Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και κάθε βοήθεια θα είναι δεκτή με χαρά!!!! καθώς έχω αρκετές απορίες για το πως λειτουργεί :confused:. Είμαι στην προσπάθεια να γίνω επιτέλους μάνα :-). Έχω ήδη κάνει προσπάθειες και πλέον ενδιαφέρομαι για εξωσωματική με δανεικά ωάρια! Έχει κάποια προσωπική εμπειρία που να θέλει να το μοιραστεί μαζί μου;

 

Καλησπερα Δημητρα, δεν εχω εμπειρια με τα δανεικα αλλα εδω πηρα πολυ περισσοτερες πληροφοριες απο αυτες που χρειαζομουνα και το κυριοτερο ψυχολογικη στηριξη απο γυναικες που ακομα παλευουν ή γυναικες που πετυχαν!

Ρωτησε οτι θες και σιγουρα θα εχεις απαντηση εδω ή με πμ αν χρειαζεται.

Καλη επιτυχια οτι και να κανεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δήμητρα και bieleve γεια σας και καλως ήρθατε...

 

Ειμαι σίγουρη οτι εδώ τα κορίτσια θα σας υποστηρίξουν οσο δεν παίρνει...

Εγω πάλι σήμερα βρήκα χρονο να μπω και να σας διαβασω και ετσι πηρα την πρωτοβουλία να πω ενα γεια και καλη επιτυχια σε ολες της μελλοντικές μανούλες..

 

Εγω ενα θα πω ..να το κανετε ..τολμηστε το...

Εγω το έκανα και εχω τωρα δυο παιδακια διδυμάκια..μπορει να μην μου μοιαζουν αν και ο μικρος εχει και καποια χαρακτηριστικα μου...αλλα μηπως δεν υπαρχουν παιδια που δεν μοιαζουν στους γονεις τους???παρα πολλα ..

Αυτο με ενδιέφερε μονο στην αρχη οταν πηρα τα δανεικα ωάρια..οταν γέννησα και μετα το ξέχασα...δοξα το θεω είπα βγήκανε γερα..γιατι ειναι το πιο σημαντικό πραγμα..

 

Και δόξα το θεω να το λεω γιατι το ξεχναω καμια φορα...δυστυχως ανθρωποι ειμαστε και οταν τα προβληματα περάσουν ξεχνάμε..καλό ειναι καμια φορα να τα θυμάμαι και οταν μπαινω εδώ ξανα και διαβάζω τα κοριτσια ειλικρινα συγκινούμαι παρα πολύ..

Τοσο που δακρύζω..

Εύχομαι ο θεός να σας δίνει δύναμη και να γίνεται όλες μανούλες που τόσο το επιθυμείτε...

Κορίτσια μην τα παρατάτε...εχω μια φίλη μου..που εχει κανει 10 εξωσωματικές..το πρωτο με κανονική εξωσωματική και το δεύτερο παιδάκι της με δανεικά ..και ειναι μόνο 47 ετών..την θαυμάζω γιατι εχει τοση δύναμη και το ήθελε τοσσοο πολύ...

 

Καλό σας βραδυ και καλή επιτυχία σε όλες σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα

 

Να καλωσορίσω και εγώ την Δήμητρα και την believe.

Εγώ από την αρχή ήξερα ότι δεν παράγω ωάρια οπότε ίσως η ψυχολογία μου να είναι σε άλλο επίπεδο εξαιτίας αυτού. Ωστόσο, δεν με πειράζει καθόλου που δεν θα μου μοιάζουν τα παιδιά όταν με το καλό γίνει αυτό και ανυπομονώ να γίνει η εμβρυομεταφορά. Το μόνο θέμα που με απασχολούσε έντονα είναι το να είναι υγιή από την αρχή και για αυτό ανάμεσα σε δύο κέντρα (το ένα τόνισε ότι θα έβρισκε δότρια να μου μοιάζει και το άλλο ότι θα έβρισκε τα πιο υγιή ωάρια και μάλλον θα ήταν πιο ανοιχτόχρωμη από εμένα) εμπιστεύτηκα το δεύτερο. Η εικόνα δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σας απασχολεί. Εσείς θα τα κυοφορήσετε και εσείς θα τα κάνετε σωστούς ανθρώπους!!!Τα υπόλοιπα κατ΄εμέ περισσεύουν.

