Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Velvet, να τα χαιρεσαι τα παιδάκια σου.

 

42 χρονών η γυναικα είναι ακομα γονιμη και μπορει άνετα με τα δικά της, εδώ γινεται και σε μεγαλυτερη ηλικια (45 μεχρι και 48 έχω ακουσει), απλά ίσως θελει μεγαλυτερη προσπάθεια, περισσοτερη ταλαιπωρια και μεγαλη τσεπη γιατι όλα τα ωαρια δεν είναι καλά επομενως πρέπει να πετυχεις τον καλό κυκλο. Εσυ έχεις το όφελος ότι δεν ταλαιπωρηθηκες όπως τοσες άλλες κοπέλες και δεν πηρες ένα σωρό ορμόνες που είναι πολυ σημαντικά θέματα (τουλάχιστον για μενα). Ολα έχουν τα συν και τα πλην. Το θέμα είναι να εστιαζουμε σε καθε περιπτωση στα θετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα

 

Έκανα σήμερα δυο τεστ απο το φαρμακείο, τα ψηφιακά και έδειξαν και τα δυο αρνητικά. Δυστυχώς δεν τα καταφερα ούτε τώρα. Αύριο θα πάω βέβαια για χοριακη αλλα το αποτέλεσμα το ξέρω.

 

Έλεγα να προχωρήσω κατευθείαν σε φυσικο τροποποιημενο τώρα αλλα πιάνω κάτι στο στήθος μου , που καταπασα πιθανότητα είναι απο τα ουτροτζεσταΝ αλλα θα πάω να κάνω εξέταση πρώτα για να σιγουρευτω ότι δεν είναι κάτι και θα προχωρήσω στον επόμενο κύκλο σε τροποποιημενο. Λέω να συλεξω και το ωαριο αυτού του κύκλου , απο εντελώς φυσικο.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Εδω θα είμαι, θα τα λέμε κι ελπίζω να είμαι γερή και η μάχη συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σαννα καταρχην τίποτα δεν τελειωσε ακομα. Εμενα την προηγούμενη μερα που ειχα κανει τεστ, ειχε βγει αρνητικό σε σημειο που σταματησα τα φαρμακα και τελικά με τη χοριακη ήταν θετικό. Αν άργησε να γινει η εμφυτευση δεν το ανιχνευει το τεστ. Επομενως σταση αναμονής με θετική διάθεση μεχρι αυριο.

Για την προγεστερονη, εμενα η μαστολόγος μου ειπε ότι είναι η μονη ορμονη που δεν βλάπτει όσο οι άλλες (οιστρογονα, γοναδοτροπινες, κλομιφαινη). Ελπίζω να μην είναι τιποτα και να σου φυγει με την περιοδο.

Μια χαρα είναι και ο εντελώς φυσικός. Ετσι και αλλιώς και στον τροποποιημενο για το ένα πας. Ο τροποποιημενος διευκολυνει τους γιατρούς, όχι εμας. Ελεγχουν καλυτερα την κατασταση αλλά εμεις παιρνουμε φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια και καλή μεγάλη εβδομά να εχουμε και καλή μας Ανασταση..

 

Ευχομαι αυτην την ανάσταση να ειναι για ολες μας αυτο που επιθημούμε πιο πολύ

Να σας φέρει ενα η και δύο καμια φορα και τρίδιμα..αυτήν την φορα..

Εγω μάλλον ήμουν απο τις τυχερές..(θα το δείξει και η ζωή αυτο γιατι καμια φορα όταν το λέω φοβάμαι κιολας)που με την πρωτη προσπαθεια με ξενα ωάρια φυσικα πιασαμε,και τα παιδάκια μας τωρα ειναι 2 χρονων..

Ο γιατρος της εξωσωματικης μολις ειδε τις εξετασεις μου το απεκλεισε με δικά μου και με πηγε κατευθειαν σε ξενα..η αλήθεια ειναι οτι δεν προλαβα να σκεφτω καν απο το σοκ που ειχα παθει και ο αντρας μου συμφωνησε και προχωρησαμε πολυ πολυ γρήγορα

 

Στην αρχη ειχα αγχος για τα ξενα αλλα δοξα το θεω τα παιδια ειναι υγιεστατα και μοιαζουν και πολυ τον αντρα μου..(η μητερα μου ακομα ψαχνει να βρει αν μας μοιαζουν τα παιδια)αχααχαα..γελαω πολυ με αυτο γιατι δεν με ενδιαφερει πια..

