Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Georgia μου συμφωνώ!!!

Μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση αφού όλες οι εξετάσεις είναι καλές.

Τουλάχιστον τα δανεικά ωάρια στην ηλικία που είμαστε μας διασφαλίζουν

την καλή ποιότητα.

Μην το κάνεις...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

O NEOΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΛΙΓΕΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ.   ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2018 ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΕΣ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα pixie ,ευχομαι να ειναι περαστικα!

Η περσινη μου συναδελφος περασε οτι και εσυ και στις δυο εγκυμοσυνες αλλα εχει δυο πανεμορφα καταξανθα κοριτσακια.

Ειχε εναν πολυ καλο αλλα αυστηρο  γυναικολογο και εκατσε στο κρεβατι για αρκετο καιρο.

Να προσεχεις και ολα θα πανε καλα!

Georgia,ολα τα κοριτσια συμφωνουμε!Ουτε εγω θα εκανα την αμνιοπαρακεντηση!

 

Link to comment
Share on other sites

Pixie μου ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά. Στο άλλο φορουμ υπήρχε μια παρομοια περίπτωση και πηγε καλά. Ψυχραιμία κορίτσι μου και κατσε στο κρεββάτι.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2018 at 3:34 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Δεν εχω συζητήσει ακόμη με τον γιατρό μου. Η γενετίστρια παντως μου ειπε πως ειναι εξαιρετικά σπάνιο, αν όλες οι ενδειξεις ειναι καλές, να εχουμε δυσαρεστες εκπλήξεις.

κοριτσια καλη χρονια κ καλη επιτυχια κ απο μενα.Εχοντας προσφατα γεννησει κ εχοντας εξαντλησει ολους τους ελεγχους εχω να σας πω το εξης.

Η αμνιο δεν ειναι εξεταση που πρεπει να γινεται χωρις ενδειξεις υπερηχογραφικες.Εχει στατιστικα κινδυνο αποβολης 1/100  κ το νουμερο αυτο δεν ειναι μικρο.Ειναι ανοδυνη κ δεν κινδυνευεις απο το τριπημα αλλα απο την πιθανοτητα να περασει μικροβιο κ να γινει ρηξη υμενων.Εαν θελει κανεις να την κανει χωρις να εχει ενδειξεις την συστηνουν μεταξυ 30ης κ 32ης εβδομαδας.Προχωρημενη κυηση δηλαδη κ πολυ δυσκολο τοτε.εαν ομως συμβει κατι το εμβρυο θα ειναι βιωσιμο.

Τα συνδρομα που αφορουν την ηλικια ειναι συγκεκριμενα αλλα κ το οτι η γυναικα ειναι μικρη δεν ειναι πανακεια.Υπαρχουν κ τα μικροελειπτικα συνδρομα που ειναι τυχαια γεγονοτα.

Για να εισαι πιο σιγουρη λοιπον Γεωργια θα σου προτεινα επισκεψη σε εμβρυοκαρδιολογο γυρω στην 20η εβδομαδα*επελεξε η τσαπακη η κωνσταντινιδου.καπως ετσι νομιζω οτι λενε τη δευτερη κ το Maternity 21 plus της safe embryo που ειναι για δυδυμα.Θα σου προτεινα να τηλ λοιπον κ να τους εξηγησεις για να δουμε το εχουν να προτεινουν.Να μικησεις ομως με την γενετηστρια κα Γεροβασιλη.Το veracity θεωρειται πολυ καλο για τα τρια συνδρομα αλλα επειδη ειναι το πιο προσφατο δεν υπαρχουν τοσες δειγματοληψιες οπως τα αλλα τεστ για να επιβεβαιωσουν το 100/100  που δινει για αυτα τα τρια συνδρομα.Καμια σχεση ομως με αυτα που προσφερουν σε αναλυση τα τεστ της  safe embryo.Εγω συγκεκριμενα εκανα το genome που ειναι μεχρι τωρα το πιο πληρες παγκοσμιως αλλα δεν ειναι για διδυμα.Της ιδιας εταιριας κ αυτο.

Κανενα μη επεμβατικο τεστ ομως δεν παρεχει την πληροφοριση της αμνιο.αυτη ανιχνευσει περισσοτερα συνδρομα απο 3 μεγαβασεις κ επανω ενω αυτο που εκανα εγω που ειναι κ το πιο εξελιγμενο οπως σας ειπα,ανιχνευει απο 7 μεγαβασεις κ επανω.Προσοχη επομενως ατις υπερηχογραφικες ενδειξεις.Εχουν τεραστια σημασια.Μην κανετε τις μεγαλες εξετασεις οπουδηποτε κ μην πατε για αμνιο χωρις ενδειξεις πριν το εμβρυο να ειναι βιωσιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγιοπούλας Γλυκιά Μανούλα Ευχαριστούμε πολύ για τις Υπερπολύτιμες πληροφορίες

συμβουλές σου!!!

