Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν θα. Ήθελα να πω κι εγω ένα ευχαριστω στην Θάλασσα και στο Καλοκαίρι για τα ομορφα μηνύματα του, για το οτι αυτές πρώτοξεκινησαν αυτη τη συζήτηση και για το κουράγιο που μας δίνουν!!!!!

 

Κυβελη μου καταλαβαίνω τα συναισθήματα σου, είναι δύσκολο ειδικά στην αρχή να το συνειδητοποιησεις αλλα όταν θα μείνεις έγκυος με το καλο και θα κανεις το παιδάκι σου , τότε θα τα έχεις αφήσει πίσω αυτα και ούτε που θα τα σκέφτεσαι. Εφόσον τα ωαρια σου είναι καλα, θα τα καταφέρετε πολυ γρήγορα και δεν θα ταλαιπορηθειτε.

 

Να σας πω και τα δικα μου νέα. Απο τα 14 ωαρια τα 11 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 9! Πολυ καλο ποσοστό αν σκεφτείτε ότι έχουμε και μικρόβιο στο σπέρμα. Η εμβρυολογος είπε ότι το σπέρμα μας ήταν σαν την άλλη φορα δηλ φλεγμωνοδες. Αυτο το ξέραμε απο πριν κι εμείς και ο γυναικολογος αλλα είχε πει ότι θα προχωρήσουμε με Μικρογονιμοποιηση και έτσι θα λυθούν όλα δια μαγείας. Το ήξερε και ο άντρας μου και του είχα πει να κάνει θεραπεία πρώτα αλλα επέμενε κι αυτός να προχωρήσουμε. Τώρα η συνεχεία έχει ως εξής: αφηνουν τα εμβρυα να εξελιχθούν ως το Σάββατο, την ίδια μέρα πάω κι εγω για υπερηχο. Καταψυχονται τα εμβρυα και αφού κάνω ωορηξια ,,πάνω κάτω την Δευτέρα , τότε μάλλον θα ξεπαγωσουμε δυο- τρία εμβρυα και θα κάνουμε μεταφορά. Ο Θεός βοηθός γιατί απο πουθενά αλλού δεν περιμένω βοήθεια. Δεν έχω πολλές ελπίδες μέσα μου ότι θα τα καατφερω. Το είπα και στον σύζυγο πριν ξεκινήσουμε ότι με μικρόβιο μειωνωνται οι πιθανότητες και καλύτερα να το έχουμε στο νου μας παρα πάλι να καταρακωθουμε και οι δυο. Και μου είχε πει εντάξει.

Το καλο στην όλη υπόθεση είναι ότι μετα απο δική μου πίεση δεν έχω πάρει καθόλου φάρμακα όπως νταροντα , που ήθελε ο ΓΙΑΤΡΟΣ να πάρω για κανένα μήνα πάλι κι έτσι οργανικά τουλαχιστων θα είμαι ξεκουραστη. Ξεκινάει κι ο σύζυγος αντιβιωση και μακάρι να φύγει αυτο το κ...μικρόβιο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Μην αρχισετε να μου λέτε να είμαι πιο αισοδοξη κλπ γιατί καλύτερα να κρατάω μικρό καλάθι κι αν έρθει με το καλο το ευχάριστο, τότε θα πετάξω απο την χαρα μου, αλλα να είμαι αισιόδοξη και πάλι να φάω την πατάτα αυτο δεν μπορώ να το ξαναπερασω.

Sanna μου συγχαρητήρια, ευχάριστα τα νέα σου!

Εγώ δεν θα σου πω να είσαι αισιόδοξη, θα σου πω να είσαι ήρεμη και χαλαρή. Αυτό θα βοηθήσει και εσένα και τα εμβρυα που θα φυτευτούν στην κοιλίτσα σου.

Εύχομαι να έχεις τα αποτελέσματα που θες και να πανηγυρίσεις από την χαρά σου. Χαλαρά και όλα θα πάνε καλά.

Θα περιμένουμε να ακούσουμε τα νέα σου!!!

