Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ.  Μετά τους τόσους άσσος ομως που έχω δει στην χοριακη φοβάμαι να διαβάσω ακόμα και το αποτέλεσμα.  Σήμερα αντί να σηκώσω 8:00 για τα φάρμακα ξύπνησα 9:20. Μιλάμε για πολύ ύπνο αυτές τις μέρες.  Τελικά την είχα ανάγκη αυτήν την ξεκούραση μετά από τόσο τρέξιμο και αγωνία.  Καλημέρα σε όλες.  Φιλιά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα σε όσες και όσους γιορτάζουν!

Ξεκουρασου eutuxoulis και μην αγχωνεσαι. Ξερω πως ειναι κοινοτυπο να το λεμε συνεχεια, αλλα κι εγω αυτην την φορα ήμουν πολυ ήρεμη γιατι ήξερα πως τα νεαρα αυτα ωαρια θα μας έδιναν θετικο αποτέλεσμα. Ηρεμία και θετικές σκέψεις.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Βλεπω πολλα νεα μελη στην παρεα.

Δεν εχω καποιο νεο να σας πω μεθαυριο παω για τον υπερηχο οποτε Παρασκευη κατι θα ξερω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Thia1985 είπε:

Καλησπερα κοριτσια.

Βλεπω πολλα νεα μελη στην παρεα.

Δεν εχω καποιο νεο να σας πω μεθαυριο παω για τον υπερηχο οποτε Παρασκευη κατι θα ξερω

 

 

 

 

Καλή επιτυχία.  Ευχομαι τα νέα σου να είναι ευχάριστα.  Περιμένουμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις σας!!!! Δεν έχω βάλει τον εαυτό μου στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές και ούτε πρόκειται. Είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πριν έξι χρόνια, μία σπερματεγχυση κ μια εξωσωματική φέτος. Τα ποσοστά επιτυχίας που μου δίνουν με φυσιολογική σύλληψη είναι 5 % και με εξωσωματική έως 10% με δικά μου ωάρια!!!!! Είμαι μεταξύ στο να προσπαθήσω άλλη μια φορά μήπως κ γίνει το θαύμα , με κίνδυνο όμως να έχω έμβρυο με Τέρνερ που σημαίνει η ότι θα το αποβάλλει ο οργανισμός μου η αν το κρατήσει θα έχει πρόβλημα το μωρό. Ή να πάω κατευθείαν στα δανεικά.  Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω με δικά μου. Χθες βράδυ είπα στον άντρα μου "ξεκινάμε με δανεικά" , κ σήμερα πάλι ένα βήμα πίσω.......... Ξέρω ότι όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού αλλά........ Δεν είναι το που θα μοιάζει το παιδί. Είναι τι θα κουβαλάει που δεν θα ξέρεις για να το βοηθήσεις όταν χρειαστεί. Δεν ξέρεις πόσα αδερφάκια θα έχει δεξιά κ αριστερά. Θα ρωτάει ο γιατρός το ιατρικό ιστορικό των γονιών κ θα ξέρουμε του ενός. Κ εκεί πάνω τι του λες;  Άρα θα πρέπει να του πεις κ την αλήθεια ότι βιολογικά δεν εισαι δικό μου αλλά μιας άλλης. Που καλα να την έχει ο Θεός γιατί χάρη σαυτην εγώ έχω εσένα, αλλά γεννετικα τι κουβαλάς δεν ξέρουμε. Κ ο κόσμος είναι πολύ μικρός δεν ξέρεις αν στο μέλλον συναντήσει κάποιο από τα "αδερφάκια" του. Αυτά κ αλλά πολλά που στροβιλίζονται στο κεφάλι μου κ δεν κάνω αυτό το γ....ο βήμα . Κ τα παρατάω στρουθοκαμηλιζοντας κάτω από τα υπόλοιπα προβλήματα που εχω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , SUNSHINE GIRL είπε:

