Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Linaki ο ΓΙΑΤΡΟΣ μου είπε ότι επιτρέπονται οι επαφές αλλα χωρίς πολυ ένταση... Χαρακτηριστικά είπε στον άντρα μου ότι αν θέλει κόλπα με χειροπέδες, μαστιγια κλπ μπορει να τα κάνει αλλα με τις αλλες, όχι με μενα:shock::shock:::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Linaki ο ΓΙΑΤΡΟΣ μου είπε ότι επιτρέπονται οι επαφές αλλα χωρίς πολυ ένταση... Χαρακτηριστικά είπε στον άντρα μου ότι αν θέλει κόλπα με χειροπέδες, μαστιγια κλπ μπορει να τα κάνει αλλα με τις αλλες, όχι με μενα:shock::shock:::!::!::!:

 

:D:D:D:D:D:D Πλάκα έχει ο γιατρός αλλά δεν σκέφτηκε ότι αντί να σε δέσει και να είναι επικίνδυνο μπορείς να τον δέσεις εσύ!!! Ορίστε μας...με άλλες!!!Πατέρας θα γίνει, πρέπει να συμμαζευτεί! Πάντως οι γιατροί είναι λίγο πονηράκηδες....και του δικού μου του είπε: Όποτε θες να έρθεις για να δώσεις σπέρμα, έχουμε όλα τα κομφορ, δεν θα σου είναι δύσκολο:D:D:D:D:D....και του έκλεισε το ματί ρε συ....εγώ έμεινα...!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Christina an περιμένουμε νέα την μ. Τρίτη , έχεις φωτό απο τον υπερηχο ε?

Να την κοιταζεις και να ονειρευεσαι πόσο όμορφο θα είναι το μπεμπε σου και να χαιδευεις την κοιλιτσα!!!!!!

 

Παει και τελείωσε θα γίνουμε χαζομαμαδες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα linaki νομίζω ότι οι γιατροί είναι πολυ τρελαρες...... Που να μην μείνεις εδω ο δικός μου, παντρεμένος άνθρωπος μας είπε ότι πηγαίνει στο γυμναστήριο και πέφτουν τα γκομενακια δυο-δυο!!!!!:lol::lol:

Πως λέγαμε παλιά τρελός Πάπας τον βάφτισε? τώρα θα λέμε τρελός γιατρος τον ξεγεννησε......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλα linaki νομίζω ότι οι γιατροί είναι πολυ τρελαρες...... Που να μην μείνεις εδω ο δικός μου, παντρεμένος άνθρωπος μας είπε ότι πηγαίνει στο γυμναστήριο και πέφτουν τα γκομενακια δυο-δυο!!!!!:lol::lol:

Πως λέγαμε παλιά τρελός Πάπας τον βάφτισε? τώρα θα λέμε τρελός γιατρος τον ξεγεννησε......:lol:

 

 

Δεν ξέρω για εσάς, για εμένα πάντως θα ισχύει...από τα 17 μου τρελογιατρό τον ανεβάζω, τρελογιατρό τον κατεβάζω!!!:D:D:D

 

 

Σας εύχομαι να γίνεται οι πιο χαζομαμαδες του κόσμου και όχι μία αλλά όσες φορές το επιθυμείτε!!!!Ολες δηλαδή, και εγώ μέσα!!!Και όποια έχει γνώσεις πλεξίματος να το δηλώσει να πέσουν σεμινάρια....το αισθάνομαι...θα πάει το ζιπουνάκι και θα έρθει τους επόμενους μήνες!!!

 

Σας φιλώ για σήμερα....σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας, θα τα μελετήσω σπίτι γιατί μάλλον πολύ οικονομικά μας βγαίνουν και κάτι θα ξεχνάμε εμείς!!!

 

Καλή χαλάρωση κοριτσάκια μου!!!!;)

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου βλεπω τρελα κεφια στο παρεακι μας! Γελουσα μονη μου που σας διαβαζα ολα αυτα που λεγατε για τους γιατρους και για τη <χαζη> φιλη της Sanna! Χι χι χι χο χο χο!

