Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλό ΣΚ να έχουμε. Πως είστε;

Εγώ πήγα πρωι-πρωι για τις εξετάσεις του ενδοκρινολόγου, αναμεσα τους και η 2ωρη καμπύλη ζάχάρου.

Χαχαχα! Αυτα που λέτε για τους άντρες μου θυμησαν και μια φίλη μου που λεει: Οι άντρες μεγαλώνουν μέχρι τα 8. Μετά απλώς ψηλώνουν! :-D Ναι, μωρέ τ' αγόρια μας... Πέρα απ' την πλάκα, ειναι το στήριγμά μας...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Χρονια πολλα στις εορταζουσες!

Καλα αποτελεσματα γεωργια μου.

Astrogea καλησπέρα. Τι κανεις? Σε τι στάδιο είσαι τώρα? Πότε θα ξεκινήσεις ξερεις? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ευτιχουλις!και ηθελα να σε ρωτησω αυτες τις ημερες τι εκανες?

Εμενα μου εδωσε ο γιατρος primolut για να αδιαθετησω γιατι εχω απο το τελος γεναρη να δω.

Ειδε απο τον προηγουμενο μηνα ενα ωαριο 20 χιλιοστα και το ιδιο ηταν και πριν 7 ημερες.Δεν λεει να σπασει!

Του ειπα δεν φευγεί αν δεν το παρουμε και γελωντας μου ειπε οχι!

Περιμενω εντολες του  την αλλη εβδκμαδα μαλλον.

Καλου κακου καταψυξαμε μια φορα σπερμα να το εχουμε καβατζα αν και μας ειπαν  οτι μαλλον θα χρησιμοποιησουμε το νωπο!

Εσυ εφυγες και πηγες αλλου?

Δεν πιστευω να τα παρατησεις!

Μου ειπε και εμενα να παω στο αλλο κεντρο που σου ανεφερε γιατι του ειπα πως θελω να μεινουν και για δευτερη φορα.

Εκει, μου ειπε οτι θα μου κανουν Και καλυτερη τιμη.

Εγω παντος δεν το κουναω απο εκει γιατι εχει καλους εμβρυολογους καθως εχουμε και προβληματα με το σπερματακι.

Θα ζητησω μια συναντηση μαζι του πριν ξεκινησουμε γιατι εχω να του πω καποιες κουβεντουλες πριν !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Πως ειστε;

Εγω κανω αυτες τις ημερες εξωτερικες και εσωτερικες δουλιτσες. Κουραστηκαμε σημερα στην αγορα ειναι η αληθεια, αλλα χαλαλι.

Χθες μιλησα και με τον ενδοκρινολογο-διαβητολογο μου για την καμπύλη ζαχαρου η οποια δεν βγηκε πολυ καλη. Εκει που νομιζα πως τη γλυτωσα με το ζαχαρο, νατα τα μαντατα! Τελος παντων μου ειπε πως θα διορθωθει με τη διατροφη. Και να πειτε πως τρωω; Δεν τρωω η καημενη ουτε πολλους υδατανθρακες, ουτε ζαχαρη. Οι υπολοιπες εξετασεις ειναι καλες, ευτυχως και ο καρκινικος δεικτης.

Εσεις πως ειστε; Astrogea βλέπω εισαι στην αναμονη για περιοδο.

Τα αλλα τα κοριτσια μας;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα!

Georgia μου εγω αυτο το μηνα δε μπορω να κανω προσπαθεια. Εχω 2 κυστες μια στην αριστερη και μια στην δεξια ωοθηκη.

Ο γιατρος προφανως για ψυχολογικους λογους μας ειπε να κανουμε ελευθερα αυτο το μηνα.

Το πηρα πολυ ασχημα αρχικα απογοητευθηκα πολυ αλλα μετα το συζητησαμε με τον ανδρα μου και ειπαμε να το ριξουμε και λιγο εξω γιατι αλλιως δε βγαινει. Απλως ενας κακος κυκλος.

Εσυ Γιωργια μου μην αγχωνεσαι..λιγο εμεινε. Διατροφη σου εδωσε ο γιατρος??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο μηνα κοριτσια.