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις σας!!!! Δεν έχω βάλει τον εαυτό μου στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές και ούτε πρόκειται. Είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πριν έξι χρόνια, μία σπερματεγχυση κ μια εξωσωματική φέτος. Τα ποσοστά επιτυχίας που μου δίνουν με φυσιολογική σύλληψη είναι 5 % και με εξωσωματική έως 10% με δικά μου ωάρια!!!!! Είμαι μεταξύ στο να προσπαθήσω άλλη μια φορά μήπως κ γίνει το θαύμα , με κίνδυνο όμως να έχω έμβρυο με Τέρνερ που σημαίνει η ότι θα το αποβάλλει ο οργανισμός μου η αν το κρατήσει θα έχει πρόβλημα το μωρό. Ή να πάω κατευθείαν στα δανεικά.  Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω με δικά μου. Χθες βράδυ είπα στον άντρα μου "ξεκινάμε με δανεικά" , κ σήμερα πάλι ένα βήμα πίσω.......... Ξέρω ότι όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού αλλά........ Δεν είναι το που θα μοιάζει το παιδί. Είναι τι θα κουβαλάει που δεν θα ξέρεις για να το βοηθήσεις όταν χρειαστεί. Δεν ξέρεις πόσα αδερφάκια θα έχει δεξιά κ αριστερά. Θα ρωτάει ο γιατρός το ιατρικό ιστορικό των γονιών κ θα ξέρουμε του ενός. Κ εκεί πάνω τι του λες;  Άρα θα πρέπει να του πεις κ την αλήθεια ότι βιολογικά δεν εισαι δικό μου αλλά μιας άλλης. Που καλα να την έχει ο Θεός γιατί χάρη σαυτην εγώ έχω εσένα, αλλά γεννετικα τι κουβαλάς δεν ξέρουμε. Κ ο κόσμος είναι πολύ μικρός δεν ξέρεις αν στο μέλλον συναντήσει κάποιο από τα "αδερφάκια" του. Αυτά κ αλλά πολλά που στροβιλίζονται στο κεφάλι μου κ δεν κάνω αυτό το γ....ο βήμα . Κ τα παρατάω στρουθοκαμηλιζοντας κάτω από τα υπόλοιπα προβλήματα που εχω. 

 

πρίν από 17 λεπτά , SUNSHINE GIRL είπε:

 

Αυτα που λες τα σκεφτομουν και εγω καποτε αλλα να ξερεις οτι και τα υοθετιμενα παιδια εχουν πιθανοτητες να παντρευτουν μεταξυ τους,

οσο για το ιστορικο της οικογενειας τους μπορεις να τους κανεις μια εξεταση με σαλιο και να δεις τι σοβαρες αρρωστιες μπορει να παθουν.

Eναι μια εξεταση dna test

Το εχω ψαξει για εμενα που εχω γλαυκωμα και εμαθα την εξεταση απο το παλιο κεντρο εξ που πηγαινα!

Οσο για το αν θα το πεις η οχι στο παιδι ειναι υποκειμενικο .

Επειδη το παιδι το γενναμε εμεις ,εγω δεν προκειται να τιυ το  πω γιατι νιωθω οτι ειναιδικο μου και απλως δανειστικα τα ωαρια μιας γυναικας που θα της το χρωσταω σε ολη μου τη ζωη και να την εχει ο θεος καλα αλλα εγω το κυοφορησα με το δικο μου αιμα τραφηκε.

Δεν ειναι εγωιστικο αυτη ειναι η αληθεια!

Δεν ξερω τι λενε και τα αλλα κοριτσια!

Τι λετε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , SUNSHINE GIRL είπε:

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις σας!!!! Δεν έχω βάλει τον εαυτό μου στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές και ούτε πρόκειται. Είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πριν έξι χρόνια, μία σπερματεγχυση κ μια εξωσωματική φέτος. Τα ποσοστά επιτυχίας που μου δίνουν με φυσιολογική σύλληψη είναι 5 % και με εξωσωματική έως 10% με δικά μου ωάρια!!!!! Είμαι μεταξύ στο να προσπαθήσω άλλη μια φορά μήπως κ γίνει το θαύμα , με κίνδυνο όμως να έχω έμβρυο με Τέρνερ που σημαίνει η ότι θα το αποβάλλει ο οργανισμός μου η αν το κρατήσει θα έχει πρόβλημα το μωρό. Ή να πάω κατευθείαν στα δανεικά.  Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω με δικά μου. Χθες βράδυ είπα στον άντρα μου "ξεκινάμε με δανεικά" , κ σήμερα πάλι ένα βήμα πίσω.......... Ξέρω ότι όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού αλλά........ Δεν είναι το που θα μοιάζει το παιδί. Είναι τι θα κουβαλάει που δεν θα ξέρεις για να το βοηθήσεις όταν χρειαστεί. Δεν ξέρεις πόσα αδερφάκια θα έχει δεξιά κ αριστερά. Θα ρωτάει ο γιατρός το ιατρικό ιστορικό των γονιών κ θα ξέρουμε του ενός. Κ εκεί πάνω τι του λες;  Άρα θα πρέπει να του πεις κ την αλήθεια ότι βιολογικά δεν εισαι δικό μου αλλά μιας άλλης. Που καλα να την έχει ο Θεός γιατί χάρη σαυτην εγώ έχω εσένα, αλλά γεννετικα τι κουβαλάς δεν ξέρουμε. Κ ο κόσμος είναι πολύ μικρός δεν ξέρεις αν στο μέλλον συναντήσει κάποιο από τα "αδερφάκια" του. Αυτά κ αλλά πολλά που στροβιλίζονται στο κεφάλι μου κ δεν κάνω αυτό το γ....ο βήμα . Κ τα παρατάω στρουθοκαμηλιζοντας κάτω από τα υπόλοιπα προβλήματα που εχω. 

