Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Τώρα καταφερα να ξεκουραστω και μπηκα να δω τα νεα σας και φυσικα να δω πως είναι το κοριτσι μας. Η eutuxoulis. Κορίτσι μου σου έχω πει τη γνωμη μου απο χθες και εδω και σε πμ.

Astrogea μου χαίρομαι πολύ που το νεο σου περιβαλλον ειναι καλο και μακαρι να μπορεσεις να μεινεις! Θα ηρεμήσεις!

Psipsinela, παρατηρω πως ανήκεις κι εσυ στο κλαμπ των πολυβασανισμενων! Σου εύχομαι μόνο χαρές απο εδώ και πέρα κορίτσι μου!

Εγώ κορίτσια ημουν απο το πρωι στο νοσοκομειο για να δώσω τελικα απλως τα στοιχεια μου για να παρω άδεια, να πάρω καποια φάρμακα και να θεωρήσω κάποιες εξετασεις που έχει ζητήσει ο γιατρος να κάνω. Διαπίστωσα για ακόμη μια φορά πως η γραφειοκρατία είναι απίστευτη!!! Με έτρεχαν για μια-μια σφραγιδα απο το φαρμακειο στη γραμματεια γυναικολογικου ούτε και ξέρω ποσες φορες.

Μετα, στον έλεγχο εγινε ό,τι φανταζομουν πως θα γινει. Δεν μου διακαιολογησαν καμια εντολη για να υποβαλω τις δαπανες και να παρω έστω καποιο μικροποσο πισω. Έπρεπε να τις κανω όλες λεει στο νοσοκομειο. Πως να τις έκανα αφού ο γιατρός δεν με άφηνε να μετακινηθω και μάλιστα τις ήθελε σε συγκεκριμένους χρόνους ενω του νοσκομειου τα αποτελεσματα σχεδόν ποτε δεν είναι στην ώρα τους;;;

Τουλάχιστον μπόρεσα να παρω τα φαρμακα και την άδεια αν και απο τη διαδικασια καταλαβα πως θα μπορουσα να μην ειμαι και παρουσα για να την παρω. Μονο τα στοιχεια μου ηθελαν που αυτα με ενα τηλεφωνο στον γιατρο δινονταν. Αλλα ο γιατρος ήθελε πάλι να μην μετακινηθω και όλα τα παραπανω να τα κάνει ο άντρας μου. Έχει τρέξει τόσο καημένος απο τη φάση της εξωσωματικης μέχρι και τώρα και έχει λείψει από τη δουλεια τους τοσες φορες που στο τελος φοβαται μην τον διωξουν! Έτσι αφου τωρα πια με αφηνει ο γιατρος να περπαταω 30'-40' την ημερα, πολυ χαλαρα όμως, αποφασισα να παω μονη μου στο νοσοκκομειο. Πηρα 2 συγκοινωνιες για να παω. Έπειτα έπρεπε να παω και στο ΠΑΣΤΕΡ να πληρώσω το avidity test που τους ειχα πει τηλεφωνικως να προχωρήσουν και μετα να γυρισω παλι με 2 συγκοινωνιες. Απο τις 09.00 το πρωι γυρισα σπιτι στις 14.00 περίπου. Περπάτησα για μια εβδομάδα!

Να προσέχεις πολύ.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άσε όλοι οι συνάδελφοι ταλαιπωρούνται. Για τα άλλα σώματα ακούμε πολύ καλύτερα λόγια ως προς τη συμπεριφορά τουλάχιστον και οι γιατροι ειναι στις θεσεις τους.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

On Monday, November 27, 2017 at 7:45 ΜΜ, eutixoulis είπε:

Κορίτσια ήρθε το mail.  Πάλι άσσος.  

