Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα annelie,

Λυπάμαι για το αποτέλεσμα, οι περισσότερες έχουμε βρεθεί σ' αυτή τη θέση.

Όμως έχω να σου πω: Συγχαρητήρια για τη δύναμή σου.

Φιλιά

 

Να'σαι καλα κοριτσι.

Ομως που θα παει θα κατσει δεν μπορει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω Σαννα μου δεν ειμαι μονο εγω

Ολες ειμαστε αξιες θαυμασμου ποσο καιρο χτυπιομαστε στενοχωριομαστε κι ομως δεν το βαζουμε κατω, πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε. Εχουμε ενα στοχο που θελουμε οσο τιποτε αλλο στον κοσμο κι αυτο θα πετυχουμε τα υπολοιπα ειναι πτεσματακια. Οχι αγαπη δεν εχω κατεψυγμενα το κεντρο που παω τα κανονιζει ολα εγω δεν κανω τιποτα. Εγω απλα παω για την εμβρυομεταφορα. Ξερω πως για τα δανεικα δεν πληρωνεις τουλαχιστον εκει που ειμαι εγω.

Annelie. Πολυ οργανωμένο φαίνεται το κέντρο που πας. Δηλ πόσο καιρο χρειάζονται για να σου οργανωσοουν μια προσπάθεια με δανεικά και πόσο κοστίζει η μια προσπάθεια? ξέρω ότι είναι η πιο ακατάλληλη μέρα που σε ρωτάω κι αν δεν έχεις όρεξη να μου απαντήσεις δεν πειράζει. Την ξαναπιανουμε άλλη μέρα αυτή τη συζήτηση. Απλά εγω είμαι λίγο σκαμμενη με τα δικά μου και γιαυτο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Annelie. Πολυ οργανωμένο φαίνεται το κέντρο που πας. Δηλ πόσο καιρο χρειάζονται για να σου οργανωσοουν μια προσπάθεια με δανεικά και πόσο κοστίζει η μια προσπάθεια? ξέρω ότι είναι η πιο ακατάλληλη μέρα που σε ρωτάω κι αν δεν έχεις όρεξη να μου απαντήσεις δεν πειράζει. Την ξαναπιανουμε άλλη μέρα αυτή τη συζήτηση. Απλά εγω είμαι λίγο σκαμμενη με τα δικά μου και γιαυτο ρωτάω.[/quote

 

Με το που θα παρεις αποφαση για δανεικα σε βαζουν αμεσως σε φαση θεραπειας ενδομητριου. Ηταν να το κανω τον προηγομενο μηνα αλλα δεν εγινε σωστη διαιρεση των ωαριων. Κι ετσι το καναμε στον αμεσως επομενω κυκλο. Δεν περιμενεις. Περιμενεις μονο αν δεν παει κατι καλα.

αλλα σχετικα γρηγορα ειναι. Και η τιμη ηταν 3000 αλλα πεδευομαι ενα χρονο τωρα σχεδον. Ευτυχως που σε βοηθανε οικονομικα και μπορεις να δωσεις καποιο ποσο μπροστα αφου τελειωσεις με την εμβρυομεταφορα και μετα δινεις καθε μηνα λιγα λιγα. Αυτο πιστευω πως το κανουν τα περισσοτερα κεντρα ετσι μεγαλα. δεν ξερω δεν ειμαι και σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

 

Με το που θα παρεις αποφαση για δανεικα σε βαζουν αμεσως σε φαση θεραπειας ενδομητριου. Ηταν να το κανω τον προηγομενο μηνα αλλα δεν εγινε σωστη διαιρεση των ωαριων. Κι ετσι το καναμε στον αμεσως επομενω κυκλο. Δεν περιμενεις. Περιμενεις μονο αν δεν παει κατι καλα.