Είναι δύσκολη απόφαση καλή μου.  Τα ζυγιζεις και αποφασίζεις.  Όλες τα σκεφτόμαστε αυτά.  Δεν είσαι η μόνη.  Σκέψου τι θέλεις περισσότερα και αποφάσισε.  Καλή τύχη.  Σε όλες μας εύχομαι καλή τύχη και περισσότερο στον εαυτό μου.  Το καλό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός τα σκέφτομαι όλο και λιγότερο.  Όμως πάντα θα υπάρχουν στο πίσω μέρος του μυαλού μου.  Αυτό δεν αλλάζει.  Φιλιά.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Η χαρη της Παναγιας να ειναι διπλα μας και να μας βοηθησει ολες να χαρουμε γερα παιδια στην αγκαλια μας.Georgia τελεια τα νεα σου ,μεγαλωνουν τα μωρα (εσυ βεβαια βιαζεσαι να τα παραμεγαλωσεις)μπραβο κοπελα μου .Λοιπον σε δυο εβδομαδες αυχενικη,πως περναει ο καιρος,αντε πλεον να ευχηθουμε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.Tralala καλη αρχη σημερα ,ευχομαι να βρεις ενα καλο ωαριο.Καλα κανεις και το προσπαθεις με δικα σου η ηλικια σου ειναι συμμαχος και θα τα καταφερεις.Πολλες κοπελες δεν εχουν ανταποκριση στα φαρμακα και μια χαρα βρισκουν σε φυσικο κυκλο ωαρια που τους χαριζουν το μωρο τους.Sunshine girl oλες οι ανυσηχιες που εχεις ειναι βασιμες και σιγουρα θελεις τον χρονο σου για να αποφασισεις και καλα θα κανεις να το σκεφτεις καλα γιατι ειναι αποφαση ζωης.Για ολες μας ειναι δυσκολο και για καμια επιλογη αλλα αναγκη.Εγω σε ηλικια 42 χρονων σε χρονικο διαστημα 14 μηνων με 3 διεγερσεις εκανα πανω απο 60 ωαρια 40 γονοιμοποιηθηκαν και εδωσαν 21 αριστες βλαστοκυστες οχι ομως εγκυμοσυνη, βλεπεις η ηλικια ειναι αμειλικτη.Τελος παντων εκει που θελω να καταληξω ειναι η δυσκολια τελειομηνης εγκυμοσυνης σε ηλικιες πανω των 42  λογω των χρωμοσωματικων ανωμαλιων.Κανενας δεν μπορει να σου πει να μην ξαναπροσπαθησεις αλλη μια φορα με δικα σου και κατα την γνωμη καλα θα κανεις αλλα η συμβουλη ειναι να βαλεις ενα χρονικο οριο και αν δεν τα καταφερεις να μην το ξεπερασεις.Να θυμασαι οτι το DNA μας ειναι 7 γενιες πισω οποτε ποιος μας λεει οτι το δικο μας ειναι καλυτερο απο της  δοτριας;Σου ευχομαι καλη τυχη γιατι οτι και να λεμε η τυχη μας,μας χαραζει πορεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Μπραβο κορίτσια! Συμφωνώ πολύ με όσα γράψατε!