Νομίζω όσες μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία μπορούμε να εκτιμήσουμε περισσότερο το θαύμα της γέννησης και δεν είχα καμία αμφιβολία ότι δεν θα τα αγαπάω....άλλωστε σκεφτείτε ότι θα έχουν πολλά χαρακτηριστικά του άντρα μας που αγαπάμε και που μας αρέσει (για αυτό και τον παντρευτήκαμε). Εγώ προσωπικά εύχομαι να έχουν όλα τα χαρακτηριστικά του....θα είναι τα κουκλιά μας και όταν τα κοιτάω θα σκέφτομαι τον άντρα μου, ο οποίος το αξίζει γιατί ήξερε το ζήτημα και ποτέ δεν προκάλεσε ζήτημα ή εμπόδιο εξαιτίας αυτού. Αυτό μου φτάνει, δεν θέλω τίποτα άλλο!!!

Προσωπική εμπειρία ακόμα δεν έχω, ελπίζω όμως να αποκτήσω το συντομότερο!!! Δεν κρατιέμαι λέμε!!!

 

Sannaaaaaaaaaaaaaa είσαι καλά???

 

 

Καλό ΣΚ σε όλες!!

 

Και επειδή όντως το slogan είναι αυτό θα το βάλω και στην υπογραφή μου!!!!:D:D:D:D:D:D

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Σαφώς συμφωνώ μαζί σας...γερό να είνάι το μωρό κι αυτό έχει σημασία! Και τι να λέμε τώρα; Μακάρι να τα καταφέρω να έχω μωρό μια μέρα....αν είναι και σύντομα ακόμη καλύτερα!:P Η ιδεά των δανεικών καθόλου δεν με ενοχλεί...ήδη κάναμε και αίτηση για υιοθεσία...οπότε αφού δεν μας ενοχλεί ένα εντελώς ξένο μωρό πόσο μάλλον ένα που αν το θέλει ο Θεός θα το κυοφορήσω και θα το γεννήσω και θα ζήσουμε όλη αυτή τη μαγική κι ευλογημένη εμπειρία με τον αντρούλη μου!:D Αχ πόσο το θέλω!!!!

 

καλή μου πόσο πολύ σου το έυχομαι!!

Μακάρι να πάνε όλα καλά κα γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και κάθε βοήθεια θα είναι δεκτή με χαρά!!!! καθώς έχω αρκετές απορίες για το πως λειτουργεί :confused:. Είμαι στην προσπάθεια να γίνω επιτέλους μάνα :-). Έχω ήδη κάνει προσπάθειες και πλέον ενδιαφέρομαι για εξωσωματική με δανεικά ωάρια! Έχει κάποια προσωπική εμπειρία που να θέλει να το μοιραστεί μαζί μου;

 

Δήμητρα, να το ξεκινήσεις με το καλό!!

όλα καλά θα πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!!!!

 

Να καλοσορισω κι εγω με τη σειρα μου τα νεα κοριτσια, σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου , οπως κι αν αποφασισετε να κινηθητε , να γινετε γρηγορα μανουλες!!!!

 

Linaki μου γλυκο , δεν σας εγραφα γιατι εχω πολλες δουλειες αυτες τις μερες και δεν προλαβαινω, αλλα για να πω και την αληθεια ειχα αναγκη απο μια αποτοξινωση απο το internet.

 

Εγω σε δεκα μερες θα παω να κανω αυτη την εξεταση που σας ελεγα. Μακαρι να βγει καλα και συνεχιζουμε. Δεν το βαζουμε κατω λεμεεε!!!

 

Πολλα φιλια σε ολες!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

καλωσορίζω και γω με τη σειρά μου την Δήμητρα και την believe!

κορίτσια μην φοβάστε τπτ αρκεί να είστε σίγουρες ότι το θέλετε πραγματικά! όλα τα άλλα είναι απλά φοβίες που εξαφανίζονται με την πρώτη θετική χοριακή... για να μην πω ότι εξαφανίζονται την μέρα της εμβρυομεταφοράς...