Καλησπερα και απο εμενα. Δεν γνωριζομαστε αλλα σας διαβαζω καθημερινα και ειχα πολυ μεγαλη αγωνια για τα αποτελεσματα σου. Δεν ξερω τι να πω.. Πραγματικα. Τι συμβαινει ρε γαμ.... μ αυτες τις εξωσωματικες.... Ελπιζω να εχεις ηδη μιλησει με το γιατρο  και να απαιτησεις εξηγησεις πως με τοσα λεφτα εμεινες χωρις εμβρυα στην καταψυξη. Νομιζω ότι είμαστε στον ιδιο γιατρο. Εγω όπως εχω πει κατ επαναληψη αν και γενικα ειμαι  ευχαριστημενη , υπηρχαν στιγμες που δεν συμφωνουσα με συγκεκριμενες επιλογες και πιστευω οτι πρεπει να μιλαμε... Να διατυπωνουμε τη γνωμη μας. Οσες φορες δεν το εκανα το μετανιωσα. Καλη δυναμη ολοψυχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , anoulious είπε:

Καλησπερα και απο εμενα. Δεν γνωριζομαστε αλλα σας διαβαζω καθημερινα και ειχα πολυ μεγαλη αγωνια για τα αποτελεσματα σου. Δεν ξερω τι να πω.. Πραγματικα. Τι συμβαινει ρε γαμ.... μ αυτες τις εξωσωματικες.... Ελπιζω να εχεις ηδη μιλησει με το γιατρο  και να απαιτησεις εξηγησεις πως με τοσα λεφτα εμεινες χωρις εμβρυα στην καταψυξη. Νομιζω ότι είμαστε στον ιδιο γιατρο. Εγω όπως εχω πει κατ επαναληψη αν και γενικα ειμαι  ευχαριστημενη , υπηρχαν στιγμες που δεν συμφωνουσα με συγκεκριμενες επιλογες και πιστευω οτι πρεπει να μιλαμε... Να διατυπωνουμε τη γνωμη μας. Οσες φορες δεν το εκανα το μετανιωσα. Καλη δυναμη ολοψυχα.

Τον πήρα χθες να του μιλήσω στο ιατρείο του (όταν έμαθα το αποτελεσμα)  αλλά ως συνήθως μου έδωσαν κάποια κοπέλα,  που αν και της εξήγησα το λόγο και την ανάγκη του τηλεφωνήματος,  μου είπε ότι δεν μπορεί να μου μιλήσει γιατί εξετάζει και ότι θα τον ενημερώσει για να με πάρει αυτός.  Ακόμα περιμένω...... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Ευτυχουλις πως εισαι?Αυτο με τα ταμπελακια στο δειγμα  το επαθα εγω σε μεγαλο νοσοκομειο οπου εδωσε ο συντροφος μου δειγμα το κολλησαν μεν μπροστα του αλλα οταν πηγα στο δωματιο για τη σπερματεγχυση εδωσαν στον γιατρο λαθος χαρτια κ μπουκαλακι!!!

Κι ευτυχως το δε ο γιατρος μου κ οταν ρωτησε η κοπελα το ονομα μου ειδαμε το λαθος!!

Ειχα φρικαρει!!

Αστρογεα πως εισαι?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Georgia72 είπε:

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια. Πως είστε;

Καλημερα

Εγω στην αναμονη

Τριτη θα τηλεφωνησω να μου πουν αν βγηκαν τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες. Είμαι νέο μέλος και παρακολουθώ τη συζήτησή σας εδώ και κάποιον καιρό. Είμαι λίγους μήνες πριν τα 45 και προσπαθώ και εγώ όπως και εσείς για ένα μωρό με την βοήθεια της εξωσωματικής.

