Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ορτανσια το ίδιο μου είπε κι εμένα πάνω κάτω ο γιατρος αλλα εγω αυτη τη φορα εμεινα ξαπλα τις πρώτες τρεις μέρες και τις υπόλοιπες είμαι στο Σπιτι αλλα όχι ξαπλα βγαίνω και λίγο εδω γύρω.

Την πρηγουμενη φορα δεν είχα μείνει ξαπλα παρα μόνο τις πρώτες ώρες μετα την εμβρυομεταφορα κι αυτο γιατί πόνους λιγάκι. Ο γιατρος μου είχε πει ότι είναι καλο να κινούμε για να αιματονεται καλύτερα η μήτρα. Το έκανα και αυτο και δεν ειδα αποτέλεσμα. Έχω μείνει βέβαια και εντελος ξαπλα όλες τις μέρες σε προηγούμενη προσπάθεια και πάλι δεν είδα αποτέλεσμα.

 

Έχω διαβάσει πολλα σάιτ και ξένα που συστήνουν μια μέρα ξεκούραση και μετα επιστροφή στην καθημερινότητα. Χωρίς βέβαια υπερβολές όπως γυμναστική και σηκωμα βαρών κλπ.

 

Εγω για να πω την Αλήθεια μου δεν πιστεύω ότι το να μένεις ξαπλα μπορει όντως να βοηθήσει και καμία μελέτη δεν έχει αποδείξει κάτι τέτοιο. Και κάτι άλλο όσες φορές και αν πήγα να συζήτησω με γιατρούς ή έχω διαβάσει για αιτίες που οδήγησαν στην αποτυχία , πουθενά δεν αναφέρθηκε ότι μπορει να φταίει ότι εμεινα ή όχι ξαπλωμενη.

 

Εγω πιστεύω ότι επειδή έχουμε επενδύσει πολλα στην κάθε προσπάθεια πρέπει να κάνουμε αυτα που μας κάνουν να νιώθουμε ηρεμες ότι δηλ έχουμε κάνει ότι περνάει απο το χέρι μας για να τα καταφέρουμε. Αν αυτο σημαίνει για κάποια κοπέλα ξαπλα μέχρι την χοριακη καλύτερα να το κάνει. Ότι μας κάνει να αισθανόμαστε ηρεμες , αυτο είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και για να πω και κάτι άλλο και αν έχω λάθος διόρθωστε με. Πιστεύω ότι όλο το παιχνίδι παίζεται στο αν το εμβρυο είναι υγειες και έχει την δυνατότητα να εξεληχθει. Εκει αιναι όλο το θέμα. Εκτός βέβαια απο περιτπωσεις που υπάρχει τοξικό παριβαλλον στη μήτρα απο υδροσαλπιγγα ή απο μικροβιακη λοιμωξη.

 

Πιστεύω ότι ακόμη κι αν το ενδομητριο είναι σχετικά λεπτό, μπορει άνετα να προχωρήσει μια εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Sanna συμφωνω απολυτα αμα ειναι να γαντζωθει θα γαντζωθει οπως και αν ειναι υγιες το εμβρυο και το περιβαλλον της μητρας ειναι φιλικο η εγκυμοσυνη θα προχωρησει.

Η μονη φορα που ειδα θετικη β χοριακη απο εξωσωματικη ηταν η φορα που δεν καθησα καθολου ξαπλα, αντιθετα εκανα και χαλαρες βολτιτσες απο τη δευτερη μερα και ουτε θεμα αποκολλησης ειχα, το οτι παλλινδρομησε δεν εχει σχεση με τη μη ξαπλα.

Τελος παντων αυριο εχω ραντεβου να συζητησω με τον εξωσωματικο μου και να του πω και για τα δανεικα που εχω σκεφτει.

Θα δουμε.

Φιλακια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Emena ο εξωσωματικός μου στη πρώτη προσπάθεια διέγερσης με 3 άριστα έμβρυα σε φρεσκο κύκλο μου είπε ότι η αιτια αποτυχιας ήταν ότι δεν συγχρονίστηκε το ενδομήτριο με το έμβρυο. Κουφό ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunty η Αλήθεια είναι ότι απο την ώρα που θα γίνει η εμβρυομεταφορα κανεις δεν ξέρει πραγματικά τι γίνεται μέσα στη μήτρα και γιατί ένα άριστο εμβρυο δεν δίνει εγκυμοσύνη ενω ένα με κακή μορφολογία δίνει. Οι γιατροί για να δικαιολογήσουν την αποτυχία λένε πολλές Αηδίες.

 

Αυτο που μπορει να κάνει ένας σωστός ΓΙΑΤΡΟΣ είναι να βάλει το ζευγάρι να υποβληθει σε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε να προχωράνε όσο πιο πολυ γίνεται σε ασφαλή μονοπάτια. Αυτο όμως σπάνια γίνεται. Οι γιατροί μετα απο δυο ΄η απο τρεις αποτυχημένες προσπάθειες αρχίζουν να ζητούν περαιτέρω εξετάσεις και χωρίς πάλι να καλύπτουν όλο το φάσμα.

 

Γιαυτο εμείς πρέπει να ψαχνομαστε και να βοηθουμε και αλλες κοπέλες όσο μπορούμε.

 

 

Τον τελικό λόγο τον έχει πάντα ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρες και καλό καλό μήνα να έχουμε και ένα ηλιόλουστο Πάσχα!!!Ελπίζω να μην σας τρέλαναν στις φάρσες 1απριλιάτικα....

 

Χάθηκα λίγο αλλά υπάρχει λόγος σοβαρός!Ετοιμάζω τα πάντα για απουσία και γίνεται της τρελής!!!Στο γραφείο αναβρασμός (λίγα άτομα γαρ, κάνουμε όλοι τα πάντα και άντε να βρεις θύμα να ενημερώσεις....να ζήσει ο διευθυντής μου ωστόσο, με προσέχει με διακριτικότητα και μου λέει: Μην αγχωνεσαι, όσα γίνουν χωρίς να ξέρει γιατί θα λείψω)!!! Στο σπίτι τρέχω να τα καθαρίσω όλα γιατί αρχίζει άδεια και μετά δεν θα έχω μέρες....μην με φάει η σκόνη!!!Θα μου πείτε γιατί υπερβάλλω??? Ε...τα θέλω καθαρά....άρχισαν και οι παραγγελίες για dvd!!! Φιλαράκια, Νοικοκυρές καθώς και mentalist έχουν ανατεθεί σε γνώστες φίλους μου να κατεβάζουν και να γράφουν να έχω να βλέπω!!!!