Georgia ολα καλα λοιπον ,μην στενοχωριεσαι για το ζαχαρο συμβαινουν αυτα στην κυηση,αν θυμαμαι καλα σου εκοψε το glucophage δεν θα στο ξαναδωσει;

Τhia κοριτσακι μου δεν πειραζει χρειαζεται κι'ενας μηνας εκτος ,να ξεκουραστουν και οι ωοθηκες να ηρεμησετε και σεις τωρα το Πασχα και να επανελθετε δρυμιτεροι.

Εγω εβαλα ενα εμβρυακι καταψυξη την Παρασκευη και πηρα και τηλεφωνο τον Νικα για τ'αποτελεσματα αλλα δεν τα εχει ετοιμα, μετα το Πασχα ειπε. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλησπερα και καλο μηνα!

Georgia μου εγω αυτο το μηνα δε μπορω να κανω προσπαθεια. Εχω 2 κυστες μια στην αριστερη και μια στην δεξια ωοθηκη.

Ο γιατρος προφανως για ψυχολογικους λογους μας ειπε να κανουμε ελευθερα αυτο το μηνα.

Το πηρα πολυ ασχημα αρχικα απογοητευθηκα πολυ αλλα μετα το συζητησαμε με τον ανδρα μου και ειπαμε να το ριξουμε και λιγο εξω γιατι αλλιως δε βγαινει. Απλως ενας κακος κυκλος.

Εσυ Γιωργια μου μην αγχωνεσαι..λιγο εμεινε. Διατροφη σου εδωσε ο γιατρος??

Καλημέρα και καλή Μ. Εβδομάδα να εχουμε.

Thia μου, κυστες ε;... Τι σου ειπε ο γιατρος; Θα φυγουν μονες τους; Καλα κανετε και χαλαρωνετε λιγακι. Χρειαζεται.

Εμενα διατροφη θα μου δωσει η διατροφολογος με την οποια συνεργαζεται ο γιατρος. Ειμαι περιεργη να δω τι θα μου κοψει γιατι δεν τρωω ουτε πολλους υδατανθρακες, ουτε ζαχαρη...

Xristia μου εφτασες τα 10; Μπραβο κοπελα μου! Αντε να βγει με το καλο και το αποτελεσμα του Νικα, να προχωρησεις!

Το glucophase ειπε ο γιατρος πως σ' αυτη τη φαση δεν θα με βοηθησει. Γι' αυτο και το εκοψε. Με τη διατροφη θα δω αποτελεσμα. Ειναι και δυο οργανισμοι μεσα μου που εκκρινουν τις δικες τους ορμονες κλπ και επιβαρυνουν το δικο μου συστημα. Ευτυχως μου βγηκε τωρα προς το τελος.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Πως τα πατε; Ετοιμαζεστε για τη Λαμπρή;

Εγω μιλησα χθες με τη διατροφολογο και μου τονισε για ακομα μια φορα πως τρεφομαι με πολυ λίγες θερμιδες για τον μηνα μου και για διδυμη κυηση. Ο διαβητης εκδηλωθηκε λόγω του οτι δεν τρωω καθε 2-2,5 ωρες και παραλειπω γευματα. Τα ειπα αυτα εχθες στον γυναικολογο που με εχει πιεσει με τα κιλα και εμμέσως πλην σαφως του ειπα πως στην πιεση να μην παιρνω κιλα όπως τοσο επιμονα απαιτουσε, προσπαθουσα κι εγω να μην παιρνω θερμιδες, αλλα στο τελος και 14 κιλα πηρα εως τωρα και χαλασα και τις ισορροπιες του οργανισμου μου. Εκει μου ειπε πως μεχρι το τελος αν παρω 16 θα ειμαι καλα. Τι του λες τωρα;;; Που 9-13 που ηθελε απο την αρχη και που 16;;; Τελος παντων... Οι πρωτες δυο μετρησεις ζαχαρου που εχω κανει ειναι καλες. Για να δουμε.... Επειδη ανησυχησα για το πως τρεφονται τα μικρα επειδη επαιρνα αυτο το 2μηνο λιγες θερμιδες, ρωτησα τη διατροφολογο και μου ειπε πως αν δεν εχω κετονες στην εξεταση ουρων ολα ειναι καλα. Ευτυχως δεν εχω...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Georgia72 said:

Καλημέρα κορίτσια. Πως τα πατε; Ετοιμαζεστε για τη Λαμπρή;

Εγω μιλησα χθες με τη διατροφολογο και μου τονισε για ακομα μια φορα πως τρεφομαι με πολυ λίγες θερμιδες για τον μηνα μου και για διδυμη κυηση. Ο διαβητης εκδηλωθηκε λόγω του οτι δεν τρωω καθε 2-2,5 ωρες και παραλειπω γευματα. Τα ειπα αυτα εχθες στον γυναικολογο που με εχει πιεσει με τα κιλα και εμμέσως πλην σαφως του ειπα πως στην πιεση να μην παιρνω κιλα όπως τοσο επιμονα απαιτουσε, προσπαθουσα κι εγω να μην παιρνω θερμιδες, αλλα στο τελος και 14 κιλα πηρα εως τωρα και χαλασα και τις ισορροπιες του οργανισμου μου. Εκει μου ειπε πως μεχρι το τελος αν παρω 16 θα ειμαι καλα. Τι του λες τωρα;;; Που 9-13 που ηθελε απο την αρχη και που 16;;; Τελος παντων... Οι πρωτες δυο μετρησεις ζαχαρου που εχω κανει ειναι καλες. Για να δουμε.... Επειδη ανησυχησα για το πως τρεφονται τα μικρα επειδη επαιρνα αυτο το 2μηνο λιγες θερμιδες, ρωτησα τη διατροφολογο και μου ειπε πως αν δεν εχω κετονες στην εξεταση ουρων ολα ειναι καλα. Ευτυχως δεν εχω...

Kaλημερα!! ναι τελικα θελει συχνα μικρα γευματα, το διαπιστωσα γιατι βαρεθηκα σε καποια φαση να κοιταω συνεχεια ποτε θα ερθει η ωρα για να φαω, ποτε θα ερθει η ωρα για να κανω μετρηση.. και τα αφησα λιγο στην τυχη τους για καναδυο εβδομαδες κ μου ανεβηκε παλι το ζαχαρο. Κοριτσια μαρτυριο ειναι αυτο, ελεος! ειδικα αν εισαι εκτος της καθημερινοτητας σου δηαλδη ανα εισαι αθηνα για δουλειες για παραδειγμα, το να βγεις εκτος προγραμματος ειναι το μονο σιγουρο. Γιατι κ αυτα που εβρισκα να φαω σε τυροπιταδικα μου φαινονταν τοσο ανθυγιεινα που προτιμουσα να μεινω νηστικη. Ωχ δηλαδη τα κιλα μπηκαν λογω διαβητη @Georgia72 ? ελεοοοσσσσ

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπηκαν λογω διαβητη. Αλλωστε τωρα τελευταια εκδηλωθηκε λιγο ζαχαρακι. Κυριως ειναι κατακρατηση υγρων, ειναι τα μωρα που μεγαλώνουν, μπορει να ειναι και μεταβολισμος που αλλαξε λόγω της εγκυμοσυνης και των ακατασχετων γευματων... Μα δεν τρωω πολλους υδατανθρακες, ουτε ζαχαρη, ουτε οτι την περιεχει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,τι κανετε?Χριστια μπραβο εχεις μαζεψει 10!!!ΤΗια μην ανησυχεις και εγω ειχα κυστεις και εφευγαν στον επομενο κυκλο,μια φορα μονο πηρα και αντισυλλιπτικα για αυτο τον λογο.Γεωργια απο οτι εχω καταλαβει η εγκυμοσυνη φερνει και διαβητη,ο οποιος μετα την γεννα φευγει.Παντως Ψιψινελα και Γεωργια ,εγω απο την καμπυλη ζαχαρου βρεθηκε να εχω μια μικρη αντισταση στην ινσουλινη(πραγμα που ειναι γεννετικο οπως ειπε και ο γιατρος-η μητερα μου).Παρατηρησα το εξης οτι οσο κανω μικρα γευματα ανα 2,30 με τρεις ωρες και σεβομαι την διατροφη,χανω και λιγο βαρος και νοιωθω καλα.Τωρα τελευταια εβαλα 2 κιλα,επειδη τρωω πρωι-μεσημερι -βραδυ.Θα ξαναρχισω την διατροφη μετα Πασχα.Μεθαυριο φευγουμε για ταξιδι,οποτε ευχομαι σε ολες σας Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα.Και ευχομαι ετσι οπως ο δημιουργος εφτιαξε την φυση να ανθιζει αυτη την περιοδο,να φερει και πολλα χαμογελα εγκυμονουσων!Κοριτσια να περασετε ομορφα.Φιλακια πολλα και εις το επανειδιν