αλλα σχετικα γρηγορα ειναι. Και η τιμη ηταν 3000 αλλα πεδευομαι ενα χρονο τωρα σχεδον. Ευτυχως που σε βοηθανε οικονομικα και μπορεις να δωσεις καποιο ποσο μπροστα αφου τελειωσεις με την εμβρυομεταφορα και μετα δινεις καθε μηνα λιγα λιγα. Αυτο πιστευω πως το κανουν τα περισσοτερα κεντρα ετσι μεγαλα. δεν ξερω δεν ειμαι και σιγουρη.

 

Συγνώμη annelie μου αλλα δεν κατάλαβα γιατί παιδευεσαι ένα χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη annelie μου αλλα δεν κατάλαβα γιατί παιδευεσαι ένα χρόνο?

 

Ααααα δεν ειχα σταθερο κυκλο επρεπε να τον φτιαξω μετα ειχα συμφυση και επρεπε να κανω επεμβαση μετα μου εκανα υστεροσκοποιηση βαλε και 3 προσπαθειες που εκανα μηπως και τα κατφερω με δικα μου. εεε περναει ο χρονος χωρις να το καταλαβεις. ααα την επεμβαση την εκανα στο Αλξανδρας οπως και τη σαλπιγγογραφια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααα δεν ειχα σταθερο κυκλο επρεπε να τον φτιαξω μετα ειχα συμφυση και επρεπε να κανω επεμβαση μετα μου εκανα υστεροσκοποιηση βαλε και 3 προσπαθειες που εκανα μηπως και τα κατφερω με δικα μου. εεε περναει ο χρονος χωρις να το καταλαβεις.

 

Αστα να πανε κούκλα μου. Ο καιρός περνάει πολυ γρήγορα . Ευτυχώς το κέντρο σου τα τρέχει γρήγορα τα θέματα οπότε είσαι καλα. Και η τιμή είναι παρα πολυ καλή. Εγω επειδή έχω απογοητευτεί με τον γιατρο μου αν αποτύχει και αυτή σίγουρα θα τον αλλάξω. Την προηγούμενη πήρε 7000 και είχε πει ότι αυτή θα μας την κάνει δωρεάν και θα πάρει μονοντα Χρήματα της δοτριας και σήμερα μου είπε 5500.

Τέλος πάντων. Καλο βράδυ γλύκεια μου και θα τα πούμε αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εχω καταλαβει αυτο για τις δοτριες. Πιστευα οτι ειναι κοπελες που το κανουν για οικονομικους λογους. Γιατι διαφορετικα υπαρχουν τοσες πολλες που μπαινουν σ'αυτη τη δυσκολη διαδικασια απλα για να βοηθησουν και εσυ τους πληρωνεις μονο τα φαρμακα?

Αν συνεβαινε το δευτερο θα ηταν πολυ μικρη η προσφορα γιατι δεν ειναι και ευκολο πραγμα.

Εμενα ο γυναικολογος οχι ο εξωσωματικος μου ειπε οτι υπαρχουν παρα πολλες γι'αυτο και δεν υπαρχει αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν απο το κεντρο οτι ειναι παρανομο να πληρωνω εγω για τη δοτρια. Τωρα να τους δινουν καποιο ποσο και παιρνουν τα ωαρια; δεν ξερω. Εγω δεν πληρωσα κατι πληρωσα για τις εξετασεις που εχω κανει υπερηχους αιμα κτλ και την εμβρυομεταφορα. Ουτε μου ζητησαν φαρμακα για τη δοτρια ουτε εξτρα λεφτα δηλαδη ξεχωριστα λεφτα για τη δοτρια. Τι να πω βρε κοριτσια. Το κεντρο που παω ειναι απο τα γνωστα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά πολύ ευαίσθητο το θέμα των δανεικών ωαρίων, εγώ το αντιλαμβάνομαι ως ημι-υιοθεσία, δεν είναι απλά τα ωάρια που δανείζεσαι, είναι το Παιδί εκείνο που δανείζεσαι, το μισό άλλο.Γονιό δεν σε κάνει η γονιδιακή συγγένεια, ούτε ο θηλασμός, ούτε η κυοφορία,γονιό σε κάνει η αγάπη, η αγωνία, ο φόβος, η έννοια, ο πόνος, η θυσία.