 

Πάμε τώρα στα δικά σας.

 

Sanna μου πώς τα πας??? Όλα καλα???? Πότε θα μάθουμε (συγνώμη δεν συγκρατώ ημερομηνίες)!!!

Σχετικά με αυτό που έγραψες για το σπέρμα ο γιατρός είπε στην επιλογή μας...ό,τι θέλουμε. Εσύ τί προτείνεις???? Ο άντρας μου πάντως παίρνει ύφος και μου λέει: ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΓΜΑ θα δώσω :P:p:p:p:p Τί να τον κάνω??? Ό,τι θέλει!!!!Κάθε συμβουλή δεκτή!

 

Η Cristina καλά είναι??? Είδα μια ματιά της αναρτήσεις αλλά δεν βρήκα νέα της...θα κοιτάξω πιο προσεχτικά!

 

Yasmin και πάλι σήμερα, νέο κουτί....ο άντρας μου με βλέπει και λέει ΝΑ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.....στο άσχετο λέμε τώρα....περνάω πχ ή είμαστε έξω...εμφανέστατη η διαφορά!!! Μέχρι και από το skype το είδε η αδερφή μου!!!Χαμός...αν δεν δω προκοπή θα γίνω σταρ σε ελαφρές ταινίες μου φαίνεται!!!:D:D:D:D:D:D:D!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Emena ο εξωσωματικός μου στη πρώτη προσπάθεια διέγερσης με 3 άριστα έμβρυα σε φρεσκο κύκλο μου είπε ότι η αιτια αποτυχιας ήταν ότι δεν συγχρονίστηκε το ενδομήτριο με το έμβρυο. Κουφό ε;

 

Καλημέρα Sunty,

 

Εγώ όταν ρώτησα από τί εξαρτάται η επιτυχία ή αποτυχία, μου άρχισε τα γενικόλογα και καταλήξαμε στο ότι αν ήξεραν με ακρίβεια τους λόγους αποτυχίας θα τους είχαν θεραπεύσει. (δεν μιλάμε για αμέλειες ή δουλειές του ποδιού...μιλάμε για ολοκληρωμένες και σωστές προσπάθειες). Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου!!! Αυτό λέω εγω!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

LinakiS καλησπέρα!

χαίρομαι που είσαι καλά,

και γω είμαι καλά και δόξα τω Θεώ όλα πάνε καλά :P

την Μ. Τρίτη θα πάμε για τον τρίτο υπέρηχο και τότε θα σας πω!

 

πάντως πράγματι, είναι σαν να μην υπάρχουν συνταγές για να πάει καλά μία εμβρυομεταφορά... και ταυτόχρονα όλα μαζί παίζουν ρόλο εξετάσεις, timing κλπ κλπ...

πάντως δεν πρέπει να χάνουμε την πίστη μας!

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα!

Χθες λοιπον επισκεφθηκαμε τον εξωσωματικο μας. Ειναι η πρωτη φορα που μας εδωσε πολυ κουραγιο. Μαλιστα μας ειπε οτι με βαση το ιστορικο μας πιστευει οτι παιδι θα κανουμε αρκει να ειμαστε σε θεση να μπορουμε να διαχειριστουμε τις ατυχιες μας και να μη γινομαστε επιθετικοι.

Του μιλησα για τα δανεικα μου ξεκαθαρισε οτι ειναι μυθος αυτα που λενε οτι η δοτρια εχει τα χαρακτηριστικα σου αλλα δε βασιζομαι σ'αυτο αλλωστε σε αλλα κεντρα μπορει και να συμβαινει. Μου ειπε οτι πολυ καλα κανω που το εχω στο μυαλο μου και αυτο γιατι οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες αλλα οτι εχω δυνατοτητες ακομα να τα καταφερω με τα δικα μου.

Και επειδη απο ψυχολογια ειμαστε και οι δυο χωμα και επειδη εγω επηρεαζομαι παρα πολυ απο την ψυχολογια του αντρα μου αποφασισαμε να κανουμε μια προσπαθεια σε φυσικο κυκλο χαλαρα και παραλληλα καποιες συνεδριες για ψυχολογικη υποστηριξη και των δυο.

Δεν ξερω τι να κανω. Η επομενη προσπαθεια πρωτα ο Θεος ισως ξεκινησει στον επομενο κυκλο μετα το Πασχα.

Απλα νιωθω περισσοτερο μονη μου απο καθε φορα, εκεινος οταν πιανουμε συζητηση ολο μου λεει οτι δεν εχει νοημα η ζωη του χωρις παιδια οτι ολοι οι φιλοι του μιλανε για τα παιδια τους και εκεινος δεν μπορει να τους συναναστρεφεται. Ποσο βαρος να σηκωσω εχω φτασει σε σημειο αν με το καλο ερθει το θετικο αποτελεσμα να σκεφτομαι οτι θα χαρω πιο πολυ για εκεινον και μετα για μενα και ξερω οτι ειναι λαθος αυτο.

Θελει να ειμαι λεει ηρεμη να εχω καλη ψυχολογια πως να το κανω αυτο, εχω καποιο κουμπι να πατησω και να αγνοησω αυτα που σκεφτεται?

Εχουμε αποξενωθει απ'ολο τον κοσμο, εχουμε και πολυ καλες και τρυφερες στιγμες και αυτες με κρατανε καπως δυνατη αλλα οταν λεει αυτα για τα παιδια των αλλων... σε ποιον τα λεει σε μενα που μπαινω τοσα χρονια σ'αυτη τη διαδικασια για να αποκτησουμε ενα παιδι!

Και οταν παντρευτηκαμε δεν ηθελε να ακουσει για παιδι ηθελε να χαρουμε να ταξιδεψουμε ακομα και οταν ειχα μια πρωτη εγκυμοσυνη σχετικα νωρις που ηταν βιοχημικη δεν ειχε χαρει πραγματικα. Μετα οταν εβλεπε ολους γυρω μας να αποκτουν οικογενεια αρχισε το αγχος!

Δεν ειναι κακος ανθρωπος απλα δεν μπορει να καταλαβει οτι πρεπει να με στηριξει γι'αυτο που θελουμε και οι δυο! Τι να κανω?

Ξερω ποσο καλος πατερας θα γινοταν αλλα τι αλλο να κανω?

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα δεν μπορω πουθενα αλλου να τα πω αυτα.

Περιμενω να ακουσω ευχαριστα απο εσας και θα μου ανεβει η διαθεση!

