Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια κι απο μενα.

Thia μου, όλες εχουμε βρεθει στη θεση σου και καταλαβαινουμε απόλυτα τι περνας. Όμως με υπομονη και επιμονη θα τα καταφερετε. Δεν ξερω αν ειναι καταλληλη παλι η μεθοδος της σπερματεγχυσης, αλλα σε καθε περιπτωση το νεαρο της ηλικιας σου ειναι το πιο δυνατο σου χαρτι.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημερα κοριτσια κι απο μενα.

Thia μου, όλες εχουμε βρεθει στη θεση σου και καταλαβαινουμε απόλυτα τι περνας. Όμως με υπομονη και επιμονη θα τα καταφερετε. Δεν ξερω αν ειναι καταλληλη παλι η μεθοδος της σπερματεγχυσης, αλλα σε καθε περιπτωση το νεαρο της ηλικιας σου ειναι το πιο δυνατο σου χαρτι.

Σε ευχαριστω και σας ευχαριστω για την υποστηριξη.

Ο γιατρος δεν πιστευει οτι εχω προβλημα με τα ωαρια γιατι τον ρωτησα και μου πε οι εξετασεις σου περα απο την λιγο υψηλη fshδε δειχνουν κατι τετοιο οποτε γι αυτο πιστευω επιμενει

Θα δουμε

Αυριο ξαναξεκιναω χαπια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia72 είπε:

Με το καλο Thia μου!

Σε ευχαριστω

Μακαρι...απλως απο κοντα θα του τονισω οτι θελω να επαναλαβω εξετασεις για να μη χανω χρονο αν τελικα υπαρχει θεμα

Εκτος κι αν δε μπορω να τις κανω λογω φαρμακων

Link to comment
Share on other sites

Ξερει ο γιατρος σου thia ,εμπιστευσου τον, αφου εισαι ευχαριστημενη μαζι του και ειναι και δωρεαν ,τι εχεις να χασεις?χρονο εχεις αρκετο μπροστα σου.

Απλα εγω θεωρω οτι με την εξωσωματικν μπορει να εμενες με την πρωτη και δεν θα περνουσες ξανα και ξανα το αγχος του αποτελέσματος μετα απο καθε σπερματετεγχηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια.   Thia μην απογοητευσαι και μην αγχωνεσαι θα πανε ολα καλα απλα μπορει να χρειαστει περισσοτερος χρονος.   Αstrogea τι εγινε με τ'αποτελεσματα;Eγω ωοληψια μαλλον Σαββατο και μαλλον αυριο παλι ορμονες και υπερηχο δεν ξερω ακομα περιμενω οδηγιες-εχει πεσει το συστημα και δεν εχει εικονα ο γιατρος.   Georgia ο γιατρος εχει ραντεβου  για 17 Ιουλιου οποτε δεν με παιρνει εκλεισα με αλλον για την αλλη Τριτη παντως ευχαριστω και παλι.    Eutixoulis σκεφτομουν να ρωτησεις και στο ΙΑΣΩ για δανεικα -εχει πλεον πολυ καλο ονομα και πολυ καλους εμβρυολογους-ο ΨΑΘΑΣ-τον οποιο εγω δεν προτεινω γιατι εμενα μονο ιστορικο μου πηρε ουτε εξετασεις ειδε και με το ζορι εκανε υπερηχο οταν τον ζητησα εγω,αλλα αν το αποφασισεις μπορει να σου προτεινει ο γιατρος σου καποιον- μου ειχε πει 5000 μεν αλλα μου ειπε για 15 περιπου ωαρια.    Phiphinela δυστυχως αν μπλεξεις με γιατρους δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις.Εμενα μολις το Δεκεμβρη του'17 μου βρηκαν e coli στο ενδομητριο που το κολησα απο υστεροσκοπηση ή τον Ιουνιο του '10 ή τον Σεπτεμβριο του '12 και χαμενα τοσα χρονια.  Υπολοιπα κοριτσια κανενα νεο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , xristia είπε:

Καλησπερα κοριτσια.   Thia μην απογοητευσαι και μην αγχωνεσαι θα πανε ολα καλα απλα μπορει να χρειαστει περισσοτερος χρονος.   Αstrogea τι εγινε με τ'αποτελεσματα;Eγω ωοληψια μαλλον Σαββατο και μαλλον αυριο παλι ορμονες και υπερηχο δεν ξερω ακομα περιμενω οδηγιες-εχει πεσει το συστημα και δεν εχει εικονα ο γιατρος.   Georgia ο γιατρος εχει ραντεβου  για 17 Ιουλιου οποτε δεν με παιρνει εκλεισα με αλλον για την αλλη Τριτη παντως ευχαριστω και παλι.    Eutixoulis σκεφτομουν να ρωτησεις και στο ΙΑΣΩ για δανεικα -εχει πλεον πολυ καλο ονομα και πολυ καλους εμβρυολογους-ο ΨΑΘΑΣ-τον οποιο εγω δεν προτεινω γιατι εμενα μονο ιστορικο μου πηρε ουτε εξετασεις ειδε και με το ζορι εκανε υπερηχο οταν τον ζητησα εγω,αλλα αν το αποφασισεις μπορει να σου προτεινει ο γιατρος σου καποιον- μου ειχε πει 5000 μεν αλλα μου ειπε για 15 περιπου ωαρια.    Phiphinela δυστυχως αν μπλεξεις με γιατρους δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις.Εμενα μολις το Δεκεμβρη του'17 μου βρηκαν e coli στο ενδομητριο που το κολησα απο υστεροσκοπηση ή τον Ιουνιο του '10 ή τον Σεπτεμβριο του '12 και χαμενα τοσα χρονια.  Υπολοιπα κοριτσια κανενα νεο;

 Κσλησπέρα!Το e coli  στο ενδομητρίο το βρήκες μέσω της εξέτασης του Νίκα ή έκανες κάποιου άλλου είδους βιοψία?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

 Κσλησπέρα!Το e coli  στο ενδομητρίο το βρήκες μέσω της εξέτασης του Νίκα ή έκανες κάποιου άλλου είδους βιοψία?

Μου το βρηκε ο Παντος, μου εκανε καλλιεργεια.αεροβια, αναεροβια,ενδομητριου.Την εξεταση ΝΙΚΑ δεν την εκανα ακομα.

 

Link to comment
Share on other sites

@xristia δηλαδή βιοψία  ενδομητρίου; Σου πηρε κομματακι απο το ενδομήτριο; Είχες συμπτωματα ή ειδε κατι στην υστεροσκοπηση και έκανε καλλιεργεια ενδομητρίου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , loralora είπε:

@xristia δηλαδή βιοψία  ενδομητρίου; Σου πηρε κομματακι απο το ενδομήτριο; 

Οχι βιοψια,καλλιεργεια.Ναι μου πηρε κομματακι.

 

πρίν από 34 λεπτά , loralora είπε:

Είχες συμπτωματα ή ειδε κατι στην υστεροσκοπηση και έκανε καλλιεργεια ενδομητρίου;

Οχι δεν ειχα.Δεν μπορουσε να εξηγησει την μειωμενη ροη στην περιοδο ουτε απο τις τιμες των ορμονων ουτε απο την εικονα του ενδομητριου και σκεφτηκε την καλλιεργεια.               

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα δεν ξερουμε απο που να φυλαχτουμε.Κανεισσυστεροσκοπηση να διορθωσεις κατι και χαλας κατι αλλο.Σου είπε ο Παντος οτι το ecoli στο ενδομητριο εμποδιζε την εμφυτευση τοσο καιρό; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , loralora είπε:

Πραγματικα δεν ξερουμε απο που να φυλαχτουμε.Κανεισσυστεροσκοπηση να διορθωσεις κατι και χαλας κατι αλλο.Σου είπε ο Παντος οτι το ecoli στο ενδομητριο εμποδιζε την εμφυτευση τοσο καιρό; 

 

Ο Παντος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μην υπηρχε.Ο Nικας ηταν αυτος που μου το ειπε.Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουν πολλα για την διαδικασια εμφυτευσης.Τωρα αρχιζουν να ψαχνουν καποια πραγματα.Κανει και μια ερευνα ο ιδιος ο Παντος.