Εμείς γυρίσαμε από τον γιατρο. Ευτυχώς όλα πηγαίνουν καλά. Το ενα μαλιστα που ηταν λίγο πιο μικρούλι, το έφτασε το αλλο. Το ενα ειναι 3.30 εκατοστα και το άλλο 3.27. Ο γιατρος αρχίζει και μου μειώνει τα φάρμακα και μου ξαναβάζει σίδηρο. Έχω ραντεβού πάλι σε 21 ημέρες και σε 15 θα κάνω την αυχενική διαφάνεια. Καπου εκει θα κανω και καμπύλη ζαχάρου. Αυτα κορίτσια προς το παρον.

Geoŕgia τελεια τα νεα!

Σε νιωθω,θα πρεπει να πετας στα συννεφα!

Συγνωμη που αργησα να στο γραψω αλλα δεν ειμαι παλι καλα στη δουλεια και οπως καταλαβαινεις με το ζορι μπαινω και διαβαζω τα νεα σας!

Μακαρι να μπορουσαμε να  δουμε  το υπερυχο σου  και εμεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια παρα πολύ! Σύντομα να ακούσουμε και τα δικά σας ευχάριστα!

Sunshine girl  διαβαζοντας το μηνυμα σου ηταν σαν να το εχω γραψει εγω. Όλες έχουμε κάνει αυτές τις σκέψεις. Όλες έχουμε βασανιστεί μέχρι να πάρουμε αυτήν την απόφαση.

Όμως τα κορίτσια έχουν δίκιο. Και εγω που έθεσα το θέμα της υγειας του παιδιου στον γιατρο μου, μου έδωσε την ιδια απάντηση: Και πως ξέρεις τι κουβαλάει το δικό σου dna; Κάποιες ασθένειες μπορεί να έχουν εκδηλωθεί άλλα κάποιες όχι. Και αυτό με τα αδέρφια φυσικα επισης με προβληματίζει. Νομίζω ομως πως το εξασφαλίζουν στα κεντρα με κάποιον τροπο (βέβαια ποτε δεν ξερεις), αλλα και παλι όπως ειπαν και τα κοριτσια και εαν ειχαμε ενα υιοθετημενο παιδακι θα ειχαμε τους ιδιους προβληματισμους.

Πολλες κοπελες που εγραφαν εδω παλια, ειχαν στις ιδιες σκεψεις, εκαναν ομως το βημα και οπως δηλωσαν ποτε δεν το μετανιωσαν.

Πάρε τον χρόνο σου και καντε με τον αντρα σου αυτο με το οποιο νιωθετε εσεις πιο ασφαλεις.

1 ώρα πρίν, astrogea είπε:

Geoŕgia τελεια τα νεα!

Σε νιωθω,θα πρεπει να πετας στα συννεφα!

Συγνωμη που αργησα να στο γραψω αλλα δεν ειμαι παλι καλα στη δουλεια και οπως καταλαβαινεις με το ζορι μπαινω και διαβαζω τα νεα σας!

Μακαρι να μπορουσαμε να  δουμε  το υπερυχο σου  και εμεις!

Δεν πειράζει βρε κορίτσι μου. Ξέρω πως μας σκέφτεσαι όλες. Στενοχωριεμαι που ειναι ασχημο το κλιμα στη δουλεια γιατι το εχω ζησει κι εγω και με πνιγει οταν συμβαινει. Προσπαθησε να μην επηρεαζεσαι οσο μπορεις γιατι τωρα που προετοιμαζεσαι για τα επόμενα βηματα, δεν θα σου κανει καλο.

Ειδαμε που λες, σε καθε σακο μορφες που αρχιζουν και μοιαζουν με ανθρωπακια. Κεφαλακι και σωμα. Οχι αλλες λεπτομέρειες γιατι το μηχανημα του γιατρου δεν βοηθαει και πολυ.

Xristia, εχεις δίκιο! Χαχαχα! Βιαζόμουν να γραψω και μολις καταλαβα τι ειχα γραψει λεω: Μα ειναι δυνατον;;;  Τι βλακειες γραφω τωρα στα κορίτσια;;; Θα τις τρελάνω!

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

astrogea συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!Απο το αίμα το δικό μας αίμα θα τραφεί. Τις δικές μας ορμόνες θα παρει!!!Ειναι απόλυτα δικό μας.