σας φιλώ και σας εύχομαι ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!

εμείς εδώ βγάζουμε χαλιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Είστε όλες ψυχούλες! Σας ευχαριστώ για τις ευχούλες σας...κι ελπίζω να πιάνουν!!! Ισως μου φέρετε γούρι! Ποιος ξέρει!:D

Μου αρέσει πάάάάάρα πολύ το σλόγκαν της παρέας σας! Πολύ όμως! Μακάρι να έχουμε πάντα τη δύναμη να μην το βάζουμε κάτω...

 

Θα μιλήσω με το γιατρό αυτή τη βδομάδα κα θα ξέρω περισσότερα για το πώς προχωράμε...Ανυπομονώ! Ελπίζω να μου απαντήσει σε όλες μου τις απορίες γιατί τηλεφωνικώς θα τα πούμε κατακρίβειαν...Θα σας ενημερώσω! Ελπίζω με καλά και σαφή νέα!:D

 

Ενα βασικό που πρέπει να διευκρινήσουμε είναι το γεγονός ότι μου ειπε πως για να αρχίσει επίσημα η διαδικασία πρέπει ο άντρας μου να δώσει σπέρμα να έχουμε για κάθε ενδεχόμενο...αλλά δεν θέλουμε γιατί θέλουμε να είναι φρέσκο όταν με το καλό βρεθεί η δότρια και γίνει η γονιμοποίηση...Θα το συζητήσουμε λοιπόν!

 

Οσο για το θέμα της υιοθεσίας που σας είχα πει κάναμε αίτηση ήδη...αλλά είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία...και δυστυχώς ακούσαμε πως πέφτουνε αρκετά "μαύρα" χρήματα στη μέση....κάτι που ηθικά δεν μας κάνει να το νιώθουμε πολύ κα΄λα...Οπως και να χει είναι πάντα ανοικτό το ενδεχόμενο!

 

Πραγματικά έχετε δίκιο για το θέμα της υγείας...Πάνω απ όλα η υγεία! Από τους μεγαλύτερους μου φόβους είναι να καταφέρω μια μέρα να αποκτήσω θετική χοριακή και μετά να το χάσω:confused: ή να μην είναι υγιές το μωρό μου! Ουφ...δεν κάνει να σκέφτομαι έτσι αλλά επειδή προσπαθούμε τόσο καιρό όλα τα φοβάμαι πια...Αλλά προσπαθώ να εξολοθρεύω τις άσχημες σκέψεις...Προσπαθώ!

 

Και μη χειρότερα να λέμε ε; Και δυστυχώς υπάρχουνε τόσα πολύ χειρότερα!

 

Η ζωή μας είναι μικρή και καλά κάνουμε να τη ζούμε όσο καλύτερα γίνεται...και να μας γεμίζει...Και σίγουρα μόλις έρθει και το μωράκι που τόσο πολύ θέλουμε ακόμη καλύτερα!!! Ονειρο!:D

Link to comment
Share on other sites

Ενα βασικό που πρέπει να διευκρινήσουμε είναι το γεγονός ότι μου ειπε πως για να αρχίσει επίσημα η διαδικασία πρέπει ο άντρας μου να δώσει σπέρμα να έχουμε για κάθε ενδεχόμενο...αλλά δεν θέλουμε γιατί θέλουμε να είναι φρέσκο όταν με το καλό βρεθεί η δότρια και γίνει η γονιμοποίηση...Θα το συζητήσουμε λοιπόν!

 