Την περασμένη εβδομάδα έκανα εμβρυομεταφορά 4 βλαστοκύστεων ( εκ των οποίων μόνο οι 3 ήταν καλές) με δικά μου ωάρια. Με βραχύ πρωτόκολλο προέκυψαν 9 ωάρια από τα οποία ήταν όλα ώριμα και γονιμοποιήθηκαν όλα αλλά προχώρησαν μόνο τα 4. Θέλω να προσθέσω πως η τροχοπέδη μου είναι μόνο ο ηλικιακός παράγοντας και όχι άλλο πρόβλημα υγείας..Η εμβρυομεταφορά έγινε με κατεψυγμένα γιατί λόγω του serpafar το ενδομήτριο κατά την ωοληψία, τον περασμένο μήνα ήταν μόνο 6. Αυτόν τον μήνα και κατόπιν χορήγησης cyclacur έφτασε μέχρι 7 οπότε και μου δόθηκαν utrogestan και μετά από 6 μέρες προχωρήσαμε στην εμβρυομεταφορά χωρίς να ξαναγίνει υπέρηχος για να το ξαναμετρήσουμε. Αναρωτιέμαι εάν ο γιατρός έπραξε σωστά γιατί από όσα διάβασα το 7 ή ίσως και χαμηλότερο δεν ενδείκνυται. Στεναχωριέμαι γιατί αυτή ήταν η μοναδική μου ευκαιρία με δικά μου ωάρια και τώρα πρέπει να προχωρήσω με δανεικά. Δεν είναι το πρόβλημά μου τα δανεικά αλλά η σκέψη του μήπως στράβωσε μια ίσως καλή προσπάθεια λόγω ενδομητρίου. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας. Ο γιατρός είπε πως έχει περίπτωση γέννας και με ενδομήτριο 6,5...

 

 

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Enet και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Κατα μέσο όρο η τιμη αυτη θεωρείται χαμηλή, αλλα ας μην ξεχνάμε πως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Οπότε μην καταδικαζεις απο τώρα την προσπάθεια. Ποτέ δεν ξέρεις! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Προεμφυτευτικό έλεγχο κάνατε στις βλαστοκύστες πριν την εμφύτευση;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Γεια σου Enet και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Κατα μέσο όρο η τιμη αυτη θεωρείται χαμηλή, αλλα ας μην ξεχνάμε πως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Οπότε μην καταδικαζεις απο τώρα την προσπάθεια. Ποτέ δεν ξέρεις! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Προεμφυτευτικό έλεγχο κάνατε στις βλαστοκύστες πριν την εμφύτευση;

 

Γειά σου Georgia72 και καλώς σας βρήκα. Επίσης σου εύχομαι μια καλή εγκυσμοσύνη και με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωρό σου!

Προεμφυτευτικό έλεγχο δεν ζητήσαμε γιατί είναι η πρώτη εξωσωματική και ας πούμε ότι είμαι λίγο "αθώα" όσον αφορά τις διαδικασίες. Από την άλλη ούτε ο γιατρός μας το πρότεινε αλλά δεν μου κάνει και εντύπωση μιας και όταν πρωτοπήγαμε μας μίλησε κατευθείαν για δανεικά στην τιμή των 5000-6000ευρώ. Οταν τον ρώτησα αν θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω εφόσον αποτύχει η πρώτη μου προσπάθεια, μου είπε καλύτερα όχι ( δηλ να πάω για δανεικά) ή αν θέλω να ξαναπροσπαθήσω να κάνουμε προεμφυτευτικό έλεγχο ο οποίος όμως κοστίζει πάρα πολύ και δεν ενδείκνυται στην ηλικία μου γιατί θα χάσω πολύτιμο χρόνο.

 

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ενετ και καλως ηρθες.

Γιατι σου ειπε απο την αρχη για δανεικα?

Λογω ηλικιας?

Και παλι ομως αν δεν σου παρουν δειγμα δε κανουν εξετασεις πολυ γρηγορα σε πηγε εκει.

Στο λεω απο προσωπικη πειρα.

Το κακο με τους γιατρους αναφορικα με τα δανεικα ειναι σου δινουν ελπιδες στο 100 τα εκατο οτι θα πετυχεις με την πρωτη και δε σε βαζουν στη διαδικασια των εξετασεων.

Γιατι στην τελικη απο τον οργανισμο της γυναικας που τα δεχεται εξαρταται η επιτυχια.

Το ενδομητριο ξερω οτι παιζει ρολο παντως αλλα δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο.

Εγω στα 32 και με ενδομητριο 7.2 την 11 μερα χωρις φαρμακα μου παν οτι ειμαι πολυ καλα.

