετάλευση της δότριας, η οποία βάσει Ελληνικής νομοθεσίας πρέπει να είναι ανώνυμη και να μην αμοιφθεί (απαγορεύεται η πώληση ωαρίων, δικαιούται μόνο αποζημίωση για τα έξοδά της, τις χαμένες ώρες εργασίας της κλπ).

Ποια θα είναι αυτή που με σκοπό το κέρδος πχ μερικών κατοστάρικων ευρώ (αν είναι και τόσο), θα "ορμονιαστεί" για να χαρίσει την ευκαιρία σε μένα να αποκτήσω ένα δεύτερο παιδάκι?

Εγώ θα το έκανα αν ήμουν στη θέση της?

 

 

Αν έχουν περάσει τέτοιου είδους σκέψεις από το μυαλό σας, θα ήθελα πάρα πολύ να τις κουβεντιάσουμε. Οι γιατροί, ως επαγγελματίες, δεν κουβεντιάζουν το "ηθικό" του πράγματος, από τη στιγμή που είναι νόμιμο...

 

Και έχετε υπόψιν σας ότι στην Ελλάδα έχουμε και ιατρικό τουρισμό υπογόνιμων ζευγαριών, που έρχονται στη χώρα μας για εξωσωματική ίσως επειδή η νομοθεσία μας τους επιτρέπει "περισσότερες επιλογές" (και όχι επειδή έχουμε πιο καλούς γιατρούς).

 

Σε μια προσπάθεια αναζήτησης απαντήσεων, έπεσα πάνω στο www.eggsploitation.com και σε άλλα πολλά.

 

Και για να μην παρεξηγηθούμε: ΝΑΙ, ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΜΑΜΑ.

Ίσως αν ήμουν απλά μια υπογόνιμη άτεκνη, να επέλεγα να μην το ψάξω το θέμα...

 

Την παρέα του φόρουμ αυτού τη σέβομαι γιατί με έχει βοηθήσει πολύ στις προσπάθειές μου με την ανταλλαγή πληροφοριών κ απόψεων, οπότε δεν παρεξηγώ κανέναν.

 

Καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθείτε.

Και ναι, όταν το παιδί σου σε λέει "μανούλα" βρίσκεσαι στον παράδεισο!!!

 

αχ βρε Κριστυ,

λες όλα αυτα να μην ταλανίζουν το μυαλό όλων μας?

Εγω εαν ειχα ηδη παιδακι δεν θα εκανα προσπαθεια με δανεικα πιστευω.

τωρα που δεν εχω το σκεφτομαι σαν το επομενο η μεθεπομενο βημα.

Συμιβάζεσαι με την λιγότερη καλη λυση.

ποιος δεν θα ηθελε δικο του παιδι χωρις όλες αυτες τις σκεψεις να τον βασανίζουν.

εαν αυτο δεν γινεται, πρεπει να παρεις δυσκολες αποφασεις...

υιοθεσια η δανεικα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο που το σκέφτεσαι και προβληματίζεσαι και πράγματι πιστεύω ότι η εκμετάλλευση είναι κάτι που συμβαίνει όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά και σε πολλά άλλα, για παράδειγμα η εκμετάλλευση των φτηνών εργατικών χεριών, η σεξουαλική εκμετάλλευση των κοπέλλων από το πρώην ανατολικό μπλόκ και πάει λέγοντας... Από την άλλη βέβαια τώρα που ξέρω τι σημαίνει να μην μπορείς να κάνεις παιδάκι, αν είχα τη δυνατότητα θα γινόμουν δότρια για να βοηθήσω μια άλλη κοπέλλα γιατί πιστέυω ότι η προσωρινή ταλαιπωρια της δότριας δεν μπορεί να συγκριθεί με το τεράστιο δώρο που θα σου κάνει... Βέβαια δεν μπορείς να αποκλείσεις το ενδεχόμενο του εξαναγκασμού και εύχομαι αν έρθεί για εμένα εκείνη η ώρα να εμπιστευτώ το σωστό γιατρο που θα προσπαθήσει όσο μπορεί να είναι νόμιμος.