believe θέλω να σου παραθέσω την δική μου εμπειρία που ίσως σε βοηθήσει: εγώ τώρα είμαι στον τρίτο μήνα, όταν απότο κέντρο μας είπαν ότι την τάδε ημ/νια πρέπει ο σύζυγος να πάει να δώσει σπέρμα αυτό ήταν αδύνατο. την μέρα εκείνη έπρεπε οπωσδήποτε να βρίσκεται Θεσσαλονίκη, έτσι έδωσε σπέρμα και το καταψύξαν. Όταν μετά στην συνέχεια βρέθηκε η δότρια και γονιμοποιηθήκαν 7 ωάρια οι ορμόνες μου είχαν αλλάξει (είχε γίνει η δική μου ωορηξία) και έτσι τα καταψύξαν και αυτά! τον επόμενο μήνα κατάφεραν να αποψυχτούν και να φτάσουν στο στάδιο των βλαστοκυστών 3 ωάρια όπου μόνο δύο έφτασαν στην εμβρυομεταφορά. και τελικά ένα κατάφερε να μεγαλώσει και να είμαι τώρα στον τρίτο μήνα. έχασα βέβαια τα δίδυμα αλλά να σου πω καλύτερα γιατί είμαι μόνη μου, οι γονείς ζούνε επαρχία και ο σύζυγος είναι πάνω κάτω αθήνα - θεσσαλονίκη... οπότε κορίτσι μου μην αγχώνεσαι για τίποτα!!! σου εύχομαι όλα μα όλα να πάνε κατ' ευχήν!!!

 

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλα τα κορίτσια :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα..

 

Από σήμερα ανήκω κι εγώ στην παρέα σας μιας και σήμερα πήραμε την απόφαση με το γιατρό μας να προχωρήσουμε στη λύση των δανεικών ωαρίων..

 

Βλέπετε μετράμε ήδη 4 προσπάθειες εξωσωματικής με δύο εγκυμοσύνες και δυο αποβολές.. τα αποθέματά μου μειώνονται και το σπέρμα του συζύγου δεν είναι και ότι καλύτερο.. Εγώ μετά βίας βγάζω 6 ωάρια από τα οποία στην καλύτερη περίπτωση γονιμοποιούνται τα 3 και στη χειρότερη το 1.

 

Με κουράζουν ψυχολογικά απίστευτα οι ενέσεις της διέγερσης και όσο βλέπω τις μελανιές στα μπράτσα μου από τις αντιπηκτικές και στην κοιλιά από τη διέγερση να κάνουν κοντά δυο μήνες να φύγουν τόσο περισσότερο ζορίζομαι και στενοχωριέμαι..

 

Έτσι, για να είμαι εγώ καλά και η ψυχολογία μου ακόμη καλύτερα αποφασίσαμε να πάμε με δότρια... Ο γιατρός είπε ότι θα ξεκινήσει να ψάχνει.. του είπα ότι έχει όσο καιρό χρειαστεί.. φτάνει να βρεθεί η κατάλληλη..

 

Οπότε εν αναμονή λοιπόν!

 

Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλη βδομαδα.

Πηγα για υπερηχο το ενδομητριο 5,5 ηταν μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω και μου αυξησε τη δοση των χαπιων. Τεταρτη παλι υπερηχο ελπιζω να πανε ολα καλα.

 

Καλως ηρθες στη παρεα μας domnina.

Να ρωτησω αφου κανεις ωαρια και γονιμοποιουνται τα ωαρια ποιο ειναι το πργματικο προβλημα 6 ωαρια εναι παρα πολυ καλα και τα 3 που λες οτι γονιμοποιουνται επισης πολυ καλα. το θεμα με τις αποβολες το εψαξες; εχεις κανει σαλπιγγογραφια; για να λες αντιπηκτικες σημαινει οτι εχεις προβλημα θρομβοφιλιας αν καταλαβα καλα.

προλακτινη; ΝΚ; τα εχεις ψαξει ολα αυτα; ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση η ολη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλη βδομαδα.

Πηγα για υπερηχο το ενδομητριο 5,5 ηταν μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω και μου αυξησε τη δοση των χαπιων. Τεταρτη παλι υπερηχο ελπιζω να πανε ολα καλα.

 

καλή επιτυχία annelie! όλα θα πάνε πολύ καλά!!! περιμένουμε να μας πεις νέα την τετάρτη

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλη βδομαδα.

Πηγα για υπερηχο το ενδομητριο 5,5 ηταν μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω και μου αυξησε τη δοση των χαπιων. Τεταρτη παλι υπερηχο ελπιζω να πανε ολα καλα.

 

Καλως ηρθες στη παρεα μας domnina.