 

Cristine χαρηκα παρα πολυ με τα νεα σου και ολο χαρουμενα νεα να μας ανακοινωνεις απο εδω και περα! Εδωσε το σημα το σπορακι στη μαμα και το μπαμπα οτι ολα πανε καλα! Και που να 'ξερε ποση αγαπη και ποσες μεγαλες αγκαλιες το περιμενουν! Απολαυσε το γλυκεια μου χαιρομαι ειλικρινα με τη χαρα σου!

 

Sanna μου εγω θα στο ξαναπω χωρις να προσπαθω να επιβαλλω τη γνωμη μου. Δεν ειναι στιγμες αυτες της ζωης σου που να μπορεις να αφιερωνεις χρονο με κακοπροαιρετους ανθρωπους. Γιατι κακοπροαιρετη και γαιδουρα ειναι αν εσυ εχεις βρει τροπο να την αντιμετωπιζεις με χιουμορ και αυτα που σου λεει απο το ενα αυτι να μπαινουν απο το αλλο να βγαινουν τοτε ενταξει. Αν ομως οι συναντησεις ή οι τηλεφωνικες συνομιλιες μαζι της σου αφηνουν μια πικρη γευση, μια μελαγχολια τοτε προσπαθησε να την αποφυγεις.

Κανενας και τιποτα δεν αξιζει να σε φορτιζει επιπλεον. Εσυ αυτη την στιγμη πρεπει να κανεις μονο πραγματα που σε κανουν να ξεχνιεσαι, να γελας, και να σου δημιουργουν ενα θετικο κλιμα.

Και επισης συμβουλη μου ειναι οτι οταν με το καλο παρεις μια θετικοτατη β χοριακη σε αυτην να μην πεις τιποτα. Αστο να φανει. Το μεγαλο μυστικο μας αξιζει να το ξερουν απο νωρις μονο οι ανθρωποι που ξερουμε οτι θα χαρουν με τη χαρα μας!

 

Και βρε κοριτσια αφηστε τις επαφες τωρα, μετα με το καλο θα βγαλουμε τα ματια μας!

 

Φιλακια σε ολες με πολλη πολλη αγαπη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !!!!

Πως πάτε απο κέφια σήμερα? εγω έτσι κι έτσι μέχρι στιγμής.

 

Ελπιδακι έχεις δίκιο για τη Χαζη , γενικά προσπαθω να την αποφεύγω όχι πια γιατί με ενοχλεί , γιατί στην αρχη με πονέσε πολυ με την βλακεία της αλλα αφού κατάλαβα ότι είναι ακατάλληλη για να είναι φίλη μου , την έχω διαγράψει και πλέον την βαριεμαι.....

Όσο γιαυτο που είπες ότι τη χαρα μας πρέπει να τη μοιραζόμαστε μόνο με άτομα που πραγματικά μας αγαπούν και τα αγαπάμε είναι μεγάλη Αλήθεια γιατί και στη λύπη μας πάλι μόνο αυτούς έχουμε...

Καλα το σχέδιο σου δουν εκληκτοι καπιοιοι ¨φίλοι ¨ ότι φουσκώνει η κοιλιά είναι αν μη τη άλλο θεϊκό!!!!!:D:D:D δεν το είχα σκεφτεί :D:D:D

 

 

Εχθές το βράδυ δεν είχα να κάνω κάτι και εψαξα στο Ίντερνετ τι συμβουλές δίνουν οι κλινικές που βρίσκονται εκτός Ελλαδος για τις ¨επαφες¨ . Λοιπόν λένε ότι μετα την εμβρυομεταφορα οι επαφές επιτρέπονται αλλα όχι οι οργασμοι μέχρι να γίνει ο υπερηχος που θα διαπιστωθούν οι καρδιακό παλμοι!!!!!

έλεος!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Linaki να σε ρωτήσω κάτι αδιακριτο? ο άντρας σου θα δώσει φρέσκο την μέρα της ωοληψιας ή θα είναι κατεψυγμενο? εγω επειδή είμαι καμένη απο σπέρμα θα σου έλεγα αν έχει τη δυνατητα και δεν λείπει κάπου να δώσει φρέσκο.ξέρω ότι οι γιατροί λένε ότι είναι σχεδων το ίδιο και θυμάμαι ότι εσείς δεν έχετε τέτοια πρόβλημα αλλα καλύτερα φυλαγε τα ρούχα σου.;)

 

Φιλακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου καλημέρα!

σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

και εύχομαι γρήγορα να ακούσουμε ευχάριστα νέα και από σένα!!!!

 

Απο το στομα σου και στου Θεου το αφτι! Φιλακια κοπελα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαννα, εμειναν 10 ημερες. εμεινες αθηνα? εχεις παρει αδεια απο τη δουλεια σου? παντως εγω την επομενη φορα θα παρω αδεια γιατι ο,τι και να λενε για 4 ημερες, εγω την προηγ φορα που ειχα βιοχημικη και πηγαινα κανονικα στη δουλεια, πονουσα στην κοιλια σαν κραμπες και νομιζα οτι ειναι απο τα φαρμακα. Οχι οτι επαιξε αυτο ρολο 100 % αλλα γιατι να το διακινδυνευουμε?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα κορίτσια και καλο μήνα!!!! Καλη Πρωταπριλια!!!!

 

Ναι Isis μου στην Αθήνα εμεινα. Έλεγα αρχικά να επιστρέψω αύριο Θεσσαλονίκη αλλα φοβάμαι. Θα μείνω εδω κι αλλες μέρες. Λέω να φύγω την Πέμπτη. Σπιτι καθομαι κατα κύριο λογο και βγαίνω λίγο εδω στη γειτονιά. Το κακο είναι ότι είμαι εντελος μονη μου. Δεν έχω πολυ καλο προαισθημα για το πως θα εξελιχθεί αυτη η προσπάθεια αλλα ελπίζω να παει καλα και για να πούμε και την Αλήθεια όταν μπαίνεις σε. μια τέτοια διαδικασία δεν μπορείς να κλειδωσεις τα συναισθήματα και να το περάσεις σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Σκέφτομαι μήπως κάνω νωρίτερα την χοριακη γιατί έβαλα βλαστοκυστες. Λέω μήπως την κάνω Παρασκευή δηλαδή αλλα φοβάμαι κιόλας .

ΕΣΥ ξεκινησες τα αρβεκαπ?

Μια ιντερνετικη φίλη είχε και αυτη το ίδιο πρόβλημα με σένα έκανε υστεροσκοπηση και αφαίρεση των εστιών και μετα πήρε τρεις μήνες καταστολή και τώρα είναι εγκυουλα και μάλιστα στο ίδιο κέντρο που την έκανες κι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκινησα. Ειναι μηνιαιες ενεσεις. εχω καποιες εξαψεις. ιδρωνω ξαφνικα στον υπνο μου με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι πολυ καλα αλλα τιποτε αλλο. Τον Μαιο οταν κανω την 3η ενεση θα κλεισω ραντεβου για να συζητησουμε τι θα κανουμε. Θα μπορουσα να επιλεξω πχ τον Σταυρου για ραντεβου η ειναι δεδομενο οτι θα γινει η συζητηση με τον Π? Μακαρι να εχω την τυχη της κοπελας που τα καταφερε μετα την επεμβαση. Εχω περασει τοση ψυχολ πιεση που μου φαινεται σαν ονειρο το να τα καταφερω. Βεβαια πολλα σημαντικα πραγματα στη ζωη γινονται ξαφνικα, και ολα αλλαζουν σε μια στιγμη.

και εγω νομιζω οτι οι βλαστοκυστεις ειναι εμβρυα 5 ημ, δηλ ωορρηξια και 5 ημερες, αρα 14-5=9 ημερες μετα τη μεταφορα. Αρα μπορεις να την κανεις νωριτερα. Απο την αλλη ενα οριακο αποτελ θα σε αγχωσει, ενω τη ΔΕ θα ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα, θα πρεπει να περιμενεις μια καλη - υψηλη τιμη χοριακης.