 

Υγ: Μέσα σε όλα έχω και ένα θέμα με έναν τραπεζίτη και τρέχω να προλάβω να τον φτιάξω γιατί έχω ακούσει ότι σε εγκυμοσύνες μόνο depon επιτρέπεται. Θα μου πείτε, ακόμα δεν τον είδαμε....αλλά αφού το ξέρω να μην το προλάβω??? Γενικά όμως ισχύει αυτό? Ξέρετε? Δηλαδή αν με έπιανε αυτός ο πόνος μετά την μεταφορά και πονούσα όσο σήμερα, δεν θα με άφηναν να πάρω παυσίπονο???

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου μπαίνω από την δουλειά, σας παρακολουθώ αλλά πραγματικά νιώθω ότι είναι τόσο παράξενη η περίπτωσή μου που αισθάνομαι σαν να μην ξέρω τί πρέπει να σας πω. Ο γιατρός είπε ότι 1/1000 είναι η περίπτωσή μου. Το μόνο που εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Εμείς βρήκαμε ένα πολυποδάκι που το αφαιρέσαμε, μου έκανε και μια πλαστική μήτρας με την ευκαιρία γιατί είχε ελαφρύ τοξοειδές σχήμα μου είπε και έχω ξεκινήσει αντισυλληπτικά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου άλλαξε τα οιστρογόνα με γιασμίν. Αν ξέρει κάποια ας με ενημερώσει. Είπαμε μετά το Πάσχα να γίνει η εμφύτευση αφού συγχρονιστεί και ο κύκλος της δότριας.

Έχει πάρει κάποια τα εν λόγω χάπια? Πρέπει να περιμένω κάποια αλλαγή στο σώμα μου???

Ελπίζω να έχω κάποια απάντηση γιατί πραγματικά νιώθω σαν χαμένη σε αυτόν τον νέο κόσμο που μπαίνω.

Christine σου εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!!!!

 

Καλησπερα Λινακι

Μην ανυσηχεις για τα γιασμιν αντισυλληπτικα ειναι κι αυτα οιστρογονα ειναι. Απλα απο οτι ξερω ειναι πιο ηπιας μορφης. Δεν θα γινει καμμια αλλαγη στο σωμα σου. Προφανως σου εδωσε κατι πιο ηπιο για να μην επιβαρυνει πολυ τον οργανισμο σου. Για τα γιασμιν ξερω οτι ειναι απο τα καλα αντισυλληπτικα. Μην αγχωνεσαι. Σου ευχομαι ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Λινακι

Μην ανυσηχεις για τα γιασμιν αντισυλληπτικα ειναι κι αυτα οιστρογονα ειναι. Απλα απο οτι ξερω ειναι πιο ηπιας μορφης. Δεν θα γινει καμμια αλλαγη στο σωμα σου. Προφανως σου εδωσε κατι πιο ηπιο για να μην επιβαρυνει πολυ τον οργανισμο σου. Για τα γιασμιν ξερω οτι ειναι απο τα καλα αντισυλληπτικα. Μην αγχωνεσαι. Σου ευχομαι ολα να πανε καλα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Καθώς δεν έχω άμεσα κοντινό μου πρόσωπο να έχει ασχοληθεί δεν ξέρω πού να ρωτάω.

 

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ.

Αν εξαιρέσετε τον πονόδοντο, είμαι τοσο χαρούμενη που μπήκα στην διαδικασία....άσχετα με το αποτέλεσμα (το οποίο ελπίζω να είναι το επιθυμητό) θέλω να ξέρω ότι το πάλεψα. Το υποστηρίζω κιολας με καλή διατροφή και γυμναστική και έχω ενημέρωσει τους γύρω μου να μην με ταράζουν γενικώς..... Πιστεύω όλα παίζουν ρόλο.

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν θα. Ήθελα να πω κι εγω ένα ευχαριστω στην Θάλασσα και στο Καλοκαίρι για τα ομορφα μηνύματα του, για το οτι αυτές πρώτοξεκινησαν αυτη τη συζήτηση και για το κουράγιο που μας δίνουν!!!!!

