Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

1 hour ago, astrogea είπε:

 

 

Xristia πολυ ευχαριστα νεα!

Σε λιγες μερες θα κανεις την εξεταση του νικα?

Ναι την ερχομενη Τριτη το πρωτο δειγμα και την Πεμπτη το δευτερο.Κοριτσια η Τhia που εξαφανιστηκε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Thia1985 είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου.

Ολες καλα?

Δεν εχουν βγει ακομη οι εξετασεις μου αυριο θα ξαναπαρω τηλεφωνο.

Περιμεναν μια

Kαλα αποτελεσματα κοριτσακι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

Τη Δευτερα πηρα αδεια απο τη δουλεια να παω στον γιατρο

Αυτο το μηνα αδιαθετησα κανονικοτατα!

Μαλιστα δε το καταλαβα καν!

Πηγα στο μπανιο κ βλεπω αιμα λεω ωπ τι γινεται εδω??

Περασαν οι μερες??

Το ξεχασα τελειως κοριτσια μου κι ηρθε η περιοδος....

Το εβγαλα τελειως απο το μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια Thia συμφωνω απολυτα με την Georgia χαλαρα,   Georgia εισαι σιγουρη οτι κανουν μιτοχονδριακη δωρεα στην Κρητη και δεν το μπερδευεις με το prp;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Ειδες Thia μου που οταν ηρεμει ο οργανισμός από το άγχος όλα λειτουργούν καλύτερα;

Γιωργια μου διαβασα για τα ζουζουνακια σου!!

Να φανταστω μονο μπορω τη χαρα σου!!

Εγω αυτη τη φορα αγχωθηκα οταν ειδα το αιμα γιατι ο γιατρος μου ηθελε σε αυτο τον κυκλο να καναμε εντατικη παρακολουθηση εχοντας ομως βγει οι εξετασεις!!

Θα σε παρω σε μια ωρα να μαθω αν βγηκε κ η τελευταια γιατι Δευτερα εχω γιατρο ουτως η αλλιως κι εχει παρει αδεια και ο συντροφος μου

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2017 at 10:27 ΜΜ, χρυσα1981 είπε:

 

Καλημέρα!!! Είμαι 29 κ από τα 17 ξέρω ότι ο μόνος τρόπος να κάνω παιδιά είναι με δανεικά ωάρια..... Έκανα τρεις προσπάθειες σε τρία διαφορετικά κέντρα  με δύο διαφορετικους γιατρους κ τώρα έχω δύο  παιδάκια ενός  έτους...το  μόνο που έχω σαν συμβουλή  είναι να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι κ όχι να πας κατευθείαν σε κέντρο κ να σου εξηγήσει κάθε λεπτομέρεια κάθε απορία...εγώ στάθηκα τυχερή κ τον βρήκα αυτόν τον γιατρό και κατάλαβα πολλες διαφορές από την πρώτη προσπάθεια που έκανα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Διδυμα καλησπερα!

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!

Εμενα βγηκε η εξεταση που περιμενω οποτε Δευτερα παω δυναμικα!!!

Θα εχω υπερηχο σαλπιγγογραφια κι ολες τις εξετασεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Διδυμα 31+2 είπε:

Καλημέρα!!! Είμαι 29 κ από τα 17 ξέρω ότι ο μόνος τρόπος να κάνω παιδιά είναι με δανεικά ωάρια..... Έκανα τρεις προσπάθειες σε τρία διαφορετικά κέντρα  με δύο διαφορετικους γιατρους κ τώρα έχω δύο  παιδάκια ενός  έτους...το  μόνο που έχω σαν συμβουλή  είναι να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι κ όχι να πας κατευθείαν σε κέντρο κ να σου εξηγήσει κάθε λεπτομέρεια κάθε απορία...εγώ στάθηκα τυχερή κ τον βρήκα αυτόν τον γιατρό και κατάλαβα πολλες διαφορές από την πρώτη προσπάθεια που έκανα... 

 

Καλησπερα κοπελα μου!!να σου ζησουν τα παιδακια σου!!εκανες τρεις προσοαθειες με δανεικα μεχρι να πετυχεις!!τι δικαιολογια σου βρησκαν για τις αποτυχιες;που πετυχες τελικα;γραψε μου σε πμ αν δεν θες δημοσια..