Δεν αντεχεται αυτη η περιοδος που περιμενεις το αποτελεσμα... σκεφτεσαι μια θετικα μια αρνητικα και απαξιωνεις την προσπαθεια για να μην απογοητευτεις μετα. Εγω τουλαχ. Για αυτο και πηγαινω στη δουλεια. Για να μην επενδυω πολυ στην προσπαθεια. αλλα νομιζω οτι ειναι κριμα να μην τα δινουμε ολα στο τελευταιο σταδιο. την επομ φορα θα παρω αδεια μεχρι τη χοριακη. Και ακομα πιο δυσκολο ειναι οταν περιμενεις στο ακουστικο για το αποτελεσμα-ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ!!!

Παντως αντικειμενικα νομιζω οτι με δυο αριστες βλαστοκυστεις και μια τοσο αισιοδοξη εμβρυολογο, θα τα καταφερεις. οι εμβρυολογοι ιδ σε οργανωμενα κεντρα εχουν πολυ εμπειρια-για να σου πει οτι θα εχεις διδυμα, εγω το θεωρω 99 % σιγουρο.

τη χοριακη σκεφτεσαι να την κανεις Θ δηλαδη? Θα εχουμε ολοι αγχος μαζι σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο μηνα κοριτσια με πολλες πολλες επιτυχιες μας ευχομαι.

Σαννα μου σε καταλαβαινω απολυτα τα περασα κι εγω και θα τα ξαναπερασω.

Δεν γινεται ειναι δυσκολο να μην δινεις σημασια. Μια βδομαδουλα εμεινε Σαννα μου γιατι να την κανεις νωριτερα περιμενε λιγο για να ειναι ανεβασμενη πολυ η χοριακη.

Ισις μου ευχομαι συντομα να εχουμε κι ευχαριστα απο σενα.

Λινακι που εισαι χαθηκες, Εδω σε θελω ειπαμε ξεκιναμε σχεδον μαζι τις διαδικασιες.

Κριστινα τι εγινε πως παει το μπεμπακι μας;

Φιλακια σε ολες

Και ευχομαι ο Απριλιος να ειναι ενας μηνας ξεκινηματος με ευχαριστα γεγονοτα για ολες μας.

Link to comment
Share on other sites

Isis

 

Ξέρω ότι ο Σταύρου σου έκανε καλύτερη εντύπωση σαν συνομιλητής αλλα καλύτερα πιστεύω είναι να μιλήσεις με τον γιατρο που θα προχωρησεις παρακάτω γιατί καμία φορα όπου λαλουν πολλα κοκκορια αργεί να ξημερώσει. Αλλα δεν ξέρω να σου πω αν γίνεται να δεις τον Σταύρου αν είναι να σε παρακολουθει ο Π.

 

Ναι στη Θεσσαλονίκη θα την κάνω τη χοριακη. Ξέρεις κανένα καλο μικροβιολογικό εκει?

 

Καλα θα κανεις να πάρεις άδεια όλες τις μέρες μετα τηννεμβρυομεταφορα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο η απόλυτη ξαπλα όλες τις μέρες της αναμονής μπορει να είναι όντως καλη. Σκέφτεσαι να μείνεις και εντελος ξαπλα όλες τις μέρες?

 

 

Annelie σε βλέπω πολυ ανεβασμένη και χαίρομαι!!!! Έτσι πρέπει να είναι η ψυχολογία!!!

ΕΣΥ σκέφτεσαι να μείνεις ξαπλα όλες τις μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Εεεε βεβαια 18 μερες μεινανε μεχρι να ξεκινησω θεραπεια για εμβρυομεταφορα. Αυτη τη φορα θα πετυχει δεν μπορει. Μια φιλη μου λεει οτι τα εμποδια καποια στιγμη τελειωνουν δεν μπορει να ειναι διαρκη. Οποτε κι εγω πιστευω πως τερμα τα ψεματα τελειωνουν καιρος να γινουμε μανουλες φτανει πια!