 

Κυβελη μου καταλαβαίνω τα συναισθήματα σου, είναι δύσκολο ειδικά στην αρχή να το συνειδητοποιησεις αλλα όταν θα μείνεις έγκυος με το καλο και θα κανεις το παιδάκι σου , τότε θα τα έχεις αφήσει πίσω αυτα και ούτε που θα τα σκέφτεσαι. Εφόσον τα ωαρια σου είναι καλα, θα τα καταφέρετε πολυ γρήγορα και δεν θα ταλαιπορηθειτε.

 

Να σας πω και τα δικα μου νέα. Απο τα 14 ωαρια τα 11 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 9! Πολυ καλο ποσοστό αν σκεφτείτε ότι έχουμε και μικρόβιο στο σπέρμα. Η εμβρυολογος είπε ότι το σπέρμα μας ήταν σαν την άλλη φορα δηλ φλεγμωνοδες. Αυτο το ξέραμε απο πριν κι εμείς και ο γυναικολογος αλλα είχε πει ότι θα προχωρήσουμε με Μικρογονιμοποιηση και έτσι θα λυθούν όλα δια μαγείας. Το ήξερε και ο άντρας μου και του είχα πει να κάνει θεραπεία πρώτα αλλα επέμενε κι αυτός να προχωρήσουμε. Τώρα η συνεχεία έχει ως εξής: αφηνουν τα εμβρυα να εξελιχθούν ως το Σάββατο, την ίδια μέρα πάω κι εγω για υπερηχο. Καταψυχονται τα εμβρυα και αφού κάνω ωορηξια ,,πάνω κάτω την Δευτέρα , τότε μάλλον θα ξεπαγωσουμε δυο- τρία εμβρυα και θα κάνουμε μεταφορά. Ο Θεός βοηθός γιατί απο πουθενά αλλού δεν περιμένω βοήθεια. Δεν έχω πολλές ελπίδες μέσα μου ότι θα τα καατφερω. Το είπα και στον σύζυγο πριν ξεκινήσουμε ότι με μικρόβιο μειωνωνται οι πιθανότητες και καλύτερα να το έχουμε στο νου μας παρα πάλι να καταρακωθουμε και οι δυο. Και μου είχε πει εντάξει.

Το καλο στην όλη υπόθεση είναι ότι μετα απο δική μου πίεση δεν έχω πάρει καθόλου φάρμακα όπως νταροντα , που ήθελε ο ΓΙΑΤΡΟΣ να πάρω για κανένα μήνα πάλι κι έτσι οργανικά τουλαχιστων θα είμαι ξεκουραστη. Ξεκινάει κι ο σύζυγος αντιβιωση και μακάρι να φύγει αυτο το κ...μικρόβιο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Μην αρχισετε να μου λέτε να είμαι πιο αισοδοξη κλπ γιατί καλύτερα να κρατάω μικρό καλάθι κι αν έρθει με το καλο το ευχάριστο, τότε θα πετάξω απο την χαρα μου, αλλα να είμαι αισιόδοξη και πάλι να φάω την πατάτα αυτο δεν μπορώ να το ξαναπερασω.

 

Ειδες κοριτσι σπανε ενα ενα τα εμποδιακια και προχωρας. Μια χαρα θα πανε ολα. ηταν να γινει το ξεκινημα αφου εγινε τελειωσε. Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Linaki μου σ ευχριστω πολυ!!!! Μην το αμελησεις το θέμα του δοντιου. Τώρα να το φτιάξεις γιατί μετα ούτε αντιβιωση ούτε τίποτα δεν θα μπορείς να πάρεις..... Α και βαψε τα μαλλακια σου τώρα αν τα βαφεις γιατί μετα σε βλέπω με ρίζα 6 δάχτυλα :) :)

 

 

Annelie ένα σπορακι έχει η Christina an !!!!! Αν διαβάσεις πιο πάνω θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες μου καλησπέρα!

σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ γλυκές σας ευχές!!!