Και αν η αγάπη είναι αυτή που θα σε κάνει γονιό, πώς μπορείς να ξεκινάς τη ζωή κάποιου με ένα ψέμμα που θα το ξέρεις εσύ, ο μπαμπάς του και ο γιατρός;προσπαθώντας να πείσεις τον εαυτό σου οτι τα πράγματα είναι οπως τα θες και όχι όπως πραγματικά είναι;και αν σμίξει μελλοντικά με ετεροθαλή αδερφό ή αδερφή και το μάθει έτσι;Θα πρέπει να ξέρει, η δότρια θα πρέπει να είναι γνωστή και όχι μια άγνωστη στα δικά μας κιλά και το δικό μας ύψος.Η δότρια του ωαρίου μας είναι δότρια των ωαρίων μας και των δικών μου και των δικών σου που απο ανάγκη για λίγα ευρώ κάνει αυτο που κάνει όχι απο αλτρουισμό και απο καλή βολή, απο ανάγκη,δεν είναι ενα μέσο είναι ένας άλλος άνθρωπος, με οικογένεια, συγγενείς, γονείς που θα είναι οι βιολογικοί παππούδες των παιδιών μας.Ας μην είμαστε στρουθοκάμηλοι και ας αντιμετωπίζουμε με ωριμότητα και ρεαλισμό τη σκληρή ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιεργο δεν ειναι αυτο? Εκτος αν ειναι απο γυναικες που κανουν επισης εξωσωματικες και κανουν πολλα ωαρια. Στην αρχη της εξωσωματικης δεν μας βαζουνε να υπογραψουμε? Μονο που εκει υπογραφουμε για το τι τυχη θα εχουν τα επιπλεον εμβρυα που δε θα χρησιμοποιησουμε.

Απο την αλλη οι περισσοτερες δοτριες ειναι γυναικες απο το ανατολικο μπλοκ απ'οτι εχω ακουσει και αυτες μονο για χρηματα θα το εκαναν.

Εγω τιμες δεν ξερω ακομα μονο οτι μου εχει πει η Sanna και εσυ. Αλλα ειναι περιεργο να κοστιζει η εξωσωματικη με δανεικα οσο η απλη εξωσωματικη. Γιατι αν παει μια Σερβα ως δοτρια ποιος θα τις πληρωσει τα φαρμακα και γιατι να το κανει αν δε κερδισει και κατι? Και φυσικα κανενα κεντρο δεν κανει ψυχικα.

Αν καποια τα εχει πιο ξεκαθαρα αυτα στο μυαλο της ας μας εξηγησει τι ακριβως γινεται με τα δανεικα ωαρια. Ειναι διαφορα να σου λενε 3000 ενω αλλοι να σου λενε 7000!