 

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι αν προσπαθουσα με τα δικα μπορει και να επιανα γιατι ολες η μερες του κυκλου δεν ειναι ιδιες στο ποσο γονιμα ειναι τα ωαρια..

αλλα τελικα νομιζω οτι κινηθηκαμε τοσο γρηγορα που ουτε καταλαβα πως εγιναν ολα..και ισως καλυτερα..(ειχα ριξει πολυυυ κλαμα)!!

Αλλα δοξα το θεω..

 

Ευχομαι σε ολες σας κοριτσια να πανε ολα καλα...αν το σκεφτεσται για ξενα ωαρια επιχειρηστε το ,και το λεω τωρα που το εκανα ,ημουν 42 χρονων..δυστυχως η γυναικες εχουν και αυτο το οριο ηλικιας :(

Σας ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες τις προσπαθειες σας

 

Καλη μας Ανάσταση:)

 

Μπραβο σου velvet κι εγω αν δεν προσπαθουσα με τα δικα μου πρωτα και πηγαινα στα δανεικα ισως να γεννουσα τωρα. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου

και το σημαντικοτερο τελικα ειναι οτι καταφερες να γινεις μανουλα. Κατι που προσπαθουμε ολες εδω μεσα και πολλες αλλες γυναικες. Ασε που γλυτωσες και πολλες απογοητευσεις σημαντικο αυτο. Και παλι μπραβο σου

Link to comment
Share on other sites

Σαννα μου σε καταλαβαινω απολυτα αλλα αν δεν δειξει η χοριακη, τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Ειναι θεμα το ποτε εγινε η εμφυτεσυση οποτε μεχρι τη χοριακη δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.

Ελπιδα μου σ'ευχαριστουμε για τα ομορφα σχολια σου. Γι αυτο ειμαστε εδω για να μπορουμε να συζηταμε και να μοιραζομαστε απογοητευσεις και χαρες.

Καποια πραγματα ειναι οντως δυσκολο να τα πεις σε φιλη σου δυστυχως.

Ευτυχως που εχουμε ενα μικρο δικο μας κοσμο που μπορει να καταλαβει και να στηρηξει το οποιοδηποτε προβλημα μας. Γιατι κακα τα ψεματα μονο οσοι περνανε τις ιδιες καταστασεις μπορουν να σε κατανοησουν.

Φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα

 

Έκανα σήμερα δυο τεστ απο το φαρμακείο, τα ψηφιακά και έδειξαν και τα δυο αρνητικά. Δυστυχώς δεν τα καταφερα ούτε τώρα. Αύριο θα πάω βέβαια για χοριακη αλλα το αποτέλεσμα το ξέρω.

 

Έλεγα να προχωρήσω κατευθείαν σε φυσικο τροποποιημενο τώρα αλλα πιάνω κάτι στο στήθος μου , που καταπασα πιθανότητα είναι απο τα ουτροτζεσταΝ αλλα θα πάω να κάνω εξέταση πρώτα για να σιγουρευτω ότι δεν είναι κάτι και θα προχωρήσω στον επόμενο κύκλο σε τροποποιημενο. Λέω να συλεξω και το ωαριο αυτού του κύκλου , απο εντελώς φυσικο.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Εδω θα είμαι, θα τα λέμε κι ελπίζω να είμαι γερή και η μάχη συνεχίζεται.

 

Nομίζω και εγω καλυτερα να κανεις τη χοριακη. εαν ειναι χαμηλη ακόμα στο αιμα δεν θα δειξει στα ουρα...ας μην απογοητευομαστε ακομα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσούδια!

Σάννα πρέπει να κάνεις αύριο την χοριακή και μετά να βγάλεις τα συμπεράσματά σου... μην χάνεις τις ελπίδες σου... αν τα τεστ των ούρων είναι αποδεκτά τότε δεν θα μας βάζαν να κάνουμε β-χοριακή... περίμενε το αύριο... μη χάνεις τη πίστη σου!

Link to comment
Share on other sites

Sanna κοριτσι μου μη πανικοβαλεσαι, κατανοητο απολυτα το πως νιωθεις και με τον ιδιο τροπο μπορει να αντιδρουσαμε ολες απλα εμεις αυτη τη στιγμη βλεπουμε πιο καθαρα τα πραγματα.