Sunshine μαι δικό σου να είναι το ωάριο Ποτε δεν ξερεις τι κουβαλάει τόσες γενεές πίσω.Στη δουλειά μου συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο. Μια γνωστή μου δεν είχε ΚΑΜΙΑ κληρονομικότητα σε καρκίνο. Το κοριτσάκι της πέθανε 6 ετών από καρκίνο. 

Μια άλλη γνωστή μου χωρίς ΚΑΜΙΑ κληρονομικότητα έκανε παιδάκι κωφάλαλο. 

Δυστυχώς κορίτσια δε μπορούμε να γνωρίζουμε...Είτε είναι δικό μας είτε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε, συμφωνώ μαζί σας σε όλα. Είμαι με το ένα πόδι στο "ναι με δανεικά" και το άλλο στο "τα παρατάω και ότι γίνει" .  Επειδή είμαι καινούργια εδώ και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιες από εσάς περιμένετε μωράκια με  δανεικά ωάρια και ποιες ετοιμάζεστε να κάνετε, μπορείτε να μου πείτε έστω και σε προσωπικό μήνυμα, σε πιο κέντρο εξωσωματικής πήγατε, τι κόστος έχει,  τι χρειάστηκε να κάνετε πριν ξεκινήσετε και οτιδήποτε άλλο που θα μπορουσε να με βοηθήσει πριν το μεγάλο βήμα! 

Ευτυχουλης : εσύ περιμένεις χοριακη σε λιγες μέρες; να σου ευχηθώ τριπλό νούμερο!!!!!!!!!!! 

Γεωργία 72 : εσύ είσαι έγκυος με δανεικά; Να σου ευχηθώ μια πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!!!! 

Χριστια: σε τι φάση είσαι τώρα; Δεν έχω καταλάβει συγνώμη πάντως θα ευχηθώ ότι καλύτερο!!!

Αστρογκεα: από ότι κατάλαβα περιμένεις και συ μωράκια με δανεικά; Να ευχηθώ και σε σένα  μέσα από την καρδιά μου με πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!

Μπέιμπι 1980: και εσύ στις προσπάθειες με δανεικά; Να ευχηθώ καλή επιτυχία!!!!!! 

Τια 1985: είσαι έγκυος; Να σου ευχηθώ ολόψυχα μια πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!

Τραλαλά: ευχομαι σύντομα να ακούσεις τα καλύτερα νέα της ζωής σου. Από ότι κατάλαβα προσπαθείς με τα δικα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , SUNSHINE GIRL είπε:

Δίκιο έχετε, συμφωνώ μαζί σας σε όλα. Είμαι με το ένα πόδι στο "ναι με δανεικά" και το άλλο στο "τα παρατάω και ότι γίνει" .  Επειδή είμαι καινούργια εδώ και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιες από εσάς περιμένετε μωράκια με  δανεικά ωάρια και ποιες ετοιμάζεστε να κάνετε, μπορείτε να μου πείτε έστω και σε προσωπικό μήνυμα, σε πιο κέντρο εξωσωματικής πήγατε, τι κόστος έχει,  τι χρειάστηκε να κάνετε πριν ξεκινήσετε και οτιδήποτε άλλο που θα μπορουσε να με βοηθήσει πριν το μεγάλο βήμα! 

Ευτυχουλης : εσύ περιμένεις χοριακη σε λιγες μέρες; να σου ευχηθώ τριπλό νούμερο!!!!!!!!!!! 

Γεωργία 72 : εσύ είσαι έγκυος με δανεικά; Να σου ευχηθώ μια πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!!!! 

Χριστια: σε τι φάση είσαι τώρα; Δεν έχω καταλάβει συγνώμη πάντως θα ευχηθώ ότι καλύτερο!!!

Αστρογκεα: από ότι κατάλαβα περιμένεις και συ μωράκια με δανεικά; Να ευχηθώ και σε σένα  μέσα από την καρδιά μου με πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!

Μπέιμπι 1980: και εσύ στις προσπάθειες με δανεικά; Να ευχηθώ καλή επιτυχία!!!!!! 

Τια 1985: είσαι έγκυος; Να σου ευχηθώ ολόψυχα μια πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!

Τραλαλά: ευχομαι σύντομα να ακούσεις τα καλύτερα νέα της ζωής σου. Από ότι κατάλαβα προσπαθείς με τα δικα σου!!!

