Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα το πρωί έγινε η εμβρυομεταφορά. Τελικά το ενδομήτριο ήταν πολύ καλό. Βάλαμε τρία πολύ καλά έμβρυα. Με ρώτησε αν θα τα βάζαμε όλα για να μη χρειαστεί να βγάλουμε κανένα αν πιάσουν και τα τρία. Αποφασίσαμε να τα βάλουμε όλα για καλύτερα αποτελέσματα.

Στις 28/11 θα κάνω τη β' χοριακή. Τώρα έχουμε 12 μέρες αγωνίας.

Γεια σας και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα το πρωί έγινε η εμβρυομεταφορά. Τελικά το ενδομήτριο ήταν πολύ καλό. Βάλαμε τρία πολύ καλά έμβρυα. Με ρώτησε αν θα τα βάζαμε όλα για να μη χρειαστεί να βγάλουμε κανένα αν πιάσουν και τα τρία. Αποφασίσαμε να τα βάλουμε όλα για καλύτερα αποτελέσματα.

Στις 28/11 θα κάνω τη β' χοριακή. Τώρα έχουμε 12 μέρες αγωνίας.

Γεια σας και τα ξαναλέμε

ευχομαι σε εννεα μηνες δυο τελεια μωρακια... εγω εκανα μια επισκεψη στον κ Β.Α.που παρακολουθουσε μια από τις μαμαδες του φορουμ. Ειναι πολυ καλος κ προσεκτικος ιατρος αλλα δυστυχως δεν μου αφησε περιθωρια για συζητηση για δανεικα. μου προτεινε πάλι την κλασσική σειρα, διεγερση, μετα φυσικοι μετα δανεικα. ενω του ειπα το ιστορικο με τις αποτυχημένες διεγερσεις, επέμνε σε νεο σχημα. εγω κοριτσια δεν μπορω να ξαναμπω στην διαδικασια αυτή των ενεσεων. και οι δυο ιατροι που με εχουν παρακολουθησει επεμεναν στις διεγερσεις, και πειθονταν μονο βλεποντας οι ιδιοις ομμασι τα αποτελεσματα. δεν εχω διαθεση να ξανακανω ενεσεις για να πεισω και αυτον τον ιατρο. Ο ενας ιατρος μου (ο ιδιος δεν ασχολέιται με δανεικα) μου προτεινε τον κο Ματζαβινο, θα τον επισκεφθω στην επομενη ευκαρια... δεν μενω και Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσια καλη επιτυχια κουκλα μου και ο Θεος μαζι σου. Ευχομαι σε λιγες μερες να εισαι τρισευτυχησμενη!!!!

 

Εγω σε ακολουθω... Σημερα εγινε η ωοληψια και μαλλον την Δευτερα εμβρυομεταφορα. Και το δικο μου ενδομητριο ηταν χαμηλο σημερα αλλα θα παω την κυριακη το βραδυ να το ξανατσεκαρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Sanna,

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά στην εμβρυομεταφορά και μετά βέβαια.

Το ενδομήτριο θα φτιάξει, έτσι ήταν και σε μένα αλλά όταν με εξέτασε ο γιατρός στην Αθήνα ήταν αρκετά καλό.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και στις δυο μας.

Να βοηθήσει ο Θεός να γίνουμε μανούλες που τόσο πολύ το θέλουμε.

Φιλιά, θα τα ξαναπούμε.

 

Ενημέρωσέ μας πως πήγαν τα πράγματα.

Να ρωτήσεις πόσον κυττάρων είναι τα έμβρυα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας,

Από χθες έχω φοβερό άγχος, φοβάμαι πολύ.

Προσπαθώ να διώχνω τις άσχημες σκέψεις από το μυαλό μου, βγαίνω έξω για να ξεφεύγω αλλά μόλις γυρίζω σπίτι με πιάνει πάλι το ίδιο.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή όχι.

Πιστεύω πως κάνω κακό στον εαυτό μου.

Να περάσουν οι μέρες γιατί δεν αντέχω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

Από χθες έχω φοβερό άγχος, φοβάμαι πολύ.