 

λοιπόν τα νέα μου είναι ότι είμαι 5 εβδομάδων και 5 ημερών (όπως μου είπε η μαία) οπότε είδαμε μόνο 1 σάκο και ένα σποράκι μέσα. σε μία εβδομάδα θα ξαναπάμε για να ακουσουμε καρδούλα :)

 

Κυβέλη, αν ο σύζηγος σου δεν έχει ταμπου με το θέμα και συ το θέλεις πραγματικά, τότε κορίτσι μου κάντο! θα σας δώσει μεγάλη χαρά!!!

 

Λινάκι εγώ έχω πάρει τα γιασμίν πρόσφατα κιόλας προσπαθούσα να θεραπεύσω μία κύστη στην ωοθήκη μου. Δεν είδα καμία αλλαγή στο σώμα μου. ας μην σε απασχολούνε αυτά. είσαι νέο κορίτσι το ενδομήτριό σου σίγουρα είναι σε καλή κατάσταση οπότε όλα θα σου πάνε κατ'ευχήν!!!! να'σαι σίγουρη γι'αυτό!!!!

 

Συγχαρητηρια! Μπραβο σου κοριτσι μου χαλαρωσε τωρα και απολαυσε το! Να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη! Μια μεγαλη αγκαλια απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα. Ήθελα να πω κι εγω ένα ευχαριστω στην Θάλασσα και στο Καλοκαίρι για τα ομορφα μηνύματα του, για το οτι αυτές πρώτοξεκινησαν αυτη τη συζήτηση και για το κουράγιο που μας δίνουν!!!!!

 

Κυβελη μου καταλαβαίνω τα συναισθήματα σου, είναι δύσκολο ειδικά στην αρχή να το συνειδητοποιησεις αλλα όταν θα μείνεις έγκυος με το καλο και θα κανεις το παιδάκι σου , τότε θα τα έχεις αφήσει πίσω αυτα και ούτε που θα τα σκέφτεσαι. Εφόσον τα ωαρια σου είναι καλα, θα τα καταφέρετε πολυ γρήγορα και δεν θα ταλαιπορηθειτε.

 

Να σας πω και τα δικα μου νέα. Απο τα 14 ωαρια τα 11 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 9! Πολυ καλο ποσοστό αν σκεφτείτε ότι έχουμε και μικρόβιο στο σπέρμα. Η εμβρυολογος είπε ότι το σπέρμα μας ήταν σαν την άλλη φορα δηλ φλεγμωνοδες. Αυτο το ξέραμε απο πριν κι εμείς και ο γυναικολογος αλλα είχε πει ότι θα προχωρήσουμε με Μικρογονιμοποιηση και έτσι θα λυθούν όλα δια μαγείας. Το ήξερε και ο άντρας μου και του είχα πει να κάνει θεραπεία πρώτα αλλα επέμενε κι αυτός να προχωρήσουμε. Τώρα η συνεχεία έχει ως εξής: αφηνουν τα εμβρυα να εξελιχθούν ως το Σάββατο, την ίδια μέρα πάω κι εγω για υπερηχο. Καταψυχονται τα εμβρυα και αφού κάνω ωορηξια ,,πάνω κάτω την Δευτέρα , τότε μάλλον θα ξεπαγωσουμε δυο- τρία εμβρυα και θα κάνουμε μεταφορά. Ο Θεός βοηθός γιατί απο πουθενά αλλού δεν περιμένω βοήθεια. Δεν έχω πολλές ελπίδες μέσα μου ότι θα τα καατφερω. Το είπα και στον σύζυγο πριν ξεκινήσουμε ότι με μικρόβιο μειωνωνται οι πιθανότητες και καλύτερα να το έχουμε στο νου μας παρα πάλι να καταρακωθουμε και οι δυο. Και μου είχε πει εντάξει.