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Αχ και να ξέραμε ότι προέρχονται από νεαρές καλόγριες, με στόχο πραγματικά να χαρίσουν ζωή σε όσους ταλαιπωρούνται... και με αντάλλαγμα να βαφτίζαμε τα παιδάκια στα μοναστήρια τους!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζουζούνες μου....

 

annelie μου τί γίνεται? Πότε θα γίνει η εμβρυομεταφορά? Θα κάτσεις σπίτι μετά έτσι???

Christina μου μην σκέφτεσαι τίποτα, όλα τέλεια θα σου πάνε!!!Να ξεκουράζεσαι και να το απολαμβάνεις!!!

 

Στις νεοφερμένες να πω καλώσορίσατε και επίσης να πω ότι έχουμε πολύ τουρισμό για εξωσωματικές με δότριες ωαρίων γιατί στο εξωτερικό επιτρέπεται μόνο από συγγενικό πρόσωπο (όταν εδώ απαγορεύεται). Για τον λόγο αυτό έρχονται στην Ελλάδα όπου είναι νόμιμο.

Επιπλέον, να επισημάνω ότι το κόστος δεν είναι λίγα καταστόρικα ευρώ αλλά πάνω από 1.500 ευρώ (για εμάς τουλάχιστον) οπότε καταλαβαίνεις γιατί το κάνουν. Δικαιωμά τους να σου πω εγώ, το επιλέγουν άλλωστε από το να κάνουν κάποια άλλη όχι και τόσο τίμια δουλειά, μπορεί να σκέφτονται ότι τουλάχιστον χαρίζουν ελπίδα.

 

Εγώ Πέμπτη θα πάω για υπέρηχο....έχω μια ανέλπιστη χαρά....άλλο πράγμα. Περιμένω τηλ του γιατρού για να δω πότε θα πάει και ο σύζυγος, ο οποίος επαναλαμβάνω θα χτυπήσει άδεια εκείνη την ημέρα :D:D:D:D:D!!!Φαντάζεστε πώς νιώθω....σε εσάς μπορώ να το πω....ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και εγώ είμαι πανέτοιμη....το περιμένω πώς και πώς....χαίρομαι πάρα πολύ και κάνω πολλά όνειρα για το πώς θα είμαι έγκυος!!!!Το ξέρω ότι μπορεί να μην γίνει αλλά είμαι σίγουρη ότι έχω κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσα! :D:D:D:D:D

Καλέ ξέχασα................βγήκαν οι εξετάσεις του θυρωειδή...........πλήρως ρυθμισμένος!!! Super????

 

Sanna προχωράς εσυ?

Ορτανσια σε τί στάδιο είστε εσεις???

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ και να ξέραμε ότι προέρχονται από νεαρές καλόγριες, με στόχο πραγματικά να χαρίσουν ζωή σε όσους ταλαιπωρούνται... και με αντάλλαγμα να βαφτίζαμε τα παιδάκια στα μοναστήρια τους!!!

 