Προσπαθώ να διώχνω τις άσχημες σκέψεις από το μυαλό μου, βγαίνω έξω για να ξεφεύγω αλλά μόλις γυρίζω σπίτι με πιάνει πάλι το ίδιο.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή όχι.

Πιστεύω πως κάνω κακό στον εαυτό μου.

Να περάσουν οι μέρες γιατί δεν αντέχω άλλο.

 

27 θα κανεις την εξεταση? σε μια εβδομαδα δηλαδη... πιστευω οτι η χρηση δανεικών ωαρίων εχει πολυ υψηλα ποσοστα επιτυχιας. και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα. ποσα κυτταρακια ειχαν τα εμβρυα?

Link to comment
Share on other sites

Στις 28/11 θα κάνω χοριακή (Την άλλη Δευτέρα).

Τα δύο έμβρυα ήταν 8 κυττάρων και το ένα 10 κυττάρων.

Τώρα στολίζω το σπίτι Χριστουγεννιάτικα για να μη σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Στις 28/11 θα κάνω χοριακή (Την άλλη Δευτέρα).

Τα δύο έμβρυα ήταν 8 κυττάρων και το ένα 10 κυττάρων.

Τώρα στολίζω το σπίτι Χριστουγεννιάτικα για να μη σκέφτομαι.

 

παρα πολυ καλα. Σιγουρα θα πανε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσια μου εχεις φτασει στην τελικη ευθεια! Ο Θεος να βαλει το χερι Του και σε λιγες μερες θα γνωριζεις το αποτελεσμα, που ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι το ευτυχες!!!!

 

Εγω εκανα εχθες εμβρυομεταφορα τριων βλαστοκυστεων και το τεστ θα γινει στις τρεις Δεκεμβριου..... υπομονη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ορτανσια μου εχεις φτασει στην τελικη ευθεια! Ο Θεος να βαλει το χερι Του και σε λιγες μερες θα γνωριζεις το αποτελεσμα, που ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι το ευτυχες!!!!

 

Εγω εκανα εχθες εμβρυομεταφορα τριων βλαστοκυστεων και το τεστ θα γινει στις τρεις Δεκεμβριου..... υπομονη....

 

Σαννα, καλή επιτυχια και σε εσενα!!!

Μόλις βγουν θετικές οι χοριακές σας και ησυχασετε θα σας ρωτήσω λεπτομέριες... Προς το παρόν, ξεκουραση, χαλαρωση και αισιοδοξία... Και διδυμα...

Link to comment
Share on other sites

Sanna Εύχομαι καλή επιτυχία.

Εγώ έχω αρχίσει να φοβάμαι πολύ γιατί σήμερα ξεκίνησαν κάτι ελαφρά πονάκια στην κοιλιά μου.

Πήρα τη γιατρό μου και μου έδωσε κάτι χάπια για να ηρεμήσουμε τη μήτρα.

Εγώ από χθες ξεκίνησα να πηγαίνω ξανά στο γραφείο.

Να περάσουν οι μέρες δεν αντέχω την αγωνία άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσια προσπαθησε να χαλαρωσεις, ολα θα πανε καλα, σε λιγες μερες θα πετας απο την χαρα σου, ετσι πρεπει να σκεφτεσαι...

Σου τα λεω για να τα ακουω κι εγω, πεντε μερες μεινανε, περιμενουμε να μας ενημερωσεις για τα τα ευχαριστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ευχάριστα τα αποτελέσματα.

Πιστεύω ότι ο θεός δε θα με αφήσει, θα είναι κοντά μου.

Όλα θα πάνε καλά και για τις δυο μας.

Φιλιά καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσια κοριτσακι μου, αυριο ειναι η μεγαλη σου μερα!!!! Ευχομαι καλη επιτυχια και πολλη ευτυχια!!!!