Το καλο στην όλη υπόθεση είναι ότι μετα απο δική μου πίεση δεν έχω πάρει καθόλου φάρμακα όπως νταροντα , που ήθελε ο ΓΙΑΤΡΟΣ να πάρω για κανένα μήνα πάλι κι έτσι οργανικά τουλαχιστων θα είμαι ξεκουραστη. Ξεκινάει κι ο σύζυγος αντιβιωση και μακάρι να φύγει αυτο το κ...μικρόβιο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Μην αρχισετε να μου λέτε να είμαι πιο αισοδοξη κλπ γιατί καλύτερα να κρατάω μικρό καλάθι κι αν έρθει με το καλο το ευχάριστο, τότε θα πετάξω απο την χαρα μου, αλλα να είμαι αισιόδοξη και πάλι να φάω την πατάτα αυτο δεν μπορώ να το ξαναπερασω.

 

Μπραβο Σαννα, ωραια νεα, 9 γονιμοποιημενα! Καταλαβαινω τους φοβους σου αλλα καθε φορα που ξεκινας οσο και αν εχεις περασει την ελπιδα την εχεις! Να το χειριστεις οπως εσυ αισθανεσαι καλυτερα και απο εμας θα ακους μονο αυτα που σε κανουν να νιωθεις ομορφα!

Οσο για τα μικροβια ειμαι σιγουρη οτι πολλα παιδακια απο φυσιολογικες συλληψεις εχουν γεννηθει υγιεστατα χωρις καν οι γονεις να ξερουν για την υπαρξη μικροβιων. Εμεις απλα ειμαστε στη θεση εκεινη που τα ψαχνουμε ολα για να αυξησουμε τις πιθανοτητες. Γνωμη μου ειναι οτι αν ειναι θελημα Θεου θα γινει! Μια μεγαλη αγκαλιτσα απο μενα για ενα καλο ξεκινημα γλυκεια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sanna, θα καταψυξετε εμβρια 3 ημερων, αν καταλαβα καλα. και οταν αποψυξετε τα μισα πχ 5, θα τα περιμενετε να γινουν βλαστοκυστεις η οχι?

ανφορικα με τη φλεγμονη, Νομιζω οτι τα εμβρια τα βαζουν σε υλικο με αντιβιοτικα, επιπλεον το μικροβιο μπορει να επηρεαζει την ποιοτητα του σπερματος αλλα δεν ειναι ενδοκυτταριο συνηθως, δηλ μεσα στο σπερματοζωαριο-οποτε αφου γονιμοποιησε το ωαριο, νομιζω οτι δεν θα επηρεασει τα εμβρια. Οποτε ευχομαι να εχουν πολυ καλη δυναμικη και να ειναι η τυχερη προσπαθεια, Καμια φορα αυτα που γινονται γρηγορα και χωρις πολυ προγραμματισμο ειναι και τα τυχερα. και 9 γονιμοποιημενα ειναι πολυ καλος αριθμος.

εγω σκεφτομουν αυτα που εγραψε το καλοκαιρι και πραγματικα τι σημασια εχει να ειναι τα γονιδια μας? εβλεπα και ενα εργο με ενα παιδακι με νταουν εχθες. σημασια εχει η αγαπη που δινουμε και παιρνουμε. τον μαιο που θα παω να συζητησω θα βαλω και τα δανεικα στη συζητηση. δεν νομιζω οτι η ενδομητριωση παιζει τοσο ρολο στην ανταποκρ των ωοθηκων. εχω κανει 4 διεγερσεις και 3 φυσικους σε 2 χρονια, τις περισσοτερες (3 διεγερσ και 3 φυσικους και 3 εμβρυομεταφορες 1 βιοχημικη) σε ενα χρονο-δεν ακουγεται εξοντωτικο? ο αντρας μου ειναι επιφυλακτ για το μηπως εχει διαφ ασθενειες κληρονομ η δοτρια, και γενικα εχει πιο πολυ αγχος και απο εμενα. μετα με αγχωνει και εμενα. στο συγκεκρ κεντρο δεν ξερω τι γινεται με τις δοτριες. τι εθνικοτητας ειναι και τι ιστορικο παιρνουν...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες μου καλησπέρα!

σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ γλυκές σας ευχές!!!