  Καλησπερα σε ολη την ομορφη παρεα μας!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xristia είπε:

Καλημερα κοριτσια Thia συμφωνω απολυτα με την Georgia χαλαρα,   Georgia εισαι σιγουρη οτι κανουν μιτοχονδριακη δωρεα στην Κρητη και δεν το μπερδευεις με το prp;

Χμμμμ.... Μαλλον μπερδευτηκα... Θυμαμαι οτι κάπου το ειχα διαβασει, αλλα μαλλον έχεις δίκιο xristia μου. Κορίτσια συγγνώμη για την παραπληροφόρηση...

4 ώρες πρίν, Διδυμα 31+2 είπε:

Καλημέρα!!! Είμαι 29 κ από τα 17 ξέρω ότι ο μόνος τρόπος να κάνω παιδιά είναι με δανεικά ωάρια..... Έκανα τρεις προσπάθειες σε τρία διαφορετικά κέντρα  με δύο διαφορετικους γιατρους κ τώρα έχω δύο  παιδάκια ενός  έτους...το  μόνο που έχω σαν συμβουλή  είναι να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι κ όχι να πας κατευθείαν σε κέντρο κ να σου εξηγήσει κάθε λεπτομέρεια κάθε απορία...εγώ στάθηκα τυχερή κ τον βρήκα αυτόν τον γιατρό και κατάλαβα πολλες διαφορές από την πρώτη προσπάθεια που έκανα... 

 

Να σου ζήσουν τα παιδακια σου κορίτσι μου! Σε πολύ τρυφερή ηλικια σε βρήκε το πρόβλημα... Αλλα δοξα τω Θεω σου πήγαν όλα καλά. Σκεφτεσαι καμια φορα τη δότρια; Ή έχεις άλλες σκέψεις, όπως που μπορει να ειναι τα αδελφια τους, ή αν πρεπει να το μαθουν στην πορεια;

4 ώρες πρίν, Διδυμα 31+2 είπε:

 

 

5 ώρες πρίν, xristia είπε:

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι συμβαίνει με τα μηνυματ;! Ανοίγω νεο κενό μηνυμα για να γραψω και ποσταρει το παλιο!...

Α! Επιτέλους ξεκόλησε!

Thia μου με το καλο τη Δευτερα και είπαμε: Όχι άγχος.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλο ΣΚ να έχουμε και χρόνια πολλα στις Αννούλες! Στο αλλο φορουμ έχουμε γεννητούρια! Γεννηθηκε μια μπεμπουλα! :)

Καλημερα Γεωργια και σε ολα τα κοριτσια!!χρονια πολλα στις εορταζουσες!!η χαρη της Αγιας Αννας που περασε και αυτη απο το μονοπατι της υπογονιμοτητας να μας προστατευει και να μας χαρισει αυτο που τοσο λαχταραμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Georgia μου

Χθες σε σκεφτηκα να σου πω την αληθεια☺

Ειχαμε παει με τον φιλο μου για καφε στο κεντρο κ σκεφτομουν αυτα που γραφεις για τις σκεψεις σου που σχεδον εκλιπουν πλεον και χαμογελουσα γιατι σε εφερνα στο μυαλο μου κι ας μην σε ξερω φανταζομουν τη χαρα σου κι επαιρνα δυναμη!!

Αληθεια σου λεω

Γιατι δε κρυβω οτι εχω αγχος για αυριο τι θα δειξουν οι εξετασεις

Ξερω οτι λογω κυστης θα χω υψηλη fsh αλλα ταυτοχρονα ξερω πως για πρωτη φορα ο γιατρος θα παρατηρησει τις εξετασεις μου και θα μου πει αληθεια!

Οσο σκληρη κι αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και απο μενα κοριτσια. Thia καλα αποτελεσματα και μην σκεφτεσαι αρνητικα.  Georgia τι ομορφα συναισθηματα που περιγραφεις αληθεια με εκανες και ανατριχιασα.Να συνεχισεις να το χαιρεσαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ο Θεος να δινει δυναμη και υγεια και σε σενα και στον αντρα σου και στα μωρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου!!

Georgia με ανακουφίζουν τα λόγια σου.Εχετε πει σε γονείς και φίλους ότι χρησιμοποιήσατε δότρια?

Thia καλα αποτελέσματα!!

Εγω πήγα στο γιατρό προχθές και πάλι τιποτα. Κανένα ωάριο.Οποτε νομίζω ότι έχω παρει την πιο σωστή απόφαση σε ότι αφορά τα δανεικα. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια... Με συγκινείτε...