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια

σημερα πηγα και ειδα την ενδοκρινολογο ο Θυροειδης μου στα υψη κοριτσια

ενας απο του λογους της αποτυχιας. Τωρα μου αυξησε το χαπι και μου εδωσε συμπληρωματικο. Μου ειπε οτι κατα τη δαιρκεια της εγκυμοσυνης πρεπει το πολυ να ειναι στο 2 αντε να δουμε. Εκανα και προλακτινη προληπτικα ευτυχως βγηκε αρκετα χαμηλα. Μια χαρα ειναι.

Σαννα μου τλικα αυριο θα κανεις τη χοριακη η θα περιμενεις μεχρι Δευτερα;

Κριστινα Αν ολα μια χαρα. Περιμενουμε νεα σου την Τριτη

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα!

Χθες λοιπον επισκεφθηκαμε τον εξωσωματικο μας. Ειναι η πρωτη φορα που μας εδωσε πολυ κουραγιο. Μαλιστα μας ειπε οτι με βαση το ιστορικο μας πιστευει οτι παιδι θα κανουμε αρκει να ειμαστε σε θεση να μπορουμε να διαχειριστουμε τις ατυχιες μας και να μη γινομαστε επιθετικοι.

Του μιλησα για τα δανεικα μου ξεκαθαρισε οτι ειναι μυθος αυτα που λενε οτι η δοτρια εχει τα χαρακτηριστικα σου αλλα δε βασιζομαι σ'αυτο αλλωστε σε αλλα κεντρα μπορει και να συμβαινει. Μου ειπε οτι πολυ καλα κανω που το εχω στο μυαλο μου και αυτο γιατι οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες αλλα οτι εχω δυνατοτητες ακομα να τα καταφερω με τα δικα μου.

Και επειδη απο ψυχολογια ειμαστε και οι δυο χωμα και επειδη εγω επηρεαζομαι παρα πολυ απο την ψυχολογια του αντρα μου αποφασισαμε να κανουμε μια προσπαθεια σε φυσικο κυκλο χαλαρα και παραλληλα καποιες συνεδριες για ψυχολογικη υποστηριξη και των δυο.

Δεν ξερω τι να κανω. Η επομενη προσπαθεια πρωτα ο Θεος ισως ξεκινησει στον επομενο κυκλο μετα το Πασχα.

Απλα νιωθω περισσοτερο μονη μου απο καθε φορα, εκεινος οταν πιανουμε συζητηση ολο μου λεει οτι δεν εχει νοημα η ζωη του χωρις παιδια οτι ολοι οι φιλοι του μιλανε για τα παιδια τους και εκεινος δεν μπορει να τους συναναστρεφεται. Ποσο βαρος να σηκωσω εχω φτασει σε σημειο αν με το καλο ερθει το θετικο αποτελεσμα να σκεφτομαι οτι θα χαρω πιο πολυ για εκεινον και μετα για μενα και ξερω οτι ειναι λαθος αυτο.

Θελει να ειμαι λεει ηρεμη να εχω καλη ψυχολογια πως να το κανω αυτο, εχω καποιο κουμπι να πατησω και να αγνοησω αυτα που σκεφτεται?

Εχουμε αποξενωθει απ'ολο τον κοσμο, εχουμε και πολυ καλες και τρυφερες στιγμες και αυτες με κρατανε καπως δυνατη αλλα οταν λεει αυτα για τα παιδια των αλλων... σε ποιον τα λεει σε μενα που μπαινω τοσα χρονια σ'αυτη τη διαδικασια για να αποκτησουμε ενα παιδι!

Και οταν παντρευτηκαμε δεν ηθελε να ακουσει για παιδι ηθελε να χαρουμε να ταξιδεψουμε ακομα και οταν ειχα μια πρωτη εγκυμοσυνη σχετικα νωρις που ηταν βιοχημικη δεν ειχε χαρει πραγματικα. Μετα οταν εβλεπε ολους γυρω μας να αποκτουν οικογενεια αρχισε το αγχος!

Δεν ειναι κακος ανθρωπος απλα δεν μπορει να καταλαβει οτι πρεπει να με στηριξει γι'αυτο που θελουμε και οι δυο! Τι να κανω?

Ξερω ποσο καλος πατερας θα γινοταν αλλα τι αλλο να κανω?

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα δεν μπορω πουθενα αλλου να τα πω αυτα.

Περιμενω να ακουσω ευχαριστα απο εσας και θα μου ανεβει η διαθεση!

Φιλακια!

 

Ελπιδακη μην το σκεφτεσαι ετσι ειναι οι αντρες δεν μπορουν να δουν οπτικα οπως εμεις εχουν ενα προβλημα και φτανει για δεκα δεν σκεφτονται αλλιως. Ειναι σα μωρα παιδια. Οχι οτι δεν μας αγαπανε η δεν νοιαζονται για μας απλα επειδη εμεις στην ουσια περναμε τα περισσοτερα νομιζουν η νοιωθουν οτι αυτοι βρισκονται στο κενο και δεν το θελουν.

Πρεπει να ασχολουμαστε μαζι τους 24 ωρες το εικοσιτετραωρο χεχε!

Μην δινεις σημασια. Να σε ρωτησω οταν ειπε ο γιατρος να πατε με φυσικο κυκλο κτλπ τι ειπε ο αντρας σου; Ρωταω γιατι ειναι χρονοβορο ο φυσικος κυκλος και μηπως περιμενε να πατε για δανεικα και περιμενε να γινει τωρα; Ρωταω απλως.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδακη μην το σκεφτεσαι ετσι ειναι οι αντρες δεν μπορουν να δουν οπτικα οπως εμεις εχουν ενα προβλημα και φτανει για δεκα δεν σκεφτονται αλλιως. Ειναι σα μωρα παιδια. Οχι οτι δεν μας αγαπανε η δεν νοιαζονται για μας απλα επειδη εμεις στην ουσια περναμε τα περισσοτερα νομιζουν η νοιωθουν οτι αυτοι βρισκονται στο κενο και δεν το θελουν.

Πρεπει να ασχολουμαστε μαζι τους 24 ωρες το εικοσιτετραωρο χεχε!

Μην δινεις σημασια. Να σε ρωτησω οταν ειπε ο γιατρος να πατε με φυσικο κυκλο κτλπ τι ειπε ο αντρας σου; Ρωταω γιατι ειναι χρονοβορο ο φυσικος κυκλος και μηπως περιμενε να πατε για δανεικα και περιμενε να γινει τωρα; Ρωταω απλως.