 

λοιπόν τα νέα μου είναι ότι είμαι 5 εβδομάδων και 5 ημερών (όπως μου είπε η μαία) οπότε είδαμε μόνο 1 σάκο και ένα σποράκι μέσα. σε μία εβδομάδα θα ξαναπάμε για να ακουσουμε καρδούλα :)

 

Κυβέλη, αν ο σύζηγος σου δεν έχει ταμπου με το θέμα και συ το θέλεις πραγματικά, τότε κορίτσι μου κάντο! θα σας δώσει μεγάλη χαρά!!!

 

Λινάκι εγώ έχω πάρει τα γιασμίν πρόσφατα κιόλας προσπαθούσα να θεραπεύσω μία κύστη στην ωοθήκη μου. Δεν είδα καμία αλλαγή στο σώμα μου. ας μην σε απασχολούνε αυτά. είσαι νέο κορίτσι το ενδομήτριό σου σίγουρα είναι σε καλή κατάσταση οπότε όλα θα σου πάνε κατ'ευχήν!!!! να'σαι σίγουρη γι'αυτό!!!!

Χριστινάκι μου Συγχαρητήρια,

Εύχομαι καλή σιγουριά και μια υπέροχη εγκυμοσύνη.

Πολλά φιλιά και πολλές αγκαλιές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα. Ήθελα να πω κι εγω ένα ευχαριστω στην Θάλασσα και στο Καλοκαίρι για τα ομορφα μηνύματα του, για το οτι αυτές πρώτοξεκινησαν αυτη τη συζήτηση και για το κουράγιο που μας δίνουν!!!!!

 

Κυβελη μου καταλαβαίνω τα συναισθήματα σου, είναι δύσκολο ειδικά στην αρχή να το συνειδητοποιησεις αλλα όταν θα μείνεις έγκυος με το καλο και θα κανεις το παιδάκι σου , τότε θα τα έχεις αφήσει πίσω αυτα και ούτε που θα τα σκέφτεσαι. Εφόσον τα ωαρια σου είναι καλα, θα τα καταφέρετε πολυ γρήγορα και δεν θα ταλαιπορηθειτε.

 

Να σας πω και τα δικα μου νέα. Απο τα 14 ωαρια τα 11 ήταν ώριμα και γονιμοποιηθηκαν τα 9! Πολυ καλο ποσοστό αν σκεφτείτε ότι έχουμε και μικρόβιο στο σπέρμα. Η εμβρυολογος είπε ότι το σπέρμα μας ήταν σαν την άλλη φορα δηλ φλεγμωνοδες. Αυτο το ξέραμε απο πριν κι εμείς και ο γυναικολογος αλλα είχε πει ότι θα προχωρήσουμε με Μικρογονιμοποιηση και έτσι θα λυθούν όλα δια μαγείας. Το ήξερε και ο άντρας μου και του είχα πει να κάνει θεραπεία πρώτα αλλα επέμενε κι αυτός να προχωρήσουμε. Τώρα η συνεχεία έχει ως εξής: αφηνουν τα εμβρυα να εξελιχθούν ως το Σάββατο, την ίδια μέρα πάω κι εγω για υπερηχο. Καταψυχονται τα εμβρυα και αφού κάνω ωορηξια ,,πάνω κάτω την Δευτέρα , τότε μάλλον θα ξεπαγωσουμε δυο- τρία εμβρυα και θα κάνουμε μεταφορά. Ο Θεός βοηθός γιατί απο πουθενά αλλού δεν περιμένω βοήθεια. Δεν έχω πολλές ελπίδες μέσα μου ότι θα τα καατφερω. Το είπα και στον σύζυγο πριν ξεκινήσουμε ότι με μικρόβιο μειωνωνται οι πιθανότητες και καλύτερα να το έχουμε στο νου μας παρα πάλι να καταρακωθουμε και οι δυο. Και μου είχε πει εντάξει.