Μακαρι να ημουν εγκυουκα και εγω σαν  την georgia,θα δουμε με την νεα χρονια!

Εχω κανει ομως μια αποτυχημενη με δανεικα τον ιουνιο και μολις τςλςιωσω τη θεραπεια ποη περνω με ενδομητριες εγχυσεις αντιβιοωσης θα κανω μια επανεξεταση ενδομητριου με το νικα και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , SUNSHINE GIRL είπε:

Δίκιο έχετε, συμφωνώ μαζί σας σε όλα. Είμαι με το ένα πόδι στο "ναι με δανεικά" και το άλλο στο "τα παρατάω και ότι γίνει" .  Επειδή είμαι καινούργια εδώ και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιες από εσάς περιμένετε μωράκια με  δανεικά ωάρια και ποιες ετοιμάζεστε να κάνετε, μπορείτε να μου πείτε έστω και σε προσωπικό μήνυμα, σε πιο κέντρο εξωσωματικής πήγατε, τι κόστος έχει,  τι χρειάστηκε να κάνετε πριν ξεκινήσετε και οτιδήποτε άλλο που θα μπορουσε να με βοηθήσει πριν το μεγάλο βήμα! 

Ευτυχουλης : εσύ περιμένεις χοριακη σε λιγες μέρες; να σου ευχηθώ τριπλό νούμερο!!!!!!!!!!! 

Γεωργία 72 : εσύ είσαι έγκυος με δανεικά; Να σου ευχηθώ μια πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!!!! 

Χριστια: σε τι φάση είσαι τώρα; Δεν έχω καταλάβει συγνώμη πάντως θα ευχηθώ ότι καλύτερο!!!

Αστρογκεα: από ότι κατάλαβα περιμένεις και συ μωράκια με δανεικά; Να ευχηθώ και σε σένα  μέσα από την καρδιά μου με πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!

Μπέιμπι 1980: και εσύ στις προσπάθειες με δανεικά; Να ευχηθώ καλή επιτυχία!!!!!! 

Τια 1985: είσαι έγκυος; Να σου ευχηθώ ολόψυχα μια πολύ καλή τελειομενη εγκυμοσύνη!!!!

Τραλαλά: ευχομαι σύντομα να ακούσεις τα καλύτερα νέα της ζωής σου. Από ότι κατάλαβα προσπαθείς με τα δικα σου!!!

Ευχαριστω.  Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Sunshine girl θα κανω την τελευταια προσπαθεια με δικα μου-εχω τρια γονοιμοποιημενα ωαρια στην καταψυξη-αφου πρωτα κανω τη εξεταση του ΝΙΚΑ.Georgia τι εγινε με τα αποτελεσματα απο το ΠΑΣΤΕΡ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε;

Xristia μου σήμερα τελικά θα τα στειλουν στον γιατρο, αλλα τηλεφωνικώς δεν μου δίνουν αποτελέσματα. Αργότερα θα παρω την γραμματεα του γιατρου για να μου πει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, xristia είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Η χαρη της Παναγιας να ειναι διπλα μας και να μας βοηθησει ολες να χαρουμε γερα παιδια στην αγκαλια μας.Georgia τελεια τα νεα σου ,μεγαλωνουν τα μωρα (εσυ βεβαια βιαζεσαι να τα παραμεγαλωσεις)μπραβο κοπελα μου .Λοιπον σε δυο εβδομαδες αυχενικη,πως περναει ο καιρος,αντε πλεον να ευχηθουμε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.Tralala καλη αρχη σημερα ,ευχομαι να βρεις ενα καλο ωαριο.Καλα κανεις και το προσπαθεις με δικα σου η ηλικια σου ειναι συμμαχος και θα τα καταφερεις.Πολλες κοπελες δεν εχουν ανταποκριση στα φαρμακα και μια χαρα βρισκουν σε φυσικο κυκλο ωαρια που τους χαριζουν το μωρο τους.Sunshine girl oλες οι ανυσηχιες που εχεις ειναι βασιμες και σιγουρα θελεις τον χρονο σου για να αποφασισεις και καλα θα κανεις να το σκεφτεις καλα γιατι ειναι αποφαση ζωης.Για ολες μας ειναι δυσκολο και για καμια επιλογη αλλα αναγκη.Εγω σε ηλικια 42 χρονων σε χρονικο διαστημα 14 μηνων με 3 διεγερσεις εκανα πανω απο 60 ωαρια 40 γονοιμοποιηθηκαν και εδωσαν 21 αριστες βλαστοκυστες οχι ομως εγκυμοσυνη, βλεπεις η ηλικια ειναι αμειλικτη.Τελος παντων εκει που θελω να καταληξω ειναι η δυσκολια τελειομηνης εγκυμοσυνης σε ηλικιες πανω των 42  λογω των χρωμοσωματικων ανωμαλιων.Κανενας δεν μπορει να σου πει να μην ξαναπροσπαθησεις αλλη μια φορα με δικα σου και κατα την γνωμη καλα θα κανεις αλλα η συμβουλη ειναι να βαλεις ενα χρονικο οριο και αν δεν τα καταφερεις να μην το ξεπερασεις.Να θυμασαι οτι το DNA μας ειναι 7 γενιες πισω οποτε ποιος μας λεει οτι το δικο μας ειναι καλυτερο απο της  δοτριας;Σου ευχομαι καλη τυχη γιατι οτι και να λεμε η τυχη μας,μας χαραζει πορεια