Φιλάκια πολλά στην μικρούλα!!!!

Επεξεργάστηκαν by marathn37
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2018 at 10:25 ΠΜ, astrogea είπε:

Καλημερα pixie ,ευχομαι να ειναι περαστικα!

Η περσινη μου συναδελφος περασε οτι και εσυ και στις δυο εγκυμοσυνες αλλα εχει δυο πανεμορφα καταξανθα κοριτσακια.

Ειχε εναν πολυ καλο αλλα αυστηρο  γυναικολογο και εκατσε στο κρεβατι για αρκετο καιρο.

Να προσεχεις και ολα θα πανε καλα!

Georgia,ολα τα κοριτσια συμφωνουμε!Ουτε εγω θα εκανα την αμνιοπαρακεντηση!

 

Καλημερα ,ευτυχώς μειώθηκε λιγο το αιμα σήμερα κ η χοριακη ανεβαίνει,οπότε προχωράει η εγκυμοσύνη μέχρι τωρα.Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπούλας καλή χρονιά να έχεις και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές που μας έδωσες.

Ο γιατρός εν τω μεταξυ μου βρήκε άλλο διαγνωστικό το οποίο κάνει το verifi test που κάνει για διδυμη κυηση απο δανεικά ωάρια, ενώ η Βιοιατρική έλεγε πως κανένα δεν με καλύπτει. Προφανώς κανένα δικό τους! Αλλά δεν ήθελαν να προμοτάρουν φαίνεται προιον ανταγωνιστικου κεντρου. Τέλος πάντων...  Το αποτέλεσμα έρχεται απο την Αμερική. Αφου εμαθα πως λέγεται, ρωτησα και στο Medimall,  οπου ειχα κανει την αυχενική και αν δεν έχει αντιρρηση ο γιατρος θα το κανω εκει γιατι στο πρωτο κοστιζει 690 ευρω και με το ζορι δυο δοσεις μεσω πιστωτικης και στο medimall κοστίζει 450. Περιμένω μονο τη γενετιστρια τους απο Δευτερα για να βεβαιωθω πως ειναι ακριβως το ιδιο τεστ. Γιατι οι πρωτοι μου το ειπαν verifi και οι δευτεροι verify illumina που μπηκα στο ινετρνετ και είδα πως ειναι της εταιρεις illumina.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το maternty 21 plus νομιζω ειναι για την πςριπτωση σου.Αυτο που λες εχει μικροτερη καλυψη.για κανενα τεστ δεν υπαρχουν διαφορετικες τιμες.η ξαθε εταιρεια εχει τον δικο της αντιπροσωπο εδω.οποτε οταν ακους τετοια να ξερεις οτι μιλουν για αλλο πραγμα.γενικοτερα για να συγκρινετε αυτα τα τεστ σημαντικο ειναι να δειτε ποσα μικροελιπτικα συνδρομα αναλυουν,σε τι ποσοστο κ ποιο ειναι το ποσοστο του ψευδως αρνητικου.εχει μεγαλη σημασια αυτο .επισης να το κανεις μετα τη 16 εβδομαδα,ειδικα εαν εχεις περισσοτερα κιλα για να βρουν περισσοτερο εμβρυικο dna στο αιμα σου.Να ξερεις επισης οτι τα τεστ της safe embryo θετουν οριο στο ποσοστο dna που ανεβρισκεται προκειμενου να εχουν καθαρη την εικονα της αλληλουχισης.Βεβαια αυτα τα τεστ ως πθο εξελιγμενα ειναι κ μακραν πιο ακριβα.1.00€  κανει αυτο που σου προτεινω κ 1.200 εκασα εγω για το genome.ηθελα ομως παρα την τελεια υπερηχογραφικη εικονα μου να εχω κανει το καλυτερο δυνατο παρολο που δεν μου ηταν κ εμενα ευκολο να δωσω αυτα τα λεφτα.Οσο για την illumina ειναι εταιρεια.δυο εταιρειες διαχριριζονται αυτα τα τεστ στην καλιφορνια.μιλα ομως κ με την κα γεροβασολη να σου εξηγησει.κ ξεχνα την ηλικια της δοτριας.πιθανοτητες υπαρχουν παντου.να ξερεις παντως πως οσο προχωραει η κυηση οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου γιατι μικαει η φυση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ,μαγιοπουλα!