Το καλο στην όλη υπόθεση είναι ότι μετα απο δική μου πίεση δεν έχω πάρει καθόλου φάρμακα όπως νταροντα , που ήθελε ο ΓΙΑΤΡΟΣ να πάρω για κανένα μήνα πάλι κι έτσι οργανικά τουλαχιστων θα είμαι ξεκουραστη. Ξεκινάει κι ο σύζυγος αντιβιωση και μακάρι να φύγει αυτο το κ...μικρόβιο γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Μην αρχισετε να μου λέτε να είμαι πιο αισοδοξη κλπ γιατί καλύτερα να κρατάω μικρό καλάθι κι αν έρθει με το καλο το ευχάριστο, τότε θα πετάξω απο την χαρα μου, αλλα να είμαι αισιόδοξη και πάλι να φάω την πατάτα αυτο δεν μπορώ να το ξαναπερασω.

Καλησπέρα,

Αφού το ξέρατε ότι έχει μικρόβιο το σπέρμα, γιατί δεν έδωσε

στον άντρα σου αντιβίωση ο γιατρός σας, πριν πάτε για εμβρυομεταφορά?

Επειδή και ο δικός μου άντρας είχε μικρόβιο στο σπέρμα παίρνει εδώ και

ένα μήνα αντιβίωση (ΤΑΜΠΡΙΝ) και θα τη συνεχίσει μέχρι το Πάσχα,μετά θα ξανακάνει

καλλιέργεια σπέρματος και τότε θα αποφασίσει ο γιατρός πότε θα προχωρήσουμε.

Ίσως καλύτερα λίγο αργότερα αρκει να προχωράμε σωστά και όπως θέλει ο Θεός μετά.

Link to comment
Share on other sites

Isis και ελπιδα σας ευχαριστω πολυ και όλα τα κορίτσια τα ευχαριστω!! Θα πηγαίνω ένα βήμα τη φοράνε βλέπουμε.....

3

sanna, θα καταψυξετε εμβρια 3 ημερων, αν καταλαβα καλα. και οταν αποψυξετε τα μισα πχ 5, θα τα περιμενετε να γινουν βλαστοκυστεις η οχι?

 

Δεν γνωρίζω πως θα το πάμε μετα. Ένα βήμα τη φορα. Ο γιατρος είπε ότι μπορει να αποψυξει τρία αρχικά εφόσον το ενδομητριο μεγαλώσει ικανοποιητικά.

 

ανφορικα με τη φλεγμονη, Νομιζω οτι τα εμβρια τα βαζουν σε υλικο με αντιβιοτικα, επιπλεον το μικροβιο μπορει να επηρεαζει την ποιοτητα του σπερματος αλλα δεν ειναι ενδοκυτταριο συνηθως, δηλ μεσα στο σπερματοζωαριο-οποτε αφου γονιμοποιησε το ωαριο, νομιζω οτι δεν θα επηρεασει τα εμβρια. Οποτε ευχομαι να εχουν πολυ καλη δυναμικη και να ειναι η τυχερη προσπαθεια, Καμια φορα αυτα που γινονται γρηγορα και χωρις πολυ προγραμματισμο ειναι και τα τυχερα. και 9 γονιμοποιημενα ειναι πολυ καλος αριθμος.

Ναι όντως έτσι είναι, το συγκεκριμένο μικρόβιο δεν είναι πολυ επιβαρυντικο αφού σκέψου ότι ο ανδρολογος είπε καλύτερα να μην πάρει αντιβιωση πριν την γονιμοποίηση γιατί η αντιβιωση θα προκαλούσε μεγαλύτερο πρόβλημα στο σπέρμα απο το ίδιο το συγκεκριμένο μικρόβιο. Το μικρόβιο όντως δεν είναι ενδοκυταρικο , βρίσκεται απλά μέσα στο σπερματικο υγρό. Απο την άλλη όμως δεν παύει να είναι ένας επιβαρυντικος παραγωντας. Άντε να δούμε. Μακάρι να τα καταφέρουμε.....