Να ρωτησω αφου κανεις ωαρια και γονιμοποιουνται τα ωαρια ποιο ειναι το πργματικο προβλημα 6 ωαρια εναι παρα πολυ καλα και τα 3 που λες οτι γονιμοποιουνται επισης πολυ καλα. το θεμα με τις αποβολες το εψαξες; εχεις κανει σαλπιγγογραφια; για να λες αντιπηκτικες σημαινει οτι εχεις προβλημα θρομβοφιλιας αν καταλαβα καλα.

προλακτινη; ΝΚ; τα εχεις ψαξει ολα αυτα; ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση η ολη κατασταση.

 

Καλη σου επιτυχια, περιμενουμε νεα σου! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια... πραγματικα θα ηθελα να μπαινω πιο πολυ αλλα δεν υπαρχει χρονος..τα ζουζουνια δεν σου αφηνουν χρονο και μυαλο!!Καλωσοριζω τα κοριτσια που ηρθαν προσφατα στην παρεα μας...χρειαζεται αποφασιστικοτητα και θετικη σκεψη..καλο γιατρο και να υπαρχει καλη σχεση μαζι του γιατι χωρις την σωστη καθοδηγηση δεν μπορουμε να προχωραμε.. παντως οτι και να χρειαστειτε ευχαριστως να βοηθησω, μπορειτε να μου στειλετε πμ.

Ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες να τους ερθουν ολα βολικα και ευκολα...

Καλη ευκολια σε ολες ...φιλακια

Δεν το βαζουμε κατω λεμεεε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

believe θέλω να σου παραθέσω την δική μου εμπειρία που ίσως σε βοηθήσει: εγώ τώρα είμαι στον τρίτο μήνα, όταν απότο κέντρο μας είπαν ότι την τάδε ημ/νια πρέπει ο σύζυγος να πάει να δώσει σπέρμα αυτό ήταν αδύνατο. την μέρα εκείνη έπρεπε οπωσδήποτε να βρίσκεται Θεσσαλονίκη, έτσι έδωσε σπέρμα και το καταψύξαν. Όταν μετά στην συνέχεια βρέθηκε η δότρια και γονιμοποιηθήκαν 7 ωάρια οι ορμόνες μου είχαν αλλάξει (είχε γίνει η δική μου ωορηξία) και έτσι τα καταψύξαν και αυτά! τον επόμενο μήνα κατάφεραν να αποψυχτούν και να φτάσουν στο στάδιο των βλαστοκυστών 3 ωάρια όπου μόνο δύο έφτασαν στην εμβρυομεταφορά. και τελικά ένα κατάφερε να μεγαλώσει και να είμαι τώρα στον τρίτο μήνα. έχασα βέβαια τα δίδυμα αλλά να σου πω καλύτερα γιατί είμαι μόνη μου, οι γονείς ζούνε επαρχία και ο σύζυγος είναι πάνω κάτω αθήνα - θεσσαλονίκη... οπότε κορίτσι μου μην αγχώνεσαι για τίποτα!!! σου εύχομαι όλα μα όλα να πάνε κατ' ευχήν!!!

 

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλα τα κορίτσια :-P

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες μαζί μου την ιστορία σου! Οντως έχεις δικιο...το θέμα είναι να το πάρω απόφαση για να σταματήσω να αγχώνομαι για τυχόν σενάρια που ίσως προκύψουν στην πορεία! Πολύ χαίρομαι με τα νέα σου...Εγκυούλα ε; Η πρώτη σου προσπάθεια με δανεικά ήτανε; Τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου τη domnina...

 

Το αποφασίσαμε κι εμείς οριστικά ...θα προχωρήσουμε σε δωρεά...Αλλά λόγω κάποιων επαγγελματικών υποχρεώσεων και μιας επέμβασης που έχω να κάνω στό διάφραγμα θα το καθυστερήσω λιγάκι...Ετσι κι αλλιώς χρειάζεται λίγο χρόνο όλο αυτό για να βρεθεί δότρια...Θα κάνω και μια υστεροσκόπηση στην επόμενη μου περίοδο...και μόλις βγούνε τα αποτελέσματα αν είναι καλά θα πω στο γιατρο να αρχίσει το ψάξιμο...

 

Νιώθω ωραία που επιτέλους πήρα μια απόφαση....που μου δίνει και περισσότερες πιθανότητες...Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα..