Το μονο που τους προβληματισε ηταν οτι ηταν λιγο επιπεδο αλλα τους ειπα οτι ο προηγουμενος γιατρος μου εκανε σκρατσινγκ χωρις να το ξερω οταν μου αφαιρεσαν τον πολυποδα και μου ειπαν οτι αυτο το δικαιολογει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα ενετ και καλως ηρθες.

Γιατι σου ειπε απο την αρχη για δανεικα?

Λογω ηλικιας?

Και παλι ομως αν δεν σου παρουν δειγμα δε κανουν εξετασεις πολυ γρηγορα σε πηγε εκει.

Στο λεω απο προσωπικη πειρα.

Το κακο με τους γιατρους αναφορικα με τα δανεικα ειναι σου δινουν ελπιδες στο 100 τα εκατο οτι θα πετυχεις με την πρωτη και δε σε βαζουν στη διαδικασια των εξετασεων.

Γιατι στην τελικη απο τον οργανισμο της γυναικας που τα δεχεται εξαρταται η επιτυχια.

Το ενδομητριο ξερω οτι παιζει ρολο παντως αλλα δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο.

Εγω στα 32 και με ενδομητριο 7.2 την 11 μερα χωρις φαρμακα μου παν οτι ειμαι πολυ καλα.

Το μονο που τους προβληματισε ηταν οτι ηταν λιγο επιπεδο αλλα τους ειπα οτι ο προηγουμενος γιατρος μου εκανε σκρατσινγκ χωρις να το ξερω οταν μου αφαιρεσαν τον πολυποδα και μου ειπαν οτι αυτο το δικαιολογει.

Καλημέρα Thia1985 και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση!

Με το γειά σας μου ανέφεραν για δανεικά και ο γιατρός και η εμβρυολόγος και αυτό ναι, λόγω ηλικίας.. Η εμβρυολόγος μου είπε πως έχω πολύ λίγες πιθανότητες να μείνω έγκυος με δικό μου γεννετικό υλικό και αν ακόμη μείνω τότε έχω 50-50 πιθανότητες αποβολής ανα πάσα στιγμή. Παρόλα αυτά ο γιατρός μου είπε να κάνω την προσπάθεια μου γιατί σε ερώτησή του, απάντησα πως δεν είχα ξαναπροσπαθήσει για παιδί ( έτσι το έφερε η ζωή και όχι από δική μου επιλογή). Πάντως μου δώσανε σχεδόν μηδενικές πιθανότητες βάσει στατιστικών.. Και από όσα διάβασα ισχύει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά και από την άλλη κατάλαβα πως και τα δανεικά δεν αποτελούν πανάκεια όπως το παρουσιάζουν..

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ακριβως. Εγω ειμαι πολυ υπερ της δωρεας οταν ομως εχει αποκλειστει καθε πιθανοτητα-και φυσικα και τοτε κανεις δε μπορει να αποκλεισει εγκυμοσυνη- η αν υπαρχουν σοβαροι λογοι πχ γενετικοι παραγοντες κλπ κλπ.

Συναδελφος εχει ενα κοριτσακι 10 μηνων επειτα απο δωρεα και εχοντας της ανακοινωσει πολλοι γιατροι οτι εχει προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια.

Πριν λιγες μερες ανακοινωσε παλι εγκυμοσυνη κ επειδη εχουμε πολυ καλες σχεσεις μου ειπε οτι εμεινε φυσιολογικα εγκυος με δικο της ωαριο κ μου ειπε ολη την ιστορια της.

Κ ποση χαρα νιωθει μεσα της αλλα και ποση κοροιδια γιατι μεγαλογιατροι της απεκλεισαν το ενδεχομενο να γινει μητερα με δικο της γενετικο υλικο.

Οι γιατροι δεν ειναι Θεοι

Η δωρεα ειναι μεγαλο δωρο για να βιωσουμε τη μητροτητα κσι ειμαι υπερ αλλα δεν πρεπει να μας φουσκωνουν τα μυαλα οτι θα πετυχουμε σιγουρα.