 

 

 

 

εγω σκεφτομουν αυτα που εγραψε το καλοκαιρι και πραγματικα τι σημασια εχει να ειναι τα γονιδια μας? εβλεπα και ενα εργο με ενα παιδακι με νταουν εχθες. σημασια εχει η αγαπη που δινουμε και παιρνουμε. τον μαιο που θα παω να συζητησω θα βαλω και τα δανεικα στη συζητηση. δεν νομιζω οτι η ενδομητριωση παιζει τοσο ρολο στην ανταποκρ των ωοθηκων. εχω κανει 4 διεγερσεις και 3 φυσικους σε 2 χρονια, τις περισσοτερες (3 διεγερσ και 3 φυσικους και 3 εμβρυομεταφορες 1 βιοχημικη) σε ενα χρονο-δεν ακουγεται εξοντωτικο? ο αντρας μου ειναι επιφυλακτ για το μηπως εχει διαφ ασθενειες κληρονομ η δοτρια, και γενικα εχει πιο πολυ αγχος και απο εμενα. μετα με αγχωνει και εμενα. στο συγκεκρ κεντρο δεν ξερω τι γινεται με τις δοτριες. τι εθνικοτητας ειναι και τι ιστορικο παιρνουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αφού το ξέρατε ότι έχει μικρόβιο το σπέρμα, γιατί δεν έδωσε

στον άντρα σου αντιβίωση ο γιατρός σας, πριν πάτε για εμβρυομεταφορά?

Επειδή και ο δικός μου άντρας είχε μικρόβιο στο σπέρμα παίρνει εδώ και

ένα μήνα αντιβίωση (ΤΑΜΠΡΙΝ) και θα τη συνεχίσει μέχρι το Πάσχα,μετά θα ξανακάνει

καλλιέργεια σπέρματος και τότε θα αποφασίσει ο γιατρός πότε θα προχωρήσουμε.

Ίσως καλύτερα λίγο αργότερα αρκει να προχωράμε σωστά και όπως θέλει ο Θεός μετά.

Ορτανσια μου όπως είπα και στην Isis το μικρόβιο που έχει ο άντρας μου δεν θεωρείται πολυ σοβαρο όπως είναι το μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα και χλαμυδια που είναι απαγορευτικά. Είναι ένα μικρόβιο που δεν προκαλεί μεγάλη ζημιά γιαυτο και πρότειναν οι γιατροί να πάρει αντιβιωση μετα την γονιμοποίηση , επειδή έχει φτιάξει η κατάτμηση δεν θελαν να επιβαρυνθεί το σπέρμα απο την αντιβιωση. Είχαν να διαλέξουν μεταξύ δυο κακων και επέλεξαν το λιγότερο κακό. Ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μία καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!!

να έχετε ένα όμορφο ανοιξιάτικο Σ/Κ!

εγώ το βλέπω από το παράθυρό μου!

προσπαθώ να μετακινούμε μόνο για τα άκρως απαραίτητα (εκτός σπιτιού εννοώ)...έχω πάρει άδεια από την δουλειά αναρρωτική (η δουλειά μου είναι ιδιαίτερα στρεσογόνα) αλλά το άγχος μου για τον 2ο υπέρηχο παραμένει...

σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα!!!

 

Christine an γιατί κάθεσαι συνέχεια? σου το είπε ο γιατρος?

 

 

 

Πήγα για υπερηχο, αύριο κάνω ωορηξια και την Δευτέρα εμβρυομεταφορα!

 

Σάννα μου υπέροχα νέα!!!!

άντε με το καλό!!!:P

 

μέσα κάθομαι όχι γιατί το είπε ο γιατρός γιατί όσες φίλες έχω σε αυτή την ηλικία 40+ και κάνανε τα μωρά τους (με εξωσωματική) μείνανε 9 μήνες μέσα... και κάνω το ίδιο πιο πολύ από το φόβο μου :o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ καλη μου.

 

Έχω διαβάσει ότι γενικά οι εγκυμοσυνες άνω των 35 θέλουν περισσότερη προσοχή και καταλαβαίνω τους φόβους σου,

αλλα φαντάζομαι ότι αν περάσεις τις πρώτες 12 εβδομάδες , σιγά σιγά θα βγεις και καμία χαλαρή βολτουλα ε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...