Link to comment
Share on other sites

Oχι τελικα δεν ειναι απ'αυτο, δεν ξερουν να μου πουν, απλα τωρα ηταν το τυχερο να βρεθει το μικροβιο.Τωρα ελεγχω καθε μηνα και προλακτινη.                                                  Δεν κανω τιποτα ,ερχεται η περιοδος στην ωρα της,-μια μερα κανονικη ροη και τις αλλες τρεις πολυ λιγο-εχω ωαρια,-κανω ωοληψια καθε μηνα και μαζευω-και μια χαρα  ενδομητριο 8,5-9 και FSH 5.9-7.5 και σηκωνουν τα χερια ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xristia είπε:

Καλησπερα κοριτσια.   Thia μην απογοητευσαι και μην αγχωνεσαι θα πανε ολα καλα απλα μπορει να χρειαστει περισσοτερος χρονος.   Αstrogea τι εγινε με τ'αποτελεσματα;Eγω ωοληψια μαλλον Σαββατο και μαλλον αυριο παλι ορμονες και υπερηχο δεν ξερω ακομα περιμενω οδηγιες-εχει πεσει το συστημα και δεν εχει εικονα ο γιατρος.   Georgia ο γιατρος εχει ραντεβου  για 17 Ιουλιου οποτε δεν με παιρνει εκλεισα με αλλον για την αλλη Τριτη παντως ευχαριστω και παλι.    Eutixoulis σκεφτομουν να ρωτησεις και στο ΙΑΣΩ για δανεικα -εχει πλεον πολυ καλο ονομα και πολυ καλους εμβρυολογους-ο ΨΑΘΑΣ-τον οποιο εγω δεν προτεινω γιατι εμενα μονο ιστορικο μου πηρε ουτε εξετασεις ειδε και με το ζορι εκανε υπερηχο οταν τον ζητησα εγω,αλλα αν το αποφασισεις μπορει να σου προτεινει ο γιατρος σου καποιον- μου ειχε πει 5000 μεν αλλα μου ειπε για 15 περιπου ωαρια.    Phiphinela δυστυχως αν μπλεξεις με γιατρους δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις.Εμενα μολις το Δεκεμβρη του'17 μου βρηκαν e coli στο ενδομητριο που το κολησα απο υστεροσκοπηση ή τον Ιουνιο του '10 ή τον Σεπτεμβριο του '12 και χαμενα τοσα χρονια.  Υπολοιπα κοριτσια κανενα νεο;

Ναι εχει πολύ κόσμο. Αλλα αφου βρηκες αλλου, ευχομαι να πανε πια ολα πολυ καλα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, xristia είπε:

Ο Παντος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μην υπηρχε.Ο Nικας ηταν αυτος που μου το ειπε.Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουν πολλα για την διαδικασια εμφυτευσης.Τωρα αρχιζουν να ψαχνουν καποια πραγματα.Κανει και μια ερευνα ο ιδιος ο Παντος.

Σε ζαλίσαμε αλλά είναι συγκλονιστικό αυτό που είπες...Εκανες και εξέταση Νίκα?Ο  Νίκας το είδε αυτό το μικρόβιο?Αν και προφανώς  δεν αρκει αλλά έστω και τώρα κάλλιο αργά παρά  ποτέ..Φαντάζομαι έκανες θεραπεία και το αντιμετώπισες...Καλή συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Ξερει ο γιατρος σου thia ,εμπιστευσου τον, αφου εισαι ευχαριστημενη μαζι του και ειναι και δωρεαν ,τι εχεις να χασεις?χρονο εχεις αρκετο μπροστα σου.

Απλα εγω θεωρω οτι με την εξωσωματικν μπορει να εμενες με την πρωτη και δεν θα περνουσες ξανα και ξανα το αγχος του αποτελέσματος μετα απο καθε σπερματετεγχηση!

Καλημερα και σε ευχαριστω για τις συμβουλες. 

Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι.

Αυτη τη φορα μολις γινει η προσπαθεια θα του το πω αν δε πετυχουμε να παμε σε φυσικο κυκλο.

Και με τον ανδρα μου αυτο αποφασισαμε.

Δε θελουμε στην περιπτωση που υπαρχει πραγματι θεμα με εμενα να χανουμε χρονο.

Ειχα κανει αμη σε ενα κεντρο κι ειχε βγει 0.6 του πα να την επαναλαβω στο νοσοκομειο γιατι δεν εμπιστευομαι το αποτελεσμα αλλα διαφωνησε απο την αποψη οτι εχει δει κοπελες με πολυ χαμηλη αμη να μενουν εγγυες κι αλλες με πολυ υψηλη να μη μπορουν.

Πολυ καλη μου φιλη στην ηλικια μου με υψηλη αμη δε μενει με τιποτα και μια κοπελα που γνωρισα στην αναμονη στο νοσοκομειο με αμη 0.3 εμεινε εγγυος.