Καλη χρονια!να χαιρεσαι και παντα να καμαρωνεις το κοριτσακι σου!

Και εγω νομιζα αφου δεν το εχω ρωτησει και δεν καταφερα να  φτασω  ποτε μεχρι αυτην την εβδομαδα κυησης που θα χρειαζοταν αμνιοπαρακεντηση οτι εφοσον η δοτρια ειναι μικρη εχεις μικρες πιθανοτητες για συνδομα.

Επισης επειδη οταν η αδερφη μου ηταν εγκυος σε διδυμα εκανε 3 παρακεντησεις για να της αφαιρεσουν αμνιακο υγρο και της προκαλεσε αποκολληση του πλακουντα και γεννησε τα παιδια 900 γραμμαρια τον 7ο μηνα της κυησης.

Ο ενας μαλιστα μας ειπαν στο αλεξανδρα εισεπνευσε αιμα το οποιο προλαβαν στο τδακ και δεν μπηκε στα πνευμονοα του.

Επιδη ειμουν εκει και ισα ισα προλαβαμε την αδερφη μου αφου ηταν για μια εβδομαδα στην εντατικη  με παει ενα και τριαντα ενα οταν ακουω για αμνιοπαρακεντηση και παρακεντηση γενικως!

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχουν ολα τα συνδρομα σχεση με την ηλικια.αλομη κ για το νταουν μελετες των τελευταιων 4 χρονων δειχνουν οτι κ ο αντρας ανω των 50 ετων μπορει να ευθυνεται για το συνδρομο αυτο.ετσι κ αλλιως δεν σημαινει οτι μια νεαρη γυναικα ειναι εγγυημενο οτι δεν θα εχει ελατωματικο ωαριο.αυτος ομως δεν ειναι λογος να μην κανουμε παιδια.ετσι ειναι η φυση κ φυσικα το να κανουμε παιδι απο τη μια ειναι ευλογια απο την αλλη ομως ισως ειναι κ η πιο επισφαλης επενδυση της ζωης μας.παμε για το καλυτερο.οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σας.

κ εγω εκανα παιδι στα 43 με δικο μου ωαριο κ δεν ειχα κανενα προβλημα.ουτε στα απολεσθεντα εμβρυα ειχα θεμα χρωμοσωματικο.ολα σχετικα ειναι λοιπον.

αυτο ομως που θα ηθελα να πω,παρολο που δεν εχει σχεση με αυτα που λεμε γιατι το αποτελεσμα μετραει,ειναι οτι εχω παρα πολλους ενδιασμους για το αν οι δοτριες ειναι οπωσδηποτε πολυ νεαρες.παιδια υγιη ομως γεννιουνται κ αυτο πρεπει να σκεφτεστε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.βεβαια.να μιλησεις ομως οπως σου ειπα με τον υπευθυνο γρνετιστη φια το καθε τεστ για να συγκρινεις.θεμα τιμης ειναι ομως.εαν μπορεις απο τα 650 να φτασεις στα χιλια να κανεις το maternity εφοσων ειναι οντως για διδυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!!δεν εχω μπει αυτες τις μερες γιατι τρεχω. Πηγα χθες για να δουμε αν εχω ωοθυλακια με τα σερπαφαρ και εχω 3. Τοσα εδειξε το μηχανημα και κραταμε μια επιφυλαξη για περισσοτερα γιατι λογω του οτι ηταν αργια χθες εκανα τον υπερηχο στο τμημα επειγοντων οπου το μηχανημα δεν ειναι τοσο εξελιγμενο.

 

Αυριο θα παω παλι για να δουμε αν ολα πανε καλα.

Προσπαθω να μην σκεφτομαι αρνητικα οτι δε θα μεγαλωσουν κλπ. Τις διωχνω αυτες τις σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!δεν εχω μπει αυτες τις μερες γιατι τρεχω. Πηγα χθες για να δουμε αν εχω ωοθυλακια με τα σερπαφαρ και εχω 3. Τοσα εδειξε το μηχανημα και κραταμε μια επιφυλαξη για περισσοτερα γιατι λογω του οτι ηταν αργια χθες εκανα τον υπερηχο στο τμημα επειγοντων οπου το μηχανημα δεν ειναι τοσο εξελιγμενο.

 

Αυριο θα παω παλι για να δουμε αν ολα πανε καλα.

Προσπαθω να μην σκεφτομαι αρνητικα οτι δε θα μεγαλωσουν κλπ. Τις διωχνω αυτες τις σκεψεις.