και μενα μου το προτεινε ο γιατρός ως τη μοναδική λύση......το σκεφτηκαμε πολύ....... αρνηθήκαμε....... θα σου πω μια μονο από τις σκέψεις μας...κι αν η κοπέλα που θα δωσει τα δικά της ειναι μια από αυτές της πιάτσας και οταν μεγαλώσει το παιδάκι έχει τις ίδιες τάσεις....... με καταλαβαίνεις τι εννοώ....... μια θεια μου υιοθέτησε ενα παιδακι χωρις να ξερει τη μανα του... το μεγαλωσε με αρχες και ιδανικα με αγαπη, σε τελειο περιβάλλον...μεγωλώνοντας η κοπέλα προτίμησε ....την πιάτσα......ακούω τη θεια μου να λέεί..... "ήταν στο γονίδιο της δεν μπορούσαμε να κανουμε τίποτε......κληρονομικότητα βλέπεις...... ". ο Θεος να μας δινει δύναμη να αντέξουμε την ατεκνία..... ή ας τη χαρουμε βρε κορίτσια, γιατι να χανουμε την ευτυχία μας όταν δεν μπορούμε να κανουμε τιποτα. Εφόσον παιδια δεν μπορώ να κανω τουλαχιστον ας κανω κατι που μπορω ...... να ειμαι καλα. εαν ερθει καλώς εαν δεν έρθει πάλι καλώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου το προτεινε ο γιατρός ως τη μοναδική λύση......το σκεφτηκαμε πολύ....... αρνηθήκαμε....... θα σου πω μια μονο από τις σκέψεις μας...κι αν η κοπέλα που θα δωσει τα δικά της ειναι μια από αυτές της πιάτσας και οταν μεγαλώσει το παιδάκι έχει τις ίδιες τάσεις....... με καταλαβαίνεις τι εννοώ....... μια θεια μου υιοθέτησε ενα παιδακι χωρις να ξερει τη μανα του... το μεγαλωσε με αρχες και ιδανικα με αγαπη, σε τελειο περιβάλλον...μεγωλώνοντας η κοπέλα προτίμησε ....την πιάτσα......ακούω τη θεια μου να λέεί..... "ήταν στο γονίδιο της δεν μπορούσαμε να κανουμε τίποτε......κληρονομικότητα βλέπεις...... ". ο Θεος να μας δινει δύναμη να αντέξουμε την ατεκνία..... ή ας τη χαρουμε βρε κορίτσια, γιατι να χανουμε την ευτυχία μας όταν δεν μπορούμε να κανουμε τιποτα. Εφόσον παιδια δεν μπορώ να κανω τουλαχιστον ας κανω κατι που μπορω ...... να ειμαι καλα. εαν ερθει καλώς εαν δεν έρθει πάλι καλώς!!!!!

 

Εγώ είμαι εντελώς αντίθετη με αυτή την άποψη και δεν συμφωνώ ότι υπάρχει γονίδιο χαλαρών αρχών. Ωστόσο απορώ αφού δεν την ήξερε καθόλου πώς βγάζει το συμπέρασμα ότι είναι θέμα γονιδίων???

Επιπλέον, ποιος σου εγγυάται εσένα ότι η καλόγρια δεν είχε πριν έκλυτο βίο??? Όλοι οι άνθρωποι δυνητικά είμαστε ικανοί για όλα! Ο Θεός να μην δώσει να μας δοκιμάσει!!!

Συμφωνώ ωστόσο στο ότι αν καταλήξει κάποιος στο ότι δεν θέλει να κάνει κάποια τέτοια προσπάθεια και είναι επιλογή του έχει τόσα άλλα πράγματα να κάνει όπως ταξίδια και μια ζωή πιο άνετη που σίγουρα με ένα παιδί θα ήταν αδύνατον να κάνει. Αυτό έχει σχέση με τις προτεραιότητες του καθενός στην ζωή του. Επιπλέον, να επισημάνω ότι δεν πιστεύω πως κάποια χαλαρών ηθών πάει να πάρει ορμόνες γιατί αυτά τα λεφτά μπορεί να τα βγάλει χωρίς ορμόνες σε 2 βδομάδες το πολύ! Απλά επιλέγουν να το κάνουν, όπως οι άντρες στις τράπεζες σπέρματος. Σε κάθε περίπτωση αυτά έχουν να κάνουν και με το κέντρο που επιλέγει ο καθένας και η αξιοπιστία του γιατρού.

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας!!!

 

Linaki μου μπράβο σου κοριτσάκι μου με τέτοια ψυχολογία πρέπει να συνεχίσεις, η αισιοδοξία και η χαρα είναι οι συμαχοι σου σε αυτη την φάση. Όλα θα πανε πριμα!!!!!

 

 

Christine An μπράβο κοπέλα μου, χαιδευε την κοιλιτσα και κοιτα να κοιμάσαι καλα και να ξεκουραζεσαι γιατί όταν με το καλο έρθει το μπεμπεδακι σου δεν θα έχεις χρόνο για τέτοιες πολυτελειες! :D :D :D

 

 

Annelaki μου θα σου πω για άλλη μια φορα καλη επιτυχία, καλη εμβρυομεταφορα και μια πολυ πολυ πολυ ψηλή χοριακη!!!!

 

Τα δικα μου νέα είναι ότι σήμερα έκανα εκείνη την εξέταση που σας έλεγα για το ενδομητριο και σε δέκα μέρες θα έχουμε το αποτέλεσμα. Είναι η ίδια εξέταση που έκανε και η papamika. Εκείνη με διαφωτίσε σχετικά.