Λεω να μην το κανω αυτη τη φορα ειναι πραγματικα πολυ ψυχοφθορο. Και μου το ειπε κι ο γιατρος κι ειναι κατι που δεν το θελουν. οχι οτι θα κανω και τιποτα σημαντικο αλλα καμμια βολτουλα με αυτοκινητακι θα τη κανω. Δεν κλεινωμαι παλι σπιτι και να περιμενω απαπαπαπα!!! Μονο την πρωτη βδομαδα θα κατσω στα αυγα μου και μετα εε λιγο λιγο θα κινουμε, θα βγω και λιγο εξω. Αυτα λιγα πραγματα ισα ισα για να ξεχνιεμαι.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ξερω απο Θεσ.

οχι δεν σκοπευω να ειμαι ξαπλωμενη αλλα σκοπευω να μεινω σπιτι ωστε να ειμαι πιο χαλαρη...μου αρεσει που αγχωνομαι για μετα απο 2 μηνες. Δεν ξερω καν εαν ξεκινας προσπ αμεσως μετα την 3η ενεση.

Σανα τωρα προηγουνται τα δικα σου...

Link to comment
Share on other sites

Kai mena ο προηγούμενος γιατρός μου είχε πει όχι απολυτη ξαπλα για να αιματωνεται η μητρα. Απλά χαλαρα.

 

Προχθες που ειχα παει για ωοληψια έπεσα πανω σε μια δοτρια. Αλλοδαπή, μεχρι 28, αδυνατούλα με σγουρό ξανθό μαλλί της έδιναν συμβουλές για να αποφυγει την υπερδιέγερση.

Επίσης έπεσα πανω σε μια άλλη κοπέλα 45+ η οποία ετοιμαζόταν για δανεικά.

Link to comment
Share on other sites

Isis δεν πρέπει να σκεφτόμαστε ότι είναι μακρινό όνειρο... Πρέπει να πιστέψουμε ότι η χαρα είναι κρυμενη στη γωνία και μας περιμένει. Ξέρω ότι σου είχα γράψει αλλα πριν αλλα μπήκα και τα εσβησα γιατί είχαν πολυ ηττοπάθεια τα λόγια μου και το ότι είμαστε εδω και παλεύουμε και αγωνιζόμαστε σημαίνει ότι δεν θεωρούμε τον αγώνα χαμένο αλλα αντίθετα πιστεύουμε ότι θα τον κερδίσουμε!!!!!!θέλω να πιστεύω κι εγω ότι τωραθα τα καταφέρω, αυτη η προσπάθεια έχει όλη τη δυναμική να είναι η τυχερή μου!!!!

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαράσταση, σήμερα ήμουν νταουν αλλα αντιλήφθηκα ότι δεν έχω κανένα λόγο να είμαι πεσμένη. Αισιοδοξία κορίτσια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα κοριτσια μου και καλη επιτυχια σε ολες μας!

 

Sanna ετσι να σκεφτεσαι δεν εχεις αυτη τη στιγμη λογο να εισαι πεσμενη!

 

Ονειρευομαι σημαινει παλευω για τα ονειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ θα ξεκινήσω την προσπάθει μετά το Πάσχα.

Πέστε μου όμως, μετά την εμβρυομεταφορά πρέπει να είμαστε ξαπλωμένες, έστω και 2 μέρες?

Εμένα ο γιατρός, μου είπε να μην ξαπλώσω καθόλου και να πάω στο γεαφείο μου.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ θα ξεκινήσω την προσπάθει μετά το Πάσχα.

Πέστε μου όμως, μετά την εμβρυομεταφορά πρέπει να είμαστε ξαπλωμένες, έστω και 2 μέρες?

Εμένα ο γιατρός, μου είπε να μην ξαπλώσω καθόλου και να πάω στο γεαφείο μου.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Ορτανσία τις 3 πρώτες με 4 μέρες είσαι υποχρεωτικά κρεβάτι και καναπέ... δεν κάνεις καμία δραστηριότητα... μετά επανέρχεσαι σιγά σιγά, ανάλογα πάντα με το ιστορικό σου... οι 4 πρώτες υποχρεωτικά καναπέ-κρεβάτι! σε αυτές τις μέρες είναι μου το εμβρυάκι καταφέρνει να γαντζωθεί...

 

κοριτσάρες καλό μήνα σε όλες! ας είναι αυτή η άνοιξη η τυχερή μας!

:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...