 

Annelie μου σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Απλα αναρωτιεμαι επειδη ξερω πως μ'αγαπαει και με ποναει και εφοσον ξεκιναω μια καινουρια προσπαθεια και απο τη δικη μου τη ψυχολογια εξαρταται το αποτελεσμα (φυσικα δεν ξερω που οφειλονται οι αποτυχιες) αλλα το μονο στο οποιο μπορουμε να κανουμε κατι ειναι το ψυχολογικο κομματι τα υπολοιπα δεν μπορουν να τα εξηγησουν ουτε οι γιατροι, εφοσον λοιπον ξεκιναμε ειναι δυσκολο να πει κατι να μ'ανεβασει? Ολα αυτα δηλαδη οτι δεν μπορει να συναναστραφει κανεναν με παιδια οτι ολα του φαινονται ματαια δηλ που δουλευει σαν το σκυλι, οτι δεν εχει ορεξη να δουλεψει ειναι κουβεντες που τις λες στον ανθρωπο σου που θελεις οσο τιποτα να φερει εις περας αυτο που τοσο ποθεις? Δηλαδη εκτος απο το δικο μου αγχος να μου δημιουργουνται και ανασφαλειες που ποτε δεν ειχα? Και οταν με το καλο γινει η εμβρυομεταφορα το ρομποτ δηλ εγω θα τα ξεχασει ολα γιατι θα γυρισει να μου πει αυτη τη φορα πρεπει να εχεις καλη ψυχολογια! Ελεος! Τον αγαπω οσο τιποτα, παντρευτηκαμε απο τρελο, παθιασμενο ερωτα και ακομα και τωρα δεν εχουμε χασει την παιδικοτητα μεταξυ μας παρολα που τα προβληματα μας εχουν φθειρει. Του λεω οτι πρεπει να εκτιμαμε πρωτα αυτα που εχουμε για να αποκτησουμε αυτα που θελουμε. Οταν ξεκινησα ενεσεις για την πρωτη εξωσωματικη μου ειπε οτι δεν αντεχει αλλη αποτυχια. Εκεινη τη στιγμη ηξερα οτι δε θα πετυχει. Και μετα η μια με την αλλη ειχαμε αλλες 7 αποτυχιες. Ποτε δεν πρεπει να λες δεν αντεχω αλλο και μακαρι ο Θεος να μη σου δωσει οσα μπορεις να αντεξεις ακουσα καποτε και ειναι πολυ σωστη κουβεντα!

Στην τελευταια αποτυχια που ενιωσε οτι το χανω το ιδιο βραδυ βγηκε εξω μου πηρε λουλουδια εκλεισε δειπνο σε πανακριβο εστιατοριο με εντυσε με το ζορι και ολο το βραδυ συμπεριφεροταν λες και ειχα θετικη β χοριακη. Τον ξερω τοσα χρονια και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεται. Καλο ηταν για μενα που αντεδρασε ετσι τοτε παρολο που και εκεινος πονουσε αλλα τωρα μετα απο τοσο πονο δεν μπορει να κανει και λιγο τον καραγκιοζη, πρεπει δηλ να δειξω ποσο κομματια ειμαι για να γινει αυτο. Γιατι δε μου λεει και κατι που δεν το νιωθω ηδη και εγω και το ξερει! Τι να πω. Με βγαζει απο τα ρουχα μου αλλα τον ποναω κιολας.

Οσο για τα δανεικα δεν ειναι και 100% θετικος και ειδικα οταν ακουσε και το γιατρο να μου δινει ευκαιριες το ψιλοαπεκλεισε προς το παρον. Χαρηκε με το φυσικο κυκλο απο την αποψη οτι δεν θα ταλαιπωρηθει ο οργανισμος και οτι αν κατσει θα ειναι το δικο μας παιδι.

Αυτο βεβαια ειναι η αντρικη αποψη τα εχουμε ξαναπει εδω, εγω και το υιοθετημενο παιδι δικο μας θα το θεωρουσα απο την πρωτη στιγμη που θα το επερνα στην αγκαλια μου!

Δε θελω σε καμια περιπτωση να τα παρατησω, θα δοκιμασω το φυσικο κυκλο, δεν ξεκιναω με ενθουσιασμο γιατι ξερω πια τοσα πολλα, αλλα αμα θελει ο Θεος ολα γινονται.

Ο γιατρος μου ειπε 38 χρονων κοπελα με 10 εξωσωματικες αποτυχημενες εκανε με δανεικα την 11η και γεννησε ενα κοριτσακι. Μετα απο 2 χρονια εμεινε εγκυος σε διδυμα απο φυσιολογικη συλληψη! Δικαιωθηκε πανηγυρικα ο Θεος τη βοηθησε!

Σημερα γραφω τεραστια μηνυματα, ευχαριστω για την υπομονη σας.

Να εχουμε ολες πιστη και οσο μπορουμε θετικη σκεψη!

Το ξερω οτι πρεπει οχι μονο να τα λεω αλλα να τα εφαρμοζω κιολας και θα το κανω γιατι ο στοχος ειναι ιερος και ο χρονος πολυτιμος!

Φιλακια κοριτσια μου!

Link to comment
Share on other sites

ελπίδα,

σε καταλαβαινω απολυτα. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ολοι θεωρουμε οτι θα κανουμε παιδι, εχουμε αλλες προτεραιοτητες και οταν μαθαινουμε οτι εχουμε προβλημα, τοτε συνειδητοποιουμε τη σπουδαιοτητα του να αποκτησεις παιδι και το βαζουμε νο1 στη ζωη μας. οσο για τα σχετικα με το συζυγο σου, εμεις περασαμε μια κριση περυσι. ευχομαι να ευοδωθει η προσπαθεια σας με το φυσικο κυκλο. και εγω ειμαι σε αναλογη φαση. μετα τη θεραπεια που κανω για ενδομητριωση εχουμε ραντεβου με τον νεο μας ιατρο. Και σκεφτομαι πολυ πολυ τα δανεικα αλλα φοβαμαι οτι θα μας πει να προσπαθησουμε με τα δικα μας και ειμαι σιγουρη οτι αυτο θα θελει ο συζ μου και ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΛΛΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ...Θελω ενα παιδι και ας μην εχει τα γονιδια μου. τωρα δεν νομιζω να μην κοιταζουν καθολου εμφανιση. εδω στο σαιτ του παρασχου εχουν εντυπο να συμπληρωσεις με τα χαρακτηριστικα της δοτριας που θεωρεις σημαντικα.

Ανελι ευχομαι να πανε ολα καλα.