 

 

Σε όλες τις αλλες κοπέλες που προβληματίζονται και αγχωνονται να πω ότι πριν κάνω εξωσωματικη, η ιδέα μου ακουγόταν λίγο περίεργη, έλεγα πως γίνεται να χρειάζεται τεχνιτη βοήθεια για κάτι τέτοιο. Όταν ήρθα αντιμέτωπη με την υπογονιμοτητα νόμιζα ότι εξωσωματικη κανεις μια φορα και πιανεις διδυμα.... Χρειάστηκε όμως τα τελευταία δυόμιση χρόνια να κάνω 5 εξωσωματικες με διέγερση, 6 φυσικούς κύκλους και 2 εξωσωματικες με δανεικά ωαρια. Εκει που θέλω να καταλήξω είναι σε τρα πράγματα, το ένα είναι ότι όταν ο άνθρωπος κάνει σχεδια ο Θεός τον βλέπει και γελα , δεύτερων ότι όταν κοροιδευεις κάτι το λουζεσαι και τρίτων ότι μακάρι ο Θεός να μη σου δώσει αυτα που μπορείς να αντεξεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοτιτσια αυριο παω για εμβρυομεταφορα ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα. Θα κατσω για μια βδομαδουλα μετα χαλαρα.

Σταχι συμφωνω με Λινακισ και Σαννα. Αν ειναι να βγει στη πιατσα δεν χρειαζεται να ειναι δοτριας μπορει να ειναι και απο δικα σου ωαρια. Ποσα τετοια εχουμε ακουσει δεν ειναι και λιγα. Αρα αυτο δεν παιζει για μενα. Οτι μπορει να συμβει με δοτριας μπορει να συμβει και με δικα σου. Η ουσια ειναι κατα ποσο θες να γινεις μανουλα και να σταματησεις να ψαχνεσαι με δικαιολογιες. Αν ειναι να σκεφτομαστε ολα αυτα τοτε κανενα ζευγαρι δεν θα γινοταν γονιος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι το κόστος δεν είναι λίγα καταστόρικα ευρώ αλλά πάνω από 1.500 ευρώ (για εμάς τουλάχιστον)

 

 

Τόσο είναι το κόστος για σένα, που περιλαμβάνει και τα φάρμακα και την ιατρική παρακολούθηση της κοπέλας...

 

 

 

και μενα μου το προτεινε ο γιατρός ως τη μοναδική λύση......το σκεφτηκαμε πολύ....... αρνηθήκαμε....... θα σου πω μια μονο από τις σκέψεις μας...κι αν η κοπέλα που θα δωσει τα δικά της ειναι μια από αυτές της πιάτσας και οταν μεγαλώσει το παιδάκι έχει τις ίδιες τάσεις....... με καταλαβαίνεις τι εννοώ....... μια θεια μου υιοθέτησε ενα παιδακι χωρις να ξερει τη μανα του... το μεγαλωσε με αρχες και ιδανικα με αγαπη, σε τελειο περιβάλλον...μεγωλώνοντας η κοπέλα προτίμησε ....την πιάτσα......ακούω τη θεια μου να λέεί..... "ήταν στο γονίδιο της δεν μπορούσαμε να κανουμε τίποτε......κληρονομικότητα βλέπεις...... ". ο Θεος να μας δινει δύναμη να αντέξουμε την ατεκνία..... ή ας τη χαρουμε βρε κορίτσια, γιατι να χανουμε την ευτυχία μας όταν δεν μπορούμε να κανουμε τιποτα. Εφόσον παιδια δεν μπορώ να κανω τουλαχιστον ας κανω κατι που μπορω ...... να ειμαι καλα. εαν ερθει καλώς εαν δεν έρθει πάλι καλώς!!!!!

 

Έλα βρε συ...

Τι είναι αυτά που σκέφτεσαι???

Ξέρεις πόσα παιδιά από πραγματικές πουτάνες έχουν βγει άριστα μέλη της κοινωνίας???

Δεν υπάρχει "γονίδιο" της πουτανιάς.