Συμφωνω με τις υπολοιπες στο οτι τιποτα δεν τελειωσε αν δεν παρεις τη χοριακη σου. μερικες φορες η εμφυτευση καθυστερει και αυτη την τιμη μπορει να μην μπορει να τη δειξει το τεστ ουρων.

Οσο για το στηθος σου πιστευω οτι δε θα ειναι τιποτα μπορει να ειναι απο τα φαρμακα και να υποχωρησει μονο του.

Μην το βαζεις κατω κανε τη χοριακη σου αυριο και σου ευχομαι τα αρνητικα τεστ να ειναι ενα ακομα απο τα κακα παιχνιδια της τυχης που δε θα καταφερουν να σε λυγισουν και αυριο να δικαιωθεις και να ακουσεις αυτο που τοσο επιθυμεις!

Link to comment
Share on other sites

Sunty & annelie

Σας ευχαριστω κορίτσια πολυ...

ναι σαντυ μαλλον αν ειχα προσπαθησει να ειχα μετα δικα μου ωαρια ισως τα παιδάκια,(οπως μου ειχε πει και ο γυναικολόγος μου)

απλα ο γιατρος της εξωσωματικής ήταν τοσο κάθετος και απορό και γω ακόμα πως δεν με εβαλε στην διαδιακασία να κανω απανoτές εξωσωματικές για να μου τα πάρει οπως κανουν και κάπόιοι αλλοι..

Ουτε κατάλαβα πως εγιναν όλα,τωρα πια μου φαίνεται σαν παραζάλη ολο αυτο....και ισως για καλό(γιατι εχω και κάποια προβλήματα υγείας που ξερω οτι θα γινοταν χειρότερα με τα φάρμακα) οποτε μαλλον για καλό ευχομαι..να ναι γερά.

 

Σαννα μου υπομονη και μην χάνεις το κουράγιο σου..ολα θα πανε καλα στο τελος αλλα για κάποιον λόγω μας παιδεύει μέχρι να γίνει:)))

 

Κορίτσια μου ευχομαι καλή ανασταση σε ολες μας ...να μας ερθουν οπως επιθημουμε..

μεσα απο την καρδιά μου τα καλυτερα για όλες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα

 

Έκανα σήμερα δυο τεστ απο το φαρμακείο, τα ψηφιακά και έδειξαν και τα δυο αρνητικά. Δυστυχώς δεν τα καταφερα ούτε τώρα. Αύριο θα πάω βέβαια για χοριακη αλλα το αποτέλεσμα το ξέρω.

 

Έλεγα να προχωρήσω κατευθείαν σε φυσικο τροποποιημενο τώρα αλλα πιάνω κάτι στο στήθος μου , που καταπασα πιθανότητα είναι απο τα ουτροτζεσταΝ αλλα θα πάω να κάνω εξέταση πρώτα για να σιγουρευτω ότι δεν είναι κάτι και θα προχωρήσω στον επόμενο κύκλο σε τροποποιημενο. Λέω να συλεξω και το ωαριο αυτού του κύκλου , απο εντελώς φυσικο.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Εδω θα είμαι, θα τα λέμε κι ελπίζω να είμαι γερή και η μάχη συνεχίζεται.

 

 

Sanna καλημέρα,

 

Μόλις είδα το μήνυμα σου θυμήθηκα ένα πρωινό που χτύπησε το τηλέφωνο (κινητό) από το κέντρο εξωσωματικής και μου είπαν: κα...... βγήκε η χωριακή σας και είναι πολύ καλή. Τσάμπα ανησυχήσατε με τα τεστ!!!Συγχαρητήρια. Εγώ βέβαια ήξερα ότι έχει γίνει λάθος και έβαλα τα γέλια γιατί απλά υπάρχει κοπέλα με το ίδιο ονοματεπώνυμο στο ίδιο κέντρο :D:D:D:D και μου το είπε η γραμματέας που έπαιρνε τα στοιχεία μου όταν είχα πάει για ενημέρωση. Μην απογοητεύεσαι σε παρακαλώ, περίμενε την εξέτασή σου και μετά βλέπεις. Θα περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα σου. Μέχρι τότε θετική σκέψη!!!:!::!::!::!:

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας κορίτσια και καλή μεγάλη εβδομά να εχουμε και καλή μας Ανασταση..