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Sanna, Annelie, Cristina An και Thalassa εχετε πμ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απο αυτά που έχω καταλάβει εγω, που πολυ πιθανόν να είναι και λάθος , στα μεγάλα μάντρα των Αθηνών η τιμη εξαρτάται απο το αν τα εμβρυα θα μοιραστούν σε παραπάνω ζευγάρια. Καιι φυσικά όπως και στις ομολογες εξωσωματικες εξαρτάται αν θα γίνει μικρογονιμοποιηση. Στην Θεσσαλονίκη σε κάποιο κέντρο που πήγα και ρώτησα, δεν μοιράζουν τα ωαρια αλλα δίνουν και ήπια διέγερση στην δοτριας ώστε να μην επηρεαστεί η ποιότητα των ψαριών απο το πολυ φάρμακο. Εκει η τιμη είναι 4300. Αυτο που δεν μου άρεσε εκει και ίσως κάνω λάθος σε αυτο είναι ότι έχουν συγκεκριμένες δοτριες απο τις οποιες παίρνουν τακτικά ωαρια και δεν δίνουν πολυ σημασία στα χαρακτηριστικά. Αυτη η εντύπωση μου δημιουργήθηκε. Μπορει να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απο αυτά που έχω καταλάβει εγω, που πολυ πιθανόν να είναι και λάθος , στα μεγάλα μάντρα των Αθηνών η τιμη εξαρτάται απο το αν τα ωαρια θα μοιραστούν σε παραπάνω ζευγάρια. Καιι φυσικά όπως και στις ομολογες εξωσωματικες εξαρτάται αν θα γίνει μικρογονιμοποιηση. Στην Θεσσαλονίκη σε κάποιο κέντρο που πήγα και ρώτησα, δεν μοιράζουν τα ωαρια αλλα δίνουν και ήπια διέγερση στην δοτριας ώστε να μην επηρεαστεί η ποιότητα των ωαριων απο το πολυ φάρμακο. Εκει η τιμη είναι 4300. Αυτο που δεν μου άρεσε εκει και ίσως κάνω λάθος σε αυτο είναι ότι έχουν συγκεκριμένες δοτριες απο τις οποιες παίρνουν τακτικά ωαρια και δεν δίνουν πολυ σημασία στα χαρακτηριστικά. Αυτη η εντύπωση μου δημιουργήθηκε. Μπορει να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδα μου δεν ελαβα κανενα μηνυμα. Δεν ξερω ακριβως πως γινεται παντος ξερω οτι παιρνουν και απο γυναικες που κανουν πολλα ωαρια κι αυτες υπογραφουν γι αυτο, δεν τα παιρνουν ετσι. Κια μαλιστα ξερω οτι δεν σου βαζουν οτι ναναι κοιτανε να εχει τα χρωματα μας και καποια χαρακτηριστικα. Εγω εκει που ειμαι ζητησα πως να ειναι η δοτρια και μου ειπαν οτι εχουν πολυ ομορφες ελληνιδες οχι ξενες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sorry που γράφω ασυναρτησίες αλλα γράφω σε ένα ταμπλετ το οποίο δεν γνωρίζω καλα να χειριζομαι και μου κάνει αυτόματη διοωρθωση και γράφει ότι να ναι. Απο την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπαρω τον υπολογιστή μου, θα γράφω καλύτερα. Το υπόσχομαι. Ελπιδα ούτε κι εγω πήρα μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κοριτσι καλυτερα. αυριο παω στο γιατρο να τα πουμε κι αν μπορω να ξεκινησω σε αυτο το κυκλο παλι τη διαδικασια θα το κανω τωρα που και ο οργανισμος εχει αφυπνιστει το ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσι καλυτερα. αυριο παω στο γιατρο να τα πουμε κι αν μπορω να ξεκινησω σε αυτο το κυκλο παλι τη διαδικασια θα το κανω τωρα που και ο οργανισμος εχει αφυπνιστει το ευχομαι.

 

Annelie,

εαν θελεις στειλε μου και εμενα το ονομα του κεντρου.

οντως ειναι παρανομο να πληρωνεις τα ωαρια αλλα το κανεις σαν αποζημιωση για τα φαρμακα και τις ημερες που δεν πηγε δουλεια κτλ. Ο γυναικολογος μου, που δεν ασχολειται με δανεικα μου ειπε οτι ουτε μια πελατισσα του δεν εχει δεχθει να δωρισει τα ωαρια της σε αλλο ζευγαρι. ολες και οι κοπελες που κανουν πολλα τα γονιμοποιουν με το σπερμα του συζυγου τους και τα κρατουν για επομενη προσπαθεια. Δεν συζηταμε να το κανουν απο ιδεολογια. να μπει στη διαδικασια καποιος με ενεσεις, μεθη, ωοληψια κτλ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

εγω εκανα λαπαροσκοπηση, υστεροσκοπηση. ειχα μια κυστη και μικρες εστιες ενδομητριωσης, τις καυτηριασαν και μου εδωσε τριμηνη καταστολη με αβερκαπ. η ενδομητριωση θεωρητικα επηρεαζει οχι μονο συλληψη αλλα και εμφυτευση. Οσο ψαχνεις βρισκεις...Μου αρεσε η οργανωση του κεντρου. Βεβαια για τρεις μηνες τουλ σε καταστολη ειναι καπως...εσυ Σανα στο γεν ειχες κανει προσπαθειες με δικα σου ωαρια?