Αχ κοριτσια μου...τον εμπιστευομαι τον γιατρο μου αλλα αυτο το κεντρο που πηγα κυριολεκτικα μας κατεστρεψε. Ψυχολογικα...

Δε θυμαμαι αν το χα γραψει..πηγαινα για υπερηχο κι ημουν στην 5η μερα περιοδου μου λεγε ο γιατρος σε ποια μερα εισαι κι ειπα στην πεμπτη. Η απαντηση του...κι εχεις ακομη αιμα????δε γινεται αφου μπαινεις σε ενμηνοπαυση!!!

Αμεσο αποτελεσμα των παραπανω ειναι οτι παροτι εκανα τις εξετασεις παλι κ μονο λιγο υψηλη ηταν η fsh αλλα μου παν δικαιολογειται απο τον συνδυασμο φαρμακων να φοβαμαι κ να μη θελω να χανω χρονο. Δε θελω να μεγαλωσω και να χω χασει χρονο..Ναι μεν εχω ηρεμησει αλλα με τα αρνητικα αποτελεσματα...

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για φυσικο κυκλο

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, xristia said:

Oχι τελικα δεν ειναι απ'αυτο, δεν ξερουν να μου πουν, απλα τωρα ηταν το τυχερο να βρεθει το μικροβιο.Τωρα ελεγχω καθε μηνα και προλακτινη.                                                  Δεν κανω τιποτα ,ερχεται η περιοδος στην ωρα της,-μια μερα κανονικη ροη και τις αλλες τρεις πολυ λιγο-εχω ωαρια,-κανω ωοληψια καθε μηνα και μαζευω-και μια χαρα  ενδομητριο 8,5-9 και FSH 5.9-7.5 και σηκωνουν τα χερια ψηλα.

Καλημερα κοριτσια. Και εμενα απο τον Σεπτεμβριο μου εχει μειωθει η ροη... το ειπα στον εδω γιατρο μου κ δεν πηρα απαντηση σαφη, απλα να μην ανησυχω. Εκανα εξεταση νικα νουμερο 2 κ το ενδομητριο ειχε καλο παχος, να δω αν θα εχω κ αρκετη ροη τωρα! ειναι δυνατον αυτα τα δυο, η ροη με το παχος του ενδομητριου να μην σχετιζονται? Εντωμεταξυ το αιμα μου ειναι πιο ανοιχτοχρωμο απο οτι ηταν παλια πριν τις εξωσωματικες. Πω πω ωρες ωρες μιλαω σαν βετερανος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα όποια μπορει να μου δΏσει πληροφοριες πως γινεται η εξεταση του Νικα και κοστος ,ποτε γινεται ,αν χρειαζεται νς παρω σικλακιουρ και προγεστερονη να κανω προετοιμασια ,ποιος παιρνει τα δείγματα κλπ.

 

Με ενδιαφέρει να την κάνω και εχω ακούσει οτι βρίσκει πραγματα που η υστεροσκοπηση δε τα βλεπει

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anoulious είπε:

.Εκανες και εξέταση Νίκα?Ο  Νίκας το είδε αυτό το μικρόβιο?

Δεν εχω κανει ακομα την εξεταση ΝΙΚΑ προσπαθω απο τον Ιουλιο και ολο κατι προκυπτει και με παει αργοτερα,ελπιζω σ'αυτον τον κυκλο να τα καταφερω.Με τον Νικα μιλαμε τηλεφωνικα.

12 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Αν και προφανώς  δεν αρκει αλλά έστω και τώρα κάλλιο αργά παρά  ποτέ..Φαντάζομαι έκανες θεραπεία και το αντιμετώπισες...Καλή συνέχεια....

Το αργα αρκει το ποτε ειναι πολυ βαρυ.......Ναι πηρα αντιβιωση και επανεξεταση στο τριμηνο .....Ευχαριστω και σε σενα.

 

3 ώρες πρίν, psipsinela είπε:

 ειναι δυνατον αυτα τα δυο, η ροη με το παχος του ενδομητριου να μην σχετιζονται? 

Σιγουρα σχετιζονται με τα μεχρι τωρα ιατρικα δεδομενα οσο πιο παχυ το ενδομητριο τοσο πιο μεγαλη η ροη περιοδου.Οταν ειχα ενδομητριο 5,5 -λογω κλομιφαινης-η περιοδος ηρθε μεν στην ωρα της αλλα αιμα ειχα μονο στο σκουπισμα ροη καθολου.

