Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Baby1980 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κούκλα μου. Πραγματικά εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας μέσα από την καρδιά μου.Το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι έχω μόνο μια ωοθηκη όπου και αυτή δεν κάνει ωαρια.Οποτε η λύση είναι δανεικα.Ο άντρας μου,μου λέει ότι μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί.Που το φροντίζει.Που το αγαπά πάνω από τον εαυτό της και που είναι έτοιμη κάθε στιγμή να ταπεινωθεί από αυτό.Ποσο μάλλον αν το έχει γεννήσει.Το λέω για όλα τα κορίτσια αυτό.Περιμενω να έρθει η σειρά μου και να ξεκινήσω.Πιστευω ότι θα τα ξεχάσω όλα όσα σκέφτομαι μετα.Το κέντρο είναι το Γεννημα. 

Έχει απόλυτο δίκιο ο άντρας σου.  Χαίρομαι που ο σύντροφος σου σε στηρίζει.  Όλα θα πάνε καλά.  Να έχεις πίστη και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.  Φιλιά.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν ήταν και ο άντρας μου να με στηρίζει θα τα είχα παρατήσει όλα. Τι να πω...Ελπιζω όλα τα κορίτσια εντός και εκτός forum να γίνουν μανούλες!!!Ειναι σημαντικό να στηρίζει η μια την άλλη. Όπως μου είπε πολύ εύστοχα ο γιατρός μου μόνο κάποια που έχει βιώσει την ίδια κατάσταση μπορεί να καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή Georgia72 με πόσο ενδομητριο έκανες έμβρυο μεταφορά?  Καλά να περνάς και να απολαμβανεις κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σου.  Όλα να σου πάνε τέλεια.  

Baby1980 κοίταξε το θέμα που σου στέλνω από το forum που αφορά τον ιατρό σου.  Καλό βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Τυχερή Georgia72 με πόσο ενδομητριο έκανες έμβρυο μεταφορά?  Καλά να περνάς και να απολαμβανεις κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σου.  Όλα να σου πάνε τέλεια.  

Baby1980 κοίταξε το θέμα που σου στέλνω από το forum που αφορά τον ιατρό σου.  Καλό βράδυ. 

 

Καλημέρα κορίτσια! Πως ειστε;

Eutixoulis μου ειχαν ξεκινησει την αγωγη και οταν εκανα την πρωτη μετρηση ειχα 10. Μετα δεν μου ξαναειπαν. Μου ελεγαν απλως πως ειναι πολυ καλο.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα

Χθες που λετε το πρωι ειδα αιμα λιγο το οποιο μετα σταματησε τελειως και λεω ωχ λες να ταν αυτο??τοσο αποτομα να σταματησε?

Σημερα το πρωι ηρθε ροη

Πηρα τον γιατρο και μου πε να κανω την Τεταρτη εξετασεις γιατι αφου σταματησε χθες και δεν ειδα ροη πρωτη μερα θεωρειται η σημερινη

Αλλα δεν ξερω κοριτσια μηπως ειναι αργα??

Ντρεπομαι να τον ξαναπαρωτωρα

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Thia1985 είπε:

Κοριτσια καλησπερα

Χθες που λετε το πρωι ειδα αιμα λιγο το οποιο μετα σταματησε τελειως και λεω ωχ λες να ταν αυτο??τοσο αποτομα να σταματησε?

Σημερα το πρωι ηρθε ροη

Πηρα τον γιατρο και μου πε να κανω την Τεταρτη εξετασεις γιατι αφου σταματησε χθες και δεν ειδα ροη πρωτη μερα θεωρειται η σημερινη

Αλλα δεν ξερω κοριτσια μηπως ειναι αργα??

Ντρεπομαι να τον ξαναπαρωτωρα

 

Και  από το δικό μου κέντρο μου έχουν πει ότι πρώτη μέρα πιάνεται αυτή στην οποία έχεις ροή.  Άρα καλά σου είπε.  Τι εξετάσεις θα κάνεις?  Θα ξεκινήσεις τη διαδικασία? Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.  

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω θυρεοειδη και γενικο ορμονικο ελεγχο και φυσικα fsh κλπ. 

Μου εχουν πει για προωρη ωοθηκικη αλλα ο γιατρος στο δημοσιο δε δεχεται τις εξετασεις που εχουν γινει ιδιωτικα.

Η ενδοκρινολογος μου η οποια και με εστειλε σε αυτον παρατηρησε οτι η fsh ειναι μεν υψηλη αλλα οι αλλες πχ οιστραδιολη προλακτινη κλπ ειναι στα πλαισια για την ηλικια μου και η εικονα τους δεν συναδει με πωα. Για να μπω σε προωρη εμμηνοπαυση και προ ρη ωοθηκικη μου ειπε πρεπει και αυτες να ναι υψηλες και κοντα στην fshενω πχ εχω fsh 22 και lh 8.

 

Aλλα κι εκεινη για να ναι σιγουρη θελει να δει αποτελεσματα απο το δημοσιο νοσοκομειο και μαζι με τον γυναικολο θα αποφασισουν το καλυτερο για την περιπτωση μου.