και σε σενα κριστιν αν με το καλο ο νεος υπερηχος. Αληθεια-επειδη ειμαστε στο ιδιο κεντρο ποιος ιατρος σε παρακολουθουσε? εσενα σε ρωτησαν για χαρακτηριστικα δοτριας που θεωρεις σημαντικα?

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΝΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΣ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ. αυριο να νοιωσεις πως ειναι ΟΛΑ να ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...

Link to comment
Share on other sites

ελπίδα,

σε καταλαβαινω απολυτα. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ολοι θεωρουμε οτι θα κανουμε παιδι, εχουμε αλλες προτεραιοτητες και οταν μαθαινουμε οτι εχουμε προβλημα, τοτε συνειδητοποιουμε τη σπουδαιοτητα του να αποκτησεις παιδι και το βαζουμε νο1 στη ζωη μας. οσο για τα σχετικα με το συζυγο σου, εμεις περασαμε μια κριση περυσι. ευχομαι να ευοδωθει η προσπαθεια σας με το φυσικο κυκλο. και εγω ειμαι σε αναλογη φαση. μετα τη θεραπεια που κανω για ενδομητριωση εχουμε ραντεβου με τον νεο μας ιατρο. Και σκεφτομαι πολυ πολυ τα δανεικα αλλα φοβαμαι οτι θα μας πει να προσπαθησουμε με τα δικα μας και ειμαι σιγουρη οτι αυτο θα θελει ο συζ μου και ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΛΛΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ...Θελω ενα παιδι και ας μην εχει τα γονιδια μου. τωρα δεν νομιζω να μην κοιταζουν καθολου εμφανιση. εδω στο σαιτ του παρασχου εχουν εντυπο να συμπληρωσεις με τα χαρακτηριστικα της δοτριας που θεωρεις σημαντικα.

Ανελι ευχομαι να πανε ολα καλα.

και σε σενα κριστιν αν με το καλο ο νεος υπερηχος. Αληθεια-επειδη ειμαστε στο ιδιο κεντρο ποιος ιατρος σε παρακολουθουσε? εσενα σε ρωτησαν για χαρακτηριστικα δοτριας που θεωρεις σημαντικα?

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΝΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΣ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ. αυριο να νοιωσεις πως ειναι ΟΛΑ να ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...

 

Isis73 εχεις δικιο σε ολα οσα ειπες αλλα πρεπει να πιστευουμε οτι αν ειναι θελημα Θεου θα γινει με οποιοδηποτε τροπο. Οσο για τα χαρακτηριστικα ειπα τι μου ειπε ο δικος μου γιατρος. Μπορει σε αλλα κεντρα να υπαρχουν περισσοτερες δοτριες και να μπορουν να επιλεξουν οι ενδιαφερομενες μελλουσες μανουλες. Πανω απ'ολα ομως σημασια εχει να ειναι ενα γερο παιδακι! Σου ευχομαι να επιλεξετε τον τροπο που σε κανει αυτη τη στιγμη να νιωθεις καλυτερα για να προχωρησεις. Καλη σου επιτυχια γλυκια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ζουζούνες μου!

 

Τί κάνετε??? Ευτυχώς έρχεται ΣΚ και θα χαλαρώσουμε. Εμείς εδώ πήζουμε λέμε!!!

Λοιπόν τα γιασμίν είναι σίγουρα επινόηση αντρών. Παιδιάαααααααα άλλαξα νούμερο μπλούζας! Πήρα τον γιατρό (φοβήθηκα η καψερή) και γέλαγε!!! ΕΛΕΟΣ!

 

Sanna μου γύρισες Θεσ/νικη ή σε κρατάει ακόμα εδώ η ευχάριστη παρέα της γειτόνισσας???

 

Κοριτσάκια μου θέλω λίγο μια ενημέρωση για τον θυροειδή που είπατε....τί ρόλο παίζει??? Εγώ έχω!!!!Please πληροφορίες!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδάκι μου διάβασα με μεγάλη προσοχή όσα έγραφες. Θα σου πω ότι σε νιώθω απόλυτα όχι γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα μιας και ακόμα δεν έχουμε κάνει προσπάθεια αλλά γιατί και ο δικός μου άντρας αν και προσπαθεί ο καψερός δεν μπορεί να μπει στην ψυχολογία μου. Για απλά πράγματα με πληγώνει, πετάει ατάκες που δεν ξέρει καν ότι εγώ μπορεί να τις πάρω σοβαρά και να στενοχωρηθώ, γενικά δεν τους κόβει!!! Δεν είμαι από τις γυναίκες που το παίζει ξερόλα και ότι μπορείς χωρίς άντρα αλλά σε αυτό το κομμάτι (συναισθηματική νοημοσύνη να το πω???) βλέπω χάσμα και δυστυχώς σε όλους τους γνωστούς μου, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.

Αν του μιλούσες και του έδινες ένα κουράγιο ενώ ταυτόχρονα του τόνιζες ότι πρέπει να σε στηρίξει και ας φαίνεσαι βράχος (με άλλα λόγια να του πεις το αυτονόητο για εμάς) ίσως δεις μεγάλη διαφορά!

Εμένα μόλις πριν λιγες μέρες μου ζήτησε συγνώμη που ενώ ειχε αποφασίσει να παντρευτούμε δεν μου έκανε την πρόταση τότε που την περίμενα (σε κάτι ονειρικές διακοπές...μεγάλη ιστορία). Δεν του είχε περάσει καν από το μυαλό και ας ήταν τρελός για εμένα και εγώ για αυτόν. Θεωρούσε δεδομένο ότι δεν έχει σημασία που θα το κάνει....αφού θα γινόταν. Μακρυγορώ αλλά εννοώ ότι δυστυχώς πράγματα που εμείς τα πιάνουμε στον αέρα για τους άντρες είναι το ΕΒΕΡΕΣΤ και δυστυχώς δεν πρόκειται να το κατακτήσουν.

Δεν χρειάζεται να το παίρνεις τόσο βαριά, σου κάνει κακό και δεν έχει αποτέλεσμα, δεν θα πάρει χαμπάρι. Προσπάθησε να του εξηγήσεις χωρίς πολλές προσδοκίες όμως!!!