 

Ευχομαι αυτην την ανάσταση να ειναι για ολες μας αυτο που επιθημούμε πιο πολύ

Να σας φέρει ενα η και δύο καμια φορα και τρίδιμα..αυτήν την φορα..

Εγω μάλλον ήμουν απο τις τυχερές..(θα το δείξει και η ζωή αυτο γιατι καμια φορα όταν το λέω φοβάμαι κιολας)που με την πρωτη προσπαθεια με ξενα ωάρια φυσικα πιασαμε,και τα παιδάκια μας τωρα ειναι 2 χρονων..

Ο γιατρος της εξωσωματικης μολις ειδε τις εξετασεις μου το απεκλεισε με δικά μου και με πηγε κατευθειαν σε ξενα..η αλήθεια ειναι οτι δεν προλαβα να σκεφτω καν απο το σοκ που ειχα παθει και ο αντρας μου συμφωνησε και προχωρησαμε πολυ πολυ γρήγορα

 

Στην αρχη ειχα αγχος για τα ξενα αλλα δοξα το θεω τα παιδια ειναι υγιεστατα και μοιαζουν και πολυ τον αντρα μου..(η μητερα μου ακομα ψαχνει να βρει αν μας μοιαζουν τα παιδια)αχααχαα..γελαω πολυ με αυτο γιατι δεν με ενδιαφερει πια..

 

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι αν προσπαθουσα με τα δικα μπορει και να επιανα γιατι ολες η μερες του κυκλου δεν ειναι ιδιες στο ποσο γονιμα ειναι τα ωαρια..

αλλα τελικα νομιζω οτι κινηθηκαμε τοσο γρηγορα που ουτε καταλαβα πως εγιναν ολα..και ισως καλυτερα..(ειχα ριξει πολυυυ κλαμα)!!

Αλλα δοξα το θεω..

 

Ευχομαι σε ολες σας κοριτσια να πανε ολα καλα...αν το σκεφτεσται για ξενα ωαρια επιχειρηστε το ,και το λεω τωρα που το εκανα ,ημουν 42 χρονων..δυστυχως η γυναικες εχουν και αυτο το οριο ηλικιας :(

Σας ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες τις προσπαθειες σας

 

Καλη μας Ανάσταση:)

 

Velvet να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Ευχαριστούμε για το κουράγιο που μας δίνεις. Η αλήθεια είναι ότι μερικά πράγματα απλά συμβαίνουν για κάποιο λόγο, δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε όλα. Αυτό με την μητέρα σου πολύ γέλιο....άστην να ψάχνεται να διασκεδάζεις και εσύ!

Να τα χαίρεσαι και να τα δεις όπως ποθούν!

Καλή Ανάσταση!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια...

Παντα ενω με τους υπολογιστες και τις εφαρμογες τους τα πηγαινα καλα ποτε δεν ειχα σκεφτει οτι θα μπορουσα να μιλαω δικτυακα για θεματα τοσο προσωπικα.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΣΤΙΓΜΗ την ωρα που αποφασισα να μπω εδω μεσα.

Ξερουμε η μια για την αλλη πραγματα που δυσκολα τα λες σε καποια κολλητη...

Σας αισθανομαι φιλες μου καρδιακες αγωνιω για τα αποτελεσματα σας, χαιρομαι για τις χαρες σας, λυπαμαι για τις λυπες σας...

Ειναι περιεργο τι συναισθηματα γεννιουναται αναμεσα σε ανθρωπους που δεν γνωριζονται.

Ειναι σαν να βγαινουμε για καφεδακι ή μιλαμε στο τηλεφωνο με τις ωρες.

Μπορει να εχουμε πεσει μουρη με μουρη στο δρομο ή ακομα επειδη ο κοσμος ειναι πολυ μικρος να εχουμε γνωριστει καπου και να μην το ξερουμε. Φοβερο δεν ειναι? Δηλ να μην ξερεις οτι αυτη η κοπελα που περασε απο διπλα σου εχει πολλες φορες ασχοληθει και εχει ακουσει το προβλημα σου και σε εχει στηριξει.

Ειναι τοσο ομορφο αυτο που γινεται εδω και τοσο μα τοσο αληθινο!

Σας φιλω γλυκα και σας ευχαριστω για την ομορφη παρεα σας!

 

Elpida μου στην ίδια φάση είμαι και εγώ.