Baby η συμβουλή του εξωσωματικού ήταν να μην το πούμε σε κανέναν. Μάλιστα είπε πως πρέπει να το ξεχάσουμε κι εμείς. Εγω ακόμα ήμουν πολύ πιεσμένη απο την αποφαση αυτη και το είπα μόνο στην κουμπάρα μου, η οποία είναι μια κοπέλα που εμπιστεύομαι απόλυτα. Η σχέση μας έχει δοκιμαστεί στο χρόνο και έχει αποδείξει πως είναι καλύτερη και από αδελφή μου. Στους γονεις και στους λοιπους συγγενείς φυσικα και δεν έχουμε πει τίποτα.

 

Όταν τελείωσα με το κέντρο και πήγα στον γυναικολόγο μου, κι εκείνος πρότεινε το ίδιο. Μάλιστα μου είπε να μην το πω ούτε στον εμβρυολόγο που θα έκανε την αυχενική, αλλα να πω πως προέρχονται απο κατεψυγμενα ωαρια που έκανα στα 29 μου λόγω θέματος υγείας.

 

Τελικά ειναι το καλύτερο νομίζω. Η κοινωνία μας έχει πολλά ταμπού ακόμα και δεν είναι ετοιμη να δεχτει τέτοιες αποκαλύψεις. Το καλοκαίρι θυμαμαι, ο άντρας μιας ξαδέλφης μου σχολίαζε τόσο αρνητικα τη σκέψη της κουμπάρας τους που ήθελε να κανει το ίδιο, που σοκαρίστηκα! Ίσως και η ίδια να σοκαρίστηκε γιατι έμαθα στην πορεια πως αποφασισε να υιοθετήσει ένα παιδάκι.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Georgia νομίζω πως και γω θα συμφωνήσω μαζί σου. Και μας ο γιατρός μας είπε να μην πούμε τιποτα. Σε κανεναν.Και γω όμως το μοιράστηκα με μια φίλη η οποία το αντιμετώπισε τόσο κουλ και μου είπε μάλιστα ότι έπρεπε να το κάνω και νωρίτερα. Δε σου κρύβω ότι η στάση της με ξεμπλόκαρε αρκετά.Παρολο που έχω μπει στη λίστα αναμονης,που έχω παρει την απόφαση αυτή,που την  υποστηρίζω πραγματικά και εγώ και ο σύντροφος μου έχω ακόμα έχω πολλές ανησυχειες.Σκεφτομαι αν Ποτε το ξεχάσω,πως θα αισθάνομαι αν με ρωτάνε που μοιάζει το παιδί και αλλα τέτοια.Ξερω ακούγονται χαζά όλα αυτά αλλα με ταλαιπωρούν. 

Link to comment
Share on other sites

Όλες τα έχουμε σκεφτεί αυτα Baby. Όμως αν εμβαθυνουμε λιγο θα δούμε πως είναι τόσοι οι συνδυασμοί του dna ολόκληρων γενεών απο τη δική μας μερια και άλλοι τόσοι απο τη μερια του συζύγου μας που όταν αναμειχθουν δεν μπορουμε να προβλέψουμε τι θα μπορούσε να προκύψει! Σίγουρα υπαρχουν παιδια απο φυσιολογικη συλληψη που μοιαζουν με τον εναν ή στον άλλον γονέα σαν δυο σταγόνες νερο! Αλλά υπάρχουν και άλλα που δεν μοιαζουν σε κανέναν! Μπορεί να μοιασουν σ' εναν παππου/γιαγια ή θειο/θεια ή και παραπίσω ακόμα!

Έπειτα όπως έχουμε ξαναπει θα παρει κατι απ' τις εκφρασεις μας. Μάλιστα υπάρχουν και υιοθετημένα παιδια που πολλές φορες μοιαζουν με τους θετους τους γονεις! Άλλωστε το πιο σημαντικο ειναι το περιβαλλον που θα τους προσφερουμε και η αγαπη που θα παρουν απο εμας. Όσο το βιωνω καθε μέρα και περισσότερο είμαι πιο σίγουρη πια πως έχουμε κανει σωστη επιλογή.... Μας δινεται η ευκαιρια όπως μου είχε πει και η ψυχολογος στο κέντρο, να διορθωθει ένα λάθος της φύσης. Πρεπει να είμαστε ευγνόμωνες γι' αυτο...

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι Georgia. Εται είναι.Τα αντιλαμβάνομαι και τα συμμερίζομαι όλα αυτά Γι αυτό και πηρα την απόφαση.Απλα καμία φορά με πιάνουν οι ανασφάλειες μου.Ευχομαι να πάνε όλα καλα και να είμαι και γω τυχερή όπως και συ και είμαι σίγουρη ότι θα τα ξεχάσω όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...