 

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω και την τεράστια εμπειρία στους άντρες αλλά σίγουρα δεν είναι σαν εμάς! Αυτό πια το έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

 

Τελικά εγω θα πάω για χοριακη την Δευτέρα γιατί ενω με τρώει το άγχος αν είμαι έγκυος απο την άλλη δεν θέλω να απογοητευτω και δεν πάω..... Λέμε μήπως πάμε χαλκιδική για το ΣΚ και δεν θέλω αν είναι αρνητικό το αποτέλεσμα να μας χαλάσει τις μέρες. Την Δευτέρα το πρωι λέω να κάνω και ένα τεστ απο το φαρμακείο γιατί αν είμαι έγκυος η χοριακη θα είναι αρκετά ψηλή και πιστεύω ότι το τεστ θα δώσει σωστό αποτέλεσμα. Τις τελευταίες ώρες είναι που δεν τις αντέχω με τίποτα. Θεσσαλονίκη είμαι , ήρθα την Τετάρτη.

 

Linaki το σπέρμα είναι καλύτερο να δίνεται φρέσκο. Τώρα όσον αφορά το θυροειδη , όταν παίρνεις διέγερση για να παραγεις ωαρια στην εξωσωματικη οι γιατροί (οι σωστοί γιατροί) θέλουν την tsh κάτω απο το 1,5 ή εκει γύρω γιατί με τα φαρμακα της διεγερσης η tsh ανεβαίνει στον ουρανό. Αλλα και πριν ξεκινήσει η εγκυμοσύνη αν δεν κανεις διέγερση την θέλουν κοντά στο 2 ή κάτω απο αυτο γιατί και με την εγκυμοσύνη η tsh τα παίζει. Εσυ έχεις υποθυροειδισμο? σε παρακολουθει ενδοκρινολογος? παίρνεις τ4? αν τον εχεις ρυθμισμενο τον θυροειδη μη φοβάσαι.

 

 

Ελπιδακι μου θα σου πω κάτι που μπορει να φαίνεται κυνικό. Επειδή και ο δικός μου άντρας μου έχει κάνει πολλα εκνευριστικα πράγματα την ώρα που εγω είχα ανάγκη απο ψυχολογική υποστήριξη, κάνω το εξής τελευταία. Βγάζω εγω τα κάστανα απο τη φωτιά και τον βάζω στο "mute" δηλ παγωνω τη φωνή του , προσπαθω να μην ακούω τι μου λέει και όταν ηρεμησω , συζηταω μαζί του με λογικά επιχειρήματα και του δείχνω πως πρέπει να είναι την επόμενη φορα που θα προκύψει παρόμοια κατάσταση και ενω δεν το περίμενα , το " πρωτοκολο " αυτο αποδίδει!!!!!,

Τώρα τι κάνω όταν είμαι εκτός εαυτού δηλ την ώρα που τα κάστανα είναι καυτά και πρέπει να τα βγάλω Μονή μου απο την φωτιά? μπαίνω εδω και γράφω ακαταλαβίστικα μεγάλα μηνύματα ή παίρνω τη μαμα μου και την πρηζω. ΕΣΥ τουλαχιστων θα πάρεις και βοήθεια ψυχολόγου. Είναι πολυ σημαντικο.

Το ότι δέχτηκε να πάρει ψυχολογική υποστήριξη είναι ένα τεράστιο βήμα και πρέπει να του το αναγνωρίσεις και θα δεις ότι και μόνο απο αυτη την κίνηση , η συμπεριφορά του θα αλλάξει πολυ γρήγορα και θα εκπλαγεςι ευχάριστα. Μην νομίζεις ότι του είναι εύκολο. Οι άντρες διαχειρίζονται πιο δύσκολα τετοιες καταστάσεις απο εμάς. Αυτο που λένε ότι οι άντρες μένουν πάντα παιδιά πιστεύω ότι ως ένα βαθμό είναι αληθεια. Και ότι ο ρόλος μας απέναντι τους έχει πάντα ένα κοματι μαμάς κι αυτο είναι αληθεια. Τι θα κανεις λοιπόν αύριο μεθαύριο όταν το παιδάκι σου δεν θα ξέρει πως να διαχειριστεί τα συναισθήματα του? θα το υποστηρίζεις και θα το παρηγορεις και θα του λες με λογικά επιχειρήματα πως να διαχειριστεί την ζωη και τις καταστάσεις που συναντάει.

 

Το έχουμε ξαναπεί νομίζω οι δυο μας , οι γυναίκες δεν είναι το αδύναμο φύλλο , ο Θεός μας έκανε δυνατές και μακάρι να μη μας δώσει όσα μπορούμε να αντέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδάκι μου διάβασα με μεγάλη προσοχή όσα έγραφες. Θα σου πω ότι σε νιώθω απόλυτα όχι γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα μιας και ακόμα δεν έχουμε κάνει προσπάθεια αλλά γιατί και ο δικός μου άντρας αν και προσπαθεί ο καψερός δεν μπορεί να μπει στην ψυχολογία μου. Για απλά πράγματα με πληγώνει, πετάει ατάκες που δεν ξέρει καν ότι εγώ μπορεί να τις πάρω σοβαρά και να στενοχωρηθώ, γενικά δεν τους κόβει!!! Δεν είμαι από τις γυναίκες που το παίζει ξερόλα και ότι μπορείς χωρίς άντρα αλλά σε αυτό το κομμάτι (συναισθηματική νοημοσύνη να το πω???) βλέπω χάσμα και δυστυχώς σε όλους τους γνωστούς μου, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.

Αν του μιλούσες και του έδινες ένα κουράγιο ενώ ταυτόχρονα του τόνιζες ότι πρέπει να σε στηρίξει και ας φαίνεσαι βράχος (με άλλα λόγια να του πεις το αυτονόητο για εμάς) ίσως δεις μεγάλη διαφορά!

Εμένα μόλις πριν λιγες μέρες μου ζήτησε συγνώμη που ενώ ειχε αποφασίσει να παντρευτούμε δεν μου έκανε την πρόταση τότε που την περίμενα (σε κάτι ονειρικές διακοπές...μεγάλη ιστορία). Δεν του είχε περάσει καν από το μυαλό και ας ήταν τρελός για εμένα και εγώ για αυτόν. Θεωρούσε δεδομένο ότι δεν έχει σημασία που θα το κάνει....αφού θα γινόταν. Μακρυγορώ αλλά εννοώ ότι δυστυχώς πράγματα που εμείς τα πιάνουμε στον αέρα για τους άντρες είναι το ΕΒΕΡΕΣΤ και δυστυχώς δεν πρόκειται να το κατακτήσουν.

Δεν χρειάζεται να το παίρνεις τόσο βαριά, σου κάνει κακό και δεν έχει αποτέλεσμα, δεν θα πάρει χαμπάρι. Προσπάθησε να του εξηγήσεις χωρίς πολλές προσδοκίες όμως!!!