Ανελι,

ευχομαι να ειναι τυχερη η επομενη φορα και και σε εσενα Σανα, νομιζω οτι η καλη ημερα απο το πρωι φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Annelie μου χαιρομαι που εισαι καπως καλυτερα και οντως οπως το ειπες ο οργανισμος θα εχει αφυπνιστει, αλλωστε ειχες και φυσιολογικες συλληψεις.

Αν δε σου κανει κοπο και εγω θα ηθελα να μου πεις το κεντρο σου.

Τα καλυτερα σου ευχομαι! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Isis μου περαστικά και σιδερένια , κανε υπομονή αυτούς τους τρεις μήνες που φαντάζομαι ότι δεν είναι και ότι καλύτερο, εγω στην προηγούμενη προσπάθεια πήρα καταστολή 25 μέρες και τα έπαιξα, αλλα μετα μπορει να μείνεις έγκυος με τα δικα σου ωαρια, θυμάμαι ότι είχες γράψει ότι θα κανεις με τροποποιημενο φυσικό. Στο εύχομαι. Νταροντα θα πάρεις? καλα που έκανες υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση γιατί θα έκανες προσπάθειες στον αέρα. Κάθε εμπόδιο για καλο που λέγανε και οι παλιοί ;). Εγω στο Γεν είχα κάνει τις προσπάθειες με τα δικα μου ωαρια. Είναι όντως οργανωμένη και πολυ καλή κλινική ειδικά για τις επεμβάσεις είναι τέλεια. Τώρα όταν μπαίνεις σε προσπαθεια μπορει να σε εκνευρισουν μερικά πράγματα αλλα μπορει να τα καταφέρεις με την πρώτη εκει οπότε μη με ακούς εμένα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Annelie αύριο πας στον γιατρο ε? μακάρι να μπορέσεις να μπεις σε προγράμμα κατευθείαν και ξα τα καταφέρεις αυτη τη φορά και την λύπη να διαδεχτεί η χαρα!!!!!

 

Αύριο πάω κι εγω στον γιατρο. Έχω πολλά να σας πω που με χαλάνε αλλα ελπίζω στο τέλος να φτιάξουν όλα . Θα σας τα πω όλα μαζεμένα. Πάντως δεν ειναι καθόλου σίγουρο ότι θα πάω σε εμβρυομεταφορα σε αυτο τον κύκλο. Αύριο είναι η ωοληψια . Ευχηθειται μου καλη τύχη κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

ανελλι, σε ευχαριστω για το μηνυμα. δεν περιμενα οτι το συγκεκριμενο κεντρο θα ειχε τοσο καλες τιμες.

σαννα, σε ευχαριστω για τις ευχες σου. οι αβερκαπ ειναι αναλογο του νταροντα, μαλλον. Ο Π μου ειπε σε τρεις μηνες να παω να συζητησουμε. ειμαι σε διλλημα. φοβαμαι μηπως κανω παλι προσπ. με δικα μου και απογοητευτω. Εκει κανουν και δανεικα γιατι ακουσα εναν νοσηλευτη που ελεγε οτι θα κανει τις ενεσεις στις κοπελες για τα δανεικα ωαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια!

 

Isis έχω ρωτήσει κι εγω εκει για δανεικά. Κοστίζει όσο κοστίζει μια κανονική προσπάθεια συν 1000 ευρώ. Αλλα ΕΣΥ πάρε το χρόνο σου αφού έχεις έτσι κι αλλιώς τρεις μήνες μπροστά σου και ξανασκεψουτο . Ο Π τι σου είπε να πας με δανεικά ή με δικα σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...