 

 

 

Εγω ειμαι στην κατασταση που ησουν εσυ πριν λιγες μερες, δηλ μεσ' την αμφιβολια και τις σκεψεις... ειναι δυσκολο να τις διωξω αυτες τις σκεψεις....Ειναι και η μανουλα μου εδω για να με βοηθησει αλλα εγω ειμαι ωρες- ωρες μεσ' τα νευρα και νομιζω οτι ξεσπαω σ' αυτην και μετα εχω τυψεις... Ουφ...ας πανε ολα καλα Θεε μου για ολες μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα και κατ'αρχην ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες μας που αγωνιζομαστε με καθε τροπο για ενα μωρακι. Εδώ και καποιες μερες σκεφτομαι να αρχισω να ψαχνω και την περιπτωση των δανεικών ωαριων. Μηπως καποια απο εσας εχει κανει μια πρωτη επαφη να με ενημερωσει γενικα για το αν υπαρχει αναμονη, τι κοστος έχει, αν τηρουνται κανόνες ασφάλειας και αν γίνεται σε ολα τα κεντρα που κανουν εξωσωματικες? Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου δινεται μια πρωτη εικονα. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και κατ'αρχην ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες μας που αγωνιζομαστε με καθε τροπο για ενα μωρακι. Εδώ και καποιες μερες σκεφτομαι να αρχισω να ψαχνω και την περιπτωση των δανεικών ωαριων. Μηπως καποια απο εσας εχει κανει μια πρωτη επαφη να με ενημερωσει γενικα για το αν υπαρχει αναμονη, τι κοστος έχει, αν τηρουνται κανόνες ασφάλειας και αν γίνεται σε ολα τα κεντρα που κανουν εξωσωματικες? Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου δινεται μια πρωτη εικονα. Ευχαριστω πολυ.

 

Επίσης θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια σε ολες αυτες τις γυναικες που απεκτησαν τελικα παιδακια και εξακολουθουν να απαντουν και να δινουν πληροφοριες σε ολες εμας που ακομα παλευουμε και αγωνιουμε! Να χαιρεστε τα παιδακια σας και να τα δειτε οπως επιθυμειτε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι καθόλου καλά. Η χωριακή μου ήταν μόνο 1 ούτε καν 3, όσα δηλαδή τα έμβρυα.

Πήρα το γιατρό και τον ρώτησα, η απάντησή του ήταν ότι μπορεί να φταίει η κυτταρική κατάσταση της μήτρας και θα πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις για να διαπιστωθεί αυτό, ή ότι το σπέρμα μπορεί να μην είναι καλό και θα πρέπει να πάρει κάποια φάρμακα ο άντρας μου και διάφορες άλλες δικαιολογίες. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν τα κάναμε αυτά πριν ξεκινήσουμε μου απάντησε ότι δεν περίμενε να συμβεί κάτι τέτοιο. Άν φταίμε μόνο εμεις γιατί η χωριακή δεν έφτασε ούτε καν 3 (μήπως δεν έγινε σωστή εμβρυομεταφορά?) Τον ρώτησα και γι αυτό αλλά μου είπε όχι. Φυσικά, ποτέ δε φταίνε αυτοί !!!!!!.

Τελικά πιστεύω ότι το μόνο που τους νοιάζει είναι τα χρήματα.

Τώρα μου λέει να πάω να μου κάνει μια υστεροσκόπηση δωρεάν και αν θελήσω και δεύτερη φορά να κάνω το κόστος θα είναι πιο λίγο από πριν.

Αυτός καλά θα συνεχίσει τις "δουλειές" του. Άλλωστε δεν έχασε και τίποτα.

Εμένα δε με ρώτησε όμως πως είμαι ψυχολογικά. Είχα στηρίξει όλες μου τις ελπίδες σ' αυτό και γι αυτό άλλωστε είχα προχωρήσει στα ξένα ωάρια.

Κουράστηκα πια, είναι πολύ ψυχοφθόρο και δεν ξέρω αν αξίζει στην τελική. Υπάρχει ζωή και χωρίς παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι καθόλου καλά. Η χωριακή μου ήταν μόνο 1 ούτε καν 3, όσα δηλαδή τα έμβρυα.