Σκέφτομαι ότι μπορώ να πω τα πάντα, να ρωτήσω ό,τι θέλω και αν τύχει εγκυμοσύνη να ξέρω ότι θα μοιραστώ την χαρά μου ή αν δεν τύχει ότι θα έχω συμπαράσταση.

Δυστυχώς οι άνθρωποι έχουν χάσει την πραγματική τους υποστάση και έχουν καταντήσει μηχανές κουτσομπολιού. Χαίρονται με την λύπη σου για να ξεχνάνε τα δικά τους!

Το forum είναι και για εμένα ένας κόσμος που μπορεί να λύσει τις απορίες μου, να στηρίξει τις αποφάσεις μου αλλά και να με γεμίσει με πληροφορίες χωρίς την αδιακρισία των κακεντρεχών ερωτήσεων!!!

Μακάρι να είμαστε όλες καλά και να στηρίζουμε η μία την άλλη στις επιτυχίες και τις αποτυχίες και μέχρι το μεγάλωμα των παιδιών μας!

Εννοείται ότι ούτε εγώ το έχω μετανοιώσει που γράφτηκα στο forum, αντίθετα το θεωρώ μια από τις πιο σωστές κινήσεις για το εν λόγω ζήτημα, και ας μου λέει ο άντρας μου: Τί κάθεσαι και λες τα προσωπικά μας???Αντρες....για αυτούς τα θέματα συζήτησης αρχίζουν με το ποδόσφαιρο και τελειώνουν με τα αυτοκίνητα!!!

Σήμερα θα κλείσω ραντεβού στον ενδοκρινολόγο (όπως και δήποτε)!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

γύρω στις μια θα βγει το αποτέλεσμα. Έκλεισαν και ραντεβού τηναλλη πέμπτη για υπερηχοο μαστού .Θα σας πω τα νέα μου μόλις μάθω.

 

Sanna μου φαντάζομαι η αδρεναλίνη θα έχει χτυπήσει κόκκινο. Προσπάθησε να απασχολήσεις με κάτι το μυαλό σου, δύο ώρες είναι θα περάσουν!

Άσε τον υπέρηχο στην άκρη του εγκεφάλου σου τώρα. Θετική ενέργεια χρειάζεται, εγώ σου στέλνω όλες τις ευχές μου για να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

γύρω στις μια θα βγει το αποτέλεσμα. Έκλεισαν και ραντεβού τηναλλη πέμπτη για υπερηχοο μαστού .Θα σας πω τα νέα μου μόλις μάθω.

 

και εγω πριν κανω τον 3η εξωσωματικη επιασα ενα εξογκωματακι στο στηθος μου λιγο πριν την αναμενομενη περιοδο. τα ειχα παιξει πηγα στη γυναικολογο μου ειπε οτι δεν ψηλαφα κατι σαφες και μου ειπε να παω για υπερηχο, ο ακτινολογος μου ειπε οτι δεν βλεπει τιποτα και να μην ανησυχω. εγω πηγα παρα το οτι ημουν στο β μισο του κυκλου και κανονικα πρεπει να εισαι στο α μισο. ο ακτινολογος μου ειπε να τον κανουμε αφου ειναι αγχωμενη και τον επαναλαμβάνουμε εαν χρειαστεί. τωρα πια δεν το ψηλαφω καν... Δεν θα ειναι τιποτα...Μην ανησυχεις. Αν και καλα κανεις φυσικα και το ελεγχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια αρνητικη η χοριακη. ετσι κι αλλιως ημουν προετοιμασμενη απο εχθες γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχαν περασει πολλες μερες απο τη γονιμοποιηση και ενα απλο τεστ θα μπορουσε να εντοπισει τυχον εγκυμοσυνη.

 

τωρα θα κανω τον υπερηχο μαστου και θα κανω και μια νεα τεχνικη που εμαθα οτι γινεται βιοψια ενδομητριου στο δευτερο μερος του κυκλου για να δουμε μηπως υπαρχει κατι εκει που δεν εχει εντοπιστει με τις εκατομυρια των εξετασεων που εχω κανει και θα προχωρησω ε συλογη απο φυσικους και φυσικους τροποποιημενους με παραλληλη θεραπεια στο σπερμα του συζυγου για να φυγει το μικροβιο και ισως την αλλη φορα να ειμαστε πιο τυχεροι. απλα αισθανομια οτι μας εχουν μουτζωσει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αρνητικη η χοριακη. ετσι κι αλλιως ημουν προετοιμασμενη απο εχθες γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχαν περασει πολλες μερες απο τη γονιμοποιηση και ενα απλο τεστ θα μπορουσε να εντοπισει τυχον εγκυμοσυνη.