Ο πραγματικός κίνδυνος (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι λόγω της απίστευτης ταλαιπωρίας που υφίστανται κάποιοι για να αποκτήσουν παιδιά, όταν τελικά τα αποκτήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, να ξεχάσουν ότι μεγαλώνουν αυριανά μέλη της κοινωνίας και να αναθρέψουν καλομαθημένα σκ$#@παιδα!!!

 

 

Σε όλες τις αλλες κοπέλες που προβληματίζονται και αγχωνονται να πω ότι πριν κάνω εξωσωματικη, η ιδέα μου ακουγόταν λίγο περίεργη, έλεγα πως γίνεται να χρειάζεται τεχνιτη βοήθεια για κάτι τέτοιο. Όταν ήρθα αντιμέτωπη με την υπογονιμοτητα νόμιζα ότι εξωσωματικη κανεις μια φορα και πιανεις διδυμα....

 

 

Παρομοίως...

Κι επιπλέον, επειδή (δοξάζω το Θεό γι΄ αυτό)

έπιασα την κόρη μου με το "καλημέρα σας", όλοι μου έπρηζαν το μυαλό με το "αφού έπιασες

μια φορά θα ξαναπιάσεις" (ακόμη και γιατροί). Νομίζω το είχα πιστέψει κάποια στιγμή...

 

Τώρα, κι εγώ για δανεικά κουβεντιάζω...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

 

Cristy μου το κόστος δεν είναι τόσο για εμένα. Αυτό πάει στην ίδια. Επιπλέον πληρώνω τα φάρμακα και επιπλέον το κέντρο! Οι αμοιβή είναι αρκετά υψηλή αν το σκεφτείς σαν απόλυτο νούμερο βέβαια και όχι σαν αξία αυτού που παίρνεις. Ωστόσο και πάλι, μπορεί να σκέφτονται ότι τουλάχιστον χαρίζουν μια ζωή σε οικογένειες που το θέλουν χωρίς να αναγκάζονται να κάνουν κάτι άλλο παράνομο πχ.

Τέλοσπαντων, εγώ το ήξερα από την αρχή ότι πηγαίναμε σε δανεικά και ίσως για αυτό να το έχω χωνέψει και να το έχω ενστερνιστεί σαν ιδέα. Δεν καταλαβαίνω γιατί το δανεικό σπέρμα είναι μια καλή πράξη ενώ το γυναικείο ωάριο δεν είναι! Είμαι στενόμυαλη? Ίσως. Ίσως βρήκα και τρόπο να είμαι εντάξει με τις επιλογές μου και να δεχτώ τα όσα μου έχουν συμβεί μέχρι τώρα.....δεν ξέρω. Απλά ξέρω ότι αγαπάω πολύ όλα τα παιδάκια του κόσμου και θέλω να δώσω αγάπη και σε άλλα παιδάκια τα οποία σε κάθε περίπτωση θα είναι του άντρα μου που υπεραγαπώ (αυτό δεν είναι δική μου άποψη, εγώ πιστεύω ότι θα είναι και δικό μου, απλά το λέω με το δικό σας σκεπτικό). Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο. Από όταν είπα ότι θέλω παιδί, που δεν το έλεγα πχ από μικρή αλλά όταν είδα τον άντρα μου το ένιωσα για πρώτη φορά, ήξερα ότι δεν θα σταματήσω τις προσπάθειες αν δεν πετύχω τον στόχο μου, whatever it takes...που λένε και στο χωριό μου! Αλλά και πάλι αυτό είναι θέμα προτεραιοτήτων όπως είπαμε και ψυχικών αναγκών. Δεν χρειάζεται όλοι να αισθάνονται το ίδιο.

 

Annelie μου περιμένουμε τα νέα σου!!!Πώς πήγε???

Μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν και σε λίγες μέρες να έχεις μια τιτανομεγιστοτεράστια χοριακή!!!:D:D:D:D:D

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

την εκανα την εμβρυομεταφορα ολα οκ. Το μονο οταν γυρισα ημουν μια χαρα και μετα απο καμια ωρα με επιασε απιστευτη υπνηλια. Επηρεαζει τοσο πολυ η εμβρυομετοαφορα; γιατι οταν τι κανεις δεν νιωθεις κατι. 4 ωρες κοιμομουνα απιστευτο δεν κοιμαμε ποτε τα μεσημερια.

anyway ελπιζω αυτη τη φορα να πανε ολα καλα. Και να εχω οπως λεει και το λινακι μια τιτανομεγιστοτεραστια χοριακη χαχαχαχα!!!! Καλο αυτο Λινακι.