Οι καιροι ειναι δυσκολοι δε μπορουν να πατουν στη λαχταρα μας για παιδι

Σαφεστατα δε το κανουν ολοι αλλα θα σου λεγα να παρεις κι απο αλλου γνωμη κ να πας και σε ενδοκρινολογο

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, eutixoulis said:

Τον πήρα χθες να του μιλήσω στο ιατρείο του (όταν έμαθα το αποτελεσμα)  αλλά ως συνήθως μου έδωσαν κάποια κοπέλα,  που αν και της εξήγησα το λόγο και την ανάγκη του τηλεφωνήματος,  μου είπε ότι δεν μπορεί να μου μιλήσει γιατί εξετάζει και ότι θα τον ενημερώσει για να με πάρει αυτός.  Ακόμα περιμένω...... 

αΑΑΑ... ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΙς 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Thia1985 είπε:

Αυτο ακριβως. Εγω ειμαι πολυ υπερ της δωρεας οταν ομως εχει αποκλειστει καθε πιθανοτητα-και φυσικα και τοτε κανεις δε μπορει να αποκλεισει εγκυμοσυνη- η αν υπαρχουν σοβαροι λογοι πχ γενετικοι παραγοντες κλπ κλπ.

Συναδελφος εχει ενα κοριτσακι 10 μηνων επειτα απο δωρεα και εχοντας της ανακοινωσει πολλοι γιατροι οτι εχει προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια.

Πριν λιγες μερες ανακοινωσε παλι εγκυμοσυνη κ επειδη εχουμε πολυ καλες σχεσεις μου ειπε οτι εμεινε φυσιολογικα εγκυος με δικο της ωαριο κ μου ειπε ολη την ιστορια της.

Κ ποση χαρα νιωθει μεσα της αλλα και ποση κοροιδια γιατι μεγαλογιατροι της απεκλεισαν το ενδεχομενο να γινει μητερα με δικο της γενετικο υλικο.

Οι γιατροι δεν ειναι Θεοι

Η δωρεα ειναι μεγαλο δωρο για να βιωσουμε τη μητροτητα κσι ειμαι υπερ αλλα δεν πρεπει να μας φουσκωνουν τα μυαλα οτι θα πετυχουμε σιγουρα.

Οι καιροι ειναι δυσκολοι δε μπορουν να πατουν στη λαχταρα μας για παιδι

Σαφεστατα δε το κανουν ολοι αλλα θα σου λεγα να παρεις κι απο αλλου γνωμη κ να πας και σε ενδοκρινολογο

Ναι, έχεις δίκιο. έχω ακούσει κι εγώ τέτοιες περιπτώσεις αν και ίσως να είναι εξαιρέσεις στον κανόνα.

Ενδικρινολόγο, για ποιόν λόγο να επισκεφτώ;;

Link to comment
Share on other sites

Για πληρη ορμονικο ελεγχο.

Χρειαζεται.

Ειτε πας για δωρεα ειτε οχι.

Και γενικοτερα να ενισχυσεις οσο μπορεις τον οργανισμο σου ωστε να υποστηριξει εγκυμοσυνη.

Εμενα ο ενδοκρινολογος μου εγραψε πκηρη ορμονολογικο ελεγχο κι ηταν εκεινος που παρατηρησε ορμονικη ανισσοροπια μεν που ομως κρυβει κατι αλλο...

Αναμενω τα αποτελεσματα εντοα των ημερων.

Επισης να σ πω οτι εχω κυστη στην ωοθηκη και κανεις γιατρος δε μου το χε πει

Την βρηκαν στο νοσοκομειο που ειμαι τωρα και πιστευουν οτι ισως εκει οφειλεται η υψηλη  fsh που εχω γιατι η κυστη απο μονη της ανεβαζει την τιμη της fsh

Και ολοι μου λεγαν ειναι απο ωθηκικη ανεπαρκεια

Γι αυτο σ λεω

Πρεπει να πονηρευομαστε και να ρωταμε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

Eutixoulis πως είσαι?

Οταν έγραψα ότι το ενδομήτριο ήταν κρανίου τόπος, εννοούσα ότι δεν ήταν σχεδόν καθόλου υποδεκτικό

λόγω της χρόνιας φλεγμονής και των ορμονικών διαταραχών που είχα -ίσως ήταν απαρχή υπερπλασίας.