 

τωρα θα κανω τον υπερηχο μαστου και θα κανω και μια νεα τεχνικη που εμαθα οτι γινεται βιοψια ενδομητριου στο δευτερο μερος του κυκλου για να δουμε μηπως υπαρχει κατι εκει που δεν εχει εντοπιστει με τις εκατομυρια των εξετασεων που εχω κανει και θα προχωρησω ε συλογη απο φυσικους και φυσικους τροποποιημενους με παραλληλη θεραπεια στο σπερμα του συζυγου για να φυγει το μικροβιο και ισως την αλλη φορα να ειμαστε πιο τυχεροι. απλα αισθανομια οτι μας εχουν μουτζωσει.

 

Σάννα μου δύναμη τώρα!!!

και μη κάνεις τέτοιες σκέψεις, κανείς δεν σας έχει μουτζώσει..

το ενδεχόμενο της ενδομητρίωσης το έχετε αποκλείσει? έχεις κάνει λαπαροσκόπηση?

σου στέλνω την αγάπη μου και να μη μου θλίβεσαι κοριτσάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω christina μου. εχω κανει δυο λαπαροσκοπησεις η μια ερευνιτικη που ηταν πολυ καλη και η αλλη για αφαιρεση εξωμητριου. σε καμια δεν βρεθηκε ενδομητριωση.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αρνητικη η χοριακη. ετσι κι αλλιως ημουν προετοιμασμενη απο εχθες γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχαν περασει πολλες μερες απο τη γονιμοποιηση και ενα απλο τεστ θα μπορουσε να εντοπισει τυχον εγκυμοσυνη.

 

τωρα θα κανω τον υπερηχο μαστου και θα κανω και μια νεα τεχνικη που εμαθα οτι γινεται βιοψια ενδομητριου στο δευτερο μερος του κυκλου για να δουμε μηπως υπαρχει κατι εκει που δεν εχει εντοπιστει με τις εκατομυρια των εξετασεων που εχω κανει και θα προχωρησω ε συλογη απο φυσικους και φυσικους τροποποιημενους με παραλληλη θεραπεια στο σπερμα του συζυγου για να φυγει το μικροβιο και ισως την αλλη φορα να ειμαστε πιο τυχεροι. απλα αισθανομια οτι μας εχουν μουτζωσει.

 

Νομίζω οτι καλο θα ηταν να μιλησετε και με το γιατρο. Σε λίγες ημερες. Δηλαδη μπορει να φταιει και το ενδομητριο? Δεν το πιστευω.

Παντως, "Καθε εμποδιο για καλο". Ισως να ειναι τυχερο να μεινεις εγκυος με τα δικα σου ωαρια...δεν ξερεις ποτε. Πραγματα που μας φαινονται πολυ δυσαρεστα, πολλες φορες αποδεικνύεται οτι οδηγησαν σε θετικα γεγονότα, που με τη σειρα τους δεν θα ειχαν γινει εαν ολα ειχαν παει καλα εξαρχης. εμενα μου εχει συμβει με συγκεκριμενο γεγονος-ασχετο με το θεμα μας. Πιστευω οτι θα τα καταφερεις στο τελος. μακαρι να ηταν ο δρομος αυτος πιο ευκολος. Ομως θα το παλεψουμε και οσο κατι το προσπαθεις αυξανονται οι πιθανοτητες επιτυχιας. ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αρνητικη η χοριακη. ετσι κι αλλιως ημουν προετοιμασμενη απο εχθες γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχαν περασει πολλες μερες απο τη γονιμοποιηση και ενα απλο τεστ θα μπορουσε να εντοπισει τυχον εγκυμοσυνη.

 

τωρα θα κανω τον υπερηχο μαστου και θα κανω και μια νεα τεχνικη που εμαθα οτι γινεται βιοψια ενδομητριου στο δευτερο μερος του κυκλου για να δουμε μηπως υπαρχει κατι εκει που δεν εχει εντοπιστει με τις εκατομυρια των εξετασεων που εχω κανει και θα προχωρησω ε συλογη απο φυσικους και φυσικους τροποποιημενους με παραλληλη θεραπεια στο σπερμα του συζυγου για να φυγει το μικροβιο και ισως την αλλη φορα να ειμαστε πιο τυχεροι. απλα αισθανομια οτι μας εχουν μουτζωσει.