Λιανακι μου σου ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να πανε ολα καλα. Και να ακουσουμε ευχαριστα νεα.

Ευχαριστω κοριτισια. Φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το δανεικό σπέρμα είναι μια καλή πράξη ενώ το γυναικείο ωάριο δεν είναι! Είμαι στενόμυαλη? Ίσως.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι:

Είμαι σε αυτή τη συζήτηση γιατί έχω κάποιους προβληματισμούς για το εν λόγω θέμα. Γιατί καλώς ή κακώς το θέμα δανεικά ή όχι με απασχολεί.

Νομίζω ότι και στα δανεικά ωάρια όσο και στο σπέρμα αντίστοιχα, πρέπει να μπαίνουν και οι κανόνες της Βιοηθικής. Στο σημείο αυτό είναι που έχω κάποιες ενστάσεις όσον αφορά το αν καλύπτονται ή όχι με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα. (νόμος 3089 του 2002 κ νόμος 3305 του 2005).

Ας μην ξεχνάμε πως οι άντρες, έχουν ένα ατού: άπαξ κ έχουν "πρώτο πράμα", απλά πάνε κ το συλλέγουν στο κυπελλάκι με τη γνωστή διαδικασία... Καμία επιβάρυνση στον οργανισμό τους. Η διαδικασία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και "διασκεδαστική" για τους δότες...

Οι δε γυναίκες, πρέπει να ορμονιαστούν, να παρακολουθηθούν, να ναρκωθούν ολικά, να τους τα "τσιμπήσουν" (τα αυγά)... υπάρχει όριο στις ωοληψίες που θα υποβάλλει μια δότρια τον οργανισμό της? Μέχρι που θα φτάσει για να μας διαθέσει υλικό για το όνειρό μας?

 

Δεν σας θυμίζει λίγο εμπόριο οργάνων?

Και καλά εκεί κινδυνεύει η ζωή μας. Εδώ κινδυνεύει το όνειρο. Κ πιο συγκεκριμένα: για μας το όνειρο, για τη δότρια η ανάγκη, για το κέντρο εξωσωματικής το κέρδος...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τις κοπέλες που ήδη έχουν προχωρήσει σε δανεικά ωάρια πόσο καιρό σας πήρε για να βρείτε τη δότρια..

 

Εμείς με το γιατρό το αποφασίσαμε την προηγούμενη βδομάδα.. πότε να υπολογίζω περίπου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

Εχω καιρο να γραψω αλλα σας παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον.

Σημερα πηγα για ωοληψια σε φυσικο κυκλο και δεν πηγε καλα γιατι λεει το ωαριο που πηραν δεν ειχε μεσα γεννετικο υλικο, αλλη μια απογοητευση. Ο γιατρος δεν δινει βαση σε αυτο μου ειπε να προσπαθησω παλι στο επομενο κυκλο και θα δουμε. Και οτι αυτα εχουν οι φυσικοι κυκλοι.

Annelie καλη επιτυχια κοριτσι μου, λιγη υπομονη κανε και σου ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος.

Cristina An πολυ χαρηκα με την αυχενικη σου, να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη.

Η Sanna η φιλεναδα μου που ειναι? Να εισαι καλα οτι και να κανεις!

Σε ολα τα κοριτσια ευχομαι να εχουν τυχη σε οτι κανουν και να πιστευουν αυτο που κανουν. Ειτε με δανεικα ειτε με δικα τους θα φερουν μια ζωη στον κοσμο και δεν υπαρχει τιποτα πιο σημαντικο!

Και για να μην ξεχνιομαστε ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ Λ Ε Μ Ε !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια HELP!!!

Χρειάζομαι επειγόντως menopur (τις ξεκινάω Παρασκευή Βράδυ, αλλιώς... τον άλλο μήνα)

Το σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης μπλόκαρε και μαζί του κι εγώ...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομορφιές μου!