Για τη φλεγμονή πήρα ισχυρή αντιβίωση 2 φορές και έβαλα σπιράλ προγεστερόνης για 3 μήνες για την ορμονική ανισορροπία.  Το δείγμα το πήρε αυτή τη φορά ο γιατρός που εχεις και εσύ (στον ίδιο είμαστε) ,το στείλαμε στον Νίκα κι περιμένω τα αποτελέσματα.

Thia  καλά αποτελέσματα!!!!

Georgia πρόσεχε λίγο!

Μην το παρακάνεις με το περπάτημα και απέφυγε τα ΜΜΜ γιατί σέρνονται ιώσεις.

Enet καλωσήρθες και εύχομαι να τους διαψεύσεις όλους με θετική χοριακή!!!!

 

Πολλά φιλιά σε όλες!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημερα κοριτσια.

Ευτυχουλις πως εισαι?Αυτο με τα ταμπελακια στο δειγμα  το επαθα εγω σε μεγαλο νοσοκομειο οπου εδωσε ο συντροφος μου δειγμα το κολλησαν μεν μπροστα του αλλα οταν πηγα στο δωματιο για τη σπερματεγχυση εδωσαν στον γιατρο λαθος χαρτια κ μπουκαλακι!!!

Κι ευτυχως το δε ο γιατρος μου κ οταν ρωτησε η κοπελα το ονομα μου ειδαμε το λαθος!!

Ειχα φρικαρει!!

Αστρογεα πως εισαι?

 

Αίσχος.  Είναι ασυνειδητοι.  

1 hour ago, marathn37 είπε:

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

Eutixoulis πως είσαι?

Οταν έγραψα ότι το ενδομήτριο ήταν κρανίου τόπος, εννοούσα ότι δεν ήταν σχεδόν καθόλου υποδεκτικό

λόγω της χρόνιας φλεγμονής και των ορμονικών διαταραχών που είχα -ίσως ήταν απαρχή υπερπλασίας.

Για τη φλεγμονή πήρα ισχυρή αντιβίωση 2 φορές και έβαλα σπιράλ προγεστερόνης για 3 μήνες για την ορμονική ανισορροπία.  Το δείγμα το πήρε αυτή τη φορά ο γιατρός που εχεις και εσύ (στον ίδιο είμαστε) ,το στείλαμε στον Νίκα κι περιμένω τα αποτελέσματα.

Thia  καλά αποτελέσματα!!!!

Georgia πρόσεχε λίγο!

Μην το παρακάνεις με το περπάτημα και απέφυγε τα ΜΜΜ γιατί σέρνονται ιώσεις.

Enet καλωσήρθες και εύχομαι να τους διαψεύσεις όλους με θετική χοριακή!!!!

 

Πολλά φιλιά σε όλες!!!!

 

Η χρονιά φλεγμονη που λες πως διαγνώστηκε?  Είναι μικρόβιο τύπου χλαμυδια κλπ.  Πως το βρήκες?  Εγώ ορμονικα είμαι πάρα πολύ καλά.  Την εξέταση του νικα από εσάς την άκουσα πρώτη φορά.  Δεν την έχω κάνει.  Αλλά ο ιατρός που με είδε μαζί με ένα σωρό εξετάσεις που είχα κάνει κατά καιρούς (και ιστορικό μόνο αποτυχημενων προσπαθειών) δεν ανέφερε τίποτα για φλεγμονη (ούτε όταν έκανε υστεροσκοπιση).  Έβαλα και εγώ σπιραλ για περίπου 40 μερες για το πάχος του ενδομητριου το οποίο από 6.5 που ήταν έφτασε στο 8. Μου είπε ότι ήταν ευχαριστημένος και με 8 μου έκανε την μεταφορά.  Δεν το ξαναμετρησε πριν την μεταφορά.  Τελευταία φορά το είχε δει 26/9. Από τότε που καθυστερουσε την περίοδο με 9 σικλακουρ την μέρα ως τις 14/11 που έκανα μεταφορά.  Πήρα τουλάχιστον 60 κουτιά.  Όμως δεν μου είπε τίποτα για μόλυνση ή έστω να το ψάξω.  Μου ελεγε μόνο ότι φταίει η ηλικία μου.  Και τώρα τι φταίει άραγε?????  