Xristia τώρα που ξαναδιαβαζω το post σου διαπιστώνω ότι έβγαλες πολλά ωαρια και έγιναν πολλές βλαστοκυστες.  Μπράβο σου.  Καμία δεν έδωσε εγκυμοσύνη? Ούτε για λίγο?  Μου κάνει εντύπωση.  Τι να πω?  Σίγουρα φταίνε μόνο τα ωαρια?  Το έχεις κοιτάξει. Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά γιατί βλέπω ότι είσαι και εσύ στο Club  των ταλαιπωρημενων.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου γλυκά!!! Thia1985 περιμένω νέα από τις εξετάσεις σου. Georgia εύχομαι με ένα πόνο! Eutixouli θέλω να ακούσω μεγάλο αριθμό χοριακης!! Και στις υπόλοιπες όλες όλα καλά θα πάνε!!! Εγώ αύριο πρωί μπαίνω για ωοληψια πρώτη φορά. Βρήκαν 1 ωοθυλακιο και ίσως πάνε όλα καλά. Θα δείξει :P

Link to comment
Share on other sites

Ax eutixoulis ολες ειμαστε ταλαιπωρημενες αλλες περισοτερο και αλλες λιγοτερο.Τι να σου πω ειναι οντως παραξενο που δεν καταφερα να βρω ενα ωαριο που να δωσει εγκυμοσυνη.Ο πρωτος εξωσωματικος μου εκανε λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση 4 σπερματεχγυσεις και 5 εμβρυομεταφορες με4αριστα εμβρυα(20το συνολο) 3 ημερων απο τα 39 εως τα42.Μετα με εστειλε στον Παντο οπου και εκανα αλλες πεντε εμβρυομεταφορες με τις βλαστοκυστες που γραφω παραπανω.Ο Παντος μας εκανε καρυοτυπο,κυστικη ινωση,εμενα καμπυλη ζαχαρου ορμονες και σαλπιγκογραφια(ολα χωρις κανενα προβλημα )και αλλες 2 υστεροσκοπησεις ,ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και στον Λυμπεροπουλο για σιγουρια(το οποιο βγηκε αριστο)καλλιεργιες για τα παντα.Ο Παντος δοκιμασε ακομα και με 4βλαστοκυστες 7ημερων.Μετα αφησα λιγο καιρο για να χωνεψω τα δανεικα πλεον 44+.Με επεισε ο αντρας μου για αλλη μια φορα που εγιναν τελικα αλλες 3 που παλι καμια δεν πετυχε.Α να σου πω οτι εχουμε δοκιμασει και εμβρυα 2ης μερας και μοριδια 4ης μερας και βλαστοκυστες και 5ης και 6ης μερας.Ενδομητριο καθε φορα 8 εκτος μιας που ηταν 7,5.Τι φταιει;Τα ωαρια τελος.Ο πρωην εξωσωματικος μου, μου ειπε, οτι ειμαι πολυ ατυχη γιατι γυναικες που εχουν τοσα ωαρια βρισκουν και καλα και εχουν τελοιομηνες εγκυμοσυνες.Οι εμβρυολογοι μου ελεγαν οτι παρα την ηλικια τα εμβρυα ειναι πολυ καλα και αυτο τους κανει αισιοδοξους.Και τωρα θα κανω και την εξεταση του ΝΙΚΑ γιατι αυτος πιστευει οτι υπαρχει χρονια φλεγμονη μ'αυτο το ιστορικο που εχω.Και οψομεθα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xristia είπε:

Ax eutixoulis ολες ειμαστε ταλαιπωρημενες αλλες περισοτερο και αλλες λιγοτερο.Τι να σου πω ειναι οντως παραξενο που δεν καταφερα να βρω ενα ωαριο που να δωσει εγκυμοσυνη.Ο πρωτος εξωσωματικος μου εκανε λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση 4 σπερματεχγυσεις και 5 εμβρυομεταφορες με4αριστα εμβρυα(20το συνολο) 3 ημερων απο τα 39 εως τα42.Μετα με εστειλε στον Παντο οπου και εκανα αλλες πεντε εμβρυομεταφορες με τις βλαστοκυστες που γραφω παραπανω.Ο Παντος μας εκανε καρυοτυπο,κυστικη ινωση,εμενα καμπυλη ζαχαρου ορμονες και σαλπιγκογραφια(ολα χωρις κανενα προβλημα )και αλλες 2 υστεροσκοπησεις ,ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και στον Λυμπεροπουλο για σιγουρια(το οποιο βγηκε αριστο)καλλιεργιες για τα παντα.Ο Παντος δοκιμασε ακομα και με 4βλαστοκυστες 7ημερων.Μετα αφησα λιγο καιρο για να χωνεψω τα δανεικα πλεον 44+.Με επεισε ο αντρας μου για αλλη μια φορα που εγιναν τελικα αλλες 3 που παλι καμια δεν πετυχε.Α να σου πω οτι εχουμε δοκιμασει και εμβρυα 2ης μερας και μοριδια 4ης μερας και βλαστοκυστες και 5ης και 6ης μερας.Ενδομητριο καθε φορα 8 εκτος μιας που ηταν 7,5.Τι φταιει;Τα ωαρια τελος.Ο πρωην εξωσωματικος μου, μου ειπε, οτι ειμαι πολυ ατυχη γιατι γυναικες που εχουν τοσα ωαρια βρισκουν και καλα και εχουν τελοιομηνες εγκυμοσυνες.Οι εμβρυολογοι μου ελεγαν οτι παρα την ηλικια τα εμβρυα ειναι πολυ καλα και αυτο τους κανει αισιοδοξους.Και τωρα θα κανω και την εξεταση του ΝΙΚΑ γιατι αυτος πιστευει οτι υπαρχει χρονια φλεγμονη μ'αυτο το ιστορικο που εχω.Και οψομεθα.

 Xristia μου τι να πω? Όσο σκέφτομαι τις ελπίδες που σου έδιναν κάθε φορά και μετά την πίκρα της αποτυχίας που έπαιρνες συμπασχω γιατί βλέπω τον εαυτό μου. Εγώ δεν είχα ποτέ τόσα πολλά ωαρια αλλά είχαμε και οι δύο άριστες εξετάσεις και εμένα μου έλεγε ο ιατρός ότι ορμονικα ήμουν πολύ μικρότερη για την ηλικια μου.  Ελπίδες και όνειρα......... Τελικά πήρα την απόφαση των δανεικων.  Μάλλον η ηλικία δεν συναδει με τη γνώμη των ιατρών (αν και μεταξύ μας όλοι το ξέρουν αυτό όπως και για τα ωαρια ξέρουν αν είναι καλά ή όχι,  άσχετα τι λένε σε μας). Σου εύχομαι με όλη μου την ψυχή να πετύχεις αυτή τη φορά.  Είσαι ακόμα στον Παντο?  Φιλιά. 

 

Κορίτσια το forum και οι συζητήσεις μας είναι μέγιστη ψυχοθεραπεία.  Εγώ χωρίς εσάς θα είχα σαλταρει τόσες μέρες που περιμένω για χοριακη.  Μου δίνετε μεγάλη δύναμη με ότι κι αν λέτε.  Καταλαβαίνεις ότι δεν υποφέρεις μόνος σου.  Σε αντίθεση με άλλες φορές σκέφτομαι όλο και λιγότερο την κατάσταση μου και με σαφώς  πολύ λιγότερο άγχος. 

              ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!!!!  

 

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...