Πήρα το γιατρό και τον ρώτησα, η απάντησή του ήταν ότι μπορεί να φταίει η κυτταρική κατάσταση της μήτρας και θα πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις για να διαπιστωθεί αυτό, ή ότι το σπέρμα μπορεί να μην είναι καλό και θα πρέπει να πάρει κάποια φάρμακα ο άντρας μου και διάφορες άλλες δικαιολογίες. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν τα κάναμε αυτά πριν ξεκινήσουμε μου απάντησε ότι δεν περίμενε να συμβεί κάτι τέτοιο. Άν φταίμε μόνο εμεις γιατί η χωριακή δεν έφτασε ούτε καν 3 (μήπως δεν έγινε σωστή εμβρυομεταφορά?) Τον ρώτησα και γι αυτό αλλά μου είπε όχι. Φυσικά, ποτέ δε φταίνε αυτοί !!!!!!.

Τελικά πιστεύω ότι το μόνο που τους νοιάζει είναι τα χρήματα.

Τώρα μου λέει να πάω να μου κάνει μια υστεροσκόπηση δωρεάν και αν θελήσω και δεύτερη φορά να κάνω το κόστος θα είναι πιο λίγο από πριν.

Αυτός καλά θα συνεχίσει τις "δουλειές" του. Άλλωστε δεν έχασε και τίποτα.

Εμένα δε με ρώτησε όμως πως είμαι ψυχολογικά. Είχα στηρίξει όλες μου τις ελπίδες σ' αυτό και γι αυτό άλλωστε είχα προχωρήσει στα ξένα ωάρια.

Κουράστηκα πια, είναι πολύ ψυχοφθόρο και δεν ξέρω αν αξίζει στην τελική. Υπάρχει ζωή και χωρίς παιδί.

 

εγω θα πήγαινα για υστεροσκόπηση-νομίζω παίρνουν βιοψια και βλεπουν την κατασταση του ενδομητρίου. αφου θα σου την κανει δωρεαν δειχνει τουλαχ οτι αισθανεται καπως ασχημα... μην νομιζεις και αυτο ακόμα δεν ειναι συνηθισμένο. και το αλλο που κανουν ειναι εξεταση σπερματος (κατάτμηση DNA). σε καταλαβαίνω, φθανεις στο σημειο να κανεις την υπαναχωρηση να προσπαθησεις με ξενο και σκεφτεσαι οτι τουλχ θα πετυχει. αυτες οι σκεψεις περνουν κ στο δικο μου μυαλο. ο αντρας σου πως το πηρε?

ειχες κανει πρεγνυλ? γιατι εχεις χοριακη εστω και 1?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πήγαινα για υστεροσκόπηση-νομίζω παίρνουν βιοψια και βλεπουν την κατασταση του ενδομητρίου. αφου θα σου την κανει δωρεαν δειχνει τουλαχ οτι αισθανεται καπως ασχημα... μην νομιζεις και αυτο ακόμα δεν ειναι συνηθισμένο. και το αλλο που κανουν ειναι εξεταση σπερματος (κατάτμηση DNA). σε καταλαβαίνω, φθανεις στο σημειο να κανεις την υπαναχωρηση να προσπαθησεις με ξενο και σκεφτεσαι οτι τουλχ θα πετυχει. αυτες οι σκεψεις περνουν κ στο δικο μου μυαλο. ο αντρας σου πως το πηρε?

ειχες κανει πρεγνυλ? γιατι εχεις χοριακη εστω και 1?

Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ τέτοια περίπτωση. Νομίζω ότι θα με βλέπουν ως πειραματόζωο.

Ο άντρας μου είναι κι αυτός χάλια, χειρότερα όμως είμαι εγώ, γιατί εμείς τα περνάμε όλα. Πρεγκνυλ δεν είχα κάνει μόνο Αρβεκαπ για να συγχρονήσει τον κύκλο μου με τη δότρια.

Τώρα για ποιο λόγο η χωριακή ήταν μόνο 1 δε μπορώ να το καταλάβω.

Την πρώτη φορά που έκανα εξωσωματική με δικά μου ωάρια, πριν δύο χρόνια, μου έβαλαν τέσσερα, ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα αλλά η χωριακή ήταν 4,5 μονάδες, όσα δηλαδή και τα ωάρια, τώρα τι έφταιξε δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ τέτοια περίπτωση. Νομίζω ότι θα με βλέπουν ως πειραματόζωο.