 

Γι αυτο εχω αγχωθει και θελω να παω σωστη μερα

 

Σε ευχαριστω και σε εσενα ευχομαι να πανε ολα δεξια

Ολες το αξιζουμε 

 

Εγω πλεον βλεπω διαφορετικα τα πραγματα και μιλω μονο με εσας εδω και κοπελες που καταλαβαινομαστε

Αλλιως να σαι εξω απο το χορο και να μιλας εκ του ασφαλους...

 

 

Baby μου καλως ηρθες

Να γραφεις οποτε θες και οτι νιωθεις

Εμενα με βοηθησε πολυ το φορουμ

Αγχωνομαι και για το αν θα εχω αιμα ως μεθαυριο...

Αυτη τη φορα ειχα μεγαλη καθυστερηση και την προηγουμενη Πεμπτη πηγα στο γιατρο ο οποιος μου πε να ηρεμησω και θα ρθει και πραγματι ηρθε

Αλλα αυτη τη φορα προσεχω τα παντα

Ροη ποσοτητα κλπ γιατι με εχουν τρομαξει οι αλλοι γιατροι

Και εχω και γενικοτερα θεμα με το αγχος το οποιο προσπαθω να διαχειριστω

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Thia1985 και όλα τα κορίτσια που με υποδεχτήκατε έτσι.Thia1985 μην ανησυχείς. Και μένα ο γιατρός μου,μου έχει πει ότι η πρώτη μέρα ροής πιάνεται ως πρώτη μέρα περιόδου.

Link to comment
Share on other sites

Thia εχει δικιο η ευτιχουλις,στο προηγουμενο κεντρο ειχα μονο μια μερα αιμα καιεπειδη ανυσηχουσα μου ειπαν οτι πρωτη μερα ειναι αυτη που θα τρεξει εστω καξ λιγο κοκκινο αιμα.

Να σας πω και κατι που ακομα δεν γνωριζω γιατι συνεβαινε,

Για 9 μηνες μαζευα ωαρια σε φυσικο κυκλο και ενα απο αυτα μου εδωσε την παλινδρκμη κυηση,και ειχα μονο καφε αιμα.

Στους 9 μηνες τους 3 ή 4 δεν θυμαμαι ειχα διπλα ωαρια.τα εμβρυα που προεκυψαν ηταν ολα καλα!

Δεν προεκυψε εγκυμοσυνη αλλα με την λοιμωξη και τα υπολοιπα κατα του ενδομητριογ που βρηκα τωρα πως θα γινει εμφυτευση!

Οποτε μην ανυσηχεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες ειχα λιγο αιμα αναμεικτο με καφε ομως. Και αυτο για λιγο 

Δεν ειχα ροη κανονικη

Οποτε μπερδευομαι λιγο γιατι η Τεταρτη αν το μετρησουμε ερσι ειναι η 4η μερα ενω αν μετρησω τη σημερινη ως πρωτη μερα ειναι η τριτη μερα

Εδω λιγο μπερδευομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Τhia διαβασα τα νεα σου απο χτες και σε βρισκω παλι ανγχωμενη ηρεμησε δεν το καταλαβαινεις οτι δεν βγαινει τιποτα.Πηγαινε κανε αυριο τις εξετασεις και μην ασχολεισαι με ποια μερα ειναι και η τριτη και κατι να ειναι το ιδιο θα δειξουν εγω εχω κανει αυτες τις εξετασεις και 1η(ειχε ερθει η περιοδος λιγο πριν κοιμηθω 12-1 και πηγα την αλλη μερα πρωι πρωι ) και 2η και 3η και 4η(ηταν Μ.Σαββατο η πρωτη μερα και δεν μπορουσα να περιμενω τον επομενο μηνα και πηγα Τριτη )σε πληροφορω οτι ολες οι τιμες ηταν με αποκλιση δεκαδικων μεταξυ τους και μαλιστα σε διαστημα περιπου 2χρονων.Οσο για το χρωμα του αιματος και την διαρκεια μην παρα ασχολησε ειδικα μετα απο καθυστερηση.Να σου πω και το εξης κουφο τον προηγουμενο μηνα μετα απο 37 χρονια περιοδο καθε 28 μερες σταθερα(εκτος απο δυο φορες που ειχα και γω καπου 15 μερες καθηστερηση)ερχετε η περιοδος απογευμα μεχρι βραδυ ροζ την αλλη μερα λιγο αιμα κοκκινο για ενα διωρο και μετα μεχρι το τελος καφε και μονο στο σκουπισμα.Λοιπον στα πατωματα εγω,κριμα το prp κριμα τα ονειρα παει η περιοδος, τελος.Ακου λοιπον το αποτελεσμα αφου ηρεμησα και σκεφτηκα αυτα που ειπα και σε σενα οτι δεν γινεται εμμηνοπαυση σ'ενα μηνα και με τοσο καλες τιμες εξετασεων πριν λιγες μερες πηγα για υπερηχο 9η μερα ειχα ωοθηλακιο 17αρι Ε2 296 και LH 14 δηλαδη ολα τελεια με απουσια περιοδου.Ρωτησα πως γινεται αυτο και δεν ξερουν. Χτες 11η μερα εκανα ωοληψια και σημερα με πηραν και μου ειπαν οτι εχω ενα γονιμοποιημενο ωαριο.Να σου πω και το πιο σημαντικο εδω και δυο χρονια που ξεκινησα φυσικο εχω κανει 9 ωοληψιες και ειναι το μοναδικο ωαριο που γονιμοποιηθηκε χωρις βοηθεια φαρμακων.Sorry για το σεντονι.Georgia τι κανεις σε βλεπω πολυ ησυχη γιατι;Διακρινω αχγος;Ελπιζω οχι ολα πανε καλα και θα συνεχιζουν να πηγαινουν.Tι εγινε με τις εξετασεις πηγες χτες φανταζομαι,ποτε θα παρεις απαντησεις;Βαby 1980 καλως ηρθες στην παρεα μας και ευχομαι να σου πανε ολα καλα απο δω και περα.Προσωπικα σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω εχω 10χρονια που παιδευομαι και αποτελεσμα μηδεν και τωρα στον φυσικο με μια ωοθηκη παιδευομαι.Astrogea ,Marathn, Candy,Eutixulis και υπολοιπα κοριτσια φιλια.