 

Σήμερα πήγα για τον υπέρηχο....ο γιατρός είπε ότι πάω καλά αλλά μου αύξησε την δόση των οιστρογόνων....χαχαχα...φαντάσου να μην πήγαινα δηλαδη!!!:D:D:D Μου είπε ότι είμαι στο 6,5 και με θέλει γύρω στο 7,5!

Επίσης, η δότρια δεν έχει αρχίσει ακόμα να παίρνει φάρμακα. Αυτό δεν το διερεύνησα αρκετά γιατί δεν θέλω να πιέσω. Ίσως δεν την βρήκε, ίσως την βρήκε και μετά κάτι πήγε στραβά?? Τί να πω? Δεν με απασχολεί και τόσο δηλαδή....οπότε μου αύξησε τα χάπια και υπολογίζει την εβδομάδα 21-26/05 να γίνει η ωοληψία και 2-3 μέρες μετά η μεταφορά! Αργούμε και αδημονώ!!!

Βέβαια ο γιατρός φάνηκε ικανοποιημένος από το ενδομήτριο και είπε ότι επιτούτου την δότρια δεν την έχει ξεκινήσει γιατί μπορεί να μην ήμουν έτοιμη! Τί να πω...είδωμεν και αναμένωμεν και τρωγόμεθα με τα ρούχα μας!!!:D:D:D:D

 

Christy δεν ξέρω τί είναι αυτό που ζητάς, ελπίζω κάποια κοπέλα να σε βοηθήσει! Σχετικά με τα ηθικά διλήμματα μάλλον μπερδεύεσαι γιατί δεν είναι ένα όργανο που θα της λείψει αλλά κύτταρο και σίγουρα είναι δική της απόφαση, δεν την απαγάγουν πχ όπως γίνεται με το παράνομο εμπόριο οργάνων. Σε κάθε περίπτωση δεν θα ήθελα να συνεχίσω την εν λόγω συζήτηση καθώς είμαι σε μία φάση που χρειάζομαι μόνο θετική ενέργεια ή τουλάχιστον ουδετερότητα. Η αρνητική σκέψη δεν με βοηθάει. Ίσως φανεί εγωιστικό αλλά αυτή την περίοδο η ψυχολογία μου επιβάλλεται να είναι στα ταβάνια! Οπότε για εμένα εδώ μπαίνει και η τελεία και η παύλα.

 

ELPIDA εύχομαι στον επόμενο κύκλο να πάνε όλα καλά, μην απογοητεύεσαι, είμαι σίγουρη ότι το καλοκαίρι θα επιπλέουμε όλες σαν σημαδούρες!

Dommina μου νομίζω ότι η περίοδος αναζήτησης δότριας εξαρτάται από το κέντρο. Εκεί οι γιατροί τί σας είπαν???Συνήθως υπάρχει ένας κύκλος γνωριμιών κτλ που η μία συστήνει την άλλη! Καλό θα ήταν να ρωτήσεις τί χρόνους έχουν στο κέντρο που είσαι!

Annelie μου ναι μακάρι η χοριακή σου να είναι τόοοοοοοοοοοοοοοοοοσο μεγάλη που δεν θα χωράει να γραφτεί στο πλάτος του χαρτιού!!! Εχω ένα καλό προαίσθημα γενικώς....σου μεταφέρω όλη μου την θετική ενέργεια!!!!!!!!!

 

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Linaki μου στο δικό μου το κέντρο σίγουρα δεν γνωρίζουν τη δότρια με τη λήπτρια.. Απ' ότι μου είπε ο γιατρός μου επειδή λόγω ηλικίας των γυναικών που απευθύνονται στο συγκεκριμένο κέντρο οι "οικειοθελώς" δότριες σπανίζουν, βάζουν αγγελία και απευθύνονται σε συγκεκριμένο τύπο γυναίκας για να ταιριάζει κάπως με τα δικά μου χαρακτηριστικά.. Οπότε δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνει να βρεθεί η κατάλληλη δότρια, πόσος καιρός θα χρειαστεί για να κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις καθώς επίσης και σε τι φάση του κύκλου θα είναι.. εγώ το βλέπω να περιμένω κανένα δίμηνο τουλάχιστον.. Αλλά δεν βιάζομαι.. ας έρθει όποτε είναι φτάνει να πετύχει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...