 

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω και την τεράστια εμπειρία στους άντρες αλλά σίγουρα δεν είναι σαν εμάς! Αυτό πια το έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά!!!

 

LinakiS σ'ευχαριστω πολυ μου εδωσαν κουραγιο τα λογια σου οπως και ολων των κοριτσιων. Οσο για το να του εξηγησω το εχω κανει και σε ηρεμες στιγμες οπου και συμφωνει απολυτα μαζι μου θεωρητικα απ'οτι αποδεικνυεται και σε στιγμες εντασης που με βγαζει απο τα ρουχα μου αν και αποφευγω τις εντασεις γιατι ειμαι και ανθρωπος χαμηλων τονων.

Ματαια ολα οτι του κατεβει στο κεφαλι το λεει, νομιζω οτι η ανηψια μου 5 χρονων σκεφτεται πολυ περισσοτερο πριν μιλησει!

Να'σαι καλα και ολα να σου πανε καλυτερα απότι φανταζεσαι! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

 

Τελικά εγω θα πάω για χοριακη την Δευτέρα γιατί ενω με τρώει το άγχος αν είμαι έγκυος απο την άλλη δεν θέλω να απογοητευτω και δεν πάω..... Λέμε μήπως πάμε χαλκιδική για το ΣΚ και δεν θέλω αν είναι αρνητικό το αποτέλεσμα να μας χαλάσει τις μέρες. Την Δευτέρα το πρωι λέω να κάνω και ένα τεστ απο το φαρμακείο γιατί αν είμαι έγκυος η χοριακη θα είναι αρκετά ψηλή και πιστεύω ότι το τεστ θα δώσει σωστό αποτέλεσμα. Τις τελευταίες ώρες είναι που δεν τις αντέχω με τίποτα. Θεσσαλονίκη είμαι , ήρθα την Τετάρτη.

 

Linaki το σπέρμα είναι καλύτερο να δίνεται φρέσκο. Τώρα όσον αφορά το θυροειδη , όταν παίρνεις διέγερση για να παραγεις ωαρια στην εξωσωματικη οι γιατροί (οι σωστοί γιατροί) θέλουν την tsh κάτω απο το 1,5 ή εκει γύρω γιατί με τα φαρμακα της διεγερσης η tsh ανεβαίνει στον ουρανό. Αλλα και πριν ξεκινήσει η εγκυμοσύνη αν δεν κανεις διέγερση την θέλουν κοντά στο 2 ή κάτω απο αυτο γιατί και με την εγκυμοσύνη η tsh τα παίζει. Εσυ έχεις υποθυροειδισμο? σε παρακολουθει ενδοκρινολογος? παίρνεις τ4? αν τον εχεις ρυθμισμενο τον θυροειδη μη φοβάσαι.

 

 

Ελπιδακι μου θα σου πω κάτι που μπορει να φαίνεται κυνικό. Επειδή και ο δικός μου άντρας μου έχει κάνει πολλα εκνευριστικα πράγματα την ώρα που εγω είχα ανάγκη απο ψυχολογική υποστήριξη, κάνω το εξής τελευταία. Βγάζω εγω τα κάστανα απο τη φωτιά και τον βάζω στο "mute" δηλ παγωνω τη φωνή του , προσπαθω να μην ακούω τι μου λέει και όταν ηρεμησω , συζηταω μαζί του με λογικά επιχειρήματα και του δείχνω πως πρέπει να είναι την επόμενη φορα που θα προκύψει παρόμοια κατάσταση και ενω δεν το περίμενα , το " πρωτοκολο " αυτο αποδίδει!!!!!,

Τώρα τι κάνω όταν είμαι εκτός εαυτού δηλ την ώρα που τα κάστανα είναι καυτά και πρέπει να τα βγάλω Μονή μου απο την φωτιά? μπαίνω εδω και γράφω ακαταλαβίστικα μεγάλα μηνύματα ή παίρνω τη μαμα μου και την πρηζω. ΕΣΥ τουλαχιστων θα πάρεις και βοήθεια ψυχολόγου. Είναι πολυ σημαντικο.

Το ότι δέχτηκε να πάρει ψυχολογική υποστήριξη είναι ένα τεράστιο βήμα και πρέπει να του το αναγνωρίσεις και θα δεις ότι και μόνο απο αυτη την κίνηση , η συμπεριφορά του θα αλλάξει πολυ γρήγορα και θα εκπλαγεςι ευχάριστα. Μην νομίζεις ότι του είναι εύκολο. Οι άντρες διαχειρίζονται πιο δύσκολα τετοιες καταστάσεις απο εμάς. Αυτο που λένε ότι οι άντρες μένουν πάντα παιδιά πιστεύω ότι ως ένα βαθμό είναι αληθεια. Και ότι ο ρόλος μας απέναντι τους έχει πάντα ένα κοματι μαμάς κι αυτο είναι αληθεια. Τι θα κανεις λοιπόν αύριο μεθαύριο όταν το παιδάκι σου δεν θα ξέρει πως να διαχειριστεί τα συναισθήματα του? θα το υποστηρίζεις και θα το παρηγορεις και θα του λες με λογικά επιχειρήματα πως να διαχειριστεί την ζωη και τις καταστάσεις που συναντάει.

 

Το έχουμε ξαναπεί νομίζω οι δυο μας , οι γυναίκες δεν είναι το αδύναμο φύλλο , ο Θεός μας έκανε δυνατές και μακάρι να μη μας δώσει όσα μπορούμε να αντέξουμε.

 

Sanna μου καλυτερα να κανεις τη Δευτερα την εξεταση λιγη υπομονη ακομα γλυκεια μου!

Οσο για αυτο που ειπες οτι τον παγωνεις οταν λεει αυτα που δε θες ν'ακουσεις, το διαβαζα και γελουσα μονη μου. Φοβερη εισαι πως το κανεις αυτο εγω οταν πει κατι που με στεναχωρει πεφτω στα πατωματα. Πως θα το καταφερω αυτο? Μπραβο σου πραγματικα σε θαυμαζω! Θα το προσπαθησω και εγω...

 

Εσυ τωρα ομως μη μου αγχωνεσαι το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα τελικα δε βοηθαει και αφου εισαι τοσο δυνατη και μπορεις και διαχειριζεσαι ετσι τον αντρα σου σιγουρα εχεις αποθεματα να διαχειριστεις το αγχος σου!