 

Sanna λυπάμαι πολύ που τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα ήθελες.

Σίγουρα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι κάποιος σας μούτζωσε κτλ απλά κάποιες φορές τα πράγματα δεν πάνε όπως θα θέλαμε αλλά σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος. Δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτό που θα πω, αλλά ίσως θα μπορούσε ο γιατρός σας να σας αναλύσει τους πιθανούς λόγους που δεν πέτυχε και να είστε πιο έτοιμοι την επόμενη φορά. Χαίρομαι που ακούω για την επόμενη προσπάθεια, φαίνεσαι δυνατός άνθρωπος και σίγουρα στο τέλος θα επιτύχεις τον στόχο σου.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου.

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν ξερω αν φταιει το ενδομητριο ομως θα την κανω κι αυτη την εξεταση για να ειμαι πιο ηρεμη. πιθανον να εφταιξε το μικροβιο. δεν ξερω τι αλλο να κανω, τι αλλο να ψαξω.

μια εγκυμοσυνη ειχα με τον αντρα μου κι αυτη πηγε στη σαλπιγγα.

 

ο αντρας μου λεει να παμε σε κανενα μοναστηρι να μας λυσουν τα μαγια. καποια στιγμη δεν ξερεις πια τι να σκεφτεις.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν ξερω αν φταιει το ενδομητριο ομως θα την κανω κι αυτη την εξεταση για να ειμαι πιο ηρεμη. πιθανον να εφταιξε το μικροβιο. δεν ξερω τι αλλο να κανω, τι αλλο να ψαξω.

μια εγκυμοσυνη ειχα με τον αντρα μου κι αυτη πηγε στη σαλπιγγα.

 

ο αντρας μου λεει να παμε σε κανενα μοναστηρι να μας λυσουν τα μαγια. καποια στιγμη δεν ξερεις πια τι να σκεφτεις.

 

Sanna μου είστε πολύ ταραγμένοι τώρα και εννοείται ότι τέτοιες σκέψεις είναι λογικό να σας περνάνε από το μυαλό. Πολλές φορές από μικρή σκέφτηκα ότι ο Θεός με έστειλε καταλάθος στην γη και για αυτό πήγε (πάνω από 1 φορά) να με πάρει πίσω! Ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την απώλεια τόσο εύκολα, χρειάζεστε χρόνο και δύναμη. Το καλό είναι ότι εσείς προσπαθείτε με όλες τις δυνάμεις σας, εσύ πρόσεξες πάρα πολύ, το ήθελες πολύ...τώρα το γιατί δεν έγινε είναι ένα ζήτημα το οποίο δεν μπορεί κανείς να σου το λύσει. Είναι από τα ανεξήγητα πράγματα που συμβαίνουν στην ζωή!

Πάρε τον χρόνο σου, κάνε τις εξετάσεις και αποφασίζεις μετά τί θα κάνετε.

Μια επίσκεψη βέβαια σε κάποιον πνευματικό σίγουρα θα σας γαληνεψει την ψυχή και θα σας γεμίσει δύναμη.

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Sanna μου γλυκια λυπαμαι για το αποτελεσμα αλλα χαιρομαι που η πρωτη σου δουλεια ειναι να σκεφτεις το επομενο βημα!

Και εγω πιστευω οτι μπορει τελικα να ειναι γραφτο σου να κανεις παιδακι με τα δικα σου ωαρια γιατι στο κατω κατω σε σενα δεν εχει εντοπιστει καποιο προβλημα.

Κανε τον υπερηχο την αλλη βδομαδα να μην εχεις στο μυαλο σου και αυτο, δε θα ειναι τιποτα και μετα συνεχισε.

Να εισαι ετσι παντα δυνατη και γερη και θα πετυχεις, το πιστευω πραγματικα αυτο!

Σε φιλω με πολλη αγαπη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια και καλή μεγάλη εβδομά να εχουμε και καλή μας Ανασταση..