Ολα θα πάνε καλά.  Μην σκέφτεσαι αρνητικά.  Το 2018 θα είναι η τυχερή σου χρονιά!!!!!! Πολλα Φιλιά και ευχές μέσα από την καρδιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!δεν εχω μπει αυτες τις μερες γιατι τρεχω. Πηγα χθες για να δουμε αν εχω ωοθυλακια με τα σερπαφαρ και εχω 3. Τοσα εδειξε το μηχανημα και κραταμε μια επιφυλαξη για περισσοτερα γιατι λογω του οτι ηταν αργια χθες εκανα τον υπερηχο στο τμημα επειγοντων οπου το μηχανημα δεν ειναι τοσο εξελιγμενο.

 

Αυριο θα παω παλι για να δουμε αν ολα πανε καλα.

Προσπαθω να μην σκεφτομαι αρνητικα οτι δε θα μεγαλωσουν κλπ. Τις διωχνω αυτες τις σκεψεις.

Ειπαμεεεεε!!!!θετικες σκεψεις....και οχι μονο

Καλη επιτυχια .θα πηγαινεις στη δουλεια σου?δεν γνωριζω αν χρειαζεσαι 3 με 4 μερουλες αναπαυση γιατι δεν εχω κανει σπερματεγχηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Σημερα ταλαιπωρηθηκα πολυ.

Πηγα πρωι πρωι κι ενω πηρα το παραπεμπτικο αμεσα επεσε το συστημα του ΕΟΠΥ και περιμενα κανα 40 λεπτο εκει κ μετα που πηγα στο ακτινολογικο περιμενα 2 ωρες γιατι επαιρναν πρωτα τα ενδονοσοκομειακα περιστατικα.

 

Ωστοσο και οι 2 γιατροι ηταν πολυ καλοι και με εξετασαν λεπτομερως.

Σημερα το μηχανημα ηταν πιο καλο.

Εχω 5 ωοθυλακια εκ των οποιων τα 2 ειναι πολυ μικρα το ενα αναπτυσσεται αλλα τα 2 ειναι ετοιμα να σπασουν οποτε δε το ρισκαρουμε.

 

Τη θετικη σας ενεργεια γιατι αυριο κανω σπερματεγχυση!!!

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου οχι δεν θα παω δουλεια αυριο. Θα παω μεθαυριο ομως. Ο γιατρος μου ειπε μονο να μη σηκωνω βαρη ολα τα υπολοιπα φυσιολογικα και θα μου δωσει και οδηγιες.

Κοριτσια σημερα ημουν μπροστα την ωρα που ηρθε στον κοσμο ενα μωρακι!!

Εκει που περιμεναμε μια κοπελα ξενη πολυ μικρη στην ηλικια μπηκε στα επειγοντα κ δεν προλαβε να μπει και γεννησε!!!

 

Ακουσαμε το κλαμα του μωρου το βγαλαν τυλιγμενο σε κουβερτουλα και του χαν κ σκουφακι στο κεφαλακι του!!το προσωπακι του ηταν κοκκινο κι εκλαιγε αλλα πιο πολυ σα παραπονιαρικο κλαμα ηταν!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Thia μου αύριοοοοο;;;!!! Καλή επιτυχία κορίτσι μου απο τα βάθη της καρδιάς μου! Και η εμπειρία που είχες σήμερα με το μωράκι εκτός του ότι είναι σπάνια, πιστευω πως είναι και σημαδιακη :). (Δεν μπορείς να πάρεις και ακόμη μια μέρα αδειούλα;)

Μαγιοπουλας αξιοποίησα τις πληροφορίες και τις συμβουλές σου. Μπηκα στο site της safembryo και ενημερώθηκα για το MaterniT21 plus. Επίσης μίλησα με την κ. Γεροβασίλη καθώς και με ανταγωνιστες τους οι οποιοι παραδεχτηκαν πως ναι, ειναι το καλύτερο. Το κόστος εχει πέσει καπου στα 650 ευρω μαζι (αυτο που κανει για πολυδιμες κυησεις) μαζι με τις εξετασεις για καποια σπανια σύνδρομα όπως καποια που αφορουν μαθησιακες ή κινητικες δυσκολίες για παραδειγμα. Αυριο θα δω τον γιατρο μου απο κοντα και θα τον ενημερωσω. Και πάλι σ' ευχαριστω πολύ.

Απο χθες κορίτσια νιωθω πως λαχανιαζω ακομη κι οταν απλως καθομαι στον καναπε, αλλα πιστευω πως θα προσαρμοστει ο οργανισμος μου.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...