Ο άντρας μου είναι κι αυτός χάλια, χειρότερα όμως είμαι εγώ, γιατί εμείς τα περνάμε όλα. Πρεγκνυλ δεν είχα κάνει μόνο Αρβεκαπ για να συγχρονήσει τον κύκλο μου με τη δότρια.

Τώρα για ποιο λόγο η χωριακή ήταν μόνο 1 δε μπορώ να το καταλάβω.

Την πρώτη φορά που έκανα εξωσωματική με δικά μου ωάρια, πριν δύο χρόνια, μου έβαλαν τέσσερα, ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα αλλά η χωριακή ήταν 4,5 μονάδες, όσα δηλαδή και τα ωάρια, τώρα τι έφταιξε δεν το ξέρω.

η τιμη της χοριακής δεν εχει σχεση με τον αριθμο των εμβρυων που μεταφερονται. Ανεβαινει μονο εαν γινει εμφυτευση-οχι μεταφορα-εμφυτευση. εαν δεν γινει εμφυτευση πρεπει να ειναι κάτω από 0.5. εαν κανεις πρεγνυλ μπορει να βρεις μια χαμηλη τιμη λόγω του οτι η πρεγνυλ ειναι βασικα βητα χοριακη και για καποιο χρονικο διαστημα κυκλοφορει στο αίμα. εγω πχ μετα από μεταφορα δικων μου ωαριων ειχα χοριακη 4, λόγω της πρεγνυλ όμως. το 1 χωρις πρεγνυλ-η αντιστοιχη σημαινει η οτι κατι πηγε να γινει και σταματησε πολυ πρωιμα η οτι το οριο ευαισθησιας στο μηχανημα του μικροβιολογικου ειναι 1. γιατι δε ρωτας το γιατρο του εργαστηριου που εκανες την εξεταση? Η γνωμη μου ειναι να την προγραμματισεις την υστεροσκοπηση για τον επομενο μηνα. παντως τα ποσοστα επιτυχιας κ στα δανεικα ειναι 50 %. ειναι πολυ ασχημη φαση ζωης αυτη που περναμε ολοι που κανουμε προσπαθειες... Αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσια μου προσπαθω απο εχθες να σου γραψω ενα μηνυμα αλλα για καποιο λογο δεν το εμφανιζει.

Ηθελα να σου πω οτι λυπηθηκα πολυ για το αποτελεσμα.

 

Δυστυχως κανενας δεν μπορει να μας υποσχεθει 100% επιτυχια. Περιμενω κι εγω να ρθει το Σαββατο με κομενη ανασα.

 

 

Προσπαθησε να ηρεμησεις και να χαλαρωσεις και καπου παρακατω θα βρεις την δυναμη να ξαναπροσπαθησεις.

 

 

Συμφωνω με την αποψη σου για τους γιατρους. Οι περισσοτεροι στην Ελλαδα ειναι για κρεμασμα. Εμεις πηραμε 15 ωαρια εκ των οποιων τα 12 ηταν ωριμα και φτασαν βλαστοκυστες μονο τρια. Εχουμε ενα θεμα με το σπερμα αλλα ο αντρας μου εχει κανει θεραπειες και δεν υπαρχει θεμα μικροβιακης φλεγμονης . Ειχε δωσει σπερμα για καταψυξη τον Σεπτεμβρη επειδη ταξιδευει συχνα και δεν ηταν σιγουρο οτι θα μπορουσε να ειναι εδω την μερα της ωοληψιας. Δεν μας ξαναζητησαν να δωσει κι αλλη φορα. Και την μερα της ωοληψιας με παιρνει ο γιατρος και μου λεει: το σπερμα ηταν φλεγμονωδες. Τι να του πεις? Γιατι δεν μας ζητησαν αλλο δειγμα?

Και να φανταστεις οτι η γνωμη μου γιαυτον τον γιατρο ειναι οτι ειναι ο πιο εντιμος απο τους τεσσερις που εχω αλλαξει. Ο αλλος που διαβασα οτι εχεις παει κι εσυ ο Π..ς ειανι σκετο Σουπερ Μαρκετ. εχω τραβηξει κι εγω πολλα σ΄αυτον.

 

 

Να σε ρωτησω κατι? Γιατι σας ειπε για το σπερμα ? δεν εχετε κανει σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...