 

Ευχομαι αυτην την ανάσταση να ειναι για ολες μας αυτο που επιθημούμε πιο πολύ

Να σας φέρει ενα η και δύο καμια φορα και τρίδιμα..αυτήν την φορα..

Εγω μάλλον ήμουν απο τις τυχερές..(θα το δείξει και η ζωή αυτο γιατι καμια φορα όταν το λέω φοβάμαι κιολας)που με την πρωτη προσπαθεια με ξενα ωάρια φυσικα πιασαμε,και τα παιδάκια μας τωρα ειναι 2 χρονων..

Ο γιατρος της εξωσωματικης μολις ειδε τις εξετασεις μου το απεκλεισε με δικά μου και με πηγε κατευθειαν σε ξενα..η αλήθεια ειναι οτι δεν προλαβα να σκεφτω καν απο το σοκ που ειχα παθει και ο αντρας μου συμφωνησε και προχωρησαμε πολυ πολυ γρήγορα

 

Στην αρχη ειχα αγχος για τα ξενα αλλα δοξα το θεω τα παιδια ειναι υγιεστατα και μοιαζουν και πολυ τον αντρα μου..(η μητερα μου ακομα ψαχνει να βρει αν μας μοιαζουν τα παιδια)αχααχαα..γελαω πολυ με αυτο γιατι δεν με ενδιαφερει πια..

 

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι αν προσπαθουσα με τα δικα μπορει και να επιανα γιατι ολες η μερες του κυκλου δεν ειναι ιδιες στο ποσο γονιμα ειναι τα ωαρια..

αλλα τελικα νομιζω οτι κινηθηκαμε τοσο γρηγορα που ουτε καταλαβα πως εγιναν ολα..και ισως καλυτερα..(ειχα ριξει πολυυυ κλαμα)!!

Αλλα δοξα το θεω..

 

Ευχομαι σε ολες σας κοριτσια να πανε ολα καλα...αν το σκεφτεσται για ξενα ωαρια επιχειρηστε το ,και το λεω τωρα που το εκανα ,ημουν 42 χρονων..δυστυχως η γυναικες εχουν και αυτο το οριο ηλικιας :(

Σας ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες τις προσπαθειες σας

 

Καλη μας Ανάσταση:)

 

Velvet να χαιρεσαι τα παιδακια σου και σ'ευχαριστουμε πολυ για το κουραγιο που μας δινεις.

Εμεις εδω εκτος απο τη συμπαρασταση που δινουμε η μια στην αλλη εχουμε πολλη αναγκη τη φωνη μιας γυναικας που εχει πετυχει!

Να'σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν ξερω αν φταιει το ενδομητριο ομως θα την κανω κι αυτη την εξεταση για να ειμαι πιο ηρεμη. πιθανον να εφταιξε το μικροβιο. δεν ξερω τι αλλο να κανω, τι αλλο να ψαξω.

μια εγκυμοσυνη ειχα με τον αντρα μου κι αυτη πηγε στη σαλπιγγα.

 

ο αντρας μου λεει να παμε σε κανενα μοναστηρι να μας λυσουν τα μαγια. καποια στιγμη δεν ξερεις πια τι να σκεφτεις.

 

πισευω οτι να μιλησετε με εναν ιερεα, να σας δωσει την ευλογια του ειναι ωραιο και γαληνευει την ψυχη. Νομιζω ομως οτι οι αλλοι ανθρωποι οσο φθονο και να εχουν, δεν εχουν τη δυναμη να μας κανουν κακο-για να το πω καλυτερα μπορει να το λεμε για αστειο αλλα δεν μπορω να διανοηθω οτι μπορει καποιος ασχετος να επηρεαζει τη ζωη μας.

ειναι πολυ δυσκολο να διαχειριστεις την αποτυχια σε κατι τοσο σημαντικο. το λεω απο την προσωπικη μου εμπειρια. Μετα απο καθε αποτυχια ειμαι ΧΑΛΙΑ για αρκετες ημερες. Ομως εαν δεν προσπαθουμε, ακομα και εαν πρεπει να βιωσουμε ολες αυτες τις αποτυχιες, δεν θα πετυχουμε το στοχο μας. Μπορει να ειναι γραφτο σου να γινεις μητερα με αλλο τροπο πχ με φυσικους κυκλους και να διαβαζεις αυτα καιρο μετα και να σκεφτεσαι οτι ηταν κριμα που στενοχωριοσουν τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...