 

Από σήμερα ανήκω κι εγώ στην παρέα σας μιας και σήμερα πήραμε την απόφαση με το γιατρό μας να προχωρήσουμε στη λύση των δανεικών ωαρίων..

 

Βλέπετε μετράμε ήδη 4 προσπάθειες εξωσωματικής με δύο εγκυμοσύνες και δυο αποβολές.. τα αποθέματά μου μειώνονται και το σπέρμα του συζύγου δεν είναι και ότι καλύτερο.. Εγώ μετά βίας βγάζω 6 ωάρια από τα οποία στην καλύτερη περίπτωση γονιμοποιούνται τα 3 και στη χειρότερη το 1.

 

Με κουράζουν ψυχολογικά απίστευτα οι ενέσεις της διέγερσης και όσο βλέπω τις μελανιές στα μπράτσα μου από τις αντιπηκτικές και στην κοιλιά από τη διέγερση να κάνουν κοντά δυο μήνες να φύγουν τόσο περισσότερο ζορίζομαι και στενοχωριέμαι..

 

Έτσι, για να είμαι εγώ καλά και η ψυχολογία μου ακόμη καλύτερα αποφασίσαμε να πάμε με δότρια... Ο γιατρός είπε ότι θα ξεκινήσει να ψάχνει.. του είπα ότι έχει όσο καιρό χρειαστεί.. φτάνει να βρεθεί η κατάλληλη..

 

Οπότε εν αναμονή λοιπόν!

 

Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα!

 

Γεια σου απλά ήθελα να σου πώ ότι και εγώ έτσι αισθάνομαι... Κουρασμένη από τις ενέσεις διέγερσης και αντιπηκτικές και έτοιμη για κάτι με περισσότερες πιθανότητες.... Τώρα αρχίζω την τελευταία μου προσπάθεια και μετά θα δοκιμάσω τα δανεικά. Δεν έχω πολλές ελπίδες γιατί παρόλο που κάνω ωάρια και γονιμοποιούνται μένουν μόνο 2-3 μέχρι την 5η μέρα και κανένα δεν εμφυτεύται, δεν ξέρω γιατί... Έκανα και υστεροσκόπηση και μια πιο εξειδικευμένη εξέταση του ενδομητρίου και όλα είναι καλά. Οτι και να συμβαίνει έχω καταλάβει ότι δεν θα το βρώ ποτέ απλά ελπίζω με τα δανεικά να τα καταφέρω! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλη βδομαδα.

Πηγα για υπερηχο το ενδομητριο 5,5 ηταν μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω και μου αυξησε τη δοση των χαπιων. Τεταρτη παλι υπερηχο ελπιζω να πανε ολα καλα.

 

Καλως ηρθες στη παρεα μας domnina.

Να ρωτησω αφου κανεις ωαρια και γονιμοποιουνται τα ωαρια ποιο ειναι το πργματικο προβλημα 6 ωαρια εναι παρα πολυ καλα και τα 3 που λες οτι γονιμοποιουνται επισης πολυ καλα. το θεμα με τις αποβολες το εψαξες; εχεις κανει σαλπιγγογραφια; για να λες αντιπηκτικες σημαινει οτι εχεις προβλημα θρομβοφιλιας αν καταλαβα καλα.

προλακτινη; ΝΚ; τα εχεις ψαξει ολα αυτα; ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση η ολη κατασταση.

 

Κοριτσάκι τα έχω ψάξει όλα..

 

Και κάπως υψηλά ΝΚ έχω, και από αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο πάσχω και κάθε φορά πριν από κάθε εμβρυομεταφορά κάνω μια συγκεκριμένη ενέσιμη θεραπεία, και θρομβοφιλία έχω.. όλες οι ορμόνες είναι κανονικές..

 

Όταν ήμουν γύρω στα 22 έπρεπε να κάνω επέμβαση στις ωοθήκες διότι είχαν πολλά ωοθηλάκια τα οποία δεν είχαν σκάσει και είχαν μετατραπεί σε κύστες.. Αυτή η επέμβαση αφαίρεσε ωοθηκικό ιστό με αποτέλεσμα οι ωοθήκες μου μην μπορούν τώρα που είμαι 38 να παράξουν αρκετά ωάρια..