Link to comment
Share on other sites

Nota78 ναι, αν εκδηλωθει διαβητης στην εγκυμοσυνη, συνηθως φευγει επειτα. Λες να πηρα κι εγω κανενα κιλακι απο το ζαχαρακι οπως ειπε και psipsinela; Γιατι το ρωτησα στον γυναικολογο και μου ειπε περι κατακρατησης υγρων κλπ. Μαλλον ειναι ολα μαζι. Ευτυχως που με βρηκε προς το τελος της εγκυμοσυνης. Προς το παρον οι μετρησεις μου παντως ειναι φυσιολογικες.

Καλη Ανασταση και σε σενα. Να περασεις ομορφα ό,τι και αν κανεις!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Καλη Ανασταση σε ολες μας.

Georgia τελικα ολα μια χαρα και αφου και τα μωρα τρεφονται σωστα και το ζαχαρο παει καλα ,καλυτερα που προσεχες και λιγο παραπανω γιατι ειναι ευκολο να ξεφυγεις και να παρεις πολλα κιλα στην διδυμη κυηση,και ενταξει απο δω και περα κατι θα παρεις αφου μεγαλωνουν τα μωρα και οντως ειναι και η κατακρατηση που ειναι φυσιολογικη οσο πας προς την τελικη ευθεια.Να εισαι καλα,και να περασεις ενα ομορφο Πασχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

Georgia μου ο γιατρος ειπε να χαλαρωσω για να απορροφηθουν οι κυστες 

Αν δεν θα δουμε και γενικοτερα θα δουμε πως θα πραξουμε

Επειδη μου κανε εντυπωση που μας ειπε να προσπαθησουμε ελευθερα πηρα τη γνωμη και αλλου γιατρου που μου πε οτι πολυ σωστα πραττει γιατι το ενα δεν περιεχει σιγουρα ωαριο ειναι κυστιδιο γι αυτο το αλλο ομως δεν ξερουμε και τπτ στην ιατρικη δεν ειναι δεδομενο. Κι οτι πρεπει ο οργανισμος μου να ξεκουραστει και οι ωοθηκες μου το ιδιο

Εσυ προσεχε ηρεμησε και κοιτα να  τρεφεσαι σωστα

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση κορίτσια σε όλες, τελειόμηνη κύηση στις εγκυμονούσες και καλά αποτελέσματα όσες είστε στη διαδικασία,

χαίρομαι που το βρήκα αυτό το τοπ

έχω να σας κάνω μια ερώτηση

υπάρχει καμία κοπέλα που να μην έφτασε καν σε ωοληψία;

εγώ έκανα συνολικά 3 προσπάθειες και σε όλες με ξέσκισαν καθημερινά σε αιματολογικές και ξαφνικά έκαναν ένα γκρουπ οι ορμόνες και έπεφταν στα τάρταρα...απογοήτευση σκέτη ....νοιώθω ότι κάτι δεν έγινε καλά ..έχει καμία τέτοια εμπειρία???

και αυτό που με εκνεύρισε είναι ότι την πρώτη φορά που πήγα προέκυψε κύστη όποτε δεν προχωρήσαμε και το χρέωσαν για προσπάθεια όπως και τη δεύτερη φορά που είδαμε μόνο ένα ωάριο και το σταμάτησα εγώ και το θεώρησαν πλέον δεύτερη προσπάθεια και άρα σύνολο 5(μόνο 3 προσπάθειες με φάρμακα)......:και η απάντηση φυσικά πάμε για δανεικά χμχμμχ  :( ... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...