 

Θελω τη Δευτερα να γραψεις με μεγαλα γραμματα ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ και στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου. Να περασεις οσο πιο ομορφα και χαλαρα το ΣΚ γιατι το νιωθουν και τα σπορακια σου αυτο! Καλη επιτυχια κοπελα μου, φιλακια και μια μεγαλη αγκαλιτσα απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδακι μου με συγκινησες με το μήνυμα σου κι εσυ isis μου...

 

Είμαι Μονή μου στο Σπιτι γιατί ο άντρας λείπει στη Δουλεια και είπα να διαβάσω ευχάριστες ιστορίες απο της κοπέλες που είναι στο πρώτο τρίμηνο. Μπήκα λοιπόν σε θέματα που αφορούν το ποτε ανακοινωσατε την εγκυμοσύνη κλπ λοιπόν το τι κατινια πέφτει απο τρίτους , γνωστούς , φίλους , συγκενεις και τα λοιπά, δεν λέγεται....

 

Άντε να μείνουμε εγκυουλες και να ξεκατηνιαστουμε κι εμείς!!!! Χε, χε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι αντε ολες εγκυουλες κι ας ξεκατηνιαστουμε δεν με ενδιαφερει μπραβο Σαννα μου

Αντε και να κανουμε κοντριτσες μεταξυ μας ποια εχει τις περισσοτερες ζαλαδες, αναγουλες, κλοτσιτσες κτλπ. χαχαχα!!!

Ωραια θα'ναι!!!

Λινακι μου ετσι οπως τα λεει η Σαννα ειναι για τη χωριακη. Θελει πολυ προσοχη επηρεαζει την εμβρυομεταφορα και την εγκυμοσυνη. Εγω την ειχα κανει να δω 3 μηνες πριν την εμβρυομεταφορα και ηταν μια χαρα. Αλλα αυτα τα χαπια που παιρνουμε την ανεβασαν και δεν το πηρα ειδηση. και μη νομιζεις δεν θα τον κοιταζα τον ατιμο αλλα 3 βδομαδες εκανα διαιτα να χασω τα κιλα που πηρα με τις ορμονες και δεν εχανα κιλο ουτε γραμμαριο ετσι ανακαλυψα οτι ειναι στα υψη. 7.53 ηταν κι οταν πηγα την αλλη μερα για να μιλησω με ενδοκρινολογο και να δω την προλακτινη μου ο αντρας μου μου την ξανακανε και βγηκε 10.33 οποτε φρικαρα. Μου αυξησε το χαπι που παιρνω και μου εδωσε συμπληρωματικο για να κατεβει αρκετα. Γιατι αλλιως δεν γινεται να κανω εμβρυομεταφορα δεν θα πετυχει.

Ουπς πολλα ειπα φιλακια σε ολες

ΥΣ Ελπιδα χαλαρα πρεπει να ειμαστε ηρεμες

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια...

Παντα ενω με τους υπολογιστες και τις εφαρμογες τους τα πηγαινα καλα ποτε δεν ειχα σκεφτει οτι θα μπορουσα να μιλαω δικτυακα για θεματα τοσο προσωπικα.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΣΤΙΓΜΗ την ωρα που αποφασισα να μπω εδω μεσα.

Ξερουμε η μια για την αλλη πραγματα που δυσκολα τα λες σε καποια κολλητη...

Σας αισθανομαι φιλες μου καρδιακες αγωνιω για τα αποτελεσματα σας, χαιρομαι για τις χαρες σας, λυπαμαι για τις λυπες σας...

Ειναι περιεργο τι συναισθηματα γεννιουναται αναμεσα σε ανθρωπους που δεν γνωριζονται.

Ειναι σαν να βγαινουμε για καφεδακι ή μιλαμε στο τηλεφωνο με τις ωρες.

Μπορει να εχουμε πεσει μουρη με μουρη στο δρομο ή ακομα επειδη ο κοσμος ειναι πολυ μικρος να εχουμε γνωριστει καπου και να μην το ξερουμε. Φοβερο δεν ειναι? Δηλ να μην ξερεις οτι αυτη η κοπελα που περασε απο διπλα σου εχει πολλες φορες ασχοληθει και εχει ακουσει το προβλημα σου και σε εχει στηριξει.

Ειναι τοσο ομορφο αυτο που γινεται εδω και τοσο μα τοσο αληθινο!

Σας φιλω γλυκα και σας ευχαριστω για την ομορφη παρεα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια και καλή μεγάλη εβδομά να εχουμε και καλή μας Ανασταση..

 

Ευχομαι αυτην την ανάσταση να ειναι για ολες μας αυτο που επιθημούμε πιο πολύ

Να σας φέρει ενα η και δύο καμια φορα και τρίδιμα..αυτήν την φορα..

Εγω μάλλον ήμουν απο τις τυχερές..(θα το δείξει και η ζωή αυτο γιατι καμια φορα όταν το λέω φοβάμαι κιολας)που με την πρωτη προσπαθεια με ξενα ωάρια φυσικα πιασαμε,και τα παιδάκια μας τωρα ειναι 2 χρονων..

Ο γιατρος της εξωσωματικης μολις ειδε τις εξετασεις μου το απεκλεισε με δικά μου και με πηγε κατευθειαν σε ξενα..η αλήθεια ειναι οτι δεν προλαβα να σκεφτω καν απο το σοκ που ειχα παθει και ο αντρας μου συμφωνησε και προχωρησαμε πολυ πολυ γρήγορα

 

Στην αρχη ειχα αγχος για τα ξενα αλλα δοξα το θεω τα παιδια ειναι υγιεστατα και μοιαζουν και πολυ τον αντρα μου..(η μητερα μου ακομα ψαχνει να βρει αν μας μοιαζουν τα παιδια)αχααχαα..γελαω πολυ με αυτο γιατι δεν με ενδιαφερει πια..

 

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι αν προσπαθουσα με τα δικα μπορει και να επιανα γιατι ολες η μερες του κυκλου δεν ειναι ιδιες στο ποσο γονιμα ειναι τα ωαρια..

αλλα τελικα νομιζω οτι κινηθηκαμε τοσο γρηγορα που ουτε καταλαβα πως εγιναν ολα..και ισως καλυτερα..(ειχα ριξει πολυυυ κλαμα)!!

Αλλα δοξα το θεω..

 

Ευχομαι σε ολες σας κοριτσια να πανε ολα καλα...αν το σκεφτεσται για ξενα ωαρια επιχειρηστε το ,και το λεω τωρα που το εκανα ,ημουν 42 χρονων..δυστυχως η γυναικες εχουν και αυτο το οριο ηλικιας :(

Σας ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες τις προσπαθειες σας

 

Καλη μας Ανάσταση:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...