Προς ενημερωση: ακόμα περιμένω να με πάρει....... 

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marathn37 είπε:

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

Eutixoulis πως είσαι?

Οταν έγραψα ότι το ενδομήτριο ήταν κρανίου τόπος, εννοούσα ότι δεν ήταν σχεδόν καθόλου υποδεκτικό

λόγω της χρόνιας φλεγμονής και των ορμονικών διαταραχών που είχα -ίσως ήταν απαρχή υπερπλασίας.

Για τη φλεγμονή πήρα ισχυρή αντιβίωση 2 φορές και έβαλα σπιράλ προγεστερόνης για 3 μήνες για την ορμονική ανισορροπία.  Το δείγμα το πήρε αυτή τη φορά ο γιατρός που εχεις και εσύ (στον ίδιο είμαστε) ,το στείλαμε στον Νίκα κι περιμένω τα αποτελέσματα.

Thia  καλά αποτελέσματα!!!!

Georgia πρόσεχε λίγο!

Μην το παρακάνεις με το περπάτημα και απέφυγε τα ΜΜΜ γιατί σέρνονται ιώσεις.

Enet καλωσήρθες και εύχομαι να τους διαψεύσεις όλους με θετική χοριακή!!!!

 

Πολλά φιλιά σε όλες!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ marathn37! Τί συμπτώματα είχες και βρήκατε χρόνια φλεγμονή και ορμονικές διαταραχές;

πρίν από 27 λεπτά , Thia1985 είπε:

Φταιει η ηλικια...

Αν εγω τελικα εχω πωα η ηλικια φταιει???

Εκνευριζομαι με τετοιες απαντησεις οχι τη δικη σου φυσικα αλλα των γιατρων

 

Thia1985, εννοείς ορμονικές εξετάσεις αναπαραγωγής ή θυροειδούς; Αναπαραγωγής τύπου AMH, FSH, E2 κλπ έχω ήδη κάνει. Θυροειδούς επίσης και πάλι εκεί δεν μου βρήκαν κάποιο πρόβλημα..

Επεξεργάστηκαν by enet
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κατι.

Εγω Αμη εχω 0.6 fsh 22 Αλλα lh χαμηλη  στο 8 σε σχεση με την fsh και η γιατρος η ενδοκρινολογος παραξενευτηκε και μου εγραψε εξετασεις για τα παντα.

Δεν ειναι φυσιολογικο μου ειπε να υπαρχει τετοια αποκλιση.

Αλλα ολοι οι γιατροι μου ειπαν για πωα και κανεις δε σκεφτηκε να μου γραψει τις εξετασεις που μου γραψε εκεινη

Και τελικα μαλλον ειχε δικιο γιατι μου βρηκαν κυστη που δικαιολογει την fsh γιστι φαντασου ουσιαστικα υπαρχει κυστικο ωοθυλακιο που ανεβαζει τιμες.

Επισης η ενδοκρινολογος μου εγραψε εξετασεις για πολυκυστικες για ν αποκλεισει κατι τετοιο κι οταν της ειπα οτι ποτε δεν εχει φανει στον υπερηχο κατι τετοιο μου ειπε οτι σε σπανιες περιπτωσεις υπαρχει η ταση αλλα δεν εκδηλωνονται εμφανως τα συμπτωματα και μου εγραψε και τετοιες εξετασεις καθως και εξετασεις που αν εχω πωα θα δειξουν που οφειλεται

Επισης εξετασεις για ενδομητριωση και χιλια δυο κι εμεινα με ανοιχτο το στομα γιατι πιστευα ειχα κανει οτι εξετασεις επρεπε

Link to comment
Share on other sites

Marathn37 έχεις δίκιο, αλλα μένω μακρυα απο το κεντρο και χρήματα για ταξι δεν περισευουν και αφου δεν με αφήνει να οδηγω δεν υπηρχε άλλος τροπος.  Δεν το κανω καθε μερα. Μόνο για χθες έγινε. Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες...