 

Για σένα τα 6 ωάρια μπορεί να φαίνονται πολλά αλλά για μένα που κάθε φορά πρέπει να κάνω την όλη διαδικασία από την αρχή με την αμφιβολία και το άγχος αρωγούς δεν με ικανοποιούν καθόλου σαν αριθμό..

 

Με τη δότρια και τα ωάρια θα είναι γερά (λόγω ηλικίας), και περισσότερα και με περισσότερες πιθανότητες γονιμοποίησης..

 

Ειλικρινά δεν θέλω άλλες ενέσεις.. φτάνει πια.. και γιατί να καταπονώ τον οργανισμό μου και το σώμα μου; τις δικές μου προσπάθειες τις έκανα..

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου τη domnina...

 

Το αποφασίσαμε κι εμείς οριστικά ...θα προχωρήσουμε σε δωρεά...Αλλά λόγω κάποιων επαγγελματικών υποχρεώσεων και μιας επέμβασης που έχω να κάνω στό διάφραγμα θα το καθυστερήσω λιγάκι...Ετσι κι αλλιώς χρειάζεται λίγο χρόνο όλο αυτό για να βρεθεί δότρια...Θα κάνω και μια υστεροσκόπηση στην επόμενη μου περίοδο...και μόλις βγούνε τα αποτελέσματα αν είναι καλά θα πω στο γιατρο να αρχίσει το ψάξιμο...

 

Νιώθω ωραία που επιτέλους πήρα μια απόφαση....που μου δίνει και περισσότερες πιθανότητες...Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

 

Καλή μας επιτυχία λοιπόν! Είμαι μαζί σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου απλά ήθελα να σου πώ ότι και εγώ έτσι αισθάνομαι... Κουρασμένη από τις ενέσεις διέγερσης και αντιπηκτικές και έτοιμη για κάτι με περισσότερες πιθανότητες.... Τώρα αρχίζω την τελευταία μου προσπάθεια και μετά θα δοκιμάσω τα δανεικά. Δεν έχω πολλές ελπίδες γιατί παρόλο που κάνω ωάρια και γονιμοποιούνται μένουν μόνο 2-3 μέχρι την 5η μέρα και κανένα δεν εμφυτεύται, δεν ξέρω γιατί... Έκανα και υστεροσκόπηση και μια πιο εξειδικευμένη εξέταση του ενδομητρίου και όλα είναι καλά. Οτι και να συμβαίνει έχω καταλάβει ότι δεν θα το βρώ ποτέ απλά ελπίζω με τα δανεικά να τα καταφέρω! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

 

Κι εγώ στα ίδια δυστυχώς...παρόμοια...Με βασική διαφορά πως εμένα κανένα έμβρυο μου δεν αντέχει πέρα των 3ων ημερών...:rolleyes:

Θα πάω κι εγώ για υστεροσκόπηση σε λίγο καιρό...ίσως στην περίοδο του Ιουνίου...Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις για την άλλη εξέταση που έκανες; Την πιο εξειδικευμένη;

 

Καλή σου επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια..Ελπίζω αυτή να είναι η τυχερή σου και να μην χρειατεί οτιδήποτε άλλο μετά...

Link to comment
Share on other sites

οκ domnina και εω μαζι σου.

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας. Ελπιζω να πιασουν.

Πηγα σημερα για υπερηχο οκ το ενδομητριο πηγε στο 7 οποτε το Σαββατο παμε για σπερμα και Θεου θελοντος Δευτερα εμβρυομεταφορα. Ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα. Ευχες κοριτσια κι αλλες ευχες χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

οκ domnina και εω μαζι σου.

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας. Ελπιζω να πιασουν.

Πηγα σημερα για υπερηχο οκ το ενδομητριο πηγε στο 7 οποτε το Σαββατο παμε για σπερμα και Θεου θελοντος Δευτερα εμβρυομεταφορα. Ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα. Ευχες κοριτσια κι αλλες ευχες χιχιχι

 

καλή επιτυχία! καλή επιτυχία!!!! το ενδομήτριο είναι τέλειο!!!!!

χαλάρωσε και απόλαυσε αυτές τις μέρες της γλυκιάς αναμονής!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...