Link to comment
Share on other sites

xristia έναμιση χρόνο κάνω τροποποιημένους φυσικούς στην αρχή και εντελωσ φυσικούς στη συνέχεια. Τιποτα!!!Ολα τζουφια που λένε!!!Καλη επιτυχία σου εύχομαι!!!Κοριτσια έχετε κανένα καλό νέο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Γιωργια μου

Θα παω την Τεταρτη οπως μου πε αλλα οταν βγουν τα αποτελεσματα θα του το θυμισω

Ελπιζω μονο να εχω κανονικα αιμα

Η περιοδος μου για πρωτη φορα διαφερει απο τις αλλες φορες

Ο παλιος γυναικολογος που ειχα πριν 2 χρονια που χα πολυ αγχος και πιεση κυριως και μου χε συμβει αυτο για 6 μηνες ποτε ειχα ποτε οχι αιμα μου χε πει οτι πολλες φορες θελει χρονο μεχρι να επανελθει ο οργανισμος κι εμενα στο κεντρο μου καναν μιξ φαρμακων

Τεσπα

Εσυ πως εισαι?

Επεστρεψες δουλεια η σπιτι??

Τα μωρακια??

Ποσο εισαι τωρα??

 

Χριστια σε ευχαριστω πολυ!!σου ευχομαι να πανε ολα τελεια!!!

 

 

Baby 37 χρονων εισαι?

 

Εγω σημερα εχω κανονικη ροη ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Eutixoulis καλη επιτυχια, η παναγια να ειναι διπλα σου,και σε λιγες μερες να εχουμε και την δευτερη εγκυουλα.Αληθεια η πρωτη εγκυουλα που εξαφανιστηκε;Baby εγω στο κεντρο (ΓΕΝΕΣΙΣ)που ειχα ρωτησει πριν τεσσερα χρονια δεν ειχε αναμονη  και τον ιουλιο που ειχα ρωτησει για μιτοχονδριακη δωρεα(Institute of Life-IΑΣΩ) παλι  δεν ειχε σε εβαζαν αμεσα.Εσενα ποσο σου ειπαν;

Link to comment
Share on other sites

eutixoulis σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου. Όλα θα πάνε τέλεια. Είμαι σίγουρη!!!xristia εμένα στο γεννημα μου έδωσε 3-5 μήνες αναμονή. Αλλα έχω διαβάσει σε forum ότι τελικά σε καλούν νωρίτερα. Ελπιζω να γίνει και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , xristia είπε:

Eutixoulis καλη επιτυχια, η παναγια να ειναι διπλα σου,και σε λιγες μερες να εχουμε και την δευτερη εγκυουλα.Αληθεια η πρωτη εγκυουλα που εξαφανιστηκε;Baby εγω στο κεντρο (ΓΕΝΕΣΙΣ)που ειχα ρωτησει πριν τεσσερα χρονια δεν ειχε αναμονη  και τον ιουλιο που ειχα ρωτησει για μιτοχονδριακη δωρεα(Institute of Life-IΑΣΩ) παλι  δεν ειχε σε εβαζαν αμεσα.Εσενα ποσο σου ειπαν;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.  Ελπίζω πάντα ότι κάποτε θα τα καταφέρω.  Τώρα βέβαια είναι η αναμονή που σε σκοτώνει αλλά μπροστά σε όσα έχω περάσει και στη λαχτάρα μας για ένα παιδί όλα φαντάζουν παιχνιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Eutixoulis καλη επιτυχια!!!!!!εσυ θα συνεχισεις την επιτυχια της σεζον μα;ς!!!!περιμενουμε πως κ πως τα ευχαριστα!!!!!να εισαι ηρεμη και χαρουμενη ηρθεη  σειρα σου!!!!

   Στο κεντρο που ειμαι εγω δεν υπαρχει χρονος αναμονης για δανεικα ωαρια.

 Φιλια σε ολες τις κοπελες!!

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...