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Enet. Η αληθεια είναι πως η ηλικία μας στερει την ποιοτητα απο τα ωαρια μας. Εγω εκανα απο τα 42 μου μια σπερματεγχυση και τεσσερις εξωσωματικες με δικα μου ωαρια. Πάντα εμενα εγκυος αλλα απεβαλα στην πορεια. Οποτε οταν αλλαξα κεντρο μου ειπαν πως καλο ειναι να κανω προεμφυτευτικο ελεγχο για να μην μπαινω άδικα σε αποτυχημενες διαδικασιες και να φορτωνομαι άδικα με φαρμακα. Ο έλεγχος λοιπον έδειξε πως όλες μου οι βλαστοκύστες είχαν γενετικές ανωμαλίες, ενώ ο δικός μας καρυοτυπος ηταν άψογος. Άρα λοιπον... η ηλικια... Δυστυχως επειδη τα ωαρια αυτα τα φερουμε μεσα μας απο τοτε που ειμαστε οι ιδιες εμβρυα, καποτε "ξεμενουν" απο "μπαταριες" για να το πουμε χονδρικα.

 Έτσι μου προτειναν δανεικα ωαρια και έπαθα σοκ. Μολις με ειδε η εμβρυολογος πως χλωμιασα, στενοχωρηθηκα, εκλαιγα μου ειπε πως μπορω να συνεχισω με φυσικο κυκλο, γιατι τα ωαρια αυτα θεωρουνται στην ηλικια μας πιο δυνατα, αλλα ειναι και πιο χρονοβορα και δαπανηρη διαδικασια. Εμεις ειμασταν εξαντλημενοι απο πασα αποψη και εκει ηταν που ειπα "τελος! Ως εδω".

Το σκεφτομουν επι 1,5 χρονο και έβλεπα τον αντρα μου ποσο ηθελε ενα δικο μας παιδι αν και δεν ελεγε οχι και στην υιοθεσια. Τον τελευταιο καιρο σκεφτομουν παλι  και τον φυσικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Όμως μια γνωστη του γιατρος που εκανε και τα δυο της παιδια με εξωσωματικη, μας εμπιστευτηκε πως το δευτερο παιδακι που εκανε σε μεγαλυτερη ηλικια με δικο της ωαριο εχει προβλήματα που δεν ανιχνευθηκαν κατα τις διαφορες εξετασεις στις οποιες μας υποβαλουν στην εγκυμοσυνη. Μας συμβουλεψε να παμε με δανεικα. Όσο πιο νεο το γενετικο υλικο, τοσο πιο υγειες, μας ειπε. Αυτο με ξεκλειδωσε και πηρα την αποφαση για δανεικα. Δεν θελω κορίτσια να σας στενοχωρήσω με αυτα που γραφω, αλλα να ξερετε πως στις ηλικιες ανω των 40 έχουν βαση. Μακάρι στην πορεια να πετυχουν οι προσπαθειες που κανουν με νεα τεχνικη και αντικαθιστωντας την "μπαταρια" των γερασμενων ωαριων, τα μιτοχονδρια, με άλλα νεοτερης δοτριας να λυθει το προβλημα και σε καθε ηλικια οι γυναικες να κανουν παιδια με δικα τους ωαρια.... Δυο κεντρα εχω ακουσει στην Ελλαδα πως εχουν ξεκινησει να το κανουν, αλλα ποσες ειναι οι επιτυχιες; Μια στις ποσες;;;;.... Ή μακάρι να αποδειχθει σωτήρια λύση και το prp που βρίσκεταια ακόμα σε πειραματικό σταδιο. Νομιζω όμως πως και γι' αυτα θα περασουν χρονια για να πουμε πως εχουν μεγαλα ποσοστα επιτυχιας...

Βεβαια Enet μου δε θελω να σε αποθαρρυνω. Ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός! Ελπίζω κι εγώ πραγματικά να τους αφήσεις όλους με το στόμα ανοικτό και να είσαι έγκυος!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...