 

4 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

 

 

Αυτη τη φορα μολις γινει η προσπαθεια θα του το πω αν δε πετυχουμε να παμε σε φυσικο κυκλο.

Και με τον ανδρα μου αυτο αποφασισαμε.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι καλα θα κανεις -αλωστε εγω ημουν αυτης της αποψης απο την αρχη-γιατι μονο ετσι θα δεις και την ποιοτητα των ωαριων, ο υπερηχος ξεγελα.Ευχομαι η επομενη να ειναι και η τυχερη και να σου δινουμε τσαμπα συμβουλες.

 

2 ώρες πρίν, loralora είπε:

Κορίτσια καλημέρα όποια μπορει να μου δΏσει πληροφοριες πως γινεται η εξεταση του Νικα και κοστος ,ποτε γινεται ,αν χρειαζεται νς παρω σικλακιουρ και προγεστερονη να κανω προετοιμασια ,ποιος παιρνει τα δείγματα κλπ.

 

Με ενδιαφέρει να την κάνω και εχω ακούσει οτι βρίσκει πραγματα που η υστεροσκοπηση δε τα βλεπει

Αν κανεις δυο ληψεις και για πινοποδια και μικροβια,φλεγμονες ,κ.λ. ο Νικας θελει 400-αλλιως 200- συν οτι σου χρεωσει ο γιατρος που θα παρει το δειγμα.Οσο για την προετοιμασια θα σου πει ή ο γιατρος ή ο Νικας τι να κανεις,εξαρταται,μπορεις να την κανεις και σε φυσικο κυκλο,συνηθως ομως παιρνεις αυτα που ειπες για μια βδομαδα απο την ωοληψια μεχρι και την μερα της ληψης δειγματος.                                                                                                                                                                                                           Laralora  σε τι φαση εισαι τωρα;              Psipsinela,anoulious,εσεις;             Αstrogea τι εγινε με το Νικα δεν εβγαλε τ'αποτελεσματα;        Georgia τι κανεις;τι κανουν τ'αντρακια σου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , loralora είπε:

@xristia ειμαι σε φάση αναμονής για αποτελεσματα αλλα επειδη εχω κανει 4 προσπάθειες πια ειμαι πολυ επιφυλακτική.Μονο εξέταση Νικα δεν εχω κανει .

Eχεις μεινει ποτε εγκυος;Oλες τις προσπαθειες με φαρμακα τις εχεις κανει;Και ασε να μαντεψω,σου εχουν πει κακη ποιοτητα ωαριων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , xristia είπε:

Eχεις μεινει ποτε εγκυος;Oλες τις προσπαθειες με φαρμακα τις εχεις κανει;Και ασε να μαντεψω,σου εχουν πει κακη ποιοτητα ωαριων.

Ναι όπως τα λες.Έμεινα μια φορά εγκυος και παλλινδρομησε την 7 η εβδομαδα.Φυσικη αποβολη.Οι αλλες 2 προσπάθειες αρνητικό.Εχω πολυ χαμηλή αμη.

 

Εχω κανει υστεροσκοπηση,θρομβοφιλια και ανοσολογικες.Επισης ζαχαρο,θυροειδης όλα ρυθμισμενα. 

Η εξέταση του Νικα μου απέμεινε

Link to comment
Share on other sites

Xristia μου ειπε εχτες πρωτα τηλεφωνικα ο νικας τα αποτελεσματα  και μετα με e mail  αλλα δεν σας τα εχω πει ακομη  γιατι περιμενω τηλ απο τον γιατρο  πρωτα!θα τα γραψω οταν μιλησω μαζι του!

Του εγραψα πολλα στο mail και τα επεξεργαζεται μαλλον!

 

Loralora,αποφασισε ποιος γιατρος θα σου παρει το δειγμα και εκεινος θα σου πει

Ποτε θα ξεκινησεις τα cyclacur και το utrogestan.

Το πρωτο μου δειγμα το πηραν σε φυσικο κυκλο!

30 ιουνιου αδιαθετησα

10 ιουλιου εκανα εξεταση αιματος προγεστερονης και οιστραδιολης.

Απκ 16 ιουλιου 2 ×1 vibramicine  εως τις 20 

Και 18 μου πηρε το δειγμα!

Εδωσα 200 στο νικα και 60 στο γιατρο μαζι με το τεστ παπ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...